Válasz mtz1221 #8063. hozzászólásáraNem új, 7 éves, 700 hektárt szántottam eddig. Csak most kezdtem el foglalkozni a rendes beállítással, eddig nem bosszantott, hogy hullámos a szántás.
Nagy dilemmám volt, hogy eredeti lemken, vagy utángyártottat vegyek, fél áron. Végül eredetit vettem, de azt mondták, ez sem fog annyit kibírni, mint a gyári.
A lemkenes 53 euró volt, az utángyártott 32 lett volna.
Csak akkor lepődtem meg, mikor elmentem érte, de nem volt rajta az orrbetét. Ja az külön van, darabja 58 euró. Meg vegyek hozzá csavarokat is, mert a régiek megkoptak, 1,5 euró darabja.
Így a tervezett 400 euró körüli beruházás közel 1000 euróba került.
Válasz Szlovákiából #8062. hozzászólásáraA rohadék nagy cégek a fogyasztói társadalomnak gyártanak már mindent. De azt mondják akinek volt pénze banánra annak legyen majomra is, azaz forditva. Az öreg parasztok nem szivesen vàlnak meg a működőképes egyszerű, jól üzemelő traktorjaiktól nyugat-európában. Kicsi a meghibasodasi lehetőség, megcsinalja a munkát, igaz nincs bennük sok filreflanc, de jön-megy teszi a dolgát. A szervizt otthon megoldják.
Válasz Szlovákiából #8053. hozzászólásáraNiért kellett az új ekén már ekevasat cserélni ??? Nálunk 1000 hektárt felnyom egy 4+4es garnitúra. Megy már az eke a traktor után rendesen ?
Válasz Agroporta #8061. hozzászólásáraA garancia 4 év. Elég baj az, hogy ez alatt is többször elromlik egy gép. Igaz, én csak 100 hektáron használom, 2004-nem vettük, most 3500 üzemóra van rajta. :-)
Gumikat sírva cseréltem, mivel nem elkoptak, hanem szétestek. Egyszerűen az oldala elrepedt, pedig nem volt túlterhelve.
Válasz szikszaipeter72 #8059. hozzászólásáraKorrekt, ha már nincs alkatrész és gépforgalom, valahogy be kell pótolni a bevétel kiesést gazdagon. És a felhasználók boldogan kifizetik. De ha más forgalmazó csinál hasonlót, akkor inkább vesszen a garancia
Válasz szikszaipeter72 #8059. hozzászólásáraNekem a dzsonin a fülke alatti fékolajcső rohadt szét. Az egyik felén nagy nehezen kicseréltem gumi csőre, de mivel láttam, hogy azután is elég sokat csepegett, bejelentkeztem a szervizbe.
Mondták, fel kell billenteni a fülkét, hogy hozzáférhessenek. Kb. 4 nap lesz, mert meg kell, rendelni az alkatrészt meg stb. Mondom nekik, akkor cseréljék le az olajat, szűrőket, legyen végre papírom róla, hova tüntettem el, mert állítólag a támogatások ellenőrzésénél már ebbe is belekötöttek.
Gyorsan megkerestem a munkalapot:
14-én -fülke megdöntése, az olajcsepegés helyének meghatározása, cső kiszerelése 8:00-tól 16:00 ig
15-én- Szűrő és olajcsere 8:00 tól 14:00ig
19-én a cső beszerelése, a fülke visszadöntése 8:00 tól 15:00 ig
20-án a gép kompletizációja, bal hátsó lámpa cseréje 13:00 tól 16:00 ig.
összesen 21 munkaóra.
Megnéztem volna, hogyan tartott az olajcsere 5 órát. Csak a motorban! Nekem fél óráig sem tart. Igaz nem kell hozzá kiírnom a papírt. :-)biztosan az dobta meg ennyire.
Válasz Georgosz #8055. hozzászólásáraÉn mindig azt szoktam figyelni, hogy a dánok mit vesznek, mert nekik pénzük is van rá és emberük is, aki figyeli a költségeket, eredményeket. Kilenc ezer hektáron mindent ki tudnak tapasztalni.
Nekik is kuhn-jaik voltak, aztán lecserélték lemkenre.
Csak a john deere, most meg case traktorokat vettek. Igaz azt mondták, a szerviz miatt váltottak, mert a john deere-sek már igen el voltak szállva. Nem elég, hogy folyamatosan romlanak az új traktorok, de már nem tudták, mennyit kérjenek a javításért, sokszor egy hétig is állt a traktor, mert nem tudták mi baja van.
Válasz csuti0 #8054. hozzászólásáraNálunk az egyik gazda traktort tesztelt úgy, hogy átfogták a szerszámokat. A dzsondírosok azt mondták, az újabb traktoruk 20%-kal kevesebbet fogyaszt. Kimentek a földre, csurig öntötték a tartályt és több szerszámmal fél fél órát dolgoztak úgy, hogy többször is átfogták. Egész nap teszteltek. Biztosan igaz lett az állítás, mert a gazda már haza sem engedte az új traktort, megvette a bemutató gépet.
