Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak596 FtBenzin árak586 FtEUR395.1 FtUSD356.51 FtCHF419.82 FtGBP467.73 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Batka #2910. hozzászólásáraJól írod!
100-120q kukoricából és 35-40q napraforgóból JÓVAL TÖBB jött, mint a támogatás!
Hát azért már bocsássatok meg, de a tulajdonosok se hülyék!!
Ezek szerint az évi 300.000.- Ft/ha smafu (öko-gazdálkodással), mert sokkal több jön össze kukorica-napraforgó-búza hagyományos termelésből.
Azért a tulajdonosok is tudnak írni-olvasni-összeadni-kivonni, esetleg még szorozni-osztani is.
Hát akkor mégis mi a túróért adná még olcsóbban bérbe akkor???
Bocsánat! Rosszul írtam:
"Tehát volt itt egy érdeklődő, akinek van 100 ha szántója és szeretné bérbe venni. Kérdezte, hogy mennyit kérjen érte."
Helyesen:
Tehát volt itt egy érdeklődő, akinek van 100 ha szántója és szeretné bérbe adni. Kérdezte, hogy mennyit kérjen érte.
Válasz csabahegeszt #2909. hozzászólásáraSzerintem leírtam elég részletesen az indoklásomat.
De még egyszer, hogy érthetó legyen.
Ha valaki bérbe akar adni 100 ha szántót, akkor nem azt kezdi nézni, számolgatni hogy mi a bérlő érdeke!! A tulajdonost az érdekli, hogy minél jobban járjon!
A kukorica felvásárló sem azt számolgatja, hogy a termelő mikor kezd jól járni:)
A műtrágya-kereskedő se veszi figyelembe a termelő érdekeit, nem viszi le az árat csak azért, mert már-már megfizethetetlen...
Tehát volt itt egy érdeklődő, akinek van 100 ha szántója és szeretné bérbe venni. Kérdezte, hogy mennyit kérjen érte.
Én voltam olyan kedves és elővezettem neki, hogy ha csak egy minimális érdeklődést fejt ki évente, akkor beesik az ablakon 300.000 Ft/ha. Ettől sokkal több is összejöhet, de akkor nagyon oda kell figyelnie, urambocsá már-már gazdálkodnia is kellene.
Ergo ettől olcsóbban nem szabad odaadnia senkinek ezt a 100 ha szántót, mert akkor saját magát csapja be.
És szerintem ez nem egy valóságtól elrugaszkodott ár! A mai viszonyok között minden drága! Ha valaki megnézi a 2018-as számláit, akkor ledöbben, hogy mennyi is volt akkor a műtrágya, a vetőmag és a növényvédőszer ára. Ezek nem a hivatalos infláció árával emelkedtek... És a terményárak sem ugyanazok, mint 2018-ban voltak.
Szóval várható, hogy a haszonbérleti díjak sem maradnak már a 2018-as szinten! Már akkor a területalapú támogatás+50.000.- volt a tarifa egy ilyen 100 ha-os darabnál.
Válasz matarka #2904. hozzászólásáraIgazam van vagy nem , teljesen mindegy, inkább más a nézőpont. Itt egyelőre még a termésből próbál megélni a többség, nem a támogatást vadássza. 100-120q kukoricából vagy 35-40q napraforgóból jóval több is jött eddig, mint a támogatás. Amit leírtál, ott a teljes összeg 60%-a ökoból jött, amiből nem feltétlen jönnek a fenti számok. Abban meg kétségtelen igazad van, hogy a papíron gazdálkodók jobban dokumentáltak, mint aki dolgozik is benne. Talán ezért is kevésbé bevállalós, mert neki a mezőn is helyt kell állnia, nem csak papíron. Ahogy írtad a doktor uraknak meg ugye csipog a kincstár, ha gazos a kukorica, ha nem.... a hivatal meg tényleg a papír rabja, ha valami csili vili naplót raknak elé, már fél siker van , az más kérdés, hogy mennyi köze van a valósághoz....
Elég gusztustalanul ki lett domboritva a támogatások összege és hogyan lehet lenyúlni a támogatásokat .Szerencsére ez csak szűk rétegre vonatkozik ,de sértő a tiszteségesen gazdálkodokra tekintve . Aki ezeket a hozzászólásokat olvasa ,az eddiginél is jobban utálja a gazdálkodokat ,pedig másról sem hallani mint mennyi támogatást kapnak a gazdák a semmiért . Ezek a hozzászólások pont olaj a tűzre ,továbbbi jó ötletekkel lehet még fokozni .
Válasz matarka #2905. hozzászólásáraHa gondolod, kiadom neked ennyiért az összes földet, csináljad. Én meg minden este éttemremben vacsorázok, és nem őszülök meg idő előtt..
Válasz matarka #2904. hozzászólásáraEbben sincs igazad.
Megnéztem a 2022-es számlákat.
A 33 hektár rozs betakarítást 25.000.- Ft/ha+ÁFA összegen számlázta a szolgáltató.
Nem 50ezerért.
Egyébként ezt sem kell túlmisztifikálni. Ha egy kistérségben sok olyan gazda, akinek a rengeteg támogatásból rengeteg gépe van (és ezt mindenki döntse el, hogy valós-e), akkor azzal szeretne szolgáltatni is. Ha van, aki azonnal fizet, utalással - vita nélkül, akkor azt nem vágják meg. Különben legközelebb máshoz megy (és ott is tárt karokkal várják)...
Válasz #bandi #2903. hozzászólásáraÉn is tartózkodom tőlük. De azért ha el lehet lesni ezt azt, azért nem csukom be a szemem.
Mint mondtam ez nekem hobbi, hanem pénzkereseti lehetőség. Nem szórakozásból csinálom, hanem a pénzért.
Ilyen egyszerű.
Ha valaki azért gazdálkodik, mert szereti csinálni, ez a hobbija és nem érdekli, hogy nyereséges-e vagy sem, azzal nem tudok vitatkozni. Neki maga a munka a nyereség!
Nekem nem mindegy.
Az egész vita abból indult ki, hogy mennyi a haszonbérleti díj minimuma egy 100 ha-os szántó esetében. Szerintem 300.000 Ft/ha/év! Ennyi pénz - és előre utalva!
Ez úgy jött ki, hogy ezt az összeget nulla rizikóval bárki ki tudja hozni, minimális erőbedobással, teljesen jogszerűen, minden simli nélkül.
Simlivel persze sokkal több kihozható, de annak semmi köze a haszonbérleti díj mértékéhez!
Tehát az, aki 120.000 Ft/ha/év összegért odaadja valakinek, az legyen tisztába vele, hogy ezzel a cselekedétével ajándékba adott 180.000 Ft/ha/év összeget!
Persze van, akinek ez nem pénz:) Mi az a 18millió/év...
Válasz Batka #2880. hozzászólásáraNincs igazad! Én is egy teljesen földhözragadt ember vagyok. Ott élek, ahol sok évszázada élnek az őseim. Földem is van és gazdálkodom is. Volt idő, amikor egész nagyban gazdálkodtam (olyan 450 ha művelése tartozott a kezem alá), de az egészségem és a családi kötelékem (feleségem) nem bírta, mindkettő megsínylette, nem is kicsit. De így is maradt 170 hektár. Ezzel elfocizok félgőzzel is és az időm nagy részében a gyerekeimmel lehetek (és nem csak két hetente pár órát a láthatás során).
Rengetegen élnek ezekkel a lehetőségekkel, sőt vannak akik kifejezetten bevállalósok (pl. 700.000 ft/ha/év jár, ha 100 diófacsemetét elültetsz egy hektárra) és szinte üldözik a legveszélyesebb helyzeteket - hatalmas profit elérésért. Van, akinek bejön, főleg ha tudja kik játszanak a focipályán...
Válasz matarka #2901. hozzászólásáraA gazdálkodók többsége inkább tartózkodik az ilyen márványszobás megbeszélésektől, meg eleve ezektől az emberektől. Az ilyen ügyvédek meg orvosok, akik befektetésnek halmozzák fel a földeket, pont miattuk lesz 50 ezer forint egy hektár aratás, mert xy bérmunkavállalkozó nyilván meg akarja fejni, nem akar ingyen dolgozni, igaza is van, de emiatt meg a helybeli paraszt aki nem rendelkezik kombájnnal, szívja a fszt keményen. Tudom, ha nem bírja kigazdálkodni, akkor adja oda a földet a márványszobás ökögazdálkodó ügyvédnek. Akinek amúgyis csak egy kiegészítés az egész buli, nem ezzel keresi a kenyerét.
