Válasz Nagy Péter 40 #3586. hozzászólásáraAmikor megvettem a vetőgépet, 3 évig csilli villire mostam és úgy állítottam le. Akkor még műtrágyát is adagoltam vele. Azóta csak lepiszkálom a nagyobb szennyeződést és elrakom fedél alá. Mikor mosogattam, minden tavasz arról szólt, hogy megindítsuk a láncokat, mozgó alkatrészeket. Nagyon érdekes, mikor a víz behatol a lánc belsejébe és ott összerozsdásodik. Oda semmi kence nem jut be. Amikor folyamatosan kentem, meg a por rakódott rá, mert ugye a ventilátor őrülten keveri azt.
A régebbi vetőgépemnél (pneumasej -nodet jugoszláv koppintása) mindig annál a tengelynél rakódott be és szorult meg, ami meghajtotta a vetőtárcsát. Volt, mikor 10 hektáronként szedtük szét, mert úgy megszorult, hogy szaggatta a láncokat. Gondolom már ki volt kopva és a vákum onnan szívta a fals levegőt a porral együtt. Aztán egy osztráknál láttam, hogy azt a részt csurig tömte gépzsírral, azzal leszigetelve.
Évente max 60 hektárt használom a vetőgépet, de amióta nem mosom, még a maradék vetőmagot is bennehagytam a következő évre. Most már kiszedem, mert napraforgót is vetek.
Válasz Szlovákiából #3559. hozzászólásáraNem a hengertol gyomosodik. Lemunkalod a földet tavasszal valamivel, teljesen mindegy mivel. Mikor jön a kukoricavetés ideje addigra a gyomok is megindulnak ez szemmel látható, de a kisebb gyomokat nem is biztos hogy látod, de a kombinator után közelről látod a cérnaszal vékony fehér kis szálakat, a kihúzott kelofelben lévő gyomokat. Ha kihagyod a vetés előtti kombinatort (magyagykeszitest) akkor ezek a gyomok mind benne maradnak és beelozik a kukoricát, ezért korábban kell vegyszerezni. Ha kombinator után vetsz akkor is fog gyomosodni, mert a talajból sose fogy ki a gyommagkeszlet, csak később.
De amugy ez nagyon alap dolog lenne.
Válasz Szlovákiából #3580. hozzászólásáraMindenkinek van ilyen tanulópénzes története.
Mondjuk 8 éve még voltak igazi telek is legalább olyasmi mint idén volt hogy röpködtek a mínusz 10 fokok de inkább felette voltak és akkoriban még mi is április 20 után vetettünk.
2018-2019 körül volt hogy elvetettük 20 után, kikelt május elejére majd 5 után jött egy hidegfront,nem csak hogy besárgult belilult el volt kékülve a kukorica.Azt hittük nem lesz belőle semmi de megjött a meleg meg sok eső 10 tonna felett adta.
Ennyiből volt az tanulságos hogy nem fog kipusztulni a kukorica 1-2 fokos éjszakáknál se.
Tavaly 0,5 fok volt április 17-18. körül, 3 leveles volt már a kukorica de azon kívül hogy besárgult nem lett más baja.Kités üzletkötő azt mondta h 4 levélig a mínusz 1-2 fokot is kibírná csak erre azért ne építsek.
Lemoshatod a vetőgépet csak utána kend is le és akkor nem lesz semmi baja.Én csak a műtrágya tartályait szoktam kimosni,a vetőkocsit meg a talajfertőtlenítőst csak kifújatom és annyi.
Válasz termelo #3583. hozzászólásáraNekem nem okoz gondot elismerni ha tévedek nem csinálok ego kérdést belőle
De úgy gondolom nagyon könnyű megállapítani hogy a vetésmélységgel volt a gond vagy a maggal. Ami nem kelt ki megkaparod megnézed milyen állapotban van a mag.
Ha azt látod hogy csírázott csak nem tud feljönni az vetés mélységbeli vagy túl tömörítési probléma,ha meg azt látod hogy csak meg van puhulva a mag de meg se csírázott akkor azzal van a baj.
Talán abban egyet értünk hogy csíráznia kellene mélyen vetésnél is..
Természetesen olyan vetőmag nincs hogy 100%-osan csírázik van tehát mindenhol találhatunk olyat hogy pár mag csak ott van a földben és kezd rothadni.De amikor minden 5 ilyen akkor sztem csak a maggal van a baj.
Ahogy látom elfelejtetted a téma indítását hogy jött az a kérdés hogy másnak is vannak gondok dekalb kukoricánál a csírázással? Innen eljutottunk oda hogy a gazda a hülye mert nem jól veti.
Ezért is mondtam hogy túl van "doktorizálva " ez is.Pedig sztem rohadt egyszerű ha csírázik de nem tud feltörni akkor a gazda a hibás(persze ha kap 30mm esőt más a helyzet de az alap kiindulás nem ez) ha meg csak ott poshad a vizesben akkor a mag a rossz.
"Például a magoknak általában van egy határ vetési mélysége ahol kb. fele képes kikelni mondjuk a mag méretének a 8 szorosa."
Ez a mondatot megragadta a figyelmem. Hol van ez leírva hogy a mag méretét szorzom 8 al és olyan mélyre vethetem? Mert én még ilyen pontos meghatározásban sehol nem láttam leírva,sőt a pios területist és kitést is amikor máskor kérdeztem hogy hány cm mélyre lehet vetni mind annyit mondtak hogy 5-8 cm.
A "mondjuk " szavad olvasván nekem ez egy hasraütés szerűnek bedobott szám hogy 8-al szorozzuk. De érdekel hogy erre van e pontos meghatározás mert tanulni nem ego kérdés nálam.
Miért csáváznék meg egy vásárolt magot még? Nincs munkásom hogy ilyen plusz munkákkal szívassam hogy veszek egy semmivel nem kezelt magot majd veszek hozzá rovar és gombaölőt és a munkással elkezdem csáváztatni...
Azokat a tankönyveket újra kellene írni.. ha én 1 hónappal vetés előtt kombinátorozom akkor nem egyszer kell vegyszereznem 5-7levélnél hanem már vetésnél is kell egy plusz vegyszerezés ami plusz költség plusz még növelem is a vegyszer használatot.
Válasz termelo #3583. hozzászólásáraÉn szántás párti vagyok, de az idén majd meglátom, milyen lesz a termés a tárcsázott földön.
Az egyik nagy cég csúcsmodern vetőgéppel a búzatarlóba vetette a kukoricát, előtte kapott glifoszátot. Érdekes, hogy a kukorica sora 10 cm mélyen van, olyan mintha bakhát aljára vetették volna. A kukoricájuk már 3 leveles, de még nem érte el a földfelszínt. Amúgy szépen néz ki, a gép egy menetben mindent oda rakott. Azt mondták, csak azt a10 centit művelik, ahova a mag kerül, ideális magágyat elkészítve ott.
Ha már itt tartunk ez a példa amit felhoztál nem bizonyítja hogy a maggal bármi féle probléma lett volna hiszen ugyanazzal a vetőgéppel ugyanazzal a beállítással mentél, így ha ez nem volt megfelelő akkor nem is lehetett a másik gazdánál sem más a kelés.
Ha hajlandó lennél azt figyelembe venni hogy tévedtél akkor egész más szemszögből láthatnál bizonyos dolgokat.
Például a magoknak általában van egy határ vetési mélysége ahol kb. fele képes kikelni mondjuk a mag méretének a 8 szorosa.
Tehát van egy 8 mm-es mag aminek 6.4 cm mélységben fele kikel a másik vetőmagos cégé 10 mm de te 7 cm re állítottad a vetőgépet mivel mind a két magban van 1-1 mm-el kisebb is és nagyobb is így az első esetben egyenletlen szar kelés lesz viszont a második esetben a legkisebb mag is tudja a 7,2-es vetési mélységet így azt mondod rá hogy jobb volt. Holott a csírázási százalékban még a kisebb jobb is lehet mint ahogy már mások írták ezt korábban.
És ennek az egésznek a lényege ha más frakcióból kaptál volna magot elégedett lennél de nem tudnád, hogy valójában miért.
Ha tudatosan akarsz kukoricát termelni eleve csak voucheres magot vetsz, eleve több fajtát nem csávázod be utólagosan hideg vízzel (hideg víztől berepedezik a maghéj) mert még ezzel is lehet bakot lőni és természetesen a mag méretének megfelelő mélységbe veted és tömöríted.
