Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak589 FtBenzin árak584 FtEUR401.93 FtUSD366.03 FtCHF426.8 FtGBP479.62 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Matyi50 #605. hozzászólásáraKöszönöm az észrevételt és az árlistát
Csak úgy mellékesen:
- Zenit 450-500 mázsa
- Rizlingszilváni 500-550 mázsa termésem várható
Elhiheted hogy Nekem sem mindegy hogy mennyiért tudom eladni a megtermelt szőlőt ...
Válasz ND #607. hozzászólásáraItt a lényeg,amit írsz! erről már én is írtam régebben. A minőségi termesztést nem 2-300mázsa/ha költséggel lehet csinálni. Nincs fokolás,csak egységár. Ugyanannyit adnak a kézzel művelt 20fokosért is ami gondozva van évtizedek óta,meg ugyanannyit adnak az ecetes 13fokos sz.rért is,amit kombájn szed a válogatatlan,sűrűlombú dzsungelből, teli levéllel és zöld lével.
Így lehet egy kiló szőlőből három liter bort csinálni,mert a 20fokos minőségivel összekeveri a 13fokos gépi húgyot és máris kész az ezer forintos pezsgő ami amugy is 7deci.
Ma már ilyen áron valóban a teljes gépi művelésű szőlő éri meg,de az sem biztos,viszont a kézi művelésű ültetvény költségei jóval magasabbak,ahogyan a minőség is az,ami viszont nincs kompenzálva az árral.
Válasz Matyi50 #605. hozzászólásáraés egy 13,5ös szőlőből mit lehet csinálni?
Ecetet?
Ha el tudsz adni hektáronként 300q-t, mint a kolléga írta korábban (amit most visszavettek 200ra), akkor is beljebb vagy vele, mint Hegyalján, ahol 80 a megengedett, legyen min. 17fokos (vegyes fehér, minőségi még több!), és ugyan úgy 70-et adnak érte mint az Alföldön, amit belinkeltél
300x70=2,1M
200x70=1,4M
80x70=560ezer!
Hektárköltsége meg ugyan annyi a 300q-nak mint a 80-nak, sőt!
az alföldön leszedeti kombájnnal töredékéért egy nap alatt, mint a kézi szüret nálunk válogatva.
Miről beszélünk? Aki 2-300q/ha mellett nem tudja rentábilisan kihozni ennyiből, az inkább tényleg hagyja ott, és adjon esélyt a Hegyaljaiaknak, mert nálunk is rájuk hivatkozva alakítják az árakat, csak mások a feltételek...
A Tokajiaknál nincs ár,a kunságiborvidék oldalán nincs infó,egyenlőre csak ez.
Viszont ezek így 10éves árak,hiába itt a szakmaközi farokméregetés meg egyeztetés.
A vételár és annak megfizetése
12. Felek megállapodnak, hogy a vételárat jelen szerződés 1. számú mellékletében határozzák meg. Felek külön rögzítik, hogy az ár nettó vételárként kerül meghatározásra a mellékletben. A fizetendő vételárat a Termelő jogi státuszának megfelelően kompenzációs felár vagy ÁFA egészíti ki. Kompenzációs felár hatálya alá tartozó Termelő esetén a borszőlő vételárának megfizetése a Felvásárló által kiállított felvásárlási jegy alapján történik.
13. Felek rögzítik, hogy a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának vonatkozó határozata értelmében Felvásárló a teljesítést követően, legkésőbb folyó év december 31. napjáig köteles megfizetni Termelő részére a vételárat.
ÁFA körbe tartozó Termelő számviteli szabályoknak megfelelően, helyesen kiállított számláját a jelen szerződés 11. pontjának megfelelő teljesítést követően át kell adni Felvásárló részére.
Kompenzációs felárra jogosult Termelő esetén a felvásárlási jegyet a jelen szerződés 11. pontjának megfelelő teljesítést követően át kell adni Termelő részére.
14. A vételár megfizetése készpénzben vagy banki átutalással történik a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően. A Termelő által fent meghatározott bankszámlaszámra történő banki átutalásnál a vételár akkor tekintendő megfizetettnek, amikor jóváírásra kerül Termelő számláján.
15. A vételár kifizetésére egyebekben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) Hatodik Könyve IX. Fejezetének a pénztartozás teljesítésére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
16. Amennyiben a fenti határidőn belül a fizetési teljesítésre nem kerül sor, Felvásárló köteles a termék ellenértékét a Ptk-ban meghatározott késedelmi kamattal, de legalább a jegybanki alapkamat mértékével növelt kamattal megfizetni.
17. A Szakmaközi tv. 3. § (3) bekezdése alapján Felvásárló a jelen szerződés szerinti fizetési kötelezettségének késedelmes teljesítése esetére felhatalmazza pénzforgalmi szolgáltatóját, hogy a termék ellenértékére és a termék ellenértéke után fizetendő késedelmi kamatra vonatkozó beszedési megbízást teljesítse (felhatalmazó nyilatkozat
Válasz Balu86 #602. hozzászólásáraEgyértelmüen visszafejlődés van. 12-be, mikor volt egy nagyobb fagy 130-ért vették a kékfrankost tőlem. A cab. sav-t 140-ért. A fizetés mondjuk két részletben volt. Fele dec 31-ig, a másik fele márc 31-ig, de a márciusira adtak 1.5ft kamatot kilónként, akinek megfelelt így a fizetés. Ez akkor nagyon korrekt volt számomra. 13-ba 14-bej, 15-be 130-ért ment változatlan áron a kélfrankos, majd tavaly vitték 100-ért. A két részletbe fizetés megmaradt, viszont kamat nélkül. Annyi az előnye ennek a felvásárlónak a többihez képest, hogy akkor szüretelek, amikor én akarok és nem fokolnak. A konkurensek meg addig nem engedik, míg nem éri el a max cukorfokot. Ez nekem így plusz 10 százalékot jelent. Idén minimum 35% veszteségem lesz a fagy, aszály miatt és a szőlő ára változatlan. Gyanítom, ha 90% fagykár lenne országszerte akkor is változatlan áron vennék a szőlőket. Itt nem érvényesül a csodálatos kapitalista személet: mindent a piac határoz meg, hanem mindent 2-3 ember határoz meg.