Köszönöm szépen, én kiszálltam.
Válasz .Feco. #2882. hozzászólásáraNeked is mindenben igazad van. Lehetnél akár a "mi" szaktanácsadónk!
Jó lenne, ha ilyen emberek hozzáférhetők lennének "átlag embereknek" is.
Nagyon jól látod, hogy 100 ha már az a méret, amelynek műveléséért már elhívnak egy XII. kerületi márványszobás megbeszélésre is - valóban megtörtént...
Ha valaki ki tudja fizetni azonnal, minden vita nélkül a 100 ha bérmunka költségét, az nagy kincs! Azt megköszönik a legnagyobb szolgáltatók is.
És azért ne felejtsük már el, hogy bankok is vannak! Az elmúlt évi határozatokkal bekocogva bármelyik hitelintézethez, akár több évi támogatást előre finanszíroznak - és bizony nem túl magas kamaton. Ha esetleg nem lenne pénz... De azért évi 31millióból szokott maradni:)
Válasz matarka #2897. hozzászólásáraAz a különbség, hogy a második verzióban a szomszédodban megjelenik valaki néhány várossal arrébbról, és gyakorlatilag földet bérel. Úgy, hogy mondjuk a helyben lakó szomszéd, csak néz mint hal a szatyorban.
Válasz Vén cigány #2886. hozzászólásáraNagyon szépen leírtad a hazai viszonyokat. Ez egészen pontosan így megy!
Rengeteg földtulajdonos köszönő viszonyban sincs a földműveléssel. Egyszerű befektetés.
Ügyvédek, bírók, ügyészek, közjegyzők, orvosok, mérnökök, fuvarosok, gyógyszerészek, bankárok mind-mind jó befektetésnek látta/látja a hazai termőföldet.
Valahová tenni kell a pénzt - akár feketén, akár fehéren jött össze.
És az uniós támogatás egy biztos pont. Minden évben óramű pontossággal érkezik, EUR alapon, ráadásul az értéke sosem csökken, hanem nő - mit nő, bombanő:). Kell ennél több?
Hogy van egy ilyen apróság, hogy "le kell papírozni az egész folyamatot"? Hát igen, van ilyen, erre vannak a szaktanácsadók és a "tanácsadók" - nyilván némi zsebpénzért cserébe.
És lőn! A csak "papíron gazdálkodók" sokkal jobban dokumentáltak, mint a "valóban gazdálkodók" - minden papír, minden szerződés, minden számla, minden földmérési jegyzőkönyv, gazdálkodási napló, stb tökéletesen pontos. Fura nem?
Válasz #bandi #2894. hozzászólásáraEbben teljesen igazad van! Nekem sem tetszik, hogy a "nemtermelést" ennyire támogatják!
De még egyszer, ha elmegyünk egy esküvőre, akkor úgy táncolunk, ahogy ott zenélnek!
Hiába szeretnénk mi azt, hogy mást támogassanak, ha egyszer ez a támogatási rendszer.
Jó vagy rossz, nehéz megítélni, de ez van.
Hogy meddig elegendő?
Ebben a történelmi pillanatban lehet már nem lesz holnap sem... De ma még van és ez a támogatási rendszer. Hátha marad még 2027-ig. Hogy utána mi lesz?
Jó kérdés. Egy biztos, mi mindig megéltünk, még a jég hátán is. Valamit akkor is ki fogunk ötletelni...
Válasz #bandi #2895. hozzászólásáraMi a különbség a "tényleges integráció" és az "odaadom valakinek aztán azt csinál vele, amit akar" között?
Nyilván nem arra gondolok, amikor az integrátortól csak a vetőmagot, műtrágyát és vegyszert szerzi be - a terményt pedig neki adja le és összevezetik a két oldalt.
Vannak olyan "tényleges integrátorok" és pl. Berettyóújfaluban nem is egy ilyen van, akik az egész munkát elvégzik az őszi szántástól a betakarítást követő szárításig, sőt tárolásig. Ugyanaz a nagy cég!
Ebben az esetben szerintem semmi különbség nincs. Csak még jobban körbe van bástyázva - jogilag...
Válasz .Feco. #2882. hozzászólásáraMég egyszer ez nem kamu öko. Nálunk nincs gaztenger.
Rengetegen csinálják ezt, ezért láthatsz sok helyen "gaztengert". Van, aki igénytelenül csinálja, csak a maximális hasznot hajszolja (pl. belerak 100 db diófa csemetét 1 ha földbe és felveszi az érte járó évi 700.000 Ft/ha támogatást - nem elírás tényleg 700ezer ft/ha!!!) és nem foglalkozik azzal, hogyan néz ki a földje. És van, aki igényesen - persze itt kevesebb a haszon is.
És van termés is, miért ne lenne. Sőt még haszon is van rajta. 2022-ben ez nem volt magától értetődő.
De ha nagyon lusta valaki, akkor berakja az egészet lucernával, aztán odaadja egy állattartónak az egészet (sokan ingyen, de van, aki elkér kaszálásonként 10.000 Ft/ha díjat). A támogatást persze felveszi.
Nagyon fontos, hogy így a tulajdonos (vagy a tulajdonos közeli hozzátartozója, cége) marad a földhasználó, a támogatást és az ezzel járó kötelezettségeket is viseli. De földhasználó marad, amely bizony egyre jelentősebb...
Válasz matarka #2891. hozzászólásáraEz tisztasor, de bajban lenne a világ ha azzal kellene jóllakni, amit így "megtermeltek". A jogászoknak is meg kell élni, és ez lehetőséget ad rá. Meglátjuk meddig lesz elegendő pénz a nagykalapban, hogy a nemtermelésre több jut mint a termelésre. Fordulhat még a kerék egyszer, de amíg nem fog, addig nyugodtan lehet ezt csinálni.
Válasz #bandi #2889. hozzászólásáraMost komolyan beszélsz???
Az Alföldön vannak olyan települések, amelyek külterületének jelentős részét felvásárolták. Egész ügyvédi irodák szakosodtak erre, komoly jutalék fejében.
A tulajdonosok gyakran egyáltalán nem kötődnek ahhoz a településhez, ahol földtulajdont szereztek, lehet nem is jártak még arra. Több ezer/tízezer hektáros birodalmak alakultak ki.
Gondolod, hogy átlátjátok azt a céghálót, amelyen keresztül a földhasználat papíron be van jegyezve?? És amelyen keresztül a támogatást felveszik? Ez költői kérdés volt, általában még a tulajdonosok sem értik, csak a "tanácsadóik"...
A valós földhasználat ettől elvált. Valahogy, valaki megműveli a földeket. Lehet 5 településsel arrébb van egy cég, amely valamilyen szerződésen keresztül műveli. Vagy csak odaadták neki, hogy küzdjön vele.
Rengeteg kombináció van, régen nem az a megszokott helyben lakó tulajdonos - helyben lakó földhasználó helyzet van már.
Válasz Rabó001 #2887. hozzászólásáraPontosan!
Leírtad az integráció lényegét.
Létavértes határában az egész ország legjobb fekete földjén nadrágszíj parcellák vannak. Mégis ha odamégy nem ezt tapasztalod, hanem hatalmas egybeművelt táblákat. Miért?
Mert a tulajdonos bejelöli a saját területének a parcelláját, beírja a megfelelő kódot és megkapja a támogatást.
A művelést pedig egy nagy cég végzi, akivel az év végén elszámol.
Van olyan szerintem, hogy még soha sem látta életében a földjét, még az onnan lekerülő terményt sem. Sőt nem is járt azon a településen.
De a támogatást megkapja és hol korrekten, hol nem, de elszámol vele az integrációt végző nagy cég.
Ha mondjuk egy főorvos a debreceni Klinikán, akkor mindig van haszon, akkor is, ha nem termett semmi abban az évben...
Válasz #bandi #2877. hozzászólásáraFigyelj, sok mindenben igazad van.
De piacról élünk.
Ha az EU ezt támogatja, akkor ezt csináljuk.
Egészen más lenne a helyzet, ha mondjuk a versenyt támogatná!
Miért ne? Az kapna több támogatást, aki nagyobb temést tud lehozni egységnyi területről!
