Válasz korrektuzlet11 #5997. hozzászólásáraMiért közérdekű adat a bodza ára?
A BOTÉSZ-nek is lehetnek üzleti titkai, úgy mint mindenki másnak. A tagokra tartozik. -Itt a fórumon senki sem szokta kiírni szezonban, hogy ő konkrétan mennyiért üzletel. Ez teljesen érthető. Telefonon viszont beszélget a társaság. - Most igen nagyon mély az ár. Például, 2003-ban 115 forintért adtuk el a HORKER-nek. Aztán ment lefelé, és 2007-ben ment fel megint 115 forintra. Aztán felaraszolt, majd 2019-ben zuhanás volt 55 forintra. Akkor döntöttük el, hogy kifuttatjuk a bodzát. Egy hektár bodza árbevétele megegyezett egy hektár búzáéval. Azt mindenki tudta, hogy a 2021. évi csodálatos ár pillanatnyi állapot. Szerencsére jó termésünk volt, nem úgy mint idén.
Olyat, hogy egyáltalán nem kell a bodza, tavaly hallottam először. Már itt volt a válság szele.
Válasz korrektuzlet11 #5995. hozzászólásáraHogy van-e jogegyenlőség abban az Ombudsman az illetékes.
Nem vagyok dühös. De a botész etikátlan viselkedése, értelmetlenné teszi ezt a fórumot.
Én semmiféle adatot nem közlök, mert üzleti titok a botészesek számára, és erre kérek mindenkit.
Még egy fogalom: közérdekű adat, ezt mindenkinek közzé kellene tenni, ha kérik.
Válasz korrektuzlet11 #5995. hozzászólásáraAkkor segítek a táblázatomban azok a feldolgozók szerepelnek akik vagy közvetlenül, vagy kereskedőkön, hűtőházakon keresztül vásárolnak... Ez volt a kérdése valakinek... Vannak üzleti titkok miszerint ki menyiért adja veszi a bodzát, aki engem felhív én nem titkolózom, de ez viszont már másra nem igaz. A múltról már lehet beszélni, mennyiért adtunk el tavaly vagy régebben vagy a múlt héten.
Azt elárulom, a vevők azaz a gyárak centre pontosan tudják a másik mennyiért vesz... ő sem akar drágábban csak olcsóbban. Ez mozgatja a piacot. Az, hogy ebből az árból ki mennyit fizet ki a termelőnek no itt kell keresni a titkokat...
De azrét csak egy példa van akinek 250 ft / Kw az áram ára, van akinek 45, csak ez komoly árkülönbséget okoz, Egy kilógramm bodza lehűtése lehet 12 Ft is és 40 is...
Lehetsz dühös a Botészra, ha ez segít, bennünket ez nem zavar.
Jogegyenlőség nincs, csak pozíciók az üzletben, a többi az sallang. Azt meg nyilván eszemben sincs kitenni egy ilyen fórumra mi az árképzése bármelyik hűtőháznak... Ez nem tartozik a termelőre, a szállítóra csak a cégek tulajdonosaira.
Pár fogalmat ajánlanék figyelmükbe. Hatáskör, illetékesség és jogegyenlőség. Szerintem a fórumon sérül a jogegyenlőség. A botész tag kijelenti, hogy a Botész árakhoz a nem botész tagnak semmi köze. Akkor a botész tagoknak sincs köze a nem botészes árakhoz, a jogegyenlőség értelmében. Mégis itt szimatolnak, és trollkodnak.
A főnökük által közölt táblázatban sem szerepel a Botész. Nem termel, nem vásárol? Akkor fantomcég.
Válasz keriac #5991. hozzászólásáraDehogy van vége, itt majdnem azt látom h már lehet vinni korlát nélkül. Kb. egyre többet vennenek ezen az alacsony 70-80ft-os áron.
Sok helyen lassan vége, a ma leesett eső komoly gombafertőzési hullámot hozhat el, főleg figyelembe véve a szűkített növényvédelmet a bizonytalan piac és jövedelmezőség miatt.
Hol mi a helyzet? Megy még mindenhol a felvásárlás? Szedik a termelők? Nem várható semmi változás már az éven? Itt hegyalján nagyrésze kint van még az ültetvényeken.
Válasz Anicska #5984. hozzászólásáraSzóval semmit, mondjuk ha Tész tag vagy ez nem a Te dolgod lenne.
Ha fán marad akkor a vezetéssel is gondok vannak annál a Tésznél.
Válasz dutra0 #5979. hozzászólásáraKedves DutraO ! Minden általam megvásárolt termék után adót fizetek ,mint TÉSZ -tag tagdíjat és 1,5 % -ot adtam minden leadott kg árából .Kamarai tagdíjat fizetek ,szaktanácsadót fizetek . Az állam és az UNIO-által előírt rám vonatkozó előírásokat betartom ha veszek fel támogatást hanem .A telepítéshez származásí bizonyitvánnyal ellátott csemetét vásároltam . Igaz nem végeztem piackutatást ,de az sem aki feldolgozó üzemre pályázot és mellékelte a termelőket akiktől felvásáról .Marketin kutatást sem végeztem ,de az sem aki minden kis településen két három felvásárló telepet üzemeltetett ( itt köszönöm meg a felvásárlók erő feletti munkáját ). A bodza a fán van ,mert nem tehet róla ,hogy most nincs rá szükség ,fákat ki nem vágok ,nem kis munkám van benne . Köszönöm a párbeszédet ,részemről lezártnak tekintem !
Válasz korrektuzlet11 #5980. hozzászólásáraEbbe vajon hogy fog belekötni a botész verbális verőembere? Lehet ő a biztonsági őr.
Minden rosszban van valami jó,(közhely), de a fórum ekevonója megmutatja hogyan gondolkodnak, viszonyulnak más termelőkhöz a botészesek. Idézem: ki kell lökni őket.
Honnan? Dutraországból?
Válasz Jana11 #5971. hozzászólásáraTapasztalat: én termelő a gyümölcs kisker, (kilós) árának az egynegyedét kapom meg a neppertől, a háromnegyed része az árnak a kereskedőnél landol. Nem bodzáról beszélek.
Olvasom kivágnak bodzát, szőlőt. Mit telepít helyette? Mindegy mert úgyis rárepül a nepperkeselyűhad, és nem lesz nyeresége. Ellentétben azzal ami itt is megy, hogy csökkentsem a fajlagos termelési költséget, én inkább úgy gondolom, minőségi, kézműves termékek, és közvetlen értékesítés.
Válasz Anicska #5977. hozzászólásáraNem teljesen rosszul érted! Például Te mennyit fizettél marketingre, piackutatásra stb…., abból amit a bodzáért kaptál?
Azt szeretném tudni!
Válasz dutra0 #5976. hozzászólásáraEddig is az árból fizetük ,annyiért adtuk amennyit kínáltak érte ,nem volt alku pozició a felkínált átvételi árakért szedtük . Nagyon szépen köszönöm a válaszodat :
Válasz Anicska #5975. hozzászólásáraAz állami intézmények segítenek! Annak aki kéri. De mégis ki végezze el a munkát??? Ezért meg kell fizetni valakit, valakiket. Ez pedig az árból lehetséges semmi másból. Az idei árból is.
Ki mennyit költ erre idén? Ki mennyit költött erre az elmúlt 5 évben?
Ez is éterben elvesző kérdés lesz?