A kifizetésről csak annyit, hogy nálunk az elmúlt 10 évben december 31-ig ki lett fizetve mindenki. Az elmúlt 5 évben volt rá példa, hogy szüret végén ki voltunk fizetve. Értsd október 10. Akkor most megint visszafelé fejlődünk, hogy márciusban lesz rendezve? Szar kifogás ,hogy el kell adni a bort ha eddig meg nem volt probléma. Amúgy meg megette a fene az egészet mert július vége óta megint ömlik be az országba az olasz bor. Hetek óta erről beszél mindenki, hogy az unió hatályon kívűl helyezte a magyar szigorítást az olasz bor behozatalra , úgyhogy megint ez a lemez, hogy 90ft-ért van kész bor házhoz szállítva. Tudnék felsorolni pár egri sztár narancs borászatot ahol láttuk az olasz rendszámos tartályos kamiont szerintem nem tejet hoztak a pincékbe.
Válasz Matyi50 #599. hozzászólásáraKomolyan, elkap a hányinger ettől a szarházi lehúzástól amit ezek művelnek...össze-vissza 1,5 Ha körül van szőlőnk, kis 2-400 nöl-es darabokba...hát a 32 hektárral nem baszakodok annyit mint ezzel a sok szarral, támogatást nem kapok rá, és akkor még ki akarják szúrni a szemünket ezzel a megalázó árral? Fel kéne kötni az összes szarházit, aki ebben benne van....na akkor talán lenne változás
Válasz msi74 #596. hozzászólására
Ez még nem is rossz,de gondold el,hogy ez borvidékenként változó,van ahol 5tonna ha tájjellegű minősítést akarsz. Sőt van ahol 3hektár területnagyságtól be akarják vezetni a szakirányú végzettségű termelő feltételi követelményt is.
Ma közölte a felvásárló hogy a minőségi termés korlát érvényes minden fajtára tehát a 0,6 hektáron tavaly termett 180q rizlingszilváni helyett idén 125q adhatok le, ha ennél több lesz akkor kilónként 30ft tud fizetni az egész termésre vonatkozólag. Akkor nem adom a felesleget de mit csinálok vele? Dél Balaton a felvásárló a törley
Válasz medikus #592. hozzászólásáraElőre utalt a külföldi vevő,a termelőnek meg fél év mulva fizettek! Addig a külföldi által utalt pénzt meg lekötötték fél évre és a kamatait zsebrerakják.Ezt hívják pénzmosásnak,érdekvédelmi asszisztenciával.
Válasz egyurazurbol74 #589. hozzászólásáraHányszor megugrották már ezt a dinnyetermesztők,meggy,almatermesztők,és évről évre ugyanazt kell elviselni. Külföldi sz@rt hoz be a piac,ha a helybeli nem adja oda olyan áron,hogy azon akkora haszonkulcs legyen,ami semmi máson nincs. Szándékos a tönkretétel külföldi nyomásra.
Nem tudom ezt valaki kitalálta e hogy a támogatást veszik elő a kereskedők alkualapnak,de ha ezt valaki ki meri jelenteni,akkor kösse fel a gatyát,mert ennek rohadtul nem lesz jó vége,mert akkor a termelők meg a kereskedő mercédeszét,tengerparti villáját fogják alkualapnak nézni... ez a zsebben kotorászás magasiskolája már !
Válasz egyurazurbol74 #591. hozzászólásáraEz mind szép!!Így kellene lennie,de nem így van!A Szlovák kamionba addig be sem töltik a mustot,amíg az előre utalt összeg nincs a számlán!!A szőlőért meg még is hónapokra,vagy a következő év elején fizetnek! Ez a monopól helyzet!
Válasz egyurazurbol74 #589. hozzászólásáraAz alap kell, hogy legyen, hogyha a felvásárló átveszi a szőlőt, akkor a teljes átvételi árat 60-90 napra, de még ebben az évben ki kell hogy fizesse a termelőnek, mert a termelőnek is abban az adott évben jelentkezik a költsége.
Miért a termelő hitelezze meg azt az időszakot is, amíg a felvásárló bort csinál a termelő leadott saját szőlőjéből és már lehet, hogy profitot realizál belőle, amikor téged következő év márciusban kifizet.
Érdekes erre a HNT piacszervezési intézkedése és mintaszerződése nem tér ki.
Ebben az irányban is lehetne szervezkedni, hogy a HNT-nek petíciót írni, hogy ezt kösse ki a mintaszerződésben, hogy legkésőbb az év végéig ki kell fizessenek minden termelőt a felvásárlók.
Másik észrevétel az hogy mivel a kompenzációt az állam adja, azt a felvásárló ne számítsa hozzá az átvételi árhoz, mert ahhoz semmi köze, ugyanúgy nen törődjön azzal, hogy a termelő területalapú támogatást kap vagy adott esetben AKG-t.
Lehet itt puffogni, attól még a nagy felvásárlók vissza fognak élni erőfölényükkel amíg világ a világ.
A kistermelő addig nem fog normális árat kapni a szőlejéért, amíg nem szervezi meg saját magát és együttesen nem lép fel a nagy felvásárlók nyomott áron és szándékosan késve történő fizetésük ellen.
Miért nem létesült már a közös fellépésre zárt facebook csoport, ahova csak termelő léphetne be?
Ott meg lehetne szervezni magunkat és egységesen fellépni a felvásárlók ellen?
De legundorítóbb az egészben,hogy ugyanaz a maffiamódszer megy,mint a dinnye,meggy,eper esetében...
A növény,gyümölcs érési,tárolhatatlansági sajátosságait,és az időközben bejött fajtánkénti szüret szigoru időintervallumot is aljasan kihasználva dobnak érte alamizsnát a feldolgozó,felvásárló cégek,akiknél van hogy ezer százalékos a haszonkulcs mert maga a termés világszinvonalu.
