Válasz zsman5939 #3793. hozzászólásáraTúlterhelés, tápanyag nem ment ki (bioban vinasszal próbálom megoldani,de eső hijján kimaradt 3t/ha helyett 1), Talajjavításként takarónövényezek amit sikerűlt túltolni így 3 héttel előrébb hoztam az aszályt Szóvak amitlehet elk...tam.
Válasz bodzalackó #3801. hozzászólásáraAz ültetvény 6 éves. Közép-Magyarország a régió. A tavalyi évhez képest a lombtrágya kijuttatásában, a kijuttatás módjában és mennyiségében történt változás. A talajjal kapcsolatban most csináltatok bővített talajvizsgálatot, hátha megtudok belőle valamit. Az esetleges tápanyagtúlsúly kimutatható még? Köszönöm az észrevételeidet.
Válasz zsman5939 #3800. hozzászólásáraA talaj állapotán leginkább PH-t, a levegőzöttséget (szerkezet, humusz) értettem, valamint, hogy nincs e bizonyos tápanyagokból felhalmozódva túlsúly, ami gátolja más tápanyagok felvételét?.
Mennyi idős az ültetvényed, melyik országrészben? Továbbra is meggyőződésem, hogy mi volt a ludas az érés gyatraságában. Gyakorlatilag rengeteg tányér jutott arra a sorsra, hogy normálisan még be sem ért,(széle fekete, közepe hús)de már fonnyadt, aszalodott, semmit se ért. Csupán csak azt kell megnézni, hogy a tavalyi évhez képest milyen tényező volt idén, ami nagyon eltért és azok között kell keresni a bűnöst.
Válasz bodzalackó #3799. hozzászólásáraCsupán a szaktanácsadó által előírt dózist adtam a növényeknek. Új termővesszők vannak, de kevesebb, mint tavaly.
Ezzel az éretlenségi problémával eddig nem szembesültem. Igyekszem elemezni a történteket. Az egyik okot én is a szárazságban látom.
Tavaly nálam is sokkal hamarabb beérett az ültetvény.
A talaj állapotát említetted az előző hozzászólásodban, szívesen venném ha megosztanád velem az ezzel kapcsolatos információdat.
Válasz zsman5939 #3796. hozzászólásáraNagyon kényezteted :) Vannak szép új termővesszőid a fákon? Jó neked, hogy volt cspadék valamennyi. Nálam másjus közepe óta nem volt gyökérig hatoló csapadék, csak tömény száraz forróság egészen az elmúlt napokban esett 44 mm-ig. Örültem hogy nem sült le az egész. Viszont az érés annyira elhúzódó volt, hogy kb 10 napja mondtam azt, hogy na most lenne jó szedni. Tavaly (amikor volt csapadék bőven) augusztus 20-ra egységesen beérett és le is volt szedve anélkül, hogy széttrágyáztam volna. Én továbbra is ezt a hosszasan (nálad még a csapadék ellenére is)tartó hőstresszre tudnám fogni. Ilyen hőmérsékletnél a talajból se tud felvenni tápanyagot, ekkora UV sugárzástól meg max. a raschel háló védené meg
vagy esetleg a jégháló
Válasz bodzalackó #3794. hozzászólásáraAmikor hullott csapadék, akkor esett bőségesen, de az öt hat hét szárazság engem is érintett. A talaj állapotáról nem tudok pillanatnyilag nyilatkozni, egyelőre annyi, hogy tárcsázással és zúzással oldottam meg a tisztántartást, tavaly nyár végén mélylazítást végeztem. Ősszel is műtrágyáztam és tavasszal is kapott kálium nitrátot egy alkalommal márciusban, áprilisban pedig kétszer pétisót az előírt mennyiségben.
Lombtrágyaként MKP + keserűsó + mikramid + mikroelemek valamint ezt felváltva kálium és kálcium nitrát + mikroelemeket kapott kb 15 napos ciklusban. Titoknak nem titok. Lehetséges, hogy ez sok volt a növényeknek és ez befolyásolhatta az érést? Jövőre másképp lesz :-)
Válasz zsman5939 #3793. hozzászólásáraBocs, hogy beleszólok, csak olvasva a filozofálgatást az érés elhúzódásának okairól úgy gondolom nem feltétlenül kell a túlterhelésre fogni. Ha kissé túl is lett terhelve az leginkább a hajtásnövekedésben mutatkozik meg. Feléd volt csapadék év közben? Kérdés, hogy hasznosult e az a tápanyag amit kijuttattál , mivel ez nagyban függ a talaj állapotától is. Amit pedig lombtrágya formájában juttattál ki, attól meg ne várj olyan túl sokat főleg egy ilyen perzselő aszályos időben. Lombtrágyával leginkább a mikro és mezoelemek pótolhatók nagyobb arányban. Milyen lombtrágyát használtál és hányszor, ha nem titok? :)
Válasz kacar #3756. hozzászólásáraMegkérdezhetem nálad milyen hibák vezettek az érés elhúzódásához?