Válasz csuti0 #8054. hozzászólásáraEbben teljesen egyet értek, kíváncsi leszek most mennyi lesz az annyi, 3 éve csak tárcsázott földet megyek szántani. Ráadásul eléggé kötött talaj.
Két éve volt úgy, hogy egy parcellának a felén volt vetve mustár olajretek a a zöldítés miatt, a másik fele meg csak üres tarlónak meghagyva.
A vetett területen alig tudtam eldolgozni a hantokat, annyi vizet kipumpált a másfél méteres növényzet.
Válasz Szlovákiából #8053. hozzászólásáraNekem Kuhn ekék vannak, 2 Multi Master 120-as vázzal, a 4+1 tele a 3+1 réselt, meg van egy RMGTI NSH 5+2+1 vontatott 616104-616105 lemezzel, mind előhántóval. A 8-assal 230-250 ló repül!
Válasz Szlovákiából #8053. hozzászólásáraSzia!
A szántásban a fogyasztás az nagyon relatív dolog. Összehasonlítani csak akkor lehetne ha 2 különböző gépkapcsolatot egy ugyanazon területen, ugyanakkor, ugyanabban a mélységben járatnánk.
Nem mindegy mi volt az elővetemény, milyen művelést végeztek előtte, mennyire száraz vagy épp nedves a talaj, mi a gyom borítottság stb. stb. stb. Ahogy Georgosz, írja kb. nálam is az a képlet ahány cm. annyi liter/hektár. Múlt héten szántottam grúberezett tarlókat 25-30 cm mélységben, ott 20 körül volt a fogyasztás, aztán szántottam ugyanebben a mélységben frissen lezúzott tökföldet, ott karcolta a 30 litert. Ma szántottam olyat ami 10 éve volt szántva utoljára, lucerna föld volt, idén csak 2 grubert kapott ott 35-40 cm mélységben 40 liter körül lett a fogyasztás.
Üdv.: Csuti
Válasz Georgosz #8052. hozzászólásáraÉn azt látom nem mindegy milyen az eke és a gépkapcsolat sem.
Rokonom 180 Le New hollanddal húz raabe 4-es ekét (160 cm) , ott 30 lier körüli fogyasztás van.
Nekem a kühne-nél 25 liter körüli volt és nem is volt szép a szántás fent maradtak a kukorica tövek.
A lemkennel 25 cm mélyen szántok 20 liter alatt. Most cseréltem ekevasakat, ahogy előbb írtam, 15-17 liter között jött ki hektáronként. 10-11 km/órával viszi a 150 lovas traktor.
Válasz tanker #8050. hozzászólásáraMit és milyen mélyen? Mint lovas ekével?
Nálunk egyszerű a képlet: centinként liter/ha, ha csúszás-mászás, akkor 1,5 szorzó, akkor megyünk haza pálinkázni!
65-70-es Arany féle kötött talajon...
Válasz $HMP$ #8046. hozzászólásáraA Dunához közel vannak a nagyon kötött talajok, gondolom ott sokkal többször öntött ki és rakta le hordalékát. Szerdahely alatt meg csupa kavics minden, ott a dánok próbálkoznak fossal termékennyé tenni.
A nagyobb gond a klímaváltozás, az esőzések elmaradása. Igaz, már 3 méter mélyen is van talajvíz, de vízügyi engedélyt nagyon nehéz elintézni a kútra, mivel vízvédelmi terület. Az öntözés is elég drága mulatság, főleg úgy, hogy a támogatások hatására az egekbe szöktek a berendezések árai.
Ráadásul akinek nem a saját földje, az nem invesztál a kútfúrásba, mert bármikor elvihetik a bérlet lejárta után. A bérlőknél meg óriási harc folyik, főleg a külföldi befektetők licitálják túl a hazaiakat, elsősorban a dánok.
Például a megyeri dán 52 millió eurós forgalmat bonyolított, és 9 milliós nyereséget ért el. Ennek egy jelentős része támogatás, meg szinte korlátlan hitelkerete van több banknál. Kilenc ezer hektáron tevékenykednek és az ott megtermelt gabona kevés a sertéstelepeik ellátására.
Na ezekkel kell itt versenyezni!
A másik a Világi Oszkár, Szlovákia leggazdagabb magyarja. Kis Csányinak is nevezik, hasonló agro portfólióval, de a DAC focicsapat stadionja felépítését a magyar állam fizette. A Slovnaft vezérigazgatója, ami ugye MOL csoport tagja. Szerencsékre nagyon smucig, saját pénzét semmire nem költi, ezért is milliárdos.
Válasz $HMP$ #8046. hozzászólásáraIgen, 120as vázzal.
A földek nagyon változóak, egy parcellán belül is.
Az úgy volt, hogy Csallóköz annyira sík vidék, a Duna itt úgynevezett deltát alkotott, szétfolyt a vidéken. Kisebb nagyobb ágak alakultak ki. A Duna bal oldalán lett a Csallóköz, amit a Duna és Kis-Duna határol, Magyar oldalon meg a Szigetköz, Duna és Mosoni-duna szigete.