Válasz dutra0 #5974. hozzászólásáraCsak óvatosan merem megkérdezni ,már előre bocsánatot kérve a tudatlanságomért : De olyan mint külkereskedelmi osztály ,belkereskedelmi osztály minden állami íntézetnél megszünt ? A kamarák között nemzetközi szinten nincs üzleti kötések segítése a termelők piacra jutásához ?Naivan kérdezem még ,természetesen minden tiszteletem a felvásárlóké ,de miként kell művelni és piacot szerezni egyszere ,és a felvásárlók ,miért nem termesztenek csak egyedül és nem kell a többi termelő ?Kívánom ,hogy nagyon sikeres éved legyen !
Válasz kompérka #5973. hozzászólásáraSokadjára kérdezem, mégis ki mit tesz azért, hogy ne így legyen????
Még nem jött rá válasz!
Megmondom, senki semmit. Semminek semmi a fizetsége.
100 Ftért és támogatásért megéri írta itt valaki……. van jövőkép. Gratulállok!
A többség elvegetál az AKG-ból, meg ami lecsorog a bodzából.
Radikálisan át kellene alakítani a támogatási rendszert.
Első körön kidobni mindenkit, akinek nincsen vízjogi engedélye. Mit szólnátok hozzá?
Csak volt bodzám 2 ha tizenéve, de gyümölcsök frontján még érintett vagyok, ezért szólnék hozzá. Pár éve leírtam a meggy esetében leírtam, hogyan megy az árképzés.
Kontinensnyí szinten kialakult 2-3 valós feldolgozó van, akik egymással is rendezik a területi alapon kialakított és alkalmazott árat. A kereslet és kínálat változása még ország szinten sem nagyon játszik be,pld. szemléletesen mutatja a gabonapiac mostanság. Amikor Kína belépett nagy kereslettel és borított, akkor változott érdemben, de amikor csak a szokásos kiegyenlített piac lett, akkor minden visszakozz.
Szóval elindul a kialakított ár, felhasználók, feldolgozók, nepperek, kereskedők mind leveszi a láncban a sokszor 50-100 %-os hasznát, visszafelé számolva, mire a termelőhöz ér a maradék. Ha ez a 60 Ft-os ár vagy 80, amiért tényleg gazdaságosan nem termelhető mrg, a kutyát sem érdekli. A termelő akár érzelmi alapon / szereti is csinálni, én is sajnos/ akár racionális gazdasági alapon vitázna, nincs kivel. Amikor írtam róla, számomra is fölfoghatatlan volt, hogy az sem érdekes, ha kivágja a fákat bokrokat és utána semmi. Ez lejátszódott szedernél, málnánál, meggynél, most szőlő, szilva, alma van soron.
Válasz korrektuzlet11 #5966. hozzászólásáraMégis ki keressen piacot a bodzádnak helyetted? Minisztérium vagy a Jóisten? Vagy ki? Nem kell Neked menned, fizess meg valakit! Minden évben kell erre áldozni az árból pár Ft-t az árból! Idén is!
Milyen hosszú távú szerződés alapján vágtál bele a telepítésbe?
Válasz Tüti #5968. hozzászólásáraHa nem viszed le róla a termést/nyesedéket és nem pótolsz tápanyagot, akkor is hanyatlásba kerül a bodza tápanyag szempontjából.
Lehet Csyzy szépen rendezte a hozzászólást, nekem is szokott a fórum önrendezéseket csinálni, aztán azért nézz ki így. Én egyébként azt mondom, hogy az éven ha felvásárolják az összes bodzát nettó 100 ft-ért, az már megérte volna az idei mennyiséget nézve. Ez az ár a jelenlegi támogatási rendszerrel szerintem jövedelmező, a jövőben meg inflációval azonosan növekedhetne. Az elsődleges piaca az a színezék, ez a kérdés, hogy ők hajlandóak-e megvenni ennyiért a jövőben, és kell-e nekik? Mert igen, itt Hegyalján NAGYON kevesen szedik 60-ért, de az látható, hogy nem kell.
Részemről, a jövőben nem kap műtrágyát (mivel a tápanyagot se vittük el, keveset értékesítettem egy alternatív piacra), nem hagyok csak 3 szál vesszőt a 7-8 helyett, AKG-Intenzívgyümölcs-alaptámogatást felveszem rá, növényvédelem minimális lesz, soralj és sorköz művelés pedig lesz.
Válasz korrektuzlet11 #5965. hozzászólásáraBűnbak a termelő mert'21.ben elfogadta az 500Ft/kg-ot amit odalöktek neki. Láthatjuk mekkora a termelők érdekérvényesítő képessége, re 60Ft/kg. De bűnbaknak jó lesz a paraszt. Aki ezt magára veszi meg is érdemli. Ha a termelő 500Ft/kg árat kapott, akkor a felvásárló legalább 1000Ft/kg áron adta tovább, az már lehet hogy drága volt az ő vevőiknek.!!!!!
Másik állítás: van olcsóbb festékanyag: De annak az árát senki nem mondja. Ez az infó is arra jó hogy legitimizálja a mostani felvásárlási árat.
Ha a 1000Ft/kg drága volt festékként, tavaly már csak 200Ft/kg áron vették a bodzát, (azt soha nem tudjuk meg mennyiért adták tovább), akkor se kellett festéknek? Tavaly erről nem lehetett hallani.
Sőt, itt azt írta a sok jövőbelátó, hogy 1000Ft/kg lesz a termelői ár. A jövőbe látók miért nem lottóznak?
Nem lett 1000Ft, itt olvastam, azért mert ukrán vadbodzát hoztak be, hogy letörjék az árat.
Nem én írtam, itt olvastam, és én a felvásárlókról bármit el tudok képzelni.
Nyereségérdekeltek, és az még a legfinomabb megfogalmazás.
De ha igaz ez az ukrán sztori, akkor a vevők, (itt nem a drága neppereinkre gondolok), nem közvetlenül Ukrajnából veszik meg az ukrán bodzát? Mert a paraszt csak arról halhat, hogy eltűntek a vevők. Ja meg az elvárások: dobjam el a kapát járjam végig NY. Európa összes élelmiszergyárát, és keressek én vevőt a bodzára. Más egyéb kívánság? Már semmin sem lepődök meg
Válasz Csyzy #5964. hozzászólásáraSzerintem értelmezhetetlen ez az adathalmaz.
Esetleg ha egy normális táblázat?
Fejléc 2023, és 2019.
Akkor a terület 2023-ban 4000ha, 2019-ben 6500ha? Az adatsorból ez következik.
termés meny: 2023:10000t, 2019: 39000t. Ezek szerint csökken a terület és a termésmennyiség is
A közölt random adathalmaz nem egyértelmű, sőt értelmezhetetlen.
Egy cégvezetőtől többet várna el az ember.
Akkor most jöjjön egy kis statisztika - becslés
minimum maximum
2023.-év. 2019-es év kb
hektár 4 000 6 500
t / Ha 2,5 6
termésmennyiség tonna tonna
potenciálisan 10 000 39 000
Piaci igény össz.: 9 000 30 000
cégek becslés !!!! semmi hivatalos infóm nincs
Rauch 3 000 5 500
Austria Jiuce 1 200 5 500
Vulcolor 3 000 7 000
Grüenewald - 2 000
Döhler - 3 000
Bayernwald 300 2 000
BIOS 900 2 000
Zipperle 300 1 000
egyéb 300 2 000
Mostanság 6500 hektár van akkor ebből most ki mit olvas ki?
Kérdések:
- Klímaváltozás, augusztusi hőség amit a Haschberg fajta nem szeret
- A Dán fajták meg hideg tavaszt, vagy ki tudja mit de rosszul teljesítenek:
- A vevők egyre inkább vegyszermente magas beltartalmu árut, növényvédő és adalékanyag mentes keresnek,
Akkor vonja le mindenki maga a következtetéseket és nem bánnám ha a fórumba le is írná!
