Válasz A vasalás témája #4702. hozzászólásáraVasas nàlam is. A gerincek végét fel kell hozni ( két könyök, egy csap), minden sorra csapos indító kell. Öntözés megkezdése előtt sorokat elzárni, mosható csapot kinyitni, gerincét kimosatni. Sorok végét kinyitni, csöveket is kimosatni.
Évente ősszel átsavazni a rendszert. Ha nagyon rossz a vízminőség szükséges lehet az állandó vízkezelés. Ha a gombán nincs szűrő az mindig dugulni fog.
Rákerestem, nekem nem kellene ekkora nagy gomba, főleg ha felakasztod. Hőtágulás miatt, a kampók ki fogják tépni a gombàkat.
Válasz A vasalás témája #4700. hozzászólásáraKatif gombáknak semmi baja 12 éve. (Őszibarack) Metszés, termésritkítás, zölmetszés, körszedés 5-6-szor. A tisztítható gombàkat akkor sem használnàm ha fizetnének érte. Cégnél van belőle több ezer db. hogy legyen mivel szopni.
Mindennek van előnye-hátránya. Nyilván ha az öntözés hatására javul a vízháztartás, és adott esetben a termés minősége/mennyisége, akkor be kell nyelni a kis kellemetlenséget, amit a cső ottléte okoz.
Válasz Gox #4693. hozzászólásáraA cső le fel akasztás a aránylag gyorsan megy. Szüret, és metszés előtt le kell akasztani. Ha a földön van tavasszal ki kell húzni, amit télen összement.
Válasz A vasalás témája #4691. hozzászólásáraMS 170-es fűrészt használtunk bodza metszésre, olcsó, és aránylag könnyű, 30 centis vezetővel, 1,1-es Pico lánccal. Én vagdaltam, egy napszámos szedte ki a gallyat.100-200 darabot tudtam megcsinálni naponta.
2012-re lett kész a pneumatikus metszőgép, Campagnola Black Star 40-es ollókkal 40 mm vastag ágakat viszi. Utólag bánom, hogy nem hamarább csináltam meg. Egy Honda motor hajtja a sűrítőegységet 3 ollót kényelmesen elvisz, órànként 0,7-1 liter fogyasztással.
Válasz dávid04 #4690. hozzászólásáraŐszintén megmondom neked, többet érsz egy kicsi gallyazó Stihl MS-150 TCE fűrésszel (feltéve, ha bodzában tervezed használni). Amilyen ágak nálam vannak, azt nem vinné el egyik elektromos metszőolló sem.
Kertgépben pályáztam egy két gépet annó (akkor még fiatal, 1-2 éves volt a bodzám vékony ágakkal), és az utolsó pillanatban jutott eszembe a fenti fűrész. Azóta is áldom az eszemet, hogy bekerült a gépek közé. Jó, könnyen irányítható, kellő teljesítményű, és az akksija sosem merül le :)
Mellesleg az akkus hasonló Stihlt is meg forgattam a kereskedőnél. Egyáltalán nem könnyebb akkuval együtt, mint a benzines társa.
Válasz A vasalás témája #4684. hozzászólásáraVágass 5X5 cm-es akác karókat, 80-100 cm hosszú legyen, négy oldalról hegyezve. Utolsó fák tövétől fél tőtávra, de minimum 1 méterre üsd le, hogy csak 20-30 centi álljon ki belőle. Függőlegeshez képest 30 fokos szögben verd le a járókat. Ha már idősebb az ültetvény, akkor az utolsó fák tövére is kötheted a drótot, de ilyenkor húzzál rá egy 16-os LPE csövet, nehogy belevágni a törzsébe. 1,6 vagy 1,8 mm vastag kötöződrótot használtunk (1 kg=50m) fontos, hogy drótterítővel forgasd le kihúzàskor, ne legyen benne tekeredés, mert ott él fog szakadni.