Akkor nem így gazdálkodnánk, hanem másképp. Akkor az lenne a cél és nem ez.
Én nem tudom megváltoztatni a világot, az EU-t, a magyar kormányt, az országgyűlési képviselőmet, de még a feleségemet sem:)
Alkalmazkodok a helyzethez.
Mindegyikünk ezt teszi. Ki így, ki úgy.
Mint írtam nincs benne semmi jogellenes, minden tiszta, minden jogszerű, gyakran ellenőrzött.
Mivel én intézek csaknem mindent, jól rátok.
Jól működik, immár 14 éve, 2009-től.
Az öko sem kamu (láttam már olyat is - tehát van összehasonlítási alapom), nem gaztenger.
Nyilván egy öko művelés alatt álló terület nem úgy néz ki, mint egy hagyományos.
Viszont cserében mi nem a felvásárlóval küzdünk, hanem az EU-támogatásra várunk.
Alighanem rosszul látom, de engem meggyőz az, hogy 300.000 Ft/ha így is kijön.
Fel-fel szokott tűnni néhány "nagy ember", aki szeretné kibérelni ezt a 100 ha-t. Minden évben el kell magyarázzam nekik, hogy rendben van, szívesen bérbeadjuk, de 300.000.- Ft/ha a bérleti díj alsó határa, mert ennyi így is összejön.
Ha olyan ügyesek a "hagyományos" módon gazdálkodók, akkor biztosan több profit marad és akkor biztosan röhögve ki tudják fizetni - előre - a 300.000 Ft/ha bérleti díjat.
Ha nem, akkor ott gond van és nem kell mosolyogni az ökológiai gazdálkodáson...
Válasz csuti0 #2885. hozzászólásáraLegalább megoldódik a rejtély, hogy bukkannak fel egyesek mindenféle települések határàban mint földhasználó, úgy hogy erről a helyiek bármit is hallottak volna
Válasz csuti0 #2885. hozzászólásáraUgyan már!
Bejelentkezik valaki a saját földjére mint földhasználo. Igényelheti a támogatást, meg is kapja. Valakivel művelteti a földet, bermunka számla jön, kifizeti, terményről megkapja a felvásárlási jegyet és megy az utalás. A kapcsolódó adminisztrációt is elvégzi/végezteti. Minden törvénynek megfelel. És ezt természetesen nem én találtam ki.
Még úgy is mehet, hogy a tulaj jóformán nem is látja a földet. Persze meg kell bíznia a szolgáltatóban. Illetve nem áll ott hogy tényleg annyi műtrágya ment-e rá, tényleg annyi termett-e, de biztos meg lehet oldani úgy, hogy végül a szolgáltató is jól járjon meg a tulaj is.
Válasz #bandi #2884. hozzászólásáraBejelentkezik földhasználónak.
Övé a földalapú és egy egyéb támogatás.
Csinálod neki a bérmunkákat és küldöd neki a számlákat.
A végén az ő nevére lesz eladva termény, persze annyi termény, aminek az ára fedezi a bérmunka költséget. A többi termény a tied.
Válasz .Feco. #2883. hozzászólásáraSzia!
Az állampolgár kötelessége,hogy a törvényeket betartsa,ha elégedetlen,vagy nem ért velük egyet, akkor választások alkalmával ennek az X-el hangot tud adni.
"A "hivatal" meg pontosan tudja, csak nem foglalkozik vele..." MÉG!
Ha egyszer elkezdik összevetni,hogy ki hova mennyiért adja el a megtermelt terményt,vagy a terület arányosan kifizetett támogatásból, mennyi terményt értékesített,akkor lesz gond. Én szeretek nyugodtan aludni, és nem rezzenek össze ha a NAV-tól jön levél!
Üdv.: Csuti
Válasz .Feco. #2883. hozzászólásáraTe tudod, de én nem kapkodnèk az ilyen bizniszek után, főleg nem a semmiből jött jókis bérmunkák után. Bár lehet ott mások a tarifák, de itt ha elkéred amit el kell akkor genya vagy, ha nem akkor meg csak az idődet töltötted. Inkább csinálok mást szezonban, lehet sokmindent.
Ő a földhasználó, 100 hektárra, aztán le meg nemad terményt, meg számlája sincs semmiről? Vagy van minden, te csak elhozod a termés x részét? Aztán egyszer nem úgy sikerül megegyezni aztán te tettél bele 30-40 misit, de aratni meg nem kell menni..
Válasz csuti0 #2881. hozzászólásáraÚgy tud ilyet javasolni, hogy sokunknak elege van már a földtörvény faxságaiból, a havonta kijövő követhetetlen változtatásokkal, és azzal, hogy lassan mindenkinek több jogköre van dönteni hogy ki veheti vagy bérelheti ki földet, mint annak a gazdája! Mostanra eljutott oda a dolog, hogy már nem piacvédelemet szolgál, hanem az átláthatatlanságot és a hivatali kekeckedést!
sokkal jobb megoldások is vannak ezek kikerülésére, de főleg kisebb földek esetében ez egy simán járható út, és bevett gyakorlat. A tulaj felveszi a támogatást, az a bérleti díj, a földet meg műveli akivel megegyezett, a különbözet meg vagy a termény felvásárlása vagy a bérmunka költség....
A "hivatal" meg pontosan tudja, csak nem foglalkozik vele...
Válasz #bandi #2877. hozzászólásáraHa kivesszük a kamu-öko gazdálkodást, és helyette beteszed az AKG-t, egy szintén 3-as felosztásban ahol mindenre van SAPS, zöldítés és AKG, meg mondjuk 1/3-ra ipari zöldség az is bőven 200 fölött van és nem kell gaztengert sem nézegetni...
és a "felveszed a támogatást és papír nélkül megoldjuk" koncepció helyett van sokkal egyszerűbb és sokkal tisztább megoldás is hogy ne kelljen kifüggesztgetni... Azért ha valahova odamegy, hogy itt van 100 ha bérmunka, nem hiszem hogy ne kerülne nagyon hamar a VIP ügyfélkörbe akár nagyobb cégeknél is... ahogy bérföldből nem szaladgálnak sokan 100 hektárokkal, úgy bérmunkával sem! Főleg a tavalyi év után lehajol azért a pénzért sok valaki szerintem!
Válasz #bandi #2877. hozzászólásáraSzia!
Mifelénk is van "gazda" aki efféle oko-bio "gazdálkodást" folytat, a támogatásokért cserébe.
Szeptemberben még a búzát aratta,akarom mondani gaztengert,a gép a táblákon többet állt mint haladt
A szaktanácsadója December óta rohangál mint a mérgezett egér,mert valami nem volt kerek egy ellenőrzés alkalmával,és jelenleg úgy fest a dolog,hogy bukik a támogatás.
Ez a "papír nélküli" dolog meg nagyon korrekt, csak épp meg ne tudja a hivatal.Nem is értem ilyet,hogy tud valaki javasolni?
Üdv.: Csuti
Válasz matarka #2872. hozzászólásáraŐszintén bevallom szkeptikus voltam és végigszámoltam, és nagyjából kijött. azt kell, hogy mondjam a maga nemében zseniális! nyilvánvalóan ez nem egy hozzánk hasonló földhözragadt termeléshez szokott ember agyából jött ki, de akkor is zseniális.
Valószínűleg át kell értékelnünk a gondolkodásunkat, a jelenlegi helyzet alapján a termésünk amúgy se sok mindenkinek hiányzik, brüsszel folyton azon dolgozik, hogy minél kevesebbet termeljünk, a termés részét pedig megoldják az ukránok tehát lehet ez a jövő útja. Ami számomra érdekes a zöldborsó, mint ipari zöldség ökoban, de a papír biztos elbírja, és még az se gond ha tárcsával takarítják be. Sőt ebben a forgóban még dolgozni se nagyon kell. Megemelem a kalapom az eszmei szerzője előtt!
Válasz csabahegeszt #2876. hozzászólásáraNekem nincsen se gépem, se szaktudásom, csak földem.
A haszonbérlőmnek van gépe, van szaktudása, csak földje nincs.
A kettőt összeadjuk és egy korrekt szerződést szeretnénk kötni, ezért gyűjtöm az infókat.
A 2022-es év valakinek bejött, valakinek nem. Ilyennel is , olyannal is beszéltem. Ezt a kockázatot fel kell vállalni a mezőgazdaságban hosszútávon, hogy több jó év lesz, mint rossz.