Csak érdekesség képp a tankönyv szerint az ideális magágynak ülepedettnek kell lennie ez csapadék hiányában azt feltételezi, hogy akár 1 hónappal is korábban kell magágyat készíteni...
Válasz Nagy Péter 40 #3578. hozzászólásáraMa láttam, hogy az egyik nagy cég, aminek van telepített öntözőberendezése, tegnap elvetett és ma elindította az öntözőt. Először azt gondoltam, hogy csak arrébb állítják, hogy ahol állt, ott is bevethessék, de állítólag ez már víznyomás nélkül is tud körbe menni. Ez be is igazolódott, mert délután már a felénél járt. Ha jól láttam, a kimaradt részt is bevetették.
Épp ma nézegettem a határt nálunk, aki eső előtt vetett, már most cserepes a teteje.
Volt 2 nagyobb lottyanó, 2 nap alatt, meg is mosta sok helyen.
Van ahol még most is fekete a föld teteje a víztől, már nem csillog, de saras.
Nálunk azért a homok jellemzőbb.
Mezőföldi terület.
Az idén épp egy szerencsém van, mire simítóztam volna, jöttek az esők, ma szórtam még szántásra a műtrágyát, ezen látszik, hogy el tudta nyelni, van egy nagy völgy is benne, oda is a szomszédéról folyt össze.
Hamu egyébként.
Válasz Nagy Péter 40 #3578. hozzászólásáraKb. 8 éve volt, mikor április elején már mindenki vetőgéppel futkosott, így én is nekiálltam elvetni a kukoricát, április 7-én 10 hektárt már a földben volt. Pontosan emlékszem, 5 ha Limanova, és 5 ha DKC 4590-es. Május másodikán vetettem a Limanova fölé, mert a földben meg volt csavarodva, megsárgulva. Úgy látszik, a vetőgéppel megtörhettem a földet, mert két nap után el kezdett sorítani. Aztán kikelt a fölé vetett dekab is. Nem elég, hogy 200 euró+ vetés pluszköltségem volt, hanem a 140 ezres tőszám eléggé eltúlzott volt. Olyan csövek voltak, mint egy nagyobb szivar, a szemek mint a pattogatni való kukorica 35 mázsás hektárhozammal. A kombájnista is szidott, mit kísérletezgetek, folyamatosan betömődött a szedőrész.
Végül azért kiderült, hogy a többiek napraforgót vetettek, amit a környékünkön akkor még nem nagyon termeltek.
A másik korai vetésem úgy történt, hogy a tavaszi árpa alá elkészítettem a földet, de nem volt elég vetőmag, így 10 hektárt nem vetettem be.
Volt időm, így elővettem a vetőgépet és nekiálltunk előkészíteni. Akkor még elkövettem azt a hibát, hogy vetés után gyönyörűen elmostam, letakarítottam. Aztán tavasszal az összes láncot, mozgórészt gázolajban kellett áztatni, hogy meg tudjuk indítani. Nem beszélve a műtrágya adagolóról , ami általában úgy beállt, hogy még a tengely is megcsavarodott. (azóta nem használom)
Ha már minden beindult, bevetettem április 5-én az elkészített parcellát. A szeszélyes április megajándékozott 3 olyan záporral, hogy úgy leverte a földet, végül is meg kellett fogasolni. Így sikerült az 1/3-át kiütni, mert ami bele volt nőve a cserepes földbe, az szépen eltörött. Az picivel 40 mázsa felett adott, de 2x kellett gyomirtózni, mert a ritka kukorica nem nyomta el a gyomot.
Válasz Nagy Péter 40 #3563. hozzászólásáraA kombinátor kapa
kiüti a gyomot, azokat is, amiket alig , vagy nem is lászt. A henger meg nem, így már eleve előnnyel indul.
Most kétszerre vetettem el 40 hektárt. Az első 20 hektár kombinátor, műtrágya, simítós henger vetés.
Amit meg most fejeztem be, az alapjából gyomosabb volt, így kombinátor, műtrágya, kombinátor, vetés.
Korábban azt terveztem, hogy mikor kigyomosodik, rámegyek glifoszáttal, de talán csak a mai nap volt szélmentes.
Válasz Szlovákiából #3576. hozzászólásáraNa igen csak amikor 4 évből 3 aszályos és úgy látod hogy ez egy trend akkor két dolgot gondolhat alapvetően az ember. 1: elkezdem lehozni a FAO-t. 2 A lehető legkorábban vetem.
Én megcsináltam mindkettőt sok ideggel járt tavaly de anyagilag megérte.Idén meg nincs veszély,csak azzal hogy nem esett plusz viszonylag későn is lett elvetve és mellé 27 fokok vannak széllel,nem vagyok túl bizakodó,de ha jön egy nagy eső változhat,csak jöjjön...
Válasz VMisi #3573. hozzászólására2021-be és tavaly 5,5 tonna volt átlagban,2023 ban 8 tonna felett,2022-ben meg 0,9-1,9 között. ,2018-2019-2020-ba meg 10 tonna vagy a felett..
Mivel nekem elég sok a bérlet és elég drágán így pihentetés kizárva.
Még bízok benne hogy minden második év jó vagy jobb lehet,de tavaly még 2/3 kukorica 1/3 búza volt vetve most meg fordítva és jövőre is marad ez a felállás.
Válasz termelo #3572. hozzászólásáraPéldát sokan tudnak mondani. Ahogy már írtam tavaly bérmunkában vetettem románból hozott fémzárolt vetőmagot.Úgy vetettem mint a sajátom kb minden 5. mag kelt ki.Maradt kb egy marékkal mindegyik vetőkocsiban mondta a gazda hogy neki nem kell vigyem tovább.A kővetkező gazda mondta hogy az az egy marék nem oszt nem szoroz így ráöntöttük a p9415-öt.
A felső forgó ugyanolyan rosszul kelt mint az előzőnek, plusz még a az alsó forgóra érve volt még hiányos, a többi meg gyönyörű szépen kisorolt...
Az egy végtelenül cinikus megjegyzés tőled hogy majd meglátjuk melyik megy tönkre...
Válasz Nagy Péter 40 #3571. hozzászólásáraIsmerős helyzet. Kukoricából mennyi szokott teremni locsolás nélkül?
Én már gondoltam arra, hogy két búza után egy év pihi a földnek.
Mondok 1 élő megtörtént példát más vetőmagos cégtől nem DK-tól jött x y z fajta, ezt elveti 5 termelő akik ugyanarról a raklapról kapják (Kite) csak nem tudják mert 5 különböző helyről veszik.
4 termelőnél mind a 3 fajta jó de az 5. termelőnél szarul kel mind a 3 ezért az 5. termelő szerint szar a fajta soha többet nem vesz mert mind a 3 fajta szarul kelt. (de csak nála?)
De a valóságban ilyen nincs, egyszerűen hülye hozzá ahogy az is aki nem tud beállítani egy vetőgépet mert csak akkor boldogul egy használttal ha igénytelen volt a gazdája és nem állította alaphelyzetbe a rugókat. Pl. légpuskát se felhúzva rakunk el...
Nekem mind 1. Tökéletesen megfelel az a teória, hogy egy multinacionális cég és a Nébih a hülye és nem a paraszt. Majd meglátjuk melyik megy tönkre
Válasz VMisi #3570. hozzászólásáraKelet
Egyrészt húsmarházok így rá is vagyok szorulva,másik meg hogy mit vessek helyette?
Cirok az a reklámokkal ellentétben nem terem többet aszályos időben,láttam tavaly ki volt nyalva .. és 5 tonnánál megállt..
Napraforgót hagyjuk fácán,nyúl milliónyi plusz tavaly amiket vágtunk bérbe 1-2 tonna között adtak.
Tavaszi kalászos 10 éve felejtős.
Lucernát nem kell vetnem mert már annyit vetettek a környékben hogy tavaly az utolsót is kiszántottam, már van aki az idei lucerna vetést ingyen adja csak kaszáljam le nem kell kaszálásonként 10 ezer ft..
Őszi kalászost meg nem vethettek mindenhova,az árpát amúgy se preferálom mert most már azonos időben történik a vetése a búzával és nem fog többet teremni de az árban mindig alatta van.
Válasz Nagy Péter 40 #3569. hozzászólásáraOlyan nagy baj nem lehet, mert csak vetsz kukoricát. Majd ha leállsz Te is vele, mint itt a környékben kb. 10 éve, akkor lesz szárazság ott is.
Melyik részén vagy a megyének?
