Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak589 FtBenzin árak584 FtEUR401.77 FtUSD365.76 FtCHF426.62 FtGBP480.08 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Hanyas fúróval fúrtok,lazitotok elő,illetve hanyassal ültettek? A pásztákat mivel jelölöd ki?
Köszi a válaszokat!
Akácosban a tulajnak csak tarvágást akarnak engedélyezni telibe...fokozatosan 5-10év alatt nem. Hallottál már ilyet?
Magának meg a haveroknak akarna vagdosni minden télre fokozatosan.Először száradékolni akart meg gyérítés jelleggel vágni,de arról hallani se akarnak a hatóságnál.
Nem értem,hogy miért kell erőltetni az elavult régi vízfejes szabályokat meg irányelveket,miközben a világ,a gazdálkodási szerkezet is megváltozott és ezt kívánja,ugyanakkor meg semmiben sem lenne rosszabb a felújítás szeritem..sőt.
van egy kettősség a dologban.
egyrészt igen, köbméterre szoktak fizetni.
másrészt a fakitermelés lenézett sportág.
azt lehet mondani az átlag favágó sajnos aki nem saját szerszámmal dolgozik örül ha 100 körül hazavisz nettoban, és valljuk be őszintén édeskevés.
másik fele viszont hogy a vágóbérek amikért lehet munkát kapni többet nem szoktak tudni kitermelni általában.
ugyanakkor valóban egy rendes favágónak aki rendes felszereléssel jelenik meg és dolgozik normálisan tényleg kellene keresnie 200 körül, még ha van aki ezen fel is van háborodva mert csak egy szaros favágó.
csakhát veszélyes sport, és a rendes felszerelés is drága. máshol nem csinálnak ebből ügyet, más országokban elég jól fizetett dolog.
4500 as órabérre mondom hogy igazából reális is lehet ha ad számlát a favágó, valóban normális felszereléssel jelenik meg (vágásbiztos, sisak, megfelelő vágásbiztos lábbelni, kesztyű, döntőék, kalapács, normális fűrész amin normális lánc van stb..) ha valaki kiszámolja ez mekkora befektetés akkor hamar kiderül hogy ez nem irreális ár. főleg ha magának veszi a lapot, láncot, lánckenőt, üzemanyagot.
márpedig 4500 as órabérbe magának veszi.
egy kicsit talán sértő is hogy csak azért mert valaki favágó eleve nem szokott senki bejelentéssel számolni, mert ugye azt minek.
és ugyan minimum a 10 legveszélyesebb, de inkább a top 5 legveszélyesebb meló, de hát csak favágó annak nem kell jól keresni.
mert az már nem is ember.
ugyanakkor a másik meg aki sokkal kevésbé fárasztó munkát végez, és közelsincsen ekkora potenciális veszélynek kitéve pusztán mondjuk zajterhelés végett kap eleve pótlékot.
ezt idővel meg kell érteni hogy aki fűrészel azt éri rezgés terhelés, zajterhelés, nyáron melegbe télen meg hidegbe van.
a hűtőházi targoncás meg pusztán azért mert hidegben van 180 körül keres nettóban.
ugyanmár. nincsen ez arányban.
az ilyen 5-600 as nettó órabérek meg főleg nincsennek arányban.
az a 800-850 forint amit fizetek én nettóban a sajátjaimnak, még az is édeskevés.
vagyonőrök keresnek 1929 minimum rezsiórabért. legalább ennyit kéne egy fűrészesnek is keresni.
én spec nem bánnám ha úgy mint a vagyonőröknél, a fakitermelésben is bevezetnék a minimális rezsiórabért, mert gyalázat ami ebben az ágazatban folyik.
és a kizsákmányolás igazából még csak nem is a dolgozót érinti.
de nem is a munkaadóját.
hanem mindenkit. ezekért a vacak árakért (ilyen 3500-3800 as akác vágóbérek egy véghasználatban.. pf "röhej") tisztességes munkát nemigen lehet végezni, a végeredmény meg az utókort fogja érinteni.
Azért azt vegyétek már figyelembe,hogy a fakitermelésben nem szokás órabérben fizetni. Mindenhol teljesítmény alapján fizetnek. Vagyis m3/x forint. A tisztításban pedig ha/x forint. Aki órabérben fizet az megérdemli,hogy még a szalonna sütést is ő fizesse.
Ilyen melóra napi 12-15 eFt nettót tartok manapság reálisnak, ha a nap ~8 óra érdemi melót jelent a helyszínen.
Ami 1500-2000 Ft/óra netto-zsebbe.
Eddig tehát: 2500-3000 Ft/óránál tartunk.
Itt jön képbe az adózás kérdése...
- ha fekete meló akkor ennyi és kész
- ha ÁFA mentes, KATA-s adólany, akkor az még 400-600 Ft/óra közterhet jelent pluszban a számlás részre.
- ha normál adóalany akkor inkább 600-800 Ft/órát a számlás részre.
Ha ÁFA alany is akkor további +20% körül.
Amivel az ÁFA-s, normál adózótól mindenről számlát kapsz esetében már a
(2500+600)x1,2=~3700 Ft/óra bruttó
és
(3000+800)1,2=~4600 Ft/óra bruttó
közötti tartománya értél.
Aki saját eszközt hoz az tankra szoktam fizetni.
Nekem jobb, ha a saját eszközömmel dolgozik és fizetem az óradíját.
Viszont van olyan, akinek a kezébe nem szabad fűrészgépet adni.
Az órabér nettó 600 ft. (Egyéb munka 500)
Az egyik utazás idejét én fizetem, a másik út ingyen van. (mert ugye 130 km-re is jártunk a télen).
Válasz ..MZ/X.. #1716. hozzászólásáraHát ha két három nap alatt ki akarod neki fizetni a fűrész árát is,akkor 6000/óra,viszont ha ez bruttó,akkor más a helyzet...
Válasz Matyi50 #1714. hozzászólásáraKöbméter itt nem igen jön össze. Az átlag átmérő 15-18cm. Ez egy sok éve letermelt nyaras amit nem telepítettek újra és feljött benne az akác meg itt-ott a nyár sarj. Kerítésoszlopot, karámfát próbálunk kivenni belőle amennyit lehet, hogy legalább 0-ra kijöjjön majd. Ha legyűrtük ez után jön akác gyérítés.
ilyen nem volt még hogy valaki hozta volna a saját cuccát, legalábbis nálam még nem volt ilyen versenyző.
lehet ez az ár is reális, ha tényleg rendes masinával jelenik meg, tudja használni, és a nap nem 8 óra, hanem 8 tank amit rendesen dolgozik vele.
sajnos ez egy ilyen szakma.
Válasz ..MZ/X.. #1709. hozzászólásárabrigád szinten erdei köbben dolgoznak,
brigádon belül pedig kivételesen ritka hogy valaki saját masinát hozzon.
én melósaim netto 850 et kapnak / óra.
Válasz Matyi50 #1707. hozzászólásáranagyásgrendben stimmelő ár, ekörül mozog amiért homokon akácot csinálták tavaly.
+- egy kevés.
amúgy viszonylag sík terepen, homok és akác.
drága mint a penész :(
Válasz djsotime #1700. hozzászólására úgy tudom lehet olyat csinálni hogy máshol ültetsz erdőt helyette de sok papír munkával jár s ezért nagyon bürokrácia függő de próbát megér a nébih foglalkozót a témával de az most átalakulóban van
Válasz djsotime #1700. hozzászólásáraErdőterület művelésből,termelésből kivonására ,művelési ág megváltoztatására van lehetőség,amit mindig az illetékes szakigazgatási hivatal bírál el és állapítja meg az illetéket,amit fizetni kell érte. Zsebbenyúlós téma lesz....