Ez a folyó meg elég sok hordalékot hozott, egyik oldalra lerakva a homokot, kavicsot, másikra az iszapot. Ezt csapolták le és a lápos vidékből lett Csehszlovákia éléskamrája. A szociban rendben voltak tartva a csatornák, öntözést is sok helyen kiépítették, amit azóta szétloptak, tönkrement.
Akinek szerencséje van, az a legjobb földeken gazdálkodhat, a szomszéd meg csak kínlódik.
Nekem is van egy 27 hektáros parcellám, amiből 5 hektár szinte terméketlen. Mikor olyan kombájn jött, amin volt hozammérő, az elején 65 mázsát mutatott, aztán felment 115-re, és utána haladtunk kb 200 métert, mikor 0. A kukorica szár egy kicsit szürkébb volt, meg a teteje letörve, de egyenletes és hasonló magasságú. Csak éppen cső nem volt rajta.
Több helyen kavicsbányát nyitottak, van ahol csak minimális termőföldet kellett eltávolítani.
Válasz $HMP$ #8041. hozzászólásáraIgen juwel, négyes eke, behúzhatós vázzal. 6920-as dzsonival húzom 150 Le, meglepetésemre 14,7 liter fogysztással hektáronként az egyik földön, 17 liter meg a másikon.
Korábban kühne váltvaforgatós négyes ekém volt, senkinek nem ajánlom, 25 liter alá nem ment a fogyasztás, ha szárazabb volt a föld, kidobta (igaz, mondták, hogy előre lehet dönteni a fejet, úgy jobb. A lemken max 2 métert visz, a kühne csak 1,6-ot. Ráadásul sokszor lecsapta a hátulját, mikor fordítottam, mert legvégén volt a kerék. Nem beszélve arról, hogy a kühne 1800 kg volt, a lemken csak 1300 ha jól emlékszem
Válasz Szlovákiából #8038. hozzászólásáraAz ortopéd mentségére legyen mondva, fociztam ellene, mikor még volt orvosválogatott, így nagyobb esélye volt, hogy tényleg van térdsérülésem. De találomra valamit felvágni egy kicsit felelőtlenség lett volna.
Sajnos több ilyen esetet is tudok, mikor az orvos tévedett, de ez ellen nem tudunk semmit tenni. Mindig jöhet valamilyen komplikáció, de ha nem, akkor sem lehet egyetlen dokit sem utolérni. Kéz kezet mos. Nulla felelősséggel működnek, nincs se jótállás, se reklamáció.
Válasz Szlovákiából #8038. hozzászólásáraAz semmi bementem a szemészetre, köszöntem, megkérdezték elmúltam-e 40 mondom igen, jó akkor magának öregszem szindrómája van. Ennyi
Válasz Agroporta #8036. hozzászólásáraItt legalább nem a testi épségedre megy a játék. Nekem az ortopéd ránézésre megállapította, hogy meniszkusz problémám van és mondta iratkozzak be a sebészetre, megcsinálják. Akár hiszed akár nem, röntgen nélkül. Persze nem iratkoztam be, elmentem egy "zöldfülő" fiatal dokihoz, aki nem volt ennyire tapasztal és okos, elküldött MR-re és nem volt ott semmi. Csak gyulladás, amit egy darabig gyógyszerrel kezeltem. Mivel csak nagyon rövid időkre sikerült a fájdalmat megszüntetni, elkezdtem gyalogolni. Minden este 1 órát. Azóta nagyon ritkán tér vissza, az is rövid időre, főleg, ha sokat ülök a traktorban.
Válasz Szlovákiából #8035. hozzászólásáraUgyan így jártam a kerti kisgépemmel, mikor nekiálltam a benzinkeveréket beállítani. A hanga alapják. Aztán úgy széttekergettem, hogy nemhogy berántani nem tudtam, de fúróval forgattam fél percet, mégsem kapta el. A gépszerelőhöz elvittem és elárulta, minden egyes gépnek (motornak) megvan, hogyan kell beállítani. Nem fülre, hanem ütközésig be kell csavarni, aztán annyit tekerni vissza, amit a gyár megad.
Válasz termelo #8027. hozzászólásáraHa a "szakember" nem mondta volna, hogy a kisebb állítót ne csavargassam, már jó lenne. Azt hittem, van valami tudomány benne, ahogy beállította, amit én nem tudhatok. :-)
Válasz Szlovákiából #8003. hozzászólásáraEsetleg az is betud keverni(ha mindkét oldalon az első ekefej egyformán nagyot fog)hogy a keresztvisszint állitó mekkora szögbe van---‐ugyanis,ha azon állitasz,az1.fej fogszélessége is változik.gondolom atraktoron a hátsógumik azonos nyomásuak.
Válasz termelo #8029. hozzászólásáraHa van még mtz, akkor oda autószervizből szerezz kidobott lengéscsillapítót , és abból a csapszegeket. Azok bírják a legtovább.
Válasz mtz1221 #8028. hozzászólásáraItt egyszerű paraszti megfigyelések is játszanak, ha gyenge anyagot raksz be nyírócsavarnak akkor "kiszopósodik" a ház mert deformálódik az anyag elnyíródás közben és roncsolja a fészket.