Válasz VMisi #3567. hozzászólásáraÉn emlékszek a 90-es és 2000-es években is volt mikor 3 hétig ott csücsült a mag a földben csak nem volt pl drótféreg,meg ennyi fácán.. akkor még volt vadgazdálkodás.. most meg vad tenyésztés van.
Ilyen évek mint mostanság régebben is voltak csak nem ilyen gyakorisággal.
A másik dolog hogy régen is volt aki már március végén elkezdte vetni a napraforgót majd április elején a kukoricát más meg várt vele április 15-ig.
Most is így van mert én pl 11-én elkezdtem vetni de még most vasárnap is láttam olyat aki akkor kezdte.
Felénk nem voltak esők tehát amíg 11-én még jó vizes volt a föld most 5-6 centire már ki van száradva. Tehát most vagy hengerezi vagy mélyebbre veti vagy a sáv tisztitót rakja lejjebb hogy pár centi szárazat eldúrjon.
Azt meg csak halkan mondom ha két héten belül nem jön vmi komolyabb eső ,Békés meg fog sülni, a búzák elkezdtek szenvedni..kezdődik a 2022-es év ismétlése hogy egy kalászban pár szem lesz csak...
Válasz termelo #3565. hozzászólásáraNos ha valaki egy új vetőgépet vesz ott kap segítséget a beállításhoz.
Ha meg épp egy spc helyett vesz pl vki egy használt monosemet ott az esetek 90 %-ában ahol nem rohadék a tulaj van már egy beálltás ami nála működött, ami jó eséllyel az eddigi spc-s kollégánál is jó lesz. Csak finom hangolni kell.
Akkor szokott probléma lenni amikor vki azt hiszi hogy nagyon ért hozzá össze vissza állítgatja és a végén kiderül hogy mégse érti..
2008 óta van Monosem vetőgépünk. Akkor belett állítva azóta csak a vetésmélységet álltjuk az éppen aktuális helyzetnek megfelelően. 17 év alatt belement majd 6 ezer hektár de minimális javítási költséggel még 10 évet bőven elvet.De lehet még életem végéig ha továbbra is arany árba akarják adni...
A dekalb egy elit márka mégis elég gyakori problémaként merül fel hogy nem csírázik.Lassan már úgy néz ki a márkáért fizetünk sokat nem a minőségéért...
Én inkább Kités meg Pios párti vagyok bár az zavar a kitéseknél hogy fattyasodnak így potenciális toxin veszély megnő de tavaly se volt toxin bajom és az idei akciójuk elég komoly volt hogy onnan legyen a legtöbb mag.
Válasz Nagy Péter 40 #3564. hozzászólásáraApáink idejében nem volt a vízzel probléma, mert több esett, sőt mi több, nem tudtunk vetni a vízfoltok miatt. Pedig szántva volt, boronálva is kétszer. Vízzel sokkal könnyebb a növénytermesztés.
Hengerelni mi azért szoktunk, hogy a sorköz ne száradjon. Hiába van a mag nagyon jól betömörítve, ha körülötte kiszárad, akkor a magtól is elviszi a nedvességet.
Válasz Nagy Péter 40 #3564. hozzászólásáraIgen de az SPC-vel egyszerűbb is volt vetni mert nem tudtad 250 kg val leszorítani a kocsit ami pl nyitott ésvagy levegős magárokhoz vezet és nem tudtad 50-60 kg val lezárni a magárkot amin meg nem tud áttörni a mag.
Válasz termelo #3562. hozzászólásáraKinek van arra ideje meg idege hogy 3 hétig a földben legyen a mag főleg felénk békés megyében amit természetesen a múltkori ország 2/3-át áztató eső elkerült?
Másik dolog ha 3 hétig ott van a földben a mag nagyobb a kockázat hogy a drótféreg célba veszi minthogy most 3 hét után már a 4 levelet(nem valós levél mert még nincs galllérja csak 2 nek) hozza.Főleg akkor ha még nem is szór force-t vagy belem-et vetésnél vagy nincs rovarölözve a mag. Plusz a milliónyi fácánról nem is beszélve hogy mennyit zabál ki ha 3 hétre kell ki a mag?
Mivel egyre nagyobb a rizikó száraz magágy a drótféreg és fácánok miatt is így én mindig 7-8 mélyre vetem és még sose volt gondom.Nyilván ehhez valamelyest az is hozzájárul hogy miest látom hogy jön a jó idő megyünk és vetjük 24 órában.Tavaly március 28 -án már vetettük mindenki bolondnak nézett majd a végén mondták hogy bárcsak én is ilyen bolond lettem volna.
Annyi hogy mikor április 15. körül bejött a hideg front 3 napig nem nagyon bírtam aludni.. főleg amikor utána láttam brutál módon lesárgulva belilulva a kukoricát..
Ettől függetlenül kicsit túl van "doktorizálva" a kukorica vetés. Apáink,nagyapáink egy spc-vel is
eltudták vetni úgy hogy szépen kikeljen.
Válasz Szlovákiából #3559. hozzászólásáraDe nálad nem a hengerlés a döntő tényező a gyomosodási kezdet és hogy a kukorica később kezdett el kikelni hanem az hogy a kombinátorozás hány nappal előzte meg a vetést.
A kombinátorozástól a gyommagot úgymond megindítottad tehát ha csak 2-3 nappal is de hamarabb indult meg a gyommag mint a kukorica.Ezért szoktam maximum 1 nappal a vetés előtt kombinátorozni de idén jól jött ki hogy pénteken kezdtük úgyhogy volt elég gyerek hogy jóformán 6-8 órán belül már vetve is volt.
A másik hogy ha gyomszőnyeg volt rajta akkor az a tábla el van fertőződve nagyon. Bár az hogy jóformán kelésnél kitakarítottad vélhetően nem jelent majd veszteséget.
Tavaly felénk sokan befürödtek különböző "világ megváltó" de rohadt olcsó vegyszerrel és aratásnál majdnem úgy nézett ki mint a búza tábla..
Én pl. még 1 vetőgépet se láttam amin teljesen rá van húzva a tömörítőnyomás, általában középen szokott lenni...
Levegőtlen tömör talajban akkor is berohad a mag ha egyébként megfelelő mélységben van. Ezt viszont könnyen okozhatta a túltömörített mag feletti rész amin még a henger is rontott.
A hengerezett ráadásul könnyebben cserepesedik is...
de az is lehet, hogy egy vetés előtt kapott magágykészítéstől kiszáradt...
Ha megnézed a számokat akár 1000 hektár 1 fémzárszám, valószínű sok ember írta volna rajtuk kívül h nem kelt ki a DK-s mag ami ráadásul piacvezető szokott lenni.
és ha több fajta magot vetettek a DK-tól akkor meg pláne érdekes hogy csak náluk szar.
Válasz Pont #3531. hozzászólásáraEzt vetőgép takarításakor tapasztaltam, hogy a porszívó lehántotta a vetőmagot. Volt lyukas szem, csávázott szármaradvány, minden a zsákban. Még jó, hogy kapni lehet.
Válasz Nagy Péter 40 #3556. hozzászólásáraNekem két évig ukrán vetőmagom volt, a tavalyi tökéletes kelés volt.
Tavaly váltottam, és a vetés előtt nem kombinátoroztam a földet, hanem csak simítós cambrige hengerrel egyengettem el. Sokkal egyenletesebb volt a kelés, mint előtte. Úgy gondolom, a mélyebb részekbe nem lett belehúzva a por, ami miatt késett a kelés.
Az idén ismét visszaálltam a kombinátorra, mert a gyom is hamarabb jött a henger után. Még csak bújt a kukorica, mikor a gyom, mint szőnyeg beterítette az egész parcellát. Volt olyan rész, hogy a gyomtól nem láttam a kukorica sorát a permetezéskor, sorvezetővel kellett mennem. Kb 10%-kal több maister powert kapott, ami szépen kitisztította.
Nagyon kíváncsi leszek az eredményre, mert a napraforgó vetőmagom úgy fogyott el, hogy nem egész 2 gépalj nem lett volna bevetve, Így a tavalyi termést vetettem el oda. Remélem az express-es technológiát megörökölte.
Tudom, a hibrid miatt nem ajánlott, de fél kiló magért nem voltam hajlandó futni sehova. csak keljen ki és ne legyen üres az a a rész.
Válasz Szlovákiából #3552. hozzászólásáraSokszor akkor voltak nagy gömbölyű szemek, mikor a kukorica rosszul termékenyült és hiányos volt a cső.