Sajnos nekem is szembesülnöm kellett az érés elhúzódásával. Én az egyik problémát a metszésben találtam meg, úgy fest így utólag, mintha kissé túlterheltem volna a fákat. A tápanyagokat alul felül a szaktanácsadó javaslata alapján megkapta az ültetvény.
Előre is köszönöm a válaszod!
Válasz Csyzy #3789. hozzászólásáraDurva esés. Aki viszont csak alap művelést végez,
gyakorlatilag csak metsz, kaszál és esetleg sajtisztít, a termés mennyisége lényegtelen, az
a bios támogatással és egyebekkel, szépen nyereséges.
Szia!
Nem károgni akarok, de sajna, ha még a fán van, zömében ott is fog maradni. Ajánlgasd pálinkafőzőknek, vagy te magad készíts minél több cefrét belőle, ha módodban áll, a többi sajnos metszéskor a földre
Válasz Gox #3785. hozzászólására200huf
És azt tudja valaki, hogy mennyia 1ha/t hozama a bionak?
Nagyon vissza esik a hozam a dionál?
A nitrogént mivel, hogy pótoljátok?
Bodza felvásárlót keresek, még mindig fent van a fán a mienk. Aki tud ajánlani átvevőt legyen szíves segítsen. Köszönöm. (Károgó, oktató kommenteket légyszíves ne.)
100ha 10 tonna / ha 1000 tonna, ezt leszedni legjobb esetben van rá 20 nap!! de ez már ulra jó! napi 50 tonna de ha napi 60 tonnát szed ahhoz kell 100 ember 9 traktor pótkocsival stb... akkor 18 nap, de ha csak 12 nap van akkor 80 tonna naponta az már 120 szedő stb... hajrá...
Válasz medikus #3766. hozzászólásáraIgen! Azért telepítettem az 5ha bodzást.
Csak, hogy leírtam ezeknek van egy amortizációja és azzal is kell számolni!
És akkor már nem nagy üzlet, sajna.
20ha ott már jól működne a matek, de én az ember hiány miatt nem tudnám leszedetni. Még az 5 is gond!
Dinnyét is vissza kell vennem mert nincs ember, nem akarnak dolgozni.
Talán ha a szedést lehetne gépesíteni, de akkor az ár is menne lefele.
Válasz keriac #3761. hozzászólásáraJól látod
5ha ültetvény csak kiegészítés.
De nézzük számokba!
5ha föld közepes minőség 6milla
Egy traki (nem új) 2-3 milla (50le nem nagy)
Fák 700ft+áfa és 3250db kell 2.9milla
Eszközök: (nem új) gödörfúró 250e, tárcsa 150cm 200e, kombi 180cm 200e, axi permetező 400e, öntöző dob 600e, kút 60e ha 1db elég, kalapácsos zúzó 300e, oldalazó talajmaró 500e (jó az) talajlazitó 250e.
14,4 millió
Na innen indulunk!
És még a napszámokat, trágyát műtrágyát meg kitudja még mit nem is számoltam.
Válasz csizmás kandúr #3760. hozzászólásáraA nagy kérdés mekkora területről beszélünk és a bodza árbevétele megélhetés vagy kiegészítés. Van szántó is, annak is a költségei 150-200EFt/ha körül mozog. Mondjuk idén 33EFt/t ár mellett az árpa sem volt nagy kaland 5-6 tonnás termésátlag mellett. Ott a géppark a kemény dió, felépíteni fenntartani, ahhoz kevés 20ha föld. A baj a költségek visszavételével az, hogy sosem tudod előre mikor lesz jó év árak szempontjából és mikor lesz rossz. A hektikus tápanyagutánpótlás az ültetvény életkorát rövidíti meg, valamint a gombás betegségekre való nagyobb hajlamot is növeli. Régen valóban elég volt egy rovarölő tetü ellen aztán kész, tavaly 2 gombaölő mellett augusztus végére a fákon a lombfelület felén nem volt levél, nem tartom kizártnak, hogy máshol el lehet játszani, de nálam biztosan nem. A jó árbevétel micsoda? 200-300EFt/ha minden költség levonása után támogatás nélkül (ez kb az amortizáció). A támogatásból lehet csak 3 év van hátra, amennyiben az angolok behúzzák a kéziféket, meg Merkel mama, majd kitalálja, hogy az agrár pénzek tökéletes pénzalapot képeznének a migránsok integrációjához. Ez túlélni elég, de megélni belőle...