Még egy becslés a gyógyszeripar csúcson megvett 3-4000 tonnát idén jó ha 500-at...
Ha visszatérnek a vevők a színezőanyag piacra milyen maximált áron ? Nem tudom... de lehet nem 250Ft -on...
Feketebodzatermelőknek talán rosszhiremvan! Nemélelmiszerszinezék!
Gyógyszergyár előállitotta szintetikusan
Mint kiderült a fekete bodza egyik fehérjéje, elbontja a vírus ama fehérjéjét, amelyikkel feloldja a sejtfalakat, így a vírus nem tud behatolni az élő sejtekbe, nem tud szaporodni, vagyis a betegek jóval előbb elkezdenek gyógyulni. Sőt a cukorbetegség kezelésében is segíthet, a kísérletek már folynak ennek kapcsá
Válasz bodzaterm14 #5960. hozzászólásáraTetszik a hoźzààllàsod tàmogatnàm (mondjuk màsnak miért ne lehetne telepiteni ha ő is szeretne mert csak mekünk lehet persze èrtem mièrt ìrtad)de rengeteget telepìtettek az elmúlt 2 èvben amik csak jővőre kezdenek teremni és màr a felvàsàrló is tudja leszedik 60 ert is.egy ideig nem lesz jó àr.
Az idei év ilyen lett, ezen már nem tudunk változtatni. Olvastam korábban olyan hozzászólást, hogy kellenek az új ötletek, a megoldás - ezzel egyetértek, nincs más hátra, mint előre tekinteni és jobban csinálni.
Viszont akkor adjunk mindenkinek útmutatást, feladatot, olyan feladatot ami nem lehetetlen, olyan feladatot amihez ért és olyat, amit lehet teljesíteni.
A termelőkhöz fordulva: (1) Ne hozzanak létre újabb ültetvényeket, ahol eddig nem feketebodza volt, a jelenlegi össz. mennyiség is eladhatatlan. (2) Akinek már van eltelepített bodza ültetvénye ne hanyagolja el teljesen, minőségi áru az egyedüli kiút ebből a helyzetből, a kereskedő is csak annak tud majd piacot találni. (3) Össze kell fogni, legyen információ áramlás, jusson el a jó hír mindenkihez, ha van, illetve a jó lehetőségeket osszuk meg egymással. Legyen az művelő eszköz ami bevált, új technológia, jó piac stb.
A kereskedőkhöz fordulva: (1) Legyenek őszinték a termelőkkel, szenvedjenek a meglévő ültetvényekkel, adjanak-e meg neki mindent jövőre vagy nem fognak energiát fektetni a bodzapiac keresésébe mert más a prioritás pl.: szilva vagy homoktövis vagy minden erőfeszítés ellenére is itt a vége ennek a kultúrának. Mondják meg milyen közép-hosszútávú stratégiával lehetne a feketebodzát újra visszahozni az iparba, a termékek receptjeibe ismét szerepeljen. (2) Arra kérem a kereskedőket, hogy keressenek új piacokat, ugyanis biztos van ahol keresik a bodzát a világban. Ez rengeteg utazást, rengeteg személyes tárgyalást igényel, gyár látogatást stb. (3) Legyen előszerződés. Ne móricka, ne ár nélküli, hanem olyan ami tartalmazza az elvárt termés mennyiséget, az árat, a szállítási és göngyöleg biztosítás feltételeit, a minőséget illetve minden egyéb paramétert, ami kell ahhoz, hogy együtt tudjunk dolgozni gördülékenyen. (4) BIO bodza piac létezik? Mi az oka, hogy évről évre nincs 5 forint haszon se azon, hogy valaki sanyargatja az ültetvényét és ökológiai módszerekkel gazdálkodik. Kérek szépen egy ebben illetékes fórumozót mondja meg mit lehetne tenni ezügyben, köszönöm.
Kapásból ennyi “okosság” és “butaság” jutott az eszembe, csatlakozzon be minél több termelő, kereskedő ebbe a beszélgetésbe és ne harcoljunk egymással, hanem dolgozzunk össze, legyünk társak.
Lássuk az elméletet ha lenne egy értékesítő összefogás a termelők közt. Akkor a bodza ára 100 Ft lenne idén. Ezt a piac a kezdetekkor elfogadta, és bemondta, hogy a tavalyi igény harmada kell. Akkor jöjjön egy ideális világ. Tehát termésbecslés alapján mindenki szerződést köt már júniusban a mennyiségre, majd az ár annyi lesz amennyi. Augusztusra kiderül ez a helyzet. Mi lett volna a megoldás? Az előző 3 évi termésátlag alapján minden termelő kapott volna egy kvótát mennyit szedhet. Több termelő összepakol egy kamionra, hogy megérje, és okosan jó logisztikával csökkentsék a költségeiket. Egymáshoz igazodva, összehangolva, akár a brigádokat átadva egymásnak menne a szüret. Amennyiben egy termelő nem szedi le, mert nem éri meg, vagy mégsem termett neki annyi, vagy tönkrement mert túl sok esőt kapott stb akkor ezt a kvótát szét lehet osztani a többi termelő közt. A termés egy részét lefagyasztják, hogy legyen készlet ezt közösen finanszírozzák azzal, hogy a termés ellenértékének egy részét csak jövőre kapják meg.
Minden kiló bodza után egy marketing és piackutatási alapba pénz tesznek el 5 Ft -ot ezért csak 95 Ft marad de az Unió is ad hozzá 5 Ft -ot. Elképzelhető? Képes lenne erre minden magyar termelő? Ha nem akkor mennyi %-a?
De van még egy probléma. A szállítás ez most nagyon nagy költség főleg az árhoz képest. aki közelebb van a gyárhoz az elfogadná, hogy aki messzebb van neki kompenzálni kell ezt a költséget? Van mindenkinek rekesze? Közösen fizetik a törött rekeszek pótlását? Akinek nincs az kevesebbet kap az áruért?
Válasz A vasalás témája #5956. hozzászólásáraTokaj hegyaljai felvásárlóról szóltak a hírek aki tartályládába szedeti egy hazai gyárnak, viszont mivel én nem szállítottam aki pedig oda szállít nem írja ki így ez egy hír... lehet kacsa, lehet álhír, mert nettó bruttó őrtermelői ki tudja...
Válasz Tüti #5954. hozzászólásáraAkinek nem inge nem veszi magára, mindössze ha jól emlékszem egyszer zárójelbe téve írtam hogy hülye... de nem ez a lényeg. -csak tudod minden vevőben élénken élnek ez ehhez hasonló párbeszédek: -áhh 500? hülye vagy tegyél még rá 50-et, áh már késő de tudod mit 600!
Amikor ki szerettük volna szolgálni az új vevőket az a termelő akin segítetem 2019-ben egy hasonló évben, mint az idei, hirtelen elfelejtett... szóval tudod most nyal vissza a fagyi, de nagyon... és igen ez a termelő meg is érdemli hogy lehülyézzem most amikor elsőként állt sorba a tartályládáért Hegyalaján 60 Ft -ért... azt miért nem írja ide ki senki aki 60 -ért adott el hogy ki az aki 60 -ért először vett?
Mivel nem adunk el feketerépát, sem sűrítményt így nem tudom mennyi az ára eddig nem is nagyon foglalkoztunk vele...
