A Dráva Natura Kft. által hazánkban használt tartástechnológia nem ismeretlen Európa nyugati részén. Elsősorban az óceáni éghajlatú területeken - Egyesült Királyság, Franciaország, Dánia – terjedt el. Cégünk ennek a tartástechnológiának a magyarországi elterjesztését tűzte ki célul. Angliából származó információk és személyes, valamint az elmúlt időszak gyakorlati tapasztalatai alapján mára kidolgoztuk a szabadtartásos sertéstartás hazai viszonyokra adaptált, és kontinentális éghajlati viszonyaink közt is sikerrel alkalmazható változatát.
A fajták közül a lapály és duroc szintetikus vonalainak keresztezéséből származó a Rattlerow-Seghers kocákra eset a választásunk. A termelési célnak megfelelően erre az anyai vonalra vagy közvetlenül végtermék előállító kan spermáját használhatjuk, és hízó végterméket kapunk vagy egy anyai tulajdonságokra szelektált kan használatával tenyész süldőket állíthatunk elő.
A sertések szabadban történő elhelyezése jobb állategészségügyi helyzetet teremt, mint amit egy átlagos nagyüzemi zárt technológia mellett biztosítani lehet. A kiesésből eredő veszteségek jelentősen mérsékelhetőek és lehetőségünk nyílik arra, hogy tenyészállatainkat hosszabb időn át, több cikluson keresztül a termelésben tartsuk. Ezen túl a szabadban történő elhelyezés esetében a gyógyszer és a közüzemi költségek (víz, gáz, elektromos áram) jóval alacsonyabbak, mint a zárt tartás esetében.
Előnye továbbá, hogy a gazdasági méret folyamatosan alakítható. Ennek megfelelően merül fel a beruházás finanszírozási igénye. Ebből az is kitűnik, hogy nem kizárólag nagy létszámú telepek kialakítására alkalmas, ellenkezőleg, házkörüli vagy kisgazdasági méretekben is optimális.
A mobil épületek egyidejűleg látnak el épület és technológiai funkciót, ezért az 1 m2-re jutó költségük töredéke, mint a zárt telepnek. A sertések kerítéssel körülvett, úgynevezett tenyész kertekben kerülnek elhelyezésre. A kertek kerítése az állatok felőli oldalon elektromos védelemmel (villanypásztor) is el van látva.
Az állatokat az időjárás viszontagságaitól önhordó, mozgatható konténerek védik. Ezeknek alapvetően három változatát különböztetjük meg. A kocák, kocasüldők csoportos elhelyezésére szolgáló nagyobb méretű konténer 12-14 állat számára elegendő. Ezekből annyi helyezhető el egy kertben, hogy 1 ha területre legfeljebb 30-40 koca kerüljön.
Az ellő és a szoptató kocák külön elkerített részben, az állatok egyenkénti elhelyezésére alkalmas, szigetelt, mobil konténerekben tarthatóak. Az ellető konténer egyszerre ól és elletői technológia is, amely rendelkezik melegpadozattal, agyonnyomás gátló szerkezettel és fűtési opcióval is.
A harmadik típusú mobil építmény egy kifutóval kiegészített, alacsony belmagasságú konténer ól, ahol a malacokat a választásuktól a hizlaldába telepítésükig tartjuk növekvő almon. Az etetésük, itatásuk a konténeren belül van megoldva.
A tartásmódunk tehát az elhelyezés kivételével minden elemében intenzív és alkalmas a legmodernebb állattenyésztési eljárások alkalmazására. A genetikai képességek kifejtését a legjobb szakemberek bevonásával előállított takarmányok segítik. A takarmányozási rendszerünket a Vitafort Első Takarmánygyártó és Forgalmazó Zrt.-vel közösen alakítottuk ki.
A szabadban történő tartás ellenére tevékenységünk nem biotermék előállítás, legfeljebb a tartásmódból adódóan ökológiailag átgondoltabb és természet közelibb a végtermék állítható elő, ami a termékpálya valamennyi szereplőjének csak a hasznára lehet.
A tartásmód kialakításánál fontos szempont az ökológiailag fenntartható gazdálkodásra való törekvés. Ezen tartási technológiával olyan területek is hasznosíthatóvá válhatnak, amelyek parlag területek voltak. Így az általunk bemutatott tartástechnológia a kedvezőtlen gazdasági és természeti adottságú területek hasznosításával alkalmas lehet a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatására is.
az ne mugy müködik hogy azt akarom hogy 6 honap alatt akarom felhizlalni... akkor kukoricával nem lehet
6 honap alatt csak nagy fehérje tartalmu kajával lehet felhizlalni a kukival max 1 év alatt éri el sajnos
de csak hogy nagyjábol tudjad 1 év alatt 5-6 mázsa körüli kaját eszik meg 6 honap alatt pedig 3 mázsával kell számolni persze ez drágább kicsivel..... érdeklödd meg hogy a környéken van e aki árul kész tápot neked hizonak is és akkor már ki is számolhatod ......
Válasz #2003. hozzászólásra
kukoricát adnák neki és elinte malactápot és 6-hónap alatt szertném felhizlalni 130kg-ra kukorica 8000ft/mázsa egy kb árat tudnál mondani hogy mennyi lenne?
attol függ mit etetnél velük mennyiért tudod beszerezni? mert egy malac meghizik akár 6 honap alatt is 130 ra de van hogy 1 év kell neki takarmány függö.....néz szét környékeden mit kapsz olcson...
bocsánat de itt Kecskeméten minden patika állatorvosé és bemegyek elmondom mi a bajom mit szokott felírni a kezelő és vagy ajánl egy másikat vagy felírja amit a szoktak kapni.
Dühös vagyok,bár nem teljesen ez a téma a topicban, de leírom,mert dühít.
Az állatorvos ilyenkor megy szabadságra a gyógyszerből meg kifogytam amivel a malacokat oltom ilyenkor hasmenés idején, még csak négy hetesek, tényleg ilyenkor ki mit csinál ? Másik doki nincs aki helyettesíti.
Ilyenkor Lincospectint kaptak 1 ml-t
Válasz #1992. hozzászólásra
Azt hittem, hogy van talonban valami beszerzési forrás. Egyébként oké ahogy mondod.
