Rekordokat döntő kukoricahibridek
Tavaly is meghirdette Termelői Versenyét az RAGT Vetőmag Kft., melyre 101 termelő nevezett összesen 3049 hektárral. A legnagyobb terület 96, a legkisebb 14 hektár volt. Idén is érdemes lesz nevezni, mert akár 100 vetőmagzsákot is elnyerhetnek a sikeres termelők.

Segítik az Unión túli piacokra készülő termelőket
Az EXIM kész a mezőgazdasági beszállítók, azaz a termelők finanszírozására is. Hitelkonstrukcióikban a mezőgazdasági szezonalitáshoz lehet igazítani a törlesztési feltételeket. Minderről Ivanics Krisztinával, az EXIM termékfejlesztési és értékesítéstámogatási igazgatójával beszélgettünk, aki stratégiai elemnek tartja, hogy megtalálják a beszállítói köröket.

Így védekezzünk napraforgóban és repcében hatékonyan és a méheket is védve
Nemcsak Magyarországon, de az Európai Unióban is folyamatosan növekszik az olajos növények termőterülete. Az elmúlt években a napraforgó és az őszi káposztarepce felvásárlási ára kisebb évjárati és világpiaci hatásoktól eltekintve stabilizálódott, piaci kilátásaik kiszámíthatóbbá váltak, aminek köszönhetően a gazdálkodók Magyarországon is szívesebben termesztik őket.

méh

Hatékony, biztonságos és gazdaságos növényvédelmi megoldások – fotó: Nufarm Hungária Kft.

Lehet, hogy nem mindig előnyös az egyenletes vetésmélység?
Ilyen és ehhez hasonló elképesztő kérdéseket vetettek fel a résztvevők a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület gyakorlati tudásátadásán.

A mezőgazdaság kibocsátását precíziós gazdálkodással lehet növelni
Precíziós gazdálkodásra van szükség Magyarországon a mezőgazdaság kibocsátásának érdemi növeléséhez, az új technológiák megismertetésében ad segítséget a PREGA (precíziós gazdálkodásról szóló) konferencia és kiállítás – mondta Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója.

Mit hozott a növénytermesztőknek 2018, és mit viszünk át 2019-re?
Igazából nem is volt tél a megfelelő időszakban, bezzeg megjött márciusban; az évszakok lassan eltolódnak, a tavasz pedig kezd megfogyatkozni.

Malackorban eldőlhet, hogy mennyit keresünk egy almon
Folyamatosan felmerülő kérdés, hogyan tudjuk optimalizálni a termelést, hogy az nyereséges maradjon. Leggyakrabban a klasszikus termelési mutatók, mint pl. a tömeggyarapodás, fajlagos takarmányfelhasználás, a takarmányköltség vagy az elhullás kerülnek elemzésre.

malac

Egyre több malac egyre kisebb születési súllyal – fotó: UBM Csoport

Egyszerűbb lesz az amerikai szőlőkabóca elleni támogatás igénylése
A szőlőültetvényeket veszélyeztető kártevők – mint például az amerikai szőlőkabóca – elleni támogatás igénylése egyszerűsödik, a kérelmek 2019. március 1-31. között nyújthatók be postai úton a Magyar Államkincstárhoz.

Erősítik az OMÉK üzleti szerepét és nemzetközi jellegét
Szükség van mindenkire, a legkisebb termelőtől a legnagyobbig. A kiállításon fontos szempont lesz a termelők, a kereskedők és a fogyasztók közötti kapcsolat és bizalom elmélyítése is, ezáltal a kereskedelem fejlesztése. Nagy István agrárminisztert kérdeztük a 79. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárról (OMÉK).

Ma már sokkal könnyebben elérhető a precíziós technika
Eredményt, jövedelmezőséget javítani a költségek kordában tartásával, illetve a hozamok növelésével lehet. Mindegyikre hathatós megoldásokat kínálnak a precíziós technológiák. Hollósi Dáviddal, a Takarék Agrár Igazgatóság (Takarék Csoport) igazgatójával többek között arról beszélgettünk, milyen tényezők hatnak inspirálóan a precíziós technológiák elterjedésére.