Válasz matarka #2872. hozzászólásáraNem az lmbtq lobbi, vagy a korrupció az unió szégyene, hanem az, hogy ilyen jogcímhalmozó tudósoknak tízmilliókat utalnak a semmire. Mert többnyire az ilyen minden téren öko gazdaság, gyakran úgy néz ki, hogy a mellig érő gyomból a kombájnnal valahogy learatnak némi drága terményt, amivel éppenhogy kijön plusszosra a dolog, a hektáronkénti 40 ezer forintos eredmèny pontosan mutatja. Tehát nulla munkára, egy gaztengerre, kifizettünk 27 milliót, hát kéremszépen tényleg van némi baj brüsszelben.
Nem bántáskèppen, igaza van az illetőnek, ha adnak erre is akkor fel kell venni, de nem kème ezzel példálózni, hogy dehát mindenkinek ezt kéne csinálni, mert nem ez a realitás. És a “papír nélkül” megoldjuk, meg a “felveszed te a támogatást” jellegű hozzászólásokkal csak összébbzavarod az illetőt, a vége meg az lesz, hogy bomlik a kapcsolat, majd ő művelteti bérbe, amit az idén igérkező tarifákkal, nem kívánnék magamnak, főleg hogy minden munkafolyamatban kb az enyém lenne az utolsó, mert okos vagyok.
Válasz univerzum1 #2871. hozzászólásáraSzerintem az a legegyszerübb ha meghirdeted több helyen . És várod az ajánlatokat . Nyugi fogsz kapni böven és akkor már válogathatsz is a bérlök közül ekkora területért már elmennek akár 50 -100 kilométrröl is.
Kérhetsz olyant is hogy 2 részletben kéred a bérleti dijjat felét nyáron felét télen. De lehet hogy kapsz olyan ajánlatokat is hogy előre kifizetik az egészsz évit.
Válasz univerzum1 #2871. hozzászólásáraMerre van ez a terület?
Ha nincs messze, esküszöm kibérlem én - papír nélkül.
Amit ki lehet belőle hozni, én kihozom.
Felveszed a támogatásokat, és, ami marad a 12.000.000.- forinton felül, elfelezzük!
Oda ne add 100.000.- Ft/ha bérleti díjért!
Válasz Batka #2861. hozzászólásáraEz egy végtelen egyszerű sztori.
Levezetem, hogy egyértelmű legyen. És még alul is számoltam, hiszen a SAPS'2021-es támogatási összegeket vettem alapul - pár százezerrel többet fog kapni.
1) SAPS'2022 - területalapú: 5.292.741.- (50.367 Ft/ha)
2) SAPS'2022 - zöldítés: 2.920.841.- (27.795,48 Ft/ha)
3) SAPS'2022 - ipari zöldségnövény: 2.057.505.- (67.803,55 Ft/ha)
4) SAPS'2022 - szálas fehérje-takarmánynövény: 1.237.317.- (27.115,46 Ft/ha)
5) SAPS'2022 - öko-szántóföldi (átállt): 8.161.829.- (126.997,61 Ft/ha)
6) SAPS'2022 - öko-zöldség (átállt): 7.332.073.- (241.622,96 Ft/ha)
ÖSSZESEN: 27.002.306.-
A 95 hektár három részre van osztva: 1/3 - lucerna, 1/3 rozs, 1/3 tavaszi zöldborsó.
Mind a lucernából, mind a rozsból volt nyeresége, nem sok, de volt további 4 millió forint.
Így jött ki a 31 millió forint.
Nincs benne semmi titok, semmi sunyiság.
Ezt minden szántóból lazán ki lehet hozni!
Válasz 72 #2869. hozzászólásáraOké, ebben teljesen igazat adok Neked. Én is simán rábólintottam volna az első 100 000 Ft/ha fix ajánlatára, amit öt évig biztosan fizet, hiszen egy hosszútávon korrektül fizető partner tényleg aranyat ér. Azért kezdtem csak el akadékoskodni, mert az előző öt évben jóval a helyi piaci árak alatt fizetett nekünk, tehát nagyon is jutányosan bérelhette a földjeinket, a nem kellő tapasztalatainknak köszönhetően. A következő öt évben nem szeretnék ugyanígy járni, ezért utánajárok a dolgoknak és tájékozódom, telefonálok, beszélgetek, kérdezek, fórumozok. Mert biztos vagyok benne, hogy becsületes és korrekt módon fizet a bérlőm, de a tapasztaltak szerint így is ki lehet húzni az ember zsebéből pár milliót, ami jogosan járhatna neki. Ezért harcolok most, hogy a következő öt évre a legjobb döntést hozzam, hogy azért őt se kelljen sajnálnom, ha már ő sem sajnált engem. Adja meg azt a maximumot, amit a helyi piac diktál.
Egyébként lenne még egy kérdésem, ha esetleg tudja ezt valaki, de majd egy ügyvédet is megkérdezek: a hatályon belüli hosszabbítást mennyire vizsgálja a NAK vagy a földhivatal? Mert úgy hallottam, hogy hatályon belüli szerződésbe bármilyen összeg belekerülhet, de a kifüggesztést már tüzetesen megvizsgálják.
Már régóta olvasgatom ezt a topicot de nekem egyáltalán nem szimpatikus ez univerzumos hozzáállás "hogy a legjobb bérletidíjat hozzá ki a földjèből", úgy hogy a bérlő is jóljárjon. Van egy hasonló tulajom ,minden bérletiszerződés hosszabításnál feltelefonálgatja az egész megyét ki mennyi bérdíjat fizet, mert hogy amit én adok az nagyon kevés, biztos becsapom és atöbbi ...., a hátam közepére se kívánom az ilyen embereket. Jobb lenne ha inkább annak örülne és értékelné hogy mindig tisztességesen ki van fizetve a pénze!( a mai világban)
Válasz sanyi1965 #2866. hozzászólásáraEz már világos beszéd, köszönöm. Nekem is ez a célom, hogy megegyezzek vele, már csak az utolsó simítások hiányoznak. Ő 100 000 Ft/ha-ról, én 130 000 Ft/ha+inflációról indultam az első tárgyaláskor. A második tárgyalás 120 000 Ft/ha fix ajánlat az övé volt, most várja a válaszom. Három opción gondolkodom jelenleg:
1. 130 000 Ft/ha fix
2. 120 000 Ft/ha+valamilyen mértékű inflációs korrekció, amit még ő is elfogadhatónak tart (mondjuk évi 5% fix)
3. 120 000 Ft/ha Euróban (vagy 130 000 Ft/ha Euróban)
Aztán majd meglátjuk, hogy mit mond rá. Elvileg ezzel én is engedek a 130 000 Ft+ infláció kiindulási alkumból és a helyi piaci viszonyoktól sem rugaszkodom el. Mindenképpen vele szeretnék szerződést kötni, bízom benne, hogy egy mindkettőnknek megfelelő, korrekt haszonbérleti szerződés fog létrejönni.
Válasz univerzum1 #2858. hozzászólásáraEz mezőgazdaság,a bizonytalanság netovábbja,te pedig a maximumot csavarnád ki a helyzetből.Az az egy arasznyi katedra magasság nem elég hozzá hogy átlásd a zajló folyamatokat a szektorban.Ha jobban érthető így :Idegen pályán mozogsz.
Ha megfogadod a tanácsom,megegyezel a volt bérlővel hogy kiteljen a húsz év,vagy ha kitelt,egy évig úgy is ő a nyerő.Míg időt nyersz,elválik mi lesz ebből a katyvaszból ami itt következik a termelőre és a tulajokra.
3413 hozzászólás
Válasz Batka #2910. hozzászólásáraJól írod!
100-120q kukoricából és 35-40q napraforgóból JÓVAL TÖBB jött, mint a támogatás!
Hát azért már bocsássatok meg, de a tulajdonosok se hülyék!!
Ezek szerint az évi 300.000.- Ft/ha smafu (öko-gazdálkodással), mert sokkal több jön össze kukorica-napraforgó-búza hagyományos termelésből.
Azért a tulajdonosok is tudnak írni-olvasni-összeadni-kivonni, esetleg még szorozni-osztani is.
Hát akkor mégis mi a túróért adná még olcsóbban bérbe akkor???