Ellenben megszegted szabályt, mert magázol! Ez büntit ér! Méghozzá 3 sör! De mivel én absztinens vagyok, neked kell a 3 sort elfogyasztanod, de ízibe!!!!!!
Nem tudok olcsót, csak arra utaltam h 100kg körülieket már eladják, és arra hizlalhat jó 100ast, / csak ne minőségi hízót vegyen, hanem hosszúderekú nagyfehéret, amire tud hová rakódni / .
Sziasztok segítséget szeretnék kérni, a kérdésem az hogy híg trágyalét sertések alól magán emberek földjére kilehet e engedni büntetés nélkül a szippantóból?
http://www.hhrf.org/karpatiigazszo/070807/ht02.html
Egy leírás a betegségről.
Egyébként tapasztalatom szerint nem kiszámítható a végkimenetel egy betegségnél sem. Épült már fel reménytelennek tűnő és pusztult már el egészségesnek látszó is.
Válasz #1970. hozzászólásra
Szia !
Amire te gondolsz , az a csalánlázas orbánc . De ez egy másik tipusú ún. fehér orbánc . Ez
már csak akkor lehet észrevenni , mikor a hízó étvágytalan , támolyog majd nem tud lábra állni . Persze a dokit mi is kihívtuk , aki ödémát diagnosztizált ... Két betegből az amelyik kevésbé volt "támolygós" felépült pár nap elteltével . A másik is túlélte , de mikor próbál felállni a hátsó lábaira sikerül , az elsők nem tartják meg .
Hello
Egyik ismerősömnek is volt 2 éve ilyen a hízó nem tudott lábra állni ,tiszta lila foltos volt Az állatorvosa felállította 1 hét alatt utánna már jó volt .
Minden féleképp hívjál dokit
Üdv sertéstartók !
Van egy 80 kilós hízóm ami orbáncos volt és nem tud ráállni az első lábaira . Kérdésem a következő :fel tud-e épülni ebből a betegségből ?
Előre is köszönöm válaszaitokat !
Értéke a zsírja és a szaporasága
Kistermelők Lapja (2013/06. szám)
Kónya Gergő
2013.07.01., hétfő, 11:04
A vietnámi csüngőhasú sertés az ázsiai sertésfajták sajátosságait hordozó, kisméretű, könnyen és nagymértékben zsírosodó sertésfajta. Lábai rövidek, háta hajlott. Orra rövid, pofája ráncos, fülei kicsinyek és felfelé állóak. Jellemző rá a nagy toka. Földig érő hasa oly nagy lehet, hogy már akadályozza a mozgásban.
Farka egyenes, és bojtban végződik.
Kifejlett kori súlya átlagosan 60 kg, de akár a 120 kg-ot is elérheti. Mérete és elzsírosodása nagyban függ a takarmányozástól. Színe többnyire egyszínű fekete, de akadnak feketetarkák is. A pöttyös, túlnyomóan vagy teljesen fehér és vörös egyedek más fajtába tartozó ősökről árulkodnak.
Kanszag ellen herélés
Az ivarzásában szezonalitás figyelhető meg, évente egyszer vagy kétszer fial. A vemhességi ideje és ivari ciklusának hossza a többi sertésével azonos, 115, illetve 21 nap. A vemhesség ideje, főképp idősebb korban, akár 140 napig is elhúzódhat. A kocával együtt tartott kan csak az első sikeres ugrásig hajt, aztán békén hagyja párját. A kan nem bántja a fias kocát és a malacokat sem. Ha a kan külön van tartva, akkor egy szezonon belül a második ivarzáskor célszerű búgatni a tűrési reflex kialakulása után 12-16 órával. A reflex során a koca tűri, hogy ráüljenek a hátára. Ha rátesszük a kezünket a hátára, akkor begörbíti. Az almok mérete igen változó, 2-15 malac születhet egyszerre. A nagyszámú almok gyakoribbak, kb. 10 malac felnevelésére számíthatunk kocánként és fialásonként. Az ivarérése a hússertésekhez viszonyítva hamarabb bekövetkezik, de a nagy alomszám miatt 8-10 hónapos kor előtt nem érdemes búgatni a koca egészsége érdekében. 7-8 pár szimmetrikusan elhelyeződő hibátlan csecsbimbója van. A rejtett heréjűség és sérv nem jellemző a fajtára. Ha mégis előfordulna, ezeket az egyedeket nem szabad tenyésztésbe venni, mert ezt örökítik. A herélést mindenképp el kell végezni. Hallottam olyan véleményt, hogy a fajta kanszagmentes, de nem érdemes kísérletezni. Mások szerint elviselhetetlen kanszaga van a húsának. A hússertéseknél a kanszag mértéke egyrészt egyedfüggő, másrészt vannak rá kevésbé és jobban érzékeny emberek is.
Hideg ellen bőséges almozás
A malacoknak kéthetes kortól lehet szilárd táplálékot adni. A választást 8-10 hetesen érdemes végezni. Alacsony húshozama és könnyű elzsírosodása miatt a zsírhasznosítású sertésekhez kell sorolnunk. Hallottam olyan sertéstartóról, aki azért tartott egy-egy vietnámit, hogy a hússertések alacsonyabb zsírtermelését így kompenzálja. Gyakorlatilag minden ehető dolgot elfogyaszt. A tenyésztésre szánt és tenyésztésbe vett kocák elhízását ajánlatos elkerülni, mert ez oka lehet az alacsony alomszámnak. Az elhízást magasabb rosttartalmú takarmányozással (zöldségek, fű) lehet kordában tartani. A gyümölcsök cukortartalmáról nem szabad elfeledkeznünk! Ezt a napi energia-felvételnél számításba kell vennünk. A kanoknál is nagyon oda kell figyelni az elhízásra, mert könnyen megeshet, hogy túlsúlyos kanunk egész egyszerűen képtelen lesz ugrani. Nem érdemes intenzíven takarmányozni, ezt termelésével nem tudja meghálálni. Másrészt hús-, és zsírminősége meg is kívánja a változatos, extenzív takarmányozást. Előnye szerény igényeiből adódik. Mi kiskorában adtunk neki kevés tápot, aztán kukoricát, búzát, zöldséghulladékot is kapott. Fontos, hogy mindig legyen előtte víz, mert a fajta sokat iszik. Gyenge pontja, hogy nem szereti a hideget. Ezt bőséges almozással tudjuk ellensúlyozni.
Okos állat
