Válasz sonkabence #45. hozzászólásáraSavleépülés és oxidáció miatt sötétedik a rozé.Nem hiába hívják gyorsfogyasztású bornak,amit a következő évjáratig el kell fogyasztani.
Válasz ND #44. hozzászólására
Müanyag úszótetősbe van. Azt aláírom, hogy nem zárnak tökéletesen, de semmilyen borhibát nem veszek észre rajta. Ugyanolyan gyümölcsös, friss nyáron is, csak éppen siller lett a halvány rózsaszínből. Kénszint az fix. Évek óta mindig ezt produkálja a rozé. Kaptam egy olyan tanácsot, hogy ha amint fogyaszthatónak találom akkor derítsem le majd sterilszűrőn szűrjem át.
Válasz andris91 #41. hozzászólásáraEzt sajnos nem tudom. Nincs ilyen tartályom.
De tudtommal az a lényege h nem érintkezik a levegővel így nem tud felülfertőződni.
Ha már bortéma, nekem állandóan besötétedik a rozém. Tavaszra már egy erős siller lesz. Igaz én csak kénezem, deríteni nem szoktam. Más is jár így a rozéval? A feldolgozásnál természetesen bogyózás után azonnal préselek.
Válasz ND #40. hozzászólásáraRendben. Köszönöm! Az úszófedeles körül ha parafin olaj van akkor hogy tudom gazdaságosan kénezni, ha esetleg érzem hogy pezseg vagy forr? Mindig fejtsem ha kénezni akarom?
Válasz andris91 #39. hozzászólásáraEgyszer mindent el kell kezdeni.
Nyugodtan csináld úgy ahogy leírtam, kipróbált recept.
Derítés + 30g borkén. Ez megfogja.
Ha letisztul, fejtés, a tiszta be a kifertőtlenített úszófedelesbe.
Szorgosan kóstolgatni, és ha érzed h indulna egy erős kénezés.
Ha nem vennéd észre max lesz száraz(abb) borod.
Nem igazán van vesztenivalód
Válasz cimbike. #34. hozzászólásáraPersze hogy kell bele kén! Kéne az kéne bele :D
De nem mindegy,hogy mennyi. A reduktiv bor lényege a cukortartalom egy százalékának nem engedjük,hogy alkohollá alakuljon,így a bor jellegét állítjuk be. A tovább erjedés megakadályozása történhet hűtéssel+oxigén teljes kizárásával illetve kénezéssel... Ez utóbbival az a probléma,hogy a meghagyott cukortartalom függvényében nagyon sok kén kéne bele egy bizonyos cukortartalom felett. Erre értettem,amit értettem.
Kellemes Karácsonyt!
Válasz ND #29. hozzászólásáraEgy flakonnal kiengedtem és hűtőbe téve 2 nap alatt szépen letisztult és a pezsgős,csípős íz is eltünt, finom édeskés, aromás. Egy fejtés esetlegesen segítené a bornak? Vagy próbáljam meg beélesztőzni, meggyorsítani az erjedést? Vagy esetleg várjam meg amíg magától lassan kiforr?
Szóval, ként muszáj tenni a borba, és csak bizonyos mg/liter felett érződik a fejfájás. A kén pedig elillan egy idő után, így célszerű időnként pótolni. A jó minőségű bor pedig szobahőmérsékleten sem indul be, palackozás után.
Az édes bor az kényes téma, az borhűtőben is beindul, ha érintkezik oxigénnel.
Válasz ND #31. hozzászólásáraKöszönöm szépen! Úszófedeles műanyag tartályban van. A következő szüretig lesz tárolva mert ebben az esetben csak 100 literről van szó.
Válasz Kémlelő #28. hozzászólásáraA tele palackot meg a hűtőt is b@szhatod ha fiatal házibor. Ha akar bárhol beindul. Az élet utat tör magának.
A tele palackot meg csak nézegeted? Ha megkóstolod már nem tele.
