Ajánlatot tenni nem tudsz, ez nem árverés, nincs licitálás.
A bérleti ajánlatot tudod elfogadni, ha előhaszonbérleti joggal rendelkezel. Ezt egy haszonbérleti elfogadó nyilatkozaton tudod megtenni az illetékes önkormányzatnál. Beviheted személyesen, ott iktatják, pecsételik és adnak róla egy másolatot. Vagy a másik megoldás, hogy tértivevényes levélben megküldöd az önkormányzatnak. Arra kell figyelni, hogy az első és az utolsó napon elméletileg nem fogadják be, de ez lehet, hogy csak nálunk, a helyiek hülyesége.
Válasz #946. hozzászólásra
De nem akarták visszaadni a földet, azaz nem tudtam földhasználatot jelenteni. Ezért kellett a bírósághoz fordulni, ott már nem volt mellé duma.
Nem, nem voltam, mert a legkisebb beteg és én vigyázok rá.
Megköszönném a tapasztalatokat, ha leírnád.
Lesz bázisév, mi lesz egyáltalán ?
Válasz #943. hozzászólásra
Sajnos tévedsz.
Ha eladják a földet, akkor az új tulajdonos a gazdasági év vége előtt 60 nappal felmondhatja a szerződést, függetlenül hogy milyen szerződés van a kezedben.
1994.évi lv. törvény 18/a § 2-3 bekezdés.
2013.április 5-től él.
Most jöttem a bíróságról.
Sziasztok!
Milyen úton kell ajánlatot tennem egy kifüggesztett földre a hivatalban? Semmilen előjogom nincs csak szeretnék esetleg ajánlatot tenni.Köszi
Igen, arra, hogyha tulajdonost cserél a föld, akkor az új tulajdonos azzal a kötöttséggel veszi meg, hogy nekem van rá földhasználatom mondjuk 2017.dec.31-ig. Ezt ő a szerződés lejárata előtt 6 hónappal/60 nappal - mint a terület új tulajdonosa - felmondhatja és ezt nekem természetesen tudomásul kell vennem, de 2014.dec.31-gyel nem mondhatja fel. Olvastam itt az új földtörvénnyel kapcsolatban többféle értelmezést, ezért bizonytalanodtam el.
Mint régebben is írtam, hogy az új jogszabályra hivatkozva felmondtunk egy bérleti szerződést, de bíróságra került sor.
Eredmény: bírósági ítélet előtt megállapodás arról, hogy visszaadják a földet dec 31-el.
Üdv
Válasz #934. hozzászólásra
Vadász vagy csak termelő a földbérlőd?
Ha nem vadász akkor nyugodtan írd neki alá, ha nem akarsz vadászni és nem több 100 hektárról van szó.
Sajnos én se látok más megoldást mint azt hogy a termelőknek alá kell ilyen papírokat íratniuk a tulajdonosokkal és a következő 10 éves ciklusnál teljesen más módszer szerint kell a vadászati jogot bérbeadni.
Eddig nekem is azt mondták, hogy mivel 2017.12.31-én jár le a bérleti szerződésünk, amiben benne van, hogy 6 hónappal a gazdasági év vége előtt mondható fel, a bérbeadó 2017.06.30-i dátummal mondhatja fel. (Előbb csak akkor, ha mi, mint bérlők is beleegyezünk.) Milyen világ az, ahol bármelyik évben a haszonbérlet alatt felmondható lenne, hogy tud úgy az ember tervezni, állatot tartani. Azért kötjük hosszú időre, mert a gazdálkodáshoz kell, állattartás esetén ez nagyon fontos.
Remélem ez tényleg így van és így is marad.
Helló! Tud vki segíteni: A földbérlőm alá akar íratni velem egy sezrződéskiegészítést, miszerint a szerződés időtartamára lemondok a vadászati jogommal való rendelkezésről és átengedem neki. Ez szokványos? nem hallottam még ilyenről... előre is köszönöm
HELLÓ! Van egy 1.2 ha föld amit szeretnék kibérelni, de osztatlanba van . A tulaj azt állítja ki van méretve és vázrajz is van róla de a rajzot nem tudja megmutatni ,ezt a vázrajzot én megtudom nézni a földhivatalba?