Válasz djsotime #1700. hozzászólásáraa jogi kérdésben sajnos én nemsokat tudok segíteni, nemtudom hogy lehetséges e olyat hogy nem ülteted újra.
makug a fakitermelők ritkán foglalkoznak tuskózással, meglehetősen drága mutatvány, és amit hagy terep azt még igencsak rendezgetni kell, akik foglakoznak is tuskó kiszedéssel /már akiket tudok/ azok is otthagyják a tuskót kiszedés után.
Egy kis segítségre lenne szükségem, mert nagyon laikus vagyok erdő témában.
Tervezem a közeljövőben, hogy egy saját birtokot csinálok magamnak.
(több hektár terület, kis ház, halastó)
A kiszemelt területek közt erdő is található és arra lennék kíváncsi, hogy lehet-e ma úgy erdőt kitermelni, hogy a helyére nem ültetek új fákat?
Parkosított kert és halastó kerülne az erdő egy részének helyére.
Illetve a másik kérdésem, hogy a fakitermelőkkel meg lehet beszélni, hogy a gyökeret is távolítsák el, vagy ilyennel nem foglalkoznak?
Válasz Mihály-963 #1698. hozzászólásáraez azért komolyabb dolog mint a pénzlopás.
nem a pénz a lényege.
hanem az hogy egy-egy lesoványított erdőt megcsinálni újra hogy olyan legyen amilyennek lennie kell minimum huszon év.
tölgyesekről nem is beszélve.
ott egy teljes emberöltőnyi munka lesz rendberakni egyszer a kialakult helyzetet, akárhonnan is nézed ez több mint pénz.
Válasz a2457 #1696. hozzászólására szépen leírtad a Magyar bürokrácia átkait mert ez folyik minden polgármesteri hivatalban de mehetünk fentebb is deto ugyan ez s harsogják hogy a korrupciót megszüntették ááá fenét átkeresztelték úgy hívják LOBBY
hú gyerekek.. ez egy nagyon összetett dolog.
az a baj hogy nagy a baj , röviden szólva.
az erdő nehezebb ügy mint a mező, itt nincsen évente aratás. sem 10 évente.
van ahol 20 évente sem.
namost szerintetek egy-egy vezetőnek meddig tart a "mandátuma" ?
hát igen. nem áll érdekében túlsokat költeni egy-egy darabka erdőre, mert.. a sikerüket forintosítják.. a lábonálló fatömeg növekedést nem számítják gazdasági eredménynek, ugyanakkor mégis a forintosított végeredményt veszik alapul.
ez a helyzet azt eredményezi hogy aki termel és értékesít, de a felújításból kispórolja a lóvét.. hát sajnos azt jutalmazzák. már jóideje. ennek a végeredménye a silányabb állomány, és így a következő termelési ciklusban mégkisebb bevétel amiből ugye mégkevesebb jut a felújításra és már látjuk is hova lukadunk ki. csökkenő erdőérték, és silányabb faanyag. növekszik a tüzifa aránya az ipariéhoz képest. előrehozott termelések, rövidített ciklusok..
azt is hozzá kell tenni hogy hegyen természetszerű újulás van, léket bontanak és magától nő az erdő. persze villanypásztor kell, meg kerítés, meg azt karban kell tartani. hegyen drágább termelni is. és persze .. jobb az anyag is.
namost hegyen a kötélpálya a megoldás, ami nagyon drága, megvenni és üzemeltetni is. dolgozni is veszélyes...
itt jönnek képbe azok a vállalkozók akiknek az erdészetek adtak gépet. egyszerűen nincsen olyan tőke ami megtudta volna venni.
de miért ne az erdészet üzemelteti akkor, merül fel a kérdés...
hát, azért mert ezek a munkák hullámszerűen jönnek, egyszerűen nem tudnak erre fenntartani egy emberállományt.
ez az egyik fele.
a másik pedig a felelősség kerülése, sokkal egyszerűbb a vállalkozóra bízni hogy oldja meg az emberkérdést, és az üzemeltetés kérdést.
és persze ahol elkezdődik a huncutság ott csak folytatódni tud, 1000% hogy az esetek többségében visszaélésre került sor az ilyen eszközvásárlás kérdésében.
tudom hogy az első jószándékkal lett kivitelezve, de biztos vagyok benne hogy a többi viszont.. hát a többi az tuti csalás és lopás.
namost ott van a nem hegyi erdő, a síkvidéken. a homoki akácos és társai...
namost azoknál brutális a felújítási költség.
az írásom elején leírt gazdasági metódus..
nost azt eredményezte hogy 120-130 köbméter 40% os ipari fakihozatal helyett ezekben az erdőkben sok helyen már csak 70-90 köbméter 30% os ipari fa kihozatal jön ki, mert a kispórolt pénz végett ugye legyengült az állomány. és erre jön hektáronként csak a tuskózásra fél miska.
olyan szinten megnőtt az ápolások költsége a kizsarolás végett, hogy képtelenség lett volna sok helyen vállalkozót találni a munkákra. mert zsonglőrködés megy, mint írtam az erdő nem mező.
van ahova ki lehet egy kis extra pénzt síbolni, de van olyan terület ahova jobban kéne oda meg nem adnak. így néhány becsületesebb erdész inkább maga csinált vállalkozást az ápolásokra. mert rendes vállakozónak nemigen lehet azt mondani hogy egy területnek most csak egy részét szárzúzza le mondjuk, a többit később.
ráadásul amikor KELL mondjuk szárzúzni akkor KELL, méghozzá azonnal.
mert kevés az alkalomszám , van ahol csak évi 2-3 van, ilyen esős nyári időben mint ami most van úgy kell csinálni hogy utolsó pillanatig ameddig látni a fa sorát addig kell várni, és akkor nekimenni és zúzni minnél hamarabb. máskülönben egyszerűen a szeptemberi műszaki átvételre nem lesz tiszta az erdő, és az erdészt seggbekurjantják. ilyen szélsőséges körülményekhez nehéz vállalkozót találni, ezért van pár erdész aki ezeket a munkákat maga csinálja.
és persze ugyanúgy, van rengeteg vendel, semmirevaló aljanép amelyik kikarmolta ezen felbuzdulva magának a melót, saját magának irogatja a teljesítés igazolást, az erdő meg lesz amilyen leszen.
mivel a közmunkás már van, tudok nem egy barmot amelyik kikarmolta az ápolást magának, megcsináltatja a közmunkással, aztán leszámlázza. ez a lopás felsőfoka, és természetesen nem csak az erdész van benne.
ez az amikor a pajtással kiszagolják a lóvét. persze az ilyen vállalkozás alacsony áron dolgozik hogy biztosan megkapja a melót.. mivel zéró költsége van /kaszáltat a közmunkással aki nem is tudja hogy "maszekol" mindezt a közmunka program felszerelésével, és benzinével pl/ így akármiylen áron dolgozik, aki meg tisztes válallkozó az versenyezzen vele ugye..
agyrém..
