Válasz zeli39 #12954. hozzászólásáraha végigszámolod látszik, hogy a kukorica ugyan nagyobb hozamot, emellett valamivel nagyaobb árbevételt ad (már amikor az aszály nem nullázza le) de azért ha közelebbről megnézed a vetőmag többletköltségén elmegy már több tonna termés bevétele, a szárítás díjja további többletköltésget okoz, drágább a talajelőkészítése, több műtrágyát igényel, és ugyan kevesebbszer permetezed de lényegesen drágább szerekkel...
Ha a búzát kényezteted kicsit, jó fajtát vetsz, megkapja a tápanyagot, megkapja a növényvédelmet, akkor a hozama megközelítheti a kukoricáét. (Ahol a kukorica 10+ tonnát terem, ott a búza 8-10-et, ahol viszont csak 5-6 tonnát tud a búza, ott a kukorica is megáll 6-7 tonnában!)
Persze ehhez el kell felejteni a magyar fajtákat, a klasszikus vetésidőket, a két-sor-tárcsa utáni vetést, meg társait... ahogy a kukorica itthon elérhető hozama is 3-4x-e az országos átlagnak, úgy búzánál is hasonló az arány, kis gondolatébresztőnek:
Mi tritikálét vetünk. Egyszer kap ősszel nkp 150 kg tavasszal indításnak 200 kg és utána semmi aratásig. 5-6 t átlag szokott lenni, és tavaly kombájn alól vitték el 40000 ért .
Válasz .Feco. #12953. hozzászólására Lehet igazad van az idei búzánk átlaga 74q volt a 80%-ban javító minőség 3600+fa lett eladva ennyit még nem költöttem kalászvédelemre mint az idei évben :-)szinte minden esetben a földjeink 25% búza-50% kukorica és 25 napraforgó felosztásban vannak vetve én nem panaszkodom mert nincs miért csak tényként állítom,hogy az esetek 90% ban búzán van a legkevesebb nyereségem.
Válasz zeli39 #12951. hozzászólásáraamíg ehhez így állsz, addig az is marad... valójában ez már régen nem igaz, som évben a búzán legalább olyan nyereség realizálható, mint a kukoricán, csak jól kell csinálni...
Válasz zeli39 #12951. hozzászólásáraIdén lesz először búza, Cellule fajtát vettem, kíváncsi vagyok rá mert itt a fórumon jókat olvastam róla. A kukoricát meg majd megírom milyen lett ha learatják.
Válasz gyorfy10 #12950. hozzászólására Én is minden esetben kukorica után vetek búzát tárcsázás után de megpróbálok keveset költeni mert csúcstermés úgy sem várható mert ha borsó után vetsz búzát akkor arra oda kell figyelni mert ott lehet nagy hozam de kukorica után csak jó közepes termés várható .A búza a kötelező rossz a vetésforgó miatt de a legkevesebb hasznot hozza
Válasz sanyi1965 #12946. hozzászólásáraÉs most a kukorica után búzát akarok, azt mennyire kényeztessem el? marad még vissza valami nitrogén vagy mehet neki a 4-500 kilo péti ? :O
Válasz sanyi1965 #12939. hozzászólásáraHát azt nem tudom milyen termésre számíthatok, 8-10 t/ha körül várok. Aztán majd a kombájn megmondja, bár ez még odébb van. Kiváncis vagyok milyen lesz mert lucerna után ment a kuki pétisót is kapott 300 kilót, meg komplexet is ősszel. Augusztusba azt mondták hogy a sok nitrogén miatt örüljek neki hogy ha november közepére beérik.
Válasz gyorfy10 #12931. hozzászólásárane idegesítsen a dolog,addig veveledhet az ár mire aratható lesz.itt a csodálatos szárakon sem lesz kiemelkedő termés.
Itt állattartó telep 14-16 tonnákat szed le, igaz 2-3 évente szerves trágyázzák a földeket és a műtrágyával sem spórolnak. Egyébként gyenge években is övék a legszebb kuki kötöttebb földön és homokon egyaránt. Meghálálja a föld a szerves trágyát...