Lassan fejlődik, egyéves korában lesz vágásérett. 70-80 kilogrammosan érdemes levágni. Mi 1,5 éves korában vágtuk le. Megsajnáltuk, mert a nyári melegben az elhízás miatt alig kapott levegőt, és féltünk, hogy elpusztul. Súlyát 50 kg-ra becsültük, 30 l zsírt és néhány kg húst nyertünk belőle. Háta olyan széles volt, hogy vágáskor ki sem kellett támasztani az oldalát. Enélkül sem dőlt el. Vágásakor nehezen pusztul el, a miénk a lövést követően sokáig és egy átlag disznóhoz képest hangosabban visított. Úgy gondolom, ha sikerül kitapasztalnunk a helyes takarmányozását a fajtának, akkor valamivel kedvezőbb hús-zsír arányt érhetünk el. Húsa amilyen kevésnek, olyan ízletesnek bizonyult!
Ahol alszik, ott szabályos fészket épít magának. A mi vietnámink faágakból alakított ki magának olyan fekhelyet, ahol a nagy hasa nem zavarta a pihenését. Ha van elég helye, akkor egy helyre piszkít. A többi állatot nem bántja. Mi a tyúkokkal együtt tartottuk, a kutya pedig a játszótársa lett. Az emberrel szemben bizalmatlan, de nem harcias. Nekünk nem sikerült kézhez szoktatni. Jött utánunk, de ha meg akartuk simogatni, elszaladt. Valószínűleg a fiatalkori emberhez szokás hiánya miatt alakult így. A sertés okos faj, így szoktatással a vietnámi is igen barátságos lehet.
Nagy előnye a szaporaság
A vietnámiból tenyésztették ki kísérleti célokra a törpesertést, de az is eléri a mintegy 50 kg súlyt kifejletten. Mindkét fajta alkalmas házikedvencnek. Tanításuk során a pozitív megerősítést lehet alkalmazni, a verés nem használ. A jutalomfalatokra kedvezően reagálnak. Elég okosak, élelemszerző viselkedésük erős, könnyen megtanulják kinyitni a hűtőt. Turkálási ösztönüket is ki kell elégíteniük. Nagyon türelmesnek kell lennünk, hogy jól nevelt házikedvenc váljon belőlük. Emellett könnyű félrenevelni őket. Élettartamuk várhatóan 12-20 év. Valamiféle egzotikus állat benyomását keltik kedvencként tartva, de állattenyésztőként az én véleményem az, hogy ehhez túl sokat kell velük foglalkozni, és a sertés nem való lakásba.
A vietnámi népszerűségének valószínűleg határt szab hazánkban a mangalica, mely szintén zsírhasznosítású fajta, de nagyobbra nő, és ezért több élelmiszert lehet belőle előállítani. Ráadásul húsának és zsírjának a minősége nemzetközileg elismert. A vietnámi előnye viszont a mangalicával - de az európai hússertésekkel szemben is - a szaporasága. Ezenkívül még a mangalicánál is szerényebb igényű. Érdemes volna a vietnámi zsírjának zsírsavösszetételét és koleszterintartalmát megvizsgálni és összehasonlítani a mangalicával.
Franciaországban vannak próbálkozások az európai, jó hústermelő fajták és a szapora, de gyenge hústermelő és rossz küllemű ázsiai fajtákból előállítani szaporább és jó hústermelő sertéseket. Az ázsiai tenyészállatimportnak viszont komoly állategészségügyi akadályai vannak. Hogy a háztájiban mennyire éri meg a zsírosabb, de szaporább hízó - értem ez alatt a keresztezéseket is - azt minden sertéstartónak magának kell mérlegelnie. Nekünk volt egy pietrain jellegű kocánk, amit 3 mázsásan levágtunk. Zsírja alig lett, de még szalonnát se tudtunk belőle hagyni. Ugyanez jellemző volt utódaira is. Akkor jól jött volna egy kis vietnámi zsírja a kolbászba.
Süssünk-főzzünk zsírral!
A fogyasztók a zsiradékot, ezen belül is az állati eredetűt nem tartják egészségesnek. Magas energiatartalmuk miatt a zsíroknak és olajoknak a nehéz fizikai munkát végzők étrendjében lehet nagyobb szerepe. Manapság a népesség nagy része nem végez ilyen munkát a fejlett országokban. Az állati zsiradéknak azonban van egy nagy előnye a növényi olajokkal szemben. Döntően telített zsírsavak alkotják, míg a növényi olajokban több a telítetlen. A telítetlen zsírsavaknak hő hatására könnyebben megváltozhat a térbeli szerkezetük, transz-zsírsavak keletkezhetnek belőlük. A telített zsírsavak hőstabilabbak. Az emberi és állati szervezet a transz-zsírsavakat képtelen bontani, és az egészségre gyakorolt hatásuk ismeretlen. Itt léphet be a képbe a vietnámi sertés - nem mellékesen igen ízletes zsírja!
Én azt javaslom, ha lehet választani, hogy zsírral vagy olajjal süssünk-főzzünk, inkább a zsír mellett döntsünk. A zsírok koleszterintartalmától nem kell félnünk, mert azt az egészséges szervezet lebontja, és a táplálkozással a koleszterinszintünket csak igen kismértékben lehet befolyásolni. Ezenkívül a napi koleszterinigényünket a bevitt mennyiséggel nem tudjuk kielégíteni, az emberi szervezet sok energiát fordít a koleszterinszintézisre. Ez alapján azt kell mondanunk, hogy a zsírból származó koleszterin támogatja szervezetünket, mert kevesebb energiát kell fordítani a szintézisére.
A „modern kultúrák" elszakadtak a természettől és az élelmiszer-előállítástól. Ahogy én látom, Európa-szerte kezd visszatérni a helyileg - akár saját fogyasztásra, akár eladásra - előállított élelmiszerek becsülete. A nagyüzemi állattenyésztés is egészséges élelmiszert állít elő, a kisüzemi vagy háztáji körülményekben azonban megfelelő tudás birtokában könnyebben meg lehet valósítani a legmagasabb minőségi kategóriájú élelmiszertermelést. Helyesen járunk el, ha az „az vagy, amit megeszel" mondáshoz tartjuk magunkat, és magas minőségű élelmiszert fogyasztunk. Ennek sokszor anyagi akadályai vannak, amit az igen szerény igényű vietnámi sertés tartásával és fogyasztásával jobb irányba tudunk billenteni.
Kónya Gergő
Állattenyésztő Msc. hallgató Kaposvári Egyetem
A cikket a Kistermelők Lapja 2013/06. számában olvashatja.
5062 hozzászólás
Válasz #2011. hozzászólásra