Válasz Matyi50 #586. hozzászólásáraSosem fizették ki egyben az elmúlt 20 évben! Sőt 3 részletben!Most meg még bekalkulálták az Akg-t,meg a földalapút!!!!
bár most itt nem rájuk gondolok,de körzetenként akadnak mindig olyan dilettánsok magyarországon,hogy jövőre már az se érdekelné,ha neki kéne fizetnie kilónként 80forintot hogy eladhassa a 21 mustfokos szőlőjét fokolás nélkül a spekuláns senkiháziaknak... azok meg dörzsölnék a tenyerüket csak... akkor is csinálná így... a franciáknál már rég a fővárosba lenne a parlament elé öntve párszáz tonna. Idehaza piaci magatartás,mint olyan,hosszútávú piaci kapcsolat mint olyan ritka már mint a fehér holló.
A kereskedők meg nagyon jól tudják,hogy a szőlővel lehet alázni a termelőt,mert azt azonnal el kell adni a termelőnek,nem tudja tárolni...beállítottak fajtánkénti szüretet szigorú dátumozással,ez se a termelőknek kedvez.
Apum ma találkozott aldebrői szőlősgazdákkal,elmesélték Neki,hogy úgy kötöttek velük szerződést a helyi felvásárlók(Varga pincészet asszem),hogy két részletben fizetik ki a szőlőt. Második részlet jövő március,aki idén kéri a teljes összeget annak kifizetik,de január-február-március hónapra kamatot vonnak le a szőlő árából. Egerben egyik nagy felvásárló 85ft-ot pendített meg kékfrankosra.
Válasz Matyi50 #582. hozzászólásáraMire is számítottunk,,,csak azt kapjuk amit megérdemlünk, hiszen minden évban ez megy hitegetés a HNT részéről, a hegybíró meg aszisztál hozzá
Válasz Matyi50 #578. hozzászólására,,,és akkor még nem is beszéltünk a másik "érdekvédelmi" szövetségről a KAMARÁRÓL. Ők is nagyon védig a mezőgazdaságban dolgozók érdekeit
Válasz Balu86 #576. hozzászólására" Tekintve, hogy az elmúlt esztendőben több borvidéken a szőlő jó minősége dacára is csökkentek a szőlőfelvásárlási árak, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) tervezetet dolgoz ki a szőlőértékesítés szabályozására.
A szőlő- és borágazati stratégiával összhangban álló, az idei szüretre már érvényes új szabályok tervezetét a szervezet február 21-i tanácsülésén vitatták meg."
Ideje volna rádöbbenni arra mekkora parasztvakítás folyik... a termelők pénzén teszik tönkre magukat a termelőket... A HNT nem érdekvédő,piacvédő szerepet tölt be ,hanem a székeiben,holdudvarban ülő felvásárlók és borászok javára nyomásra cselekszik,ez egyre inkább nyilvánvaló.
Langyosvízkevergetés..Ugyanezt már év elején is írták,be is linkeltem ide.
Szánalmas ez az ál ál érdekvédelem.
Tavaszon még azt rebesgették,hogy a fagy miatt duplája is lehet a szőlő ára.
Válasz Balu86 #569. hozzászólásáraTalán megszűnnek a szándékos árlenyomó kamu adatok a bentragadt óriási készletekről szüret előtt! Illetve a burkolt kartellezésnek is véget kell vetni mindenképp valami úton módon.
Válasz bence.sajo #567. hozzászólásáraJa hogy a dolgozó lopja el tőletek a szőlő árát? Ne viccelj már...itt valami nem kerek,vagy én nem értem...
Ennyi tag nem tudja elzavarni az alkalmazottat,aki ezt csinálja? Ezt nem a melós csinálja,hanem a felvásárló...vagy az akivel a felvásárló ezt intézteti...
Válasz jappofan #518. hozzászólásáraSzia! Én és még körülbelül 200 szőlőtermelő az általad említett szövetkezetben van, ami a leírtak szerint működik papíron! Elmondom, hogy ez mit jelent a valóságban. Ennyire "működőképes" az értékesítési szövetkezet:
Van egy feldolgozónk ahol a kiforr a must és szállítható állapotba kerül. Van egy alkalmazott, aki a feldolgozást és az értékesítést hivatott lebonyolítani a felvásárlókkal. Ezért Ő tisztes havi járadékot kap a szövetkezeti tagoktól. Évek óta szándékosan kevesebb cukorfokot mér a leadott szőlőre. A különbözetet ő felhígitja és a 3-5 bevont gazda területére leírja magának vagy közösbe ezt a többletet. Ez évi minimum 15-20millió ft amit ellop a termelőktől. Na de! Ez még semmi: Ő egyben még a felvásárlók oldalán is áll. Idén elterjedt, hogy több szlovák felvásárló is 54 eurócentért venné meg a szőlő kilóját. Lettek volna a mi szövetkezetünknél is tárgyalni a szlovákok, csak az erre megbízott nem volt hajlandó fogadni őket. Miért? Itt a válasz. Mert akkor a XY magyar felvásárlónak is megkellett volna adni az 54 euró centnek megfelelő árat, de mivel ezt nem akarták, így a magyar felvásárló megegyezett a szlovák felvásárlóval, hogy majd ő megveszi a magyar parasztoktól 90 forintért és ő továbbadja neki, amibe megegyeznek. Így is történt. Csak, hogy kerek legyen a történet. A szövetkezett által megbízott fentebb említett tolvaj pár éve azt csinálta, hogy jött egy másik magyar felvásárló is érdeklődni a szövetkezetünkhöz. De ez a tolvaj őt is elhajtotta, (nem vette fel a telefonjukat), hogy csak egy felvásárló vehesse tőlünk a szőlőt, akivel ő megegyezett. Röviden: Magának ellop 10-20 millió forintot a gazdáktól, és még kitudja hány milliót, hogy a felvásárló embere legyen és nekik tetsző áron történjen a felvásárlás. Jelzem: A 200 tagból 8-10 gazda látja ezt át, a többiek csak a felvásárlót és az olasz borokat szidják. Fától az erdőt.. Ennyit szerettem volna mondani.