Válasz Csyzy #5943. hozzászólásáraAz a baj Csyzy, hogy a hozzáállásod is jól példázza ezt az egész helyzet, dutra tagtársaddal együtt. Ha valóban segítőszándékkal állnál ehhez az egész dologhoz, akkor például hozhatnál számadatokat, amik segítenek a gazdáknak tájékozódni ebben a helyzetben. Hogy miről? Például az elmúlt évek értékesítési mennyiségeiről, milyen igény volt a bodzára(Botész, vagy országos adatok). Kik azok a felvásárlók akik vásárolnak, milyen célra és milyen mennyiségben. Egyéb adatokat, hogy például mire váltották ki a magasár miatt a bodzát. Feketerépa? Berkenye? És azokat milyen árban értékesítik és milyen volumenbe. Elvileg konkurens termékek, és mivel az, ezért gondolom jobban tisztába vagy ezekkel az adatokkal mint mi egyszerű parasztok. Ez nem kerül pénzbe, de mégis csak add egy rálátást a helyzetbe, van-e igény bodzára, telepítsek-e, kivágjam, mit csináljunk.
De ehelyett, csak pökhendi módon 2 éve folyamatosan hülyézed a termelőket, hogy versenyezteti az árat, az éven meg lehülyézed a termelőt mert kínjában legalább nem akar mínuszos évet zárni. Sőt dutra még a kisebbséget is okosabbnak tartja! Pedig a termelők tényleg kivannak szolgáltatva a helyzetben, ami van. Te 2 éve mit csináltál volna ha nem vagy botész tag? Elmondod a felvásárlódnak, hogy ne adj érte 600 forintot nekem elég a 200 ft mert gondolok a jövőre is?
Szerintem senki nem várja azt, hogy a BOTÉSZ elvégezze mindenki helyett a munkát, ingyen. Egyébként is ha ilyen rendszer lenne akkor lenne tagdíj fizetés, vagy más befizetési mód, ami alapján joggal várhatná el a termelő, hogy piac legyen intézve a bodzájának. De egyébként szerintem ennyi bodzát nem tud kezelni egy szervezet.
Mindegy, ez a helyzeten nem változtat, csak ne hülyézzük már le a termelőt, aki tényleg nem tehet a kialakult helyzetről, nem kell a bodza. Elmondta a felvásárló 60forintért se kell. Ha nem viszed zokszó nélkül mondja azt hogy oké. Még meg is könnyebbül ...
Válasz Csyzy #5943. hozzászólásáraKöszönöm válaszod! Nem tévedtél sokat, Y.
Biztosan rosszul fogalmaztam, ezért értetted úgy hogy a TÉSZ-re hárítok minden felelősséget, pedig egyáltalán nem így van. Köszönöm a részletes választ! BOTÉSZ a termelők mekkora részét fogja össze? Csak pár felvetés illetve észrevétel.
Milyen kapcsolatépítés és nemesítési program folyik az egyetemeken: Gödöllő, Debrecen?
Milyen kutatási és fejlesztési programokra biztosít erőforrást a minisztérium?
Támogatás van, de nem látom hogy lenne stratégia, amire jövőt lehet építeni - itt jegyzem meg, juhtenyésztéssel és szántóföldi növénytermésztéssel foglalkozom, csak imádom a bodzát. A mi problémáink lehet nem feleltethetőek meg egy az egyben a bodzaágazatra, de a probléma gyökere szerintem a magyar mezőgazdaságban a nem megfelelő stratégia, összefogás hiánya és nem megfelelő információáramlás. A megbízhatatlan minőség és gazda már csak rendszertünet, mert egyik évről a másikra élnek, 'túlélnek', ezért nem tudom őket hibáztatni. Szerinted miért nem bio bodzát termelnek azok a gazdák?
Nem látok minisztérium által indított fizetett hirdetést az M1-en, hogy 'bodzát a rézüstökbe magyar'. Nem mindannyiunk érdeke lenne a magyar piac megerősödése és az Uniós piacon való értékesítés? Ha nincs volumen, nincs fejlesztés, akkor veszet fejsze nyele az egész.
A Kert Vitaminjai facebook oldal jó kezdeményezés, de szerény véleményem szerint rossz a megvalósítás: egységes design és szóhasználat hiánya, interakció hiánya, nincs termékkapcsolás, az oldal látogatóiból soha nem lesz vásárló. A linkelt insta oldal nem is létezik.
https://magyarorszaglegszebbbirtoka.hu/ - nem ismertem. Baromi jó! Köszönöm!
Válasz Öcsi75 #5950. hozzászólásáraNemcsak a bodzával és szőlővel van itt probléma, milyen gyümölcs volt itt jó idén? Semmi nem kell (meggy szar volt, szilva is nyűgös, alma ágazat az utolsókat rúgja), nem tudsz mit telepíteni amire azt lehet mondani, hogy ez jó lesz és jövedelmező. Ennyi erővel mindenki parlagon hagyhatja a földjjeit. A kertészeti ágazat úgy ahogy van kompletten haldoklik, de a mesterséges gazdasági válsággal és szarkavarással ami most a világban megy már a szántósoknál is komoly problémák lesznek (lásd az EU-n kívüli ukrán gabona esetét amit vámmentesen zúdítanak az EU-ra).
Válasz dutra0 #5946. hozzászólásáraSajnos a tamogatasi rendszer a hibas ahol arra adnak penzt szedd ki a regi szolot es rakjal ujjat es tisztan nyersz 1 misit hektaronken aztan csodalkozun tul termeles van De egy fontos es elore bocsanat senkinek nem szoritottak pisztolyt a fejehez hogy kötelezö bodzast vagy szőlőt művelni
Válasz dutra0 #5946. hozzászólásáraÜdv!elöször is kár egymást uszìtani baràti hangnemből egyre ellensègesebb megnyilvànulàsok jönnek.a tesznek is èrdeke minèl többet jobb àron eladni ők is dolgoznak .vlk îrta èbresztő a paraszt se hülye 2 eve mikor jó àra volt borìtèkolható volt nem lesz mindig ìgy igen gondoltunk előre belèptunk egy teszbe(nem botesz lehet ez hiba volt)es igen kaptunk új fajtàt 1 hektart telepitettunk vegh nel bemertunk 2 napja hasberg 12 az uj 17 es ok is neztek nagyot.tehat probalkozik a paraszt es probal elore latniDE jelenleg a tesz nem tud hasbergre(elobbin meg nem tuk sok van)nem szidom oket proballnak ok is piacot keresni.jövö kèp es egy kis matek ahogy sokan szeretik (szomszèd tavaly 6 hektàr )nem metszette egyszer permetezte ökoba berakta (èn nem mertem csak akg)tovàbbi tàmogatàsokkal gyumolcstermesztes zoldites terulet stb 7misinèl van most 20 ft kilojàert szedineki az arc es sajnos egyre tobbtol hallom jovore nem metszi nem permetezi (nincs raforditàs nics napszamos leszar.mi lesz az ar nem koltok ra a 7 misi az tiszat mi meg majd hiàba szórjuk nem birjuk megvedeni
6298 hozzászólás
Válasz korrektuzlet11 #5997. hozzászólásáraMiért közérdekű adat a bodza ára?
A BOTÉSZ-nek is lehetnek üzleti titkai, úgy mint mindenki másnak. A tagokra tartozik. -Itt a fórumon senki sem szokta kiírni szezonban, hogy ő konkrétan mennyiért üzletel. Ez teljesen érthető. Telefonon viszont beszélget a társaság. - Most igen nagyon mély az ár. Például, 2003-ban 115 forintért adtuk el a HORKER-nek. Aztán ment lefelé, és 2007-ben ment fel megint 115 forintra. Aztán felaraszolt, majd 2019-ben zuhanás volt 55 forintra. Akkor döntöttük el, hogy kifuttatjuk a bodzát. Egy hektár bodza árbevétele megegyezett egy hektár búzáéval. Azt mindenki tudta, hogy a 2021. évi csodálatos ár pillanatnyi állapot. Szerencsére jó termésünk volt, nem úgy mint idén.