Fiatal ültetvényben 10 méterenként leütöttünk karókat, ehhez rögzítettük a drótot (ilyenkor először kihúzod a drótot, utánna ütöd a járókat) Akkumulátoros fúróval ferdén betekersz egy gipszkarton csavart (ez a legolcsóbb) és arra akasztós a drótot.
Idősebb ültetvényben drótbol hajtasz kampót, erre akasztós fel a csövet. 16-os cső esetén elég 8 méterenként felakasztani a fára. Fontos, hogy a Kálló ággal való felére rá kell húzni égy darab használt csepcsövet, mert egyébként képes belenőni a drót a fába.
Cső dróthoz rögzítéskor legalàbb 2 méterenként rögzíteni kell a drótot a csövet. Legjobb lenne hidegben, kábelkötegelőzni, így a hőtágulás miatt nem mászik el az öntözőgomba, de hidegben ledermed a dolgozó ujja csökken a teljesítmény. A kötelezőt szórják mint bolond a lisztet, fordítva fűzik be stb. Legjobb a kötegelő, de csak értelmes ember kezébe. Weidmüller 2,5X98-as méretűt használtunk, a végekre 2-2 db 3,6-os kötegelőt rajtunk.
Válasz A vasalás témája #4684. hozzászólásáraAkkor hogy akarod hogy pénzbe ne kerüljön?Szaros gatyaülepből túrós zacskót?
Közel 2 milla támogatást veszel fel rá,ha mindent igényelsz!Vagy elfagyizod?
Válasz medikus #4682. hozzászólásáraKöszönöm a tanácsodat, gúnyos megjegyzéseidet meg inkább figyelmen kívül hagyom.
1. Kötöződrót.
2. Direkt erre a feladatra szánt kampó
3. UV álló kábelkötegelő
4. Betonvas kötözőgéppel drótozás
5. Teljesen automata kábelkötegelő gép.
6. Ezt keresem
Vettem már a fáradtságot. 5 heki bodzára szeretnék öntözőt. Csak föld feletti elhelyezés játszik. Kapálógép megy alatta.
Drótot nem szeretnék kihúzni, hiszen minden fa törzse egy-egy támasz. (fel kell kötni a fatörzsre - de mivel? zöld rugalmas kötözőt nem találtam megfelelőnek, mivel egy szakaszt feltettem kísérletképpen - összességében az egész törzsre rögzítés esetlennek tűnik, ámbár működőképes; figyelembe kell venni a hőtágulást, a kötöző tágulását, a hosszú sorokat.)
Olyat is láttam hogy a cső minden fára fel volt akasztva egy drótdarabbal.
Húzzak drótót. - sok kell, sok forint (Tudom, ne legyen majmom, ha nincs pénzem banánra, de speciel az emlékezetemben még él a 30-50 forintos kilónkénti bodzaár...). Megfeszítés, alátámasztás - sok forint. Hogy tegyem rá a csövet? drótozzam kötöződróttal? sok meló. vegyek rá spéci kampót? sok forint.
Vegyek kábelkötegelőt? - használtam már a másik gyümölcsömnél, és bevált, de sok forint, nagy munka (arra meg drágák ezek, hogy a román minden másodikat zsebre vágja, ha netán elhívom napszámba öntözőt szerelni). Béreljek betonvas kötöző gépet, és drótozzam? drótkampóval kampózzam fel a drót-cső kombót minden fára? Egyéb?
Nem hinném hogy hatalmas probléma, ha megkérdezem a fórumtársakat, hátha van valakinek egy tök jó, egyszerű megoldása.
Válasz A vasalás témája #4681. hozzászólásáraHa vennéd a nem nagy fáradtságot,a keresőben azonnal megtalálnád hogy mivel lehet az öntöző csövet rögzíteni!A részleteket ott megtalálod!Barátod a Google!
Szívesen vennék képeket / tapasztalatot bodza csepegtetőcsővel való öntözéséről, adott esetben arról, milyen módon van a cső rögzítve a fatörzsre, vagy támrendszerre.