és persze az erdészeteket sem kell félteni, a közmunka program keretében masszív visszaélés folyik, sok munkát amit saját rendes munkaerővel vagy vállalkozóval kéne megoldani megcsináltatnak közmunkással.
itten említeném meg hogy a közmunka törvény így szól :
Közfoglalkoztató lehet:
a) helyi és nemzetiségi önkormányzat, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező társulása,
b) költségvetési szerv,
c)8 egyházi jogi személy,
d) közhasznú jogállású szervezet,
e) civil szervezet,
f) az állami és önkormányzati tulajdon kezelésével és fenntartásával megbízott, vagy erre a célra az állam, önkormányzat által létrehozott gazdálkodó szervezet,
g) vízitársulat,
h) erdőgazdálkodó, amennyiben a közfoglalkoztatás keretében
ha) az erdő külön törvényben meghatározott közjóléti céljainak megvalósítása érdekében végzett feladatok ellátására,
hb) a természeti károkat szenvedett erdőterületek rehabilitációjára,
hc) erdészeti sétautak, turistautak és tanösvények kijelölésére, karbantartására,
hd) határjelek és környezetének karbantartására,
he) tűzpászták készítését és tűzmegelőzést szolgáló feladatok ellátására,
hf) kommunális hulladék gyűjtésére és elszállítására,
hg) az erdőterület kommunális szennyeződéstől való tisztítására
akkor most leírom mi van odaírva.
erdőkapálás, ültetés, kaszálás, stb..
ezekre NEM lehetne felhasználni a közmunkaerőt. külön gusztustalan hogy több erdőgazdaságnak VAN munkagép boltja, és a közmunkás felszerelést azokból a boltokból vették meg maguknak.
namost vázolom mi a gond.
egyik visszásság az, hogy az erdők közel fele állami kézben van ZRT-ken keresztül, és kapnak 80% ban állami támogatott , amúgyis brutálisan olcsó munkaerőt.
DE MI VAN A MAGÁN ERDŐGAZDÁLKODÓVAL?
a másik 50% eleve diszkriminálva van, pedig a "termékük" ugyanúgy a nyílt piacra kerül, ez egy nagy pofátlanság. Hát gondoljuk már végig ez mekkora gazdaságtorzító erő, még akkor is ha a program keretén belül vannak csak kiaknázva, a magánember szedesse pénzért a szemetet az erdejéből, az állami cég meg kapja a szinte ingyen munkaerőt rá.
eleve szembe megy az uniós versenypolitikával, mivel nagyon brutálisan előnyhöz juttatja az állami cégeket.
a következő gondom pedig az, hogy a magánvállalkozások meg versenyezzenek a közmunkás munkaerővel.
hogya picsába adjon valaki rendes fizetést, és fizessen járulékot és adót valaki, ha a munkaerő amivel versenyzik szinte ingyen van?
ebben a legroszabb az, hogy az állami erdőgazdaságok nem véletlen jöttek létre.
Az volna a feladatuk hogy a rájuk bízott erdőket maximálisan szakmai szempontok szerint gondozzák, de a valóság az írásom elején vázolt helyzet végett távolabb nem is állhatna...
gyakorlatilag az adófizetők pénzét felhasználva gátlástalanul teszik tönkre sorban az erdőket és lopnak mindent amit lehet.
én, és te, és mindenki más aki fizet adót azt finanszírozza hogy tönkretegyék az egyik legnagyobb kincsünket, és a jó levegő forrását...
ami a fát megvevő és azt kitermelő cégeket illeti.. mind csaló és rabló egytől egyig.
a következőképpen működik:
létezik a faállomány "lábon való eladása" ami azt jelenti hogy aki megveszi az fizet , letermeli, és viszi a fát.
de ezt állami ZRT nem teheti meg, nem adhat el így erdőt lábon.
ahhoz, hogy egy állami erdészet fejese "jó" legyen, év végén pénzt kell felmutasson.
namost az erdő termelésének a végeredménye a fa. amire nincsen mindíg azonnal kereslet. ez teljesen érthető dolog ugye.
ezért az erdő szélén van a kitermelt anyag, őrizni nehéz. az ország rejtett tartaléka meg előszeretettel fosztogat, mert kultúrálatlan degenerált semmiresevaló aljanép.
namost hatékony őrzéshez az anyagot be kéne valahova szállítatni, ami költségekkel jár.
sokkal kényelmesebb ha megvan eleve a vevő aki elszállítja, még kényelmesebb ha ez egyben a termelő.
úgy állapodnak meg hogy a kitermelést piaci ár alatt vállalja az ilyen féreg, az erdészet főembere ennek örül. mert neki a költségvetésben ez kiadásként szerepel.
ha kicsi a kiadás az már jó.
ennek után ugye beszállítani nem kell sehova, tehát őrzésről sem kell gondoskodni, ami megint kevesebb kiadás.
persze a féreg sem tétova, eleve olcsóbban veszi meg a fát. azt mondja ha így nem köll, akkor dugd fel magadnak az erdődet, majd őriztessed a faanyagot ameddig rád nem rohad. és persze "megesik" hogy véletlen a 20-30% al drágább ipari fának való valahogy a tüzifa rakatba köt ki, meg kanyaronként egy kicsit "téves" a köbözés..
mert ugye rönknél is, kéreg nélküli csúcsátmérőt nézünk, elé g csak "néha" tévedni 2 cm ert méréskor, a fa nem teljesen kör alakú..
és máris profitál a dolog, még ha pofátlanul alacsony áron vágja akkor is. köböző tábla
érdemes nézegetni, egy-egy rönknél (mondjuk 6 méteres hazainyár, 21 centis csúcsátmérővel darabja 0,273 , míg 22 centissel 0,296, az eltérés majdnem 10% eleve)
és persze az erdész becslése is benne van a pakliban, egy pár köbbel alá becsül aztán máris nyeregben a pajtás...
ezek összességében elképesztő mértékű károkat okoznak. sokmilliárdos milliárdos a nagyságrend országos szinten a legenyhéb és optimistább hozáállással is..
és elsősorban a jövő nemzedékét vágják át.
az abszolut nem fair verseny végett pont az erdészeti munkák a leg alulfizetettek az egész tetves országban, miközben ez az egyik legveszélyesebb munkakör.
van ahol a képzett erdész 30 éves munkaviszonnyal netto 120 at visz haza, miközben ezer hektár erdő tekintetében (nagyon sok milio forint) anyagi felelőssége van...
a favágóról nem is beszélve.
--
amit megoldásnak látnék az ügyben...
egyrészt, vissza kell állítani azt a rendszert ahol kiteremlés után befele fizet mindenki. aztán a felújítás sikeressége arányában kaphat vissza ebből a befizetésből.
másrészt a közmunka program 100% kivonása ebből az ágazatból.
harmadrészt a munkadíj norma felállítása.
negyedrészt sokkal szigorúbb ellenőrzés, és az erdészetek sikeressége ne a pnzügyi mérlegen, hanem a lábonálló erdő értékén IS múljon.
azontúl tessék szépen átvilágítani melyik vállakozás pontosan mit üzletelt melyik erdőgazdasággal, nem ritka hogy a saját fájukat veszik vissza jódrágán az erdőgazdaságok a saját fűrészüzemükbe.
és legyünk már korrektek, erdészeti gépre pályázhassunk már akkor is ha nincsen saját erdőnk. legyen elég mondjuk 5 évre visszamenőleg ha a profilban főszereplő az erdészeti tevékenység ami kapcsolódik a pályázatban szereplő géphez, és persze jövőre nézve legyen szerződés olyan munkára ahol az adott gép érvényesülni is tud.
elnézést mindenkitől a hatalmas mennyiségű szövegért, csak kikívánkozott belőlem.
ebben az iparágban dolgozom, ez a mindenem.
amikor veszel egy jó mély levegőt, abban az én munkám is benne van. sajnos kevesen vagyunk akik tisztességesen próbálunk boldogulni, és egyre csak fogyunk, mert a tisztességtelen piaci helyzet visszaélései egyszerűen megölnek bennünket, vagy áttérítenek az "erő sötét oldalára".