egy kicsit nem tul idösek a malackák a koca meg nem tul vékonyka ?
Válasz #2008. hozzászólásra
Valakinek van ilyen vagy ehhez hasonló tartásmóddal tapasztalata?
Sertés szabadtartás
Sertés szabadtartás - Intenzív fajta, intenzív termelés szabadban
A Dráva Natura Kft. által hazánkban használt tartástechnológia nem ismeretlen Európa nyugati részén. Elsősorban az óceáni éghajlatú területeken - Egyesült Királyság, Franciaország, Dánia – terjedt el. Cégünk ennek a tartástechnológiának a magyarországi elterjesztését tűzte ki célul. Angliából származó információk és személyes, valamint az elmúlt időszak gyakorlati tapasztalatai alapján mára kidolgoztuk a szabadtartásos sertéstartás hazai viszonyokra adaptált, és kontinentális éghajlati viszonyaink közt is sikerrel alkalmazható változatát.
A fajták közül a lapály és duroc szintetikus vonalainak keresztezéséből származó a Rattlerow-Seghers kocákra eset a választásunk. A termelési célnak megfelelően erre az anyai vonalra vagy közvetlenül végtermék előállító kan spermáját használhatjuk, és hízó végterméket kapunk vagy egy anyai tulajdonságokra szelektált kan használatával tenyész süldőket állíthatunk elő.
A sertések szabadban történő elhelyezése jobb állategészségügyi helyzetet teremt, mint amit egy átlagos nagyüzemi zárt technológia mellett biztosítani lehet. A kiesésből eredő veszteségek jelentősen mérsékelhetőek és lehetőségünk nyílik arra, hogy tenyészállatainkat hosszabb időn át, több cikluson keresztül a termelésben tartsuk. Ezen túl a szabadban történő elhelyezés esetében a gyógyszer és a közüzemi költségek (víz, gáz, elektromos áram) jóval alacsonyabbak, mint a zárt tartás esetében.
Előnye továbbá, hogy a gazdasági méret folyamatosan alakítható. Ennek megfelelően merül fel a beruházás finanszírozási igénye. Ebből az is kitűnik, hogy nem kizárólag nagy létszámú telepek kialakítására alkalmas, ellenkezőleg, házkörüli vagy kisgazdasági méretekben is optimális.
A mobil épületek egyidejűleg látnak el épület és technológiai funkciót, ezért az 1 m2-re jutó költségük töredéke, mint a zárt telepnek. A sertések kerítéssel körülvett, úgynevezett tenyész kertekben kerülnek elhelyezésre. A kertek kerítése az állatok felőli oldalon elektromos védelemmel (villanypásztor) is el van látva.
Az állatokat az időjárás viszontagságaitól önhordó, mozgatható konténerek védik. Ezeknek alapvetően három változatát különböztetjük meg. A kocák, kocasüldők csoportos elhelyezésére szolgáló nagyobb méretű konténer 12-14 állat számára elegendő. Ezekből annyi helyezhető el egy kertben, hogy 1 ha területre legfeljebb 30-40 koca kerüljön.
Az ellő és a szoptató kocák külön elkerített részben, az állatok egyenkénti elhelyezésére alkalmas, szigetelt, mobil konténerekben tarthatóak. Az ellető konténer egyszerre ól és elletői technológia is, amely rendelkezik melegpadozattal, agyonnyomás gátló szerkezettel és fűtési opcióval is.
A harmadik típusú mobil építmény egy kifutóval kiegészített, alacsony belmagasságú konténer ól, ahol a malacokat a választásuktól a hizlaldába telepítésükig tartjuk növekvő almon. Az etetésük, itatásuk a konténeren belül van megoldva.
A tartásmódunk tehát az elhelyezés kivételével minden elemében intenzív és alkalmas a legmodernebb állattenyésztési eljárások alkalmazására. A genetikai képességek kifejtését a legjobb szakemberek bevonásával előállított takarmányok segítik. A takarmányozási rendszerünket a Vitafort Első Takarmánygyártó és Forgalmazó Zrt.-vel közösen alakítottuk ki.
A szabadban történő tartás ellenére tevékenységünk nem biotermék előállítás, legfeljebb a tartásmódból adódóan ökológiailag átgondoltabb és természet közelibb a végtermék állítható elő, ami a termékpálya valamennyi szereplőjének csak a hasznára lehet.
A tartásmód kialakításánál fontos szempont az ökológiailag fenntartható gazdálkodásra való törekvés. Ezen tartási technológiával olyan területek is hasznosíthatóvá válhatnak, amelyek parlag területek voltak. Így az általunk bemutatott tartástechnológia a kedvezőtlen gazdasági és természeti adottságú területek hasznosításával alkalmas lehet a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatására is.
Válasz #1994. hozzászólásra

