Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak655 FtBenzin árak636 FtEUR414.77 FtUSD402.09 FtCHF439.56 FtGBP489.72 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Tehát akkor magyarra leforditva: a te általad művelt, bérelt földön leraktak egy föld kábelt, amiről neked nem szólt senki. Valamelyik környékbeli földön öntözést csinálnak, oda viszik a kábelt.
Öntözési szolgalmi jog az létezik. Köteles átengedni a földön az öntöző gépet, vonalas létesítményt lefektetni, csak fejből írom. Tiéd az utóbbi lehet. Viszont mindkét esetben kártérítést kell fizetni, és el nem lehetetlenitheti az Öntözési szolgalomra kötelezett ingatlan használatát.
Ennyire dédóóó nem lehetsz...... Évek óta bújod az MTZ-det, itteni beírásaidból tudjuk, már majdnem minden részét szétszedted, adagolót, turbóztad, felteszem elmúltál már 12 éves, és akkor egy lemez festése se megy önerőből. Bocs, de ez nem fér a fejembe.
Ha szakszerű akarsz lenni, akkor fémtiszta lemez, alapozó, fedőfesték (szín). Sőt, 2 réteg alapozó, 2 réteg szín.
Szín ami neked tetszik, vagy úgy gondolod, hogy megy a tiédhez.
Miért ne lehetne szántani? Lazítani is lehet, de akár gruberezni vagy tárcsázni is, innen senki nem látja rajtad kívül, hogy mennyire vizes. Egy nap mínusz 1-2 foktól még nem fagy ki az eke. Ahhoz több kell, és tartósan.
Hát ugy, hogy olyan hogy hidraulikus rugózás, olyan nincs, mert ugye a folyadék osszenyomhatatlan. Illetve amit hidraulikus rugózás alatt értenek, az hidraulika+gazrugo.
Elfeledkeztel a hidropneumatikus felfüggesztésrol. Pedig van olyan. Autónál (pl. Citroen egyes típusai) is és mezőgazdasági gépeknél is. Hidroakkumulatort építenek be. Kaszaknal is van ilyen, traktor futóműveknel is elofordul.
A szerződésbe általában bele van írva. Többféle lehetőség van. Amit én eddig láttam:
1.csak annyi, hogy augusztusi piaci ár. Ezt ellenőrizze le a bérbeadó, hogy honnan jön ki.
2. X felvasarlo cég adott dátumi étkezési búza felvasarlasi ára.
3.etkezesi búza tőzsdei ára.
4. Olyat is láttam, hogy 45 kg búza, de minimum 3200 Ft/Ak.
Ez olyan konstrukció, hogy a foldtulaj akár nem is látja a foldjet, egy cég vagy gazda műveli, minden műveletet, anyagot kiszamlaz. A terményt felvasarolja. Na most ezt nem igazán tudod ellenőrizni, hogy kiment-e minden anyag, annyi ment-e ki amennyit kiszamlaztak, ahogy azt se hogy mennyi termett. Bővebben kifejtve: műveli mondjuk egy tsz/zrt/kft a földet, de tökmindegy a cegforma. Művel a cég mondjuk egy 50 hektáros táblát, de abból 2 hektárt nem ők bérelnek, hanem a foldtulajnak bérbe művelik, majd elszámolnak.
Én ismerek ilyeneket ahol csinálnak ilyet, legalább kettőt, ők mondjuk korrektek. Illetve a kettőből az egyik mondjuk a területen termett terményt felvasarlo telepre viszi be, persze ott is lehetne trükközni, ahogy az inputtal is.
Nem kizart, viszont nem is általános. A kényszer is beleviheti az embert dolgokba. Nyilván nem szó szerint kell érteni a kényszert,
senkinek a fejéhez nem tartanak fegyvert. De nézzük a másik oldalt, valakinek van egy fia, korban is ottvan, szereti is csinálni, a gazdaság is elbirja. Akkor a gyerek is benne fog dolgozni, és ketten fogják vinni. Hiába tudják hogy még 200 hektár kéne, mert az lenne az igazi, akkor még hatékonyabbak lennénk.
