Hirdetés
Fórum
Cikkajánló
Gombaspórákkal oltják az erdei fákat és ezt jó okkal teszik
Egyedülálló kísérlet zajlik Bajorországban.
Sajtóközlemény
Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.
1246 hozzászólás
Válasz rtamas76 #743. hozzászólásáraAzért kérdem mert nekem pl. csak duo-s kukorica van,
a napraforgóba 2x megy az egyszikűírtó !
+glifozát betakarítás előtt.
A kalászos tarló is 1x le van totálisozva és még így is ligetekbe visszajön a cirok.
Szóval az erősen helyzet függő is, hogy kénytelen vagy-e használni a glifót vagy sem.
Más,
vetés után kelés előtti totális költsége kb.2500 ft/ha. Mennyi a legolcsóbb alapkezelőszer?
Termés: Bács Kiskun elmút 11 év átlagtermése 6t kukorica/ha (KSH) ebből hogy termeled ki pl. az Adengo-t?
Válasz Sk Laci #742. hozzászólásáraAgusztusban egy tárcsa lezárás nélkül.
Szeptemberben lazító elmunkáló nélkül.
Október végén megint tárcsa lezárás nélkül.
Tavaszra a szalma szinte eltünik, egysor borona, mehetbele a kukorica
Válasz Sk Laci #742. hozzászólásáraNem tárcsázunk feketére
Viszont alacsony tarlóval
aratunk nagyon jól szecskázva.
Ez éven 8.7t volt a búza
Rengeteg szalmával.
A két tárcsa és lazító után
is sok a szalma fönt.
Reméljük nem b@sztatnak miatta.
Válasz termelo #741. hozzászólásáraMi miskolc mellet vagyunk.Találtunk mutatóba de nincs eterjedve. Viszont az indiai sejemfüvet nálunk találták meg Magyarországon.
Válasz rtamas76 #739. hozzászólásáraSk-ban is a glifót használják a mechanikus megoldás helyett, mert az új EU rendelet szerint 80% kell lennie a talajtakarásnak november 1-ig. /ha meg is dolgoznád mélyebben, akkor 2 héten belül el kell lenni vetve a területnek. Ha megtárcsázzák mondjuk 2x, akkor fenn áll a veszéj a támogatás megvonására. Minisztériumi alkalmazottaknak nem jut el az eszükhez, hogy szervesanyag lebomlás is léttezik.
Ezért glifóznak mindent.
Válasz rtamas76 #740. hozzászólásáraNálatok van rezisztens évelő fenyércirok?
Az alap gyomirtás a kulcsa mindennek!
A legolcsóbb alapgyomirtó, havan eső akkor azis működik.
Ha nincs akkor felülkezelés az esetek
30-40%-ában.
Gyomos tábla=sok%-.
Utójára kb 8-éve glyfóztam.
Szántani csak a kukoricát max 25cm előhántóval a többi tárcsa lazító.
Kultúrák: búza8t+
Kukorica12t+
Repce4t+
Olajtök8mázsa+
Napraforgó4t+
15-25ak nem40
Válasz termelo #738. hozzászólásáraSziasztok!
A legnagyobb baj,hogy
sokan eszetlenül használják.
Mindent ezzel akarnak megoldani pl.búza árvakelés vagy más magrolkelő nem évelőket.
Pedig a mehanikus gyomirtás is elég lenne.
Az aöp-öt aki kitaláta megkérdezném. Miért jobb egy kémiai kezelés mint egy tarlóhántás? Vagy az elgyomosodás?
Glifozát lokális betiltásáról és nem globálisról van szó, ráadásul elérhetőek már helyettesítő termékek is.
A glifozát pl. EU-s elhagyása esetén nem teremne globálisan kevesebb csak drágább lenne az előállítás az Únióban egy ideig...
Válasz MTZ1221.3 #734. hozzászólásáraEgyetértek, én is így vagyok vele.
Az egy érdekes helyzet, hogy üldözik a növényvédőszereket és a glifót is, miközben ők gyártják. Eléggé paradoxon, de ha jobban átgondoljuk, akkor logikus. Az elmúlt 20 évben új irányt vett az elit, mert új fejezetet kezdtek, no meg mert a korábbi célokat többé-kevésbé elérték már.