Mivel a hibrid kukoricánál a termést hozó anya kukorica nem porozhatja be magát, többször volt olyan, hogy az apa kukorica porzása késett, vagy túl hamar elporzott. Akkor a csöveken hiányosan voltak a magok. Azt sokan nem is képzelik, hogy a kukorica cső haja a kukorica bibéje, az veszi fel a virágport. A kukorica bogár meg imádja azt rágcsálni. Minden egyes "hajszál", egy egy szemhez tartozik.
Válasz termelo #3551. hozzászólásáraMúltkor néztük a vetési videóját picit megkaparta ott volt a mag tehát kb 4-5 centi mélyen vetette.Tény azt nem tartom jó ötletnek hogy hengerlik a vetést,persze értem én hogy a fácán varjú miatt csinálják.
Most megnéztem 13 napja rakták ki a vetési videót és mivel általában aznap vagy másnap töltik is felfelé az azt jelenti hogy kb 15 én vetették.Amikor is a talajhőmérséklet már 15-17 fok volt,tehát ott is elég meleg volt már a talaj hogy a "rosszabb" minőségű mag is kikeljen.
4-5 centi mélyről még ha max tömörítéssel majd hengerelve is van kikell kelnie egy normális magnak.
Én 11-12 és 13-án vetettem el 8-10 és 13 fokos talajhőmérsékletnél,7-8 cm mélyre pro kerékkel hengerlés nélkül.
22-én már sorolt és a fácán aprítást kivéve gyakorlatilag hiánytalan lett.
jó fajták a Dekalbok de amikor román származást látok ráírva mindig tartok tőle...
Itt dél keleten sokan befürödtek már a románból hozott magokkal.
Válasz Nskype #3538. hozzászólásáraVolt egy régi nodet vetőgépen, ott a vetőtárcsa nagyon alacsonyan volt, így szinte egyenesen a földre rakta le a magokat. Az óriási gond a mélységgel volt. A mostani az tárcsás, de emiatt jóval magasabban engedi el a magot és a magcsúszdán érkezik le a földre. Azt meg kevesen tudatosítják, hogy másodpercenként 5-6 mag pottyan le, ha gyorsan halad.
Ez a 10-22 centiméter tőtáv a végletek, a legtöbb 2-3 centis csúszással van kikelve, de az új vetőgépeknél ez sokkal pontosabb.
Válasz Tom250 #3541. hozzászólásáraÉn ma befejezem a kukorica vetését - remélem. A környéken már szinte mindenki elvetett, van már 3 leveles kukorica is. A hőmérsékletet már nem nagyon kell nézni, a cool teszt miatt 7 fok alatt is kell csírázni a magoknak. Sokkal fontosabb, hogy legyen nedvesség. Sokan ráfogják a csíraképességre a hiányos kelést, de sokszor a vetés is rossz. Az sem jó, ha túl mély, de a porban sem kel normálisan a kukorica.
A gyenge csíraképességnél az is baj, hogy az ember besűríti, aztán az atipikus csíra a földben mégis kikel.
Nekem egyszer volt ilyen, nagyon olcsón hozzájutottam egy 85%-os csíraképességű vetőmaghoz. Nem az volt a baj, hogy ritka volt, hanem túl sűrű, mert gondoltam legyen meg a tőszám. De a földben a silány is kikelt, csak fura módon nem volt rajta cső, vagy csak picike. A tápanyagot, vizet meg ugyanúgy szívta el, mint egy gyom.
Sok vetőgépnél láttam már, hogy van egy fém kerék ahol leesik a mag és az a betakarás előtt még belenyomja a földbe. Nagyon tetszett, de az egyik gazda panaszkodta, hogy volt, mikor az roppantotta el a magot.
Válasz Szlovákiából #3552. hozzászólásáraAzt elfelejtettem írni, hogy a nagyon apró szemeket rögtön kidobtuk, mert azok soha nem csíráztak, az a rész sokszor penészes, fuzáriumos volt.
A nagyapám is úgy fogott annak idején vetőmagot, hogy a közepét hagyta meg , ahol szép egyforma magok voltak, a végei meg mehetett a disznónak.
Válasz termelo #3551. hozzászólásáraÉn vetőmagos üzemnél voltam közel 30 évig. Azért válogatják szét a kukoricaszemeket....kalibrálás...mert eszerint lehet a csíraképességet osztályozni. Meglepően nagyon sokszor a nagy szemek nem csíráztak rendesen. Meg persze azért is kellett nagyság szerint szétválogatni, mert a vetőgépez így lehet rendesen beállítani, meg így lehet megfelelő mennyiséget csomagolni egy zsákba, az ezermagsúly szerint.
Volt olyan év, mikor a mag törött, minél többet tisztítottuk, annál több volt benne a törött szem.
Egy tétel, amiből több mintát vett a NÉBIH az 20 tonna volt, de érdekesség, ha gond volt a csíraképességgel, két , 1 tonnából vett minta is nagy különbséget mutathatott.
A csíraképességnek is vannak mutatói, van a rendes csíra, az atipikus csíra, "csúnya csíra" és a halott szem. Ha az itatóspapírban rossz a csíra, földben is szoktuk megismételni, aztán még csávázva. Mindent 7 celsius fokos hűtőboxban tárolták, ez a coolteszt miatt...hidegtűrés is fontos volt.
Válasz Nagy Péter 40 #3548. hozzászólásáraNézzétek meg a tömörítő rugóerejét, agyig rá van állítva és elmondja, hogy le is lett hengerezve így érthető, hogy kedvezőtlenek lettek a csírázáshoz a körülmények.
Általában 5 frakcióban osztályozzák a magokat, minél nagyobb az átmérő és a tömeg annál jobban tűri a kedvezőtlen körülményeket.
R-GO egy sokkal szarabb nagyobb szemű mag is ki fog neki kelni a most már melegebb földben annak ellenére hogy nem ismerte fel a saját hibáját.
Arra persze nem gondol hogy akár 1000 zsák is lehetett a DK-ból egy fémzárszámon ami persze máshol gond nélkül kikelt.
Ahelyett, hogy tanulna a saját hibájából ócsárol egy megfelelő terméket ez azért bosszantó...
Válasz sipimatyi #3547. hozzászólásáraÉn pár éve (kb 5) minden zárszám szerinti tételből csíráztatok 15-20 szem magot, mindegy milyen nemesítő házé, mindegy milyen növény...
Nekem tavalyról maradt 4943 de azzal nem volt gond ahogy a pios 9415 el meg a kités fajták is szépen kikeltek.
Tavaly bérbe volt olyan hogy a román dekalbok nem vagy csak sorhiányosan keltek ki de azt vmi román kupectól szerezte.
Válasz Nskype #3538. hozzászólásáraKukoricánál a nagyobb furatú tárcsa kisebb vakummal javít a helyzeten. A szotyi-nál sajnos nem, ott csak ha lassabban mész akkor jobb.
Válasz Szlovákiából #3537. hozzászólásáraKissebb tőtáv a duplázás /2 magot visz főleg kismagvú napraforgónál/ miatt van.
Kukoricánál ilyen gond nincsen.
Vetettem 11 km/ó is, ha jó a talaj akkor szépen vet.
általában 8-9 km/ó napraforgónál, kukoricánál meg 9-10 km/ó a sebesség. Nincsen gond a tőtávval. De ahogyan írtam, jő magágy szükséges hozzá.
Tegnapi tárcsázotton néhol elég volt az 5-6 km/ó is.
3638 hozzászólás
Válasz Nagy Péter 40 #3586. hozzászólásáraAmikor megvettem a vetőgépet, 3 évig csilli villire mostam és úgy állítottam le. Akkor még műtrágyát is adagoltam vele. Azóta csak lepiszkálom a nagyobb szennyeződést és elrakom fedél alá. Mikor mosogattam, minden tavasz arról szólt, hogy megindítsuk a láncokat, mozgó alkatrészeket. Nagyon érdekes, mikor a víz behatol a lánc belsejébe és ott összerozsdásodik. Oda semmi kence nem jut be. Amikor folyamatosan kentem, meg a por rakódott rá, mert ugye a ventilátor őrülten keveri azt.
A régebbi vetőgépemnél (pneumasej -nodet jugoszláv koppintása) mindig annál a tengelynél rakódott be és szorult meg, ami meghajtotta a vetőtárcsát. Volt, mikor 10 hektáronként szedtük szét, mert úgy megszorult, hogy szaggatta a láncokat. Gondolom már ki volt kopva és a vákum onnan szívta a fals levegőt a porral együtt. Aztán egy osztráknál láttam, hogy azt a részt csurig tömte gépzsírral, azzal leszigetelve.