Válasz gyorfy10 #1693. hozzászólásáraAzért gondolom a vezetőség megkapta zsebbe a jattot. Persze ebből le osztani is kell a politikusoknak. Különben nem hagyták volna bulit.
Majd az lesz, hogy leváltják a kehi vezetőit.
Ennek nagyon kemény adó vonzata is lenne egy normális országban.
Válasz Scipio #1692. hozzászólásáraÉs az útépítésben nem a haverok kapják meg a melót? A stadionépítésben nem a haverok kapják meg a melót?
Ez burkolt előírás,ezt mindenki tudja---
,az az állami erdészet csak egy cégcsoport a sok közül akit inkább csak mostanra sikerült bekebelezni teljesen ,vagy mégsem és csinálják emiatt a balhét....
Már 20évvel ezelőtt is így volt hogy árajánlatot csak azért kértek cégektől (akik megörültek hogy lesz melojuk,aztán sose lett) hogy lefedjék a korrupt ügyeket meg a haveroknak kiadott melót.
Válasz Scipio #1692. hozzászólásáraVáltsák is le őket. Az se ártana nekik hogyha lesittelnék őket... De úgyse lesz belőle semmi, a tisztességes embert előbb előveszik bármiért is mint a gazembereket....
Sziasztok.
Érdeklődni szeretnék tőletek.
Lehetőségem lenne 3ha akác erdőt megvásárolni.kb7-10éves fák vannak benne. Szépen rendbe tartva. Régebben fel is volt nyesve, a sorja tiszta, nemtudom milyen méretekkel kell/szokás ültetni, de sűrű tőtávval és kB 2méter sortávolsággal van ültetve. igazából én a befektetés megtérülésére gondolva érdeklődnék. Ezeknek még kell Egy jó pár év, hogy vágni lehessen. Kérdésem az lenne ha valakinek lenne tapasztalata, hogy hány évesen lehet vágni, kB, továbbá milyen mennyiségű fával kell számolni /ha és vállalkozóval vágatva mennyit lehet kapni m3jeiért??? Ha van valakinek tapasztalata, kérem írjon. Előre is köszönöm. Üdv Tamás
Válasz Titti #1687. hozzászólásáraNem jól hallottad... Az egyes fára is kéne elvileg engedély ami külterületen van és benne van a fafaj jegyzékben a törvény mellékletében,az egy másik dolog,hogy kicsit nonszensz és túlszabályozott barom törvény van. A réti ....ek abból élnek,a gazda meg kérjen egy karó kivágásához is engedélyt a saját földjére...
Köszi a választ! De azért kicsit vicces hogy a saját területeden 3 szál fára engedélyt kell kérned!? (pedig szántó művelési ág 100%)
Meg én hallottam olyasmit hogy ha ez a fásított rész nem haladja meg a fél hektárt akkor nem kell engedély?! erről tud valaki valamit?
Üdv
kérdésem lenne, ha van 1 terület (saját tulajdon) szántó művelési ágú de a közepébe van 3 db nyárfa az előző tulaj hagyta meg valamiért de igazából csak akadályozza a művelést. Kérdésem hogy kivághatom e? mert kaptam olyan infót hogy a támogatásra beadott területeket légifotózzák és esetleg feltűnhet valakinek hogy nincs már ott, de igazából semmi haszna inkább nyűg.
Köszönöm
Sziasztok!
Érdeklődnék ismer-e valaki olyan vállalkozót ,aki kitermelt tuskót darálásra a faanyagért bevállal.(ingyen adnám a tuskót,csak vigye)Helyileg Tolna megye.
Válasz Gerki16 #1679. hozzászólásáraA fa vásárlásáról kell az eladótól egy számla,anélkül egy darabot se szállíts!!! A maximális mennyiséget a forgalmiból tudod kiolvasni. Ott van feltüntetve mennyi kg-al terhelheted.
Üdv. Olyan kérdésem lenne hogy az erdőből fát szeretnek vásárolni de a szállítást en szeretném megoldani .Egy kisteherautóval vinnem haza ,ehez kell valamilyen engedély ?meg egyszerre mennyi a maximális mennyiség ?
Válasz zolko84 #1673. hozzászólásáraAz erdőállomány adattárban már szereplő erdőterület igénybevétele,rendeltetésének,üzemmódjának megváltoztatása az erdőtörvény VIII. fejezete alapján lehetséges. Jóval nagyobb a hercehurca és a költsége is,mint ellenkező irányba történő átminősítés esetén.
Szabad rendelkezésű erdőben támogatás nélkül és éves terv nélkül gazdálkodhatsz. Ezt is szépen leírja az erdőtörvény,ahogyan azt is,hogy mi minősül szabadrendelkezésű erdőnek.
4475 hozzászólás
Válasz Matyi50 #1725. hozzászólásáraKészletgondozó fahasználatot sem engedélyeznek?
Válasz a2457 #1724. hozzászólásáraRégebben,mint ha Te emlitetted volna a motoros fúrós csemelteültetési technologiádat?
Egy hektár mennyi idő alatt van elrakva így?
Hanyas fúróval fúrtok,lazitotok elő,illetve hanyassal ültettek? A pásztákat mivel jelölöd ki?
Köszi a válaszokat!
Akácosban a tulajnak csak tarvágást akarnak engedélyezni telibe...fokozatosan 5-10év alatt nem. Hallottál már ilyet?
Magának meg a haveroknak akarna vagdosni minden télre fokozatosan.Először száradékolni akart meg gyérítés jelleggel vágni,de arról hallani se akarnak a hatóságnál.
Nem értem,hogy miért kell erőltetni az elavult régi vízfejes szabályokat meg irányelveket,miközben a világ,a gazdálkodási szerkezet is megváltozott és ezt kívánja,ugyanakkor meg semmiben sem lenne rosszabb a felújítás szeritem..sőt.
van egy kettősség a dologban.
egyrészt igen, köbméterre szoktak fizetni.
másrészt a fakitermelés lenézett sportág.
azt lehet mondani az átlag favágó sajnos aki nem saját szerszámmal dolgozik örül ha 100 körül hazavisz nettoban, és valljuk be őszintén édeskevés.
másik fele viszont hogy a vágóbérek amikért lehet munkát kapni többet nem szoktak tudni kitermelni általában.
ugyanakkor valóban egy rendes favágónak aki rendes felszereléssel jelenik meg és dolgozik normálisan tényleg kellene keresnie 200 körül, még ha van aki ezen fel is van háborodva mert csak egy szaros favágó.
csakhát veszélyes sport, és a rendes felszerelés is drága. máshol nem csinálnak ebből ügyet, más országokban elég jól fizetett dolog.
4500 as órabérre mondom hogy igazából reális is lehet ha ad számlát a favágó, valóban normális felszereléssel jelenik meg (vágásbiztos, sisak, megfelelő vágásbiztos lábbelni, kesztyű, döntőék, kalapács, normális fűrész amin normális lánc van stb..) ha valaki kiszámolja ez mekkora befektetés akkor hamar kiderül hogy ez nem irreális ár. főleg ha magának veszi a lapot, láncot, lánckenőt, üzemanyagot.
márpedig 4500 as órabérbe magának veszi.
egy kicsit talán sértő is hogy csak azért mert valaki favágó eleve nem szokott senki bejelentéssel számolni, mert ugye azt minek.