Még hogy nincs kartel és piaci alvilági módszerekkel történő tisztogatás... A szőlőtermesztők tönkretételével a kis borászatok bekebelezésével pár ember kezébe kerül ez az ágazat is,hogy aztán kacsalábon forgó borászatokat és csillagászati hasznot tudjanak csinálni pár év alatt!Az aki 40-50évig sőt generációk óta ezzel foglalkozott és az ideihez hasonló arcátlan dumával verték át a felvásárláskor,évtizedek óta nullás vagy alig ért el nyereséget emiatt,meg le van tojva.ássa el magát.
Válasz Brunci #561. hozzászólásáraA gépi szürettel kapcsolatban teljesen igazad van tavaly itt kb 10 gép szedte most 15db és ez csak kiskőrös.ezt mondtam én is az egyik borosnak,hogy nincs itt annyi szőlő mint amennyi látszik.azért veszik ennyiért a vegyes fehéret mert kb. ennyiből jön ki az olasz bornak az ára ideszállítva!(az hogy az olasz hogy hozza ki az más kérdés)az hogy a bianca mennyit bírt volna ki,hát az a helyzet,hogy tavaly 5ft-l többért adtam el mivel egy hetet csúszotattam,(aletta,lakhegyi, zalagyöngye,eger2)idén 10ft-t buktam mert akihez vittem volna betelt, megvette azt a 90.000 mázsát kb 3 hét alatt amire megvan a piaca,el vittem máshová 58ft/kg nettóért.És ha elszűröm bornak mennyivel lettem volna előrébb?,örizgesem a seregélyektől,pacsáljak vele a semmiért?
Az a baj hogy nagyon sokan nincsenek tisztában a valós piaci helyzettel és nem látják az összefüggéseket,És ezzel remélem nem sértettem meg senkit mert egyáltalán nem az a célom.
A borászatokra úgygondolom azért lehet haragudni hogy egyik évben 15-s foktól jöhet a másik évben csak 18-s a megfelelő és a hosszú fizetési határidőért egyébként az olasz addig nem engedi el a kamiont amíg ki nincs fizetve a bor(ismerősök nem egyszer álltak fél napot mert még nem ért oda a pénz)
Válasz Brunci #561. hozzászólásárasajnos nagyon jól látod a helyzetet, az mg , erdészeti piacon nincsenek megfelelő "erő"szakszervezetek akik tartatni tudnák a megfelelő felvásárlási árakat. botrányos, hogy egy 90 ft ért megvett szőlőből 1500ft-ért adnak el 0,75l bort
Ezért meg fogtok kövezni, de az a helyzet, hogy mi gazdák vagyunk buták.
Mondjuk úgy, érintkezésbe kerültem már több a gazdák érdekeit képviselni hivatott szervezettel is. Egyik munkája sem ér semmit, ha a gazdák rendületlenül, sőt, inkább még nagyobb intenzitással hordják be a szőlőt , mikor 70-75 Ft/kg árról 65 Ft-ra csökken az ár. Közben mindenki tudja, hogy az országos termés messze elmarad a tavalyitól. Ezek a szőlőárak messze az olasz "bor" ára alatti költséget jelentenek a borásznál.
Tudomásul kéne venni azt, hogy a sok egyszerre érő fajta és a sok gépi szüret egyszerre nagy mennyiségű szőlőt "borít rá" a felvásárló borászatokra, amit azok nem győzik azt feldolgozni, és ez akkor is "túltermelés látszatát kelti", amikor valójában nincs is szőlő.
Mi baja lett volna a Biancának, ha egy héttel tovább van a tőkén?
De nem tudom meggyőzni azokat a gazdákat, akik ár nélkül ütemeztetik a szőlőt, és ahelyett, hogy alkudoznának az árról, minél előbb szeretnék "szinte erőszakkal" beszállítani a szőlőt a felvásárlónak.
3510 hozzászólás
kinek van ilyen szőlőválogató masinája?
https://www.youtube.com/watch?v=vbSww5SBqN4
Válasz Matyi50 #605. hozzászólásáraKöszönöm az észrevételt és az árlistát
Csak úgy mellékesen:
- Zenit 450-500 mázsa
- Rizlingszilváni 500-550 mázsa termésem várható
Elhiheted hogy Nekem sem mindegy hogy mennyiért tudom eladni a megtermelt szőlőt ...
Válasz ND #607. hozzászólásáraItt a lényeg,amit írsz! erről már én is írtam régebben. A minőségi termesztést nem 2-300mázsa/ha költséggel lehet csinálni. Nincs fokolás,csak egységár. Ugyanannyit adnak a kézzel művelt 20fokosért is ami gondozva van évtizedek óta,meg ugyanannyit adnak az ecetes 13fokos sz.rért is,amit kombájn szed a válogatatlan,sűrűlombú dzsungelből, teli levéllel és zöld lével.
Így lehet egy kiló szőlőből három liter bort csinálni,mert a 20fokos minőségivel összekeveri a 13fokos gépi húgyot és máris kész az ezer forintos pezsgő ami amugy is 7deci.
Ma már ilyen áron valóban a teljes gépi művelésű szőlő éri meg,de az sem biztos,viszont a kézi művelésű ültetvény költségei jóval magasabbak,ahogyan a minőség is az,ami viszont nincs kompenzálva az árral.
Válasz Matyi50 #605. hozzászólásáraés egy 13,5ös szőlőből mit lehet csinálni?
Ecetet?
Ha el tudsz adni hektáronként 300q-t, mint a kolléga írta korábban (amit most visszavettek 200ra), akkor is beljebb vagy vele, mint Hegyalján, ahol 80 a megengedett, legyen min. 17fokos (vegyes fehér, minőségi még több!), és ugyan úgy 70-et adnak érte mint az Alföldön, amit belinkeltél
300x70=2,1M
200x70=1,4M
80x70=560ezer!
Hektárköltsége meg ugyan annyi a 300q-nak mint a 80-nak, sőt!
az alföldön leszedeti kombájnnal töredékéért egy nap alatt, mint a kézi szüret nálunk válogatva.