Ha nem bírja el, akkor valszeg elmegy a gyerek melózni es mellette csinalja otthon is. Mint írták, jól begepesitve, taroloterekkel. De ugyanez az oldal írta (nem konkrétan személy szerint ugyanaz), hogy nem kéne annyi pótkocsi a gazdának, minek annyi gép, meg még is kéne térülni beláthato időn belül, meg tőke lekötés.
Szerintem nem igazán versenyzel a dunántúlival. Ők is el akarnak adni, meg mások is. Nem látom hogy a dunántúli termelők elvennek a piacot mások elől, nem ők alakítják az árakat. És azt se venném kőbe vésettnek, hogy a dunántúlon mindig jó termés lesz, az Alföldön meg mindig rossz. Emlékszem arra, mikor arról beszéltek fent, hogy majd a Rábabol kéne vizet vezetni a Balatonba. Meg mikor 18 mázsás tavaszi árpát arattunk, és nem adtak vizet az öntöző csatornába aztán ott száradt el a csemege kukorica. Ez se az Alföldön volt.
Az árakat meg eddig is a vilagpiac mozgatta.
Csak a legvégéhez van hozzatenni valóm: itt a környékünkön az összes cég területe csökken, nemhogy nőne. Ha lejarnak bérleti szerződéseik, mindig kevesebbett tudnak megujitani.
Én megcsináltam magamnak a DÁP-ot. Egy alkalmazás a telefonra, 5 perc alatt kész lett, jó, lehet hogy eltartott 10-ig is a probaval együtt. Mivel elvileg az ügyfélkapu+ is csak 1 évig lesz.
Biztos annak is megvan a modja, ha nem magad intézed a dolgokat. Meghatalmazást csinálni. Másik topikban beszélték már, a gazdálkodási naplóban, meg asszem van ügyfélkapus topik is.
Tényleg nem kotozkodes, de ha szárítót kezel az az egy ember, akkor ő nem arat, írod is, hogy nincs kombajnja. Meg akkor felteszem a gabonát se ő szállítja be, miközben a szárítot is kezeli. Még az mehet úgy, hogy nyáron nem szárít, csak leboritja. Kukorica szaritasnal meg beszallit mondjuk 2 napot a berkomajntol, utána 2 napig szárítja. Na mindegy is, ezt a 350-es példát is úgy látja el egy ember, hogy nem maga csinál mindent. De ha csak magának szárít, akkor meg ugye minek szarito? Maximum egy mobil szarito.
Én is tisztában vagyok vele, hogy mit jelent a szezonalitas, nem kell magyarázni.
Hogy 500 hektárt megmuveljen egy fő, ahhoz nagy koncentráció és egybefuggo terulet kell. Értem én hogy egy nagy kombajn, nagy vetőgép ha elindul akkor a kisebb táblán is többet megcsinal, mint a kisebb, ez rendben van. De mikor egy 1000 hektáros zrt-nek 1-től 30hektarig -ig terjedő darabokból jön össze a területe, és ez 3 faluban.
Még úgy is ha csak a fizikai dolgozókbol számoljuk az 500ha/főt. Ha van egy szárító 2-3 fő minimum ahhoz is kell. Ha éjjel is akár szárítani x2. Ha nincs állattenyésztés az nagy könnyebbség, ember darabszámban is.
4000 hektáros cégeknél mindnel van adminisztrációs szervezet. Ott már annyi dolog van, hogy nem kiszervezve csinálják, nem konyveloiroda könyvel nekik, novenyorvosa is mindnek alkalmazasban van. Én is ismerek pár zrt-t, de nekem aztán mindegy.
4000 hektarra (mert annyit írtál) már kell adminisztrációs személyzet is, tetszik nem tetszik, de kell. Ha van allattenyesztes, akkor egyreszt annak is van adminisztrációja, annyi hogy nagyobb arbevetelre oszliknel. A bér se szamolodik ki magától, számlák se írják meg magukat, utalások, áfa, raktarkeszlet kezelés. Attól hogy ma már majdnem mindent elektronikus meg online rendszerekben kell kezelni, de azt ugyanúgy emberek kezelik. 4000 hektáros gazdaságba már több vezető is biztos hogy van, igazgató, fokonyvelo, novenyorvos, valakinek a gépeket is rendezni kell, alkatrészt rendelni kiadni, azért sehol nem az van hogy a dolgozó rá van eresztve szabadon, és akkor még úgy a beosztott irodista adminisztratorok. Jó persze, mondjuk novenyorvos ugyanúgy elég lehet egy egy 1200 hektáros gazdaságba is, meg a 4000-re is, vagy igazgató is elég egy.