Sziasztok! tudnátok segíteni örököltem 200 fás bodzast 7 éves most metszem arra rájöttem 5-6 új vesszőt hagyok de ezek tele vannak további vesszőkkel ezeket le kell vágni vagy rövidebbre visszavágni vagy az 5-6 új vesszőt teljesen le kell csupaszitani köszönöm
Válasz Gladadalen #4666. hozzászólásáraArra felé nincs érzékeny gyep fedvény?
Itt ha egy ilyen gyepet feltörnék súlyos büntetés elé néznék persze ha engedély nélkül tenném ,de engedélyt nem nagyon adnak.
Válasz Gladadalen #4666. hozzászólásáraSzia!
Júni 9.-szept 15. a fagymentes idő?
Virágzástól szüretig~100 meleg napra van szüksége.
Valami másban gondolkodj!
Sziasztok! Tanácsot kérnék bodza ültetvény kezdéshez. Svédországban, 1.5 ha-on vegyes gazdálkodásban akarunk bodzát termeszteni, szabadtéri baromfi és sertéssel kombinálva. A sorok között legelő, amin az állatok intenzív legeltetéssel mozognak.
A cél saját alapanyag feldolgozás, helyi értékesítés.
Hol és hogyan kezdjem a bodzával? Vad vagy nemesített faj? (Itt jún 9 és Szept 15 a fagymentes idő, vad bodza most érett be)
Milyen talaj előkészítést javasoltok? (Agyagos, kompakt a talajunk, ami legelő már 30 éve)
Válasz csonka.laci87 #4664. hozzászólásáraCsak van egy nagy különbség. A szőlőnél egy kívánatos cél az erjedés ami megindul abban a pillanatban, hogy a gépbe ér. A bodzánál ugyanez hideglelést okoz az összes vevőnek.
Válasz ND #4663. hozzászólásáraNem azt mondom, hogy ez most rögtön opció lesz, pláne, hogy egyelőre 1db ilyen gép van az országban. A későbbiekben meg majd az új telepítéseket már úgy kell kialakítani, hogy alkalmasak legyenek a gépi szedésre, bodzát amúgy sem érdemes 30 évig tartani, termőre fordulástól számítva 10 év amíg jó kondícióban tartható, utána épül le. 15-20 éves ültetvényeket már érdemes kivágni és újra telepíteni. Ha belegondolsz a 2000-es évek elején az országban megjelenő szőlő kombájnokra is ferde szemmel nézett mindenki, ott is megvoltak a kezdeti nehézségek, a gépkezelők sem tapasztalták még ki mit és hogyan érdemes rázatni, stb. Ma meg ott tartunk, hogy a szőlőszüret már elképzelhetetlen lebnne gépi szedés nélkül. Én úgy gondolom a bodzánál sem lesz ez másképpen, főleg, hogy az emberhiány és az elszabadult élőmunka költség évről évre nagyobb gondot fog okozni. Mert nem fog ez a 400 Ft-os bodza ár örökké tartani, kelleni fog az olcsóbb és gyorsabb megoldás a betakarításra.
Válasz csonka.laci87 #4662. hozzászólásáraBennem azért vet fel kérdéseket.
Elég sokat szórt, meg fürtöket dobált el a tetején
Öregebb fával mit csinál?
Szár nélkül szedi, annak a súlya veszteség ha uannyiért veszik mint a szárast
Mit csinálsz a leves, összetört, szemetes végeredménnyel? Tartály kocsival megy a feldolgozóba?
Kezelés, hűtés nélkül pár óra múlva már forr.
A 4-ik Pellenc 8490, 2450üó, Selektív Process 2 gépről van szó. Facen van videó róla munka közben, ahogy bodzát szednek vele, egész szépen dolgozik, sajnos azt akkor hiába linkelem neked.
Válasz medikus #4659. hozzászólásáraA gépi szedés, sikerült megnézni a videót a linken?