Évente max 60 hektárt használom a vetőgépet, de amióta nem mosom, még a maradék vetőmagot is bennehagytam a következő évre. Most már kiszedem, mert napraforgót is vetek.
Válasz Szlovákiából #3559. hozzászólásáraNem a hengertol gyomosodik. Lemunkalod a földet tavasszal valamivel, teljesen mindegy mivel. Mikor jön a kukoricavetés ideje addigra a gyomok is megindulnak ez szemmel látható, de a kisebb gyomokat nem is biztos hogy látod, de a kombinator után közelről látod a cérnaszal vékony fehér kis szálakat, a kihúzott kelofelben lévő gyomokat. Ha kihagyod a vetés előtti kombinatort (magyagykeszitest) akkor ezek a gyomok mind benne maradnak és beelozik a kukoricát, ezért korábban kell vegyszerezni. Ha kombinator után vetsz akkor is fog gyomosodni, mert a talajból sose fogy ki a gyommagkeszlet, csak később.
De amugy ez nagyon alap dolog lenne.
Válasz Szlovákiából #3580. hozzászólásáraMindenkinek van ilyen tanulópénzes története.
Mondjuk 8 éve még voltak igazi telek is legalább olyasmi mint idén volt hogy röpködtek a mínusz 10 fokok de inkább felette voltak és akkoriban még mi is április 20 után vetettünk.
2018-2019 körül volt hogy elvetettük 20 után, kikelt május elejére majd 5 után jött egy hidegfront,nem csak hogy besárgult belilult el volt kékülve a kukorica.Azt hittük nem lesz belőle semmi de megjött a meleg meg sok eső 10 tonna felett adta.
Ennyiből volt az tanulságos hogy nem fog kipusztulni a kukorica 1-2 fokos éjszakáknál se.
Tavaly 0,5 fok volt április 17-18. körül, 3 leveles volt már a kukorica de azon kívül hogy besárgult nem lett más baja.Kités üzletkötő azt mondta h 4 levélig a mínusz 1-2 fokot is kibírná csak erre azért ne építsek.
Lemoshatod a vetőgépet csak utána kend is le és akkor nem lesz semmi baja.Én csak a műtrágya tartályait szoktam kimosni,a vetőkocsit meg a talajfertőtlenítőst csak kifújatom és annyi.
Válasz termelo #3583. hozzászólásáraNekem nem okoz gondot elismerni ha tévedek nem csinálok ego kérdést belőle
De úgy gondolom nagyon könnyű megállapítani hogy a vetésmélységgel volt a gond vagy a maggal. Ami nem kelt ki megkaparod megnézed milyen állapotban van a mag.
Ha azt látod hogy csírázott csak nem tud feljönni az vetés mélységbeli vagy túl tömörítési probléma,ha meg azt látod hogy csak meg van puhulva a mag de meg se csírázott akkor azzal van a baj.
Talán abban egyet értünk hogy csíráznia kellene mélyen vetésnél is..
Természetesen olyan vetőmag nincs hogy 100%-osan csírázik van tehát mindenhol találhatunk olyat hogy pár mag csak ott van a földben és kezd rothadni.De amikor minden 5 ilyen akkor sztem csak a maggal van a baj.
Ahogy látom elfelejtetted a téma indítását hogy jött az a kérdés hogy másnak is vannak gondok dekalb kukoricánál a csírázással? Innen eljutottunk oda hogy a gazda a hülye mert nem jól veti.
Ezért is mondtam hogy túl van "doktorizálva " ez is.Pedig sztem rohadt egyszerű ha csírázik de nem tud feltörni akkor a gazda a hibás(persze ha kap 30mm esőt más a helyzet de az alap kiindulás nem ez) ha meg csak ott poshad a vizesben akkor a mag a rossz.
"Például a magoknak általában van egy határ vetési mélysége ahol kb. fele képes kikelni mondjuk a mag méretének a 8 szorosa."
Ez a mondatot megragadta a figyelmem. Hol van ez leírva hogy a mag méretét szorzom 8 al és olyan mélyre vethetem? Mert én még ilyen pontos meghatározásban sehol nem láttam leírva,sőt a pios területist és kitést is amikor máskor kérdeztem hogy hány cm mélyre lehet vetni mind annyit mondtak hogy 5-8 cm.
A "mondjuk " szavad olvasván nekem ez egy hasraütés szerűnek bedobott szám hogy 8-al szorozzuk. De érdekel hogy erre van e pontos meghatározás mert tanulni nem ego kérdés nálam.
Miért csáváznék meg egy vásárolt magot még? Nincs munkásom hogy ilyen plusz munkákkal szívassam hogy veszek egy semmivel nem kezelt magot majd veszek hozzá rovar és gombaölőt és a munkással elkezdem csáváztatni...
Azokat a tankönyveket újra kellene írni.. ha én 1 hónappal vetés előtt kombinátorozom akkor nem egyszer kell vegyszereznem 5-7levélnél hanem már vetésnél is kell egy plusz vegyszerezés ami plusz költség plusz még növelem is a vegyszer használatot.
Válasz termelo #3583. hozzászólásáraÉn szántás párti vagyok, de az idén majd meglátom, milyen lesz a termés a tárcsázott földön.
Az egyik nagy cég csúcsmodern vetőgéppel a búzatarlóba vetette a kukoricát, előtte kapott glifoszátot. Érdekes, hogy a kukorica sora 10 cm mélyen van, olyan mintha bakhát aljára vetették volna. A kukoricájuk már 3 leveles, de még nem érte el a földfelszínt. Amúgy szépen néz ki, a gép egy menetben mindent oda rakott. Azt mondták, csak azt a10 centit művelik, ahova a mag kerül, ideális magágyat elkészítve ott.
Válasz Nagy Péter 40 #3574. hozzászólásáraAzért sodródtam a cinizmus irányába mert nem bírom az igazságtalanságot, elnézést érte.
Ha már itt tartunk ez a példa amit felhoztál nem bizonyítja hogy a maggal bármi féle probléma lett volna hiszen ugyanazzal a vetőgéppel ugyanazzal a beállítással mentél, így ha ez nem volt megfelelő akkor nem is lehetett a másik gazdánál sem más a kelés.
Ha hajlandó lennél azt figyelembe venni hogy tévedtél akkor egész más szemszögből láthatnál bizonyos dolgokat.
Például a magoknak általában van egy határ vetési mélysége ahol kb. fele képes kikelni mondjuk a mag méretének a 8 szorosa.
Tehát van egy 8 mm-es mag aminek 6.4 cm mélységben fele kikel a másik vetőmagos cégé 10 mm de te 7 cm re állítottad a vetőgépet mivel mind a két magban van 1-1 mm-el kisebb is és nagyobb is így az első esetben egyenletlen szar kelés lesz viszont a második esetben a legkisebb mag is tudja a 7,2-es vetési mélységet így azt mondod rá hogy jobb volt. Holott a csírázási százalékban még a kisebb jobb is lehet mint ahogy már mások írták ezt korábban.
És ennek az egésznek a lényege ha más frakcióból kaptál volna magot elégedett lennél de nem tudnád, hogy valójában miért.
Ha tudatosan akarsz kukoricát termelni eleve csak voucheres magot vetsz, eleve több fajtát nem csávázod be utólagosan hideg vízzel (hideg víztől berepedezik a maghéj) mert még ezzel is lehet bakot lőni és természetesen a mag méretének megfelelő mélységbe veted és tömöríted.
Csak érdekesség képp a tankönyv szerint az ideális magágynak ülepedettnek kell lennie ez csapadék hiányában azt feltételezi, hogy akár 1 hónappal is korábban kell magágyat készíteni...
Válasz Nagy Péter 40 #3578. hozzászólásáraMa láttam, hogy az egyik nagy cég, aminek van telepített öntözőberendezése, tegnap elvetett és ma elindította az öntözőt. Először azt gondoltam, hogy csak arrébb állítják, hogy ahol állt, ott is bevethessék, de állítólag ez már víznyomás nélkül is tud körbe menni. Ez be is igazolódott, mert délután már a felénél járt. Ha jól láttam, a kimaradt részt is bevetették.
Épp ma nézegettem a határt nálunk, aki eső előtt vetett, már most cserepes a teteje.


Volt 2 nagyobb lottyanó, 2 nap alatt, meg is mosta sok helyen.
Van ahol még most is fekete a föld teteje a víztől, már nem csillog, de saras.