Bocsánat! Rosszul írtam:
"Tehát volt itt egy érdeklődő, akinek van 100 ha szántója és szeretné bérbe venni. Kérdezte, hogy mennyit kérjen érte."
Helyesen:
Tehát volt itt egy érdeklődő, akinek van 100 ha szántója és szeretné bérbe adni. Kérdezte, hogy mennyit kérjen érte.
Válasz csabahegeszt #2909. hozzászólásáraSzerintem leírtam elég részletesen az indoklásomat.
De még egyszer, hogy érthetó legyen.
Ha valaki bérbe akar adni 100 ha szántót, akkor nem azt kezdi nézni, számolgatni hogy mi a bérlő érdeke!! A tulajdonost az érdekli, hogy minél jobban járjon!
A kukorica felvásárló sem azt számolgatja, hogy a termelő mikor kezd jól járni:)
A műtrágya-kereskedő se veszi figyelembe a termelő érdekeit, nem viszi le az árat csak azért, mert már-már megfizethetetlen...
Tehát volt itt egy érdeklődő, akinek van 100 ha szántója és szeretné bérbe venni. Kérdezte, hogy mennyit kérjen érte.
Én voltam olyan kedves és elővezettem neki, hogy ha csak egy minimális érdeklődést fejt ki évente, akkor beesik az ablakon 300.000 Ft/ha. Ettől sokkal több is összejöhet, de akkor nagyon oda kell figyelnie, urambocsá már-már gazdálkodnia is kellene.
Ergo ettől olcsóbban nem szabad odaadnia senkinek ezt a 100 ha szántót, mert akkor saját magát csapja be.
És szerintem ez nem egy valóságtól elrugaszkodott ár! A mai viszonyok között minden drága! Ha valaki megnézi a 2018-as számláit, akkor ledöbben, hogy mennyi is volt akkor a műtrágya, a vetőmag és a növényvédőszer ára. Ezek nem a hivatalos infláció árával emelkedtek... És a terményárak sem ugyanazok, mint 2018-ban voltak.
Szóval várható, hogy a haszonbérleti díjak sem maradnak már a 2018-as szinten! Már akkor a területalapú támogatás+50.000.- volt a tarifa egy ilyen 100 ha-os darabnál.
Válasz matarka #2904. hozzászólásáraIgazam van vagy nem , teljesen mindegy, inkább más a nézőpont. Itt egyelőre még a termésből próbál megélni a többség, nem a támogatást vadássza. 100-120q kukoricából vagy 35-40q napraforgóból jóval több is jött eddig, mint a támogatás. Amit leírtál, ott a teljes összeg 60%-a ökoból jött, amiből nem feltétlen jönnek a fenti számok. Abban meg kétségtelen igazad van, hogy a papíron gazdálkodók jobban dokumentáltak, mint aki dolgozik is benne. Talán ezért is kevésbé bevállalós, mert neki a mezőn is helyt kell állnia, nem csak papíron. Ahogy írtad a doktor uraknak meg ugye csipog a kincstár, ha gazos a kukorica, ha nem.... a hivatal meg tényleg a papír rabja, ha valami csili vili naplót raknak elé, már fél siker van , az más kérdés, hogy mennyi köze van a valósághoz....
Válasz matarka #2905. hozzászólásáraMit szívsz?
Adhatnál belőle!
300000ft bérleti díj?
Te őrült vagy nem mezőgazdász!
Elég gusztustalanul ki lett domboritva a támogatások összege és hogyan lehet lenyúlni a támogatásokat .Szerencsére ez csak szűk rétegre vonatkozik ,de sértő a tiszteségesen gazdálkodokra tekintve . Aki ezeket a hozzászólásokat olvasa ,az eddiginél is jobban utálja a gazdálkodokat ,pedig másról sem hallani mint mennyi támogatást kapnak a gazdák a semmiért . Ezek a hozzászólások pont olaj a tűzre ,továbbbi jó ötletekkel lehet még fokozni .
Válasz matarka #2905. hozzászólásáraHa gondolod, kiadom neked ennyiért az összes földet, csináljad. Én meg minden este éttemremben vacsorázok, és nem őszülök meg idő előtt..
Válasz matarka #2904. hozzászólásáraEbben sincs igazad.
Megnéztem a 2022-es számlákat.
A 33 hektár rozs betakarítást 25.000.- Ft/ha+ÁFA összegen számlázta a szolgáltató.
Nem 50ezerért.
Egyébként ezt sem kell túlmisztifikálni. Ha egy kistérségben sok olyan gazda, akinek a rengeteg támogatásból rengeteg gépe van (és ezt mindenki döntse el, hogy valós-e), akkor azzal szeretne szolgáltatni is. Ha van, aki azonnal fizet, utalással - vita nélkül, akkor azt nem vágják meg. Különben legközelebb máshoz megy (és ott is tárt karokkal várják)...
Válasz #bandi #2903. hozzászólásáraÉn is tartózkodom tőlük. De azért ha el lehet lesni ezt azt, azért nem csukom be a szemem.
Mint mondtam ez nekem hobbi, hanem pénzkereseti lehetőség. Nem szórakozásból csinálom, hanem a pénzért.
Ilyen egyszerű.
Ha valaki azért gazdálkodik, mert szereti csinálni, ez a hobbija és nem érdekli, hogy nyereséges-e vagy sem, azzal nem tudok vitatkozni. Neki maga a munka a nyereség!
Nekem nem mindegy.
Az egész vita abból indult ki, hogy mennyi a haszonbérleti díj minimuma egy 100 ha-os szántó esetében. Szerintem 300.000 Ft/ha/év! Ennyi pénz - és előre utalva!
Ez úgy jött ki, hogy ezt az összeget nulla rizikóval bárki ki tudja hozni, minimális erőbedobással, teljesen jogszerűen, minden simli nélkül.
Simlivel persze sokkal több kihozható, de annak semmi köze a haszonbérleti díj mértékéhez!
Tehát az, aki 120.000 Ft/ha/év összegért odaadja valakinek, az legyen tisztába vele, hogy ezzel a cselekedétével ajándékba adott 180.000 Ft/ha/év összeget!
Persze van, akinek ez nem pénz:) Mi az a 18millió/év...
Válasz Batka #2880. hozzászólásáraNincs igazad! Én is egy teljesen földhözragadt ember vagyok. Ott élek, ahol sok évszázada élnek az őseim. Földem is van és gazdálkodom is. Volt idő, amikor egész nagyban gazdálkodtam (olyan 450 ha művelése tartozott a kezem alá), de az egészségem és a családi kötelékem (feleségem) nem bírta, mindkettő megsínylette, nem is kicsit. De így is maradt 170 hektár. Ezzel elfocizok félgőzzel is és az időm nagy részében a gyerekeimmel lehetek (és nem csak két hetente pár órát a láthatás során).
Rengetegen élnek ezekkel a lehetőségekkel, sőt vannak akik kifejezetten bevállalósok (pl. 700.000 ft/ha/év jár, ha 100 diófacsemetét elültetsz egy hektárra) és szinte üldözik a legveszélyesebb helyzeteket - hatalmas profit elérésért. Van, akinek bejön, főleg ha tudja kik játszanak a focipályán...
Válasz matarka #2901. hozzászólásáraA gazdálkodók többsége inkább tartózkodik az ilyen márványszobás megbeszélésektől, meg eleve ezektől az emberektől. Az ilyen ügyvédek meg orvosok, akik befektetésnek halmozzák fel a földeket, pont miattuk lesz 50 ezer forint egy hektár aratás, mert xy bérmunkavállalkozó nyilván meg akarja fejni, nem akar ingyen dolgozni, igaza is van, de emiatt meg a helybeli paraszt aki nem rendelkezik kombájnnal, szívja a fszt keményen. Tudom, ha nem bírja kigazdálkodni, akkor adja oda a földet a márványszobás ökögazdálkodó ügyvédnek. Akinek amúgyis csak egy kiegészítés az egész buli, nem ezzel keresi a kenyerét.
Köszönöm szépen, én kiszálltam.
Válasz #bandi #2900. hozzászólásáraÉs ez meglepő tud lenni a mai viszonyok között??
Válasz .Feco. #2882. hozzászólásáraNeked is mindenben igazad van. Lehetnél akár a "mi" szaktanácsadónk!
Jó lenne, ha ilyen emberek hozzáférhetők lennének "átlag embereknek" is.
