Méltatlanul mellőzött gyümölcseink: finomak és könnyen tarthatók
Ritkábban tartott vagy egykoron divatos, de mára már csak kuriózumértékkel rendelkező gyümölcsfélék, melyeket szinte vétek mellőzni.

Most kell ültetni a padlizsánt!
Termesztése csak tápanyagban gazdag talajon ajánlott, az őszi szerves trágyázáson kívül a tenyészidőben is rendszeresen kell műtrágyázni, fejtrágyázni.

Újabb ötmilliárd forint a zártkertekre
Folytatódik a Zártkerti Program, hamarosan újabb pályázati felhívás fog megjelenni.

szőlő

A korábbi Zárkerti Programból szőlőtelepítésre is lehetett pályázni – fotó: Pixabay

A kukoricatermesztés nehézipara, a hibrid- és csemegekukorica védelme (PR-cikk)
A hibridkukorica vízigényes kultúra, az öntözési lehetőségek szűkössége, az izolációs távolság betartása sok esetben nem teszik lehetővé a vetésváltást. A monokultúrás termesztés a rovarkártevők esetében az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera), a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis), a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) vagy a közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) elleni védekezés során sajátos növényvédelmi problémákat vet fel.

Új EU-s rendelet lépett életbe: ASP esetén jön a rendszeres helyszíni ellenőrzés
Új uniós rendelet lépett életbe 2021. április 21-től az afrikai sertéspestis (ASP) tekintetében alkalmazandó különleges járványvédelmi intézkedésekről.

Még több vállalkozás juthat gyorskölcsönhöz – mutatjuk a feltételeket
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara korábban kezdeményezte, hogy a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vendéglátóipari beszállítók, élelmiszer-nagykereskedők, illetve az erdőgazdálkodók is felvehessék a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt. A kedvezményezetti kör kibővítésével számukra is lehetővé vált, amennyiben megfelelnek bizonyos feltételeknek.

traktor

Az erdőgazdálkodók is részt vehetnek a programban, ha megfelelnek a feltételeknek – fotó: Pixabay

Most indul az ültetvénytelepítési pályázat, ne maradj le!
Május 24-e óta benyújthatók a Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatási kérelmek. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 15 milliárd forint – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

A magyar gyümölcsnemesítés a Kaukázuson túl is hódít (PR-cikk)
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora együttműködési megállapodást írt alá a grúz agrár kutatóintézettel, amelynek fő célja a gyümölcstermesztéshez kapcsolódó kutatások, csereprogramok és közös szakmai konferenciák szervezése.

Hányszor kell még permetezni, hogy ne legyen kukacos a gyümölcsöm?
Már nem lehet naptárhoz kötni a permetezést, máshogy kell megtervezni a gyümölcsös védelmét. Segítenek az előrejelző eszközök, a növényorvosok tanácsai, de végül csak a gazda tudja meghozni a döntést.

alma

Nem kell elsietni a védekezést, az almamolyok még nem kapták meg a lárvák kifejlődéséhez szükséges hőmérsékletet.

Célegyenesben a növénybiztosítások – határidő: május 31.! (PR-cikk)
Az elmúlt hét – az évszaknak nem megfelelő – időjárása („enyhe tél májusban”) ismét felhívta a figyelmet a növénybiztosítások szükségességére.

Az EU előtt a módosítás: egy hónappal rövidebb lehet a téli trágyázási tilalom
Tudományos kutatások egyértelműen kimutatták, hogy a téli trágyázási tilalom lerövidítésének nem lenne negatív hatása a környezetre, így az agrártárca – támogatva a NAK kezdeményezését – indítványozza az Európai Uniónál a rendelet módosítását.

