Az éjszaka általában felhőtlen lesz az ég, csapadék nem várható. Hajnalra foltokban pára, sekély köd képződhet. A szél gyenge lesz, sőt több helyen szélcsend várható.

A minimum-hőmérséklet többnyire 10 és 15 fok között alakul, de a hidegre érzékeny helyeken ennél hidegebb, míg belvárosokban és vízpartokon enyhébb lehet a hajnal.

Agrometeorológia

Az elmúlt egy héten hazánkban csapadék sehol sem hullott, de az Alföld déli, délnyugati tájain és a Dunántúl nagy részén szeptemberben még egyáltalán nem esett, a keleti, északkeleti országrészben is csak a hónap első napjaiban voltak záporok, zivatarok – írja elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ)

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Hozzáteszik, hogy az elmúlt 30 nap csapadékösszege néhány nagyobb felhőszakadás által érintett folt kivételével az ország nagy részén jóval elmarad az ilyenkor szokásostól, sokfelé a sokéves átlag fele sem esett, és a 90 napos csapadékösszeg is csak kevés helyen mutat pozitív eltérést.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

A felszín közeli talajréteg jellemzően még jó vízellátottságú, bár az Alföldön vannak már kritikusan száraz területek, ugyanakkor a középső és a mélyebb rétegek a Dunántúl keleti, délkeleti tájain és nagy területen az Alföldön is igen szárazak, a növények számára hasznosítható vízmennyiség kevesebb, mint 40%-át tartalmazzák – írja az OMSZ, de hozzáteszik, hogy az ősz eleji időszakban ez elég jellemző.

Talajnedvesség 0-100

Talajnedvesség – Fotó: OMSZ

hőmérséklet napközben egész héten a nyarat idézte, az egyre hosszabbodó éjszakákon pedig jellemzően 10-13 fokig hűlt le a levegő – emelik ki.

Növények állapota

A kukorica és napraforgó érését gyorsította az augusztus végi hőhullám. Az augusztus első hetében hullott bőséges csapadéknak is köszönhetően sokfelé igen szépen fejlettek az állományok. A kukorica fajtától függően az érés különböző fázisaiban jár, sokfelé látni már nagyobb részt száraz állományokat, de vannak táblák, ahol még a zöld levelek vannak túlsúlyban. A napraforgó a növényszáradás fázisában van, erre is jellemzőek a jól fejlett állományok. További csapadékra már nincs szüksége sem a kukoricának sem a napraforgónak, a mostani meleg, száraz idő kedvezően hat az érésre – közölte az OMSZ.

Hozzátették, hogy az őszi káposztarepce vetése folyamatban van, a magágy előkészítéséhez, a vetéshez és a magok keléséhez az ország nagyobb részén kedvező a talaj fölső rétegének nedvességtartalma, az Alföldön vannak az ideálisnál szárazabb területek.


Időjárás-előrejelzés

Szerda este éri el hazánkat északnyugat felől a változást hozó hidegfront, így akkor az északnyugati, nyugati országrészben már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar. Csütörtökön a front átvonulását többfelé kíséri majd eső, zápor, zivatar, és az északiasra forduló szél is megélénkül. A hőmérséklet 24-29 fok közé esik vissza, északon, és nyugaton lehet ennél kissé hűvösebb. Péntektől változékony, többé-kevésbé napos időben lesz részünk fátyol- és gomolyfelhőkkel, melyekből elszórtan záporok, zivatarok is kialakulhatnak. A hőmérséklet csúcsértéke 25 fok körül, a hétvégén kevéssel afölött alakul majd, a minimum értékek továbbra is 10-15 körül valószínűek, a hét közepén lehetnek ennél kissé enyhébbek az éjszakák – írja az OMSZ.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Illés Ferenc