Az idén Békés-megyében volt a legtöbb napsütéses óra könnyebben veszít vizet a kukorica olyan 62+áfa a szárítás /% de viszont közölte az átvevő,hogy nem lehet tárolni csak november 15.addig értékesíteni kell,,kell is a jó kukorica bevétel mert a búza költsége idén sok volt a termés csak közepes a napraforgó szintúgy igaz ott nem voltak plusz költségek
Válasz zeli39 #12929. hozzászólásáraJó nektek, hogy ilyen alacsony vízzel tudtok kukoricát szedni :) Én tegnap előtt mérettem 26 os vize volt, Syngenta Iridium.
Ma megkapta az esőt. Legalább két hét kell még neki mire lehet vágni, ha az időjárás engedi :)
Tisztelt Kollegák,
Errefelé a nyáron volt egy igen sötét vihar. Sok kukorica meg van dőlve, és az enyém sem kivétel. (Már nem káromkodok miatta.....majd aratás után....) Azon tűnődöm hogy a kombájn mennyit bír ebből felszedni?
Sok helyen 30-40 cm-re van a cső a földtől de a szár az majdnem a másik sorban egyenesedik a csővel.
Mi a tapasztalat?
Békéscsaba és környéke nálunk pont 1 hete aratnak valószínűleg rekord termések 110-162 q bruttó beszállított mennyiségekről hallani 14-16 közötti víztartalom ,2 fajta kukoricánk van vetve P0017 amit tegnapelőtt levágtak 14.6 víz és 118q nettó átlag a DKC 5276 még nem tudom,,ismerősök által a DKC 5141 a termésrekorder eddig és nálunk ,,a szárítók nem bírják a terhelést igy tegnap és ma stop van több helyen az ár 3550+áfa
Mivel az NPK komplexben kevés a nitrogén ha jól emlékszem 4% tartalmaz a többi káli foszfor kevés cink. Az a kevés nitrogén beindítja a bomlást a foszfor meg a kéli nem vándorol a talajba úgy mint a nitrogén. De 100-150 kg elég.
Válasz tonero #12921. hozzászólására70kg is elég lenne.
Majdnem pénzkidobás amúgy, mert tavaszra ebből nem sok marad felvehető, csak a szár bontódott le.
Válasz tonero #12915. hozzászólásáraNézd meg a talajvizsgálati eredményidet és az alapján dönts! Abból egyértelmű, hogy P vagy K túlsúlyos komplex kell. A N csak a szármaradvány bontására használodik fel ilyenkor, tavaszra nem marad a talajba csak minimálisan.
Válasz tonero #12917. hozzászólásáraHa 6 hónapos NPK akkor az is jó..3 tonna termeshez kb 90 kilo N.
120 kilo P és 210 kilo K kell neki..körülbelül ennyit vesz ki a talajodból...
Válasz tonero #12915. hozzászólásáraNapra elég talaj zsarnok növény...annyit mondanék amit pénztárcád enged annyit tegyél alá...szerintem jó tápanyagos talajt meghálálja..szerintem...
Akkor tehát érdemes beszántani összel a mütrágyát.Én kukorica tarlóra akarnám és jövőre meg napraforgó lenne benne.Napraforgó lesz jövőre milyet meg mennyit ajánlatok mütrágyából amit be lehet szántani?
Válasz tonero #12912. hozzászólásáraMI ősszel szántás előtt minimális mennyiségű nitrogént szórunk ki. 7-20-30 NPK ebből szórtunk tavaly ősszel szántás előtt a kukorica alá. A sima nitrogén műtrágyát tavasszal kell kijuttatni. Mi a magágykészítéskor szórtuk ki a nitrogént tavasszal.
Válasz tonero #12912. hozzászólásáraMi a szántás előtt a tarlóra szórunk 1 mázsa 27 est..szerintem jobban elrohad a kuki szár.ugyanez van szétfúvatott kalászos tarlón is..és kukinál csak vetéskor kap 300 kilo 27 est...és semmi több..ha esik 13 tonna lesz ha nem akkor 3
Válasz sanyi1965 #12908. hozzászólásáraÉn ilyenkor elmegyek a szárítóshoz,viszek kukoricát,és az ő mérőjéhez kalibrálom a szeme láttára az enyémet!Így jó szokott lenni,de jegyzem,ha ő háromszor méri ugyan azt,mindig más az érték!Enyémen nem!