A kemény pl. 10.9-est raksz be lehet hogy hamarabb de úgy törik mintha pengével lenne vágva és nem sérül a ház.
A gyári Kverneland "minuszba" törik pedig nincs beesztergálva. Ezt hogy a pitchába csinálják nem tudom. Szemmel láthatóan kisebb lesz a "tört" rész mint a kiinduló átmérő, érthetetlen.
Gondoltam kicserélem 10.9-esre (természetesen részmenetesre mert nem akartam hogy megegye az öntvényt) de hamar rájöttem hogy a gyengébb 8.8 megfelelőbb mert ha túlterhelem nem törik el csak elhajlik.
Szerintem abból ered a nézőpontok közötti különbség hogy a "mért" szakítószilárdság más lehet mint a gyakorlatban nyírt.
Válasz Szlovákiából #8024. hozzászólásáraBocsi, azt hittem, h az egyszerűbb változatod van. akkor az optiquick beállitó rendszerről beszélünk. gondolom barázdában szántasz, akkor F üzemmódban kell működtetni. a munkahengert kissé ki kell engedni, h tehermentesüljön a karmantyúja. a karmantyú oldalán található csavar meglazítása után ugy kell beállitani ha keskeny a borozda akkor óramutatóval ellentétesen, ha túl széles akkor megegyezően kell tekerni. szoritó csavart aztán meghúzni, majd a munkahengert visszahúzni. az oldalhúzási korrekció a belső munkahengert befelé kell vinni ha szántás felé húz, ha a másik irányba akkor kissé kifelé kell vinni. remélem érthető voltam, végül is hasonló a beállitása az egységeknek ahogy a mechanikusnak is
Válasz Agroporta #8004. hozzászólásáraNekem a külső feszítő orsó helyett hidraulika henger van, az átfordításnál behúzza az ekét, azt lehet állítani mennyire nyissa vissza. Annál azt magyarázták, hogy menet közben figyeljem hogyan áll a harmadik szár, mert annak a menetirányt kell mutatnia. Ezzel már nagyon sokat játszadoztam, mikor a harmadik szár szerint van beállítva, hullámos a szántás.
Ezért gondoltam, hogy a másikkal kell valamit kezdenem és azután beállítani a hidraulikusat.
Válasz mtz1221 #8022. hozzászólásárairtam a viedo készitőjének, h tesztelje le DIN 931-es acélcsavarokkal is úgy, h a szakitási vonalon belül ne kerüljön menet
Válasz csferri #8020. hozzászólásáraSzerintem egy fasz, olyan mintha a 16os helyett teli 14 vagy 12es lenne a présgépben. Egy biztos a 10.9ről ha megmarad az anyás fele, kézzel lehajtod róla, 8.8ról meg satuban se mindig. Na mindegy is, azt akartam mondani ne félj a 10.9től.
Válasz mtz1221 #8018. hozzászólásáraJó ,de mint a kolléga is írta ezek végig menetes csavarok. Kíváncsi lennék a részmenetesre. Grúberon gyárilag M12 10.9 végig menetes nyírók vannak, ahogy elfogytak részmenetes 8.8 került a helyükre, ez később nyíródik az biztos.
Válasz Agroporta #8014. hozzászólásáraÉn ezt felhoztam 10 éve hogy nálam a vogelban a 10.9 könnyebben elnyíródik, mint a 8.8as. Akkor lehülyéztek, most is csak Feri kedvéért raktam be a videót.
8416 hozzászólás
Válasz mtz1221 #8063. hozzászólásáraNem új, 7 éves, 700 hektárt szántottam eddig. Csak most kezdtem el foglalkozni a rendes beállítással, eddig nem bosszantott, hogy hullámos a szántás.
Nagy dilemmám volt, hogy eredeti lemken, vagy utángyártottat vegyek, fél áron. Végül eredetit vettem, de azt mondták, ez sem fog annyit kibírni, mint a gyári.
A lemkenes 53 euró volt, az utángyártott 32 lett volna.
Csak akkor lepődtem meg, mikor elmentem érte, de nem volt rajta az orrbetét. Ja az külön van, darabja 58 euró. Meg vegyek hozzá csavarokat is, mert a régiek megkoptak, 1,5 euró darabja.
Így a tervezett 400 euró körüli beruházás közel 1000 euróba került.
Válasz mtz1221 #8063. hozzászólásáraRégen 1999-2012 ig a mi ekéinken is kibirtak 120 HA-t a szantóvasak. A kovacsolt vasak csak ennek a töredékét.
Válasz Szlovákiából #8062. hozzászólásáraA rohadék nagy cégek a fogyasztói társadalomnak gyártanak már mindent. De azt mondják akinek volt pénze banánra annak legyen majomra is, azaz forditva. Az öreg parasztok nem szivesen vàlnak meg a működőképes egyszerű, jól üzemelő traktorjaiktól nyugat-európában. Kicsi a meghibasodasi lehetőség, megcsinalja a munkát, igaz nincs bennük sok filreflanc, de jön-megy teszi a dolgát. A szervizt otthon megoldják.