A földhivatali ügyintéző szerint,csak a haszonkölcsön szerződés lesz semmis 2014 dec.31 -el, a rokonok közti szívességi földhasználat változatlan marad!!
Válasz #930. hozzászólásra
Amúgy mezőgazdaságban nem dec31 a gazdasági év, ezt nem is vitatja az alperes sem. Ő szerződésében is 3 lehetőség van, gazdasági év vége, terménybetakarítás, de max dec31.
Ha félig nem volna igazam, akkor minek van a szerződésekben ezek beleírva???
Válasz #926. hozzászólásra
ÓÓÓ, bazzz, már meg én kutyulom a szezont a fazonnal.
Gazdálkodási év: 09.01-08.31-ig tart
Gazdasági év: 01.01-12.31-ig tart
Jogszabály gazdaságit ír, elbasztam...
Akkor dec. 31. mínusz 60 nappal lehet felmondani a bérletet...
Válasz #926. hozzászólásra
gazdasági év "MINDEN ESETBEN a szerződés lejárati hó és napja."
Nehogy már a szerződés mondja meg az adózási év végét
Vagy én vagyok már fáradt??
Válasz #926. hozzászólásra
"Gazdasági év vége MINDEN ESETBEN a szerződés lejárati hó és napja.... Ez a mérvadó!!! "
Már megint gazdaságit írsz, miközben GAZDÁLKODÁSIRÓL BESZÉLÜNK.
Gazdaságival a NAV, a könyvelők, dolgoznak ( számla stb...), ami 01.01-től 12.31-ig van.
Attól, hogy a kukoricádat októberben aratod, akkor az már másik gazdálkodási év, de ugyanaz a gazdasági év.
Szerintem...
Válasz #924. hozzászólásra
Öööö, ezen mindig megy a vita.
A gazdasági év mindig 08.31, akkor is, ha a területen kukorica van, és azt csak majd októberben vágják. A NAV-os pedig a gazdasági év.
A gazdasági és gazdálkodási évet nem kutyuljuk, ugye???
Ahogy a többiek is mondják csak a haszonélvezőt illeti meg a bérleti díj. A nevében is benne van, a tulajdon minden hasznát ő élvezi. A tulajdonosnak itt nincs mit beleszólnia, a haszonélvező az úr. Egymás között egyezzenek meg, ha a haszonélvező átenged neki valamit a bérleti díjból akkor jó, ha nem akkor a tulaj így járt. Neked mint bérlőnek nincs semmi kötelezettséged a tulajdonos felé, a haszonélvezővel kell foglalkozni.
Ilyeneket nem nagyon lehet beleírni, hogy elmaradt haszon és társai. Annyit kell leírni, hogy a tulajdonos köteles megtéríteni az ültetvény maradványértékét a telepítőnek. Egy normális ügyvéd tud segíteni ebben.
Nem nagyon vagyok járatos az ültetvényekben, nekem az túl macerás műfaj a szántóföldihez képest. Nem tudom, hogy milyen szerződéseket szoktak kötni ilyen esetekben. Józan paraszti észjárás mentén kell haladni, abból nagy gond nem lehet.
Köszi a válaszokat! Akkor tehát, ha a bérbeadó elhatározza, hogy eladja a területet, -amit persze nem feltételezek, de jobb mindkét oldalnak felkészülni mindenre- és az új tulaj nem kívánja a földet tovább bérbeadni, akkor kirakhat minket? A kártalanítás mértékét hogyan érdemes megállapítani, mit érdemes belevenni a bérleti szerződésbe (pl. befektetés a telepített növényekbe, elmaradt haszon x évre?
Mi a bevett szokás?
Köszi!
Válasz #918. hozzászólásra
Elvileg az új tulaj a jogutód, azaz azzal a feltétellel vette meg a földet, ahogy a szerződés megíródott. Szerintem nem kell új szerződés, a földhasználat a földhivatalban úgy is a Te neveden van. Igen, már neki kell a bérleti díjat adnod, ha utólag fizetsz. Az új tulaj ha úgy gondolja, gazdasági év vége előtt írásban felmondhatja a bérleti szerződést 60 nappal, de el kell számolnotok ( altalajlazítás, szerves trágya kijuttatás... ami több évig fejti ki hatását).
