A gépműhelyekben a talajelőkészítő gépek, deszikkálást végző permetezők, műtrágyaszórók, vető és szállító járművek körül nagy a készülődés. A szántóföldi gépek között egyre több csodát láthatunk, és bár európai szinten e tekintetben még nem tartozunk az elsők közé, de a hozzáértők véleménye szerint az elmúlt évtizedekhez képest minőségi és jó irányba halad a magyar mezőgazdaság gépesítettségi szintje.

Ennek jelentősége az, hogy a kedvező hatékonyságú és minőségű gépi munka nagyban hozzájárul a magas genetikai értékű vetőmagokból származó termés biztonságához. Fokozottan igaz ez a jövő évi termést megalapozó vetést megelőzően és a vetéskor használt gépek esetében. Elegendő csak a repcére gondolnunk. A Caussade repce hibridek maximális terméspotenciáljának elérésében is az első lépcső az időben elvégzett, minőségi talajelőkészítés és a precíz, jól beállított vetőgéppel végzett vetés.

Ezt követően a BASALTI CS, SIRTAKI CS, MEMORI CS, FUSILI CS igazodnak a technológiai, környezeti adottságokhoz. A magjukban felhalmozott tartalékenergia a biztosíték arra, hogy a víz megőrző módon, jól előkészített és tápanyaggal egyenletesen feltöltött talajokban jól begyökeresedett állományt kapjunk tél előtt. Erőteljes hajtásnövekedésük rugalmas, hagyományos és széles sortávú gépbeállítást is lehetővé tesz.

A dupla gabonasortávú vetésmód alacsony vetőmagnormával, négyzetméterenként akár 25- 30 termőtővel, átlagos technológiai szinten is magas hozamot eredményezhet magas terméspotenciállal rendelkező hibridjeink esetében. A magtakarékos termesztésnek azonban feltétele a jó műszaki állapotú vetőgép. Ezt követően az üzemi szinten 3,5- 4t/ha hozam és az olaj tartalom maximalizálása a Caussade repce hibridek kiváló betegség- és stressztolerancia szintjére alapozva, elsősorban tápanyag-ráfordítással érhető el. 

CS repce hibridek teljesítménye kísérletekben (2017)

repce

A Caussade hibridjei igazodnak a technológiai, környezeti adottságokhoz.

Hasonló a helyzet kalászosaink esetében is. A modern, új kalászosfajták, így a SORRIAL, SOLVEIG, SOSTHENE, SOFRU búzák csökkentett vetőmagnormával vethetőek. A szeptember végéig - október elejéig előkészített talajokba történő vetéssel akár 160-180 kg-os vetőmagmennyiség is elegendő a magas termésszint eléréséhez. Amennyiben a talajelőkészítés és így a vetésidő kitolódik, úgy a növényeknek egyre rövidebb idő áll rendelkezésükre az őszi megerősödésre.

Ez, ugyanazon termésszint biztonságos eléréséhez a magnorma emelését vonja maga után. A kalászosok jelenlegi jövedelem szintje szükségessé teszi minden költség csökkentő tényező kihasználását. Ha az őszi betakarításokkal párhuzamosan a kalászosok vetésekor és azt megelőzően használt eszközök kifogástalan műszaki állapotúak, úgy a Caussade búzák alacsony magnormájával pénzt, gépi és humán energiát spórolunk meg.

Az időben elvetett, kellőképpen begyökeresedett növények, tápanyagszintjét, növényvédelmét átlagos szinten tarthatjuk és a 7- 8 t/ha termésről sem kell lemondanunk, amennyiben minőségi I. vagy II. fokú vetőmagot használunk. Figyelemre méltó véleményt hallottam a minap egyik vetőmagelőállító partnerünk vevőjétől: Nincs az a varázslat, ami a visszavetett magból ugyanazt az eredmény adja, mint amire a minőségi, minősített vetőmag képes.

Caussade kalászosok hozama (2017)
Termés
t/ha
SOSTHENE tar búza 9,53
SORRIAL tar búza 9,52
SOLVEIG tar búza 9,34
SOFRU szálkás búza 9,33
TRISMART triticálé 8,63
JUP őszi árpa 8,61

Fehér Gyöngyi – Caussade fejlesztési felelős