Válasz Szlovákiából #8053. hozzászólásáraNiért kellett az új ekén már ekevasat cserélni ??? Nálunk 1000 hektárt felnyom egy 4+4es garnitúra. Megy már az eke a traktor után rendesen ?
Válasz Agroporta #8061. hozzászólásáraA garancia 4 év. Elég baj az, hogy ez alatt is többször elromlik egy gép. Igaz, én csak 100 hektáron használom, 2004-nem vettük, most 3500 üzemóra van rajta. :-)
Gumikat sírva cseréltem, mivel nem elkoptak, hanem szétestek. Egyszerűen az oldala elrepedt, pedig nem volt túlterhelve.
Válasz szikszaipeter72 #8059. hozzászólásáraKorrekt, ha már nincs alkatrész és gépforgalom, valahogy be kell pótolni a bevétel kiesést gazdagon. És a felhasználók boldogan kifizetik. De ha más forgalmazó csinál hasonlót, akkor inkább vesszen a garancia
Válasz szikszaipeter72 #8059. hozzászólásáraNekem a dzsonin a fülke alatti fékolajcső rohadt szét. Az egyik felén nagy nehezen kicseréltem gumi csőre, de mivel láttam, hogy azután is elég sokat csepegett, bejelentkeztem a szervizbe.
Mondták, fel kell billenteni a fülkét, hogy hozzáférhessenek. Kb. 4 nap lesz, mert meg kell, rendelni az alkatrészt meg stb. Mondom nekik, akkor cseréljék le az olajat, szűrőket, legyen végre papírom róla, hova tüntettem el, mert állítólag a támogatások ellenőrzésénél már ebbe is belekötöttek.
Gyorsan megkerestem a munkalapot:
14-én -fülke megdöntése, az olajcsepegés helyének meghatározása, cső kiszerelése 8:00-tól 16:00 ig
15-én- Szűrő és olajcsere 8:00 tól 14:00ig
19-én a cső beszerelése, a fülke visszadöntése 8:00 tól 15:00 ig
20-án a gép kompletizációja, bal hátsó lámpa cseréje 13:00 tól 16:00 ig.
összesen 21 munkaóra.
Megnéztem volna, hogyan tartott az olajcsere 5 órát. Csak a motorban! Nekem fél óráig sem tart. Igaz nem kell hozzá kiírnom a papírt. :-)biztosan az dobta meg ennyire.
Válasz Szlovákiából #8058. hozzászólásáraKITE is 50 ezre+ áfát kér óránként a javításért! Brutális!
Válasz Georgosz #8055. hozzászólásáraÉn mindig azt szoktam figyelni, hogy a dánok mit vesznek, mert nekik pénzük is van rá és emberük is, aki figyeli a költségeket, eredményeket. Kilenc ezer hektáron mindent ki tudnak tapasztalni.
Nekik is kuhn-jaik voltak, aztán lecserélték lemkenre.
Csak a john deere, most meg case traktorokat vettek. Igaz azt mondták, a szerviz miatt váltottak, mert a john deere-sek már igen el voltak szállva. Nem elég, hogy folyamatosan romlanak az új traktorok, de már nem tudták, mennyit kérjenek a javításért, sokszor egy hétig is állt a traktor, mert nem tudták mi baja van.
Válasz csuti0 #8054. hozzászólásáraNálunk az egyik gazda traktort tesztelt úgy, hogy átfogták a szerszámokat. A dzsondírosok azt mondták, az újabb traktoruk 20%-kal kevesebbet fogyaszt. Kimentek a földre, csurig öntötték a tartályt és több szerszámmal fél fél órát dolgoztak úgy, hogy többször is átfogták. Egész nap teszteltek. Biztosan igaz lett az állítás, mert a gazda már haza sem engedte az új traktort, megvette a bemutató gépet.
Válasz csuti0 #8054. hozzászólásáraEbben teljesen egyet értek, kíváncsi leszek most mennyi lesz az annyi, 3 éve csak tárcsázott földet megyek szántani. Ráadásul eléggé kötött talaj.
Két éve volt úgy, hogy egy parcellának a felén volt vetve mustár olajretek a a zöldítés miatt, a másik fele meg csak üres tarlónak meghagyva.
A vetett területen alig tudtam eldolgozni a hantokat, annyi vizet kipumpált a másfél méteres növényzet.
Válasz Szlovákiából #8053. hozzászólásáraNekem Kuhn ekék vannak, 2 Multi Master 120-as vázzal, a 4+1 tele a 3+1 réselt, meg van egy RMGTI NSH 5+2+1 vontatott 616104-616105 lemezzel, mind előhántóval. A 8-assal 230-250 ló repül!
Válasz Szlovákiából #8053. hozzászólásáraSzia!
A szántásban a fogyasztás az nagyon relatív dolog. Összehasonlítani csak akkor lehetne ha 2 különböző gépkapcsolatot egy ugyanazon területen, ugyanakkor, ugyanabban a mélységben járatnánk.