Olyat, hogy egyáltalán nem kell a bodza, tavaly hallottam először. Már itt volt a válság szele.
Válasz korrektuzlet11 #5995. hozzászólásáraHogy van-e jogegyenlőség abban az Ombudsman az illetékes.
Nem vagyok dühös. De a botész etikátlan viselkedése, értelmetlenné teszi ezt a fórumot.
Én semmiféle adatot nem közlök, mert üzleti titok a botészesek számára, és erre kérek mindenkit.
Még egy fogalom: közérdekű adat, ezt mindenkinek közzé kellene tenni, ha kérik.
Válasz korrektuzlet11 #5995. hozzászólásáraAkkor segítek a táblázatomban azok a feldolgozók szerepelnek akik vagy közvetlenül, vagy kereskedőkön, hűtőházakon keresztül vásárolnak... Ez volt a kérdése valakinek... Vannak üzleti titkok miszerint ki menyiért adja veszi a bodzát, aki engem felhív én nem titkolózom, de ez viszont már másra nem igaz. A múltról már lehet beszélni, mennyiért adtunk el tavaly vagy régebben vagy a múlt héten.
Azt elárulom, a vevők azaz a gyárak centre pontosan tudják a másik mennyiért vesz... ő sem akar drágábban csak olcsóbban. Ez mozgatja a piacot. Az, hogy ebből az árból ki mennyit fizet ki a termelőnek no itt kell keresni a titkokat...
De azrét csak egy példa van akinek 250 ft / Kw az áram ára, van akinek 45, csak ez komoly árkülönbséget okoz, Egy kilógramm bodza lehűtése lehet 12 Ft is és 40 is...
Lehetsz dühös a Botészra, ha ez segít, bennünket ez nem zavar.
Jogegyenlőség nincs, csak pozíciók az üzletben, a többi az sallang. Azt meg nyilván eszemben sincs kitenni egy ilyen fórumra mi az árképzése bármelyik hűtőháznak... Ez nem tartozik a termelőre, a szállítóra csak a cégek tulajdonosaira.
Pár fogalmat ajánlanék figyelmükbe. Hatáskör, illetékesség és jogegyenlőség. Szerintem a fórumon sérül a jogegyenlőség. A botész tag kijelenti, hogy a Botész árakhoz a nem botész tagnak semmi köze. Akkor a botész tagoknak sincs köze a nem botészes árakhoz, a jogegyenlőség értelmében. Mégis itt szimatolnak, és trollkodnak.
A főnökük által közölt táblázatban sem szerepel a Botész. Nem termel, nem vásárol? Akkor fantomcég.
Válasz Csyzy #5993. hozzászólásáraBrutto 75-78-80-85, Bács megye... Kiskőrös -Kecel-Soltvadkert. Ezek az árak felvasarlotol függ.
Válasz fokos #5992. hozzászólásárahol az -az itt? Nettó vagy Bruttó 70-80 ? :)
Válasz keriac #5991. hozzászólásáraDehogy van vége, itt majdnem azt látom h már lehet vinni korlát nélkül. Kb. egyre többet vennenek ezen az alacsony 70-80ft-os áron.
Sok helyen lassan vége, a ma leesett eső komoly gombafertőzési hullámot hozhat el, főleg figyelembe véve a szűkített növényvédelmet a bizonytalan piac és jövedelmezőség miatt.
Hol mi a helyzet? Megy még mindenhol a felvásárlás? Szedik a termelők? Nem várható semmi változás már az éven? Itt hegyalján nagyrésze kint van még az ültetvényeken.
Válasz A vasalás témája #5988. hozzászólására2021 530-
2020-at meg kell néznem arra fejből már nem emlékszem
Válasz dutra0 #5986. hozzászólásáraNeked a Botésztól
Válasz Anicska #5984. hozzászólásáraSzóval semmit, mondjuk ha Tész tag vagy ez nem a Te dolgod lenne.
Ha fán marad akkor a vezetéssel is gondok vannak annál a Tésznél.
Válasz A vasalás témája #5985. hozzászólásáraKinek?
Válasz dutra0 #5897. hozzászólásáraMennyi volt a '21, '20 évek elszámoló ára?
Válasz dutra0 #5979. hozzászólásáraKedves DutraO ! Minden általam megvásárolt termék után adót fizetek ,mint TÉSZ -tag tagdíjat és 1,5 % -ot adtam minden leadott kg árából .Kamarai tagdíjat fizetek ,szaktanácsadót fizetek . Az állam és az UNIO-által előírt rám vonatkozó előírásokat betartom ha veszek fel támogatást hanem .A telepítéshez származásí bizonyitvánnyal ellátott csemetét vásároltam . Igaz nem végeztem piackutatást ,de az sem aki feldolgozó üzemre pályázot és mellékelte a termelőket akiktől felvásáról .Marketin kutatást sem végeztem ,de az sem aki minden kis településen két három felvásárló telepet üzemeltetett ( itt köszönöm meg a felvásárlók erő feletti munkáját ). A bodza a fán van ,mert nem tehet róla ,hogy most nincs rá szükség ,fákat ki nem vágok ,nem kis munkám van benne . Köszönöm a párbeszédet ,részemről lezártnak tekintem !
Válasz korrektuzlet11 #5982. hozzászólásáraHonnan akartam bárkit is kilökni?
Válasz korrektuzlet11 #5980. hozzászólásáraEbbe vajon hogy fog belekötni a botész verbális verőembere?
Lehet ő a biztonsági őr.
Minden rosszban van valami jó,(közhely), de a fórum ekevonója megmutatja hogyan gondolkodnak, viszonyulnak más termelőkhöz a botészesek. Idézem: ki kell lökni őket.
Honnan? Dutraországból?
Válasz korrektuzlet11 #5980. hozzászólásáraAzért van nepper, mert a termelőknek van szükségük rá. Komoly termelő szóba sem áll velük!
Válasz Jana11 #5971. hozzászólásáraTapasztalat: én termelő a gyümölcs kisker, (kilós) árának az egynegyedét kapom meg a neppertől, a háromnegyed része az árnak a kereskedőnél landol. Nem bodzáról beszélek.
Olvasom kivágnak bodzát, szőlőt. Mit telepít helyette? Mindegy mert úgyis rárepül a nepperkeselyűhad, és nem lesz nyeresége. Ellentétben azzal ami itt is megy, hogy csökkentsem a fajlagos termelési költséget, én inkább úgy gondolom, minőségi, kézműves termékek, és közvetlen értékesítés.
Válasz Anicska #5977. hozzászólásáraNem teljesen rosszul érted! Például Te mennyit fizettél marketingre, piackutatásra stb…., abból amit a bodzáért kaptál?
Azt szeretném tudni!
Válasz dutra0 #5976. hozzászólásáraEddig is az árból fizetük ,annyiért adtuk amennyit kínáltak érte ,nem volt alku pozició a felkínált átvételi árakért szedtük . Nagyon szépen köszönöm a válaszodat :
Válasz Anicska #5975. hozzászólásáraAz állami intézmények segítenek! Annak aki kéri. De mégis ki végezze el a munkát??? Ezért meg kell fizetni valakit, valakiket. Ez pedig az árból lehetséges semmi másból. Az idei árból is.
Ki mennyit költ erre idén? Ki mennyit költött erre az elmúlt 5 évben?
Ez is éterben elvesző kérdés lesz?