Miről beszélünk? Aki 2-300q/ha mellett nem tudja rentábilisan kihozni ennyiből, az inkább tényleg hagyja ott, és adjon esélyt a Hegyaljaiaknak, mert nálunk is rájuk hivatkozva alakítják az árakat, csak mások a feltételek...
Válasz Frenk66 #604. hozzászólásáraJa és a lényeg,amit alá írtak apró betűvel:
"A felvásárlási ár a kompenzációs felárat tartalmazza! "
75forintban benne van a kompi
Hát aki ennyiért termel szőlőt bruttóban adózottan ezeknek a .... az meg is érdemli!
Hegyközség? Na majd most köpködik rendesen őket!
Válasz Frenk66 #604. hozzászólására
Kitörölhetik vele a termelők....
Zenit OEM, OFJ 13,5tőlfelfelé 75 Ft.
Rizlingszilváni OEM, OFJ
13,5-től felfelé 80 Ft.
Zalagyöngye,Zengő OFJ
13,5-től felfelé 65 Ft.
ezeket itt találtam: http://nagyredeiszolok.hu/index.php/hu/component/spidercalendar/?view=spidercalendar&calendar_id=1&module_id=162&date162=2017-08-29&cat_ids=&Itemid=110
A Tokajiaknál nincs ár,a kunságiborvidék oldalán nincs infó,egyenlőre csak ez.
Viszont ezek így 10éves árak,hiába itt a szakmaközi farokméregetés meg egyeztetés.
Válasz egyurazurbol74 #591. hozzászólásáraRészlet a HNT kiadott szerződéséből:
A vételár és annak megfizetése
12. Felek megállapodnak, hogy a vételárat jelen szerződés 1. számú mellékletében határozzák meg. Felek külön rögzítik, hogy az ár nettó vételárként kerül meghatározásra a mellékletben. A fizetendő vételárat a Termelő jogi státuszának megfelelően kompenzációs felár vagy ÁFA egészíti ki. Kompenzációs felár hatálya alá tartozó Termelő esetén a borszőlő vételárának megfizetése a Felvásárló által kiállított felvásárlási jegy alapján történik.
13. Felek rögzítik, hogy a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának vonatkozó határozata értelmében Felvásárló a teljesítést követően, legkésőbb folyó év december 31. napjáig köteles megfizetni Termelő részére a vételárat.
ÁFA körbe tartozó Termelő számviteli szabályoknak megfelelően, helyesen kiállított számláját a jelen szerződés 11. pontjának megfelelő teljesítést követően át kell adni Felvásárló részére.
Kompenzációs felárra jogosult Termelő esetén a felvásárlási jegyet a jelen szerződés 11. pontjának megfelelő teljesítést követően át kell adni Termelő részére.
14. A vételár megfizetése készpénzben vagy banki átutalással történik a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően. A Termelő által fent meghatározott bankszámlaszámra történő banki átutalásnál a vételár akkor tekintendő megfizetettnek, amikor jóváírásra kerül Termelő számláján.
15. A vételár kifizetésére egyebekben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) Hatodik Könyve IX. Fejezetének a pénztartozás teljesítésére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
16. Amennyiben a fenti határidőn belül a fizetési teljesítésre nem kerül sor, Felvásárló köteles a termék ellenértékét a Ptk-ban meghatározott késedelmi kamattal, de legalább a jegybanki alapkamat mértékével növelt kamattal megfizetni.
17. A Szakmaközi tv. 3. § (3) bekezdése alapján Felvásárló a jelen szerződés szerinti fizetési kötelezettségének késedelmes teljesítése esetére felhatalmazza pénzforgalmi szolgáltatóját, hogy a termék ellenértékére és a termék ellenértéke után fizetendő késedelmi kamatra vonatkozó beszedési megbízást teljesítse (felhatalmazó nyilatkozat
Válasz Balu86 #602. hozzászólásáraEgyértelmüen visszafejlődés van. 12-be, mikor volt egy nagyobb fagy 130-ért vették a kékfrankost tőlem. A cab. sav-t 140-ért. A fizetés mondjuk két részletben volt. Fele dec 31-ig, a másik fele márc 31-ig, de a márciusira adtak 1.5ft kamatot kilónként, akinek megfelelt így a fizetés. Ez akkor nagyon korrekt volt számomra. 13-ba 14-bej, 15-be 130-ért ment változatlan áron a kélfrankos, majd tavaly vitték 100-ért. A két részletbe fizetés megmaradt, viszont kamat nélkül. Annyi az előnye ennek a felvásárlónak a többihez képest, hogy akkor szüretelek, amikor én akarok és nem fokolnak. A konkurensek meg addig nem engedik, míg nem éri el a max cukorfokot. Ez nekem így plusz 10 százalékot jelent. Idén minimum 35% veszteségem lesz a fagy, aszály miatt és a szőlő ára változatlan. Gyanítom, ha 90% fagykár lenne országszerte akkor is változatlan áron vennék a szőlőket. Itt nem érvényesül a csodálatos kapitalista személet: mindent a piac határoz meg, hanem mindent 2-3 ember határoz meg.
A kifizetésről csak annyit, hogy nálunk az elmúlt 10 évben december 31-ig ki lett fizetve mindenki. Az elmúlt 5 évben volt rá példa, hogy szüret végén ki voltunk fizetve. Értsd október 10. Akkor most megint visszafelé fejlődünk, hogy márciusban lesz rendezve? Szar kifogás ,hogy el kell adni a bort ha eddig meg nem volt probléma. Amúgy meg megette a fene az egészet mert július vége óta megint ömlik be az országba az olasz bor. Hetek óta erről beszél mindenki, hogy az unió hatályon kívűl helyezte a magyar szigorítást az olasz bor behozatalra , úgyhogy megint ez a lemez, hogy 90ft-ért van kész bor házhoz szállítva. Tudnék felsorolni pár egri sztár narancs borászatot ahol láttuk az olasz rendszámos tartályos kamiont szerintem nem tejet hoztak a pincékbe.