Sokéves kipróbált recept. Soha senki nem volt fejfájós tőle. Pedig én spec a ként rögtön bmilyen borból kiérzem, sajáttal soha nem volt bajom kivéve egy éven mikor törzsoldattal csináltuk. Azóta csak por.
Furmint (gondom Hegyalja) amúgy is erős bor, ésszel kell inni és nincs baj.
Egyébként sehol nem írtam h bekeverés után azonnal fogyassza...
Kell neki 1-2 hét mire belesimul.
Ha meg nagyon szomjas vki erre az időre hagyjon kénezetlenül egy kannával ami kitart.
Válasz ND #26. hozzászólásáraAnnyi kéntől szétrobban annak feje,ki issza 2-3év mulva meg ihatatlan bor lesz... a reduktív bor nem kén,hanem hűtés által nem erjed be ujra,a fogyasztása is palackozás után ,kizárólag borhűtőben áll el erjedés beindulás nélkül .
Válasz andris91 #21. hozzászólásáraAttól függ h édes v száraz bort szeretnél.
Ha szárazat akkor be kell indítani hideg és alkoholtűrő élesztővel melegebb helyen ahogy írták.
Ha édeset, és úgy érzed már tetszik az íze és van benne elég alkohol, akkor be kell deríteni (kB 80g BW200 bentonit/hl leírás szerint előkészítve) + lefojtani (kB 30g/hl borkén a derítővel együtt).
Ez sem haragudna meg ha langyosabb helyen lenne.
Vársz 1-2hetet míg letisztul és lefejted.
Erre a borra viszont figyelni kell a maradék cukor miatt bmikor beinduhat újra. 2-3 havonta 10-15g kén neki.
Különösen figyelni kell fakadáskor virításkor zsendüléskor meg az új forrásakor. Ilyenkor hajlamosabb beindulni.
Rendszeres próba, ha picit is bubis v élesztős rögtön 30g kén/hl.
Válasz Matyi50 #22. hozzászólásáraKöszönöm szépen! Az élesztőre én is gondoltam, milyen élesztőt használják? És mi a pontos menete a tevékenységnek? Ilyet még nem csináltam.
Válasz andris91 #21. hozzászólásáraFurmintot nem ismerem, hogyan viselkedik, de nekem a kövidinka csinál minden évben olyat, hogy nem akar kiforrni soha rendesen, hanem csak tavasszal. Egész télen szép lassan pezseg, tök mindegy mit csinálok a kénezéssel/fejtéssel. Én nem szeretem siettetni a dolgokat nem használok élesztőt/tápsót. Az idő megoldja.
Válasz andris91 #21. hozzászólásáraAlkoholtartalmat,savtartalmat kéne mérni. Igen forr! Túl korán fejtetted. Gondolom nem reduktiv erjesztési technologiád van,hanem hagyományosan erjesztettél.
Ok lehet még a forrás közben túl alacsony hőmérséklet is. A korai fejtéssel és kénezéssel megállítottad egy ponton. Én adnék neki élesztőt és 18fokot,aztán január végén lefejteném.
A furmuntnek kellett volna a 20-23fok . Utóerjedésben is kell a 16-18,de elsőre mindenképp 20-23.
Ha jók a savak és az alkohol is,meg lehet állítani is,és onnantól már az édesség lesz a mérvadó..de ez már tényleg borász szakma...
Kezdő borász vagyok, furmintról lenne szó.
Meddig forrik a borom? Normális, hogy nagyon halkan még így 3 hónap elteltével is forrik és zavaros?Elég magas 24 fokos volt a must szüreteléskor. Préselés után pincébe 15-16 fok körül volt tartva, majd a zajos forrás után lefejtésre került a bortartályba, itt talán hibáztam egy kicsit mert egy nagyon minimális kén port adtam hozzá. Okozhatja ez hogy még nem forrt ki és nem tisztult le? Mit lehetne tenni?illata, íze jó, viszont csípős-pezsgős.
Válasz totogamer04 #17. hozzászólásáraattól nem lesz sűrűbb a lé, ha a bogyót lefagyasztod, mert feldolgozás közben felolvad, és visszakerül bele a víz.