Válasz dutra0 #5974. hozzászólásáraCsak óvatosan merem megkérdezni ,már előre bocsánatot kérve a tudatlanságomért : De olyan mint külkereskedelmi osztály ,belkereskedelmi osztály minden állami íntézetnél megszünt ? A kamarák között nemzetközi szinten nincs üzleti kötések segítése a termelők piacra jutásához ?Naivan kérdezem még ,természetesen minden tiszteletem a felvásárlóké ,de miként kell művelni és piacot szerezni egyszere ,és a felvásárlók ,miért nem termesztenek csak egyedül és nem kell a többi termelő ?Kívánom ,hogy nagyon sikeres éved legyen !
Válasz kompérka #5973. hozzászólásáraSokadjára kérdezem, mégis ki mit tesz azért, hogy ne így legyen????
Még nem jött rá válasz!
Megmondom, senki semmit. Semminek semmi a fizetsége.
100 Ftért és támogatásért megéri írta itt valaki……. van jövőkép. Gratulállok!
A többség elvegetál az AKG-ból, meg ami lecsorog a bodzából.
Radikálisan át kellene alakítani a támogatási rendszert.
Első körön kidobni mindenkit, akinek nincsen vízjogi engedélye. Mit szólnátok hozzá?
Válasz dutra0 #5970. hozzászólásáraHa hallgattál volna, bölcs maradtál volna!
Válasz Jana11 #5971. hozzászólásáraMeg a bodza...
Csak volt bodzám 2 ha tizenéve, de gyümölcsök frontján még érintett vagyok, ezért szólnék hozzá. Pár éve leírtam a meggy esetében leírtam, hogyan megy az árképzés.
Kontinensnyí szinten kialakult 2-3 valós feldolgozó van, akik egymással is rendezik a területi alapon kialakított és alkalmazott árat. A kereslet és kínálat változása még ország szinten sem nagyon játszik be,pld. szemléletesen mutatja a gabonapiac mostanság. Amikor Kína belépett nagy kereslettel és borított, akkor változott érdemben, de amikor csak a szokásos kiegyenlített piac lett, akkor minden visszakozz.
Szóval elindul a kialakított ár, felhasználók, feldolgozók, nepperek, kereskedők mind leveszi a láncban a sokszor 50-100 %-os hasznát, visszafelé számolva, mire a termelőhöz ér a maradék. Ha ez a 60 Ft-os ár vagy 80, amiért tényleg gazdaságosan nem termelhető mrg, a kutyát sem érdekli. A termelő akár érzelmi alapon / szereti is csinálni, én is sajnos/ akár racionális gazdasági alapon vitázna, nincs kivel. Amikor írtam róla, számomra is fölfoghatatlan volt, hogy az sem érdekes, ha kivágja a fákat bokrokat és utána semmi. Ez lejátszódott szedernél, málnánál, meggynél, most szőlő, szilva, alma van soron.
Válasz korrektuzlet11 #5966. hozzászólásáraMégis ki keressen piacot a bodzádnak helyetted? Minisztérium vagy a Jóisten? Vagy ki? Nem kell Neked menned, fizess meg valakit! Minden évben kell erre áldozni az árból pár Ft-t az árból! Idén is!
Milyen hosszú távú szerződés alapján vágtál bele a telepítésbe?
Válasz Tüti #5968. hozzászólásáraHa nem viszed le róla a termést/nyesedéket és nem pótolsz tápanyagot, akkor is hanyatlásba kerül a bodza tápanyag szempontjából.
Lehet Csyzy szépen rendezte a hozzászólást, nekem is szokott a fórum önrendezéseket csinálni, aztán azért nézz ki így. Én egyébként azt mondom, hogy az éven ha felvásárolják az összes bodzát nettó 100 ft-ért, az már megérte volna az idei mennyiséget nézve. Ez az ár a jelenlegi támogatási rendszerrel szerintem jövedelmező, a jövőben meg inflációval azonosan növekedhetne. Az elsődleges piaca az a színezék, ez a kérdés, hogy ők hajlandóak-e megvenni ennyiért a jövőben, és kell-e nekik? Mert igen, itt Hegyalján NAGYON kevesen szedik 60-ért, de az látható, hogy nem kell.
Részemről, a jövőben nem kap műtrágyát (mivel a tápanyagot se vittük el, keveset értékesítettem egy alternatív piacra), nem hagyok csak 3 szál vesszőt a 7-8 helyett, AKG-Intenzívgyümölcs-alaptámogatást felveszem rá, növényvédelem minimális lesz, soralj és sorköz művelés pedig lesz.
Válasz Csyzy #5964. hozzászólásáraNem cserélted fel az éveket véletlenül?
Válasz korrektuzlet11 #5965. hozzászólásáraBűnbak a termelő mert'21.ben elfogadta az 500Ft/kg-ot amit odalöktek neki. Láthatjuk mekkora a termelők érdekérvényesítő képessége, re 60Ft/kg. De bűnbaknak jó lesz a paraszt. Aki ezt magára veszi meg is érdemli. Ha a termelő 500Ft/kg árat kapott, akkor a felvásárló legalább 1000Ft/kg áron adta tovább, az már lehet hogy drága volt az ő vevőiknek.!!!!!
Másik állítás: van olcsóbb festékanyag: De annak az árát senki nem mondja. Ez az infó is arra jó hogy legitimizálja a mostani felvásárlási árat.
Ha a 1000Ft/kg drága volt festékként, tavaly már csak 200Ft/kg áron vették a bodzát, (azt soha nem tudjuk meg mennyiért adták tovább), akkor se kellett festéknek? Tavaly erről nem lehetett hallani.
Sőt, itt azt írta a sok jövőbelátó, hogy 1000Ft/kg lesz a termelői ár. A jövőbe látók miért nem lottóznak?
Nem lett 1000Ft, itt olvastam, azért mert ukrán vadbodzát hoztak be, hogy letörjék az árat.
Nem én írtam, itt olvastam, és én a felvásárlókról bármit el tudok képzelni.
Nyereségérdekeltek, és az még a legfinomabb megfogalmazás.
De ha igaz ez az ukrán sztori, akkor a vevők, (itt nem a drága neppereinkre gondolok), nem közvetlenül Ukrajnából veszik meg az ukrán bodzát? Mert a paraszt csak arról halhat, hogy eltűntek a vevők. Ja meg az elvárások: dobjam el a kapát járjam végig NY. Európa összes élelmiszergyárát, és keressek én vevőt a bodzára. Más egyéb kívánság? Már semmin sem lepődök meg
Válasz Csyzy #5964. hozzászólásáraSzerintem értelmezhetetlen ez az adathalmaz.
Esetleg ha egy normális táblázat?
Fejléc 2023, és 2019.
Akkor a terület 2023-ban 4000ha, 2019-ben 6500ha? Az adatsorból ez következik.
termés meny: 2023:10000t, 2019: 39000t. Ezek szerint csökken a terület és a termésmennyiség is
A közölt random adathalmaz nem egyértelmű, sőt értelmezhetetlen.
Egy cégvezetőtől többet várna el az ember.
Akkor most jöjjön egy kis statisztika - becslés

minimum maximum
2023.-év. 2019-es év kb
hektár 4 000 6 500
t / Ha 2,5 6
termésmennyiség tonna tonna
potenciálisan 10 000 39 000
Piaci igény össz.: 9 000 30 000
cégek becslés !!!! semmi hivatalos infóm nincs
Rauch 3 000 5 500
Austria Jiuce 1 200 5 500
Vulcolor 3 000 7 000
Grüenewald - 2 000
Döhler - 3 000
Bayernwald 300 2 000
BIOS 900 2 000
Zipperle 300 1 000
egyéb 300 2 000
Mostanság 6500 hektár van akkor ebből most ki mit olvas ki?