6 ok, amiért most éri meg igazán belevágni a gyógynövénytermesztésbe
A gyógy-, fűszer- és aromanövény-termesztési ágazat szerepe egyre nagyobb hazánkban, hiszen a gyógynövénytermékek iránti kereslet évről évre 5-7 százalékkal nő. Czirbus Zoltánt, a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács elnökét kérdeztük arról, hogy miért érdemes belevágni a termesztésbe.

csipkebogyó

Magyarországon körülbelül 600 hektáron termesztenek csipkebogyót – fotó: Pixabay

Ha minőségi almát akarsz, pótold a kalciumot hatékonyan! (PR-cikk)
A minőségi almatermesztők évtizedek óta tudják, milyen jelentős tápelem a kalcium, és annak pótlása milyen fontos technológiai tényező. A régebbi ültetvényekben szinte csak a talajra kiszórt mésszel (cukorgyári mésziszap vagy mészkőpor) történt a pótlása. Az intenzív ültetvények térnyerésével ezek a beavatkozások már nem lehetnek csak ösztönösek.

Nagy István: Most dől el, milyen feltételekkel kapják a gazdák az uniós támogatásokat
Magyarország nem fogad el a közös agrárpolitikával kapcsolatos olyan megállapodást, amely hátrányosan érintheti a Magyarországon mezőgazdaságból élőket – jelentette ki Nagy István agrárminiszter Brüsszelben.

Értékesítse terményét naprakész árakon! (PR-cikk)
Az RWA Magyarország Kft. 25 éve elkötelezett a magyar mezőgazdaság támogatása és fejlesztése mellett.

Fontos változás! Új szabályok a műtrágya-kereskedelemben!
Egy új rendelet értelmében idén májusban megváltoztak az EK-műtrágyák forgalomba hozatalának és ellenőrzésének szabályai.

műtrágya

A legfontosabb változás, hogy 5 évre módosult a bejelentési kötelezettség – fotó: Shutterstock

Tuti tippek a napraforgó gyomirtásához! (PR-cikk)
Kétszikű kultúrnövényeink közül a napraforgó az egyik legnagyobb területen termesztett kultúra, gyomirtásában az egyik legnagyobb fejtörést a nehezen irtható egyszikű gyomnövények jelentik. A Kisalföldön a csillagpázsit, a siska nádtippan és a nád tartozik ide.

A kihalás szélére sodródtak az ősi magyar gyümölcsfajták
A Kárpát-medence tájainak éghajlati és talajviszonyaihoz edződött őshonos gyümölcsfák kiszorulóban vannak, pedig érdemes lenne megmenteni ezeket a fajtákat.

Közös Agrárpolitika: egyelőre nincs megegyezés + VIDEÓ
Befagytak a tárgyalások, egyelőre nincs megállapodás az új Közös Agrárpolitikáról. Mi lesz ebből?

Többmillió forintnyi ingyenpénz a családoknak! Indul a rég várt pályázat!
Átadták Közép-Európa legnagyobb naperőművét Kaposváron, és hamarosan a háztartások is támogatásokra számíthatnak.

napelem

35 ezer háztartás számára nyílik meg a lehetőség napelemes rendszer kiépítésére – fotó: Pixabay

A fóliás drága, a szabadföldi szamóca nem érik – mi jöhet még?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a hazai szabadföldi szamóca június elejétől kezdve jelenik majd meg folyamatosan nagyobb mennyiségben a piacokon, üzletekben. A magyar szamóca ízében, állagában nagyságrendekkel jobb a külföldről, több ezer kilométerről behozottnál, hiszen frissen kerül a fogyasztókhoz.

Küszöbön az újabb áremelés – jelentősen megdrágulhat a kenyér
A gabona iránti kereslet megugrott, a liszt 8 százalékkal drágult egy év alatt.

Soha többé kiégett pázsit! 4 tipp a nyári gyepápoláshoz (PR-cikk)
A nyári gyepápolás során figyeljünk a megfelelő időben és napszakban végzett fűnyírásra, és az optimális vágásmagasságra, ami nyáron 4-6 cm. Ezeken kívül az is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a kések élességét, az életlen penge ugyanis könnyen okozhat sérüléseket a fűszálakon.

Növényvédelmi előrejelzés: Az alma és a búza permetezése nem tűr halasztást!
Az almásokban már súlyos a lisztharmatfertőzés, ami a felmelegedéssel tovább fog erősödni; a búzára most komoly veszélyt jelent a kalászfuzárium. Az Agroinform.hu 2021. évi 21. heti növényvédelmi előrejelzése.

búza

Virágzik az őszi búza – és csapadékos időjárás van – fotó: Tóth Miklós

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.