Ezt az új tulajnak a döntése, hogy mi a terve a földdel.
A gazdálkodási év minden év aug.31-e.
Már csak 2014.08.31-el mondhatja fel.
Remélem érthető nagyjából.
Üdv
Kicsit össze vagyok zavarodva, ha bérelek egy földet és időközben tulajdonos váltás van akkor kell e az új tulajjal szerződést kötni? Ha nem akkor az új tulaj értesít hogy mostantól neki küldjem a haszonbért, v. min 60 nappal gazdasági év vége előtt visszaveszi. MOST AKKOR MIVAN!!!
Válasz #914. hozzászólásra
Haszonélvezetes földnél a tulaj egy senki ( már elnézést), ő nem diktálhat. A haszonélvező kezébe kell adnod a bérleti díjat.
A tulajdonos pedig vár, mikor temetik a haszonélvezőt, vagy ad neki pénzt, hogy mondjon le róla.
Talán az államtitkárunk tudna tippet adni a jó szerződés elkészítésében.
A jelenlegi törvény szerint tulajdonos váltás esetén a korábbi tulajdonossal kötött megállapodásod semmissé válik.
Így semmizik ki az osztatlan közös korábbi bérlőit.
Kezdjük ott, hogy maximum 20 évre köthető meg a szerződés.
Aztán művelési ágat kell majd váltani. A szerződés lejárta után ha a tulaj nem nektek adja ki a területet akkor köteles titeket kártéríteni. Jogilag a terület a tulajdonosé, az ültetvény a ti tulajdonotok. A bérbeadó minden különösebb gond nélkül eladhatja a területet.
Kedves Fórumozók! Életünk első haszonbérleti szerzősését készülünk megkötni. Remélem vannak itt nagyobb tapasztalattal rendelkező tagok.
A területen ültetvényt szeretnénk létesíteni, aminek a költségeit, és munkabefektetéseit mi, a bérlők, állnánk. Mind a bérbeadó, mind pedig mi hosszú távú bérletben gondolkodunk, de a bérbeadó bizonyos okok miatt nem szeretné szerződésben pl. 50 évre lekötni a területet. Milyen szerződéses megoldások léteznek arra, hogy a bérbeadónak ne legyen teljesen megkötve a keze, tehát szükség esetén el tudja adni a földet, ugyanakkor mi bérbevevők se bukjuk el a befektetett munkánkat, pénzünket egy ilyen helyzetben.Előre is köszönöm a válaszokat!
Ki kell függeszteni a hosszabbítást, egy kivétel van, ha a szerződésben előre le van írva, hogy a későbbiekben módosítható a bérleti idő és a bérleti díj.
Érdekes a dolog amúgy, mert a 20 év max bérleti időt is lehet többféleképpen értelmezni. Van aki azt mondja, hogy 20 évnél hosszabb szerződést nem lehet kötni. Van pedig aki azt, hogy egy bérlő max 20 évig bérelhet egy földet. Nem kis különbség van köztük. Az utóbbit a mostani bárók nagyon ellenzik, mert a földjeik javát a 90-es években szedték össze, nem nagyon akarják ezeket elveszíteni.
Válasz #904. hozzászólásra
Most hogy van ez a hosszabítgatás??
Lehet, nem lehet?
Le kell járnia vagy nem?
Mintha úgy hallottam volna, hogy nem engedik a földhivatalnál, de nem vagyok biztos benne. Azt tudom, hogy tavaly a szövetkezetek maximális évre bebiztosították magukat, mindenkivel kötöttek gyorsba....
Nem tom...
Válasz #899. hozzászólásra
akkor ha osztatlan közösben vagyok tulaj és bérlő is, de van más bérlő is bent aki nem társtulaj. Neki lejár jövőre a szerződése (5 évnél régebben bérli) ha ő hosszabbítani akarja akkor ki kell-e függesztenie jövőre és én előtte fogok állni a rangsorban avagy nem?
Ptk 373.§
Erre hivatkozva lehet elővásárlási jogot engedni másik személy részére. Olvasd végig a jogszabályt és rájössz mindenre. Kevesen veszik a fáradtságot, hogy utánaolvassanak. Elég visszatartó erőnek bizonyul ha bele van írva a vételi ajánlatba.
