Könnyen elérhető a siker, amikor a bank érti a mezőgazdaságot (x)
Az agrárium lelke a gondos gazda, a lélek tükre pedig maga a gazdaság. Ezt mi...
Három gyenge év után kedvüket vesztették a gazdálkodók.
A gazdálkodók és a természetvédelmi szakemberek együttműködését segíti a most megjelent, „Természetközeli Gazdálkodási Gyakorlatok útmutatója – Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületeken” című kiadvány.
2019 novemberében jelenik meg az Európai Unió – december 14-én életbe lépő – új növényegészségügyi rendszerének egyik legfontosabb végrehajtási rendelete. A hatóság decembertől e jogszabály alapján végzi majd az ellenőrzéseket.
Nagyon sok olyan szántóföldi növény, vagy zöldségfajta van Magyarországon, amelyek jól alkalmazkodnak a trópusi körülményekhez.
Megjelent az Országos Vízügyi Főigazgatóság által elkészített Operatív Aszály és Vízhiány c. értékelésről szóló Integrált Vízháztartási Tájékoztató (VHTE) és annak novemberi kivonata.
A Kölni Műszaki Főiskola kutatói három éve tartó kísérletsorozattal és 26.000 műtrágyaadag megvizsgálásával kimutatták, hogy a vetőgépbe épített precíz műtrágya-adagoló segítségével legalább 25 százalékos műtrágya-megtakarítást lehet elérni, még az ideihez hasonló rendkívüli szárazság mellett is.
A VulcanAgro Kft. által fejlesztett, granulált meszező anyag jelentős és könnyen felvehető kén hatóanyagot tartalmaz. A VulcanAgro termékfejlesztő mérnökével beszélgettünk arról, hogy miben speciális ez a termék, valamint hogy milyen eredményeket várhat használata következtében a termelő.
A Leedsi Egyetem kutatói kimutatták, hogy bizonyos talajlakó gombák – a tápanyagok (főleg a nitrogén és a foszfor) gyorsabb és hatékonyabb felvétele révén – elősegítik a egyes búzafajták fejlődését, továbbá, egyfajta szimbiózist kialakítva, védik a növényt a kórokozóktól.
Angol kutatók egy közelmúltban publikált tanulmányban azt fejtegetik, hogy az országnak a 100 százalékos biogazdálkodásra való átállása végső soron az üvegházhatású gázok kibocsátásának növelését vonhatná maga után, amelyből a brit mezőgazdaság jelenleg 9 százalékkal részesedik az országon belül.
Generációváltáshoz érkezett harminc év elmúltával az agrárium, ez számos feladatot ró mind a fiatal gazdászokra, mind a jogalkotókra – erről beszélt előadásában az agrárminiszter pénteken Csornán, az első Győr-Moson-Sopron megyei fiatal gazda találkozón.
A szántóföldi növények őszi betakarítása november első felében sikeresen befejeződött Magyarországon, a betakarított növényeket biztonságosan betárolták.
Ideje áttekinteni, milyen állapotban vágnak neki a télnek a szántóföldi és a kertészeti kultúrák, és hogy milyen károsítókra kell felkészülnünk tavasszal.
Novemberben több precíziós növénytermesztéssel foglalkozó esemény megrendezésére került sor az AXIÁL Kft.-nél. Az egyik eseményt a mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolák szakoktatóinak, a másik rendezvényt pedig a vállalat ügyfelei számára szervezték.
A jégkármérséklő-rendszer alkalmazása felére csökkentette a mezőgazdaságban a jégkárt: a gazdálkodók idén 37 ezer hektárra jelentettek be jégesőkárt, míg két évvel ezelőtt ez még meghaladta a 71 ezer hektárt.
Vajon hol, s legfőképpen milyen legyen az otthona a gazdaság javainak?
Idén nem csak a mennyiséggel van gond.
Az idei évben is bőséges a kukoricatermés, ami miatt sok gazdálkodó kivár az értékesítéssel. A hazai feldolgozóipar folyamatosan vásárolja fel a kukoricát, így itthon egész évben van kereslet a terményre.
A jövőbeni együttműködés keretében érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a polgárőrök természetvédelmi irányú képzésére is, a táj, az ökológiai rendszerek iránti érzékenység további finomítására.
