Gázolaj árak 633 Ft Benzin árak 647 Ft EUR 392.16 Ft USD 366.7 Ft CHF 401.28 Ft GBP 457.88 Ft

Fórum

Becenév: Future Biomech Kft.
Csatlakozott: 2011-07-04 12:47:26
Utolsó belépés: 2018-11-27 13:58:57
Fórum hozzászólás: 11

Fórumhozzászólásai

Előzmény: ND #117 hozzászólása


Szeretnék pontosítani: a "barnalevet" nem locsolják az állatok alá.

A rendszer működése a tartályos WC-hez hasonló: az állatok mellékterméke (bélsár, vizelet, csöpögő ivóvíz) a ketrecek alatti csatornába kerül és ezt a csatornát kell nagy mennyiségű folyadékkal leöblíteni, kimosatni, a lé az állatokkal nem érintkezik.

A barnalevet részben vagy egészben víz kiváltására használják.

Egyébként a szeparálás csak a sűrű és a lé részbeni különválasztását jelenti, a kórokozókban sajnos semmi kárt nem tesz.

Előzmény: JD 4630 #116 hozzászólása


Az okosabbtól sosem szégyen tanulni: a bove maiore discat arare minor.

Előzmény: .Feco. #110 hozzászólása


Már korábban, magamtól elismertem, hogy a mikrobiológia nem szakterületem.
Elfogadom és tiszteletben tartom a véleményét.
Természetesen, az ember óhatatlanul "fertőződik" ilyen irányú ismeretekkel is. Pl. két éve voltam a szárítás és a trágyák kölcsönhatásával kapcsolatos három napos fejtágítón. De volt lehetőségem konzultálni különböző szinteken funkcionáló gyakorló szakemberekkel is.
Ezek alapján kb. a következőket szűrtem le:
- A hígtrágyában található mikroorgazmusok, bacilusok zömében fertőzők, az emberi szervezetre veszélyesek, károsak.
- A talajok eleve tartalmaznak különböző (pl. a szerves anyagokat lebontó) mikroorganizmusokat, azokat nem a hígtrágyával kell bejuttatni. Amennyiben növelés szükséges, ezt a célt szolgálják a külön bejuttatható talajoltó készítmények.
- A hígtrágyák tápanyagai közül elsősorban a N és a P tartalmat tartják fontosnak, ezek szárításkor nem károsodnak.
- Sok vagy kevés hígtrágya keletkezik? Ön szerint kevés, saját tapasztalataim és több, országos rálátással rendelkező személy szerint sok. Nem tisztem a kérdést eldönteni.

Én a hígtrágya elhelyezésére, hasznosítására egy újszerű, eddig még mások által nem alkalmazott módszert merészeltem ajánlani. Nem kizárólagosan, hanem egy újat. Akiket érdekel, majd dönt kell-e neki, vagy marad az eddigi megoldásoknál. Ennek a módszernek a technikai, technológiai kérdéseivel foglalkozom.

Ha erről, illetve a szárító egyéb alkalmazási lehetőségeiről (pl. friss zöldtakarmány szárítás, baromfitrágya, kommunális zöldhulladék, komm. szennyvíziszap, bármilyen egyéb növényi biomassza szárítás, pelletálás, brikettálás stb.) kívánna velem eszmét cserélni, örömmel teszem.
De a továbbiakban biológiai, mikrobiológiai, tápanyag utánpótlási stb. kérdésekkel nem kívánok foglalkozni, ilyen irányú észrevételekre nem válaszolok.


Előzmény: ND #108 hozzászólása


A rendszer működéséhez tárolótér igénybe vétele elkerülhetetlen. Ebbe beletartozik a hígtrágya folyamatos keverése is a leülepedés elkerülésére.
Technológiánk alkalmazásával az egyenleg kb. a következő:
- a szeparátor a 90-95 % -os víztartalmú keveréket kb. 60-65 % nedvességre tudja "szárítani", azaz m3-ként 0,3-0,35 m3 víz, ún. "barnalé" visszakerül a tárolótérbe. Ez, vagy ennek egy hányada ismételten felhasználható a trágyatechnológiában öblítőként tiszta víz helyett.
- A szeparált sűrítményben maradó 60-65 % vízből kb. 50 %-a (pelletáláshoz 10-12 %-ra kell szárítani)környezetbarát módon, gőz formájában a szabadba távozik a szárítás folyamán.