5101 hozzászólás
Válasz #944. hozzászólásra
Ajánlatot tenni nem tudsz, ez nem árverés, nincs licitálás.
A bérleti ajánlatot tudod elfogadni, ha előhaszonbérleti joggal rendelkezel. Ezt egy haszonbérleti elfogadó nyilatkozaton tudod megtenni az illetékes önkormányzatnál. Beviheted személyesen, ott iktatják, pecsételik és adnak róla egy másolatot. Vagy a másik megoldás, hogy tértivevényes levélben megküldöd az önkormányzatnak. Arra kell figyelni, hogy az első és az utolsó napon elméletileg nem fogadják be, de ez lehet, hogy csak nálunk, a helyiek hülyesége.
Válasz #947. hozzászólásra
Szerintem úgy mint én, egyenrangúan.
Válasz #948. hozzászólásra

"Lesz bázisév, mi lesz egyáltalán ?"
Erről nem esett szó. De ezt valahol már leírtam, leírtuk, hogy ...
Keressünk neki egy illő topikot.
Én nem bérelek, bérbe sem adok így ezt a topikot nem kiséremmel figyelemmel.
Hogy most miért is keveredtem ide?
Talán az alkohol?
Válasz #946. hozzászólásra
De nem akarták visszaadni a földet, azaz nem tudtam földhasználatot jelenteni. Ezért kellett a bírósághoz fordulni, ott már nem volt mellé duma.
Nem, nem voltam, mert a legkisebb beteg és én vigyázok rá.
Megköszönném a tapasztalatokat, ha leírnád.
Lesz bázisév, mi lesz egyáltalán ?
Üdv
Válasz #944. hozzászólásra
Azt kellene tudni, hogy aki kifüggesztette milyen státusszal akar bérelni.
Válasz #945. hozzászólásra

Szerintem ezt ugyanígy tudtuk mielőtt bementél is.
Vagy valamit félre értettem?
Az este voltál-e a földfórumon?
Hétvégén leírom a tapasztalataimat.
Válasz #943. hozzászólásra
Sajnos tévedsz.
Ha eladják a földet, akkor az új tulajdonos a gazdasági év vége előtt 60 nappal felmondhatja a szerződést, függetlenül hogy milyen szerződés van a kezedben.
1994.évi lv. törvény 18/a § 2-3 bekezdés.
2013.április 5-től él.
Most jöttem a bíróságról.
Sziasztok!
Milyen úton kell ajánlatot tennem egy kifüggesztett földre a hivatalban? Semmilen előjogom nincs csak szeretnék esetleg ajánlatot tenni.Köszi
Igen, arra, hogyha tulajdonost cserél a föld, akkor az új tulajdonos azzal a kötöttséggel veszi meg, hogy nekem van rá földhasználatom mondjuk 2017.dec.31-ig. Ezt ő a szerződés lejárata előtt 6 hónappal/60 nappal - mint a terület új tulajdonosa - felmondhatja és ezt nekem természetesen tudomásul kell vennem, de 2014.dec.31-gyel nem mondhatja fel. Olvastam itt az új földtörvénnyel kapcsolatban többféle értelmezést, ezért bizonytalanodtam el.
Válasz #940. hozzászólásra
Azt nem tudom, hogy milyen jogszabályok maradnak és mennek, de még ez hatályos jelenleg.
Mint régebben is írtam, hogy az új jogszabályra hivatkozva felmondtunk egy bérleti szerződést, de bíróságra került sor.
Eredmény: bírósági ítélet előtt megállapodás arról, hogy visszaadják a földet dec 31-el.
Üdv
Válasz #939. hozzászólásra
Ez benne marad az új földtörvényben vagy kivették belőle?
Válasz #937. hozzászólásra
Mire gondolsz ???
Az új jogszabályra?
Csak új tulajdonos esetén mondható fel.
Válasz #934. hozzászólásra
Vadász vagy csak termelő a földbérlőd?
Ha nem vadász akkor nyugodtan írd neki alá, ha nem akarsz vadászni és nem több 100 hektárról van szó.