és ugyan minimum a 10 legveszélyesebb, de inkább a top 5 legveszélyesebb meló, de hát csak favágó annak nem kell jól keresni.
mert az már nem is ember.
ugyanakkor a másik meg aki sokkal kevésbé fárasztó munkát végez, és közelsincsen ekkora potenciális veszélynek kitéve pusztán mondjuk zajterhelés végett kap eleve pótlékot.
ezt idővel meg kell érteni hogy aki fűrészel azt éri rezgés terhelés, zajterhelés, nyáron melegbe télen meg hidegbe van.
a hűtőházi targoncás meg pusztán azért mert hidegben van 180 körül keres nettóban.
ugyanmár. nincsen ez arányban.
az ilyen 5-600 as nettó órabérek meg főleg nincsennek arányban.
az a 800-850 forint amit fizetek én nettóban a sajátjaimnak, még az is édeskevés.
vagyonőrök keresnek 1929 minimum rezsiórabért. legalább ennyit kéne egy fűrészesnek is keresni.
én spec nem bánnám ha úgy mint a vagyonőröknél, a fakitermelésben is bevezetnék a minimális rezsiórabért, mert gyalázat ami ebben az ágazatban folyik.
és a kizsákmányolás igazából még csak nem is a dolgozót érinti.
de nem is a munkaadóját.
hanem mindenkit. ezekért a vacak árakért (ilyen 3500-3800 as akác vágóbérek egy véghasználatban.. pf "röhej") tisztességes munkát nemigen lehet végezni, a végeredmény meg az utókort fogja érinteni.
Válasz csontii #1722. hozzászólására...és ebből végül, milyen fizetések jönnek ki?
Avagy: kb. mennyit keres manapság netto-tisztán egy fűrész melós emberke, jellemzően?
Azért azt vegyétek már figyelembe,hogy a fakitermelésben nem szokás órabérben fizetni. Mindenhol teljesítmény alapján fizetnek. Vagyis m3/x forint. A tisztításban pedig ha/x forint. Aki órabérben fizet az megérdemli,hogy még a szalonna sütést is ő fizesse.
Válasz Matyi50 #1720. hozzászólásáraHátigen, ez már valóban a pofátlan kizsákmányolás szintje a mai világban.
Válasz Radocz #1718. hozzászólásáraNa ez meg a másik véglet neharagudj...ha van aki ennyiért megy neked dönteni,az meg is érdemli.
Válasz ..MZ/X.. #1711. hozzászólásáraSzerintem kicsit erős.
Az önköltsége a saját cuccnak ~1000 Ft/munkaóra.
Ilyen melóra napi 12-15 eFt nettót tartok manapság reálisnak, ha a nap ~8 óra érdemi melót jelent a helyszínen.
Ami 1500-2000 Ft/óra netto-zsebbe.
Eddig tehát: 2500-3000 Ft/óránál tartunk.
Itt jön képbe az adózás kérdése...
- ha fekete meló akkor ennyi és kész
- ha ÁFA mentes, KATA-s adólany, akkor az még 400-600 Ft/óra közterhet jelent pluszban a számlás részre.
- ha normál adóalany akkor inkább 600-800 Ft/órát a számlás részre.
Ha ÁFA alany is akkor további +20% körül.
Amivel az ÁFA-s, normál adózótól mindenről számlát kapsz esetében már a
(2500+600)x1,2=~3700 Ft/óra bruttó
és
(3000+800)1,2=~4600 Ft/óra bruttó
közötti tartománya értél.
-----
Összefoglalva...
- feketén (számla nélkül) ~3000 Ft/óra
- szürkén (részben számlás) ~3500-4000 Ft/óra
- fehéren (teljesen számlás+ÁFA-s) ~4500-5000 Ft/óra
a "normális" manapság szerintem.
Ebből már kijön a havi szintre átszámolt ~200-250 környéki netto-tiszta jövedelem.
------------
Ez volt az elméleti alapvetés és megfontolás....
Aztán a valóságot úgyis az aktuális piaci helyzet szabja meg :-)
- menyiért kapsz (használható) embert
- mennyit tudsz/akarsz neki fizetni
-------------
De az látszik, hogy
a 4-5000 Ft/óra, ha fekete-szürke melóról van szó már elég jó pénzt jelent :-)
Havi szinten nézve, akár 4-500 eFt/hó nettót is kiadhat... feketén melózva.
Aki saját eszközt hoz az tankra szoktam fizetni.
Nekem jobb, ha a saját eszközömmel dolgozik és fizetem az óradíját.
Viszont van olyan, akinek a kezébe nem szabad fűrészgépet adni.
Az órabér nettó 600 ft. (Egyéb munka 500)
Az egyik utazás idejét én fizetem, a másik út ingyen van. (mert ugye 130 km-re is jártunk a télen).
Válasz ..MZ/X.. #1716. hozzászólásáraHát ha két három nap alatt ki akarod neki fizetni a fűrész árát is,akkor 6000/óra,viszont ha ez bruttó,akkor más a helyzet...
Válasz Matyi50 #1714. hozzászólásáraKöbméter itt nem igen jön össze. Az átlag átmérő 15-18cm. Ez egy sok éve letermelt nyaras amit nem telepítettek újra és feljött benne az akác meg itt-ott a nyár sarj. Kerítésoszlopot, karámfát próbálunk kivenni belőle amennyit lehet, hogy legalább 0-ra kijöjjön majd. Ha legyűrtük ez után jön akác gyérítés.
Válasz a2457 #1712. hozzászólására361-es stihlje van. Dolgozik rendesen, volt már nálam korábban tuskósarjat leverni, eddig panasz nem volt rá.
Válasz ..MZ/X.. #1711. hozzászólásáraÓrabérben bérmunkában dönteni? Azt köbméterre kéne nem?
Válasz ..MZ/X.. #1711. hozzászólásáraÓrabérben bérmunkában dönteni? Azt köbméterre kéne nem?
Válasz ..MZ/X.. #1711. hozzászólására5-6000 ért szivesen megyek énis.
ilyen nem volt még hogy valaki hozta volna a saját cuccát, legalábbis nálam még nem volt ilyen versenyző.
lehet ez az ár is reális, ha tényleg rendes masinával jelenik meg, tudja használni, és a nap nem 8 óra, hanem 8 tank amit rendesen dolgozik vele.
sajnos ez egy ilyen szakma.
Válasz a2457 #1710. hozzászólásáraHozzám jönne a manus kompletten motyóval. Döntenie kellene akác gyérítésben. ~5000-6000/óra reális lehet?
Válasz ..MZ/X.. #1709. hozzászólásárabrigád szinten erdei köbben dolgoznak,
brigádon belül pedig kivételesen ritka hogy valaki saját masinát hozzon.
én melósaim netto 850 et kapnak / óra.
Sziasztok!
Hol, milyen órabérben dolgoznak gyérítésben fűrészes munkát, saját géppel, benzinnel mindennel együtt?
Válasz Matyi50 #1707. hozzászólásáranagyásgrendben stimmelő ár, ekörül mozog amiért homokon akácot csinálták tavaly.
+- egy kevés.
amúgy viszonylag sík terepen, homok és akác.
drága mint a penész :(
Válasz a2457 #1705. hozzászólásáraEz milyen viszonyokra és terepre érvényes ár?