Nem mindegy mi volt az elővetemény, milyen művelést végeztek előtte, mennyire száraz vagy épp nedves a talaj, mi a gyom borítottság stb. stb. stb. Ahogy Georgosz, írja kb. nálam is az a képlet ahány cm. annyi liter/hektár. Múlt héten szántottam grúberezett tarlókat 25-30 cm mélységben, ott 20 körül volt a fogyasztás, aztán szántottam ugyanebben a mélységben frissen lezúzott tökföldet, ott karcolta a 30 litert. Ma szántottam olyat ami 10 éve volt szántva utoljára, lucerna föld volt, idén csak 2 grubert kapott ott 35-40 cm mélységben 40 liter körül lett a fogyasztás.
Üdv.: Csuti
Válasz Georgosz #8052. hozzászólásáraÉn azt látom nem mindegy milyen az eke és a gépkapcsolat sem.
Rokonom 180 Le New hollanddal húz raabe 4-es ekét (160 cm) , ott 30 lier körüli fogyasztás van.
Nekem a kühne-nél 25 liter körüli volt és nem is volt szép a szántás fent maradtak a kukorica tövek.
A lemkennel 25 cm mélyen szántok 20 liter alatt. Most cseréltem ekevasakat, ahogy előbb írtam, 15-17 liter között jött ki hektáronként. 10-11 km/órával viszi a 150 lovas traktor.
Válasz tanker #8050. hozzászólásáraMit és milyen mélyen? Mint lovas ekével?

Nálunk egyszerű a képlet: centinként liter/ha, ha csúszás-mászás, akkor 1,5 szorzó, akkor megyünk haza pálinkázni!
65-70-es Arany féle kötött talajon...
Válasz tanker #8050. hozzászólásáraMiért, neked milyen traktorod van? Rába?
Válasz Szlovákiából #8045. hozzászólásáraJó szar géped van !!! Én ilyen géppel 10 - 11 literrel szántok !!!

Sziasztok! Hol lehet venni Vogel noot 4es váltvaforgóshoz fém kereket?
Válasz $HMP$ #8046. hozzászólásáraA Dunához közel vannak a nagyon kötött talajok, gondolom ott sokkal többször öntött ki és rakta le hordalékát. Szerdahely alatt meg csupa kavics minden, ott a dánok próbálkoznak fossal termékennyé tenni.
A nagyobb gond a klímaváltozás, az esőzések elmaradása. Igaz, már 3 méter mélyen is van talajvíz, de vízügyi engedélyt nagyon nehéz elintézni a kútra, mivel vízvédelmi terület. Az öntözés is elég drága mulatság, főleg úgy, hogy a támogatások hatására az egekbe szöktek a berendezések árai.
Ráadásul akinek nem a saját földje, az nem invesztál a kútfúrásba, mert bármikor elvihetik a bérlet lejárta után. A bérlőknél meg óriási harc folyik, főleg a külföldi befektetők licitálják túl a hazaiakat, elsősorban a dánok.
Például a megyeri dán 52 millió eurós forgalmat bonyolított, és 9 milliós nyereséget ért el. Ennek egy jelentős része támogatás, meg szinte korlátlan hitelkerete van több banknál. Kilenc ezer hektáron tevékenykednek és az ott megtermelt gabona kevés a sertéstelepeik ellátására.
Na ezekkel kell itt versenyezni!
A másik a Világi Oszkár, Szlovákia leggazdagabb magyarja. Kis Csányinak is nevezik, hasonló agro portfólióval, de a DAC focicsapat stadionja felépítését a magyar állam fizette. A Slovnaft vezérigazgatója, ami ugye MOL csoport tagja. Szerencsékre nagyon smucig, saját pénzét semmire nem költi, ezért is milliárdos.
Válasz $HMP$ #8046. hozzászólásáraIgen, 120as vázzal.
A földek nagyon változóak, egy parcellán belül is.
Az úgy volt, hogy Csallóköz annyira sík vidék, a Duna itt úgynevezett deltát alkotott, szétfolyt a vidéken. Kisebb nagyobb ágak alakultak ki. A Duna bal oldalán lett a Csallóköz, amit a Duna és Kis-Duna határol, Magyar oldalon meg a Szigetköz, Duna és Mosoni-duna szigete.
Ez a folyó meg elég sok hordalékot hozott, egyik oldalra lerakva a homokot, kavicsot, másikra az iszapot. Ezt csapolták le és a lápos vidékből lett Csehszlovákia éléskamrája. A szociban rendben voltak tartva a csatornák, öntözést is sok helyen kiépítették, amit azóta szétloptak, tönkrement.
Akinek szerencséje van, az a legjobb földeken gazdálkodhat, a szomszéd meg csak kínlódik.
Nekem is van egy 27 hektáros parcellám, amiből 5 hektár szinte terméketlen. Mikor olyan kombájn jött, amin volt hozammérő, az elején 65 mázsát mutatott, aztán felment 115-re, és utána haladtunk kb 200 métert, mikor 0. A kukorica szár egy kicsit szürkébb volt, meg a teteje letörve, de egyenletes és hasonló magasságú. Csak éppen cső nem volt rajta.
Több helyen kavicsbányát nyitottak, van ahol csak minimális termőföldet kellett eltávolítani.
Válasz Szlovákiából #8045. hozzászólásáraAha
Milyen vázzal 120as csak?