Pellenznek már van olyan szüretelő kombájnja ami alkalmas a bodza és a csipkebogyó szedésére is. Egyelőre 1db van az országban, de előbb utóbb elterjed majd ez is, ahogy tizenéve a szőlő kombájnolás.
Válasz máris szomszéd #4654. hozzászólásáraMondhatjuk, hogy a szerencsés véletlenek összjátékának köszönhető most ez a kimagaslóan jó ár. Egyrészt kb. idén kb. csak a bodza van ami minőségben hozott a gyümölcsök közül (szilvák elfagytak, meggy is kevés volt, és minőség sem volt túl jó a sok eső miatt), lengyeleknél befuccsolt a cékla project és elfagytak a fekete szedrek is, ami szintén a színanyag miatt lenne a fontos. A másik tényező pedig bármilyen furcsa a mostani koronavírus hisztéria. A bodzának bizonyítottan van gyógyhatása, pl. felső léguti megbetegedésekre is kifejezetten ajánlják a bodza teát, stb. Így minden bizonnyal az emberek a vírustól való rettegés miatt sokkal több vitamint és egyéb készítményt vásárolnak amiről úgy vélik segíti őket a vírus elleni védekezésben. Így most azok cégek is bodzakészítményt vásárolnának a piacon akiket eddig nem érdekelt, illetve nagyobb mennyiséget vennének azok akik eddig is vették. Most kivételesen a piac, a kereslet-kínálat törvénye kedvezett a termelőknek is.
6305 hozzászólás
Válasz A vasalás témája #4702. hozzászólásáraVasas nàlam is. A gerincek végét fel kell hozni ( két könyök, egy csap), minden sorra csapos indító kell. Öntözés megkezdése előtt sorokat elzárni, mosható csapot kinyitni, gerincét kimosatni. Sorok végét kinyitni, csöveket is kimosatni.
Évente ősszel átsavazni a rendszert. Ha nagyon rossz a vízminőség szükséges lehet az állandó vízkezelés. Ha a gombán nincs szűrő az mindig dugulni fog.
Rákerestem, nekem nem kellene ekkora nagy gomba, főleg ha felakasztod. Hőtágulás miatt, a kampók ki fogják tépni a gombàkat.
Válasz A vasalás témája #4691. hozzászólásáraKöszi a választ! Igen ez a fűrész a másik opció, akkor plusz egy pont neki!
Válasz A vasalás témája #4691. hozzászólásáraKöszi a választ! Igen ez a fűrész a másik opció, akkor plusz egy pont neki!
Válasz kis Zombi #4701. hozzászólásáraVan információd arról, mennyire vasas az öntözővized, amivel megtáplálod a katif gombát?
Mivel szűröd a vizet?
Katif gombát ismerem, jó is, de nálunk az igen vasas víz miatt nem fog 12 szezont elmenni.
Amit beépítek, toro NGE, nyomáskompenzált, nem tisztítható fajta, sokkal nagyobb, mint a katif. így ki is lóg jócskán a cső síkjából.
Válasz A vasalás témája #4700. hozzászólásáraKatif gombáknak semmi baja 12 éve. (Őszibarack) Metszés, termésritkítás, zölmetszés, körszedés 5-6-szor. A tisztítható gombàkat akkor sem használnàm ha fizetnének érte. Cégnél van belőle több ezer db. hogy legyen mivel szopni.
Válasz kis Zombi #4698. hozzászólásáraA gombáknak nem tesz jót, ha a földön vannak. Továbbá a csőnek, ha a melós tapossa.
Mindennek van előnye-hátránya. Nyilván ha az öntözés hatására javul a vízháztartás, és adott esetben a termés minősége/mennyisége, akkor be kell nyelni a kis kellemetlenséget, amit a cső ottléte okoz.
Válasz kis Zombi #4697. hozzászólásáraBérmunkában megy a permetezés. De a gyomirtóhasználatért amúgy sem vagyok oda.