Kérdések:
- Klímaváltozás, augusztusi hőség amit a Haschberg fajta nem szeret
- A Dán fajták meg hideg tavaszt, vagy ki tudja mit de rosszul teljesítenek:
- A vevők egyre inkább vegyszermente magas beltartalmu árut, növényvédő és adalékanyag mentes keresnek,
Akkor vonja le mindenki maga a következtetéseket és nem bánnám ha a fórumba le is írná!
Még egy becslés a gyógyszeripar csúcson megvett 3-4000 tonnát idén jó ha 500-at...
Ha visszatérnek a vevők a színezőanyag piacra milyen maximált áron ? Nem tudom... de lehet nem 250Ft -on...
Feketebodzatermelőknek talán rosszhiremvan! Nemélelmiszerszinezék!
Gyógyszergyár előállitotta szintetikusan
Mint kiderült a fekete bodza egyik fehérjéje, elbontja a vírus ama fehérjéjét, amelyikkel feloldja a sejtfalakat, így a vírus nem tud behatolni az élő sejtekbe, nem tud szaporodni, vagyis a betegek jóval előbb elkezdenek gyógyulni. Sőt a cukorbetegség kezelésében is segíthet, a kísérletek már folynak ennek kapcsá
Mindezt koronánál!
Válasz bodzaterm14 #5960. hozzászólásáraTetszik a hoźzààllàsod tàmogatnàm (mondjuk màsnak miért ne lehetne telepiteni ha ő is szeretne mert csak mekünk lehet persze èrtem mièrt ìrtad)de rengeteget telepìtettek az elmúlt 2 èvben amik csak jővőre kezdenek teremni és màr a felvàsàrló is tudja leszedik 60 ert is.egy ideig nem lesz jó àr.
Válasz Csyzy #5958. hozzászólásáraLátsz arra esélyt, hogy a közeljövőben lesz olyan igény, amely felveszi a teljes magyarországi bodzatermelést?
Az idei év ilyen lett, ezen már nem tudunk változtatni. Olvastam korábban olyan hozzászólást, hogy kellenek az új ötletek, a megoldás - ezzel egyetértek, nincs más hátra, mint előre tekinteni és jobban csinálni.

Viszont akkor adjunk mindenkinek útmutatást, feladatot, olyan feladatot ami nem lehetetlen, olyan feladatot amihez ért és olyat, amit lehet teljesíteni.
A termelőkhöz fordulva: (1) Ne hozzanak létre újabb ültetvényeket, ahol eddig nem feketebodza volt, a jelenlegi össz. mennyiség is eladhatatlan. (2) Akinek már van eltelepített bodza ültetvénye ne hanyagolja el teljesen, minőségi áru az egyedüli kiút ebből a helyzetből, a kereskedő is csak annak tud majd piacot találni. (3) Össze kell fogni, legyen információ áramlás, jusson el a jó hír mindenkihez, ha van, illetve a jó lehetőségeket osszuk meg egymással. Legyen az művelő eszköz ami bevált, új technológia, jó piac stb.
A kereskedőkhöz fordulva: (1) Legyenek őszinték a termelőkkel, szenvedjenek a meglévő ültetvényekkel, adjanak-e meg neki mindent jövőre vagy nem fognak energiát fektetni a bodzapiac keresésébe mert más a prioritás pl.: szilva vagy homoktövis vagy minden erőfeszítés ellenére is itt a vége ennek a kultúrának. Mondják meg milyen közép-hosszútávú stratégiával lehetne a feketebodzát újra visszahozni az iparba, a termékek receptjeibe ismét szerepeljen. (2) Arra kérem a kereskedőket, hogy keressenek új piacokat, ugyanis biztos van ahol keresik a bodzát a világban. Ez rengeteg utazást, rengeteg személyes tárgyalást igényel, gyár látogatást stb. (3) Legyen előszerződés. Ne móricka, ne ár nélküli, hanem olyan ami tartalmazza az elvárt termés mennyiséget, az árat, a szállítási és göngyöleg biztosítás feltételeit, a minőséget illetve minden egyéb paramétert, ami kell ahhoz, hogy együtt tudjunk dolgozni gördülékenyen. (4) BIO bodza piac létezik? Mi az oka, hogy évről évre nincs 5 forint haszon se azon, hogy valaki sanyargatja az ültetvényét és ökológiai módszerekkel gazdálkodik. Kérek szépen egy ebben illetékes fórumozót mondja meg mit lehetne tenni ezügyben, köszönöm.
Kapásból ennyi “okosság” és “butaság” jutott az eszembe, csatlakozzon be minél több termelő, kereskedő ebbe a beszélgetésbe és ne harcoljunk egymással, hanem dolgozzunk össze, legyünk társak.
Válasz Csyzy #5957. hozzászólásáraa nagy BKK-megyei feldolgozó is lenyomta 1,5 hét alatt jócskán az árat nettó 100-ról...
Lássuk az elméletet ha lenne egy értékesítő összefogás a termelők közt. Akkor a bodza ára 100 Ft lenne idén. Ezt a piac a kezdetekkor elfogadta, és bemondta, hogy a tavalyi igény harmada kell. Akkor jöjjön egy ideális világ. Tehát termésbecslés alapján mindenki szerződést köt már júniusban a mennyiségre, majd az ár annyi lesz amennyi. Augusztusra kiderül ez a helyzet. Mi lett volna a megoldás? Az előző 3 évi termésátlag alapján minden termelő kapott volna egy kvótát mennyit szedhet. Több termelő összepakol egy kamionra, hogy megérje, és okosan jó logisztikával csökkentsék a költségeiket. Egymáshoz igazodva, összehangolva, akár a brigádokat átadva egymásnak menne a szüret. Amennyiben egy termelő nem szedi le, mert nem éri meg, vagy mégsem termett neki annyi, vagy tönkrement mert túl sok esőt kapott stb akkor ezt a kvótát szét lehet osztani a többi termelő közt. A termés egy részét lefagyasztják, hogy legyen készlet ezt közösen finanszírozzák azzal, hogy a termés ellenértékének egy részét csak jövőre kapják meg.
Elképzelhető? Képes lenne erre minden magyar termelő? Ha nem akkor mennyi %-a? 
Minden kiló bodza után egy marketing és piackutatási alapba pénz tesznek el 5 Ft -ot ezért csak 95 Ft marad de az Unió is ad hozzá 5 Ft -ot.
De van még egy probléma. A szállítás ez most nagyon nagy költség főleg az árhoz képest. aki közelebb van a gyárhoz az elfogadná, hogy aki messzebb van neki kompenzálni kell ezt a költséget? Van mindenkinek rekesze? Közösen fizetik a törött rekeszek pótlását? Akinek nincs az kevesebbet kap az áruért?
Válasz A vasalás témája #5956. hozzászólásáraTokaj hegyaljai felvásárlóról szóltak a hírek aki tartályládába szedeti egy hazai gyárnak, viszont mivel én nem szállítottam aki pedig oda szállít nem írja ki így ez egy hír... lehet kacsa, lehet álhír, mert nettó bruttó őrtermelői ki tudja...
Válasz Csyzy #5955. hozzászólásáraki vett 60-ért először?
Válasz Tüti #5954. hozzászólásáraAkinek nem inge nem veszi magára, mindössze ha jól emlékszem egyszer zárójelbe téve írtam hogy hülye... de nem ez a lényeg. -csak tudod minden vevőben élénken élnek ez ehhez hasonló párbeszédek: -áhh 500? hülye vagy tegyél még rá 50-et, áh már késő de tudod mit 600!