Sokakat érintő témákról értekezett a NAK Szántóföldi Növénytermesztési és Beszállítóipari Országos Osztálya, mintegy 150 szakmabeli kamarai tag részvételével: milyen újszerű időjárási kockázat fenyeget, hogyan rendezhetők az osztatlan közösök anomáliái, mi lesz velünk, ha újabb növényvédő szereket tiltanak be?
A legfontosabb döntés, amit egy növénytermesztőnek meg kell hoznia, hogy mikor adja el a terményt. Utánajártunk, mire számíthatunk a terményárak tekintetében és annak is hogyan érdemes időzíteni az értékesítést.
Fontos még időben beavatkozni! Az enyhe időjárás és a sok csapadék miatt erőteljes gyomosodásra kell számítanunk a kalászos táblákon!
Változatos kihívások mellett is kiválóan teljesítenek a SAATEN-UNION hibridjei.
Nigériában szegedi kukoricát termesztenek.
Nagyon vártuk már az őszi esők megérkezését, többször előre is jeleztük, hátha ez is segít az ügyön, de most végre megérkezett, s több napon át áztatta a földeket. Mint annyiszor már megtörtént, most ismét az abiotikus tényezők veszélyeztették a növénytermesztés sikerét. Az Agroinform.hu 2019. évi 45. heti növényvédelmi előrejelzése.
Az Alsó-Ausztriai Mezőgazdasági Szakiskola szorgalmazza a direktvetés alkalmazását, mivel az csökkenti az erózió kialakulását.
A tudósok olyan gént fedeztek fel, amely lelassítja a növények oldalgyökereinek fejlődését, ezzel javítva a tápanyag felvételük hatékonyságát.
Október végére befejeződött a hazai napraforgó betakarítása. Az országban 561 ezer hektárról, 3,01 tonna/hektáros hozammal 1,69 millió tonnát takarítottak be a gazdák.
Olyan új megoldásokat mutatunk, mellyekkel a lehető legnagyobb biztonságban lehet a termény és a nagy értékű traktor, kombájn, bálázó!
Nagyon nem mindegy, hogy nullára termelünk vagy haszonnal gazdálkodunk! Videónkban a Carmeuse TERRACALCO® 95 gyakorlati tesztelésének eredményeiről is beszámolunk.
A kertészeti termesztésben egyre nagyobb szerepet kap a terméshozamok mellett a minőség és a termésbiztonság.
Az agrárium lelke a gondos gazda, a lélek tükre pedig maga a gazdaság. Ezt mi...
A távérzékelési technológiák használata egyre nagyobb teret nyer az agráriumban....
A SAATEN-UNION portfóliója 2020-ban több szegmensben is bővül, egyebek mellett...
Az idei év a tengeriből mind mennyiségben, mind minőségben kiválónak mondható,...
A kokcidiózis becslések szerint évente 3 milliárd dollárjába kerül a...
Immár második őszön tapasztalhattuk meg Budapest környékén, hogy a diófákon a...
Elmondjuk, hogyan függ össze a zöldségfélék tápanyagellátása a termés...
Régen azt mondtuk, hogy november elején kell a rózsaágyásokat felkészíteni a...
A DON (deoxynivalenol) 54–89%-a képes átjutni a bél nyálkahártyáján és...
Bulgária: napraforgó - termelés
●
2019 előrejelzés: 2,1 millió tonna (+8% vs 2018)
(Stratégie Grains,
2019-12-06)
EU-28: repce - termőterület
●
2020 előrejelzés: 5,68 millió hektár (+3% vs 2019)
(Stratégie Grains,
2019-12-06)
EU-28: napraforgómag - termelés
●
2019 előrejelzés: 9,5 millió tonna (+1% vs 2018);
előző havi előrejelzés: 9,4 millió tonna
(Stratégie Grains,
2019-12-06)
Oroszország: búza - termelés
●
2019 előzetes: 72,1 millió tonna (+1% vs 2018)
(Orosz mezőgazdasági minisztérium,
2019-12-06)
Románia: napraforgó - termelés
●
2019 előrejelzés: 2,6 millió tonna (-10% vs 2018)
(Stratégie Grains,
2019-12-06)