Sajnos én se látok más megoldást mint azt hogy a termelőknek alá kell ilyen papírokat íratniuk a tulajdonosokkal és a következő 10 éves ciklusnál teljesen más módszer szerint kell a vadászati jogot bérbeadni.
Eddig nekem is azt mondták, hogy mivel 2017.12.31-én jár le a bérleti szerződésünk, amiben benne van, hogy 6 hónappal a gazdasági év vége előtt mondható fel, a bérbeadó 2017.06.30-i dátummal mondhatja fel. (Előbb csak akkor, ha mi, mint bérlők is beleegyezünk.) Milyen világ az, ahol bármelyik évben a haszonbérlet alatt felmondható lenne, hogy tud úgy az ember tervezni, állatot tartani. Azért kötjük hosszú időre, mert a gazdálkodáshoz kell, állattartás esetén ez nagyon fontos.
Remélem ez tényleg így van és így is marad.
Válasz #933. hozzászólásra

Földhivatalnál ki kell kérni a vázrajzot és kész.
Válasz #934. hozzászólásra
Ne írd alá!
Helló! Tud vki segíteni: A földbérlőm alá akar íratni velem egy sezrződéskiegészítést, miszerint a szerződés időtartamára lemondok a vadászati jogommal való rendelkezésről és átengedem neki. Ez szokványos? nem hallottam még ilyenről... előre is köszönöm
HELLÓ! Van egy 1.2 ha föld amit szeretnék kibérelni, de osztatlanba van . A tulaj azt állítja ki van méretve és vázrajz is van róla de a rajzot nem tudja megmutatni ,ezt a vázrajzot én megtudom nézni a földhivatalba?
Válasz #869. hozzászólásra

A földhivatali ügyintéző szerint,csak a haszonkölcsön szerződés lesz semmis 2014 dec.31 -el, a rokonok közti szívességi földhasználat változatlan marad!!
Válasz #930. hozzászólásra
Amúgy mezőgazdaságban nem dec31 a gazdasági év, ezt nem is vitatja az alperes sem. Ő szerződésében is 3 lehetőség van, gazdasági év vége, terménybetakarítás, de max dec31.
Ha félig nem volna igazam, akkor minek van a szerződésekben ezek beleírva???
Válasz #926. hozzászólásra

ÓÓÓ, bazzz, már meg én kutyulom a szezont a fazonnal.
Gazdálkodási év: 09.01-08.31-ig tart
Gazdasági év: 01.01-12.31-ig tart
Jogszabály gazdaságit ír, elbasztam...
Akkor dec. 31. mínusz 60 nappal lehet felmondani a bérletet...
Válasz #926. hozzászólásra
gazdasági év "MINDEN ESETBEN a szerződés lejárati hó és napja."
Nehogy már a szerződés mondja meg az adózási év végét
Vagy én vagyok már fáradt??
Válasz #926. hozzászólásra
"Gazdasági év vége MINDEN ESETBEN a szerződés lejárati hó és napja.... Ez a mérvadó!!! "
Már megint gazdaságit írsz, miközben GAZDÁLKODÁSIRÓL BESZÉLÜNK.
Gazdaságival a NAV, a könyvelők, dolgoznak ( számla stb...), ami 01.01-től 12.31-ig van.
Attól, hogy a kukoricádat októberben aratod, akkor az már másik gazdálkodási év, de ugyanaz a gazdasági év.
Szerintem...
Válasz #925. hozzászólásra
"Kivéve, ha a szerződésben más dátum szerepel."
Minden támogatás 09.01-től a következő év 08.31-ig van besorolva...bármiről is szól a szerződés.
"Ha jól értelmezem az írásokat, akkor már nem az új bérlő kapja 2020 ig a területalapú támogatást."
???
Ezt nem értem.
Válasz #925. hozzászólásra
Na itt vagytok tévedésbe. Túl vagyok egy bíóságin.. Gazdasági év vége MINDEN ESETBEN a szerződés lejárati hó és napja.... Ez a mérvadó!!!
Badarság amivel nálam is próbálkoztak 09.31 vagy 08.31-el....
Válasz #924. hozzászólásra
Öööö, ezen mindig megy a vita.