A must fagyasztásával kivonható a víz, mint írtam.
Válasz totogamer04 #15. hozzászólásáraEgyszer már igen, de nem direkt.
nagyon cudar év volt + rossz fekvésű túlterhelt tőkék.
Volt talán 13-14 fokos is.
Konténer púposan taposva csurrig lével.
Későn végeztünk, a konténeres már nem tudta bevinni aznap, így otthon éjszakázott.
Jött egy nagy éjszakai fagy, reggelre 5-10 centi jég a must tetején a szabad részeken.
Azt lelapátoltam róla.
15-16fok lett a vége ha jól emlékszek.
Viszont magas cukorfokú sűrítményt így sztem nem lehet, mert egy idő után a cukortartalom miatt már nem fagy meg
Az ajándékozós/saját azárt más kategória mint a kereskedelmi tétel.
Kollégának gondolom arra kell, mert úgy kezdte, hogy szabályosan hogy lehet/kell.
Otthon magadnak a répacukor (poharanként utólag két kockával mint a kávét ) is beleférhet.
Én spec, ha javítani kell a mustot, akkor a cukorral javítottat jobban szeretem mint a sűrítményest (főleg a régi vágású vagy otthon kotyvasztott karamellest).
Nekem átjön a sűrítmény mellékíze a boron.
Ezeket az új színtelen, alacsony hőmérsékleten vákuumpárolt vagy RO szűrt sűrítményeket be kell vallanom még nem próbáltam.
Feltételezem ez teljesen más kategória
Válasz ND #10. hozzászólásáraNekem márciusig félédes mindig a kövidinkám, nem forr ki rendesen a kései szüret miatt. Sokan tudják ezt és első fejtéstől tavaszig rengeteget elajándékozok ilyen félkészen. :) Utóbb már direkt túlkénezem, hogy ne is induljon meg olyan gyorsan.
Vinartis-nál olcsóbb kg-ra vetítve, igaz csak 30kg-os kannában van a honlapjukon.
Bortörvény vagy helyi szabályozás nem tudom hogy rendelkezik erről.
Mert ugye az nagy valószínűséggel olasz cucc.
Ha van olyan szabályozás, h csak 100% helyi alapanyagból készültet lehet valamilyen néven forgalomba hozni, akkor az olasz sűrítmény már nem fér bele.
Csak bizonyos címeres zászlós borászoknak, akikre nem vonatkoznak a szabályok (szerintük és barátaik szerint)...
Ott jó az olasz bor, a glicerin, a festék és minden más is helyi minőségi bornak lepapírozva
Válasz totogamer04 #6. hozzászólásáraMaradjon a hőkezelés ezek közül, mert szalicilt nem tennék bele, hivatalosan savanyúságba, befőttbe sem lehet. Egy időben be is volt tiltva. Szorbátot meg végképp nem mert attól lesz a muskátli szagú bor ha megfordul.
A hőkezelés firnyákos lesz h a 80 82fok meglegyen lehetőleg nagyon gyorsan h ne legyen főtt íze és ne karamelizálódlon mert akkor kuka.
És azt a melegített mustot utána légmentesen el kellene zárni csíramentesen h ne romoljon meg (mint a befőttet) míg fel nem használod.
H mennyi kell az egyszerű matek. Pl 20 mustfokos mustban 200g cukor van literenként. A száraz borban mondjuk 0.
1 liter borban akarsz 50g cukrot. Akkor 1 liter borhoz kb 3.3dl must kell (0,33×200÷1,33). Ezzel az a gond h az alkoholt is csökkented (12es alkohol leesik kb 9re (12÷1,33) és így már nem lesz tartós a bor.
Valsz hamar megecetesedik.
60as sűrítményből kb 1deci kell, nem hígul annyira, az alkohol is kevesebbet esik.
Édesítés után kénezheted halálra h be ne induljon. Vagy steril szűrés és csíra és légmentes tárolás.