Amikor ki szerettük volna szolgálni az új vevőket az a termelő akin segítetem 2019-ben egy hasonló évben, mint az idei, hirtelen elfelejtett... szóval tudod most nyal vissza a fagyi, de nagyon... és igen ez a termelő meg is érdemli hogy lehülyézzem most amikor elsőként állt sorba a tartályládáért Hegyalaján 60 Ft -ért... azt miért nem írja ide ki senki aki 60 -ért adott el hogy ki az aki 60 -ért először vett?
Mivel nem adunk el feketerépát, sem sűrítményt így nem tudom mennyi az ára eddig nem is nagyon foglalkoztunk vele...
Válasz Csyzy #5943. hozzászólásáraAz a baj Csyzy, hogy a hozzáállásod is jól példázza ezt az egész helyzet, dutra tagtársaddal együtt. Ha valóban segítőszándékkal állnál ehhez az egész dologhoz, akkor például hozhatnál számadatokat, amik segítenek a gazdáknak tájékozódni ebben a helyzetben. Hogy miről? Például az elmúlt évek értékesítési mennyiségeiről, milyen igény volt a bodzára(Botész, vagy országos adatok). Kik azok a felvásárlók akik vásárolnak, milyen célra és milyen mennyiségben. Egyéb adatokat, hogy például mire váltották ki a magasár miatt a bodzát. Feketerépa? Berkenye? És azokat milyen árban értékesítik és milyen volumenbe. Elvileg konkurens termékek, és mivel az, ezért gondolom jobban tisztába vagy ezekkel az adatokkal mint mi egyszerű parasztok. Ez nem kerül pénzbe, de mégis csak add egy rálátást a helyzetbe, van-e igény bodzára, telepítsek-e, kivágjam, mit csináljunk.
De ehelyett, csak pökhendi módon 2 éve folyamatosan hülyézed a termelőket, hogy versenyezteti az árat, az éven meg lehülyézed a termelőt mert kínjában legalább nem akar mínuszos évet zárni. Sőt dutra még a kisebbséget is okosabbnak tartja! Pedig a termelők tényleg kivannak szolgáltatva a helyzetben, ami van. Te 2 éve mit csináltál volna ha nem vagy botész tag? Elmondod a felvásárlódnak, hogy ne adj érte 600 forintot nekem elég a 200 ft mert gondolok a jövőre is?
Szerintem senki nem várja azt, hogy a BOTÉSZ elvégezze mindenki helyett a munkát, ingyen. Egyébként is ha ilyen rendszer lenne akkor lenne tagdíj fizetés, vagy más befizetési mód, ami alapján joggal várhatná el a termelő, hogy piac legyen intézve a bodzájának. De egyébként szerintem ennyi bodzát nem tud kezelni egy szervezet.
Mindegy, ez a helyzeten nem változtat, csak ne hülyézzük már le a termelőt, aki tényleg nem tehet a kialakult helyzetről, nem kell a bodza. Elmondta a felvásárló 60forintért se kell. Ha nem viszed zokszó nélkül mondja azt hogy oké. Még meg is könnyebbül ...
Válasz Csyzy #5943. hozzászólásáraKöszönöm válaszod! Nem tévedtél sokat, Y.
Biztosan rosszul fogalmaztam, ezért értetted úgy hogy a TÉSZ-re hárítok minden felelősséget, pedig egyáltalán nem így van. Köszönöm a részletes választ! BOTÉSZ a termelők mekkora részét fogja össze? Csak pár felvetés illetve észrevétel.
Milyen kapcsolatépítés és nemesítési program folyik az egyetemeken: Gödöllő, Debrecen?
Milyen kutatási és fejlesztési programokra biztosít erőforrást a minisztérium?
Támogatás van, de nem látom hogy lenne stratégia, amire jövőt lehet építeni - itt jegyzem meg, juhtenyésztéssel és szántóföldi növénytermésztéssel foglalkozom, csak imádom a bodzát. A mi problémáink lehet nem feleltethetőek meg egy az egyben a bodzaágazatra, de a probléma gyökere szerintem a magyar mezőgazdaságban a nem megfelelő stratégia, összefogás hiánya és nem megfelelő információáramlás. A megbízhatatlan minőség és gazda már csak rendszertünet, mert egyik évről a másikra élnek, 'túlélnek', ezért nem tudom őket hibáztatni. Szerinted miért nem bio bodzát termelnek azok a gazdák?
Nem látok minisztérium által indított fizetett hirdetést az M1-en, hogy 'bodzát a rézüstökbe magyar'. Nem mindannyiunk érdeke lenne a magyar piac megerősödése és az Uniós piacon való értékesítés? Ha nincs volumen, nincs fejlesztés, akkor veszet fejsze nyele az egész.
A Kert Vitaminjai facebook oldal jó kezdeményezés, de szerény véleményem szerint rossz a megvalósítás: egységes design és szóhasználat hiánya, interakció hiánya, nincs termékkapcsolás, az oldal látogatóiból soha nem lesz vásárló. A linkelt insta oldal nem is létezik.
https://magyarorszaglegszebbbirtoka.hu/ - nem ismertem. Baromi jó! Köszönöm!
Adjon Isten, Jó napot!
Válasz fokos #5951. hozzászólásáraTeljesen igazad van ês nagyon de nagyon elkeserítő
Válasz Öcsi75 #5950. hozzászólásáraNemcsak a bodzával és szőlővel van itt probléma, milyen gyümölcs volt itt jó idén? Semmi nem kell (meggy szar volt, szilva is nyűgös, alma ágazat az utolsókat rúgja), nem tudsz mit telepíteni amire azt lehet mondani, hogy ez jó lesz és jövedelmező. Ennyi erővel mindenki parlagon hagyhatja a földjjeit. A kertészeti ágazat úgy ahogy van kompletten haldoklik, de a mesterséges gazdasági válsággal és szarkavarással ami most a világban megy már a szántósoknál is komoly problémák lesznek (lásd az EU-n kívüli ukrán gabona esetét amit vámmentesen zúdítanak az EU-ra).
Válasz dutra0 #5946. hozzászólásáraSajnos a tamogatasi rendszer a hibas ahol arra adnak penzt szedd ki a regi szolot es rakjal ujjat es tisztan nyersz 1 misit hektaronken aztan csodalkozun tul termeles van De egy fontos es elore bocsanat senkinek nem szoritottak pisztolyt a fejehez hogy kötelezö bodzast vagy szőlőt művelni
Válasz dutra0 #5946. hozzászólásáraÜdv!elöször is kár egymást uszìtani baràti hangnemből egyre ellensègesebb megnyilvànulàsok jönnek.a tesznek is èrdeke minèl többet jobb àron eladni ők is dolgoznak .vlk îrta èbresztő a paraszt se hülye 2 eve mikor jó àra volt borìtèkolható volt nem lesz mindig ìgy igen gondoltunk előre belèptunk egy teszbe(nem botesz lehet ez hiba volt)es igen kaptunk új fajtàt 1 hektart telepitettunk vegh nel bemertunk 2 napja hasberg 12 az uj 17 es ok is neztek nagyot.tehat probalkozik a paraszt es probal elore latniDE jelenleg a tesz nem tud hasbergre(elobbin meg nem tuk sok van)nem szidom oket proballnak ok is piacot keresni.jövö kèp es egy kis matek ahogy sokan szeretik (szomszèd tavaly 6 hektàr )nem metszette egyszer permetezte ökoba berakta (èn nem mertem csak akg)tovàbbi tàmogatàsokkal gyumolcstermesztes zoldites terulet stb 7misinèl van most 20 ft kilojàert szedineki az arc es sajnos egyre tobbtol hallom jovore nem metszi nem permetezi (nincs raforditàs nics napszamos leszar.mi lesz az ar nem koltok ra a 7 misi az tiszat mi meg majd hiàba szórjuk nem birjuk megvedeni