Gázolaj árak 633 Ft Benzin árak 647 Ft EUR 392.77 Ft USD 366.3 Ft CHF 401.12 Ft GBP 457.88 Ft

Fórum

Becenév: palocgyerek
Csatlakozott: 2020-07-31 09:44:15
Utolsó belépés: 2021-07-03 08:47:39
Fórum hozzászólás: 29

Fórumhozzászólásai

Csak halkan mondom.
Ha van kolléga, aki olvassa a blogomat, és olvassa a kommenteket.

Ha egy erdőmérnök, aki felügyelő is volt ilyen szinten nem érti miről szólnak a jogszabályok, akkor egy laikustól mit lehet várni? Vagy úgy egyáltalán, mit lehet várni az erdészeti hatóságoktól?

Én már komolyan nem tudom követni.

Előzmény: hellbor #3878 hozzászólása



Amiről én írok, az egy másik világ.

Ha a földrészlet saját tulajdonú, akkor először keresni kell valakit, aki készíthet erdőtelepítési kiviteli tervet. Az erdészeti hatóságoknál valószínűleg tudnak segíteni.
Ő mindent el fog magyarázni. Ezek után kell egy szakirányító, de lehet, hogy a telepítési kiviteli tervet készítő mérnök vállalja a szakirányítást is.

Ha saját tulajdonú a föld,akkor azon lehet őstermelőként gazdálkodni.

Amit nem értek, miért erdő művelési ágú a terület, ha még nincs betelepítve.

Előzmény: Matyi50 #3860 hozzászólása



Támogatással. És ez alatt nm csak a földalapút értem.
Támogatás nélkül a magyar, a német, a cseh gazda fél év alatt padlót fogna.

Rentábilisan termelni támogatás nélkül 1000 ha fölött talán....

Az erdőket, a fásításokat most a következő ciklusban fogják jelentősen támogatni szerintem. ezért is lépték meg most azt, hogy a haveri kört hozzák helyzetbe.

Előzmény: Gazdász93 #3856 hozzászólása



Az már régóta egyértelmű, hogy a kisgazdaságokat meg fogják fojtani. Ami végül is logikus, mert ezek támogatás nélkül életképtelenek, mert nem lehet 10-20-50-200 ha-on rentábilis termelést folytatni. Kivéve talán a biogazdálkodást,és a kertészeti ágazatot.

Ami az osztatlan megszüntetésénél az átbaszás, az az, hogy csak azok tudnak vásárolni a többi tulajdonostárstól, illetve bekebelezni, akik 3 évnél régebben szereztek tulajdonjogot.

Előzmény: csontii #3855 hozzászólása



A NAK indít egy tájékoztató kampányt, az ehhez közzétett anyagból is ez olvasható ki. A Fétv.-ben rögzített használati lehetőségek speciális gazdálkodási formák, amely csak az erdőgazdálkodásra jogosult szakirányító vállalkozások köthetnek.
De sima haszonbérletet pl. gyakorlatilag bárki.

Természetesen ez a kiváltság nem véletlen.

https://www.nak.hu/images/Kamara/Magn-erdogazdlkods-szervezodsi-lehetosgeinek-vltozsa_sszestett-anyag_2020-07-29.pdf

Előzmény: csontii #3855 hozzászólása



Heves

Előzmény: Matyi50 #3852 hozzászólása



A mezőgazdaságban már ott van az átbaszás az osztatlan megszüntetésétől rendelkező törvényben.

Amikor egy fidesznyik az mondja, vagy írja, hogy a visszaélések elkerülése végett, akkor jobb ha mindenki leveti magát a földre, mert olyan nyeleslófasz érkezik, hogy átüti a falat.
Megint meg lesznek szopatva a földtulajdonosok, és a kisgazdák. Olyan birtokszerzés, és birtokkoncentráció lesz, hogy öröm lesz nézni.

Előzmény: Matyi50 #3852 hozzászólása



Inkább MEGOSZ-NAK lobbit mondanék. Ebben megint Luzsinak, meg Mocznak a keze van.

Az első körben a lenyúlás csapásiránya az elrendelt erdőgazdálkodás lesz. Azon fognak nagyot kaszálni.

Kérem tisztelettel, érdekes dolgokat hallottam ma az egyik erdészeti hatóságnál,az erdők használatba adásával kapcsolatban.

Ugye mint tudjuk az Fétv.-ben meghatározásra került, hogyan lehet használatba adni az ingatlannyilvántartásba erdő-, vagy fásításként nyilvántartott földrészleteket, alrészleteket. Erőgazdálkodási haszonbérlet, integráció, vagy erdőkezelés.
Ahhoz, hogy erre valaki jogosult legyen, először az erdészeti hatóságoknál kiemelt besorolású, erdőgazdálkodásra jogosult szakirányító vállalkozásként regisztrálni kell.