"Ugyanitt kerestetik málnára való gyomirtószer" :)
Sajnos a málnám esetében a munkaerő miatt már használnám ha netán van valakinek tippje.
Válasz Gox #4693. hozzászólásáraA cső le fel akasztás a aránylag gyorsan megy. Szüret, és metszés előtt le kell akasztani. Ha a földön van tavasszal ki kell húzni, amit télen összement.
Válasz A vasalás témája #4694. hozzászólásáraMivel permetezel? Hátival?
A facsíkvegyszerező keret egy filléres tétel.
Válasz A vasalás témája #4694. hozzászólásáraMivel permetezel? Hátival?
A facsíkvegyszerező keret egy filléres tétel.
Válasz A vasalás témája #4691. hozzászólásáraMS 170-es fűrészt használtunk bodza metszésre, olcsó, és aránylag könnyű, 30 centis vezetővel, 1,1-es Pico lánccal. Én vagdaltam, egy napszámos szedte ki a gallyat.100-200 darabot tudtam megcsinálni naponta.
2012-re lett kész a pneumatikus metszőgép, Campagnola Black Star 40-es ollókkal 40 mm vastag ágakat viszi. Utólag bánom, hogy nem hamarább csináltam meg. Egy Honda motor hajtja a sűrítőegységet 3 ollót kényelmesen elvisz, órànként 0,7-1 liter fogyasztással.
Válasz Gox #4693. hozzászólásáraTisztában vagyok vele, de sajnos a kapálógép adott, valamint a vegyszerező (nemléte) is adott.
Válasz kis Zombi #4689. hozzászólásáraEgyet értek. Ha fel van akasztva a csô, akkor a szüret is macerásabb, még a metszés is.
Válasz kis Zombi #4689. hozzászólásáraKöszi a választ!
Válasz dávid04 #4690. hozzászólásáraŐszintén megmondom neked, többet érsz egy kicsi gallyazó Stihl MS-150 TCE fűrésszel (feltéve, ha bodzában tervezed használni). Amilyen ágak nálam vannak, azt nem vinné el egyik elektromos metszőolló sem.
Kertgépben pályáztam egy két gépet annó (akkor még fiatal, 1-2 éves volt a bodzám vékony ágakkal), és az utolsó pillanatban jutott eszembe a fenti fűrész. Azóta is áldom az eszemet, hogy bekerült a gépek közé. Jó, könnyen irányítható, kellő teljesítményű, és az akksija sosem merül le :)
Mellesleg az akkus hasonló Stihlt is meg forgattam a kereskedőnél. Egyáltalán nem könnyebb akkuval együtt, mint a benzines társa.
Sziasztok! Használ valaki Volpi kamikaze kv700 metszőollót, ha igen megosztaná a tapasztalatait róla? megéri az árát?
Válasz A vasalás témája #4688. hozzászólásáraIgen, így értettem.
Van még sok hiba lehetőség. Az a legjobb, ha nincs piszkálta a facsík, csak vegyszerezve 1,5 méter szélesek, és a földre le van rakva a cső.
Válasz kis Zombi #4686. hozzászólásáraKöszi a választ!
Nagyjából az jött le, hogy a drótot nem célszerű lespórolni.
"Idősebb ültetvényben drótbol hajtasz kampót, erre akasztós fel a csövet. " Ennél a résznél - a teljes leírást - nézve cső+drót kombinációt érthettél.
Válasz kis Zombi #4686. hozzászólásáraNem olvasol?Drótot NEM akar!
Válasz A vasalás témája #4684. hozzászólásáraVágass 5X5 cm-es akác karókat, 80-100 cm hosszú legyen, négy oldalról hegyezve. Utolsó fák tövétől fél tőtávra, de minimum 1 méterre üsd le, hogy csak 20-30 centi álljon ki belőle. Függőlegeshez képest 30 fokos szögben verd le a járókat. Ha már idősebb az ültetvény, akkor az utolsó fák tövére is kötheted a drótot, de ilyenkor húzzál rá egy 16-os LPE csövet, nehogy belevágni a törzsébe. 1,6 vagy 1,8 mm vastag kötöződrótot használtunk (1 kg=50m) fontos, hogy drótterítővel forgasd le kihúzàskor, ne legyen benne tekeredés, mert ott él fog szakadni.