Ezen kívül továbbra is azt mondom hogy 8 fizikai dolgozo 4000 hektarra igen kevés. Ha egy tömbben van az egész (ami ma már ritka, majdnem sehol nincs ilyen) akkor fullos pár éves nagy gépekkel esetleg. 4000 hektarra biztos van saját szárító, ha csak nappal megy, az is 2-3 ember.
De ha van allattenyesztes, ha az teheneszet, ezt ugyan nem írtad, de ha az akkor annak megint komoly kapacitás igénye van (silo, széna, szalma, trágya). Persze lehet úgy szervezni, hogy azt az állattenyésztési kft oldja meg ahogy tudja, vagy hívják a bermunka vállalkozót.
Tehát nincs meg az 500ha/fő, ahogy írtam. 4000 hektaros gazdaságban már van azert kulon ember adminisztrációra, berelszamolas, iroda, vezetők, és nem 1 meg 2 fő. Ha a tulaj egyben igazgató, akkor is kap fizetést.
Nem kötözködes miatt írtam.
Pedig sok gazdaságban/gazdánál nincs meg ez az 500 ha/fő, hanem egy sokkal kisebb szám, még ha csak a növénytermesztésben dolgozókat veszem, akkor sincs ennyi, és nyereséges a cég.
Abban meg szinte biztos vagyok, hogy az említett cég se csinál meg 8 emberrel 4000 hektárt, vagy rohadt sok bérmunkát vesz igénybe. Nem szavadban kételkedek, de biztos hogy nem 8 ember bérköltsége terheli a gazdálkodást, mert itt ugye most bérköltségről beszélünk. 400 hektáros gazdaságban már vannak vezetők, adminisztratív dolgozók, akkor is ha csak szántóföldi növénytermesztést csinálnak.
Már változott az elohaszonberlo, vagy most fog. Egy nappsl bem szunik meg. A szerződés lejarara utan 1 évig el az elohaszonberlo státusza, kivéve ha a tulaj használja.
Figyelj! Nyilván nincs pontos nyilvántartásom (semmilyen nincs) arról, hogy a dolgozói mikor mennyit dolgoznak és hogy vannak szabadságon. Azt látom kívülről is, hogy sokat mennek, meg azt is látom, hogy szoktak nyaralni menni az emberei. Amúgy meg ha már a napok, akkor az 5 nap szabadság és a 2 hétvége együtt, az már 9 nap.
Erről beszélek. Persze én is tudok olyan magángazdat, ahol nagy hajtás van, sok föld, megvett egy régi kis téeszt is tehenekkel, bermunkaznak is mindent, balabiznisz szalma, lucerna, arat, siloz, permetez, tragyaszor, talajmunkak. Persze nyáron nincs nála teljes leállás, hogy is lenne, de azért aki akar azt elengedi valamikor aratás után 5 napra.
Ja, 3db kis lemez a belseje, én olyat láttam. Nem egy lemezen vannak az izzók. Hoztam haza anno sokat, mikor még volt és minden muszakira újat tett fel a villanyszerelo. Legtobbnek a háza se volt törött, a belseje szinten jó, csak a búra fakó.
Is-is. Gazdasága válogatja. Nem kell a martirt játszani meg letagadni a valóságot, a novenytermesztesben igenis vannak szorosabb és lazább időszakok, sőt van kvázi holt időszak is. Persze gazdaság függő is, de egy nagyobb gazdaságban meg azért több ember is van, ott meg azért oldható meg a szabadság.
Az állattenyésztés más, de azt csak te hoztad ide.
Előzmény: medikus #122304 hozzászólása
Mit érdekel ez téged? Szíves közléssedbol tudjuk, hogy sose mész el szavazni. Akkor meg neked teljesen mindegy.
Előzmény: Radocz #122278 hozzászólása
Eddig is mindig a politika döntött a menesbirtokkal kapcsolatban.
Előzmény: trikolor5 #523 hozzászólása
Keress rá az ontozesi törvényre, mondjuk a jogtarban. Volt valami képlet emlékeim szerint.
Előzmény: Sk Laci #520 hozzászólása
Ezt egy képről nem lehet megmondani.