25556 hozzászólás
Válasz zeli39 #12954. hozzászólásáraha végigszámolod látszik, hogy a kukorica ugyan nagyobb hozamot, emellett valamivel nagyaobb árbevételt ad (már amikor az aszály nem nullázza le) de azért ha közelebbről megnézed a vetőmag többletköltségén elmegy már több tonna termés bevétele, a szárítás díjja további többletköltésget okoz, drágább a talajelőkészítése, több műtrágyát igényel, és ugyan kevesebbszer permetezed de lényegesen drágább szerekkel...
Ha a búzát kényezteted kicsit, jó fajtát vetsz, megkapja a tápanyagot, megkapja a növényvédelmet, akkor a hozama megközelítheti a kukoricáét. (Ahol a kukorica 10+ tonnát terem, ott a búza 8-10-et, ahol viszont csak 5-6 tonnát tud a búza, ott a kukorica is megáll 6-7 tonnában!)
Persze ehhez el kell felejteni a magyar fajtákat, a klasszikus vetésidőket, a két-sor-tárcsa utáni vetést, meg társait... ahogy a kukorica itthon elérhető hozama is 3-4x-e az országos átlagnak, úgy búzánál is hasonló az arány, kis gondolatébresztőnek:
Különböző fajták hozama azonos körülmények között!
Mi tritikálét vetünk. Egyszer kap ősszel nkp 150 kg tavasszal indításnak 200 kg és utána semmi aratásig. 5-6 t átlag szokott lenni, és tavaly kombájn alól vitték el 40000 ért .
Válasz .Feco. #12953. hozzászólására Lehet igazad van az idei búzánk átlaga 74q volt a 80%-ban javító minőség 3600+fa lett eladva ennyit még nem költöttem kalászvédelemre mint az idei évben :-)szinte minden esetben a földjeink 25% búza-50% kukorica és 25 napraforgó felosztásban vannak vetve én nem panaszkodom mert nincs miért csak tényként állítom,hogy az esetek 90% ban búzán van a legkevesebb nyereségem.
Válasz zeli39 #12951. hozzászólásáraamíg ehhez így állsz, addig az is marad... valójában ez már régen nem igaz, som évben a búzán legalább olyan nyereség realizálható, mint a kukoricán, csak jól kell csinálni...
Válasz zeli39 #12951. hozzászólásáraIdén lesz először búza, Cellule fajtát vettem, kíváncsi vagyok rá mert itt a fórumon jókat olvastam róla. A kukoricát meg majd megírom milyen lett ha learatják.
Válasz gyorfy10 #12950. hozzászólására Én is minden esetben kukorica után vetek búzát tárcsázás után de megpróbálok keveset költeni mert csúcstermés úgy sem várható mert ha borsó után vetsz búzát akkor arra oda kell figyelni mert ott lehet nagy hozam de kukorica után csak jó közepes termés várható .A búza a kötelező rossz a vetésforgó miatt de a legkevesebb hasznot hozza
Válasz sanyi1965 #12949. hozzászólásáramár megvettem a búza vetőmagot :/
Válasz gyorfy10 #12947. hozzászólásáranem próbálod meg újból a kukoricát benne?ezúttal minimál költséggel.
Válasz gyorfy10 #12947. hozzászólásáraHektáronként 100kg nitrogén segít bontani a szárat,nem lesz nitrogén hiány.
Válasz sanyi1965 #12946. hozzászólásáraÉs most a kukorica után búzát akarok, azt mennyire kényeztessem el? marad még vissza valami nitrogén vagy mehet neki a 4-500 kilo péti ? :O
Válasz gyorfy10 #12943. hozzászólásárate Krőzüs vagy barátom,nem szabad elkényeztetni ha kitört lucerna után megy a kuki.