Nálunk azért a homok jellemzőbb.
Mezőföldi terület.
Az idén épp egy szerencsém van, mire simítóztam volna, jöttek az esők, ma szórtam még szántásra a műtrágyát, ezen látszik, hogy el tudta nyelni, van egy nagy völgy is benne, oda is a szomszédéról folyt össze.
Hamu egyébként.
Válasz Nagy Péter 40 #3578. hozzászólásáraKb. 8 éve volt, mikor április elején már mindenki vetőgéppel futkosott, így én is nekiálltam elvetni a kukoricát, április 7-én 10 hektárt már a földben volt. Pontosan emlékszem, 5 ha Limanova, és 5 ha DKC 4590-es. Május másodikán vetettem a Limanova fölé, mert a földben meg volt csavarodva, megsárgulva. Úgy látszik, a vetőgéppel megtörhettem a földet, mert két nap után el kezdett sorítani. Aztán kikelt a fölé vetett dekab is. Nem elég, hogy 200 euró+ vetés pluszköltségem volt, hanem a 140 ezres tőszám eléggé eltúlzott volt. Olyan csövek voltak, mint egy nagyobb szivar, a szemek mint a pattogatni való kukorica 35 mázsás hektárhozammal. A kombájnista is szidott, mit kísérletezgetek, folyamatosan betömődött a szedőrész.
Végül azért kiderült, hogy a többiek napraforgót vetettek, amit a környékünkön akkor még nem nagyon termeltek.
A másik korai vetésem úgy történt, hogy a tavaszi árpa alá elkészítettem a földet, de nem volt elég vetőmag, így 10 hektárt nem vetettem be.
Volt időm, így elővettem a vetőgépet és nekiálltunk előkészíteni. Akkor még elkövettem azt a hibát, hogy vetés után gyönyörűen elmostam, letakarítottam. Aztán tavasszal az összes láncot, mozgórészt gázolajban kellett áztatni, hogy meg tudjuk indítani. Nem beszélve a műtrágya adagolóról , ami általában úgy beállt, hogy még a tengely is megcsavarodott. (azóta nem használom)
Ha már minden beindult, bevetettem április 5-én az elkészített parcellát. A szeszélyes április megajándékozott 3 olyan záporral, hogy úgy leverte a földet, végül is meg kellett fogasolni. Így sikerült az 1/3-át kiütni, mert ami bele volt nőve a cserepes földbe, az szépen eltörött. Az picivel 40 mázsa felett adott, de 2x kellett gyomirtózni, mert a ritka kukorica nem nyomta el a gyomot.
Válasz Nagy Péter 40 #3563. hozzászólásáraA kombinátor kapa
kiüti a gyomot, azokat is, amiket alig , vagy nem is lászt. A henger meg nem, így már eleve előnnyel indul.
Most kétszerre vetettem el 40 hektárt. Az első 20 hektár kombinátor, műtrágya, simítós henger vetés.
Amit meg most fejeztem be, az alapjából gyomosabb volt, így kombinátor, műtrágya, kombinátor, vetés.
Korábban azt terveztem, hogy mikor kigyomosodik, rámegyek glifoszáttal, de talán csak a mai nap volt szélmentes.
Válasz Szlovákiából #3576. hozzászólásáraNa igen csak amikor 4 évből 3 aszályos és úgy látod hogy ez egy trend akkor két dolgot gondolhat alapvetően az ember. 1: elkezdem lehozni a FAO-t. 2 A lehető legkorábban vetem.
Én megcsináltam mindkettőt sok ideggel járt tavaly de anyagilag megérte.Idén meg nincs veszély,csak azzal hogy nem esett plusz viszonylag későn is lett elvetve és mellé 27 fokok vannak széllel,nem vagyok túl bizakodó,de ha jön egy nagy eső változhat,csak jöjjön...
Válasz VMisi #3566. hozzászólásáraSemmit nem csináltam, ahogy a kombájn kiengedte. "szükségálapot" volt, csak keljen ott valami.
Válasz Nagy Péter 40 #3556. hozzászólásáraÉn már többször megígértem magamnak, hogy április 25-e után vetek csak. Ez mindig akkor, mikor korán nekifutottam.
Válasz VMisi #3573. hozzászólására2021-be és tavaly 5,5 tonna volt átlagban,2023 ban 8 tonna felett,2022-ben meg 0,9-1,9 között. ,2018-2019-2020-ba meg 10 tonna vagy a felett..
Mivel nekem elég sok a bérlet és elég drágán így pihentetés kizárva.
Még bízok benne hogy minden második év jó vagy jobb lehet,de tavaly még 2/3 kukorica 1/3 búza volt vetve most meg fordítva és jövőre is marad ez a felállás.
Válasz termelo #3572. hozzászólásáraPéldát sokan tudnak mondani. Ahogy már írtam tavaly bérmunkában vetettem románból hozott fémzárolt vetőmagot.Úgy vetettem mint a sajátom kb minden 5. mag kelt ki.Maradt kb egy marékkal mindegyik vetőkocsiban mondta a gazda hogy neki nem kell vigyem tovább.A kővetkező gazda mondta hogy az az egy marék nem oszt nem szoroz így ráöntöttük a p9415-öt.
A felső forgó ugyanolyan rosszul kelt mint az előzőnek, plusz még a az alsó forgóra érve volt még hiányos, a többi meg gyönyörű szépen kisorolt...
Az egy végtelenül cinikus megjegyzés tőled hogy majd meglátjuk melyik megy tönkre...
Válasz Nagy Péter 40 #3571. hozzászólásáraIsmerős helyzet. Kukoricából mennyi szokott teremni locsolás nélkül?
Én már gondoltam arra, hogy két búza után egy év pihi a földnek.
Válasz Nagy Péter 40 #3568. hozzászólásáraÉn beszerzés részéről látom honnét jönnek a magok és hogy osztják el.

Mondok 1 élő megtörtént példát más vetőmagos cégtől nem DK-tól jött x y z fajta, ezt elveti 5 termelő akik ugyanarról a raklapról kapják (Kite) csak nem tudják mert 5 különböző helyről veszik.
4 termelőnél mind a 3 fajta jó de az 5. termelőnél szarul kel mind a 3 ezért az 5. termelő szerint szar a fajta soha többet nem vesz mert mind a 3 fajta szarul kelt. (de csak nála?)
De a valóságban ilyen nincs, egyszerűen hülye hozzá ahogy az is aki nem tud beállítani egy vetőgépet mert csak akkor boldogul egy használttal ha igénytelen volt a gazdája és nem állította alaphelyzetbe a rugókat. Pl. légpuskát se felhúzva rakunk el...
Nekem mind 1. Tökéletesen megfelel az a teória, hogy egy multinacionális cég és a Nébih a hülye és nem a paraszt. Majd meglátjuk melyik megy tönkre
Válasz VMisi #3570. hozzászólásáraKelet
Egyrészt húsmarházok így rá is vagyok szorulva,másik meg hogy mit vessek helyette?
Cirok az a reklámokkal ellentétben nem terem többet aszályos időben,láttam tavaly ki volt nyalva .. és 5 tonnánál megállt..
Napraforgót hagyjuk fácán,nyúl milliónyi plusz tavaly amiket vágtunk bérbe 1-2 tonna között adtak.
Tavaszi kalászos 10 éve felejtős.
Lucernát nem kell vetnem mert már annyit vetettek a környékben hogy tavaly az utolsót is kiszántottam, már van aki az idei lucerna vetést ingyen adja csak kaszáljam le nem kell kaszálásonként 10 ezer ft..
Őszi kalászost meg nem vethettek mindenhova,az árpát amúgy se preferálom mert most már azonos időben történik a vetése a búzával és nem fog többet teremni de az árban mindig alatta van.
Válasz Nagy Péter 40 #3569. hozzászólásáraOlyan nagy baj nem lehet, mert csak vetsz kukoricát. Majd ha leállsz Te is vele, mint itt a környékben kb. 10 éve, akkor lesz szárazság ott is.
Melyik részén vagy a megyének?
Válasz VMisi #3567. hozzászólásáraÉn emlékszek a 90-es és 2000-es években is volt mikor 3 hétig ott csücsült a mag a földben csak nem volt pl drótféreg,meg ennyi fácán.. akkor még volt vadgazdálkodás.. most meg vad tenyésztés van.
Ilyen évek mint mostanság régebben is voltak csak nem ilyen gyakorisággal.