szerencsére nagyon gyorsan lebeszéltem magam
Üdv. Légyszi írd meg a telepek nevét és a telefonszámokat, és hol találhatók mert havi szinten szeretnék vásárolni nagyüzemű malacokat.
Válasz #2004. hozzászólásra




az ne mugy müködik hogy azt akarom hogy 6 honap alatt akarom felhizlalni... akkor kukoricával nem lehet
6 honap alatt csak nagy fehérje tartalmu kajával lehet felhizlalni a kukival max 1 év alatt éri el sajnos
de csak hogy nagyjábol tudjad 1 év alatt 5-6 mázsa körüli kaját eszik meg 6 honap alatt pedig 3 mázsával kell számolni persze ez drágább kicsivel..... érdeklödd meg hogy a környéken van e aki árul kész tápot neked hizonak is és akkor már ki is számolhatod ......
Válasz #2003. hozzászólásra
kukoricát adnák neki és elinte malactápot és 6-hónap alatt szertném felhizlalni 130kg-ra kukorica 8000ft/mázsa egy kb árat tudnál mondani hogy mennyi lenne?
Válasz #2002. hozzászólásra
attol függ mit etetnél velük mennyiért tudod beszerezni? mert egy malac meghizik akár 6 honap alatt is 130 ra de van hogy 1 év kell neki takarmány függö.....néz szét környékeden mit kapsz olcson...
Helló!
Segitséget szeretnék kérni!
Mostanába mennyiér lehet felnevelni 130kg-ra egy disznót?
Mifelénk 8000ft/mázsa a kukorica!
Válasz #2000. hozzászólásra
Üdv,köszönöm, de ez sincs.:(
Válasz #1995. hozzászólásra
Hááááááát?
Ha Rám hallgatsz ,akkor inkább Enroxilt adsz 1ml-t és másnapra akár már "bogyózik" is...........,
Válasz #1998. hozzászólásra
Jó Neked.
Válasz #1997. hozzászólásra
bocsánat de itt Kecskeméten minden patika állatorvosé és bemegyek elmondom mi a bajom mit szokott felírni a kezelő és vagy ajánl egy másikat vagy felírja amit a szoktak kapni.
Válasz #1996. hozzászólásra