Előzmény: Rabó001 #518 hozzászólása
Köteles eltűrni. Ez a kifejezés nem jutott eszembe.
Előzmény: trikolor5 #516 hozzászólása
Tehát akkor magyarra leforditva: a te általad művelt, bérelt földön leraktak egy föld kábelt, amiről neked nem szólt senki. Valamelyik környékbeli földön öntözést csinálnak, oda viszik a kábelt.
Öntözési szolgalmi jog az létezik. Köteles átengedni a földön az öntöző gépet, vonalas létesítményt lefektetni, csak fejből írom. Tiéd az utóbbi lehet. Viszont mindkét esetben kártérítést kell fizetni, és el nem lehetetlenitheti az Öntözési szolgalomra kötelezett ingatlan használatát.
Előzmény: trikolor5 #505 hozzászólása
Te béreled a földet ahová az árkot ásták, vagy a tiédet "csak" tapostak?
Előzmény: Mtz 550E #91317 hozzászólása
Ennyire dédóóó nem lehetsz...... Évek óta bújod az MTZ-det, itteni beírásaidból tudjuk, már majdnem minden részét szétszedted, adagolót, turbóztad, felteszem elmúltál már 12 éves, és akkor egy lemez festése se megy önerőből. Bocs, de ez nem fér a fejembe.
Ha szakszerű akarsz lenni, akkor fémtiszta lemez, alapozó, fedőfesték (szín). Sőt, 2 réteg alapozó, 2 réteg szín.
Szín ami neked tetszik, vagy úgy gondolod, hogy megy a tiédhez.
Előzmény: mihaszna #30249 hozzászólása
Miért ne lehetne szántani? Lazítani is lehet, de akár gruberezni vagy tárcsázni is, innen senki nem látja rajtad kívül, hogy mennyire vizes. Egy nap mínusz 1-2 foktól még nem fagy ki az eke. Ahhoz több kell, és tartósan.
Előzmény: Mtz 550E #91313 hozzászólása
Igen.
Előzmény: Chillout #1536 hozzászólása
Kötelező az ügyvéd. Nemis tudom honnan veszel ilyet.
Előzmény: ND #25331 hozzászólása
A T-30 a T-25 elsőhajtásos változata. De azt nemtudom hogy miből áll egy papírozás, mondjuk ha 80-ból csinálnak 82-t.
Előzmény: szanberg #2368 hozzászólása
Nem most mondják, csak nyilván nem tájékozódik mindenki hitelesen a Világ olajkeszleteirol. Amivel nincsen semmi baj, ez nem várható el.
Előzmény: termelo #2366 hozzászólása
Hát ugy, hogy olyan hogy hidraulikus rugózás, olyan nincs, mert ugye a folyadék osszenyomhatatlan. Illetve amit hidraulikus rugózás alatt értenek, az hidraulika+gazrugo.
Előzmény: R Sándor #91246 hozzászólása
De. Szerintem is hosszú az asztal.
Előzmény: termelo #2362 hozzászólása
Elfeledkeztel a hidropneumatikus felfüggesztésrol. Pedig van olyan. Autónál (pl. Citroen egyes típusai) is és mezőgazdasági gépeknél is. Hidroakkumulatort építenek be. Kaszaknal is van ilyen, traktor futóműveknel is elofordul.
Előzmény: Cajg #15325 hozzászólása
Ebben semmi újdonság nincs.
Előzmény: Rabó001 #15326 hozzászólása
Haszonélvezeti helyett haszonrol. Bocs, telefon javított.
Előzmény: MrPoke #15322 hozzászólása
Ha szóba kerül, akkor elérhető haszonélvezeti beszélnek ők is.
Előzmény: mihaszna #190 hozzászólása
Ez konkrétan nem igaz. Aki ma Lexionnal arat, az már rég sokkal nagyobb területen dolgozik, mint amikor 514-gyel dolgozott.
Előzmény: Zoli1437 #2109 hozzászólása
A csavazast felvitetni az egy baromság aki kitaláltak torvenyalkotok részéről. Ha csavazott magot veszel, akkor nem a gazda végzi a csavazast.
Előzmény: Tepertő #2049 hozzászólása
Ez nem mindenkire vonatkozik ugye? Valamelyik topikban beszélték, hogy milyen vállalás esetén kell.