A gyártást nem hagyhatják abba, mert akkor olyan szereplők veszik át ezt a piacot, amit kevésbé tudnak kontroll alatt tartani. A lényeg, hogy azt szeretnék elérni, hogy a lakosság akarja azt, hogy betiltsák a glifót, és akkor senki sem gyárthatja/forgalmazhatja. Ha pedig világszinten sikerül az élelmiszertermelést pár 10%-al visszavágni, akkor már nyert ügyük van, mert ez az árakra és hozzáférhetőségre olyan hatással lenne, ami igen sok embert még kiszolgáltatottabb helyzetbe hozna. Ilyen helyzetben pedig az élelmezésbiztonság érdekében hajlandóak lennének az emberek lemondani a szabadságjogok egy részéről.
A talajmunkát erőltettem, így még ~4ha maradt hátra. De azért nagyon nem vagyok elégedett vele, mert ez így eléggé trancsírozás volt kultivátorral is. Érzésre csak egy paraszthajszállal jobb, mint egy szántás. De kutya nagyon a talajállapot is. Olyan kemény volt itt a talaj, még felázva is, hogy a rugós kapabiztosítások folyamatosan dolgoztak, de nem kicsit. Meg fogta a gépet is. ~31 litert evett hektáronként a rába a 3m-es triolenttel 28cm-en...
Most várom a szombatot, hátha fagyni fog hajnalban, 3 óra alatt elvileg be tudom fejezni.
Válasz hashtag #735. hozzászólásáraLegnagyobb gond hogy az emberek kezébe adták. Ha mindenki tarló kezelése használná, nem lenne itt semmi gond . Bacca mindenki állománykezelésre, fóliába is gerinctelenül.
Válasz MTZ1221.3 #734. hozzászólásáraA glifóval az a baj, hogy mára szabadon gyártható, gyártja is boldog/boldogtalan, ezért olcsó is. Màrpedig ami olcsó, és hatékony, azzal baromi nagy baj van.
Nevezetesen az, hogy nem kettőször annyi pénzt hagysz ott kasszánál.
Válasz Praetor #730. hozzászólására
Én nem állok egyik oldalon sem. Használom is ha kell, de ha lehet kerülöm.
A nagygazdaságok nem az elitek kezében vannak? A glifó és szerkivonás üldözés ezért furcsa nekem sokszor. A totális kontroll elkerülhetetlen.
Meg tudtál csinálni minden talajmunkát? Nekem még rettentő sok van hátra
Válasz Praetor #732. hozzászólásáraMég….nem élünk…..
Válasz hashtag #728. hozzászólásáraEgyébként még a tiszta víz is egészségtelen, mert egyes kutatók szerint ~200 év alatt szinte biztosan rákot okozna az ember számára. Erre az átlagos deutérium (oxid) és trícium (oxid) tartalmából következtetnek. Még jó, hogy nem élünk 200 évig.
Válasz MTZ1221.3 #729. hozzászólásáraTaláltak. De mennyit? Nyilván ha egy hónappal előtte volt kifújva, megtalálhatták. És ott is van ahol csak 3 éve volt?
Válasz MTZ1221.3 #729. hozzászólásáraNem azt próbáltam mondani, hogy kamu, hanem azt, hogy valamilyen szintű negatív hatása mindennek van. Még az alapvetően egészséges, jó dolgoknak is van számtalan olyan felhasználása vagy "mellékhatása" ami káros és egészségtelen.
A rádiósugárzások negatív élettani hatása sem kamu, és számtalan élőlénynek okoz problémát (pl. egészségére, tájékozódására...stb). Ezek mértékét kellene arányosan vizsgálni.
A glifozát ésszerű használata tarlókezelésre szerintem alacsony kockázatú dolog. Hamarabb tiltanám be a gsm rendszereket, mint a glifót, pedig a glifó sem makulátlan.
A glifóval szemben azért is megy és mehet a kereszteshadjárat, mert ha világszerte betiltják, akkor az élelmiszerbőséget drasztikusan csökkenti a földön, és az elit számára ez hatalmas eszközt jelentene a társadalmak átalakításában.
A wifi/gsm és egyéb rádiókommunikációs technikákkal szemben meg azért nem folyhat hasonló hadjárat, mert a totális kontroll kiépítésében és a lakosság ellenőrzésében stratégiai szerepe van ezeknek a technológiáknak az elit kezében. Ezért igyekeznek minden ellenséges hangot lecsavarni, és pl a józan 5g kritikusokat is alusisakosoknak bélyegezni.
Válasz Praetor #727. hozzászólásáraHelló
Ez is kamu kutatás eredménye lenne?
Új kutatások bizonyítják: a glifozát perzisztens a talajban
Nyilván Magyarországon sem igen magas a glifozát felhasználási mennyisége.