Namost.

Ilyen besorolást a "hatályos jogértelmezés" szerint az a szakirányú vállalkozás kaphat, ahol a vállalkozó (törvényes képviselő, személyes közreműködő) jogosult szakszemélyzet, érvényes státusszal, ÉS vagy ő maga, vagy munkaviszonyban álló foglalkoztatottja rendelkezik FELSŐFOKÚ szakirányú végzettséggel, rendészeti feladatok ellátására jogosult, és legalább 5 éve jogosult szakszemélyzetként nyilván van tartva.
Tehát, egy sima, mezei erdésztechnikus vállalkozása csak akkor kap ilyen besorolást ha alkalmaz felsőfokú végzettségű személyt.

Hát nem aranyos? Eddig Pista bá', meg Mari néni is lehetett megbízott erdőgazdálkodó, ha elvégzett egy aranykalászost, akkor haszonbérelhetett erdőt, most meg már ehhez egyetem kell.

Az egyik oldalon folyamatosan ránk, szakirányítókra nyomják a felelősséget már szinte mindenért az erdőgazdálkodásban, de a középfokú végzettségünk nem elegendő arra, hogy egy tetves erdőt erdőkezeljünk, ami akárhogy szépítik is, egy szimpla megbízási jogviszony. Ez azt jelenti, hogy megaláztak, szemen köptek bennünket, erdésztechnikusokat.

De ez még nem minden. A "jogértelmezés" a továbbiakban úgy szól, hogy ez egy extra dolog, és ettől függetlenül az eddigi gyakorlat nem változott.
Vagyis sima haszonbérlettel bárki, mégegyszer, bárki bérelhet erdőt a továbbiakban is, ha földműves, és egy ilyen szerződéssel, ha van szakirányítója, akkor nyilvántartásba veszik mint erdőgazdálkodót.
Mert szerintük így kell értelmezni a jogszabályokat.

Meg egy lófaszt mama!

Sehol nem vezethető le a törvényekből ez a jogértelmezés. Ha ez így lenne, mi a lófaszért kellett ezt a felhajtást csinálni. Hacsak azért nem, hogy egy kiváltságos kört helyzetbe hozzanak.

Elmennek ezek a kurva anyjukba.

Kezd leülepedni a törvénymódosítás.
Tisztázódnak a dolgok, de még mindig vannak fehér foltok.

A lényeg, hogy van lehetőség többlethasználati megállapodás megkötésére, szívességi földhasználatra. Továbbá a volt megbízott erdőgazdálkodónak előhaszonbérleti joga van ha megfelel a Fftv. előírásainak, akkor is, ha nem erdőgazdálkodásra jogosult szakirányító vállalkozás. Ugyan így előhaszonbérleti joga van a tulajdonostársnak. Akkor is, ha nem földműves.

Előzmény: sörhas #3745 hozzászólása



Az egyik verzió, hogy a feleséged szívességi-, vagy haszonbérleti szerződést köt anyósoddal. Ilyenkor nincs előhaszonbérleti jog, nincs hatósági jóváhagyás.

Aztán ha ez megvan, akkor a feleséged veled köt egy szívességi földhasználati szerződést.

A másik verzió, hogy a feleséged haszonélvezetet alapít a földre, aztán köt veled szívességit.

A harmadik verzió, hogy használod a földet, kéred rá támogatást, és minden évben kérsz a jegyzőtől egy hatósági bizonyítványt arról, hogy te használod.

Előzmény: Rum.cájsz #3843 hozzászólása



Ha a törvényes képviselő, vagy személyesen közreműködő tag nem jogosult szakszemélyzet, akkor gond van. Ha igen, akkor a többi feltételek közül már lehet egyet teljesíteni.

A szerződéseket meg meg kell hosszabbítani.

Annyit még hozzátennék, hogy ez csak akkor működik, ha az ingatlannyilvántartásban erdő, vagy fásítás művelési ág szerepel.

Vannak azonban olyan adattári erdők, amik a tulajdoni lapon más művelési ágban vannak. pl. legelő, vagy szántó. Na ezeket még mindig bárki haszonbérbe veheti.

Előzmény: csontii #3842 hozzászólása



Holnap megcsörgetlek.

Előzmény: Gatti #3508 hozzászólása



Az Illetéktörvényből:

"17. § (1) * Mentes az ajándékozási illeték alól:

w) * az ajándékozó testvére által megszerzett ajándék;"

Előzmény: Gatti #3508 hozzászólása



A féltestvér a Ptk. értelmezése szerint testvérnek minősül. Tehát egymás között termőföldre is köthetnek ajándékozási szerződést, és az nem hatósági jóváhagyáshoz kötött.