A bortv. meghatarozott aranyokig enged mustsuritmenyt, repacukrot tilt, de azt bele sem tennek.
A muskotalybol leveszek annyi mustot amennyi kell (..?..) aztan tisztitom, ulepitem, tartositom (hokezeles, vagy szalicil/kalium szorbat) utana huvos helyen tarolom.
De ember legyen, aki hobbi boraszkent kiszamolja mennyit csinaljak ahhoz, hogy a kiforrt anyaghoz keverve kb 50 gr/l legyen a cukortartalom
Meg nem kene elforrnia a teljes cukrot. Szaraz bornal nincs gondom, nulla a visszamaradt cukor...de most nem ez a cel. Allitsam vajon le a forrast? Olyanrol sem hallottam.
Mindegy..olvasgatom a konyveket, aztan majd kikotyvasztok valamit...
Válasz totogamer04 #4. hozzászólásáraNincs ötletem.
Természetesen mindent lehet amit a bortörvény megenged, és addig a mértékig. Nem tudom, az neked elég-e.
Ill. helyi szabályozás lehet szigorúbb
Muskotály sűrítményt aminek még muskotályíze is van hol tudsz szerezni?
Válasz totogamer04 #2. hozzászólásáraEz is egy mód, de ahhoz elég magas induló cukor kell, hogy az alkohol is meglegyen (12? ami kb 20as cukorból lesz) és még maradjon is 50 (5).
Mire ennyi cukor lesz a sárgamuskotályban az illata, aromája sztem elég.
49 hozzászólás
Hát ez így van
https://buon.hu/szines/kivalo-boraszok-nelkuel-nem-lesznek-kivalo-borok
Válasz Agromanó #47. hozzászólásárahőkezelés
Erjedésben lévő bornak mivel lehet megállítani a forrását? A ként tudom, de attól meg fejfájós lesz..
Válasz sonkabence #45. hozzászólásáraSavleépülés és oxidáció miatt sötétedik a rozé.Nem hiába hívják gyorsfogyasztású bornak,amit a következő évjáratig el kell fogyasztani.
Válasz ND #44. hozzászólására
Müanyag úszótetősbe van. Azt aláírom, hogy nem zárnak tökéletesen, de semmilyen borhibát nem veszek észre rajta. Ugyanolyan gyümölcsös, friss nyáron is, csak éppen siller lett a halvány rózsaszínből. Kénszint az fix. Évek óta mindig ezt produkálja a rozé. Kaptam egy olyan tanácsot, hogy ha amint fogyaszthatónak találom akkor derítsem le majd sterilszűrőn szűrjem át.
Válasz sonkabence #42. hozzászólásáraMiben van? Nem az oxidációtól?
Ha nincs derítve lehet vmi törés is. Laborba még nem vitted?
Válasz andris91 #41. hozzászólásáraEzt sajnos nem tudom. Nincs ilyen tartályom.
De tudtommal az a lényege h nem érintkezik a levegővel így nem tud felülfertőződni.
Ha már bortéma, nekem állandóan besötétedik a rozém. Tavaszra már egy erős siller lesz. Igaz én csak kénezem, deríteni nem szoktam. Más is jár így a rozéval? A feldolgozásnál természetesen bogyózás után azonnal préselek.
Válasz ND #40. hozzászólásáraRendben. Köszönöm! Az úszófedeles körül ha parafin olaj van akkor hogy tudom gazdaságosan kénezni, ha esetleg érzem hogy pezseg vagy forr? Mindig fejtsem ha kénezni akarom?
Válasz andris91 #39. hozzászólásáraEgyszer mindent el kell kezdeni.
Nyugodtan csináld úgy ahogy leírtam, kipróbált recept.
Derítés + 30g borkén. Ez megfogja.
Ha letisztul, fejtés, a tiszta be a kifertőtlenített úszófedelesbe.
Szorgosan kóstolgatni, és ha érzed h indulna egy erős kénezés.
Ha nem vennéd észre max lesz száraz(abb) borod.
