A legutóbbi vízügyi jelentés szerint a belvízzel elöntött területek nagysága csökkent, jelenleg 131.185 hektár van víz alatt, ebből 71.337 hektár vetés és szántó – nyilatkozta a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

A mezőgazdaságban hatalmas károk keletkeztek, bár a jelenlegi száraz időjárás hatására csökken a belvíz mennyisége, a magas talajvíz miatt 3-4 ezer hektár föld megművelése válik lehetetlenné – nyilatkozta Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) titkára. A szakember hangsúlyozta: így ezeknek a művelésére már csak a második vetési időszakban, május után lesz lehetőség.

Az eddigi károkat jelentősen az őszi vetések, az árpa, a búza és a repce szenvedi el, ahol 80-100 ezer hektár megy tönkre. A tavaszi napraforgót, kukoricát, árpát, borsót, valamint a korai növényeket el sem tudták vetni a gazdák a magas talajvíz miatt. Tóth István szerint nyugtalanító a helyzet, ugyanis jelenleg „jó is, meg nem is”, hogy szárazság van. Helyenként csapadékra lenne szükség, viszont a vízzel borított régiókban jól jön a jelenlegi időjárás. Így az országos vetések egy része a gabona, a repce a kevés csapadék miatt hamarabb hoz szemet és felgyorsul a fejlődésük, ami a termésmennyiség rovására megy.

A csendes esőzések kedveznének most a termésnek, a csapadékból jó 5-10 mm elég is lenne – vélekedett a MOSZ titkára.

A Vidékfejlesztési Minisztérium írásban azt közölte, hogy azokon a táblákon, ahol még most is jelen van a belvíz, már nem, vagy csak nagyon gyenge termés várható. A károsan átnedvesedett területek többnyire szántóföldi gépekkel nem művelhetők, jelenleg nem hasznosíthatók vetésre. A megyei jelentések szerint 1259 ezer hektáron vetnek idén szemes kukoricát, melynek 25 százaléka került idáig a földbe. Várhatóan mind a kukorica, mind a napraforgó vetések egy része ki fog csúszni az optimális vetési időből – tette hozzá a szaktárca. (Agrárkamara)