Fiatal ültetvényben 10 méterenként leütöttünk karókat, ehhez rögzítettük a drótot (ilyenkor először kihúzod a drótot, utánna ütöd a járókat) Akkumulátoros fúróval ferdén betekersz egy gipszkarton csavart (ez a legolcsóbb) és arra akasztós a drótot.
Idősebb ültetvényben drótbol hajtasz kampót, erre akasztós fel a csövet. 16-os cső esetén elég 8 méterenként felakasztani a fára. Fontos, hogy a Kálló ággal való felére rá kell húzni égy darab használt csepcsövet, mert egyébként képes belenőni a drót a fába.
Cső dróthoz rögzítéskor legalàbb 2 méterenként rögzíteni kell a drótot a csövet. Legjobb lenne hidegben, kábelkötegelőzni, így a hőtágulás miatt nem mászik el az öntözőgomba, de hidegben ledermed a dolgozó ujja csökken a teljesítmény. A kötelezőt szórják mint bolond a lisztet, fordítva fűzik be stb. Legjobb a kötegelő, de csak értelmes ember kezébe. Weidmüller 2,5X98-as méretűt használtunk, a végekre 2-2 db 3,6-os kötegelőt rajtunk.
Válasz A vasalás témája #4684. hozzászólásáraAkkor hogy akarod hogy pénzbe ne kerüljön?Szaros gatyaülepből túrós zacskót?
Közel 2 milla támogatást veszel fel rá,ha mindent igényelsz!Vagy elfagyizod?
Válasz medikus #4682. hozzászólásáraKöszönöm a tanácsodat, gúnyos megjegyzéseidet meg inkább figyelmen kívül hagyom.
1. Kötöződrót.
2. Direkt erre a feladatra szánt kampó
3. UV álló kábelkötegelő
4. Betonvas kötözőgéppel drótozás
5. Teljesen automata kábelkötegelő gép.
6. Ezt keresem
Vettem már a fáradtságot. 5 heki bodzára szeretnék öntözőt. Csak föld feletti elhelyezés játszik. Kapálógép megy alatta.
Drótot nem szeretnék kihúzni, hiszen minden fa törzse egy-egy támasz. (fel kell kötni a fatörzsre - de mivel? zöld rugalmas kötözőt nem találtam megfelelőnek, mivel egy szakaszt feltettem kísérletképpen - összességében az egész törzsre rögzítés esetlennek tűnik, ámbár működőképes; figyelembe kell venni a hőtágulást, a kötöző tágulását, a hosszú sorokat.)
Olyat is láttam hogy a cső minden fára fel volt akasztva egy drótdarabbal.
Húzzak drótót. - sok kell, sok forint (Tudom, ne legyen majmom, ha nincs pénzem banánra, de speciel az emlékezetemben még él a 30-50 forintos kilónkénti bodzaár...). Megfeszítés, alátámasztás - sok forint. Hogy tegyem rá a csövet? drótozzam kötöződróttal? sok meló. vegyek rá spéci kampót? sok forint.
Vegyek kábelkötegelőt? - használtam már a másik gyümölcsömnél, és bevált, de sok forint, nagy munka (arra meg drágák ezek, hogy a román minden másodikat zsebre vágja, ha netán elhívom napszámba öntözőt szerelni). Béreljek betonvas kötöző gépet, és drótozzam? drótkampóval kampózzam fel a drót-cső kombót minden fára? Egyéb?
Nem hinném hogy hatalmas probléma, ha megkérdezem a fórumtársakat, hátha van valakinek egy tök jó, egyszerű megoldása.
Válasz medikus #4682. hozzászólásáraÉpp a másik témádra válaszoltam,most nézem csak!De mindkét témádra igaz!