Válasz Agronomus #600. hozzászólásáraAz a leg magasabb szint!!!Ott kezd!
Válasz Matyi50 #599. hozzászólásáraKomolyan, elkap a hányinger ettől a szarházi lehúzástól amit ezek művelnek...össze-vissza 1,5 Ha körül van szőlőnk, kis 2-400 nöl-es darabokba...hát a 32 hektárral nem baszakodok annyit mint ezzel a sok szarral, támogatást nem kapok rá, és akkor még ki akarják szúrni a szemünket ezzel a megalázó árral? Fel kéne kötni az összes szarházit, aki ebben benne van....na akkor talán lenne változás
Válasz msi74 #596. hozzászólására
Ez még nem is rossz,de gondold el,hogy ez borvidékenként változó,van ahol 5tonna ha tájjellegű minősítést akarsz. Sőt van ahol 3hektár területnagyságtól be akarják vezetni a szakirányú végzettségű termelő feltételi követelményt is.
Válasz UE-28 #595. hozzászólására150-170
Válasz msi74 #596. hozzászólásáraés itt hol a minőség, meg milyen korlát?
a 300q/ha levitték 200ra?
nevetséges!
Hegyalján 80q/ha a minőségi, az asztali kb 120-150!
Ma közölte a felvásárló hogy a minőségi termés korlát érvényes minden fajtára tehát a 0,6 hektáron tavaly termett 180q rizlingszilváni helyett idén 125q adhatok le, ha ennél több lesz akkor kilónként 30ft tud fizetni az egész termésre vonatkozólag. Akkor nem adom a felesleget de mit csinálok vele? Dél Balaton a felvásárló a törley
Üdv!
Tokaj-Hegyalján idén kis tételben szerintetek mennyiért lehet majd hozzájutni muskotályos fajtának?
Mi a reális ára? kb 4-5 q-t szeretnék majd venni.
Köszönöm.
Válasz medikus #592. hozzászólásáraElőre utalt a külföldi vevő,a termelőnek meg fél év mulva fizettek! Addig a külföldi által utalt pénzt meg lekötötték fél évre és a kamatait zsebrerakják.Ezt hívják pénzmosásnak,érdekvédelmi asszisztenciával.
Válasz egyurazurbol74 #589. hozzászólásáraHányszor megugrották már ezt a dinnyetermesztők,meggy,almatermesztők,és évről évre ugyanazt kell elviselni. Külföldi sz@rt hoz be a piac,ha a helybeli nem adja oda olyan áron,hogy azon akkora haszonkulcs legyen,ami semmi máson nincs. Szándékos a tönkretétel külföldi nyomásra.
Nem tudom ezt valaki kitalálta e hogy a támogatást veszik elő a kereskedők alkualapnak,de ha ezt valaki ki meri jelenteni,akkor kösse fel a gatyát,mert ennek rohadtul nem lesz jó vége,mert akkor a termelők meg a kereskedő mercédeszét,tengerparti villáját fogják alkualapnak nézni... ez a zsebben kotorászás magasiskolája már !
Válasz egyurazurbol74 #591. hozzászólásáraEz mind szép!!Így kellene lennie,de nem így van!A Szlovák kamionba addig be sem töltik a mustot,amíg az előre utalt összeg nincs a számlán!!A szőlőért meg még is hónapokra,vagy a következő év elején fizetnek! Ez a monopól helyzet!
Válasz egyurazurbol74 #589. hozzászólásáraAz alap kell, hogy legyen, hogyha a felvásárló átveszi a szőlőt, akkor a teljes átvételi árat 60-90 napra, de még ebben az évben ki kell hogy fizesse a termelőnek, mert a termelőnek is abban az adott évben jelentkezik a költsége.
Miért a termelő hitelezze meg azt az időszakot is, amíg a felvásárló bort csinál a termelő leadott saját szőlőjéből és már lehet, hogy profitot realizál belőle, amikor téged következő év márciusban kifizet.
Érdekes erre a HNT piacszervezési intézkedése és mintaszerződése nem tér ki.
Ebben az irányban is lehetne szervezkedni, hogy a HNT-nek petíciót írni, hogy ezt kösse ki a mintaszerződésben, hogy legkésőbb az év végéig ki kell fizessenek minden termelőt a felvásárlók.
Másik észrevétel az hogy mivel a kompenzációt az állam adja, azt a felvásárló ne számítsa hozzá az átvételi árhoz, mert ahhoz semmi köze, ugyanúgy nen törődjön azzal, hogy a termelő területalapú támogatást kap vagy adott esetben AKG-t.
Válasz egyurazurbol74 #589. hozzászólására1000 tag, 1000 érdek! Azért!!
Tisztelt Termelő Szaktársak!
Lehet itt puffogni, attól még a nagy felvásárlók vissza fognak élni erőfölényükkel amíg világ a világ.
A kistermelő addig nem fog normális árat kapni a szőlejéért, amíg nem szervezi meg saját magát és együttesen nem lép fel a nagy felvásárlók nyomott áron és szándékosan késve történő fizetésük ellen.
Miért nem létesült már a közös fellépésre zárt facebook csoport, ahova csak termelő léphetne be?
Ott meg lehetne szervezni magunkat és egységesen fellépni a felvásárlók ellen?
Válasz medikus #587. hozzászólásáraEzt tudom jól,de hogy az ilyen nyomott árat sem képesek egyben fizetni...erre céloztam.
De legundorítóbb az egészben,hogy ugyanaz a maffiamódszer megy,mint a dinnye,meggy,eper esetében...
A növény,gyümölcs érési,tárolhatatlansági sajátosságait,és az időközben bejött fajtánkénti szüret szigoru időintervallumot is aljasan kihasználva dobnak érte alamizsnát a feldolgozó,felvásárló cégek,akiknél van hogy ezer százalékos a haszonkulcs mert maga a termés világszinvonalu.
Válasz Matyi50 #586. hozzászólásáraSosem fizették ki egyben az elmúlt 20 évben! Sőt 3 részletben!Most meg még bekalkulálták az Akg-t,meg a földalapút!!!!
