Az avokádó pár évtizeddel ezelőtt még ritka volt hazánkban. Nem is igazán tudtuk, mit is lehet kezdeni vele. Azonban manapság már az év minden napján hozzá tudunk jutni a boltok polcain, sőt, akár otthon is megteremhet.

Az avokádó azon túl, hogy igazán finoman és változatosan készíthető el, nagyon egészséges is. Még akkor is, ha napi szinten fogyasztjuk.

Ha nem puha, ezt kell tenned

Az avokádó csodás gyümölcs. Akár salátaként, turmixként vagy guacamoléként is fogyaszthatjuk, de csak akkor finom, ha igazán puha. Az avokádó a betakarítás után kezd el érni, de sajnos, ha túlságosan éretlen, kemény állapotában vesszük meg a boltban, olyan hosszú ideig tartana a folyamat, hogy addig a gyümölcs már meg is romlik.

avokádó

Egyél minden nap avokádót, és meglátod, csodát tesz a szervezeteddel. Fotó: Shutterstock

Az avokádót tehát akkor vegyük meg, ha nyomásra kissé puha, a szára pedig könnyen leválik a héjáról. Amennyiben nem akar beérni magától, van egy egyszerű, de nagyszerű trükk az érés felgyorsítására. Az avokádót a sütőben, alacsony hőmérsékleten melegítsük tíz percig, és rögtön meg fog puhulni.

De az is megoldás, ha újságpapírba csomagoljuk pár napra. Ennek az oka, hogy az avokádó az érése során etilént bocsát ki, és ha a gyümölcsöt újságpapírba csomagoljuk, az etilén koncentráltabban lesz jelen, így felgyorsul az érés.


Azért is fontos, hogy idővel közbelépjünk, és felgyorsítsuk a folyamatot, mert így nem kell kidobni az avokádót. Éretlen állapotában pedig nincs jó íze, így mindenképp várjuk meg, amíg felpuhul.

Ismerd meg az avokádót

Az avokádó a babérfélék családjába tartozik. Az avokádó egy örökzöld fa, amelyik akár 20 méter magasra is meg tud nőni. Közép-Amerikában honos és már i. e. 5000 évvel ezelőtt is fogyasztották.

Az avokádó fák körülbelül 5 éves korukra fordulnak termőre, és évente átlagosan 20 kg termést hoznak. Magjának tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok korábban tintaként, vagy festékként használták. Az avokádó fájából pedig épületeket és bútorokat készítenek.

Habár nálunk inkább hagymával, sóval és borssal, Délkelet-Ázsiában és Hawaii-on cukrozva, vagy édes gyümölcslével fogyasztják, míg Amerikában jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle.

A guacamole az egyik leghíresebb, azték eredetű, avokádóból készült étel. Neve az „ahuacatl", vagyis az avokádó, és a „molli", vagyis a mártás szavakból származik. A leggyakrabban készített recept szerint fel kell vágni az avokádó húsát, majd apróra vágott fehér hagymát, koriandert, csilit, kimagozott paradicsomot és citrom, vagy lime levét kell hozzáadni. A guacamolét mártásként szokták fogyasztani, legtöbbször tortillába töltve.

Legyen saját avokádód

Az avokádó szaporításához az avokádó magjára van szükség. A magba szúrjunk három fogpiszkálót, majd tegyük a pohárba, a mag csúcsos fele felfelé, lapos fele pedig a pohár alja felé nézzen. A magot a fogpiszkálók fogják tartani végig a csírázás ideje alatt. A pohárba annyi vizet töltsünk, hogy a magot félig lepje el.

Ezután tartsuk meleg helyen, és a mag 2-6 hét alatt kicsírázik. Várjuk meg, amíg a növény eléri a körülbelül 15 cm-es magasságot, majd vágjuk vissza körülbelül a felére, hogy még erősebbek legyenek a gyökerei. Amikor pedig megjelennek a levelei, nyugodtan ültessük el egy cserép virágföldbe.

Tegyük az avokádót olyan helyre, ahol sok napfényben van része, de közvetlen napsugárzásnak ne tegyük ki. Ne hagyjuk kiszáradni, azonban ne álljon pangó vízben. Az avokádónak a növény növekedési időszakában szüksége van tápoldatra is, melyben legyen egyenlő arányban nitrogén, foszfor és kálium. Dísznövényként is gyönyörű. Azonban ahhoz, hogy gyümölcsöt is hozzon, be kell oltani.

A növény igényli, hogy minden évben átültessük, és erre a tavasz a legalkalmasabb. Metszésre is szüksége van, amint eléri a körülbelül 30 cm-es magasságot. Ekkor felére vágjuk vissza, hogy új leveleket és hajtásokat tudjon hozni. Ezeket az új hajtásokat is csípjük vissza, amikor nagyobbak lesznek, mert így lesznek szép elágazások a növényen.

Ez történik, ha minden nap eszel avokádót

A szívbetegség kockázatának csökkentése érdekében kulcsfontosságú, hogy káliumban, magnéziumban, rostban, folsavban, telítetlen zsírokban, polifenolokban és antioxidánsokban gazdag legyen az étrendünk. Ezek pedig mind ott vannak az avokádóban. Egy 2022-es tanulmány szerint az avokádó fogyasztása összefüggésben áll a kardiovaszkuláris betegségek kockázatának 16-22%-os csökkenésével.

De az egészséges bélflóra is kulcsfontosságú szerepet játszik az egészségünk szempontjából. A napi ajánlott rostbevitel lényegesen hozzájárul a jó baktériumok táplálásához. Az avokádó pedig bővelkedik rostokban, és prebiotikumokat is bőségesen tartalmaz.

A napi avokádófogyasztás pedig abban is segít, hogy megelőzzük a testsúlynövekedést. Egy 2021-es Journal of Nutrition által publikált tanulmány kimutatta, hogy naponta egy avokádó elfogyasztása segíthet csökkenteni a hasi zsírt.

avokádó

Az avokádó finom, és nagyon egészséges. Fotó: Shutterstock

Ezen kívül az avokádó az agyat is támogatja. A benne lévő karotinoid antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek hozzájárulnak az agy védelméhez, ezért ha idős korban rendszeresen fogyasztunk avokádót, sokkal jobb kognitív képességekkel rendelkezünk majd mint azok, akik ezt nem teszik meg.

Az avokádó tele van többszörösen telítetlen zsírsavakkal, és sok A-, B1-, B2-, C- és E-vitamin található benne. Afrodiziákumként tartják számon, magas olajtartalma miatt pedig kiváló bőrápoló. Segít az ekcéma kezelésében, belsőleg pedig hatásos az ízületi fájdalmak ellen, és még a koleszterinszintet is csökkenti.

Ügyelni kell azonban arra, hogy ha valaki véralvadásgátló gyógyszereket szed, az avokádó fogyasztása befolyásolhatja annak hatását, így inkább ebben az esetben nem javasolt a fogyasztása.