Válasz A vasalás témája #4681. hozzászólásáraHa vennéd a nem nagy fáradtságot,a keresőben azonnal megtalálnád hogy mivel lehet az öntöző csövet rögzíteni!A részleteket ott megtalálod!Barátod a Google!
Válasz medikus #4680. hozzászólásáraTudod, az ördög a részletekben van :)
Válasz A vasalás témája #4679. hozzászólásáraKihúzol 1 szál drótot és hozzákötöd!!Nem kell hozzá iskola!
Sziasztok!
Szívesen vennék képeket / tapasztalatot bodza csepegtetőcsővel való öntözéséről, adott esetben arról, milyen módon van a cső rögzítve a fatörzsre, vagy támrendszerre.
Köszi
Válasz keriac #4677. hozzászólásáraNem az ültetvényben vannak.
Na ezt hívják innovációnak, külön szellőztető rendszer az ültetvénynek
Ki mikor kezd metszen? Jelenlegi állapot.
Sziasztok! tudnátok segíteni örököltem 200 fás bodzast 7 éves most metszem arra rájöttem 5-6 új vesszőt hagyok de ezek tele vannak további vesszőkkel ezeket le kell vágni vagy rövidebbre visszavágni vagy az 5-6 új vesszőt teljesen le kell csupaszitani köszönöm
Ezt is beteszem, jó összefoglalás, végén a bodza.
https://mezohir.hu/2020/10/08/egy-koltoi-kerdes-a-civilizacio-alkonyan/
Válasz Gladadalen #4666. hozzászólásáraArra felé nincs érzékeny gyep fedvény?
Itt ha egy ilyen gyepet feltörnék súlyos büntetés elé néznék persze ha engedély nélkül tenném ,de engedélyt nem nagyon adnak.
Beteszem ide a főoldalról, hogy egyben legyen.https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/szuper-ara-van-iden-a-bodzanak-jelentosen-nott-a-kereslet-a-jarvany-alatt-45759-001
https://www.agrarszektor.hu/noveny/oriasi-biznisz-a-magyar-foldeken-ez-a-noveny-most-sokat-hozhat-a-konyhara.25176.html

Válasz ND #4669. hozzászólásáraSanszos!
Válasz Koppány Vezér #4668. hozzászólásáraazt írta, hogy a vad most érett be. Kérdés, hogy minden évben beérik-e?
Válasz Gladadalen #4666. hozzászólásáraSzia!
Júni 9.-szept 15. a fagymentes idő?
Virágzástól szüretig~100 meleg napra van szüksége.
Valami másban gondolkodj!
Válasz avm #4665 hozzászól A kézi szüretnél nem indul be rögtön az erjedés........?
Sziasztok! Tanácsot kérnék bodza ültetvény kezdéshez. Svédországban, 1.5 ha-on vegyes gazdálkodásban akarunk bodzát termeszteni, szabadtéri baromfi és sertéssel kombinálva. A sorok között legelő, amin az állatok intenzív legeltetéssel mozognak.
A cél saját alapanyag feldolgozás, helyi értékesítés.
Hol és hogyan kezdjem a bodzával? Vad vagy nemesített faj? (Itt jún 9 és Szept 15 a fagymentes idő, vad bodza most érett be)
Milyen talaj előkészítést javasoltok? (Agyagos, kompakt a talajunk, ami legelő már 30 éve)
Válasz csonka.laci87 #4664. hozzászólásáraCsak van egy nagy különbség. A szőlőnél egy kívánatos cél az erjedés ami megindul abban a pillanatban, hogy a gépbe ér. A bodzánál ugyanez hideglelést okoz az összes vevőnek.