Válasz Balu86 #585. hozzászólásáraGyönyörű!
Megalázó árat adnának,de még azt sem képesek egyben kifizetni.
bár most itt nem rájuk gondolok,de körzetenként akadnak mindig olyan dilettánsok magyarországon,hogy jövőre már az se érdekelné,ha neki kéne fizetnie kilónként 80forintot hogy eladhassa a 21 mustfokos szőlőjét fokolás nélkül a spekuláns senkiháziaknak... azok meg dörzsölnék a tenyerüket csak... akkor is csinálná így... a franciáknál már rég a fővárosba lenne a parlament elé öntve párszáz tonna. Idehaza piaci magatartás,mint olyan,hosszútávú piaci kapcsolat mint olyan ritka már mint a fehér holló.
A kereskedők meg nagyon jól tudják,hogy a szőlővel lehet alázni a termelőt,mert azt azonnal el kell adni a termelőnek,nem tudja tárolni...beállítottak fajtánkénti szüretet szigorú dátumozással,ez se a termelőknek kedvez.
Apum ma találkozott aldebrői szőlősgazdákkal,elmesélték Neki,hogy úgy kötöttek velük szerződést a helyi felvásárlók(Varga pincészet asszem),hogy két részletben fizetik ki a szőlőt. Második részlet jövő március,aki idén kéri a teljes összeget annak kifizetik,de január-február-március hónapra kamatot vonnak le a szőlő árából. Egerben egyik nagy felvásárló 85ft-ot pendített meg kékfrankosra.
Válasz sonkabence #579. hozzászólásáraTeljesen ki tud tisztulni a kép,ha a NEMZETI szó elé rakjuk a ZS... szót!
Válasz Matyi50 #582. hozzászólásáraMire is számítottunk,,,csak azt kapjuk amit megérdemlünk, hiszen minden évban ez megy hitegetés a HNT részéről, a hegybíró meg aszisztál hozzá
Válasz termelő2 #581. hozzászólásáraIlyen nyílt átb.ást nem látott a világ,amit a HNT művel....
Válasz Matyi50 #578. hozzászólására,,,és akkor még nem is beszéltünk a másik "érdekvédelmi" szövetségről a KAMARÁRÓL. Ők is nagyon védig a mezőgazdaságban dolgozók érdekeit
Rohadjon meg ez a mocskos kormány,..annak a kezével együtt aki ezekre a tolvajokra szavaz!
Jól átbacott ez a jogász söpredék minket.
Válasz Matyi50 #578. hozzászólásáraA nevében is benne van a turpisság: Hegyközségek NEMZETI Tanácsa. Innen már lehet tudni kiért alakult.
Válasz Balu86 #576. hozzászólására" Tekintve, hogy az elmúlt esztendőben több borvidéken a szőlő jó minősége dacára is csökkentek a szőlőfelvásárlási árak, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) tervezetet dolgoz ki a szőlőértékesítés szabályozására.
A szőlő- és borágazati stratégiával összhangban álló, az idei szüretre már érvényes új szabályok tervezetét a szervezet február 21-i tanácsülésén vitatták meg."
Ideje volna rádöbbenni arra mekkora parasztvakítás folyik... a termelők pénzén teszik tönkre magukat a termelőket... A HNT nem érdekvédő,piacvédő szerepet tölt be ,hanem a székeiben,holdudvarban ülő felvásárlók és borászok javára nyomásra cselekszik,ez egyre inkább nyilvánvaló.
Válasz Balu86 #569. hozzászólásáraEbből ?
Hát ez
Válasz Matyi50 #575. hozzászólásáraHa ez így lesz én 15-20%-al kevesebb pénzt kapok idén a szőlőmért mint tavaly (Eger)
SZÜRET 2017.
ÁRPROGNÓZIS
http://hnt.hu/wp-content/uploads/2016/03/%C3%A1rprogn%C3%B3zis-2017-1.pdf
Helló!
Gyöngyös környékén nincs valakinek irsai?Saját részre kellene pár mázsa.
httphttps://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/hosszu-tavra-kivanjak-rendezni-a-szolofelvasarlast-33586-001s://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/hosszu-tavra-kivanjak-rendezni-a-szolofelvasarlast-33586-001
Langyosvízkevergetés..Ugyanezt már év elején is írták,be is linkeltem ide.
Szánalmas ez az ál ál érdekvédelem.
Tavaszon még azt rebesgették,hogy a fagy miatt duplája is lehet a szőlő ára.
Üdv augusztus 3-án kezdődik a szüret délbalatonon, Csabagyöngyével 87ft nettó felvásárlási áron!
Válasz Balu86 #569. hozzászólásáraSemmi!
Válasz Balu86 #569. hozzászólásáraTalán megszűnnek a szándékos árlenyomó kamu adatok a bentragadt óriási készletekről szüret előtt! Illetve a burkolt kartellezésnek is véget kell vetni mindenképp valami úton módon.
https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/szabalyoznak-a-szoloertekesitest-a-szolo-es-bortermelok-erdekeben-31825-001
Ebből mi lesz?
Válasz bence.sajo #567. hozzászólásáraJa hogy a dolgozó lopja el tőletek a szőlő árát? Ne viccelj már...itt valami nem kerek,vagy én nem értem...
Ennyi tag nem tudja elzavarni az alkalmazottat,aki ezt csinálja? Ezt nem a melós csinálja,hanem a felvásárló...vagy az akivel a felvásárló ezt intézteti...