Válasz keriac #3758. hozzászólásáranem sok a kézi munkaerő igény, de szürete kell az ember. a szántónál nem így van. a fenntartás, főleg ha kis terület és magad csinálod az egészet, akkor nem oly sok. ha jönnek a nehéz évek, akkor vissza kell fogni a költségeket. Nem öntözöl, nem trágyázol. minek termelni 10 tonnát ha 60ftot kapsz érte.és akkor sem kell ekkora termés ahhoz,h jó pénzt keressen az ember ha normálisak az árak és akkor nem ér meglepetés,h a sok költség mellett sza..k az árak
Válasz csizmás kandúr #3749. hozzászólásáraNem hinném, a bodza termelésénél rengeteg a kézi munkaerő igény. Attól, hogy sokan mindent maguk csinálnak az még nincs ingyen. Eleve az ültetvény termővé válásáig bele kell ölni nem keveset (csemete, engedélyek, tisztán tartás, növényvédelem, tápanyagutánpótlás...stb). Ezt az összeget ki kell dolgoznia az ültetvénynek haszon formájában. A fenntartás sem egyszerű, ha tisztességesen csinálja az ember alsó hangon 400-500EFt/ha, de lehet ez még több is, ha öntözöl és tényleg el akarod érni a 10-12t/ha-t. Évek óta kirészletezem a költségeket, van saját géppark és a munkák jó részét magam csinálom. Ha órabért is számolok magamnak mondjuk 800Ft/óra áron, akkor az idei év keményen mínuszos, mindezt úgy, hogy a termésem 90%-át eladtam még elfogadható áron.
Válasz medikus #3754. hozzászólásáraMint egy villanypásztor, csak ha elvágják vagy zárlatot csinálnak a vadhálóval akkor kapom az SMS-t. Kb 6 km-re van a bodzás a házamtól annyi idő alatt azért túl nagy kárt nem tudnak csinálni.
Meg az elrettentő ereje is nagy.
Válasz csizmás kandúr #3746. hozzászólásáraIgazad van még a kezdőárral kibékültem volna ha akkor tudom szedni, de követtem el hibákat ami miatt megcsúszott az érés ,ezek sokba kerültek idén .
6305 hozzászólás
Még ma is szedik!!!!!!!!
Válasz zsman5939 #3793. hozzászólásáraTúlterhelés, tápanyag nem ment ki (bioban vinasszal próbálom megoldani,de eső hijján kimaradt 3t/ha helyett 1), Talajjavításként takarónövényezek amit sikerűlt túltolni így 3 héttel előrébb hoztam az aszályt
Szóvak amitlehet elk...tam.
Válasz zsman5939 #3802. hozzászólásáraAz kimutatható lesz biztos vagyok benne. De az időjárásbeli különbségekre akartam inkább felhívni a figyelmet :)
Válasz bodzalackó #3801. hozzászólásáraAz ültetvény 6 éves. Közép-Magyarország a régió. A tavalyi évhez képest a lombtrágya kijuttatásában, a kijuttatás módjában és mennyiségében történt változás. A talajjal kapcsolatban most csináltatok bővített talajvizsgálatot, hátha megtudok belőle valamit. Az esetleges tápanyagtúlsúly kimutatható még? Köszönöm az észrevételeidet.
Válasz zsman5939 #3800. hozzászólásáraA talaj állapotán leginkább PH-t, a levegőzöttséget (szerkezet, humusz) értettem, valamint, hogy nincs e bizonyos tápanyagokból felhalmozódva túlsúly, ami gátolja más tápanyagok felvételét?.
Mennyi idős az ültetvényed, melyik országrészben? Továbbra is meggyőződésem, hogy mi volt a ludas az érés gyatraságában. Gyakorlatilag rengeteg tányér jutott arra a sorsra, hogy normálisan még be sem ért,(széle fekete, közepe hús)de már fonnyadt, aszalodott, semmit se ért. Csupán csak azt kell megnézni, hogy a tavalyi évhez képest milyen tényező volt idén, ami nagyon eltért és azok között kell keresni a bűnöst.