Válasz ND #4663. hozzászólásáraNem azt mondom, hogy ez most rögtön opció lesz, pláne, hogy egyelőre 1db ilyen gép van az országban. A későbbiekben meg majd az új telepítéseket már úgy kell kialakítani, hogy alkalmasak legyenek a gépi szedésre, bodzát amúgy sem érdemes 30 évig tartani, termőre fordulástól számítva 10 év amíg jó kondícióban tartható, utána épül le. 15-20 éves ültetvényeket már érdemes kivágni és újra telepíteni. Ha belegondolsz a 2000-es évek elején az országban megjelenő szőlő kombájnokra is ferde szemmel nézett mindenki, ott is megvoltak a kezdeti nehézségek, a gépkezelők sem tapasztalták még ki mit és hogyan érdemes rázatni, stb. Ma meg ott tartunk, hogy a szőlőszüret már elképzelhetetlen lebnne gépi szedés nélkül. Én úgy gondolom a bodzánál sem lesz ez másképpen, főleg, hogy az emberhiány és az elszabadult élőmunka költség évről évre nagyobb gondot fog okozni. Mert nem fog ez a 400 Ft-os bodza ár örökké tartani, kelleni fog az olcsóbb és gyorsabb megoldás a betakarításra.
Válasz csonka.laci87 #4662. hozzászólásáraBennem azért vet fel kérdéseket.
Elég sokat szórt, meg fürtöket dobált el a tetején
Öregebb fával mit csinál?
Szár nélkül szedi, annak a súlya veszteség ha uannyiért veszik mint a szárast
Mit csinálsz a leves, összetört, szemetes végeredménnyel? Tartály kocsival megy a feldolgozóba?
Kezelés, hűtés nélkül pár óra múlva már forr.
Válasz medikus #4661. hozzászólásáraAkkor így tudom megmutatni: https://szuretelogep.hu/szuretelogep/#pellenc-8490-2450uo-selektiv-process-2
A 4-ik Pellenc 8490, 2450üó, Selektív Process 2 gépről van szó. Facen van videó róla munka közben, ahogy bodzát szednek vele, egész szépen dolgozik, sajnos azt akkor hiába linkelem neked.
Válasz csonka.laci87 #4660. hozzászólásáraNem.Lehet nem vagyok a Facen?
Válasz medikus #4659. hozzászólásáraA gépi szedés, sikerült megnézni a videót a linken?
Pellenznek már van olyan szüretelő kombájnja ami alkalmas a bodza és a csipkebogyó szedésére is. Egyelőre 1db van az országban, de előbb utóbb elterjed majd ez is, ahogy tizenéve a szőlő kombájnolás.
Válasz csonka.laci87 #4658. hozzászólásáraMi?
Ez lesz a bodza jövője is:
https://www.facebook.com/szuretelogep/videos/601011337238702
Köztük van a bodza is. https://www.agrarszektor.hu/kiskertblogger/ezek-a-legjobb-virusolo-novenyek.8959.html
Válasz máris szomszéd #4654. hozzászólásáraMondhatjuk, hogy a szerencsés véletlenek összjátékának köszönhető most ez a kimagaslóan jó ár. Egyrészt kb. idén kb. csak a bodza van ami minőségben hozott a gyümölcsök közül (szilvák elfagytak, meggy is kevés volt, és minőség sem volt túl jó a sok eső miatt), lengyeleknél befuccsolt a cékla project és elfagytak a fekete szedrek is, ami szintén a színanyag miatt lenne a fontos. A másik tényező pedig bármilyen furcsa a mostani koronavírus hisztéria. A bodzának bizonyítottan van gyógyhatása, pl. felső léguti megbetegedésekre is kifejezetten ajánlják a bodza teát, stb. Így minden bizonnyal az emberek a vírustól való rettegés miatt sokkal több vitamint és egyéb készítményt vásárolnak amiről úgy vélik segíti őket a vírus elleni védekezésben. Így most azok cégek is bodzakészítményt vásárolnának a piacon akiket eddig nem érdekelt, illetve nagyobb mennyiséget vennének azok akik eddig is vették. Most kivételesen a piac, a kereslet-kínálat törvénye kedvezett a termelőknek is.