Az év elején a Balaton nyugati partjainál, Zala megye keleti dombjain gazdálkodó foglalkozó Plótár Istvánt kérdeztük arról, mit tapasztalt a Hardi permetezőgépeivel. István eddig összesen 3 típussal ismerkedett meg a Hardi kínálatából, amióta a rendszerváltás után gazdaságot alapított.

kép

A Hardi permetezőjével előre tudja, mennyit takaríthat meg – fotó: Hardi International A/S

Az állattenyésztésben egyre inkább kiemelt jelentőségű a tartástechnológia és annak technikai hátterének hatékonysága, továbbá a költségek szinten tartása és csökkentése. A Mezőfalvai Mg. Termelő és Szolgáltató Zrt.-nél ennek jegyében került fejlesztésre a közel 1200 egyedes szarvasmarha-állománnyal bíró húsmarhaágazatukban az etetéstechnológia technikai háttere.

kép

Szabó János gépkezelő és Nagy Kitti húsmarhaágazat-igazgató – fotó: Farkas Imre

A Bács-Kiskun megyei Szeremlén Horváth Mihály agrármérnököt arról kérdeztük, miért éppen a Hardi légzsákos permetezőjét, a Commandert választotta. Saját gyártású (!) permetezővel kezdte a gazdálkodást, amikor a '80-as évek végén családi alapokon belefogtak a szántóföldi növénytermesztésbe, napjainkban pedig már egy nagyobb légzsákrendszerrel is felszerelt Commanderrel folytatja a munkát.

kép

"Ha csak évi 2000 hektárral számolok, akkor is benne volt bő 20 ezer, amikor eladtuk" – fotó: Hardi International A/S

14 hónap használat után, túl a 3000. üzemórán Sárkeresztesen gazdára lelt a Kubota M110GX. A Sárkeresztesi Mezőgazdasági Zrt. ügyvezetőjét és a traktorkezelőjét kérdeztük a Kubotával való kapcsolatukról, és hogy 2015-ben miért esett ismét a japán márkára a választásuk.

kép

A gyártó 3 év vagy 3000 üzemóra garanciát vállal mezőgazdasági traktoraira – fotó: Két-Kata Kft.

Fantasztikus precizitás, meglepő kényelem, könnyű karbantarthatóság, gyors és hatékony munka – Dél-Baranyában is szuperlatívuszokban nyilatkoznak a Hardi permetezőgépeiről. Az összesen csaknem 500 hektárt művelő Szávics Sándornak akkor kezdett igazán nőni és lendületet venni a gazdasága, amikor a Hardi révén többet vállalhatott, mert többet, jobban és gyorsabban tudott teljesíteni.

kép

Baranyában is nagyon népszerű a Hardi permetezője – fotó: Hardi International A/S

A Hajdú-Bihar megyei Hajdúszoboszló környékén gazdálkodó Herczeg Lászlóval, a Herczeg Gabona Kereskedelmi Kft. tulajdonosával beszélgettünk, aki immáron 15 éve John Deere szemenkénti vetőgépekkel vet.

Az első John Deere szemenkénti vetőgépüket még 2002-ben vásárolták a KITE Zrt.-től, amely akkor egy JD 1750-es 6 soros vetőgép volt. Jelenleg már két John Deere 1775NT 12 soros és egy John Deere 1750 6 soros vetőgéppel dolgoznak.

kép

A vállalkozó már 15 éve John Deere szemenkénti vetőgépekkel vet – fotó: KITE Zrt.

A MONOSEM vetőgépek már közel két évtizede meghatározó, elismert szereplői a hazai szemenkéntivetőgép-kínálatnak. A felsőszentiváni Febagro Felsőbácskai Agrár Zrt.-nél  jelen pillanatban is három NG Plus 4 Monoshox 12R típusú szemenkénti vetőgép dolgozik már 2014 óta, de az ezt megelőző években is MONOSEM vetőgépeket alkalmaztak már. Lisz Roland termelésirányító a MONOSEM vetőgépekkel eddig szerzett tapasztalatokat osztotta meg velünk.

kép

Lisz Roland termelésirányító és a három MONOSEM NG Plus 4 Monoshox 12R vetőgép egyike – fotó: Agroinform.hu