Válasz bodzalackó #3799. hozzászólásáraCsupán a szaktanácsadó által előírt dózist adtam a növényeknek. Új termővesszők vannak, de kevesebb, mint tavaly.
Ezzel az éretlenségi problémával eddig nem szembesültem. Igyekszem elemezni a történteket. Az egyik okot én is a szárazságban látom.
Tavaly nálam is sokkal hamarabb beérett az ültetvény.
A talaj állapotát említetted az előző hozzászólásodban, szívesen venném ha megosztanád velem az ezzel kapcsolatos információdat.
Válasz zsman5939 #3796. hozzászólásáraNagyon kényezteted :) Vannak szép új termővesszőid a fákon? Jó neked, hogy volt cspadék valamennyi. Nálam másjus közepe óta nem volt gyökérig hatoló csapadék, csak tömény száraz forróság egészen az elmúlt napokban esett 44 mm-ig. Örültem hogy nem sült le az egész. Viszont az érés annyira elhúzódó volt, hogy kb 10 napja mondtam azt, hogy na most lenne jó szedni. Tavaly (amikor volt csapadék bőven) augusztus 20-ra egységesen beérett és le is volt szedve anélkül, hogy széttrágyáztam volna. Én továbbra is ezt a hosszasan (nálad még a csapadék ellenére is)tartó hőstresszre tudnám fogni. Ilyen hőmérsékletnél a talajból se tud felvenni tápanyagot, ekkora UV sugárzástól meg max. a raschel háló védené meg
vagy esetleg a jégháló
Válasz bodzalackó #3794. hozzászólására
Válasz zsman5939 #3796. hozzászólására
Válasz bodzalackó #3794. hozzászólásáraAmikor hullott csapadék, akkor esett bőségesen, de az öt hat hét szárazság engem is érintett. A talaj állapotáról nem tudok pillanatnyilag nyilatkozni, egyelőre annyi, hogy tárcsázással és zúzással oldottam meg a tisztántartást, tavaly nyár végén mélylazítást végeztem. Ősszel is műtrágyáztam és tavasszal is kapott kálium nitrátot egy alkalommal márciusban, áprilisban pedig kétszer pétisót az előírt mennyiségben.
Lombtrágyaként MKP + keserűsó + mikramid + mikroelemek valamint ezt felváltva kálium és kálcium nitrát + mikroelemeket kapott kb 15 napos ciklusban. Titoknak nem titok. Lehetséges, hogy ez sok volt a növényeknek és ez befolyásolhatta az érést? Jövőre másképp lesz :-)
Válasz zsman5939 #3793. hozzászólására
ha sok a termés később érik, ez tuti. Ha sok nitrogént kap, akkor ugyan ez a helyzet...
Válasz zsman5939 #3793. hozzászólásáraBocs, hogy beleszólok, csak olvasva a filozofálgatást az érés elhúzódásának okairól úgy gondolom nem feltétlenül kell a túlterhelésre fogni. Ha kissé túl is lett terhelve az leginkább a hajtásnövekedésben mutatkozik meg. Feléd volt csapadék év közben? Kérdés, hogy hasznosult e az a tápanyag amit kijuttattál , mivel ez nagyban függ a talaj állapotától is. Amit pedig lombtrágya formájában juttattál ki, attól meg ne várj olyan túl sokat főleg egy ilyen perzselő aszályos időben. Lombtrágyával leginkább a mikro és mezoelemek pótolhatók nagyobb arányban. Milyen lombtrágyát használtál és hányszor, ha nem titok? :)
Válasz kacar #3756. hozzászólásáraMegkérdezhetem nálad milyen hibák vezettek az érés elhúzódásához?
Sajnos nekem is szembesülnöm kellett az érés elhúzódásával. Én az egyik problémát a metszésben találtam meg, úgy fest így utólag, mintha kissé túlterheltem volna a fákat. A tápanyagokat alul felül a szaktanácsadó javaslata alapján megkapta az ültetvény.
Előre is köszönöm a válaszod!
Válasz Csyzy #3789. hozzászólásáraDurva esés. Aki viszont csak alap művelést végez,
gyakorlatilag csak metsz, kaszál és esetleg sajtisztít, a termés mennyisége lényegtelen, az
a bios támogatással és egyebekkel, szépen nyereséges.
Szia!