Ha így lenne jó lenne, csak ez vény köteles, s nincs aki felírja.
Válasz #1995. hozzászólásra

bemész a patikába és veszel
Dühös vagyok,bár nem teljesen ez a téma a topicban, de leírom,mert dühít.
Az állatorvos ilyenkor megy szabadságra a gyógyszerből meg kifogytam amivel a malacokat oltom ilyenkor hasmenés idején, még csak négy hetesek, tényleg ilyenkor ki mit csinál ? Másik doki nincs aki helyettesíti.
Ilyenkor Lincospectint kaptak 1 ml-t
Válasz #1993. hozzászólásra
, a Mézgára utaltam, mert neki volt ajánlva ez a szisztéma .
Nem tévesztettem
Válasz #1992. hozzászólásra

mert magázol! Ez büntit ér!

Méghozzá 3 sör! De mivel én absztinens vagyok, neked kell a 3 sort elfogyasztanod, de ízibe!!!!!!




Azt hittem, hogy van talonban valami beszerzési forrás. Egyébként oké ahogy mondod.
Ellenben megszegted szabályt,
Válasz #1991. hozzászólásra
Nem tudok olcsót, csak arra utaltam h 100kg körülieket már eladják, és arra hizlalhat jó 100ast, / csak ne minőségi hízót vegyen, hanem hosszúderekú nagyfehéret, amire tud hová rakódni / .
Válasz #1987. hozzászólásra
Hol van az a "disznyó óccón"?
Én 3-4 db-ot keresek 110-120 kilósat most, de "óccón.
Válasz #1982. hozzászólásra

ha nem látja senki akkor tuti
Válasz #1984. hozzászólásra



Felénk van 600-650+fa több nagyüzemnek is elado de nem kell senkinek.
Válasz #1986. hozzászólásra

Vegyél 110kg-t occcón, és majd szétvágod négybe 250kg-os korukban !
Válasz #1985. hozzászólásra
így jött ki a lépés
Válasz #1984. hozzászólásra
800 ft per kg ot halottam választásira
késön gondolkodtál kapkodják elfelé mindenki karácsonyra akar hizlalni
tud valaki nagyüzemi minőségű 25-30 kg-os malacot eladót? sos kellene 60 db
Válasz #1982. hozzászólásra
Szia!
nov.15 és február 15 között tilos a kijuttatása, úgyhogy most elvileg lehet, de járj utána.
Sziasztok segítséget szeretnék kérni, a kérdésem az hogy híg trágyalét sertések alól magán emberek földjére kilehet e engedni büntetés nélkül a szippantóból?
Válasz #1977. hozzászólásra
http://www.hhrf.org/karpatiigazszo/070807/ht02.html
Egy leírás a betegségről.
Egyébként tapasztalatom szerint nem kiszámítható a végkimenetel egy betegségnél sem. Épült már fel reménytelennek tűnő és pusztult már el egészségesnek látszó is.
Nem akar összejönni
http://www.youtube.com/watch?v=EmAIJYJ7T_g
Link
Válasz #1974. hozzászólásra

Köszönöm a debreceniek nevében is!
Ezt a számot pedig nektek küldöm:
Válasz #1969. hozzászólásra




Valaki halott , vagy látott hasonlót amely kigyógyult ebből a betegségből : fehér orbánc ?
Válasz #1968. hozzászólásra

Szeged mellől vagyok!
Válasz #1973. hozzászólásra
mennyi most a nagyüzemi malac?
Válasz #1973. hozzászólásra

Akkor szóljon ez a Debrecenieknek http://www.youtube.com/watch?v=S1jXMGUGFyw az utóbbi napokban mikor láttam a neved ez jött be a buksimban.
Válasz #1972. hozzászólásra
Debrecen.
Válasz #1968. hozzászólásra
te merre vagy?
Válasz #1970. hozzászólásra
Szia !
Amire te gondolsz , az a csalánlázas orbánc . De ez egy másik tipusú ún. fehér orbánc . Ez
már csak akkor lehet észrevenni , mikor a hízó étvágytalan , támolyog majd nem tud lábra állni . Persze a dokit mi is kihívtuk , aki ödémát diagnosztizált ... Két betegből az amelyik kevésbé volt "támolygós" felépült pár nap elteltével . A másik is túlélte , de mikor próbál felállni a hátsó lábaira sikerül , az elsők nem tartják meg .
Válasz #1969. hozzászólásra
Hello
Egyik ismerősömnek is volt 2 éve ilyen a hízó nem tudott lábra állni ,tiszta lila foltos volt Az állatorvosa felállította 1 hét alatt utánna már jó volt .
Minden féleképp hívjál dokit
Üdv sertéstartók !

Van egy 80 kilós hízóm ami orbáncos volt és nem tud ráállni az első lábaira . Kérdésem a következő :fel tud-e épülni ebből a betegségből ?
Előre is köszönöm válaszaitokat !
Válasz #1967. hozzászólásra
Az ország melyik részéből vásárolnál?
Üdv!
Szeretnék "nagyüzemi malacot" vásárolni, számla kell!
Tudna valaki elérhetőséget adni? ( kb 20-30 db kellene 1. körben )
Jöhet mailre is címem publikus.
Köszönöm!
Értéke a zsírja és a szaporasága


