Tavaszi időjárás után komoly mínuszok, majd ugyanez fordítva. Az elvetett növénykultúrák ugyan stressztűrők, de a +10 fokból -5 fokra csökkenés, a sokáig tartó túl meleg időjárás azért okozhat gondot a vetésekben. A változékony időjárást a vetések egyelőre jól viselik – írja a novenyvedoszer.hu.

vetés

A sokáig tartó túl meleg időjárás azért okozhat gondot a vetésekben – fotó: pixabay.com

Az igazi időjárási anomáliák év végén jelentkeztek 14 fokkal. Ez a nagy meleg nem volt kedvező élettani szempontból a korábbiakhoz képest később vetett búzákra. Az utána következő mínusz 7 fok, már normális hőmérsékletnek számított. A hőmérsékleti ingadozások a vetésekben még nem okoztak komolyabb károkat, az őszi vetésekben – a pocok kártételét leszámítva – nagyobb gondok nincsenek.

Bozó József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés vármegyei igazgatóságának alelnöke is ezt erősítette meg, hozzátéve: a növényvédelmi szakemberek előrejelzései szerint e hónap végétől figyelni kell a gombabetegségekre, a gyomirtásnál használni kell azokat a gombaölő szereket, amelyek nélkülözhetetlenek a védekezésben.


"A repce vetésterülete országszerte – így Békésben is – valamelyest csökkent, a vetés állapota jónak nevezhető elsősorban azokon a helyeken, ahol megkapta a szükséges kezeléseket. Ebben a hónapban derülhet ki, hogy kitárcsázzák-e azokat az ültetvényeket, amelyekben sok a foltosodás.

A talajban lévő nedvesség elegendő és folyamatosan töltődött az elmúlt hónapokban, a legnagyobb mennyiséget novemberben kapták a vetések. Belvízről az ország déli részén nem érkeztek jelentések"összegezte Bozó József a jelenlegi helyzetet.

A mezei pocok kártétele újra megnőhet

A csapadék és a hideg beköszöntével a mezei pocok elvermelte magát a földbe, eddig ott vészelte át a telet.

"Viszont amikor tartósan tíz fok fölé megy a hőmérséklet – mint most is –, akkor újra elkezdik a károsítást. A vegyszerek bejuttatására van mód a járatokba" – hívta fel a figyelmet a szakember, majd hozzátette: "Ezekre van eseti engedély, de a felszíni védekezés ebben az esetben a fácánra, az őzre és a nyúlra veszélyes. Egy dolog biztosra vehető: a növények fejlődésével és zöldülésével a pockok óriási károkat képesek okozni."