Nagyon jól látod, hogy 100 ha már az a méret, amelynek műveléséért már elhívnak egy XII. kerületi márványszobás megbeszélésre is - valóban megtörtént...
Ha valaki ki tudja fizetni azonnal, minden vita nélkül a 100 ha bérmunka költségét, az nagy kincs! Azt megköszönik a legnagyobb szolgáltatók is.
És azért ne felejtsük már el, hogy bankok is vannak! Az elmúlt évi határozatokkal bekocogva bármelyik hitelintézethez, akár több évi támogatást előre finanszíroznak - és bizony nem túl magas kamaton. Ha esetleg nem lenne pénz... De azért évi 31millióból szokott maradni:)
Válasz matarka #2897. hozzászólásáraAz a különbség, hogy a második verzióban a szomszédodban megjelenik valaki néhány várossal arrébbról, és gyakorlatilag földet bérel. Úgy, hogy mondjuk a helyben lakó szomszéd, csak néz mint hal a szatyorban.
Válasz Vén cigány #2886. hozzászólásáraNagyon szépen leírtad a hazai viszonyokat. Ez egészen pontosan így megy!
Rengeteg földtulajdonos köszönő viszonyban sincs a földműveléssel. Egyszerű befektetés.
Ügyvédek, bírók, ügyészek, közjegyzők, orvosok, mérnökök, fuvarosok, gyógyszerészek, bankárok mind-mind jó befektetésnek látta/látja a hazai termőföldet.
Valahová tenni kell a pénzt - akár feketén, akár fehéren jött össze.
És az uniós támogatás egy biztos pont. Minden évben óramű pontossággal érkezik, EUR alapon, ráadásul az értéke sosem csökken, hanem nő - mit nő, bombanő:). Kell ennél több?
Hogy van egy ilyen apróság, hogy "le kell papírozni az egész folyamatot"? Hát igen, van ilyen, erre vannak a szaktanácsadók és a "tanácsadók" - nyilván némi zsebpénzért cserébe.
És lőn! A csak "papíron gazdálkodók" sokkal jobban dokumentáltak, mint a "valóban gazdálkodók" - minden papír, minden szerződés, minden számla, minden földmérési jegyzőkönyv, gazdálkodási napló, stb tökéletesen pontos. Fura nem?
Válasz #bandi #2894. hozzászólásáraEbben teljesen igazad van! Nekem sem tetszik, hogy a "nemtermelést" ennyire támogatják!
De még egyszer, ha elmegyünk egy esküvőre, akkor úgy táncolunk, ahogy ott zenélnek!
Hiába szeretnénk mi azt, hogy mást támogassanak, ha egyszer ez a támogatási rendszer.
Jó vagy rossz, nehéz megítélni, de ez van.
Hogy meddig elegendő?
Ebben a történelmi pillanatban lehet már nem lesz holnap sem... De ma még van és ez a támogatási rendszer. Hátha marad még 2027-ig. Hogy utána mi lesz?
Jó kérdés. Egy biztos, mi mindig megéltünk, még a jég hátán is. Valamit akkor is ki fogunk ötletelni...
Válasz #bandi #2895. hozzászólásáraMi a különbség a "tényleges integráció" és az "odaadom valakinek aztán azt csinál vele, amit akar" között?
Nyilván nem arra gondolok, amikor az integrátortól csak a vetőmagot, műtrágyát és vegyszert szerzi be - a terményt pedig neki adja le és összevezetik a két oldalt.
Vannak olyan "tényleges integrátorok" és pl. Berettyóújfaluban nem is egy ilyen van, akik az egész munkát elvégzik az őszi szántástól a betakarítást követő szárításig, sőt tárolásig. Ugyanaz a nagy cég!
Ebben az esetben szerintem semmi különbség nincs. Csak még jobban körbe van bástyázva - jogilag...
Válasz .Feco. #2882. hozzászólásáraMég egyszer ez nem kamu öko. Nálunk nincs gaztenger.
Rengetegen csinálják ezt, ezért láthatsz sok helyen "gaztengert". Van, aki igénytelenül csinálja, csak a maximális hasznot hajszolja (pl. belerak 100 db diófa csemetét 1 ha földbe és felveszi az érte járó évi 700.000 Ft/ha támogatást - nem elírás tényleg 700ezer ft/ha!!!) és nem foglalkozik azzal, hogyan néz ki a földje. És van, aki igényesen - persze itt kevesebb a haszon is.
És van termés is, miért ne lenne. Sőt még haszon is van rajta. 2022-ben ez nem volt magától értetődő.
De ha nagyon lusta valaki, akkor berakja az egészet lucernával, aztán odaadja egy állattartónak az egészet (sokan ingyen, de van, aki elkér kaszálásonként 10.000 Ft/ha díjat). A támogatást persze felveszi.
Nagyon fontos, hogy így a tulajdonos (vagy a tulajdonos közeli hozzátartozója, cége) marad a földhasználó, a támogatást és az ezzel járó kötelezettségeket is viseli. De földhasználó marad, amely bizony egyre jelentősebb...
Válasz matarka #2892. hozzászólásáraItt nem integrációról beszélgettünk, de mindegy.
Válasz matarka #2891. hozzászólásáraEz tisztasor, de bajban lenne a világ ha azzal kellene jóllakni, amit így "megtermeltek". A jogászoknak is meg kell élni, és ez lehetőséget ad rá. Meglátjuk meddig lesz elegendő pénz a nagykalapban, hogy a nemtermelésre több jut mint a termelésre. Fordulhat még a kerék egyszer, de amíg nem fog, addig nyugodtan lehet ezt csinálni.
Válasz #bandi #2889. hozzászólásáraMost komolyan beszélsz???
Az Alföldön vannak olyan települések, amelyek külterületének jelentős részét felvásárolták. Egész ügyvédi irodák szakosodtak erre, komoly jutalék fejében.
A tulajdonosok gyakran egyáltalán nem kötődnek ahhoz a településhez, ahol földtulajdont szereztek, lehet nem is jártak még arra. Több ezer/tízezer hektáros birodalmak alakultak ki.
Gondolod, hogy átlátjátok azt a céghálót, amelyen keresztül a földhasználat papíron be van jegyezve?? És amelyen keresztül a támogatást felveszik? Ez költői kérdés volt, általában még a tulajdonosok sem értik, csak a "tanácsadóik"...
A valós földhasználat ettől elvált. Valahogy, valaki megműveli a földeket. Lehet 5 településsel arrébb van egy cég, amely valamilyen szerződésen keresztül műveli. Vagy csak odaadták neki, hogy küzdjön vele.
Rengeteg kombináció van, régen nem az a megszokott helyben lakó tulajdonos - helyben lakó földhasználó helyzet van már.
Válasz Rabó001 #2887. hozzászólásáraPontosan!
Leírtad az integráció lényegét.
Létavértes határában az egész ország legjobb fekete földjén nadrágszíj parcellák vannak. Mégis ha odamégy nem ezt tapasztalod, hanem hatalmas egybeművelt táblákat. Miért?
Mert a tulajdonos bejelöli a saját területének a parcelláját, beírja a megfelelő kódot és megkapja a támogatást.
A művelést pedig egy nagy cég végzi, akivel az év végén elszámol.
Van olyan szerintem, hogy még soha sem látta életében a földjét, még az onnan lekerülő terményt sem. Sőt nem is járt azon a településen.
De a támogatást megkapja és hol korrekten, hol nem, de elszámol vele az integrációt végző nagy cég.
Ha mondjuk egy főorvos a debreceni Klinikán, akkor mindig van haszon, akkor is, ha nem termett semmi abban az évben...
Válasz #bandi #2877. hozzászólásáraFigyelj, sok mindenben igazad van.
De piacról élünk.
Ha az EU ezt támogatja, akkor ezt csináljuk.
Egészen más lenne a helyzet, ha mondjuk a versenyt támogatná!
Miért ne? Az kapna több támogatást, aki nagyobb temést tud lehozni egységnyi területről!
Akkor nem így gazdálkodnánk, hanem másképp. Akkor az lenne a cél és nem ez.
Én nem tudom megváltoztatni a világot, az EU-t, a magyar kormányt, az országgyűlési képviselőmet, de még a feleségemet sem:)
Alkalmazkodok a helyzethez.
Mindegyikünk ezt teszi. Ki így, ki úgy.