Válasz medikus #12944. hozzászólásárahát majd csak lesz belőle valami. Valószínű akkor túlságosan sok nitrogént adtam neki :S
Válasz gyorfy10 #12943. hozzászólásáraJól mondták,azért 26-os!
Válasz sanyi1965 #12939. hozzászólásáraHát azt nem tudom milyen termésre számíthatok, 8-10 t/ha körül várok. Aztán majd a kombájn megmondja, bár ez még odébb van. Kiváncis vagyok milyen lesz mert lucerna után ment a kuki pétisót is kapott 300 kilót, meg komplexet is ősszel. Augusztusba azt mondták hogy a sok nitrogén miatt örüljek neki hogy ha november közepére beérik.
Válasz GREVEN #12941. hozzászólásáraOké!
Válasz medikus #12940. hozzászólásáraMajd aratás után megmondom volt-e cső rajta
Válasz GREVEN #12936. hozzászólásáraLehet te a szárra mentél!!Más a csőre!!!

Válasz gyorfy10 #12931. hozzászólásárane idegesítsen a dolog,addig veveledhet az ár mire aratható lesz.itt a csodálatos szárakon sem lesz kiemelkedő termés.
Válasz gyorfy10 #12937. hozzászólásáraBízunk a legjobban.
Válasz medikus #12934. hozzászólásáraHát ezt sajnos nem tudom befolyásolni
P9025 Bő 3 méter feletti szárral.
Dk440 8t/ha lett a bruttója.
Válasz medikus #12934. hozzászólásáraA jövő heti időjárás inkább rátesz 2%-ot

Válasz gyorfy10 #12931. hozzászólására2 hét alatt mennyit szárad az?2 %?
Itt állattartó telep 14-16 tonnákat szed le, igaz 2-3 évente szerves trágyázzák a földeket és a műtrágyával sem spórolnak. Egyébként gyenge években is övék a legszebb kuki kötöttebb földön és homokon egyaránt. Meghálálja a föld a szerves trágyát...
Az idén Békés-megyében volt a legtöbb napsütéses óra könnyebben veszít vizet a kukorica olyan 62+áfa a szárítás /% de viszont közölte az átvevő,hogy nem lehet tárolni csak november 15.addig értékesíteni kell,,kell is a jó kukorica bevétel mert a búza költsége idén sok volt a termés csak közepes a napraforgó szintúgy igaz ott nem voltak plusz költségek
Válasz zeli39 #12929. hozzászólásáraJó nektek, hogy ilyen alacsony vízzel tudtok kukoricát szedni :) Én tegnap előtt mérettem 26 os vize volt, Syngenta Iridium.
Ma megkapta az esőt. Legalább két hét kell még neki mire lehet vágni, ha az időjárás engedi :)
Tisztelt Kollegák,
Errefelé a nyáron volt egy igen sötét vihar. Sok kukorica meg van dőlve, és az enyém sem kivétel. (Már nem káromkodok miatta.....majd aratás után....) Azon tűnődöm hogy a kombájn mennyit bír ebből felszedni?
Sok helyen 30-40 cm-re van a cső a földtől de a szár az majdnem a másik sorban egyenesedik a csővel.
Mi a tapasztalat?
Békéscsaba és környéke nálunk pont 1 hete aratnak valószínűleg rekord termések 110-162 q bruttó beszállított mennyiségekről hallani 14-16 közötti víztartalom ,2 fajta kukoricánk van vetve P0017 amit tegnapelőtt levágtak 14.6 víz és 118q nettó átlag a DKC 5276 még nem tudom,,ismerősök által a DKC 5141 a termésrekorder eddig és nálunk ,,a szárítók nem bírják a terhelést igy tegnap és ma stop van több helyen az ár 3550+áfa
Ma belevágtunk mi is a kukoricába. Vízállásos terület, olcsó mag, kevés műtrágya, jégverést is kapott, de azért a 7,2 t/ha így is meg lett!
DKC440 16 vízzel 88 q. Vetéskor kapott 2q MASt azt annyi. Címerhányáskor kiégés határán volt...
Válasz makkalele #12925. hozzászólásáraŐsszel!