Érthetetlen, ha egyszer vezeted, ebben az ügyfélkapuval elérhető naplóban, akkor minek kétszeresen....
Előzmény: Tézé #3424 hozzászólása
Az a korrekt, ami a szerződésben van. Én nyári árakat láttam eddig, év végi fizetessel (november, december), lásd az előző hozzászólásom.
Előzmény: Ganajos #3421 hozzászólása
A szerződésbe általában bele van írva. Többféle lehetőség van. Amit én eddig láttam:
1.csak annyi, hogy augusztusi piaci ár. Ezt ellenőrizze le a bérbeadó, hogy honnan jön ki.
2. X felvasarlo cég adott dátumi étkezési búza felvasarlasi ára.
3.etkezesi búza tőzsdei ára.
4. Olyat is láttam, hogy 45 kg búza, de minimum 3200 Ft/Ak.
Előzmény: $HMP$ #408 hozzászólása
Igen, a bizalmat egyszer lehet eljatszani.
Előzmény: Sk Laci #402 hozzászólása
Ez olyan konstrukció, hogy a foldtulaj akár nem is látja a foldjet, egy cég vagy gazda műveli, minden műveletet, anyagot kiszamlaz. A terményt felvasarolja. Na most ezt nem igazán tudod ellenőrizni, hogy kiment-e minden anyag, annyi ment-e ki amennyit kiszamlaztak, ahogy azt se hogy mennyi termett. Bővebben kifejtve: műveli mondjuk egy tsz/zrt/kft a földet, de tökmindegy a cegforma. Művel a cég mondjuk egy 50 hektáros táblát, de abból 2 hektárt nem ők bérelnek, hanem a foldtulajnak bérbe művelik, majd elszámolnak.
Én ismerek ilyeneket ahol csinálnak ilyet, legalább kettőt, ők mondjuk korrektek. Illetve a kettőből az egyik mondjuk a területen termett terményt felvasarlo telepre viszi be, persze ott is lehetne trükközni, ahogy az inputtal is.
Előzmény: hashtag #348 hozzászólása
Nem kizart, viszont nem is általános. A kényszer is beleviheti az embert dolgokba. Nyilván nem szó szerint kell érteni a kényszert,
senkinek a fejéhez nem tartanak fegyvert. De nézzük a másik oldalt, valakinek van egy fia, korban is ottvan, szereti is csinálni, a gazdaság is elbirja. Akkor a gyerek is benne fog dolgozni, és ketten fogják vinni. Hiába tudják hogy még 200 hektár kéne, mert az lenne az igazi, akkor még hatékonyabbak lennénk.
Ha nem bírja el, akkor valszeg elmegy a gyerek melózni es mellette csinalja otthon is. Mint írták, jól begepesitve, taroloterekkel. De ugyanez az oldal írta (nem konkrétan személy szerint ugyanaz), hogy nem kéne annyi pótkocsi a gazdának, minek annyi gép, meg még is kéne térülni beláthato időn belül, meg tőke lekötés.
Előzmény: termelo #321 hozzászólása
Szerintem nem igazán versenyzel a dunántúlival. Ők is el akarnak adni, meg mások is. Nem látom hogy a dunántúli termelők elvennek a piacot mások elől, nem ők alakítják az árakat. És azt se venném kőbe vésettnek, hogy a dunántúlon mindig jó termés lesz, az Alföldön meg mindig rossz. Emlékszem arra, mikor arról beszéltek fent, hogy majd a Rábabol kéne vizet vezetni a Balatonba. Meg mikor 18 mázsás tavaszi árpát arattunk, és nem adtak vizet az öntöző csatornába aztán ott száradt el a csemege kukorica. Ez se az Alföldön volt.
Az árakat meg eddig is a vilagpiac mozgatta.
Előzmény: mihaszna #340 hozzászólása
Mindenre van példa, de ilyenből van a legkevesebb, meg abból aki full egyedül visz 350hektart.
Előzmény: termelo #326 hozzászólása
Csak a legvégéhez van hozzatenni valóm: itt a környékünkön az összes cég területe csökken, nemhogy nőne. Ha lejarnak bérleti szerződéseik, mindig kevesebbett tudnak megujitani.
