Sem 08.31, sem 09.31 nincsen sehol sem leírva gazdasági év végének!!!!
EZ TÉNY! Kérdezzétek meg a földhivatal, vagy az MVH illetékeseit!!!
Számvitelben 12.31 DE ami a lényeg a haszonbérleti szerződésben mi van lejárati dátumban hónap és nap.. tehát a lejárat mondjuk 2019.12.31 akkor aki kivette a földet 12.31-el írta gazdasági év végére...
Júliba a búzát learatják meg a repcét is miért is lenne 08.31??? Ez egy valamiylen szokásféle szöveg csak...A lényeg amit a szerződésben ítak az a dátum a lényeg..mert nem mindenki azt írja 12.31 a lejárat!
szerbusztok!
új felhasználóként köszöntök mindenkit.
felületesen átolvastam a lapot, de az ügyemre nem találtam választ
ha valaki tud, kérem, mondjon valami okosat.
van egy 14 ha területű föld, amiből 7 az enyém, és ajándékozás, vétel útján most már 11,5
rajtam kívül még egy tulajdonos van, aki nem akarja eladni a részét.
az én részem egyik darabja 2015-ig, a többi 2020-ig van haszonbérletben - aki nem adja el, az szintén 2020-id adta bérbe a földet
a haszonbérllő ugyanaz
bodzatelepítéssben gondolkodom - hogyan tudnék birtokon belülre kerülni?
Sziasztok!
Akkor most ha veszek egy darabka földet(osztatlan közösből, mint tulajdonos társ), amin van egy haszonbérlő még 4 évig, nem rúghatom ki???(én a sajátom külön használom)
sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha egy területet bérlek és a tulajdonos is beleegyezik, akkor a művelési ág változtatást meglehet e csinálni a bérleti idő alatt. gyümölcsösből szántóvá
Jelenlegi haszonbérlő nincs, csak volt haszonbérlő. Ez pedig a bérlet lejártától számított egy éven belül érvényes.
Magyarán bőven beleférsz az időbe. Az új szerződésbe írjátok bele, hogy a szerződés tartama alatt a szerződés idejét és a bérleti díjat közös megegyezéssel módosíthatjátok. Így nem kell kifüggeszteni következőleg, elég csak egy szerződés módosítást csinálni.
Kifüggesztéshez vagy csinálsz egy új bérleti ajánlatot, vagy magát a szerződést tűzeted ki, ha az utóbbit választod annyival kell kiegészíteni, hogy rendelkezel előhaszonbérlettel és milyen jogcímen. Szerintem érdemes egy ajánlatot csinálni, nem tartozik másra, hogy milyen feltételekkel és hogyan kötsz meg egy szerződést. Csináljatok egy meghatalmazást a tulajjal, 2 tanú aláírásával, így neked küldi meg a jegyző az iratjegyzéket, nem kell fölösleges köröket futnod.
NFA-nak nem kell semmit küldeni bérlet miatt, az csak a vásárlásra vonatkozik.
Kifüggesztési kérelem: LINK
Bérleti ajánlat: LINK
Szerződés minta: LINK
Értelem szerűen módosítsd őket ahogy neked tetszik.
Sziasztok, a jelenlegi bérelt területeimre új szerződéseket írtunk, amit most fogok majd kifüggesztetni. Két kérdésem lenne a jobban informált kollégáktól.
- Ha az új szerződés kezdő dátuma és a most érvényes szerződés lejárati dátuma között van néhány hónapos lyuk, akkor azért még megillet-e a jelenlegi bérlő státusszal együttjáró előhaszonbérleti jog? Egy régi és új szerződés között mennyi idő elteltével nem jár már a jelenlegi bérlő jogcímén alkalmazható előhaszonbérleti jog?
- Kell-e a haszonbérlet esetében is ajánlott tértivevényes levélben megküldeni a szerződést az illetékes NFA-nak?
Az ajándékozás felejtős, mivel több az illetéke, mint a sima adás-vételnek.