Nem igazán van vesztenivalód
Válasz ND #37. hozzászólásáraInkább édes. De mivel még nem csináltam ilyet, hogy megállítsam a forrást különböző szerekkel ezért tartok tőle.
Válasz cimbike. #34. hozzászólásáraPersze hogy kell bele kén! Kéne az kéne bele :D
De nem mindegy,hogy mennyi. A reduktiv bor lényege a cukortartalom egy százalékának nem engedjük,hogy alkohollá alakuljon,így a bor jellegét állítjuk be. A tovább erjedés megakadályozása történhet hűtéssel+oxigén teljes kizárásával illetve kénezéssel... Ez utóbbival az a probléma,hogy a meghagyott cukortartalom függvényében nagyon sok kén kéne bele egy bizonyos cukortartalom felett. Erre értettem,amit értettem.
Kellemes Karácsonyt!
Válasz andris91 #36. hozzászólásáraÉdes v száraz bort szeretnél?
Válasz ND #29. hozzászólásáraEgy flakonnal kiengedtem és hűtőbe téve 2 nap alatt szépen letisztult és a pezsgős,csípős íz is eltünt, finom édeskés, aromás. Egy fejtés esetlegesen segítené a bornak? Vagy próbáljam meg beélesztőzni, meggyorsítani az erjedést? Vagy esetleg várjam meg amíg magától lassan kiforr?
Válasz cimbike. #34. hozzászólásáraKöszönöm
Válasz Matyi50 #27. hozzászólásáraSzerintem nem így van, feltéve, hogy a száraz borra értetted, amit írtál.
Szóval, ként muszáj tenni a borba, és csak bizonyos mg/liter felett érződik a fejfájás. A kén pedig elillan egy idő után, így célszerű időnként pótolni. A jó minőségű bor pedig szobahőmérsékleten sem indul be, palackozás után.
Az édes bor az kényes téma, az borhűtőben is beindul, ha érintkezik oxigénnel.
Válasz ND #31. hozzászólásáraKöszönöm szépen! Úszófedeles műanyag tartályban van. A következő szüretig lesz tárolva mert ebben az esetben csak 100 literről van szó.
Válasz ND #26. hozzászólásáraKöszönöm szépen a segítséget!
Válasz ND #29. hozzászólásáraJa, és sehol nem írta a kolléga h reduktív technológiás bora lenne.
Az acéltartály még messze nem az.
2-3év alatt nekünk egy sem vált ihatatlanná így, pedig fahordós v műag.
Van 5-6éves is és jó.
A reduktívnak 1éven belül már el kell fogynia jobb helyeken, nem mint a 3éves Bojolais (ha jól írom) a Tesóba meg a Spárba.
Válasz Kémlelő #28. hozzászólásáraA tele palackot meg a hűtőt is b@szhatod ha fiatal házibor. Ha akar bárhol beindul. Az élet utat tör magának.
A tele palackot meg csak nézegeted? Ha megkóstolod már nem tele.
Válasz Matyi50 #27. hozzászólásáraAkinek nem bírja a feje ne igyon.
Sokéves kipróbált recept. Soha senki nem volt fejfájós tőle. Pedig én spec a ként rögtön bmilyen borból kiérzem, sajáttal soha nem volt bajom kivéve egy éven mikor törzsoldattal csináltuk. Azóta csak por.
Furmint (gondom Hegyalja) amúgy is erős bor, ésszel kell inni és nincs baj.
Egyébként sehol nem írtam h bekeverés után azonnal fogyassza...
Kell neki 1-2 hét mire belesimul.
Ha meg nagyon szomjas vki erre az időre hagyjon kénezetlenül egy kannával ami kitart.
Én is úgy tudom, hogy az édes bort tele palackban és hűtőben kell tárolni, mert elveszti az édességét és száraz bor lesz belőle.



Válasz ND #26. hozzászólásáraAnnyi kéntől szétrobban annak feje,ki issza
2-3év mulva meg ihatatlan bor lesz... a reduktív bor nem kén,hanem hűtés által nem erjed be ujra,a fogyasztása is palackozás után ,kizárólag borhűtőben áll el erjedés beindulás nélkül .