Nem mindegy a lejtés,és méginkább nem mindegy a talaj,valamint a fafaj...
Nem mindegy,hogy egy nyarast homokon,vagy egy akácost barna,kövesebb talajon eltüntetni,aztán fordítani...
eladó 2 db fekete dió rönk.4 méterig egyenes hibátlan.150 cm magasan egyik 150 cm kerülettel másik 120 cm kerülettel.
Válasz Sotime #1704. hozzászólásáratuskózás és szántás egyben tuskó letolással 500e + áfa /ha.
Köszönöm szépen az eddigieket, illetve ha valakinek van tudomása konkrét példáról/nagyságrendi számokról ne tartsa magában!;)
Válasz djsotime #1700. hozzászólására úgy tudom lehet olyat csinálni hogy máshol ültetsz erdőt helyette de sok papír munkával jár s ezért nagyon bürokrácia függő de próbát megér a nébih foglalkozót a témával de az most átalakulóban van
Válasz djsotime #1700. hozzászólásáraErdőterület művelésből,termelésből kivonására ,művelési ág megváltoztatására van lehetőség,amit mindig az illetékes szakigazgatási hivatal bírál el és állapítja meg az illetéket,amit fizetni kell érte. Zsebbenyúlós téma lesz....
Válasz djsotime #1700. hozzászólásáraa jogi kérdésben sajnos én nemsokat tudok segíteni, nemtudom hogy lehetséges e olyat hogy nem ülteted újra.
makug a fakitermelők ritkán foglalkoznak tuskózással, meglehetősen drága mutatvány, és amit hagy terep azt még igencsak rendezgetni kell, akik foglakoznak is tuskó kiszedéssel /már akiket tudok/ azok is otthagyják a tuskót kiszedés után.
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem, mert nagyon laikus vagyok erdő témában.
Tervezem a közeljövőben, hogy egy saját birtokot csinálok magamnak.
(több hektár terület, kis ház, halastó)
A kiszemelt területek közt erdő is található és arra lennék kíváncsi, hogy lehet-e ma úgy erdőt kitermelni, hogy a helyére nem ültetek új fákat?
Parkosított kert és halastó kerülne az erdő egy részének helyére.
Illetve a másik kérdésem, hogy a fakitermelőkkel meg lehet beszélni, hogy a gyökeret is távolítsák el, vagy ilyennel nem foglalkoznak?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Válasz Mihály-963 #1698. hozzászólásáraez azért komolyabb dolog mint a pénzlopás.
nem a pénz a lényege.
hanem az hogy egy-egy lesoványított erdőt megcsinálni újra hogy olyan legyen amilyennek lennie kell minimum huszon év.
tölgyesekről nem is beszélve.
ott egy teljes emberöltőnyi munka lesz rendberakni egyszer a kialakult helyzetet, akárhonnan is nézed ez több mint pénz.
Válasz a2457 #1696. hozzászólására szépen leírtad a Magyar bürokrácia átkait mert ez folyik minden polgármesteri hivatalban de mehetünk fentebb is deto ugyan ez s harsogják hogy a korrupciót megszüntették ááá fenét átkeresztelték úgy hívják LOBBY
Válasz Gabesz2 #1695. hozzászólására
Hol Ilyenkor a KEHI???????
hú gyerekek.. ez egy nagyon összetett dolog.
az a baj hogy nagy a baj , röviden szólva.
az erdő nehezebb ügy mint a mező, itt nincsen évente aratás. sem 10 évente.
van ahol 20 évente sem.
namost szerintetek egy-egy vezetőnek meddig tart a "mandátuma" ?
hát igen. nem áll érdekében túlsokat költeni egy-egy darabka erdőre, mert.. a sikerüket forintosítják.. a lábonálló fatömeg növekedést nem számítják gazdasági eredménynek, ugyanakkor mégis a forintosított végeredményt veszik alapul.
ez a helyzet azt eredményezi hogy aki termel és értékesít, de a felújításból kispórolja a lóvét.. hát sajnos azt jutalmazzák. már jóideje. ennek a végeredménye a silányabb állomány, és így a következő termelési ciklusban mégkisebb bevétel amiből ugye mégkevesebb jut a felújításra és már látjuk is hova lukadunk ki. csökkenő erdőérték, és silányabb faanyag. növekszik a tüzifa aránya az ipariéhoz képest. előrehozott termelések, rövidített ciklusok..
azt is hozzá kell tenni hogy hegyen természetszerű újulás van, léket bontanak és magától nő az erdő. persze villanypásztor kell, meg kerítés, meg azt karban kell tartani. hegyen drágább termelni is. és persze .. jobb az anyag is.
namost hegyen a kötélpálya a megoldás, ami nagyon drága, megvenni és üzemeltetni is. dolgozni is veszélyes...
itt jönnek képbe azok a vállalkozók akiknek az erdészetek adtak gépet. egyszerűen nincsen olyan tőke ami megtudta volna venni.
de miért ne az erdészet üzemelteti akkor, merül fel a kérdés...
hát, azért mert ezek a munkák hullámszerűen jönnek, egyszerűen nem tudnak erre fenntartani egy emberállományt.
ez az egyik fele.
a másik pedig a felelősség kerülése, sokkal egyszerűbb a vállalkozóra bízni hogy oldja meg az emberkérdést, és az üzemeltetés kérdést.
és persze ahol elkezdődik a huncutság ott csak folytatódni tud, 1000% hogy az esetek többségében visszaélésre került sor az ilyen eszközvásárlás kérdésében.
tudom hogy az első jószándékkal lett kivitelezve, de biztos vagyok benne hogy a többi viszont.. hát a többi az tuti csalás és lopás.
namost ott van a nem hegyi erdő, a síkvidéken. a homoki akácos és társai...
namost azoknál brutális a felújítási költség.
az írásom elején leírt gazdasági metódus..
nost azt eredményezte hogy 120-130 köbméter 40% os ipari fakihozatal helyett ezekben az erdőkben sok helyen már csak 70-90 köbméter 30% os ipari fa kihozatal jön ki, mert a kispórolt pénz végett ugye legyengült az állomány. és erre jön hektáronként csak a tuskózásra fél miska.
olyan szinten megnőtt az ápolások költsége a kizsarolás végett, hogy képtelenség lett volna sok helyen vállalkozót találni a munkákra. mert zsonglőrködés megy, mint írtam az erdő nem mező.
van ahova ki lehet egy kis extra pénzt síbolni, de van olyan terület ahova jobban kéne oda meg nem adnak. így néhány becsületesebb erdész inkább maga csinált vállalkozást az ápolásokra. mert rendes vállakozónak nemigen lehet azt mondani hogy egy területnek most csak egy részét szárzúzza le mondjuk, a többit később.
ráadásul amikor KELL mondjuk szárzúzni akkor KELL, méghozzá azonnal.
mert kevés az alkalomszám , van ahol csak évi 2-3 van, ilyen esős nyári időben mint ami most van úgy kell csinálni hogy utolsó pillanatig ameddig látni a fa sorát addig kell várni, és akkor nekimenni és zúzni minnél hamarabb. máskülönben egyszerűen a szeptemberi műszaki átvételre nem lesz tiszta az erdő, és az erdészt seggbekurjantják. ilyen szélsőséges körülményekhez nehéz vállalkozót találni, ezért van pár erdész aki ezeket a munkákat maga csinálja.