A gazdasági év mindig 08.31, akkor is, ha a területen kukorica van, és azt csak majd októberben vágják. A NAV-os pedig a gazdasági év.
A gazdasági és gazdálkodási évet nem kutyuljuk, ugye???
Válasz #919. hozzászólásra



"A gazdálkodási év minden év aug.31-e.
Már csak 2014.08.31-el mondhatja fel."
Kivéve, ha a szerződésben más dátum szerepel.
Ha jól értelmezem az írásokat, akkor már nem az új bérlő kapja 2020 ig a területalapú támogatást.
Válasz #919. hozzászólásra

Érthető voltál , köszöszönöm!
Válasz #914. hozzászólásra
Ahogy a többiek is mondják csak a haszonélvezőt illeti meg a bérleti díj. A nevében is benne van, a tulajdon minden hasznát ő élvezi. A tulajdonosnak itt nincs mit beleszólnia, a haszonélvező az úr. Egymás között egyezzenek meg, ha a haszonélvező átenged neki valamit a bérleti díjból akkor jó, ha nem akkor a tulaj így járt. Neked mint bérlőnek nincs semmi kötelezettséged a tulajdonos felé, a haszonélvezővel kell foglalkozni.
Válasz #920. hozzászólásra

Ilyeneket nem nagyon lehet beleírni, hogy elmaradt haszon és társai. Annyit kell leírni, hogy a tulajdonos köteles megtéríteni az ültetvény maradványértékét a telepítőnek. Egy normális ügyvéd tud segíteni ebben.
Nem nagyon vagyok járatos az ültetvényekben, nekem az túl macerás műfaj a szántóföldihez képest. Nem tudom, hogy milyen szerződéseket szoktak kötni ilyen esetekben. Józan paraszti észjárás mentén kell haladni, abból nagy gond nem lehet.
Válasz #915. hozzászólásra
Köszi a válaszokat! Akkor tehát, ha a bérbeadó elhatározza, hogy eladja a területet, -amit persze nem feltételezek, de jobb mindkét oldalnak felkészülni mindenre- és az új tulaj nem kívánja a földet tovább bérbeadni, akkor kirakhat minket? A kártalanítás mértékét hogyan érdemes megállapítani, mit érdemes belevenni a bérleti szerződésbe (pl. befektetés a telepített növényekbe, elmaradt haszon x évre?
Mi a bevett szokás?
Köszi!
Válasz #918. hozzászólásra
Elvileg az új tulaj a jogutód, azaz azzal a feltétellel vette meg a földet, ahogy a szerződés megíródott. Szerintem nem kell új szerződés, a földhasználat a földhivatalban úgy is a Te neveden van. Igen, már neki kell a bérleti díjat adnod, ha utólag fizetsz. Az új tulaj ha úgy gondolja, gazdasági év vége előtt írásban felmondhatja a bérleti szerződést 60 nappal, de el kell számolnotok ( altalajlazítás, szerves trágya kijuttatás... ami több évig fejti ki hatását).
Ezt az új tulajnak a döntése, hogy mi a terve a földdel.
A gazdálkodási év minden év aug.31-e.
Már csak 2014.08.31-el mondhatja fel.
Remélem érthető nagyjából.
Üdv
Kicsit össze vagyok zavarodva, ha bérelek egy földet és időközben tulajdonos váltás van akkor kell e az új tulajjal szerződést kötni? Ha nem akkor az új tulaj értesít hogy mostantól neki küldjem a haszonbért, v. min 60 nappal gazdasági év vége előtt visszaveszi. MOST AKKOR MIVAN!!!
Válasz #916. hozzászólásra
A tulaj nem kap bérleti díjat, de ez nem is a te bajod.
Válasz #914. hozzászólásra
Haszonélvezetes földnél a tulaj egy senki ( már elnézést), ő nem diktálhat. A haszonélvező kezébe kell adnod a bérleti díjat.
A tulajdonos pedig vár, mikor temetik a haszonélvezőt, vagy ad neki pénzt, hogy mondjon le róla.
Válasz #912. hozzászólásra

Kora reggel éh gyomorra ez nagyon nehéz kérdés.