A másik dolog hogy régen is volt aki már március végén elkezdte vetni a napraforgót majd április elején a kukoricát más meg várt vele április 15-ig.
Most is így van mert én pl 11-én elkezdtem vetni de még most vasárnap is láttam olyat aki akkor kezdte.
Felénk nem voltak esők tehát amíg 11-én még jó vizes volt a föld most 5-6 centire már ki van száradva. Tehát most vagy hengerezi vagy mélyebbre veti vagy a sáv tisztitót rakja lejjebb hogy pár centi szárazat eldúrjon.
Azt meg csak halkan mondom ha két héten belül nem jön vmi komolyabb eső ,Békés meg fog sülni, a búzák elkezdtek szenvedni..kezdődik a 2022-es év ismétlése hogy egy kalászban pár szem lesz csak...
Válasz termelo #3565. hozzászólásáraNos ha valaki egy új vetőgépet vesz ott kap segítséget a beállításhoz.
Ha meg épp egy spc helyett vesz pl vki egy használt monosemet ott az esetek 90 %-ában ahol nem rohadék a tulaj van már egy beálltás ami nála működött, ami jó eséllyel az eddigi spc-s kollégánál is jó lesz. Csak finom hangolni kell.
Akkor szokott probléma lenni amikor vki azt hiszi hogy nagyon ért hozzá össze vissza állítgatja és a végén kiderül hogy mégse érti..
2008 óta van Monosem vetőgépünk. Akkor belett állítva azóta csak a vetésmélységet álltjuk az éppen aktuális helyzetnek megfelelően. 17 év alatt belement majd 6 ezer hektár de minimális javítási költséggel még 10 évet bőven elvet.De lehet még életem végéig ha továbbra is arany árba akarják adni...
A dekalb egy elit márka mégis elég gyakori problémaként merül fel hogy nem csírázik.Lassan már úgy néz ki a márkáért fizetünk sokat nem a minőségéért...
Én inkább Kités meg Pios párti vagyok bár az zavar a kitéseknél hogy fattyasodnak így potenciális toxin veszély megnő de tavaly se volt toxin bajom és az idei akciójuk elég komoly volt hogy onnan legyen a legtöbb mag.
Válasz Nagy Péter 40 #3564. hozzászólásáraApáink idejében nem volt a vízzel probléma, mert több esett, sőt mi több, nem tudtunk vetni a vízfoltok miatt. Pedig szántva volt, boronálva is kétszer. Vízzel sokkal könnyebb a növénytermesztés.
Hengerelni mi azért szoktunk, hogy a sorköz ne száradjon. Hiába van a mag nagyon jól betömörítve, ha körülötte kiszárad, akkor a magtól is elviszi a nedvességet.
Válasz Szlovákiából #3558. hozzászólásáraTavalyi terméssel csináltál valamit, vagy kombájntisztán vetetted?
Válasz Nagy Péter 40 #3564. hozzászólásáraIgen de az SPC-vel egyszerűbb is volt vetni mert nem tudtad 250 kg val leszorítani a kocsit ami pl nyitott ésvagy levegős magárokhoz vezet és nem tudtad 50-60 kg val lezárni a magárkot amin meg nem tud áttörni a mag.
Válasz termelo #3562. hozzászólásáraKinek van arra ideje meg idege hogy 3 hétig a földben legyen a mag főleg felénk békés megyében amit természetesen a múltkori ország 2/3-át áztató eső elkerült?
Másik dolog ha 3 hétig ott van a földben a mag nagyobb a kockázat hogy a drótféreg célba veszi minthogy most 3 hét után már a 4 levelet(nem valós levél mert még nincs galllérja csak 2 nek) hozza.Főleg akkor ha még nem is szór force-t vagy belem-et vetésnél vagy nincs rovarölözve a mag. Plusz a milliónyi fácánról nem is beszélve hogy mennyit zabál ki ha 3 hétre kell ki a mag?
Mivel egyre nagyobb a rizikó száraz magágy a drótféreg és fácánok miatt is így én mindig 7-8 mélyre vetem és még sose volt gondom.Nyilván ehhez valamelyest az is hozzájárul hogy miest látom hogy jön a jó idő megyünk és vetjük 24 órában.Tavaly március 28 -án már vetettük mindenki bolondnak nézett majd a végén mondták hogy bárcsak én is ilyen bolond lettem volna.
Annyi hogy mikor április 15. körül bejött a hideg front 3 napig nem nagyon bírtam aludni.. főleg amikor utána láttam brutál módon lesárgulva belilulva a kukoricát..
Ettől függetlenül kicsit túl van "doktorizálva" a kukorica vetés. Apáink,nagyapáink egy spc-vel is
eltudták vetni úgy hogy szépen kikeljen.
Válasz Szlovákiából #3559. hozzászólásáraDe nálad nem a hengerlés a döntő tényező a gyomosodási kezdet és hogy a kukorica később kezdett el kikelni hanem az hogy a kombinátorozás hány nappal előzte meg a vetést.
A kombinátorozástól a gyommagot úgymond megindítottad tehát ha csak 2-3 nappal is de hamarabb indult meg a gyommag mint a kukorica.Ezért szoktam maximum 1 nappal a vetés előtt kombinátorozni de idén jól jött ki hogy pénteken kezdtük úgyhogy volt elég gyerek hogy jóformán 6-8 órán belül már vetve is volt.
A másik hogy ha gyomszőnyeg volt rajta akkor az a tábla el van fertőződve nagyon. Bár az hogy jóformán kelésnél kitakarítottad vélhetően nem jelent majd veszteséget.
Tavaly felénk sokan befürödtek különböző "világ megváltó" de rohadt olcsó vegyszerrel és aratásnál majdnem úgy nézett ki mint a búza tábla..
Válasz Nagy Péter 40 #3556. hozzászólásáraHa nem rohasztod be a magot a kukorica 3 hétre is kikel ha csak az volt a baja h szárazban volt.
Válasz Szlovákiából #3559. hozzászólásáraTe legalább látod, hogy mennyire sokmindenitől függ a normális kelés, itt a sokból 2 mindjárt látszik, hogy nem oké-s.
Én pl. még 1 vetőgépet se láttam amin teljesen rá van húzva a tömörítőnyomás, általában középen szokott lenni...
Levegőtlen tömör talajban akkor is berohad a mag ha egyébként megfelelő mélységben van. Ezt viszont könnyen okozhatta a túltömörített mag feletti rész amin még a henger is rontott.
A hengerezett ráadásul könnyebben cserepesedik is...
de az is lehet, hogy egy vetés előtt kapott magágykészítéstől kiszáradt...
Ha megnézed a számokat akár 1000 hektár 1 fémzárszám, valószínű sok ember írta volna rajtuk kívül h nem kelt ki a DK-s mag ami ráadásul piacvezető szokott lenni.
és ha több fajta magot vetettek a DK-tól akkor meg pláne érdekes hogy csak náluk szar.
Válasz Pont #3531. hozzászólásáraEzt vetőgép takarításakor tapasztaltam, hogy a porszívó lehántotta a vetőmagot. Volt lyukas szem, csávázott szármaradvány, minden a zsákban. Még jó, hogy kapni lehet.
Válasz Nagy Péter 40 #3556. hozzászólásáraNekem két évig ukrán vetőmagom volt, a tavalyi tökéletes kelés volt.
Tavaly váltottam, és a vetés előtt nem kombinátoroztam a földet, hanem csak simítós cambrige hengerrel egyengettem el. Sokkal egyenletesebb volt a kelés, mint előtte. Úgy gondolom, a mélyebb részekbe nem lett belehúzva a por, ami miatt késett a kelés.
Az idén ismét visszaálltam a kombinátorra, mert a gyom is hamarabb jött a henger után. Még csak bújt a kukorica, mikor a gyom, mint szőnyeg beterítette az egész parcellát. Volt olyan rész, hogy a gyomtól nem láttam a kukorica sorát a permetezéskor, sorvezetővel kellett mennem. Kb 10%-kal több maister powert kapott, ami szépen kitisztította.
Nagyon kíváncsi leszek az eredményre, mert a napraforgó vetőmagom úgy fogyott el, hogy nem egész 2 gépalj nem lett volna bevetve, Így a tavalyi termést vetettem el oda. Remélem az express-es technológiát megörökölte.
Tudom, a hibrid miatt nem ajánlott, de fél kiló magért nem voltam hajlandó futni sehova. csak keljen ki és ne legyen üres az a a rész.