Mint írtam nincs benne semmi jogellenes, minden tiszta, minden jogszerű, gyakran ellenőrzött.
Mivel én intézek csaknem mindent, jól rátok.
Jól működik, immár 14 éve, 2009-től.
Az öko sem kamu (láttam már olyat is - tehát van összehasonlítási alapom), nem gaztenger.
Nyilván egy öko művelés alatt álló terület nem úgy néz ki, mint egy hagyományos.
Viszont cserében mi nem a felvásárlóval küzdünk, hanem az EU-támogatásra várunk.
Alighanem rosszul látom, de engem meggyőz az, hogy 300.000 Ft/ha így is kijön.
Fel-fel szokott tűnni néhány "nagy ember", aki szeretné kibérelni ezt a 100 ha-t. Minden évben el kell magyarázzam nekik, hogy rendben van, szívesen bérbeadjuk, de 300.000.- Ft/ha a bérleti díj alsó határa, mert ennyi így is összejön.
Ha olyan ügyesek a "hagyományos" módon gazdálkodók, akkor biztosan több profit marad és akkor biztosan röhögve ki tudják fizetni - előre - a 300.000 Ft/ha bérleti díjat.
Ha nem, akkor ott gond van és nem kell mosolyogni az ökológiai gazdálkodáson...
Válasz univerzum1 #2879. hozzászólásáraBorsodban van a föld?
Válasz csuti0 #2885. hozzászólásáraLegalább megoldódik a rejtély, hogy bukkannak fel egyesek mindenféle települések határàban mint földhasználó, úgy hogy erről a helyiek bármit is hallottak volna
Válasz Vén cigány #2886. hozzászólásáraez az egyik megoldás például..
Válasz csuti0 #2885. hozzászólásáraUgyan már!
Bejelentkezik valaki a saját földjére mint földhasználo. Igényelheti a támogatást, meg is kapja. Valakivel művelteti a földet, bermunka számla jön, kifizeti, terményről megkapja a felvásárlási jegyet és megy az utalás. A kapcsolódó adminisztrációt is elvégzi/végezteti. Minden törvénynek megfelel. És ezt természetesen nem én találtam ki.
Még úgy is mehet, hogy a tulaj jóformán nem is látja a földet. Persze meg kell bíznia a szolgáltatóban. Illetve nem áll ott hogy tényleg annyi műtrágya ment-e rá, tényleg annyi termett-e, de biztos meg lehet oldani úgy, hogy végül a szolgáltató is jól járjon meg a tulaj is.
Válasz #bandi #2884. hozzászólásáraBejelentkezik földhasználónak.
Övé a földalapú és egy egyéb támogatás.
Csinálod neki a bérmunkákat és küldöd neki a számlákat.
A végén az ő nevére lesz eladva termény, persze annyi termény, aminek az ára fedezi a bérmunka költséget. A többi termény a tied.
Válasz .Feco. #2883. hozzászólásáraSzia!
Az állampolgár kötelessége,hogy a törvényeket betartsa,ha elégedetlen,vagy nem ért velük egyet, akkor választások alkalmával ennek az X-el hangot tud adni.
"A "hivatal" meg pontosan tudja, csak nem foglalkozik vele..." MÉG!
Ha egyszer elkezdik összevetni,hogy ki hova mennyiért adja el a megtermelt terményt,vagy a terület arányosan kifizetett támogatásból, mennyi terményt értékesített,akkor lesz gond. Én szeretek nyugodtan aludni, és nem rezzenek össze ha a NAV-tól jön levél!
Üdv.: Csuti
Válasz .Feco. #2883. hozzászólásáraTe tudod, de én nem kapkodnèk az ilyen bizniszek után, főleg nem a semmiből jött jókis bérmunkák után. Bár lehet ott mások a tarifák, de itt ha elkéred amit el kell akkor genya vagy, ha nem akkor meg csak az idődet töltötted. Inkább csinálok mást szezonban, lehet sokmindent.
Ő a földhasználó, 100 hektárra, aztán le meg nemad terményt, meg számlája sincs semmiről? Vagy van minden, te csak elhozod a termés x részét? Aztán egyszer nem úgy sikerül megegyezni aztán te tettél bele 30-40 misit, de aratni meg nem kell menni..
Válasz csuti0 #2881. hozzászólásáraÚgy tud ilyet javasolni, hogy sokunknak elege van már a földtörvény faxságaiból, a havonta kijövő követhetetlen változtatásokkal, és azzal, hogy lassan mindenkinek több jogköre van dönteni hogy ki veheti vagy bérelheti ki földet, mint annak a gazdája! Mostanra eljutott oda a dolog, hogy már nem piacvédelemet szolgál, hanem az átláthatatlanságot és a hivatali kekeckedést!
sokkal jobb megoldások is vannak ezek kikerülésére, de főleg kisebb földek esetében ez egy simán járható út, és bevett gyakorlat. A tulaj felveszi a támogatást, az a bérleti díj, a földet meg műveli akivel megegyezett, a különbözet meg vagy a termény felvásárlása vagy a bérmunka költség....
A "hivatal" meg pontosan tudja, csak nem foglalkozik vele...
Válasz #bandi #2877. hozzászólásáraHa kivesszük a kamu-öko gazdálkodást, és helyette beteszed az AKG-t, egy szintén 3-as felosztásban ahol mindenre van SAPS, zöldítés és AKG, meg mondjuk 1/3-ra ipari zöldség az is bőven 200 fölött van és nem kell gaztengert sem nézegetni...
és a "felveszed a támogatást és papír nélkül megoldjuk" koncepció helyett van sokkal egyszerűbb és sokkal tisztább megoldás is hogy ne kelljen kifüggesztgetni... Azért ha valahova odamegy, hogy itt van 100 ha bérmunka, nem hiszem hogy ne kerülne nagyon hamar a VIP ügyfélkörbe akár nagyobb cégeknél is... ahogy bérföldből nem szaladgálnak sokan 100 hektárokkal, úgy bérmunkával sem! Főleg a tavalyi év után lehajol azért a pénzért sok valaki szerintem!
Válasz #bandi #2877. hozzászólásáraSzia!
Mifelénk is van "gazda" aki efféle oko-bio "gazdálkodást" folytat, a támogatásokért cserébe.
Szeptemberben még a búzát aratta,akarom mondani gaztengert,a gép a táblákon többet állt mint haladt
A szaktanácsadója December óta rohangál mint a mérgezett egér,mert valami nem volt kerek egy ellenőrzés alkalmával,és jelenleg úgy fest a dolog,hogy bukik a támogatás.
Ez a "papír nélküli" dolog meg nagyon korrekt, csak épp meg ne tudja a hivatal.Nem is értem ilyet,hogy tud valaki javasolni?
Üdv.: Csuti
Válasz matarka #2872. hozzászólásáraŐszintén bevallom szkeptikus voltam és végigszámoltam, és nagyjából kijött. azt kell, hogy mondjam a maga nemében zseniális! nyilvánvalóan ez nem egy hozzánk hasonló földhözragadt termeléshez szokott ember agyából jött ki, de akkor is zseniális.
Valószínűleg át kell értékelnünk a gondolkodásunkat, a jelenlegi helyzet alapján a termésünk amúgy se sok mindenkinek hiányzik, brüsszel folyton azon dolgozik, hogy minél kevesebbet termeljünk, a termés részét pedig megoldják az ukránok tehát lehet ez a jövő útja. Ami számomra érdekes a zöldborsó, mint ipari zöldség ökoban, de a papír biztos elbírja, és még az se gond ha tárcsával takarítják be. Sőt ebben a forgóban még dolgozni se nagyon kell. Megemelem a kalapom az eszmei szerzője előtt!
Válasz csabahegeszt #2876. hozzászólásáraNekem nincsen se gépem, se szaktudásom, csak földem.
A haszonbérlőmnek van gépe, van szaktudása, csak földje nincs.
A kettőt összeadjuk és egy korrekt szerződést szeretnénk kötni, ezért gyűjtöm az infókat.
A 2022-es év valakinek bejött, valakinek nem. Ilyennel is , olyannal is beszéltem. Ezt a kockázatot fel kell vállalni a mezőgazdaságban hosszútávon, hogy több jó év lesz, mint rossz.