Nem károgni akarok, de sajna, ha még a fán van, zömében ott is fog maradni. Ajánlgasd pálinkafőzőknek, vagy te magad készíts minél több cefrét belőle, ha módodban áll, a többi sajnos metszéskor a földre
augusztus legvégén egy biós ismerősöm 120-ért tudta még eladni
Válasz Gox #3785. hozzászólásáranettó 165 - 130-110 0 végén 70 Ft.... lett a bio ára is...
Válasz dutra0 #3784. hozzászólásáraÍrtam üzenetet.
Válasz m.szabolcsy #3786. hozzászólásáraBió akart lenni
Válasz Gox #3785. hozzászólására200huf
És azt tudja valaki, hogy mennyia 1ha/t hozama a bionak?
Nagyon vissza esik a hozam a dionál?
A nitrogént mivel, hogy pótoljátok?
Valaki tudja, hogy a biobodza ára mennyi volt idén?
Válasz bagibence #3783. hozzászólására40 ért tudok!
Sziasztok!
Bodza felvásárlót keresek, még mindig fent van a fán a mienk. Aki tud ajánlani átvevőt legyen szíves segítsen. Köszönöm. (Károgó, oktató kommenteket légyszíves ne.)
Válasz medikus #3781. hozzászólásáraÉn nem savanykodok csak érdekeln mit lehet kezdeni esőben szedett bodzával?
Válasz Csyzy #3780. hozzászólásáraNe savanykodjatok!Nem 2 hete szeditek ti sem!
100ha 10 tonna / ha 1000 tonna, ezt leszedni legjobb esetben van rá 20 nap!! de ez már ulra jó! napi 50 tonna de ha napi 60 tonnát szed ahhoz kell 100 ember 9 traktor pótkocsival stb... akkor 18 nap, de ha csak 12 nap van akkor 80 tonna naponta az már 120 szedő stb... hajrá...
Válasz avm #3778. hozzászólásáraNem 2 ember szedi!!Vannak sokan!több helyen,több felé!Ma is szedték esőben!
Válasz medikus #3775. hozzászólásáraCsoda bodza lehet amit le lehet szedni egy fajtából, permetezni sem kell és fent marad a fán szeptember végéíg!
Válasz medikus #3772. hozzászólásáraAkkor elkezdek számolgatni én is.
A 20 mellé még telepítek 50-et akkor úgy nagyobb buli lesz.
Válasz medikus #3775. hozzászólásáraEz van Kiskőrösön?
Válasz dutra0 #3773. hozzászólásáraMár a támogatás is buli,akkora területnél!Permetezni SOSEM láttam!
Válasz medikus #3768. hozzászólásáraNem azt mondtam, hogy lehetetlen!
De nekem az lenne! Ahoz már kell szervezés rendesen, meg logisztika!
Válasz medikus #3772. hozzászólásáraBiztos mosoda :) Úgy nagy buli. 100 ha gondolom egy fajtával! Gratulálok!
Válasz avm #3771. hozzászólásáraAz!Ha nem lenne,nem csinálnák!
Válasz medikus #3770. hozzászólásáraÉs mi a véleménye a bodzatermesztésről?
Nagy buli?
Válasz Anicska #3769. hozzászólására60!
Válasz medikus #3768. hozzászólásáraHol veszik még és mennyiért?
Válasz m.szabolcsy #3767. hozzászólásáraVan akinek 100ha van,még szedegetik!!!!!
Válasz medikus #3766. hozzászólásáraIgen! Azért telepítettem az 5ha bodzást.
Csak, hogy leírtam ezeknek van egy amortizációja és azzal is kell számolni!
És akkor már nem nagy üzlet, sajna.
20ha ott már jól működne a matek, de én az ember hiány miatt nem tudnám leszedetni. Még az 5 is gond!
Dinnyét is vissza kell vennem mert nincs ember, nem akarnak dolgozni.
Talán ha a szedést lehetne gépesíteni, de akkor az ár is menne lefele.
Válasz m.szabolcsy #3762. hozzászólásáraEz mind eladható,és visszakapod az árát!
Válasz Csyzy #3764. hozzászólásáraArra számoltak hogy majd terem,és 220 forint lesz az ára,nem 60 mint ma!
valamiért csak el lett ülteve az a rendeteg új ültetvény... ott nem számoltak a gazdák?
Válasz m.szabolcsy #3762. hozzászólásáraÉs még a nem termmő évek.
Válasz keriac #3761. hozzászólásáraJól látod

5ha ültetvény csak kiegészítés.
De nézzük számokba!