Karalábé hajtatása során gyakran elkövetett hibák és mulasztások
A káposztafélék közül a fejes káposzta és a kínai kel után a legnagyobb felületen hajtatott növény a karalábé, termőfelülete évek óta jelentősen nem változik, 150-200 hektár között mozog.

karalábé

A káposztafélék közül a fejes káposzta és a kínai kel után a legnagyobb felületen hajtatott növény a karalábé – fotó: Pixabay

Hatékony védelem a talajlakó kártevők ellen
2019-ben sem lesz egyszerű dolguk a hazai kukorica- és napraforgó-termesztőknek. Az Európai Bizottság döntése alapján 2018. december 19-től kizárólag zárt termesztő berendezésben lehet felhasználni a házi méhekre és egyéb beporzó szervezetekre kockázatosnak ítélt három neonikotinoid hatóanyagot – imidakloprid, klotianidin, tiametoxam – tartalmazó növényvédő szereket.

Magyar tésztaüzem csúcstechnológiával
A Gyermelyi Zrt. élen jár a precíziós technológiák alkalmazásában, valamint a termelés szántóföldtől asztalig tartó nyomon követhetőségében. De példamutató a térség gazdáinak integrálása is a búzatermesztésbe, valamint a generációváltásra való tudatos felkészülésük is.

Társalkodó gépek, önállóan dolgozó robotok
A mezőgazdaságban használható legkorszerűbb digitális technológiákat mutatták be a PREGA 2019 Konferencián két napon át. A precíziós gazdálkodást sokféle aspektusból megközelítő rendezvény nagykövete Szécsi Zoltán, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, gazdálkodó volt, akit magával ragadott a mezőgazdaság high-tech oldala.

Gyomirtás napraforgóban? Olvassa el tanácsainkat!
A hazai gazdák körében nem ritkán emlegetett tény, miszerint miden év más és más. Ezt a 2018. évi tavaszi időjárás újra bebizonyította a termelőknek. A kései kitavaszodást egy extrém meleg, száraz április-május követte, amikor a napraforgók a megszokott időben, április közepére-végére elvetésre kerültek.

Növekvő árbevétel mellett csökkent a Rába nyeresége 2018-ban
A Rába Járműipari Holding Nyrt. 2018-ban 1,197 milliárd forint konszolidált adózott eredményt ért el, ami 23,7 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.

Több mint ezren vettek részt az idei PREGA Konferencián
Több mint 100 előadás várta február 19-én és 20-án az ötödik PREGA – Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás látogatóit, akiknek száma idén meghaladta az ezret.

kép

Dr. Nagy István beszámolt róla, hogy a kormány célja minél több állami adatbázis ingyenessé és elérhetővé tétele – fotó: Agroinform.hu

A permetező drónok használata itthon még illegális tevékenység
A drónok növényvédelmi célú alkalmazását egyre több fejlesztés teszi lehetővé, azonban itthon használatuk jelenleg nem engedélyezett, nincs meg hozzá a megfelelő jogi környezet.

Műtrágyát a repcének és a búzának: melyiket és mennyit?
A tavaszi fejtrágyával kijuttatott tápanyagok közül az őszi káposztarepce esetében is elsődleges a nitrogén, azonban a kénről és a kalciumról sem szabad megfeledkezni, mindkettő fontos tápelem a repcének. Az őszi búza esetében pedig azt fontos eldönteni, milyen formában és milyen dózisban kapja a nitrogént a növény.

Helyrajzi számra is megkaphatnák majd a gazdák az ingyenes talajadatokat
Ha Magyarország bevezetné a talajmonitoring-rendszert, és a gazdák rendelkezésére bocsátaná az adatokat, átlagosan egy tonnával lehetne növelni a kukorica termésátlagát.

Csak 2020 után várható fiatal gazda támogatás
Korábbi cikkünkben sajtóértesülések alapján azt írtuk, hogy a következő Fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása pályázat már ebben az évben megjelenhet. A vidékfejlesztésért felelős államtitkár azonban bejelentette, hogy 2020 után várható újabb fiatal gazda támogatás.

Heti gépészeti híreinket megtalálja a gépészeti összefoglalónkban.