Válasz Иван #726. hozzászólásáraMindezek a dolgok sokkal egyértelmübben kimutathatóak a dohányzásról, az alhoholfogyasztásról, sőt még a benzinről is, és ezek egyike sem tiltott, hanem még adót is szed be az állam. A desztillált vízen kívül minden káros. Vagy sok benne az ásványi anyag, vagy túl kevés. Esetleg nyomokban terbutilazint tartalmaz. De az ha holnap reggel pesten biciklivel mész munkába, és kábé 10.000 különböző állapotú belsőégésű motor kipufogógázának a viszonylag tökéletes keverékét szívod tüdőre, az b+ senkit nem érdekel. De a méhek, a méhek b+ azok igen.
Nappal, virágzó kultúrában, te szoktad fújkàlni? Igen?
Ha meg ezzel van a baj, akkor méhkímélő formában kell kijuttatni, meg szabályozott keretek között.
De az hogy a vannak helyek ahol 24/7 folyamatosan fújjàk, és problémás az egy dolog. Minden problémás amit túlzásbavisznek, még világos sör is. De a magyar viszonyok között szerintem főleg olyan rohadt keveset használunk átlagosan, hogy csodájára jár mindenki. Nem kis részben azért, mert még mindig a 30+ centis szántásban làtják a megoldást mindenre. Legyen. Lehet csinálni. Az pl sokkal több kárt tesz a talajban, tehát a növénytermesztés alapkövében, mint az hogy a poszméhek hőháztartása megváltozik.
Hát az enyém is megszokott, amikor egy nyáron 7 helyett 21 darab hőségnap van.
De ez egy másik sztori.
Válasz Иван #726. hozzászólásáraIlyen jellegű kutatások vannak a wifi és gsm rádiósugárzással kapcsolatosan is, és hasonló eredményeket hoznak. Link
Válasz hashtag #722. hozzászólásárahttps://168.hu/zold/glifozat-mehek-konyezetszennyezes-257722
Válasz trikolor5 #723. hozzászólásáraHát ez momentán nem igaz.
Válasz trikolor5 #723. hozzászólásáraAz hogy a karámban egyhelyben àlló tehenet kukoricasilóval teletömjük, hogy “tejet” adjon, az a káros.
Meg hogy az életét egy betonpadlón leélő malacot daràval telezabáltatjuk, hogy gyorsan megnőjön, és sok “hús” legyen, na az a káros.
Az viszont, hogy vetés után, kelés előtt lefújom a gazt, hogy a kultúrnövényt amit megeszünk, ne kelljen telibefújni szarral, na az ehez képest nagyon nem kàros.
Válasz Иван #721. hozzászólásáraA glifó minden élőlényre káros. Szántás közelébe se ér annak amit a glifó meg a többi vegyszer okoz.
Válasz Иван #721. hozzászólásáraMost őszintén miköze van a glifónak a méhekhez?
Válasz Radocz #720. hozzászólásáraLehet ez is egy jó megoldás, viszont vannak kétségeim.
Bár még csak ismerkedem ezzel a minimum-till, no-till módszerrel és bár gazdálkodni is csak jövő évtől kezdek azt azért már látom hogy ez sem egy mindenható, környezetbarát művelési módszer.
Rendben elhagyjuk a szántást, és 5-10 éven belül(ha jól dolgoztunk) visszaáll az élet a talajba, takarónövényeket használunk, esetlegesen minimálisan művelünk.
De gyomírtásra eközben meg kiszórunk rengeteg glifozát-ot, ami meg szerencsétlen beporzó méhekkel cseszik ki...
A talajunk állapota jó lesz, csak beporzó nem lesz a végén...
Arra meg sok esélyt nem látok, hogy a gazdák majd este kezdenének permetezni, amikor már nincs a területen méh.
Mindenesetre egy pár hektáron biztosan fogok kísérletezni vele, és leszek olyan "hülye" ,hogy a méhek műszakja után kezdek permetezni...
Válasz MTZ1221.3 #718. hozzászólásáraAmi újra hajt annak háti permetezovel érdemes adni egy fotolast.
Vagy elsőre egy glifozát.
Az tuti.
Aztán direkt vetovel valamit.
Kukorica nekem nem jött be.
Ha azt tenne, csak egy kerülést.
Nekem már volt, ahogy írod de 20 cm mélyen. Sajnos nem állították át, meg a talaj miatt így kellett.
A magágy kis traktorral lett, de az is kihajtott.
A lucerna tárcsa után. Mérgesebben hajt.