A bácsalmási BácsAgro Zrt.-nél a Landini traktorok a hazai piaci bevezetésük óta jelen vannak az erőgépparkban. A két darab újgenerációs 7-175 típus közül az egyik egy éve, a másik pedig idén márciusban váltotta fel az azonos kategóriájú 12 éves, 12 500 üzemórát teljesített Landpower 165 TDI Techno-t és a 2009-es évjáratú 10 250 üzemórás Landpower 165 T3-ast. Havas András műszaki vezető az új 175 lóerős modellek eddig üzemi tapasztalatairól számolt be.

gép

Havas András műszaki vezető és Horváth Dénes gépkezelő a Landini 7-175 T4i előtt – fotó: Agroinform.hu

Felsőzsolcán, a Si-Ti Kft.-nél egy 9 éves FENDT 413, illetve 2 éves 514 és 933 traktor látja el a szántóföldi munkák feladatait. Ott jártunkkor a két kisebb típus éppen növényvédelemben, illetve vetésben dolgozott. Kucskár Tibor ügyvezető igazgató érdeklődésünkre elmondta, mióta alkalmaznak FENDT traktorokat, illetve milyenek az eddigi tapasztalataik.

gép

Kucskár Tibor a FENDT 933 VARIO traktorral – fotó: Agroinfrom.hu

Szirovicza Dávid kübekházai családi gazdaságában idén már a második CLAAS VARIANT bálázó kezdte meg a szezont, amely a hatéves, előző generációs "testvérét" váltja le a munkában. A harmincfős húsmarhaállomány és a 30 ezres kacsatelep ellátásához évente 5-6 ezer bálát készített az elődje, melynek 90 százaléka szalma volt.

Riportunkban elmesélte, milyen fejlesztéseket tapasztal az új modellen az előző generációhoz képest, illetve a leköszönt verzióval szerzett tapasztalatokat is megosztotta velünk.

gép

Szirovicza Dávid két fiával, Gergővel és Bálinttal, illetve az új VARIANT bálázóval – fotó: Agroinform.hu

Magyarkeszi egy kis falu Tolna megye északi részén. Itt gazdálkodik Somogyi Károly, a Keszi Mező Kft. ügyvezető tulajdonosa, aki elsőként rendelt gépet az országban az AGRO.bio és a Väderstad közös akciójában. Ebből az alkalomból kérdeztük Somogyi Károlyt a Väderstad munkagépekről és a talajbaktérium-készítményekkel szerzett tapasztalatairól.

gép

Somogyi Károly úr, a vadonat új Cultus 400 kultivátorral – fotó: AGRO.bio Hungary Kft.

A Manitou teleszkópos rakodógépek lassan már 20 éve az egyik meghatározó szereplői a hazai kínálatnak. Úttörő szerepet vállaltak a teleszkópgémes rakodók hazai elterjedésében. Jó néhány gazdaság 10-15 éve alkalmaz Manitou rakodógépeket, így már hosszú távú tapasztalatokkal rendelkeznek megbízhatóságukkal kapcsolatban, így cikkünk kapcsán is egy ilyen vállalkozás eddigi benyomásairól érdeklődtünk ebben a témában.

gép

Borbély István és a Manitou gépparkjának legifjabb tagja – fotó: Agroinform.hu

Baja-Mártonszálláson található Viszmeg Norbert családi gazdálkodó telephelye, akit a nemrégiben vásárolt HORSCH LEEB 5 LT vontatott szántóföldi permetezőgép kapcsán kérdeztünk a gépparkjukról és a HORSCH munkagépekkel szerzett tapasztalatairól.

gép

Viszmeg Norbert: "Maximálisan meg vagyunk elégedve a gépek kezelésével, működésével" – fotó: Borbély Zsanett/AXIÁL Kft.

A német OEHLER pótkocsik már 16 éve meghatározó piaci szereplői a hazai pótkocsikínálatnak, a mezőgazdaság szinte minden szállítási feladatára kínálnak szállítóeszközöket.

Riportunkban egy olyan gazdaságban érdeklődtünk a ZDK kocsikkal szerzett eddigi tapasztalatokról, ahol négy ilyen jármű is segíti az anyagmozgatási munkákat már két éve. Szűcs Zoltán gazdaságában 2015 júniusa óta dolgoznak OEHLER ZDK-180 pótkocsik.

gép

Szűcs Zoltán gazdaságában 2015 nyarán álltak munkába az OEHLER ZDK pótkocsik – fotó: Agroinform.hu

Tavaly októberben mutatkozott be a nemzetközi nagyközönség előtt a Manitou MLT teleszkópos rakodók legújabb generációja. Alig telt el néhány hónap, és a megújult MLT-sorozatból az első példány már itthon is munkába állt áprilisban a sárospataki Biofarm Kft.-nél, ahol 2004 óta teljesítenek szolgálatot Manitou rakodógépek.