Továbbá, az illetéktörvény július 8-tól hatályos módosítása szerint az ilyen ajándékozásilletékmentes.

A törvénymódosítás indolkása:

"RÉSZLETES INDOKOLÁS
1–2., 5. §
A hatályos szabályozás szerint – értékhatártól függetlenül – mentes az öröklési és az ajándékozási illeték alól az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) és túlélő házastársa által megszerzett örökrész, ajándék.
A családon belüli ingyenes vagyonmozgások szélesítése céljából a Javaslat – a hagyaték, illetve az ajándék értékétől függetlenül – kiterjeszti a kedvező illetékszabályt a testvér öröklésére, ajándékozására is.
A Javaslat szerint az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény – az egyértelmű jogértelmezés érdekében – önálló fogalom-meghatározást rögzít a testvér definícióját illetően. Az értelmező rendelkezés szerint az illetéktörvény alkalmazásában testvérnek kell tekinteni az „édes” testvért, vagyis azt a személyt, akinek mindkét vérszerinti szülője azonos az örökhagyó, megajándékozó vérszerinti szüleivel. Testvérnek számít továbbá az a személy is, akinek vérszerinti vagy örökbefogadó szülei közül egy azonos az örökhagyó, megajándékozó vérszerinti vagy örökbefogadó szülőjével (azaz a féltestvér, valamint az örökbefogadáson alapuló testvér is)."

Előzmény: Gatti #3504 hozzászólása



Kinek akar ajándékozni?

Előzmény: csontii #3838 hozzászólása



A földforgalmi törvény szerinti erdőnek minősülő földet nem 20 évre lehet használatba adni, hanem:

"12. A haszonbérlet időtartama

44. §

(2) * Az erdőnek minősülő földre, illetve az engedélyezett erdőtelepítésre kijelölt földre a haszonbérleti szerződést az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvényben foglalt eltéréssel legfeljebb a termelési időszak (vágás érettségi kor) lejártát követő 10. év végéig lehet megkötni."

Az Evt. szerint:

"20/C. § * (1) A Földforgalmi törvény 44. § (2) bekezdése szerinti termelési időszak az erdő soron következő véghasználatához kapcsolódóan keletkező erdőfelújítási kötelezettség teljesítésére vonatkozó határidő erdészeti hatóság által történő meghatározásának időpontjáig tart. Ha a felek szerződésben foglalt nyilatkozata szerint a szerződéssel érintett erdő esetében a vágásérettségi kor nem értelmezhető, vagy a szerződéssel érintett erdő egészére nézve egyöntetűen nem határozható meg, az erdőnek minősülő föld haszonbérbe adásáról szóló szerződés legfeljebb ötven évre szóló időszakra köthető."

Ez a következőt jelenti. Ha egy földrészleten, vagy alrészleten csak egy erdőrészlet található, vagy több, de ezek vágásérettségi kora azonos, akkor a szerződést a vágásérettségi kort követő felújítási kötelezettség határidejéig lehet megkötni.
Azt, hogy ezt hogyan kell számolni, az egy más kérdés. A legegyszerűbb, ha a vágásérettségi kor+felújítás kötelezettségre adott idő.

Viszont ha több erdőrészlet is található, ahol eltérőek a vágásérettségi korok, akkor a szerződés 50 évre köthető. Ugyan ez érvényes a kultúrerdők, és a faültetvények esetén is, mivel ott a vágásérettségi kor csak ajánlásként van megfogalmazva, és szerintem ugyan így kell eljárni az örökerdő üzemmód esetén is.

Ha a jelenlegi szerződés húsz évre lett kötve, akkor a legegyszerűbb egy szerződésmódosítás, még plusz 30 évre, így nem kell új szerződés.

Ha újat akartok kötni, akkor azt az hatályos előírások szerint csak erdőgazdálkodásra jogosul szakirányító vállalkozásként tehetitek. Ha megfeleltek az Ffrv. rendelkezésének, akkor van előhaszonbérleti jogosultságotok, de ha nem, akkor sem nagyon van lehetőség elvinni előletek az erdőt senkinek, legfeljebb egy földműves tulajdonostársnak, ha ő is szakirányító vállalkozás.

Előzmény: sörhas #3738 hozzászólása



Ha a feleséged/gyereked földműves, akkor ő köthet szerződést anyósoddal (haszonbérlet, szívességi földhasználat) és azt nem kell kifüggeszteni.