Létezik technológia a barnalé eltávolítására is. Ennek azonban eléggé húzós ára van. Talán ott érdemes ezzel foglalkozni, ahol nagy mennyiségű felszíni csapadékvíz is a tárolótérbe jut, és a mennyiséget nem tudják egyéb módon (pl. szántóföldi kijuttatás)csökkenteni.

Előzmény: Berente Antal #106 hozzászólása


Mint korábban írtam már, a mikroszkópos lények világa nem az enyém. Ebben nem vagyok vitaképes.

Tény, hogy a már említett baromfitrágya, de a forgalomban levő egyéb (pl. istállótrágya) pelletek sem tartalmaznak semmilyen mikroorganizmusokat, gombákat, gyommagvakat. Mégis kelendők. Miért?

Attól még, hogy a hígtrágya tartalmazza ezeket az említett élőlényeket, az 50/2001 (IV.3.) Korm. rend. és az 59/2008 (IV.29) FVM rendeletek nem adnak lehetőséget a korlátlan felhasználásra. Sőt!

Megint csak arra szeretném a figyelmet felhívni, hogy a hígtrágya elhelyezése és hasznosítása élő probléma, amelyre az eddig alkalmazott eljárások nem adnak kielégítő megoldást. A mi megoldásunkat e z e k
m e l l e t t életképesnek és szükségesnek tartom.

Előzmény: .Feco. #102 hozzászólása


Nemrégen jártam az ország egyik legnagyobb tehenészeti telepén. Ők a szép nagy fóliával bélelt beton medencéiket tónak titulálták. Elfogadom: legyen tározó, ezen nem fogunk összekülönbözni.
Én egy szóval sem említettem, hogy a már elkészült medencéket mérettét csökkenteni kellene. Amiről írtam az az, hogy a szárítás folyamán a 60-65 %-ról 10 %-ra szárítás során 50-55 % víz gőz formájában, környezet-barát módon a levegőbe távozik. Ki lehet számolni, ez folyamatos üzemelés mellett jelentős (havi több száz m3) lehet. Ennek alapján állítom, hogy új telep építésekor az előzőeket figyelembe véve lehet kisebb medencé(k)ben gondolkodni. Ft-ban ez szorzás kérdése.
A biogáz üzemek okos és hasznos létesítmények. De a közeljövőben lejárnak a KÁT (kötelező áram átvételi árak)szerződések, máris nem lesznek olyan rentábilisak az új árakon.
Egyébként a biogáz üzemek terméke a folyamat végén keletkező fermentációs iszap. Elhelyezése meglehetős problematikus. Önnek van rá megoldása? A mi technológiánk ezt is fel tudja dolgozni.

Végül energia pazarló rendszer, és hosszútávú, bölcs gondolkodás. Ön mit tud a technológiánkról? Tudja-e, hogy szárítónknak 30-40 %-kal kevesebb hő és villamos energia igénye van ugyanannyi víz elpárologtatásához, mint más, hasonló rendeltetésű szárítóknak? Tudja-e, hogy bármilyen faapríték, mezőgazdasági hulladék, vagy pl. a nádfeldolgozó üzemekben hegyekben álló, feldolgozásra alkalmatlan (ott pedig hatalmas elhelyezési problémát okozó) nádtömeg mind kiváló tüzelők?

És miért baj az, ha valaki a zsebe alapján számol? Igen, gyakorló cégektől kapott költség és értékesítési számokkal igen gyors megtérülési - gépi technológia értékére vetítve - számított eredményt kaptam. Önt ez adott esetben hidegen hagyná?

Az éremnek kettő, ennek sokkal több oldala van. Érdemes mindegyiket alaposan tanulmányozni. De visszatérve az alapkérdéshez, a hígtrágya (baromfitrágya, szennyvíziszap) kérdésre megnyugtató megoldást kellene találni. És ez csak "nem" válaszokkal nem fog sikerülni. Az én ajánlatom egy "igen" alternatíva.