Válasz andris91 #21. hozzászólásáraAttól függ h édes v száraz bort szeretnél.
Ha szárazat akkor be kell indítani hideg és alkoholtűrő élesztővel melegebb helyen ahogy írták.
Ha édeset, és úgy érzed már tetszik az íze és van benne elég alkohol, akkor be kell deríteni (kB 80g BW200 bentonit/hl leírás szerint előkészítve) + lefojtani (kB 30g/hl borkén a derítővel együtt).
Ez sem haragudna meg ha langyosabb helyen lenne.
Vársz 1-2hetet míg letisztul és lefejted.
Erre a borra viszont figyelni kell a maradék cukor miatt bmikor beinduhat újra. 2-3 havonta 10-15g kén neki.
Különösen figyelni kell fakadáskor virításkor zsendüléskor meg az új forrásakor. Ilyenkor hajlamosabb beindulni.
Rendszeres próba, ha picit is bubis v élesztős rögtön 30g kén/hl.
Válasz sonkabence #23. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget. Másoktól is hallottam, hogy be piszkáljam előbb vagy utóbb kiforrik.
Válasz Matyi50 #22. hozzászólásáraKöszönöm szépen! Az élesztőre én is gondoltam, milyen élesztőt használják? És mi a pontos menete a tevékenységnek? Ilyet még nem csináltam.
Válasz andris91 #21. hozzászólásáraFurmintot nem ismerem, hogyan viselkedik, de nekem a kövidinka csinál minden évben olyat, hogy nem akar kiforrni soha rendesen, hanem csak tavasszal. Egész télen szép lassan pezseg, tök mindegy mit csinálok a kénezéssel/fejtéssel. Én nem szeretem siettetni a dolgokat nem használok élesztőt/tápsót. Az idő megoldja.
Válasz andris91 #21. hozzászólásáraAlkoholtartalmat,savtartalmat kéne mérni. Igen forr! Túl korán fejtetted. Gondolom nem reduktiv erjesztési technologiád van,hanem hagyományosan erjesztettél.
Ok lehet még a forrás közben túl alacsony hőmérséklet is. A korai fejtéssel és kénezéssel megállítottad egy ponton. Én adnék neki élesztőt és 18fokot,aztán január végén lefejteném.
A furmuntnek kellett volna a 20-23fok . Utóerjedésben is kell a 16-18,de elsőre mindenképp 20-23.
Ha jók a savak és az alkohol is,meg lehet állítani is,és onnantól már az édesség lesz a mérvadó..de ez már tényleg borász szakma...
Sziasztok!
Kezdő borász vagyok, furmintról lenne szó.
Meddig forrik a borom? Normális, hogy nagyon halkan még így 3 hónap elteltével is forrik és zavaros?Elég magas 24 fokos volt a must szüreteléskor. Préselés után pincébe 15-16 fok körül volt tartva, majd a zajos forrás után lefejtésre került a bortartályba, itt talán hibáztam egy kicsit mert egy nagyon minimális kén port adtam hozzá. Okozhatja ez hogy még nem forrt ki és nem tisztult le? Mit lehetne tenni?illata, íze jó, viszont csípős-pezsgős.
Köszönöm szépen előre is a segítséget.
Udv Mindenkinek!

Lenne egy uj temam
A LAFFORT termekeket ismeri valaki?
Hol lehet Magyarorszagon beszerezni?
Koszi!
Válasz ND #18. hozzászólásáraFagyaszto ladaban...de csak kosza otlet volt. 500 kilot nehez.
Válasz totogamer04 #17. hozzászólásáraattól nem lesz sűrűbb a lé, ha a bogyót lefagyasztod, mert feldolgozás közben felolvad, és visszakerül bele a víz.
A must fagyasztásával kivonható a víz, mint írtam.
És a szőlőt hogy fagyasztanád?
Válasz ND #16. hozzászólásáraA szolot gondoltam, nem a mustot.