Válasz Szlovákiából #3552. hozzászólásáraSokszor akkor voltak nagy gömbölyű szemek, mikor a kukorica rosszul termékenyült és hiányos volt a cső.
Mivel a hibrid kukoricánál a termést hozó anya kukorica nem porozhatja be magát, többször volt olyan, hogy az apa kukorica porzása késett, vagy túl hamar elporzott. Akkor a csöveken hiányosan voltak a magok. Azt sokan nem is képzelik, hogy a kukorica cső haja a kukorica bibéje, az veszi fel a virágport. A kukorica bogár meg imádja azt rágcsálni. Minden egyes "hajszál", egy egy szemhez tartozik.
Válasz termelo #3551. hozzászólásáraMúltkor néztük a vetési videóját picit megkaparta ott volt a mag tehát kb 4-5 centi mélyen vetette.Tény azt nem tartom jó ötletnek hogy hengerlik a vetést,persze értem én hogy a fácán varjú miatt csinálják.
Most megnéztem 13 napja rakták ki a vetési videót és mivel általában aznap vagy másnap töltik is felfelé az azt jelenti hogy kb 15 én vetették.Amikor is a talajhőmérséklet már 15-17 fok volt,tehát ott is elég meleg volt már a talaj hogy a "rosszabb" minőségű mag is kikeljen.
4-5 centi mélyről még ha max tömörítéssel majd hengerelve is van kikell kelnie egy normális magnak.
Én 11-12 és 13-án vetettem el 8-10 és 13 fokos talajhőmérsékletnél,7-8 cm mélyre pro kerékkel hengerlés nélkül.
22-én már sorolt és a fácán aprítást kivéve gyakorlatilag hiánytalan lett.
jó fajták a Dekalbok de amikor román származást látok ráírva mindig tartok tőle...
Itt dél keleten sokan befürödtek már a románból hozott magokkal.
Válasz Nskype #3538. hozzászólásáraVolt egy régi nodet vetőgépen, ott a vetőtárcsa nagyon alacsonyan volt, így szinte egyenesen a földre rakta le a magokat. Az óriási gond a mélységgel volt. A mostani az tárcsás, de emiatt jóval magasabban engedi el a magot és a magcsúszdán érkezik le a földre. Azt meg kevesen tudatosítják, hogy másodpercenként 5-6 mag pottyan le, ha gyorsan halad.
Ez a 10-22 centiméter tőtáv a végletek, a legtöbb 2-3 centis csúszással van kikelve, de az új vetőgépeknél ez sokkal pontosabb.
Válasz Tom250 #3541. hozzászólásáraÉn ma befejezem a kukorica vetését - remélem. A környéken már szinte mindenki elvetett, van már 3 leveles kukorica is. A hőmérsékletet már nem nagyon kell nézni, a cool teszt miatt 7 fok alatt is kell csírázni a magoknak. Sokkal fontosabb, hogy legyen nedvesség. Sokan ráfogják a csíraképességre a hiányos kelést, de sokszor a vetés is rossz. Az sem jó, ha túl mély, de a porban sem kel normálisan a kukorica.
A gyenge csíraképességnél az is baj, hogy az ember besűríti, aztán az atipikus csíra a földben mégis kikel.
Nekem egyszer volt ilyen, nagyon olcsón hozzájutottam egy 85%-os csíraképességű vetőmaghoz. Nem az volt a baj, hogy ritka volt, hanem túl sűrű, mert gondoltam legyen meg a tőszám. De a földben a silány is kikelt, csak fura módon nem volt rajta cső, vagy csak picike. A tápanyagot, vizet meg ugyanúgy szívta el, mint egy gyom.
Sok vetőgépnél láttam már, hogy van egy fém kerék ahol leesik a mag és az a betakarás előtt még belenyomja a földbe. Nagyon tetszett, de az egyik gazda panaszkodta, hogy volt, mikor az roppantotta el a magot.
Válasz Szlovákiából #3552. hozzászólásáraAzt elfelejtettem írni, hogy a nagyon apró szemeket rögtön kidobtuk, mert azok soha nem csíráztak, az a rész sokszor penészes, fuzáriumos volt.
A nagyapám is úgy fogott annak idején vetőmagot, hogy a közepét hagyta meg , ahol szép egyforma magok voltak, a végei meg mehetett a disznónak.
Válasz termelo #3551. hozzászólásáraÉn vetőmagos üzemnél voltam közel 30 évig. Azért válogatják szét a kukoricaszemeket....kalibrálás...mert eszerint lehet a csíraképességet osztályozni. Meglepően nagyon sokszor a nagy szemek nem csíráztak rendesen. Meg persze azért is kellett nagyság szerint szétválogatni, mert a vetőgépez így lehet rendesen beállítani, meg így lehet megfelelő mennyiséget csomagolni egy zsákba, az ezermagsúly szerint.
Volt olyan év, mikor a mag törött, minél többet tisztítottuk, annál több volt benne a törött szem.
Egy tétel, amiből több mintát vett a NÉBIH az 20 tonna volt, de érdekesség, ha gond volt a csíraképességgel, két , 1 tonnából vett minta is nagy különbséget mutathatott.
A csíraképességnek is vannak mutatói, van a rendes csíra, az atipikus csíra, "csúnya csíra" és a halott szem. Ha az itatóspapírban rossz a csíra, földben is szoktuk megismételni, aztán még csávázva. Mindent 7 celsius fokos hűtőboxban tárolták, ez a coolteszt miatt...hidegtűrés is fontos volt.
Válasz Nagy Péter 40 #3548. hozzászólásáraNézzétek meg a tömörítő rugóerejét, agyig rá van állítva és elmondja, hogy le is lett hengerezve így érthető, hogy kedvezőtlenek lettek a csírázáshoz a körülmények.
Általában 5 frakcióban osztályozzák a magokat, minél nagyobb az átmérő és a tömeg annál jobban tűri a kedvezőtlen körülményeket.
R-GO egy sokkal szarabb nagyobb szemű mag is ki fog neki kelni a most már melegebb földben annak ellenére hogy nem ismerte fel a saját hibáját.
Arra persze nem gondol hogy akár 1000 zsák is lehetett a DK-ból egy fémzárszámon ami persze máshol gond nélkül kikelt.
Ahelyett, hogy tanulna a saját hibájából ócsárol egy megfelelő terméket ez azért bosszantó...
Válasz Tom250 #3541. hozzászólásáraLassan kel.
380-420fao ig
Válasz sipimatyi #3547. hozzászólásáraÉn pár éve (kb 5) minden zárszám szerinti tételből csíráztatok 15-20 szem magot, mindegy milyen nemesítő házé, mindegy milyen növény...
Válasz sipimatyi #3547. hozzászólásárahttps://www.youtube.com/watch?v=QhXl7tCmmqw&t=33s
A nagyobbik fiammal néztük ezt az előbb.
Nekem tavalyról maradt 4943 de azzal nem volt gond ahogy a pios 9415 el meg a kités fajták is szépen kikeltek.
Tavaly bérbe volt olyan hogy a román dekalbok nem vagy csak sorhiányosan keltek ki de azt vmi román kupectól szerezte.
Volt valakinek csíra problémája dekalb kukoricával?
Válasz Gumóka #3545. hozzászólásáraA varjú itt van folyamatosan!!!!!!!!

Válasz medikus #3543. hozzászólásáraEzért is szoktam le a korai vetésről, az elmúlt két évben minimális vadkárom volt szerencsére.
Válasz Tom250 #3541. hozzászólására
Válasz Gumóka #3542. hozzászólásáraItt már eszik a varjak!

Válasz Tom250 #3541. hozzászólásáraRöviden:
Sehogy
Kukorica vetésekkel ki hogy áll?

Ahogy nézem jövő hétre még eléggé hűvös időt jósolnak.
Válasz Nskype #3538. hozzászólásáraKukoricánál a nagyobb furatú tárcsa kisebb vakummal javít a helyzeten. A szotyi-nál sajnos nem, ott csak ha lassabban mész akkor jobb.
Válasz Szlovákiából #3537. hozzászólásáraKissebb tőtáv a duplázás /2 magot visz főleg kismagvú napraforgónál/ miatt van.
Kukoricánál ilyen gond nincsen.
Vetettem 11 km/ó is, ha jó a talaj akkor szépen vet.
általában 8-9 km/ó napraforgónál, kukoricánál meg 9-10 km/ó a sebesség. Nincsen gond a tőtávval. De ahogyan írtam, jő magágy szükséges hozzá.
Tegnapi tárcsázotton néhol elég volt az 5-6 km/ó is.