Előzmény: szanberg #333 hozzászólása
De valahogy megoldottad te is amikor lebetegedtel. Felteszem nem állt meg az élet, meg kellett oldani és meg is oldottad.
Előzmény: Timea9582 #33535 hozzászólása
Én megcsináltam magamnak a DÁP-ot. Egy alkalmazás a telefonra, 5 perc alatt kész lett, jó, lehet hogy eltartott 10-ig is a probaval együtt. Mivel elvileg az ügyfélkapu+ is csak 1 évig lesz.
Biztos annak is megvan a modja, ha nem magad intézed a dolgokat. Meghatalmazást csinálni. Másik topikban beszélték már, a gazdálkodási naplóban, meg asszem van ügyfélkapus topik is.
Előzmény: termelo #305 hozzászólása
Tényleg nem kotozkodes, de ha szárítót kezel az az egy ember, akkor ő nem arat, írod is, hogy nincs kombajnja. Meg akkor felteszem a gabonát se ő szállítja be, miközben a szárítot is kezeli. Még az mehet úgy, hogy nyáron nem szárít, csak leboritja. Kukorica szaritasnal meg beszallit mondjuk 2 napot a berkomajntol, utána 2 napig szárítja. Na mindegy is, ezt a 350-es példát is úgy látja el egy ember, hogy nem maga csinál mindent. De ha csak magának szárít, akkor meg ugye minek szarito? Maximum egy mobil szarito.
Én is tisztában vagyok vele, hogy mit jelent a szezonalitas, nem kell magyarázni.
Előzmény: Szem Howkinsz #5045 hozzászólása
Ezt kérdezem. De akkor igennek veszem.
Előzmény: Ohaza63 #277 hozzászólása
Hogy 500 hektárt megmuveljen egy fő, ahhoz nagy koncentráció és egybefuggo terulet kell. Értem én hogy egy nagy kombajn, nagy vetőgép ha elindul akkor a kisebb táblán is többet megcsinal, mint a kisebb, ez rendben van. De mikor egy 1000 hektáros zrt-nek 1-től 30hektarig -ig terjedő darabokból jön össze a területe, és ez 3 faluban.
Még úgy is ha csak a fizikai dolgozókbol számoljuk az 500ha/főt. Ha van egy szárító 2-3 fő minimum ahhoz is kell. Ha éjjel is akár szárítani x2. Ha nincs állattenyésztés az nagy könnyebbség, ember darabszámban is.
Előzmény: Rabó001 #302 hozzászólása
10 milliós föld ár sincs itt, még 5 se. A 3-at közelíti (/ha).
Előzmény: .Fecó. #275 hozzászólása
Majd meglatjuk. Én itt csodhullamot, nagy föld eladásokat, gazdaság dobra vereseket nem látok, se olyat aki bérelt földet visszaadna.
Előzmény: termelo #285 hozzászólása
Mert te mekkora gazdaságot viszel?
Előzmény: termelo #285 hozzászólása
4000 hektáros cégeknél mindnel van adminisztrációs szervezet. Ott már annyi dolog van, hogy nem kiszervezve csinálják, nem konyveloiroda könyvel nekik, novenyorvosa is mindnek alkalmazasban van. Én is ismerek pár zrt-t, de nekem aztán mindegy.
Előzmény: Szem Howkinsz #5043 hozzászólása
Mtz megvan még? Az nem eladó?
Előzmény: termelo #279 hozzászólása
4000 hektarra (mert annyit írtál) már kell adminisztrációs személyzet is, tetszik nem tetszik, de kell. Ha van allattenyesztes, akkor egyreszt annak is van adminisztrációja, annyi hogy nagyobb arbevetelre oszliknel. A bér se szamolodik ki magától, számlák se írják meg magukat, utalások, áfa, raktarkeszlet kezelés. Attól hogy ma már majdnem mindent elektronikus meg online rendszerekben kell kezelni, de azt ugyanúgy emberek kezelik. 4000 hektáros gazdaságba már több vezető is biztos hogy van, igazgató, fokonyvelo, novenyorvos, valakinek a gépeket is rendezni kell, alkatrészt rendelni kiadni, azért sehol nem az van hogy a dolgozó rá van eresztve szabadon, és akkor még úgy a beosztott irodista adminisztratorok. Jó persze, mondjuk novenyorvos ugyanúgy elég lehet egy egy 1200 hektáros gazdaságba is, meg a 4000-re is, vagy igazgató is elég egy.