Milyen földekben Szerdahely mellett?
Válasz $HMP$ #8041. hozzászólásáraIgen juwel, négyes eke, behúzhatós vázzal. 6920-as dzsonival húzom 150 Le, meglepetésemre 14,7 liter fogysztással hektáronként az egyik földön, 17 liter meg a másikon.
Korábban kühne váltvaforgatós négyes ekém volt, senkinek nem ajánlom, 25 liter alá nem ment a fogyasztás, ha szárazabb volt a föld, kidobta (igaz, mondták, hogy előre lehet dönteni a fejet, úgy jobb. A lemken max 2 métert visz, a kühne csak 1,6-ot. Ráadásul sokszor lecsapta a hátulját, mikor fordítottam, mert legvégén volt a kerék. Nem beszélve arról, hogy a kühne 1800 kg volt, a lemken csak 1300 ha jól emlékszem
Válasz termelo #8043. hozzászólásáraMeglehet akkor ott is bacni már mindent, azt hittem csak nálunk maradt az alja népe az állami egészségügyben.


Válasz mtz1221 #8042. hozzászólásáraBazz+ nem, hidd el azóta is ezen röhögök, mi a faxnak orvoshoz menni?

A régi öregek megmondták, ha bajod van pálinka ha nem segít menj másik nőhöz ha az sem jöhet a piócás ember
Válasz termelo #8039. hozzászólásáraUgye csak szopatod itt a népet ???
Válasz Szlovákiából #8040. hozzászólásáraÉs akkor milyen eked is van juwel 120as vario 300lovast fosato?
Válasz Szlovákiából #8038. hozzászólásáraAz ortopéd mentségére legyen mondva, fociztam ellene, mikor még volt orvosválogatott, így nagyobb esélye volt, hogy tényleg van térdsérülésem. De találomra valamit felvágni egy kicsit felelőtlenség lett volna.
Sajnos több ilyen esetet is tudok, mikor az orvos tévedett, de ez ellen nem tudunk semmit tenni. Mindig jöhet valamilyen komplikáció, de ha nem, akkor sem lehet egyetlen dokit sem utolérni. Kéz kezet mos. Nulla felelősséggel működnek, nincs se jótállás, se reklamáció.
Válasz Szlovákiából #8038. hozzászólásáraAz semmi bementem a szemészetre, köszöntem, megkérdezték elmúltam-e 40 mondom igen, jó akkor magának öregszem szindrómája van. Ennyi
Válasz Agroporta #8036. hozzászólásáraItt legalább nem a testi épségedre megy a játék. Nekem az ortopéd ránézésre megállapította, hogy meniszkusz problémám van és mondta iratkozzak be a sebészetre, megcsinálják. Akár hiszed akár nem, röntgen nélkül. Persze nem iratkoztam be, elmentem egy "zöldfülő" fiatal dokihoz, aki nem volt ennyire tapasztal és okos, elküldött MR-re és nem volt ott semmi. Csak gyulladás, amit egy darabig gyógyszerrel kezeltem. Mivel csak nagyon rövid időkre sikerült a fájdalmat megszüntetni, elkezdtem gyalogolni. Minden este 1 órát. Azóta nagyon ritkán tér vissza, az is rövid időre, főleg, ha sokat ülök a traktorban.
Válasz Szlovákiából #8035. hozzászólásáraUgyan így jártam a kerti kisgépemmel, mikor nekiálltam a benzinkeveréket beállítani. A hanga alapják. Aztán úgy széttekergettem, hogy nemhogy berántani nem tudtam, de fúróval forgattam fél percet, mégsem kapta el. A gépszerelőhöz elvittem és elárulta, minden egyes gépnek (motornak) megvan, hogyan kell beállítani. Nem fülre, hanem ütközésig be kell csavarni, aztán annyit tekerni vissza, amit a gyár megad.
Válasz Szlovákiából #8035. hozzászólásárajah, bagolyszemre
Válasz termelo #8027. hozzászólásáraHa a "szakember" nem mondta volna, hogy a kisebb állítót ne csavargassam, már jó lenne. Azt hittem, van valami tudomány benne, ahogy beállította, amit én nem tudhatok. :-)
Válasz fexco #8031. hozzászólásáranem látom a gépét, én csak a legjobban felszereltből és előtte a legegyszerűbből indultam ki
Válasz Szlovákiából #8003. hozzászólásáraEsetleg az is betud keverni(ha mindkét oldalon az első ekefej egyformán nagyot fog)hogy a keresztvisszint állitó mekkora szögbe van---‐ugyanis,ha azon állitasz,az1.fej fogszélessége is változik.gondolom atraktoron a hátsógumik azonos nyomásuak.
Válasz Szlovákiából #8024. hozzászólásáraAz ekefejek talajbahatolás agresszivitás állitó csavarok egyformán vannak beállitva?
Válasz Agroporta #8025. hozzászólásáraNeki vázbehuzója van.ugyanugy érvényesűl az optiqick rendszer.te az onland rendszert bekevrrted ide.
Válasz termelo #8029. hozzászólásáraHa van még mtz, akkor oda autószervizből szerezz kidobott lengéscsillapítót , és abból a csapszegeket. Azok bírják a legtovább.