Válasz jappofan #518. hozzászólásáraSzia! Én és még körülbelül 200 szőlőtermelő az általad említett szövetkezetben van, ami a leírtak szerint működik papíron! Elmondom, hogy ez mit jelent a valóságban. Ennyire "működőképes" az értékesítési szövetkezet:
Van egy feldolgozónk ahol a kiforr a must és szállítható állapotba kerül. Van egy alkalmazott, aki a feldolgozást és az értékesítést hivatott lebonyolítani a felvásárlókkal. Ezért Ő tisztes havi járadékot kap a szövetkezeti tagoktól. Évek óta szándékosan kevesebb cukorfokot mér a leadott szőlőre. A különbözetet ő felhígitja és a 3-5 bevont gazda területére leírja magának vagy közösbe ezt a többletet. Ez évi minimum 15-20millió ft amit ellop a termelőktől. Na de! Ez még semmi: Ő egyben még a felvásárlók oldalán is áll. Idén elterjedt, hogy több szlovák felvásárló is 54 eurócentért venné meg a szőlő kilóját. Lettek volna a mi szövetkezetünknél is tárgyalni a szlovákok, csak az erre megbízott nem volt hajlandó fogadni őket. Miért? Itt a válasz. Mert akkor a XY magyar felvásárlónak is megkellett volna adni az 54 euró centnek megfelelő árat, de mivel ezt nem akarták, így a magyar felvásárló megegyezett a szlovák felvásárlóval, hogy majd ő megveszi a magyar parasztoktól 90 forintért és ő továbbadja neki, amibe megegyeznek. Így is történt. Csak, hogy kerek legyen a történet. A szövetkezett által megbízott fentebb említett tolvaj pár éve azt csinálta, hogy jött egy másik magyar felvásárló is érdeklődni a szövetkezetünkhöz. De ez a tolvaj őt is elhajtotta, (nem vette fel a telefonjukat), hogy csak egy felvásárló vehesse tőlünk a szőlőt, akivel ő megegyezett. Röviden: Magának ellop 10-20 millió forintot a gazdáktól, és még kitudja hány milliót, hogy a felvásárló embere legyen és nekik tetsző áron történjen a felvásárlás. Jelzem: A 200 tagból 8-10 gazda látja ezt át, a többiek csak a felvásárlót és az olasz borokat szidják. Fától az erdőt.. Ennyit szerettem volna mondani.
Egyre kevesebben foglalkoznak borral:http://www.tozsdeforum.hu/uzlet/agrar/egyre-kevesebben-foglalkoznak-borral-74289.html
Még hogy nincs kartel és piaci alvilági módszerekkel történő tisztogatás... A szőlőtermesztők tönkretételével a kis borászatok bekebelezésével pár ember kezébe kerül ez az ágazat is,hogy aztán kacsalábon forgó borászatokat és csillagászati hasznot tudjanak csinálni pár év alatt!Az aki 40-50évig sőt generációk óta ezzel foglalkozott és az ideihez hasonló arcátlan dumával verték át a felvásárláskor,évtizedek óta nullás vagy alig ért el nyereséget emiatt,meg le van tojva.ássa el magát.
Válasz Brunci #561. hozzászólásáraA gépi szürettel kapcsolatban teljesen igazad van tavaly itt kb 10 gép szedte most 15db és ez csak kiskőrös.ezt mondtam én is az egyik borosnak,hogy nincs itt annyi szőlő mint amennyi látszik.azért veszik ennyiért a vegyes fehéret mert kb. ennyiből jön ki az olasz bornak az ára ideszállítva!(az hogy az olasz hogy hozza ki az más kérdés)az hogy a bianca mennyit bírt volna ki,hát az a helyzet,hogy tavaly 5ft-l többért adtam el mivel egy hetet csúszotattam,(aletta,lakhegyi, zalagyöngye,eger2)idén 10ft-t buktam mert akihez vittem volna betelt, megvette azt a 90.000 mázsát kb 3 hét alatt amire megvan a piaca,el vittem máshová 58ft/kg nettóért.És ha elszűröm bornak mennyivel lettem volna előrébb?,örizgesem a seregélyektől,pacsáljak vele a semmiért?
Az a baj hogy nagyon sokan nincsenek tisztában a valós piaci helyzettel és nem látják az összefüggéseket,És ezzel remélem nem sértettem meg senkit mert egyáltalán nem az a célom.
A borászatokra úgygondolom azért lehet haragudni hogy egyik évben 15-s foktól jöhet a másik évben csak 18-s a megfelelő és a hosszú fizetési határidőért egyébként az olasz addig nem engedi el a kamiont amíg ki nincs fizetve a bor(ismerősök nem egyszer álltak fél napot mert még nem ért oda a pénz)
Válasz Brunci #561. hozzászólásárasajnos nagyon jól látod a helyzetet, az mg , erdészeti piacon nincsenek megfelelő "erő"szakszervezetek akik tartatni tudnák a megfelelő felvásárlási árakat. botrányos, hogy egy 90 ft ért megvett szőlőből 1500ft-ért adnak el 0,75l bort
Válasz Brunci #561. hozzászólásáraA sok ellopott mustfok fedezi az esetleges kevesebb mennyiséget!
Válasz Brunci #561. hozzászólásáragyőzik=győznek
Ezért meg fogtok kövezni, de az a helyzet, hogy mi gazdák vagyunk buták.
Mondjuk úgy, érintkezésbe kerültem már több a gazdák érdekeit képviselni hivatott szervezettel is. Egyik munkája sem ér semmit, ha a gazdák rendületlenül, sőt, inkább még nagyobb intenzitással hordják be a szőlőt , mikor 70-75 Ft/kg árról 65 Ft-ra csökken az ár. Közben mindenki tudja, hogy az országos termés messze elmarad a tavalyitól. Ezek a szőlőárak messze az olasz "bor" ára alatti költséget jelentenek a borásznál.
Tudomásul kéne venni azt, hogy a sok egyszerre érő fajta és a sok gépi szüret egyszerre nagy mennyiségű szőlőt "borít rá" a felvásárló borászatokra, amit azok nem győzik azt feldolgozni, és ez akkor is "túltermelés látszatát kelti", amikor valójában nincs is szőlő.
Mi baja lett volna a Biancának, ha egy héttel tovább van a tőkén?
De nem tudom meggyőzni azokat a gazdákat, akik ár nélkül ütemeztetik a szőlőt, és ahelyett, hogy alkudoznának az árról, minél előbb szeretnék "szinte erőszakkal" beszállítani a szőlőt a felvásárlónak.