5ha föld közepes minőség 6milla
Egy traki (nem új) 2-3 milla (50le nem nagy)
Fák 700ft+áfa és 3250db kell 2.9milla
Eszközök: (nem új) gödörfúró 250e, tárcsa 150cm 200e, kombi 180cm 200e, axi permetező 400e, öntöző dob 600e, kút 60e ha 1db elég, kalapácsos zúzó 300e, oldalazó talajmaró 500e (jó az) talajlazitó 250e.
14,4 millió
Na innen indulunk!
És még a napszámokat, trágyát műtrágyát meg kitudja még mit nem is számoltam.
Válasz csizmás kandúr #3760. hozzászólásáraA nagy kérdés mekkora területről beszélünk és a bodza árbevétele megélhetés vagy kiegészítés. Van szántó is, annak is a költségei 150-200EFt/ha körül mozog. Mondjuk idén 33EFt/t ár mellett az árpa sem volt nagy kaland 5-6 tonnás termésátlag mellett. Ott a géppark a kemény dió, felépíteni fenntartani, ahhoz kevés 20ha föld. A baj a költségek visszavételével az, hogy sosem tudod előre mikor lesz jó év árak szempontjából és mikor lesz rossz. A hektikus tápanyagutánpótlás az ültetvény életkorát rövidíti meg, valamint a gombás betegségekre való nagyobb hajlamot is növeli. Régen valóban elég volt egy rovarölő tetü ellen aztán kész, tavaly 2 gombaölő mellett augusztus végére a fákon a lombfelület felén nem volt levél, nem tartom kizártnak, hogy máshol el lehet játszani, de nálam biztosan nem. A jó árbevétel micsoda? 200-300EFt/ha minden költség levonása után támogatás nélkül (ez kb az amortizáció). A támogatásból lehet csak 3 év van hátra, amennyiben az angolok behúzzák a kéziféket, meg Merkel mama, majd kitalálja, hogy az agrár pénzek tökéletes pénzalapot képeznének a migránsok integrációjához. Ez túlélni elég, de megélni belőle...
Válasz keriac #3758. hozzászólásáranem sok a kézi munkaerő igény, de szürete kell az ember. a szántónál nem így van. a fenntartás, főleg ha kis terület és magad csinálod az egészet, akkor nem oly sok. ha jönnek a nehéz évek, akkor vissza kell fogni a költségeket. Nem öntözöl, nem trágyázol. minek termelni 10 tonnát ha 60ftot kapsz érte.és akkor sem kell ekkora termés ahhoz,h jó pénzt keressen az ember ha normálisak az árak és akkor nem ér meglepetés,h a sok költség mellett sza..k az árak
Válasz keriac #3758. hozzászólásáraA kézi munkaerő hiánya teszi helyre ennek a termesztését.
Nekem 20 q maradt a fákon ...ez lett volna a haszon nem túl sok egy évi munkáért .
Kinek mennyi marad kint? Most legalább 12 a brisz gyönyörű fekete tömött fürtök .
Válasz csizmás kandúr #3749. hozzászólásáraNem hinném, a bodza termelésénél rengeteg a kézi munkaerő igény. Attól, hogy sokan mindent maguk csinálnak az még nincs ingyen. Eleve az ültetvény termővé válásáig bele kell ölni nem keveset (csemete, engedélyek, tisztán tartás, növényvédelem, tápanyagutánpótlás...stb). Ezt az összeget ki kell dolgoznia az ültetvénynek haszon formájában. A fenntartás sem egyszerű, ha tisztességesen csinálja az ember alsó hangon 400-500EFt/ha, de lehet ez még több is, ha öntözöl és tényleg el akarod érni a 10-12t/ha-t. Évek óta kirészletezem a költségeket, van saját géppark és a munkák jó részét magam csinálom. Ha órabért is számolok magamnak mondjuk 800Ft/óra áron, akkor az idei év keményen mínuszos, mindezt úgy, hogy a termésem 90%-át eladtam még elfogadható áron.
Válasz medikus #3754. hozzászólásáraMint egy villanypásztor, csak ha elvágják vagy zárlatot csinálnak a vadhálóval akkor kapom az SMS-t. Kb 6 km-re van a bodzás a házamtól annyi idő alatt azért túl nagy kárt nem tudnak csinálni.
Meg az elrettentő ereje is nagy.
Válasz csizmás kandúr #3746. hozzászólásáraIgazad van még a kezdőárral kibékültem volna ha akkor tudom szedni, de követtem el hibákat ami miatt megcsúszott az érés ,ezek sokba kerültek idén .