Ezen kívül továbbra is azt mondom hogy 8 fizikai dolgozo 4000 hektarra igen kevés. Ha egy tömbben van az egész (ami ma már ritka, majdnem sehol nincs ilyen) akkor fullos pár éves nagy gépekkel esetleg. 4000 hektarra biztos van saját szárító, ha csak nappal megy, az is 2-3 ember.
De ha van allattenyesztes, ha az teheneszet, ezt ugyan nem írtad, de ha az akkor annak megint komoly kapacitás igénye van (silo, széna, szalma, trágya). Persze lehet úgy szervezni, hogy azt az állattenyésztési kft oldja meg ahogy tudja, vagy hívják a bermunka vállalkozót.
Előzmény: termelo #262 hozzászólása
Tehát nincs meg az 500ha/fő, ahogy írtam. 4000 hektaros gazdaságban már van azert kulon ember adminisztrációra, berelszamolas, iroda, vezetők, és nem 1 meg 2 fő. Ha a tulaj egyben igazgató, akkor is kap fizetést.
Nem kötözködes miatt írtam.
Előzmény: MrPoke #268 hozzászólása
400-ra nem is, de 4000-t írt.
Előzmény: termelo #253 hozzászólása
Pedig sok gazdaságban/gazdánál nincs meg ez az 500 ha/fő, hanem egy sokkal kisebb szám, még ha csak a növénytermesztésben dolgozókat veszem, akkor sincs ennyi, és nyereséges a cég.
Abban meg szinte biztos vagyok, hogy az említett cég se csinál meg 8 emberrel 4000 hektárt, vagy rohadt sok bérmunkát vesz igénybe. Nem szavadban kételkedek, de biztos hogy nem 8 ember bérköltsége terheli a gazdálkodást, mert itt ugye most bérköltségről beszélünk. 400 hektáros gazdaságban már vannak vezetők, adminisztratív dolgozók, akkor is ha csak szántóföldi növénytermesztést csinálnak.
Előzmény: szokedavidanett #2020 hozzászólása
Lezarhatod, de felesleges, ahogy előttem írták. Majd a beadás napján átvált lezártra.
Előzmény: jocek26 #5053 hozzászólása
Már változott az elohaszonberlo, vagy most fog. Egy nappsl bem szunik meg. A szerződés lejarara utan 1 évig el az elohaszonberlo státusza, kivéve ha a tulaj használja.
Előzmény: mtz1221 #221 hozzászólása
Figyelj! Nyilván nincs pontos nyilvántartásom (semmilyen nincs) arról, hogy a dolgozói mikor mennyit dolgoznak és hogy vannak szabadságon. Azt látom kívülről is, hogy sokat mennek, meg azt is látom, hogy szoktak nyaralni menni az emberei. Amúgy meg ha már a napok, akkor az 5 nap szabadság és a 2 hétvége együtt, az már 9 nap.
Előzmény: Gumóka #218 hozzászólása
Erről beszélek. Persze én is tudok olyan magángazdat, ahol nagy hajtás van, sok föld, megvett egy régi kis téeszt is tehenekkel, bermunkaznak is mindent, balabiznisz szalma, lucerna, arat, siloz, permetez, tragyaszor, talajmunkak. Persze nyáron nincs nála teljes leállás, hogy is lenne, de azért aki akar azt elengedi valamikor aratás után 5 napra.
Előzmény: Gumóka #90968 hozzászólása
Ja, 3db kis lemez a belseje, én olyat láttam. Nem egy lemezen vannak az izzók. Hoztam haza anno sokat, mikor még volt és minden muszakira újat tett fel a villanyszerelo. Legtobbnek a háza se volt törött, a belseje szinten jó, csak a búra fakó.
Előzmény: ttetudod #212 hozzászólása
Is-is. Gazdasága válogatja. Nem kell a martirt játszani meg letagadni a valóságot, a novenytermesztesben igenis vannak szorosabb és lazább időszakok, sőt van kvázi holt időszak is. Persze gazdaság függő is, de egy nagyobb gazdaságban meg azért több ember is van, ott meg azért oldható meg a szabadság.
Az állattenyésztés más, de azt csak te hoztad ide.