A szívességi használat szintén kiesik. A Te esetedben szerintem a haszonbérlet "jól" előadva lehet a célravezető.
Nekem meg olyan kérdésem lenne, hogy a 30 éve nagyapám feleségeként tevékenykedő mostohanagyanyám nekem közeli hozzátartozónak számít -e? Neki is van pár hektár szántója, ajándékozással, vagy szívességi földhasználattal esetleg szóba jöhetne-e nekem?
Példá van rá valakinél?
Esetleg, ha édesanyád testvére odaajándékozza édesanyádnak az ő részét, de haszonélvezeti jogot megtartja addig rajta, amíg össze nem szedsz annyi pénzt, hogy a vételárat kifizesd, és akkor leszeditek a haszonélvezeti jogát? Nem tudom ez működik-e?!
Úgy tudom, hogy közeli hozzátartozóknál lehet szívességi használatot bejelenteni. Én is ilyen cipőben járok, ugyanis van egy föld, amit az édesanyám és a nővére örökölt. A használatot az én nevemre akartuk bejelenteni, de a hivatalnál kiderült, hogy a nagynénémmel haszonbérletit kéne kötni. Így egy pár hónapot csúszik ugyan a dolog, de adás-vétellel megoldjuk. Testvérek között szerintem menni kéne a szívességi használatnak.
Elvileg a volt haszonbérlőnek előhaszonbérleti joga van, tehát gondolom ki kell függeszteni, de nem rúg labdába új haszonbérlő, állam meg talán nem fogja kibérelni a földedet
Most zajlik a földek ajándékozása nekem amitől új tulaj leszek és így fel lehet mondani a szerződést. Utána mondom fel kb 1 hónap, de letelefonáltam már a minisztériummal is meg ügyvédekkel, hogy hoygan kell értelmezni, ez másként nem lehet csak úgy hoyg adott évre lehet ha csinált valamit fizetni. gondolj bel ha van még 7-8 év rajta bérleti akkor fizett milliókat hektáronkáént rá? Akkor nincsen értelme visszavennio badarság...
Egyre vigyázz ha felmondod írásban 3 nap alatt ha nem kapsz rá reagálát 8 napod van beadni a bíróságra keresetet, különben már nem teheted meg!!!!!
Válasz #778. hozzászólásra
Mostanában lesz ilyen tárgyalásod vagy már volt?
Mondtam föl én is pár területet és nem biztos hogy pozitívan fognak reagálni. A kereset beadásától számítva mennyi idő kb. a tárgyalás?
Válasz #775. hozzászólásra
Ha már ítélet is van, akkor bizonyára még a 2013. 04. 05-i törvénymódosítás előtt vette vissza a földet, és ha jogosulatlanul mondta fel a szerződést, akkor lehet, hogy teljes kártérítésre ítélték, beleértve az elmaradt hasznot is.
Ez nem igaz!!!! CSAK az adott év elvégzett melóját, vagy trágyázást stb.. lehet kérni.. mást nem.. persze előre még a hasznot is pl 8 évre mi? Marhaság... pl azt mondja, hogy van még 8 év a szerződésből, és ő kukoricázik akkor haszna pl. 200 ezer / év akkor 1.6 milla/ ha ez hülyeség.. akkor ott más is volt...
Én most fogok visszamondani csomó földet.. és végigjártam bírónál is... nincs az a bíró aki ezt ítéli amit te mondtál!!!
A lényeg ha trágyázott vagy megszántott akkor oké, vagy elvetett... de nem mást elmaradott hasznokat stb, NEM!!!
Nálunk nem régen volt egy ugyanilyen eset ők is bíróságra vitték az ügyet, de a bíróság a haszonbérlőnek adott igazat. Sőt a szerződés visszamaradó éveire ki kellett volna fizetni a haszonbérlőt, de az összeg ismeretében inkább kivárják a szerződés lejáratát.