és persze ugyanúgy, van rengeteg vendel, semmirevaló aljanép amelyik kikarmolta ezen felbuzdulva magának a melót, saját magának irogatja a teljesítés igazolást, az erdő meg lesz amilyen leszen.
mivel a közmunkás már van, tudok nem egy barmot amelyik kikarmolta az ápolást magának, megcsináltatja a közmunkással, aztán leszámlázza. ez a lopás felsőfoka, és természetesen nem csak az erdész van benne.
ez az amikor a pajtással kiszagolják a lóvét. persze az ilyen vállalkozás alacsony áron dolgozik hogy biztosan megkapja a melót.. mivel zéró költsége van /kaszáltat a közmunkással aki nem is tudja hogy "maszekol" mindezt a közmunka program felszerelésével, és benzinével pl/ így akármiylen áron dolgozik, aki meg tisztes válallkozó az versenyezzen vele ugye..
agyrém..
és persze az erdészeteket sem kell félteni, a közmunka program keretében masszív visszaélés folyik, sok munkát amit saját rendes munkaerővel vagy vállalkozóval kéne megoldani megcsináltatnak közmunkással.
itten említeném meg hogy a közmunka törvény így szól :
Közfoglalkoztató lehet:
a) helyi és nemzetiségi önkormányzat, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező társulása,
b) költségvetési szerv,
c)8 egyházi jogi személy,
d) közhasznú jogállású szervezet,
e) civil szervezet,
f) az állami és önkormányzati tulajdon kezelésével és fenntartásával megbízott, vagy erre a célra az állam, önkormányzat által létrehozott gazdálkodó szervezet,
g) vízitársulat,
h) erdőgazdálkodó, amennyiben a közfoglalkoztatás keretében
ha) az erdő külön törvényben meghatározott közjóléti céljainak megvalósítása érdekében végzett feladatok ellátására,
hb) a természeti károkat szenvedett erdőterületek rehabilitációjára,
hc) erdészeti sétautak, turistautak és tanösvények kijelölésére, karbantartására,
hd) határjelek és környezetének karbantartására,
he) tűzpászták készítését és tűzmegelőzést szolgáló feladatok ellátására,
hf) kommunális hulladék gyűjtésére és elszállítására,
hg) az erdőterület kommunális szennyeződéstől való tisztítására
kerül sor
katt a forrásért katt
akkor most leírom mi van odaírva.
erdőkapálás, ültetés, kaszálás, stb..
ezekre NEM lehetne felhasználni a közmunkaerőt. külön gusztustalan hogy több erdőgazdaságnak VAN munkagép boltja, és a közmunkás felszerelést azokból a boltokból vették meg maguknak.
namost vázolom mi a gond.
egyik visszásság az, hogy az erdők közel fele állami kézben van ZRT-ken keresztül, és kapnak 80% ban állami támogatott , amúgyis brutálisan olcsó munkaerőt.
DE MI VAN A MAGÁN ERDŐGAZDÁLKODÓVAL?
a másik 50% eleve diszkriminálva van, pedig a "termékük" ugyanúgy a nyílt piacra kerül, ez egy nagy pofátlanság. Hát gondoljuk már végig ez mekkora gazdaságtorzító erő, még akkor is ha a program keretén belül vannak csak kiaknázva, a magánember szedesse pénzért a szemetet az erdejéből, az állami cég meg kapja a szinte ingyen munkaerőt rá.
eleve szembe megy az uniós versenypolitikával, mivel nagyon brutálisan előnyhöz juttatja az állami cégeket.
a következő gondom pedig az, hogy a magánvállalkozások meg versenyezzenek a közmunkás munkaerővel.
hogya picsába adjon valaki rendes fizetést, és fizessen járulékot és adót valaki, ha a munkaerő amivel versenyzik szinte ingyen van?
ebben a legroszabb az, hogy az állami erdőgazdaságok nem véletlen jöttek létre.
Az volna a feladatuk hogy a rájuk bízott erdőket maximálisan szakmai szempontok szerint gondozzák, de a valóság az írásom elején vázolt helyzet végett távolabb nem is állhatna...
gyakorlatilag az adófizetők pénzét felhasználva gátlástalanul teszik tönkre sorban az erdőket és lopnak mindent amit lehet.
én, és te, és mindenki más aki fizet adót azt finanszírozza hogy tönkretegyék az egyik legnagyobb kincsünket, és a jó levegő forrását...
ami a fát megvevő és azt kitermelő cégeket illeti.. mind csaló és rabló egytől egyig.
a következőképpen működik:
létezik a faállomány "lábon való eladása" ami azt jelenti hogy aki megveszi az fizet , letermeli, és viszi a fát.
de ezt állami ZRT nem teheti meg, nem adhat el így erdőt lábon.
ahhoz, hogy egy állami erdészet fejese "jó" legyen, év végén pénzt kell felmutasson.
namost az erdő termelésének a végeredménye a fa. amire nincsen mindíg azonnal kereslet. ez teljesen érthető dolog ugye.
ezért az erdő szélén van a kitermelt anyag, őrizni nehéz. az ország rejtett tartaléka meg előszeretettel fosztogat, mert kultúrálatlan degenerált semmiresevaló aljanép.
namost hatékony őrzéshez az anyagot be kéne valahova szállítatni, ami költségekkel jár.
sokkal kényelmesebb ha megvan eleve a vevő aki elszállítja, még kényelmesebb ha ez egyben a termelő.
úgy állapodnak meg hogy a kitermelést piaci ár alatt vállalja az ilyen féreg, az erdészet főembere ennek örül. mert neki a költségvetésben ez kiadásként szerepel.
ha kicsi a kiadás az már jó.
ennek után ugye beszállítani nem kell sehova, tehát őrzésről sem kell gondoskodni, ami megint kevesebb kiadás.
persze a féreg sem tétova, eleve olcsóbban veszi meg a fát. azt mondja ha így nem köll, akkor dugd fel magadnak az erdődet, majd őriztessed a faanyagot ameddig rád nem rohad. és persze "megesik" hogy véletlen a 20-30% al drágább ipari fának való valahogy a tüzifa rakatba köt ki, meg kanyaronként egy kicsit "téves" a köbözés..
mert ugye rönknél is, kéreg nélküli csúcsátmérőt nézünk, elé g csak "néha" tévedni 2 cm ert méréskor, a fa nem teljesen kör alakú..
és máris profitál a dolog, még ha pofátlanul alacsony áron vágja akkor is.
köböző tábla
érdemes nézegetni, egy-egy rönknél (mondjuk 6 méteres hazainyár, 21 centis csúcsátmérővel darabja 0,273 , míg 22 centissel 0,296, az eltérés majdnem 10% eleve)
és persze az erdész becslése is benne van a pakliban, egy pár köbbel alá becsül aztán máris nyeregben a pajtás...
ezek összességében elképesztő mértékű károkat okoznak. sokmilliárdos milliárdos a nagyságrend országos szinten a legenyhéb és optimistább hozáállással is..
és elsősorban a jövő nemzedékét vágják át.
az abszolut nem fair verseny végett pont az erdészeti munkák a leg alulfizetettek az egész tetves országban, miközben ez az egyik legveszélyesebb munkakör.
van ahol a képzett erdész 30 éves munkaviszonnyal netto 120 at visz haza, miközben ezer hektár erdő tekintetében (nagyon sok milio forint) anyagi felelőssége van...
a favágóról nem is beszélve.
forrás
még forrás
kukás vagy favágó keres e jobban?