Rák Tamás növénytermesztési fő-ágazatvezetőtől érdeklődtünk, hogy vált be eddig az új gép, és milyen fejlesztéseket tapasztalnak a korábbi generációhoz képest.

gép

Rák Tamás növénytermesztési fő-ágazatvezető és Fodor Zoltán gépkezelő – fotó: Agroinform.hu

Aratási időszakban látogattunk el Kovács Zoltánhoz, Mélykútra, aki a rá váró tetemes munka ellenére időt szakított ránk. A tulajdonost viszont nem a kombájnokról, hanem a tavasszal vásárolt prémium MX homlokrakodóról kérdeztük.

gép

"Nagyon pontosan lehet vele dolgozni, szerintem megközelítőleg felér egy rakodógép precizitásával is" – fotó: Axiál

A Gyulai Agrár Zrt. műszaki vezetőjével, Csomós Lászlóval beszélgettünk, akik idén döntöttek új John Deere 8400 típusú önjáró szecskázógép beruházása mellett. Állattenyésztéssel is foglalkoznak, nagyságrendileg 800 fejős tehenük van plusz a szaporulat, így az állatállomány takarmányozásában kulcsszerepe lesz a John Deere 8400 típusú önjáró szecskázónknak.

gép

Csomós László (balra), a Gyulai Agrár Zrt. műszaki vezetője és Nagy György KITE-szervizmérnök az új John Deere önjáró szecskázó mellett – fotó: KITE Zrt.

Tóth Ferenc a Dél-Alföld szívében Nagymágocson gazdálkodik családi gazdaságában. Kilenc éve tette le a voksát a CLAAS kombájn mellett, ekkor gyarapodott gépparkja egy MEGA 360 típussal, amely 2700 üzemórát teljesített a gazda legnagyobb elégedettségére. 2015-ben a TUCANO széria legfrissebb generációjának bemutatkozását követően döntött úgy, hogy a jó szolgálatot tett MEGA kombájnt TUCANO 440 típussal váltja fel.

gép

Tóth Ferenc és CLAAS TUCANO 440 kombájnja – fotó: Agroinform.hu

A hazai szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés napjainkban egyre kedvezőtlenebb megtérülési mutatói miatt fokozott jelentőséget kap a tartástechnológia technikai háttere. A jászárokszállási Kossuth 2006 Mg.-i Termelő Zrt.-ben is ilyen megfontolásból fejlesztik folyamatosan az állattartással kapcsolatos technológiát és gépsorokat.

Tavaly váltották fel régi takarmánykeverő-kiosztó kocsijukat egy RMH Vulcan Gold 16 köbméteres önjáró modellre. Kiss László fő-ágazatvezetőtől az eddig szerzett tapasztalatokról érdeklődtünk.

gép

Kiss László szarvasmarha- és juhtenyésztési fő-ágazatvezető és az RMH Vulcan Gold 16 – fotó: Agroinform.hu

A hat éve debütált AXION 900 sorozat széles körű hazai szakmai elismertségét számtalan elégedett felhasználó tapasztalata támasztja alá. Hódmezővásárhelyen a Zsilinszky és Társai Kft.-nél tavaly állt munkába egy 330 lóerős AXION 930 traktor, amely egyben az első CLAAS erőgép volt a gazdaságban. Egy év elteltével az eddig szerzett tapasztalatokról érdeklődtünk Czuczi Róbert termelési és műszaki vezetőnél.

gép

A CLAAS AXION 930 és Czuczi Róbert termelési és műszaki vezető – fotó: Agroinform.hu

A Framest Fralaz lazítót nem nagyon kell bemutatni a magyar gazdáknak, hiszen a hazai talajlazító-kínálat régi, jól bevált terméke. Felhasználói riportunkban Pécsi Zoltán kalocsai gazdálkodónál ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy különböző kialakítású lazítókésekkel alkalmazva milyenek az eddigi tapasztalatok a Fralaz lazítóval.

gépPécsi Zoltán kalocsai gazdaságába tavasszal érkezett meg az ötkéses Fralaz – fotó: Agroinform.hu