Map mütrágyát mikor szokták kijuttatni tavasszal vagy ősszel?
Vetett még valaki rajtam kívül Syngenta Iridium kukoricát?
Mik a tapasztalatok?
Mivel az NPK komplexben kevés a nitrogén ha jól emlékszem 4% tartalmaz a többi káli foszfor kevés cink. Az a kevés nitrogén beindítja a bomlást a foszfor meg a kéli nem vándorol a talajba úgy mint a nitrogén. De 100-150 kg elég.
Válasz tonero #12921. hozzászólására70kg is elég lenne.
Majdnem pénzkidobás amúgy, mert tavaszra ebből nem sok marad felvehető, csak a szár bontódott le.
Válasz kukaccsosz #12920. hozzászólásáraIlyenkor elég lenne 100kg/ha N mütrágya a kukorica szár lebontására tavaszig?
Válasz tonero #12915. hozzászólásáraNézd meg a talajvizsgálati eredményidet és az alapján dönts! Abból egyértelmű, hogy P vagy K túlsúlyos komplex kell. A N csak a szármaradvány bontására használodik fel ilyenkor, tavaszra nem marad a talajba csak minimálisan.
Válasz tonero #12917. hozzászólásáraHa 6 hónapos NPK akkor az is jó..3 tonna termeshez kb 90 kilo N.
120 kilo P és 210 kilo K kell neki..körülbelül ennyit vesz ki a talajodból...
Válasz tonero #12917. hozzászólásáraMI őszi alapnak kukorica alá is NPK szoktunk abból a lassan lebomlót.
Válasz Gábor. #12916. hozzászólásáraÉs milyen mütrágyát szántsak le ami jó neki?
Válasz tonero #12915. hozzászólásáraNapra elég talaj zsarnok növény...annyit mondanék amit pénztárcád enged annyit tegyél alá...szerintem jó tápanyagos talajt meghálálja..szerintem...
Akkor tehát érdemes beszántani összel a mütrágyát.Én kukorica tarlóra akarnám és jövőre meg napraforgó lenne benne.Napraforgó lesz jövőre milyet meg mennyit ajánlatok mütrágyából amit be lehet szántani?
Válasz tonero #12912. hozzászólásáraMI ősszel szántás előtt minimális mennyiségű nitrogént szórunk ki. 7-20-30 NPK ebből szórtunk tavaly ősszel szántás előtt a kukorica alá. A sima nitrogén műtrágyát tavasszal kell kijuttatni. Mi a magágykészítéskor szórtuk ki a nitrogént tavasszal.
Válasz tonero #12912. hozzászólásáraMi a szántás előtt a tarlóra szórunk 1 mázsa 27 est..szerintem jobban elrohad a kuki szár.ugyanez van szétfúvatott kalászos tarlón is..és kukinál csak vetéskor kap 300 kilo 27 est...és semmi több..ha esik 13 tonna lesz ha nem akkor 3
Mennyire van értelme ősszel szántás előtt kijutatni nitrogén mütrágyát?Melyik a jobb öszi vagy a tavaszi műtrágyázás?
Válasz medikus #12910. hozzászólásárahasi-tasi nem kér kódot.mondta a 4-es mellett egy kék lengyel kamionra arató kombájnos, tavaly.
Válasz sanyi1965 #12908. hozzászólásáraÉn ilyenkor elmegyek a szárítóshoz,viszek kukoricát,és az ő mérőjéhez kalibrálom a szeme láttára az enyémet!Így jó szokott lenni,de jegyzem,ha ő háromszor méri ugyan azt,mindig más az érték!Enyémen nem!

Válasz határjáró #12902. hozzászólásárafajta,terület,időjárás függő nagyon.az 1%-ot te sem gondoltad komolyan ennyi zöldszáron érő hybrid mellett,ugye?
Válasz medikus #12907. hozzászólásáranagyon egyetértünk,de a mázsaháznál a legvizesebb minden az tuti.
Válasz Gábor. #12904. hozzászólásáraAz ürítőcsiga nyílása mutat valósat,ahol kevert mag van!Nálam egyik cső 16.2 a másik meg 27!!!