Ezt nem tudom megmondani neked, nem volt még errefelé ilyen felmondás. Ha jó a bérlő ügyvédje akkor akár ezzel is bepróbálkozhat. Sőt ha valamilyen támogatásba is bevonták a területet akkor azt is bele lehet húzni AKG, Natura stb...
Tényleg igaz, hogy 2013.07.02-án hatályát veszti az a törvény, amely szerint a bérleti szerződést felmondhatom, ha veszek egy új földet, és azt használni akarom?
Köszönöm szépen. Még annyi kérdés esetleg, látom jártas vagy a témában. Ha én a tsz-nél felmondom a haszonbérletet mint új tulajdonos, az elszámolás csak az adott évben befektetett, pl. műtrágyázás, aratás után következő. talaj-előkészítések esetén lehet kártalanítási igénye a haszonbérlőnek.
Ha pl. arra hivatkozik, hogy a szerződés idő előtt lett felmondva és a visszalévő évekre elmaradt nyereségét, stb. kérné, akkor az nem állja meg a helyét gondolom bíróság előtt.
Igen, jól érted.
1994. évi LV törvény 18/A paragrafus (2)-(3) bekezdés.
"(2) A haszonbérbe adó személyében bekövetkező változás esetén - ide nem értve a törvényes öröklés esetét - a haszonbérbe adó jogutódja a haszonbérletet 60 napos felmondással a gazdasági év végére megszüntetheti, ha a felmondással egyidejűleg kötelezettséget vállal arra, hogy a tulajdonába került termőföldet öt éven belül nem idegeníti el, és azt saját maga használja. A szerződés megszűnésekor - eltérő megállapodás hiányában - a haszonbérbe adó jogutódja és a haszonbérlő köteles egymással elszámolni.
(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti felmondás csak írásban érvényes. Ha azt a másik fél három napon belül nem veszi tudomásul, a felmondást gyakorló további nyolc napon belül a bírósághoz fordulhat. Ha nem így jár el, a felmondás hatályát veszti."
Tehát ha jól értem, ha édesanyám nekem ajándékozza a földjeit, én, mint az új tulaj aki művelné a területeket, felmondhatom a tsz -el kötött bérleti szerződést (bagatell 38000 Ft/ha).
Nem a bérleti szerződés megkötésének idejére vonatkozik ez. Ha április 5. után tulajdonost cserél a terület (öröklés nem számít) akkor az új tulaj felmondhatja a bérleti szerződést. Nincs visszamenőleges hatálya.
Érdeklődnék, hogy az alábbi kérdésemre tudna-e valaki válaszolni.
2013. 04.05-től hatályos a haszonbérleti szerződések felmondásának lehetősége, ha a haszonbérbeadó személye változik, és ő vállalja ,hogy a bérleti szerződés felmondása után nem adja el a termőföldet és saját maga műveli 5 évig.
Én ezt úgy értelmezem, hogy a hatálybalépés ideje előtt megkötött szerződésekre is alkalmazható ez, egyébként mi értelme lenne? Vagy csak a 2013. 04. 05. után kötött haszonbérleti szerződésekre érvényes?
Tud valaki segíteni? Köszönöm.
#1. hozzászólás, B. Ferenc küldte be 2013-06-14 09:47:49-kor | [TÖRÖL] | Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra
Sziasztok! Van egy 8 hektáros, 200 aranykoronás 1/1 tulajdonú földem, amit a jelenlegi bérlője több éve használ, 2 éve vadak ellen bekerítette, amihez természetesen támogatást kapott. Szerettem volna a jelenlegi alacsony bérleti díjat felemelni, ami most jelenleg 25 kg/aranykorona, ezért a bérlő új szerződést akart írni és újra 5 évre meghosszabbítani /a jelenlegi szerződés jövő év végén jár le/. Az ő ajánlata 35 kg/ak, amit én még mindig kevésnek tartok a jelenlegi aktuális bérleti díjakat figyelembe véve, ehhez tudni kell, hogy ez egy teljesen sík, mindig a legnagyobb termést hozó terület a környéken. Bérlőm szerint, ha az ő ajánlatát nem fogadom el, akkor viszi a kerítését és odébbáll. Gondolkodom a saját művelésben, mert van egy MTZ-nk, igaz, hogy a munkagépek még hiányoznak hozzá. Kérdésem az lenne, hogy véleményetek szerint kiszedheti-e a kerítést? És mit szóltok ehhez az egészhez? Minden véleményt és jó tanácsot szívesen veszek és nagyon megköszönök! Üdv. mindenkit! Feri
Ez eleve egy rárepült föld volt nem sima vétel, ott nem húzhattam az adásvételit.. mivel elővásárlási joggal éltem.