Jegbor..hazilag
Válasz totogamer04 #15. hozzászólásáraEgyszer már igen, de nem direkt.
nagyon cudar év volt + rossz fekvésű túlterhelt tőkék.
Volt talán 13-14 fokos is.
Konténer púposan taposva csurrig lével.
Későn végeztünk, a konténeres már nem tudta bevinni aznap, így otthon éjszakázott.
Jött egy nagy éjszakai fagy, reggelre 5-10 centi jég a must tetején a szabad részeken.
Azt lelapátoltam róla.
15-16fok lett a vége ha jól emlékszek.
Viszont magas cukorfokú sűrítményt így sztem nem lehet, mert egy idő után a cukortartalom miatt már nem fagy meg
Koszi az eddigieket is Mindenkinek !
Teljeses sajat celra menne, pontosan ezert szeretnem jol megcsinalni.
Akkor a suritmeny ugy nez ki, kimarad belole..hacsak nem tudok a szolobol megfelelot kesziteni. De ha elrontom, annyi a bornak is.
Talan a megfelelo alkoholfoknal torteno lefolytas lehet a megoldas. Ha magas cukorfokkal tudok nekikezdeni (21 folott..) akkor osszejohet.
De mivel csak ilyen-olyan rizling szolo van sajatban, a muskitalyt vennem kell.
Valaki fagyasztott mar le szolot a magasabb cukor miatt? (konyvbol olvastam..)
Válasz ND #12. hozzászólására Ez a répacukor is olyan, hogy hol engedik hol nem.
Válasz ND #12. hozzászólásáraMeg muskatalnál (amire a kérdés irányult) nem áll fenn az olyan késői szüret veszélye hogy már ne forrjon ki
Válasz sonkabence #11. hozzászólásáraMi is folytani szoktuk a sajátot hogy édes legyen - egy darabig.
) is beleférhet.
Az ajándékozós/saját azárt más kategória mint a kereskedelmi tétel.
Kollégának gondolom arra kell, mert úgy kezdte, hogy szabályosan hogy lehet/kell.
Otthon magadnak a répacukor (poharanként utólag két kockával mint a kávét
Én spec, ha javítani kell a mustot, akkor a cukorral javítottat jobban szeretem mint a sűrítményest (főleg a régi vágású vagy otthon kotyvasztott karamellest).
Nekem átjön a sűrítmény mellékíze a boron.
Ezeket az új színtelen, alacsony hőmérsékleten vákuumpárolt vagy RO szűrt sűrítményeket be kell vallanom még nem próbáltam.
Feltételezem ez teljesen más kategória
Válasz ND #10. hozzászólásáraNekem márciusig félédes mindig a kövidinkám, nem forr ki rendesen a kései szüret miatt. Sokan tudják ezt és első fejtéstől tavaszig rengeteget elajándékozok ilyen félkészen. :) Utóbb már direkt túlkénezem, hogy ne is induljon meg olyan gyorsan.
Válasz totogamer04 #9. hozzászólásáraSzektás borászok szerint biztosan eretnekség
Vinartis-nál olcsóbb kg-ra vetítve, igaz csak 30kg-os kannában van a honlapjukon.
Bortörvény vagy helyi szabályozás nem tudom hogy rendelkezik erről.
Mert ugye az nagy valószínűséggel olasz cucc.
Ha van olyan szabályozás, h csak 100% helyi alapanyagból készültet lehet valamilyen néven forgalomba hozni, akkor az olasz sűrítmény már nem fér bele.
Csak bizonyos címeres zászlós borászoknak, akikre nem vonatkoznak a szabályok (szerintük és barátaik szerint)...
Ott jó az olasz bor, a glicerin, a festék és minden más is helyi minőségi bornak lepapírozva
Válasz ND #7. hozzászólásáraEretnek gondolat, hogy keszen kaphato (bi-bor) mustsuritmenyt hasznaljak?
Válasz ND #7. hozzászólásáraAtyaèg...ez boraszati kemia!