Előzmény: .Feco. #101 hozzászólása


A hozzászólásommal nem akadémikus vita gerjesztése volt a célom, hanem egy megoldási lehetőségre felhívni a figyelmet.
A mikroorganizmusok világa számomra ismeretlen, ezért nem lépek ebbe a csapdába. Egy volt tanárom mondta, hogy aki tudja azt, hogy mit nem tud,az jelentős tudás birtokában van. Ezzel biztatom magam.

Amit azért szóvá teszek: nem értem a szeparálás okozta veszteséget. Ez egy gépi kényszerszűrés - hő és egyéb káros behatás nélkül. Állítására van konkrét bizonyíték?
Másik észrevételem: a baromfitrágya pelletálása ugyanaz a folyamat, mint amit a technológiánk végez. Külföldről (elsősorban Olaszországból) nagy mennyiségben hoznak be baromfitrágya pelletet. Ismerek olyan mg-i üzemet, ahol sok éve kizárólag ilyen pelletet használnak és eredményeik kimagaslóak. Pedig minden mikroorganizmus ön szerint elpusztult. Tápanyag nagykereskedő cég korlátlan mennyiségben vásárolna fel bármilyen trágyából készült pelletet. Ők valamit másként tudhatnak?

Abban nem vitatkozhatunk, hogy a hígtrágya kérdés nem mondható megoldottnak. Én ennek érdekében tettem egy javaslatot. Ön tud mellé tenni egy másik gyakorlati megoldást?

Előzmény: traktoristaarpi1 #93 hozzászólása


Ez elméletként sem hangzik meggyőzően, ráadásul a gyakorlatban a tavak sokasága létezik, amelyekkel kellene valamit kezdeni.

Mi erre kínálunk hosszútávú megoldást. És ha a feldolgozást sikerülne szinkronba hozni a hígtrágya keletkezésével, a tavak nagysága a jelenlegiek kb. negyede lehetne.

Meg kell kérdezni az ilyen tavak tulajdonosait, mit jelentene ez nekik beruházási, üzemeltetési stb. költségekben

Előzmény: .Feco. #92 hozzászólása


Én kellő ismeretek hiányában nem mernék ilyen sommás véleményt megfogalmazni.

Csak egy kérdés (lenne számos más is): a hígtrágyában melyik a hasznos alkotórész, a víz vagy a trágya? Mi az 5-10 % szárazanyag tartalmú hígtrágyából állítunk elő 90 % szárazanyag tartalmat... Közben elpárologtatunk szeparált trágya m3-ként cca 0,5 m3 vizet. Közben elpusztulnak a kóli és egyéb káros baktériumok. Ezek tények, nehéz vitatkozni velük.

Előzmény: zzzz #91 hozzászólása


Címem: hargitawood1@yandex.ru

Üdvözlet mindenkinek!
Gondolat ébresztőnek szánom javaslatomat a hígtrágya kérdés végleges megoldására.
Hígtrágyából szeparálást követően szárítással és pelletálással trágyapellet készítése, mely a műtrágya gépeivel kiszórható.
A megoldás számos előnnyel jár. A granulátumot lehet saját célra műtrágya kiváltására vagy értékesíteni.
Nem fikció! A megoldás bármelyik fázisában tudok segíteni.

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Hirdetés
Rosszul kelt az elvetett mag? Mutatjuk, mi lehet az oka
Rosszul kelt az elvetett mag? Mutatjuk, mi lehet az oka
Mind a magvetésnél, mind a műtrágya-kijuttatásnál elengedhetetlen a precízió.
Hirdetés
Kincset ér a szalma, ha a tarlón marad!
Kincset ér a szalma, ha a tarlón marad!
Mutatjuk, hogyan nyerhető szerves tápanyag a szalmából.
Garden Jet vontatott szántóföldi permetező
Garden Jet vontatott szántóföldi...

780.000 Ft

Holstein-fríz bika
Holstein-fríz bika

850 Ft

Anya juh
Anya juh

45.000 Ft

Mtz80
Mtz80

1.650.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]