Talán az államtitkárunk tudna tippet adni a jó szerződés elkészítésében.
A jelenlegi törvény szerint tulajdonos váltás esetén a korábbi tulajdonossal kötött megállapodásod semmissé válik.
Így semmizik ki az osztatlan közös korábbi bérlőit.
Válasz #909. hozzászólásra
Ha a haszonélvezővel kötöd a szerződést a tulajdonost mennyi bérleti díjat kaphat?Mert mind ketten szeretnék a bérletet.
Válasz #912. hozzászólásra
Kezdjük ott, hogy maximum 20 évre köthető meg a szerződés.
Aztán művelési ágat kell majd váltani. A szerződés lejárta után ha a tulaj nem nektek adja ki a területet akkor köteles titeket kártéríteni. Jogilag a terület a tulajdonosé, az ültetvény a ti tulajdonotok. A bérbeadó minden különösebb gond nélkül eladhatja a területet.
Kedves Fórumozók! Életünk első haszonbérleti szerzősését készülünk megkötni. Remélem vannak itt nagyobb tapasztalattal rendelkező tagok.
A területen ültetvényt szeretnénk létesíteni, aminek a költségeit, és munkabefektetéseit mi, a bérlők, állnánk. Mind a bérbeadó, mind pedig mi hosszú távú bérletben gondolkodunk, de a bérbeadó bizonyos okok miatt nem szeretné szerződésben pl. 50 évre lekötni a területet. Milyen szerződéses megoldások léteznek arra, hogy a bérbeadónak ne legyen teljesen megkötve a keze, tehát szükség esetén el tudja adni a földet, ugyanakkor mi bérbevevők se bukjuk el a befektetett munkánkat, pénzünket egy ilyen helyzetben.Előre is köszönöm a válaszokat!
x
Válasz #909


Válasz #907. hozzászólásra
A tulajdonnál magasabb a haszonélvező, ő rendelkezik a területtel. Elvileg csak vele kell aláíratni...elvileg.
Válasz #907. hozzászólásra
Az a legjobb, ha mindketten aláírják. Amúgy elméletileg a haszonélvezővel kellene kötni a szerződést.
Valahol olvastam de nem találom, bérleti szerződés a haszonélvezővel kell kötni, vagy írassam alá a tulajjal és a haszonélvezővel is?
Válasz #905. hozzászólásra
Ki kell függeszteni a hosszabbítást, egy kivétel van, ha a szerződésben előre le van írva, hogy a későbbiekben módosítható a bérleti idő és a bérleti díj.
Érdekes a dolog amúgy, mert a 20 év max bérleti időt is lehet többféleképpen értelmezni. Van aki azt mondja, hogy 20 évnél hosszabb szerződést nem lehet kötni. Van pedig aki azt, hogy egy bérlő max 20 évig bérelhet egy földet. Nem kis különbség van köztük. Az utóbbit a mostani bárók nagyon ellenzik, mert a földjeik javát a 90-es években szedték össze, nem nagyon akarják ezeket elveszíteni.
Válasz #904. hozzászólásra
Most hogy van ez a hosszabítgatás??
Lehet, nem lehet?
Le kell járnia vagy nem?
Mintha úgy hallottam volna, hogy nem engedik a földhivatalnál, de nem vagyok biztos benne. Azt tudom, hogy tavaly a szövetkezetek maximális évre bebiztosították magukat, mindenkivel kötöttek gyorsba....
Nem tom...
Válasz #903. hozzászólásra
Nem állsz előtte.
Válasz #899. hozzászólásra
akkor ha osztatlan közösben vagyok tulaj és bérlő is, de van más bérlő is bent aki nem társtulaj. Neki lejár jövőre a szerződése (5 évnél régebben bérli) ha ő hosszabbítani akarja akkor ki kell-e függesztenie jövőre és én előtte fogok állni a rangsorban avagy nem?
Válasz #901. hozzászólásra

Ptk 373.§
Erre hivatkozva lehet elővásárlási jogot engedni másik személy részére. Olvasd végig a jogszabályt és rájössz mindenre. Kevesen veszik a fáradtságot, hogy utánaolvassanak. Elég visszatartó erőnek bizonyul ha bele van írva a vételi ajánlatba.