Válasz MTZ1221.3 #718. hozzászólásáraNagyon szépen köszönöm!
Válasz ivanszabo #716. hozzászólásáraHelló
Én ideális időben tárcsa helyett lúdtalp kapás grúberrel oldanám meg, hogy az átvágás már első menetben is 100%-os legyen, mondjuk 8-10cm mélységben, majd ha szükséges a következő menettel, már szárnyak nélkül mélyíteném meg.
Mostani talajállapotnál nem tudom mi működhet nálatok. Itt biztosan semmi.
Üdv
Válasz ivanszabo #716. hozzászólásáraHárom sor rövidtárcsa után jobban néz ki a lucernám mint előtte, gondoltam már hogy a többi maradékot is lehúzom...
Üdv!
Több éves lucernát lehetne eredményesen feltörni szántás nélkül vagy felejtsem el?
Tárcsa, gruber kombóra gondoltam ,egyelőre még csak fejben van.
Válasz Mtz 550E #708. hozzászólásáraEzekkel most nagyobb kárt csinálsz a talajban, mint hasznot. Október közepéig ezekkel prímán lehetett volna dolgozni, most nincs értelme. Vagy fagyon szántani, vagy fagyon grúberezni, vagy fagyon olaszos lazitózni érdemes lehet, de jobb lenne a művelési mélységben ezekhez is az alacsonyabb talajnedvesség. Nem szántok már sok-sok éve, de mostani viszonyok közt szerintem jobb az eke is, mint az általad felsoroltak. Én fagyon grúbereztem henger nélkül.
Hóekével is forgatásnélküli lösz, most komolyan, szerintem száncs.
Válasz Mtz 550E #708. hozzászólásáraMost akarod elkezdeni, mire mindenki abbahagyja ???
Válasz Mtz 550E #708. hozzászólásáraTermészetesen müködik, csak a szántotthoz képest ha kukorica megy bele , lehet 20 -30 mázsa minusz
Válasz Mtz 550E #708. hozzászólásáraSzia....perzse hogy működik....én kis Jympát húzok 82-essel,ha össze veszem a késtávot,a legszarabb homokot is megemeli teljes szélességben,azzal szinte bármikor lehet dolgozni.....elmunkálasra ásóboronát szoktam használni,tavasszal,ha télen rá kell menni még,akkor tárcsát
Válasz Mtz 550E #708. hozzászólásáraHelló
Persze, hogy működhet, legjobb/legolcsóbb megoldás.
Viszont mostani talajállapotoknál csak speciális lazítók/altalajművelők tudnak működni.
Hagyományos parabola késes lazítók csak csíkoznak ilyenkor.
Ami működik az a vésőeke/olaszos lazító, abból min. akkorát, hogy a traki nyomát elvigye (tárcsázni sem kell utána) vagy valamilyen altalaj művelő, ami általában oldalra íves késekkel van szerelve, esetleg még működhet szárnyas (nem a kés oldalán, hanem a bontótcsúcson) egyenes késes lazító is.
Hagyományos lazítóval inkább "tarlónyirkos" talajállapotban lehet dolgozni, amikor még repeszt a lazító, de nem képez rögöt.
Üdv
Válasz Mtz 550E #708. hozzászólásáraÜdv! Miért ne működhetne?!
Talajállapot függő azért ez nagyban.
A puding próbája az evés
Hali!
2késes altalajlazító meg függesztett tàrcsa! Ezekkel müködhet a forgatás nélkül még most ilyenkor! Egy rész búzatarló másik rész lezúzott kukorica tarló!
Vagy csinálja valaki esetleg hasonlóan kisebb gazdaságba?
Köszönöm!
Válasz A.I. #706. hozzászólásáraKöszönöm.
Igen levettem, mert úgy is csak az lett volna, csak még a tüskéshengereket is tisztíthattam volna.
Válasz Sk Laci #705. hozzászólásáraJobbulást. Én is úgy látom a mostani előrejelzésekből, hogy hétfő, talán még a kedd is jó lehet 1 nap kell, hogy minden úgy menjen, ahogy kell, aztán szezonzárás a földeken.
Attilaról gondolom a rögtörőt leszerelted.
Válasz A.I. #704. hozzászólásáraKöszönöm.
Tetszik a munkája.
Ma reggel lehett volna nálunk kimenni, de az ágyat nyomom a megfázás miatt.
Hétvégétől már talán rendben leszek, ha az idő engedi, akkor én is megyek Mascho Attila-val.
Csak én domboldalakon dolgozom........
