Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) munkatársai arra keresték a választ, hogy a legveszedelmesebb inváziós rovar, az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) összetett szeme mely spektrális tartományokra a legérzékenyebb, és milyen fényhullámhosszak a legvonzóbbak e faj számára – írja a pecaverzum.hu. Ugyanis ha ezt tudjuk, az segíthet otthonaink megvédésében. A kutatás eredményeiről szóló tanulmány a Journal of Pest Science folyóiratban jelent meg.

Világszerte, így Magyarországon is jelentősen növekszik az idegenhonos fajok száma. A közlekedési, kereskedelmi, áruszállítási gyakorlatok következtében számos ilyen faj került hozzánk messzi tájakról. Gyors szaporodásukkal és terjedésükkel gyakran kiszorítják az őshonos fajokat.

A rovarok közül a poloskák (Heteroptera) csoportjából ismert a legtöbb inváziós faj. Az ágyi poloska (Cimex lactarius) minden országba eljutott, és az ember fő külső élősködőjévé vált. Hazánkban 50 éve jelent meg a platánfákat szívogató platán-csipkéspoloska (Corythucha ciliata), amely a platán levelein és a platánfák kérge alatt található meg.

Az elmúlt 30 évben drámaian felgyorsult az inváziós poloskák terjedése. 2000-ben jelent meg Magyarországon a zöld vándorpoloska (Nezara viridula), amely hatalmas károkat okoz a gyümölcsösökben és zöldségeskertekben, főleg a paradicsomon. Megállíthatatlan a nyugati levéllábú poloska (Leptoglossus occidentalis) terjedése is, mely a tujákat és a fenyőket pusztítja.

Az egyik legújabb és egyben legveszedelmesebb jövevény az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), melyet 2013-ban észleltek először Magyarországon. Megszúrja és élvezhetetlenné teszi a gyümölcsöket és a zöldségeket, és gyakran óriási egyedszámban jelenik meg.

ázsiai márványospoloska

Az egyik legújabb és egyben legveszedelmesebb jövevény az ázsiai márványospoloska – fotó: Shutterstock

Az ÖK és a MATE munkatársai az ázsiai márványospoloska összetett szemeinek spektrális érzékenységét vizsgálták elektroretinográfiával, és azt kutatták, hogy melyek azok a spektrális tartományok, amelyek jobban, és melyek azok, amelyek kevésbé vonzók e címerespoloskák számára.

„Mérési eredményeink arra utalnak, hogy az ázsiai márványospoloska fotoreceptor-készletét alapvetően kétféle, egy zöld- és egy ultraibolya-érzékeny receptortípus alkotja" – mondta Egri Ádám, a tanulmány első szerzője. Egy ilyen fotoreceptor-készlet lehetővé tesz némi színlátást, ami segíthet a poloskáknak a zöldségeket és a gyümölcsöket vizuális úton megtalálni.


Az közismert, hogy ezek a rovarok vonzódnak a fényhez, hiszen gyakran repülnek be olyan lakások, házak ablakain, ahol égnek a lámpák.

„Kísérleteinkből kiderült, hogy ezek a poloskák annál nagyobb vonzalmat éreznek a fény iránt, minél kisebb a fény hullámhossza" – összegezte a kutatás eredményét Mészáros Ádám PhD-hallgató.

Ez azt jelenti, hogy az emberi szem számára pirosas, sárgás fényeket a legkevésbé, míg a kék és ultraibolya fényeket a leginkább kedvelik e rovarok, vagyis a hideg fehér fényű lámpák vonzóbbak a számukra, mint a meleg fehér fényűek.

Használjunk tehát meleg fényű lámpákat ahhoz, hogy csökkentsük a lakásban előforduló poloskák számát!

Magyar kutatók által poloskák ellen kifejlesztett új csapdatípusról itt írtunk korábban.