Válasz matarka #2873. hozzászólásáraMég szerencse hogy vannak ilyen fajín gazdálkodók mint te! (értsd ahogy akarod)
Válasz matarka #2872. hozzászólásáraNem az lmbtq lobbi, vagy a korrupció az unió szégyene, hanem az, hogy ilyen jogcímhalmozó tudósoknak tízmilliókat utalnak a semmire. Mert többnyire az ilyen minden téren öko gazdaság, gyakran úgy néz ki, hogy a mellig érő gyomból a kombájnnal valahogy learatnak némi drága terményt, amivel éppenhogy kijön plusszosra a dolog, a hektáronkénti 40 ezer forintos eredmèny pontosan mutatja. Tehát nulla munkára, egy gaztengerre, kifizettünk 27 milliót, hát kéremszépen tényleg van némi baj brüsszelben.
Nem bántáskèppen, igaza van az illetőnek, ha adnak erre is akkor fel kell venni, de nem kème ezzel példálózni, hogy dehát mindenkinek ezt kéne csinálni, mert nem ez a realitás. És a “papír nélkül” megoldjuk, meg a “felveszed te a támogatást” jellegű hozzászólásokkal csak összébbzavarod az illetőt, a vége meg az lesz, hogy bomlik a kapcsolat, majd ő művelteti bérbe, amit az idén igérkező tarifákkal, nem kívánnék magamnak, főleg hogy minden munkafolyamatban kb az enyém lenne az utolsó, mert okos vagyok.
Válasz univerzum1 #2871. hozzászólásáraMiért nem csinálod te magad?
Meglátod milyen gazdag leszel!
Ja ha jön egy olyan év mint a 2022 akkor nem leszel.
Válasz matarka #2872. hozzászólásáraSokan még a 60 ezer/ha árat is sokalják!!!
Hát persze ingyen jobb lenne!!!!
Válasz univerzum1 #2871. hozzászólásáraSzerintem az a legegyszerübb ha meghirdeted több helyen . És várod az ajánlatokat . Nyugi fogsz kapni böven és akkor már válogathatsz is a bérlök közül ekkora területért már elmennek akár 50 -100 kilométrröl is.
Kérhetsz olyant is hogy 2 részletben kéred a bérleti dijjat felét nyáron felét télen. De lehet hogy kapsz olyan ajánlatokat is hogy előre kifizetik az egészsz évit.
Válasz univerzum1 #2871. hozzászólásáraMerre van ez a terület?
Ha nincs messze, esküszöm kibérlem én - papír nélkül.
Amit ki lehet belőle hozni, én kihozom.
Felveszed a támogatásokat, és, ami marad a 12.000.000.- forinton felül, elfelezzük!
Oda ne add 100.000.- Ft/ha bérleti díjért!
Válasz Batka #2861. hozzászólásáraEz egy végtelen egyszerű sztori.
Levezetem, hogy egyértelmű legyen. És még alul is számoltam, hiszen a SAPS'2021-es támogatási összegeket vettem alapul - pár százezerrel többet fog kapni.
1) SAPS'2022 - területalapú: 5.292.741.- (50.367 Ft/ha)
2) SAPS'2022 - zöldítés: 2.920.841.- (27.795,48 Ft/ha)
3) SAPS'2022 - ipari zöldségnövény: 2.057.505.- (67.803,55 Ft/ha)
4) SAPS'2022 - szálas fehérje-takarmánynövény: 1.237.317.- (27.115,46 Ft/ha)
5) SAPS'2022 - öko-szántóföldi (átállt): 8.161.829.- (126.997,61 Ft/ha)
6) SAPS'2022 - öko-zöldség (átállt): 7.332.073.- (241.622,96 Ft/ha)
ÖSSZESEN: 27.002.306.-
A 95 hektár három részre van osztva: 1/3 - lucerna, 1/3 rozs, 1/3 tavaszi zöldborsó.
Mind a lucernából, mind a rozsból volt nyeresége, nem sok, de volt további 4 millió forint.
Így jött ki a 31 millió forint.
Nincs benne semmi titok, semmi sunyiság.
Ezt minden szántóból lazán ki lehet hozni!
Válasz 72 #2869. hozzászólásáraOké, ebben teljesen igazat adok Neked. Én is simán rábólintottam volna az első 100 000 Ft/ha fix ajánlatára, amit öt évig biztosan fizet, hiszen egy hosszútávon korrektül fizető partner tényleg aranyat ér. Azért kezdtem csak el akadékoskodni, mert az előző öt évben jóval a helyi piaci árak alatt fizetett nekünk, tehát nagyon is jutányosan bérelhette a földjeinket, a nem kellő tapasztalatainknak köszönhetően. A következő öt évben nem szeretnék ugyanígy járni, ezért utánajárok a dolgoknak és tájékozódom, telefonálok, beszélgetek, kérdezek, fórumozok. Mert biztos vagyok benne, hogy becsületes és korrekt módon fizet a bérlőm, de a tapasztaltak szerint így is ki lehet húzni az ember zsebéből pár milliót, ami jogosan járhatna neki. Ezért harcolok most, hogy a következő öt évre a legjobb döntést hozzam, hogy azért őt se kelljen sajnálnom, ha már ő sem sajnált engem. Adja meg azt a maximumot, amit a helyi piac diktál.
Egyébként lenne még egy kérdésem, ha esetleg tudja ezt valaki, de majd egy ügyvédet is megkérdezek: a hatályon belüli hosszabbítást mennyire vizsgálja a NAK vagy a földhivatal? Mert úgy hallottam, hogy hatályon belüli szerződésbe bármilyen összeg belekerülhet, de a kifüggesztést már tüzetesen megvizsgálják.
Már régóta olvasgatom ezt a topicot de nekem egyáltalán nem szimpatikus ez univerzumos hozzáállás "hogy a legjobb bérletidíjat hozzá ki a földjèből", úgy hogy a bérlő is jóljárjon. Van egy hasonló tulajom ,minden bérletiszerződés hosszabításnál feltelefonálgatja az egész megyét ki mennyi bérdíjat fizet, mert hogy amit én adok az nagyon kevés, biztos becsapom és atöbbi ...., a hátam közepére se kívánom az ilyen embereket. Jobb lenne ha inkább annak örülne és értékelné hogy mindig tisztességesen ki van fizetve a pénze!( a mai világban)
Válasz univerzum1 #2867. hozzászólására120 fix, de szármaradványt egy dekàt nem vihet le róla Ezzel ugye nem számol senki
Válasz sanyi1965 #2866. hozzászólásáraEz már világos beszéd, köszönöm. Nekem is ez a célom, hogy megegyezzek vele, már csak az utolsó simítások hiányoznak. Ő 100 000 Ft/ha-ról, én 130 000 Ft/ha+inflációról indultam az első tárgyaláskor. A második tárgyalás 120 000 Ft/ha fix ajánlat az övé volt, most várja a válaszom. Három opción gondolkodom jelenleg:
1. 130 000 Ft/ha fix
2. 120 000 Ft/ha+valamilyen mértékű inflációs korrekció, amit még ő is elfogadhatónak tart (mondjuk évi 5% fix)
3. 120 000 Ft/ha Euróban (vagy 130 000 Ft/ha Euróban)
Aztán majd meglátjuk, hogy mit mond rá. Elvileg ezzel én is engedek a 130 000 Ft+ infláció kiindulási alkumból és a helyi piaci viszonyoktól sem rugaszkodom el. Mindenképpen vele szeretnék szerződést kötni, bízom benne, hogy egy mindkettőnknek megfelelő, korrekt haszonbérleti szerződés fog létrejönni.
Válasz univerzum1 #2858. hozzászólásáraEz mezőgazdaság,a bizonytalanság netovábbja,te pedig a maximumot csavarnád ki a helyzetből.Az az egy arasznyi katedra magasság nem elég hozzá hogy átlásd a zajló folyamatokat a szektorban.Ha jobban érthető így :Idegen pályán mozogsz.
Ha megfogadod a tanácsom,megegyezel a volt bérlővel hogy kiteljen a húsz év,vagy ha kitelt,egy évig úgy is ő a nyerő.Míg időt nyersz,elválik mi lesz ebből a katyvaszból ami itt következik a termelőre és a tulajokra.
Válasz univerzum1 #2862. hozzászólásáraSenki nem lát öt évre előre, még kettőre se. Ezt többször leírtam már. Elsőre is.
Válasz Vén cigány #2863. hozzászólásáraKöszönöm az infót, ez egy megfontolandó opció.