Válasz mtz1221 #8028. hozzászólásáraItt egyszerű paraszti megfigyelések is játszanak, ha gyenge anyagot raksz be nyírócsavarnak akkor "kiszopósodik" a ház mert deformálódik az anyag elnyíródás közben és roncsolja a fészket.

A kemény pl. 10.9-est raksz be lehet hogy hamarabb de úgy törik mintha pengével lenne vágva és nem sérül a ház.
A gyári Kverneland "minuszba" törik pedig nincs beesztergálva. Ezt hogy a pitchába csinálják nem tudom. Szemmel láthatóan kisebb lesz a "tört" rész mint a kiinduló átmérő, érthetetlen.
Válasz termelo #8026. hozzászólásáraErre a gépgyártónak kellett volna választ adni, a sok éves tapasztalattal.
Válasz Szlovákiából #8024. hozzászólásáraMenny föl e Lemken oldalára mielőtt félrevezeted magad. Mind a kettőt állítanod kell.
(Én amivel eddig találkoztam ott az "utánfutás" a munkahenger rúdján lett beállítva az első ekefej szélessége meg a belső orsóval.)
A munkahenger teljesen meg kell hogy feszüljön mind a két végállásban ha ez nem történik meg tönkremegy.
Válasz mtz1221 #8022. hozzászólásáraÉn nem tudom mi a tudományos magyarázat, az Mtz függesztőorsón meguntam az alsó csap cserét.
Gondoltam kicserélem 10.9-esre (természetesen részmenetesre mert nem akartam hogy megegye az öntvényt) de hamar rájöttem hogy a gyengébb 8.8 megfelelőbb mert ha túlterhelem nem törik el csak elhajlik.
Szerintem abból ered a nézőpontok közötti különbség hogy a "mért" szakítószilárdság más lehet mint a gyakorlatban nyírt.
Válasz Szlovákiából #8024. hozzászólásáraBocsi, azt hittem, h az egyszerűbb változatod van. akkor az optiquick beállitó rendszerről beszélünk. gondolom barázdában szántasz, akkor F üzemmódban kell működtetni. a munkahengert kissé ki kell engedni, h tehermentesüljön a karmantyúja. a karmantyú oldalán található csavar meglazítása után ugy kell beállitani ha keskeny a borozda akkor óramutatóval ellentétesen, ha túl széles akkor megegyezően kell tekerni. szoritó csavart aztán meghúzni, majd a munkahengert visszahúzni. az oldalhúzási korrekció a belső munkahengert befelé kell vinni ha szántás felé húz, ha a másik irányba akkor kissé kifelé kell vinni. remélem érthető voltam, végül is hasonló a beállitása az egységeknek ahogy a mechanikusnak is
Válasz Agroporta #8004. hozzászólásáraNekem a külső feszítő orsó helyett hidraulika henger van, az átfordításnál behúzza az ekét, azt lehet állítani mennyire nyissa vissza. Annál azt magyarázták, hogy menet közben figyeljem hogyan áll a harmadik szár, mert annak a menetirányt kell mutatnia. Ezzel már nagyon sokat játszadoztam, mikor a harmadik szár szerint van beállítva, hullámos a szántás.
Ezért gondoltam, hogy a másikkal kell valamit kezdenem és azután beállítani a hidraulikusat.
Válasz mtz1221 #8022. hozzászólásárairtam a viedo készitőjének, h tesztelje le DIN 931-es acélcsavarokkal is úgy, h a szakitási vonalon belül ne kerüljön menet
Válasz csferri #8020. hozzászólásáraSzerintem egy fasz, olyan mintha a 16os helyett teli 14 vagy 12es lenne a présgépben. Egy biztos a 10.9ről ha megmarad az anyás fele, kézzel lehajtod róla, 8.8ról meg satuban se mindig. Na mindegy is, azt akartam mondani ne félj a 10.9től.
Válasz csferri #8020. hozzászólásáraeleve nincs a részmenetesen nyírási pont, mig a végigmenetes tkp be van szúrva menet mélységig
Válasz mtz1221 #8018. hozzászólásáraJó ,de mint a kolléga is írta ezek végig menetes csavarok. Kíváncsi lennék a részmenetesre
. Grúberon gyárilag M12 10.9 végig menetes nyírók vannak, ahogy elfogytak részmenetes 8.8 került a helyükre, ez később nyíródik az biztos.
Válasz mtz1221 #8017. hozzászólásáraM16 8.8 acélcsavar terhelhetőség: 16076kg, szakadási nyúlás: 12%
M16 10.9 acélcsavar terhelhetősége: 20000kg, szakadási nyúlás: 9%
Válasz csferri #8016. hozzászólásáraKicsit sem, a 10.9 mintha flexel lenne elvágva, 8.8 meg bele is nyúlik feszül előbb.
Válasz Agroporta #8014. hozzászólásáraÉn ezt felhoztam 10 éve hogy nálam a vogelban a 10.9 könnyebben elnyíródik, mint a 8.8as. Akkor lehülyéztek, most is csak Feri kedvéért raktam be a videót.