Kistermelők Lapja (2013/06. szám)
Kónya Gergő
2013.07.01., hétfő, 11:04
A vietnámi csüngőhasú sertés az ázsiai sertésfajták sajátosságait hordozó, kisméretű, könnyen és nagymértékben zsírosodó sertésfajta. Lábai rövidek, háta hajlott. Orra rövid, pofája ráncos, fülei kicsinyek és felfelé állóak. Jellemző rá a nagy toka. Földig érő hasa oly nagy lehet, hogy már akadályozza a mozgásban.
Farka egyenes, és bojtban végződik.
Kifejlett kori súlya átlagosan 60 kg, de akár a 120 kg-ot is elérheti. Mérete és elzsírosodása nagyban függ a takarmányozástól. Színe többnyire egyszínű fekete, de akadnak feketetarkák is. A pöttyös, túlnyomóan vagy teljesen fehér és vörös egyedek más fajtába tartozó ősökről árulkodnak.
Kanszag ellen herélés
Az ivarzásában szezonalitás figyelhető meg, évente egyszer vagy kétszer fial. A vemhességi ideje és ivari ciklusának hossza a többi sertésével azonos, 115, illetve 21 nap. A vemhesség ideje, főképp idősebb korban, akár 140 napig is elhúzódhat. A kocával együtt tartott kan csak az első sikeres ugrásig hajt, aztán békén hagyja párját. A kan nem bántja a fias kocát és a malacokat sem. Ha a kan külön van tartva, akkor egy szezonon belül a második ivarzáskor célszerű búgatni a tűrési reflex kialakulása után 12-16 órával. A reflex során a koca tűri, hogy ráüljenek a hátára. Ha rátesszük a kezünket a hátára, akkor begörbíti. Az almok mérete igen változó, 2-15 malac születhet egyszerre. A nagyszámú almok gyakoribbak, kb. 10 malac felnevelésére számíthatunk kocánként és fialásonként. Az ivarérése a hússertésekhez viszonyítva hamarabb bekövetkezik, de a nagy alomszám miatt 8-10 hónapos kor előtt nem érdemes búgatni a koca egészsége érdekében. 7-8 pár szimmetrikusan elhelyeződő hibátlan csecsbimbója van. A rejtett heréjűség és sérv nem jellemző a fajtára. Ha mégis előfordulna, ezeket az egyedeket nem szabad tenyésztésbe venni, mert ezt örökítik. A herélést mindenképp el kell végezni. Hallottam olyan véleményt, hogy a fajta kanszagmentes, de nem érdemes kísérletezni. Mások szerint elviselhetetlen kanszaga van a húsának. A hússertéseknél a kanszag mértéke egyrészt egyedfüggő, másrészt vannak rá kevésbé és jobban érzékeny emberek is.
Hideg ellen bőséges almozás
A malacoknak kéthetes kortól lehet szilárd táplálékot adni. A választást 8-10 hetesen érdemes végezni. Alacsony húshozama és könnyű elzsírosodása miatt a zsírhasznosítású sertésekhez kell sorolnunk. Hallottam olyan sertéstartóról, aki azért tartott egy-egy vietnámit, hogy a hússertések alacsonyabb zsírtermelését így kompenzálja. Gyakorlatilag minden ehető dolgot elfogyaszt. A tenyésztésre szánt és tenyésztésbe vett kocák elhízását ajánlatos elkerülni, mert ez oka lehet az alacsony alomszámnak. Az elhízást magasabb rosttartalmú takarmányozással (zöldségek, fű) lehet kordában tartani. A gyümölcsök cukortartalmáról nem szabad elfeledkeznünk! Ezt a napi energia-felvételnél számításba kell vennünk. A kanoknál is nagyon oda kell figyelni az elhízásra, mert könnyen megeshet, hogy túlsúlyos kanunk egész egyszerűen képtelen lesz ugrani. Nem érdemes intenzíven takarmányozni, ezt termelésével nem tudja meghálálni. Másrészt hús-, és zsírminősége meg is kívánja a változatos, extenzív takarmányozást. Előnye szerény igényeiből adódik. Mi kiskorában adtunk neki kevés tápot, aztán kukoricát, búzát, zöldséghulladékot is kapott. Fontos, hogy mindig legyen előtte víz, mert a fajta sokat iszik. Gyenge pontja, hogy nem szereti a hideget. Ezt bőséges almozással tudjuk ellensúlyozni.
Okos állat
Lassan fejlődik, egyéves korában lesz vágásérett. 70-80 kilogrammosan érdemes levágni. Mi 1,5 éves korában vágtuk le. Megsajnáltuk, mert a nyári melegben az elhízás miatt alig kapott levegőt, és féltünk, hogy elpusztul. Súlyát 50 kg-ra becsültük, 30 l zsírt és néhány kg húst nyertünk belőle. Háta olyan széles volt, hogy vágáskor ki sem kellett támasztani az oldalát. Enélkül sem dőlt el. Vágásakor nehezen pusztul el, a miénk a lövést követően sokáig és egy átlag disznóhoz képest hangosabban visított. Úgy gondolom, ha sikerül kitapasztalnunk a helyes takarmányozását a fajtának, akkor valamivel kedvezőbb hús-zsír arányt érhetünk el. Húsa amilyen kevésnek, olyan ízletesnek bizonyult!
Ahol alszik, ott szabályos fészket épít magának. A mi vietnámink faágakból alakított ki magának olyan fekhelyet, ahol a nagy hasa nem zavarta a pihenését. Ha van elég helye, akkor egy helyre piszkít. A többi állatot nem bántja. Mi a tyúkokkal együtt tartottuk, a kutya pedig a játszótársa lett. Az emberrel szemben bizalmatlan, de nem harcias. Nekünk nem sikerült kézhez szoktatni. Jött utánunk, de ha meg akartuk simogatni, elszaladt. Valószínűleg a fiatalkori emberhez szokás hiánya miatt alakult így. A sertés okos faj, így szoktatással a vietnámi is igen barátságos lehet.