--
amit megoldásnak látnék az ügyben...
egyrészt, vissza kell állítani azt a rendszert ahol kiteremlés után befele fizet mindenki. aztán a felújítás sikeressége arányában kaphat vissza ebből a befizetésből.
másrészt a közmunka program 100% kivonása ebből az ágazatból.
harmadrészt a munkadíj norma felállítása.
negyedrészt sokkal szigorúbb ellenőrzés, és az erdészetek sikeressége ne a pnzügyi mérlegen, hanem a lábonálló erdő értékén IS múljon.
azontúl tessék szépen átvilágítani melyik vállakozás pontosan mit üzletelt melyik erdőgazdasággal, nem ritka hogy a saját fájukat veszik vissza jódrágán az erdőgazdaságok a saját fűrészüzemükbe.
és legyünk már korrektek, erdészeti gépre pályázhassunk már akkor is ha nincsen saját erdőnk. legyen elég mondjuk 5 évre visszamenőleg ha a profilban főszereplő az erdészeti tevékenység ami kapcsolódik a pályázatban szereplő géphez, és persze jövőre nézve legyen szerződés olyan munkára ahol az adott gép érvényesülni is tud.
elnézést mindenkitől a hatalmas mennyiségű szövegért, csak kikívánkozott belőlem.
ebben az iparágban dolgozom, ez a mindenem.
amikor veszel egy jó mély levegőt, abban az én munkám is benne van. sajnos kevesen vagyunk akik tisztességesen próbálunk boldogulni, és egyre csak fogyunk, mert a tisztességtelen piaci helyzet visszaélései egyszerűen megölnek bennünket, vagy áttérítenek az "erő sötét oldalára".
Válasz gyorfy10 #1693. hozzászólásáraAzért gondolom a vezetőség megkapta zsebbe a jattot. Persze ebből le osztani is kell a politikusoknak. Különben nem hagyták volna bulit.
Majd az lesz, hogy leváltják a kehi vezetőit.
Ennek nagyon kemény adó vonzata is lenne egy normális országban.
Válasz Scipio #1692. hozzászólásáraÉs az útépítésben nem a haverok kapják meg a melót? A stadionépítésben nem a haverok kapják meg a melót?
Ez burkolt előírás,ezt mindenki tudja---
,az az állami erdészet csak egy cégcsoport a sok közül akit inkább csak mostanra sikerült bekebelezni teljesen ,vagy mégsem és csinálják emiatt a balhét....
Már 20évvel ezelőtt is így volt hogy árajánlatot csak azért kértek cégektől (akik megörültek hogy lesz melojuk,aztán sose lett) hogy lefedjék a korrupt ügyeket meg a haveroknak kiadott melót.
Válasz Scipio #1692. hozzászólásáraVáltsák is le őket. Az se ártana nekik hogyha lesittelnék őket... De úgyse lesz belőle semmi, a tisztességes embert előbb előveszik bármiért is mint a gazembereket....
Szerintetek ebben van valami? Vagy csak le akarják váltani a vezetőket?
http://444.hu/2016/08/02/evekig-tartott-mire-az-allam-rajott-hogyan-lopjak-szet-az-allami-erdotarsasagokat
Sziasztok.
Érdeklődni szeretnék tőletek.
Lehetőségem lenne 3ha akác erdőt megvásárolni.kb7-10éves fák vannak benne. Szépen rendbe tartva. Régebben fel is volt nyesve, a sorja tiszta, nemtudom milyen méretekkel kell/szokás ültetni, de sűrű tőtávval és kB 2méter sortávolsággal van ültetve. igazából én a befektetés megtérülésére gondolva érdeklődnék. Ezeknek még kell Egy jó pár év, hogy vágni lehessen. Kérdésem az lenne ha valakinek lenne tapasztalata, hogy hány évesen lehet vágni, kB, továbbá milyen mennyiségű fával kell számolni /ha és vállalkozóval vágatva mennyit lehet kapni m3jeiért??? Ha van valakinek tapasztalata, kérem írjon. Előre is köszönöm. Üdv Tamás
Válasz BélaNB #1689. hozzászólásáraValamilyen moly,kukac megrágta.....
Sziasztok, éger csemetéknek mitől ilyen lyukacsos a levelei?
Válasz Titti #1687. hozzászólásáraNem jól hallottad... Az egyes fára is kéne elvileg engedély ami külterületen van és benne van a fafaj jegyzékben a törvény mellékletében,az egy másik dolog,hogy kicsit nonszensz és túlszabályozott barom törvény van. A réti ....ek abból élnek,a gazda meg kérjen egy karó kivágásához is engedélyt a saját földjére...
Moderátor által módosítva: 2016-10-05 14:42:48
Köszi a választ! De azért kicsit vicces hogy a saját területeden 3 szál fára engedélyt kell kérned!? (pedig szántó művelési ág 100%)
Meg én hallottam olyasmit hogy ha ez a fásított rész nem haladja meg a fél hektárt akkor nem kell engedély?! erről tud valaki valamit?
Válasz Titti #1685. hozzászólásáraMegyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságától,fásításból történő fakitermelésre kérsz engedélyt.
Üdv
kérdésem lenne, ha van 1 terület (saját tulajdon) szántó művelési ágú de a közepébe van 3 db nyárfa az előző tulaj hagyta meg valamiért de igazából csak akadályozza a művelést. Kérdésem hogy kivághatom e? mert kaptam olyan infót hogy a támogatásra beadott területeket légifotózzák és esetleg feltűnhet valakinek hogy nincs már ott, de igazából semmi haszna inkább nyűg.
Köszönöm
Ősszel ültetett akác csemeték szépen megeredtek, de a fagy megfogta, a levelek leszáradtak. Ki fog még hajtani?
Válasz BélaNB #1683. hozzászólásáraleginkább kaszálást a sorában, és szárzúzást a sorközében.
ha lehetéges inkább tárcsát a sorközben.
Üdv.
Frissen ültetett égeres, kb 60-100 cm-es csemeték, milyen ápolást igényel?
Sziasztok!
Érdeklődnék ismer-e valaki olyan vállalkozót ,aki kitermelt tuskót darálásra a faanyagért bevállal.(ingyen adnám a tuskót,csak vigye)Helyileg Tolna megye.
Üdv
Szeretnék a május-junius folyamán egy kamionnyi fát venni, ajánljatok már olyat aki szállítja is.Lehet privátba is. Köszönöm.
Válasz Gerki16 #1679. hozzászólásáraA fa vásárlásáról kell az eladótól egy számla,anélkül egy darabot se szállíts!!! A maximális mennyiséget a forgalmiból tudod kiolvasni. Ott van feltüntetve mennyi kg-al terhelheted.
Üdv. Olyan kérdésem lenne hogy az erdőből fát szeretnek vásárolni de a szállítást en szeretném megoldani .Egy kisteherautóval vinnem haza ,ehez kell valamilyen engedély ?meg egyszerre mennyi a maximális mennyiség ?
Válasz zolko84 #1673. hozzászólásáraAz erdőállomány adattárban már szereplő erdőterület igénybevétele,rendeltetésének,üzemmódjának megváltoztatása az erdőtörvény VIII. fejezete alapján lehetséges. Jóval nagyobb a hercehurca és a költsége is,mint ellenkező irányba történő átminősítés esetén.
Szabad rendelkezésű erdőben támogatás nélkül és éves terv nélkül gazdálkodhatsz. Ezt is szépen leírja az erdőtörvény,ahogyan azt is,hogy mi minősül szabadrendelkezésű erdőnek.
Ilyen esetben ez a mérvadó,olvasgatni kell.