Melyik tanfolyam alkalmas ennek az elsajatitasara...?
Válasz totogamer04 #6. hozzászólásáraMaradjon a hőkezelés ezek közül, mert szalicilt nem tennék bele, hivatalosan savanyúságba, befőttbe sem lehet. Egy időben be is volt tiltva. Szorbátot meg végképp nem mert attól lesz a muskátli szagú bor ha megfordul.
A hőkezelés firnyákos lesz h a 80 82fok meglegyen lehetőleg nagyon gyorsan h ne legyen főtt íze és ne karamelizálódlon mert akkor kuka.
És azt a melegített mustot utána légmentesen el kellene zárni csíramentesen h ne romoljon meg (mint a befőttet) míg fel nem használod.
H mennyi kell az egyszerű matek. Pl 20 mustfokos mustban 200g cukor van literenként. A száraz borban mondjuk 0.
1 liter borban akarsz 50g cukrot. Akkor 1 liter borhoz kb 3.3dl must kell (0,33×200÷1,33). Ezzel az a gond h az alkoholt is csökkented (12es alkohol leesik kb 9re (12÷1,33) és így már nem lesz tartós a bor.
Valsz hamar megecetesedik.
60as sűrítményből kb 1deci kell, nem hígul annyira, az alkohol is kevesebbet esik.
Édesítés után kénezheted halálra h be ne induljon. Vagy steril szűrés és csíra és légmentes tárolás.
Szép mmutatvány.
Ha belevágsz számolj be róla.
Hátha szólnak még hozzá okosakat
Válasz ND #5. hozzászólásáraMercz Arpad konyve ir rola, meg Eperjesi Boraszati technologiaja is.

A bortv. meghatarozott aranyokig enged mustsuritmenyt, repacukrot tilt, de azt bele sem tennek.
A muskotalybol leveszek annyi mustot amennyi kell (..?..) aztan tisztitom, ulepitem, tartositom (hokezeles, vagy szalicil/kalium szorbat) utana huvos helyen tarolom.
De ember legyen, aki hobbi boraszkent kiszamolja mennyit csinaljak ahhoz, hogy a kiforrt anyaghoz keverve kb 50 gr/l legyen a cukortartalom
Meg nem kene elforrnia a teljes cukrot. Szaraz bornal nincs gondom, nulla a visszamaradt cukor...de most nem ez a cel. Allitsam vajon le a forrast? Olyanrol sem hallottam.
Mindegy..olvasgatom a konyveket, aztan majd kikotyvasztok valamit...
Válasz totogamer04 #4. hozzászólásáraNincs ötletem.
Természetesen mindent lehet amit a bortörvény megenged, és addig a mértékig. Nem tudom, az neked elég-e.
Ill. helyi szabályozás lehet szigorúbb
Muskotály sűrítményt aminek még muskotályíze is van hol tudsz szerezni?
Meg azt a bort meg is kell tartani édesen...
Válasz ND #3. hozzászólásáraKoszi!
Akkor mit javasolsz..?!?
Mustsuritmenyt elvileg lehet hasznalni es kapni is.
Forraljam ki teljesen a mustot es utana tegyem bele a mustsuritmenyt?
Válasz totogamer04 #2. hozzászólásáraEz is egy mód, de ahhoz elég magas induló cukor kell, hogy az alkohol is meglegyen (12? ami kb 20as cukorból lesz) és még maradjon is 50 (5).
Mire ennyi cukor lesz a sárgamuskotályban az illata, aromája sztem elég.
Udv!
)
Remelem olvassa valaki a nem tul friss topicot...
Tanacsot szeretnek kerni: sargamuskotalybol szeretnek eses bort kesziteni. (legalisan
Ennek a modjat nem tudom...
Esetleg amikor az erjedesben elerte a kb 50 gr/l cukrot, allitsam meg kennel?
Elore is koszonom!
Azért nyitottam ezt a fórumot, hogy borkészítéssel és borkezeléssel kapcsolatban megtudjuk osztani a tapasztalatainkat.