Válasz A.I. #703. hozzászólására
Válasz Sk Laci #689. hozzászólásáraSzia Laci.
Ma kijutottak, egész jól is haladtam, még egy ilyen nap és ami nincs víz alatt, az még lesz húzva. Ami meg víz alatt van, na azzal majd lesz valami.
Kb 8-9 km/h-val tudtam húzni, kicsit kapart főleg így délutánra, ment zúzott napra tarló, meg búza, egyszer tarlóhántva rövidtárcsával, kb 20-25 cm mélyen.
A napraforgó total viharvert volt, fele feküdt, persze a pockok aratásra mind kiették, így meg sem próbáltam felszedetni az üres tányírokat.
Válasz hashtag #701. hozzászólásáraIgen falugazdász mondta, meg lejjebb bennne is van ugye, hogy esetemben a másod vetés miatt írt, de én olyat sem vállaltam, mert talajkondícionáló volt vállalva meg lett teljesítve.
Falugazdász beszélt valakivel, azt mondta, mivel nem vállalás hagyjuk ahogy van, mert várható betakarítást kért, az meg ugye nem lesz.
Csak hát emiatt gyanítom nem elsők között kapunk pénzt.
Mindegy majd fizetnek.
Válasz A.I. #699. hozzászólásáraElvileg nincsen feldolgozva a bejelentett kijuttatás, ezért küldik a sablon levelet, rajtam is keresték az alternálós fotót is, pedig nem volt vállalva. Sablon levél.
Válasz A.I. #699. hozzászólásáraKöszi a választ!
Válasz Devyd #698. hozzászólásáraSzia
Meliorációs retek, facélia. 5+4 kg szórva.
Most csináltam először ilyet, így kicsit "óvatosságból" elé lazítottam, mert úgy voltam vele, hogyha nem kel ki, akkor is van annyi mulcs, hogy maradhat tavaszig.
Búza után ment, rövidtárcsa-lazító-rövidtárcsa-szórás-fogas-henger.
Nálam is kukorica+napraforgó menne utánuk.
Elvileg ezek kifagynának, ha nem és igényli, akkor tavasszal glifozát.
Hogy fogok e még valamivel hozzányúlni az jó kérdés, mert ha jó lesz a talaj, akkor lehet hogy, semmivel.
Illetve meglátom kap-e majd egy kis nitrogént(MAS27), persze ha majd úgy látom, hogy van értelme, meg olyan lesz az ár is (napra1-1,5; kukorica 2-3 mázsát maximum). Akkor a kiszórt műtrágyát valamivel, valószínűleg fogás vagy kombinátor, sekélyen bedolgozom
Egy kis öngólt azért lőttem vele, mert be lett jelentve, hogy elvetettem, mind ez azért mert lazítva lett, meg bíztam benne, hogy kizöldül, és akkor meg az lesz a baj, hogy az ott mi? Erre az Államkincstár küldi, hogy mikor akarom bemunkálni, meg a vetéstől 60 nap, meg a sablon levél, hogy nem küldtem georeferált fotót natúrás gyep kaszálásról.
Szép az, hogy gyepen nem vállaltunk aöpöt, szántón meg rég ki van juttatva a biológiai készítmény, amivel teljesítve lett a vállalás. Szóval én ezt önszorgalomból csinálom. Erre tessék, emiatt áll a kifizetés. Szóval nem is tudom, nem kellett volna bejelenteni? Na de nem offolok.
Első próbára azért jó lett, még ha október végéig elég száraz, meg meleg is volt az idő, egész jó lett.
Kíváncsi leszek lesz e télen annyira hideg, hogy ki fagyjon.
Válasz A.I. #692. hozzászólásáraSzia!
Pontosan melyik keveréket vetetted?
Hány kg-val? Bedolgoztad?
Determinálást ősszel vagy tavasszal végzed? Illetve mivel?
Nálam búza van, utána kukorica lesz elvileg, a kettő között jó lenne egy zöldtrágya....
Humusztartalom növelés, talaj vízmegtartó képesség stb a cél.
Köszönöm!
Válasz A.I. #696. hozzászólásáraNekem még nem volt olyan takarónövényem, ami árvakelés mentes volt. A zabot azért javasoltam, mert az kifagy (bár ha ilyen lesz a tél is, mint eddig az ősz )
Milyen a vetésforgód, hogy a rozs mag el tudod feküdni, és gondot okoz ?
Én többször vetettem rozst takaró növénynek, magában és keverékben egyaránt, de soha nem okozott problémát mint kultúr gyom