Ha nem földműves, akkor tenni kell egy kis kerülőt.

Előzmény: csontii #3832 hozzászólása



Boccs, de ez most komoly? Egy kft-nél, amely töbszáz hektáron erdőgazdálkodik, nincs senki, aki értően tudná olvasni az Fftv.-t, meg az Evt.-t?

Előzmény: Matyi50 #3808 hozzászólása



Igen. Tudod egy másik topikban helyre szoktam rakni a progresszív talibánokat, akik aztán sírnak egy sort a cenzoroknak, akik aztán letiltanak.
Ez olyan igazi liberós szokás. Ellenérv nincs, hiszti van helyette, meg cenzúra.

Előzmény: csontii #3804 hozzászólása



Nem, az erdőbirtokosság ugyan úgy működik tovább.

Egyébként a szívességi földhasználattal sincs gond, függetlenül attól, hogy nem egyértelmű a törvény.

A lényeg ott van az erdőgazdálkodói nyilvántartásba vételi nyomtatványon.
Az ott felsorolt jogcímek a mérvadók:


(11) Kizárólag a következő használati jogcímek adhatók meg: Tulajdonosi használat, Haszonélvezet, Vagyonkezelés, Erdőbirtokossági társulati használat, Haszonbérlet, Szívességi földhasználat, Használat joga, Közös tulajdon használata, 1993. évi II. törvény szerinti tulajdonosi joggyakorlás, Polgári jogi társaság, Erdőgazdálkodási haszonbérlet, Erdőgazdálkodási integráció, Erdőkezelés

Előzmény: Matyi50 #3800 hozzászólása



Komolyra fordítva a szót.

A leírt verziót előadtam néhány földhivatalban először. Miután még azt sem nagyon értették, mik az új jogcímek, és azok mit jelentenek, némi tanakodás után rábólintottak.

Aztán rákérdeztem erre néhány erdőfelügyelőnél. Ők azt mondták, ha a földhivatal hatósági bizonyítványt ad ki arról, hogy egy szívességi szerzőrés nem számít a használat átengedésének,akkor ők nyilvántartásba veszik a delikvenst.

Szóval a szokásos káosz.

Miközben.....eléggé egyértelmű, hogy nem erről van szó. De ha pl. a NAK ebben az irányba tolja a jogértelmezést, akkor az jelentős plusz.

Előzmény: Matyi50 #3800 hozzászólása



Pedig a válasz egyszerű, csak tudni kell olvasni a jogszabályi előírásokat.


"20/B. * Erdő használata átengedésének közös szabályai
68/B. § * (1) Erdőnek minősülő föld használatára, továbbá erdő telepítése céljából erdőnek nem minősülő föld használati jogosultságának megszerzésére erdőgazdálkodási haszonbérleti szerződés, erdőgazdálkodási integrációs szerződés vagy erdőkezelési szerződés köthető."

A hangsúly a használat átengedésén van.

Az Földforgalmi törvény szerint:

"42. §

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában nem minősül a használat átengedésének az, ha a földhasználati jogosultságot szerző fél

a) a föld használatát
aa) földművesnek minősülő közeli hozzátartozója"

Tehát. Miután az Fétv. jogszabályváltozása az erdők esetében a használat átengedéséről rendelkezik, így a közeli hozzátartozók egymás közötti szívességi földhasználata nem tartozik ide, hiszen az nem minősül a használat átengedésének.

Továbbá:

"59. § (1) Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása

c) * ha a földhasználó közeli hozzátartozója a használatba adó;"

Ez azt jelenti, hogy egy ilyen szerződéssel egy körben be lehet jelentkezni erdőgazdálkodónak.

De van még egy lényeges dolog. július 1. előtt így szólt a jogszabályi előírás.

"c) ha a földműves földhasználó közeli hozzátartozója a használatba adó"

Tehát. Eddig a közeli hozzátartozónak is földművesnek kellett lenni a szívességi földhasználat esetén is. Július 1-től már nem.


Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Támogatott tartalom
Pályázni és nyerni reális projektekkel – 1. rész
Támogatott tartalom
Így lehet igényelni a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatást
Így lehet igényelni a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatást
A kérelmeket 2024. június 3. napjától 2024. július 3. napjáig kell benyújtani.
Muhar mag
Muhar mag

430 Ft

Tárcsa,  Eke alkatrészek,  használtak
Tárcsa, Eke alkatrészek, használtak

55.000 Ft

Magyar Nagyfehér kocasüldők
Magyar Nagyfehér kocasüldők

900 Ft

John Deere 6310 rakodoval stoll
John Deere 6310 rakodoval stoll

27.400 EUR

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]