Nagy előnye a szaporaság
A vietnámiból tenyésztették ki kísérleti célokra a törpesertést, de az is eléri a mintegy 50 kg súlyt kifejletten. Mindkét fajta alkalmas házikedvencnek. Tanításuk során a pozitív megerősítést lehet alkalmazni, a verés nem használ. A jutalomfalatokra kedvezően reagálnak. Elég okosak, élelemszerző viselkedésük erős, könnyen megtanulják kinyitni a hűtőt. Turkálási ösztönüket is ki kell elégíteniük. Nagyon türelmesnek kell lennünk, hogy jól nevelt házikedvenc váljon belőlük. Emellett könnyű félrenevelni őket. Élettartamuk várhatóan 12-20 év. Valamiféle egzotikus állat benyomását keltik kedvencként tartva, de állattenyésztőként az én véleményem az, hogy ehhez túl sokat kell velük foglalkozni, és a sertés nem való lakásba.
A vietnámi népszerűségének valószínűleg határt szab hazánkban a mangalica, mely szintén zsírhasznosítású fajta, de nagyobbra nő, és ezért több élelmiszert lehet belőle előállítani. Ráadásul húsának és zsírjának a minősége nemzetközileg elismert. A vietnámi előnye viszont a mangalicával - de az európai hússertésekkel szemben is - a szaporasága. Ezenkívül még a mangalicánál is szerényebb igényű. Érdemes volna a vietnámi zsírjának zsírsavösszetételét és koleszterintartalmát megvizsgálni és összehasonlítani a mangalicával.
Franciaországban vannak próbálkozások az európai, jó hústermelő fajták és a szapora, de gyenge hústermelő és rossz küllemű ázsiai fajtákból előállítani szaporább és jó hústermelő sertéseket. Az ázsiai tenyészállatimportnak viszont komoly állategészségügyi akadályai vannak. Hogy a háztájiban mennyire éri meg a zsírosabb, de szaporább hízó - értem ez alatt a keresztezéseket is - azt minden sertéstartónak magának kell mérlegelnie. Nekünk volt egy pietrain jellegű kocánk, amit 3 mázsásan levágtunk. Zsírja alig lett, de még szalonnát se tudtunk belőle hagyni. Ugyanez jellemző volt utódaira is. Akkor jól jött volna egy kis vietnámi zsírja a kolbászba.
Süssünk-főzzünk zsírral!
A fogyasztók a zsiradékot, ezen belül is az állati eredetűt nem tartják egészségesnek. Magas energiatartalmuk miatt a zsíroknak és olajoknak a nehéz fizikai munkát végzők étrendjében lehet nagyobb szerepe. Manapság a népesség nagy része nem végez ilyen munkát a fejlett országokban. Az állati zsiradéknak azonban van egy nagy előnye a növényi olajokkal szemben. Döntően telített zsírsavak alkotják, míg a növényi olajokban több a telítetlen. A telítetlen zsírsavaknak hő hatására könnyebben megváltozhat a térbeli szerkezetük, transz-zsírsavak keletkezhetnek belőlük. A telített zsírsavak hőstabilabbak. Az emberi és állati szervezet a transz-zsírsavakat képtelen bontani, és az egészségre gyakorolt hatásuk ismeretlen. Itt léphet be a képbe a vietnámi sertés - nem mellékesen igen ízletes zsírja!
Én azt javaslom, ha lehet választani, hogy zsírral vagy olajjal süssünk-főzzünk, inkább a zsír mellett döntsünk. A zsírok koleszterintartalmától nem kell félnünk, mert azt az egészséges szervezet lebontja, és a táplálkozással a koleszterinszintünket csak igen kismértékben lehet befolyásolni. Ezenkívül a napi koleszterinigényünket a bevitt mennyiséggel nem tudjuk kielégíteni, az emberi szervezet sok energiát fordít a koleszterinszintézisre. Ez alapján azt kell mondanunk, hogy a zsírból származó koleszterin támogatja szervezetünket, mert kevesebb energiát kell fordítani a szintézisére.
A „modern kultúrák" elszakadtak a természettől és az élelmiszer-előállítástól. Ahogy én látom, Európa-szerte kezd visszatérni a helyileg - akár saját fogyasztásra, akár eladásra - előállított élelmiszerek becsülete. A nagyüzemi állattenyésztés is egészséges élelmiszert állít elő, a kisüzemi vagy háztáji körülményekben azonban megfelelő tudás birtokában könnyebben meg lehet valósítani a legmagasabb minőségi kategóriájú élelmiszertermelést. Helyesen járunk el, ha az „az vagy, amit megeszel" mondáshoz tartjuk magunkat, és magas minőségű élelmiszert fogyasztunk. Ennek sokszor anyagi akadályai vannak, amit az igen szerény igényű vietnámi sertés tartásával és fogyasztásával jobb irányba tudunk billenteni.
Kónya Gergő
Állattenyésztő Msc. hallgató Kaposvári Egyetem
A cikket a Kistermelők Lapja 2013/06. számában olvashatja.
Válasz #1964 hozzászóláshoz
A románok nálunk keresik a hízót heti szinten. 420-430 ft/ kg -ért.
Válasz #1963. hozzászólásra
Tőled 10-15 kmre a románok szedik össze a falukban 450-ért.
Békésben 400-ér meg nem kell senkinek.