az a gáz 3 napja van, hogy válaszoljon ha nem mennem kell a bíróságra, de tudnom kellett volna így oké e.... mert ha a 3 nap letelik és 8 napig nem adom be a bíróságra akkor bukta utca....
Nem igaz sehol nem találom mi számít tulajdonszerzési dátumnak... adásvételi van de semmit enm kezdhetek vele amig nincsen a nevemen az meg akkor van amikor bejegyzik..
Rém egyszerű a helyzet. Próbálkozz rá a bejegyzés dátumával, ha összejön akkor nyertél, ha meg akadékoskodik a bérlő és nem fogadja el akkor visszalépsz és kivárod a bérleti idő lejártát. Mikor januárban aláírtad az adásvételit is tudtad, hogy ki kell várnod.
Volt egy földvásárlásom. 2013.01.10-én írtuk alá... DE még csak most jegyezték be most kaptam meg a tulajdoni lapot. Azon gondolkodtam itt a lehetőség, hogy felmondjam a földde haszonbérleti szerződését, mert ezen haszonbérleti volt.
Egyik ügyvéd azt mondja a 2013.01 havi adásvételi dátum a jogerős dátum így az áprilisban kijött TV változást hogy felomdhatom 60 nappal a gazd év vége előt a haszonmbérletit nem alkalmazhatom, egy másik ügyvéd meg azt mondta, hogy a bejegyzés dátuma tehát a mostani a lényeg és így mivel ez a tv tehát április utáni így felmondhatom... Frankó! Tök jó nem tudják megmondani...Szerintetek? Kérdezzek még meg 5 ügyvédet és akitől több ugyan olyan választ kapok az lesz a nyerő? Nem igaz nem lehet megmondani mi a helyzet!
Válasz #755. hozzászólásra
Köszönöm Mlecsi, de nem találtam. Azonban ma voltam földhivatalba, és kaptam.Kell 4 db papír a közös felmondáshoz, ŐŐŐŐrület
Válasz #752. hozzászólásra
Rohadtul nem értem:
A földhivatalnak kell egy levél a felmondásról, kell egy levél az elfogadásról, és kell egy nyomtatvány is????
Küldöm a mailt.
Köszönöm segítséged !
Üdv
5101 hozzászólás
Válasz #800. hozzászólásra

"nincsen sehol sem leírva gazdasági év végének"
Le van írva.
A GN-t szeptember 1-től aug. 31-ig kell vezetni.
Most pénteken kéri tőlem az MVH a tavalyit bemutaásra.
mivel naprakészen kell vezetni, így nyeltem egyet és kinyomtatom. (ha lesz pénzem festékpatront venni).
Gazdasági év (nem egyenlő a) gazdasági év-vel.
Csak tisztázni szeretnék valamit...
Sem 08.31, sem 09.31 nincsen sehol sem leírva gazdasági év végének!!!!
EZ TÉNY! Kérdezzétek meg a földhivatal, vagy az MVH illetékeseit!!!
Számvitelben 12.31 DE ami a lényeg a haszonbérleti szerződésben mi van lejárati dátumban hónap és nap.. tehát a lejárat mondjuk 2019.12.31 akkor aki kivette a földet 12.31-el írta gazdasági év végére...
Júliba a búzát learatják meg a repcét is miért is lenne 08.31??? Ez egy valamiylen szokásféle szöveg csak...A lényeg amit a szerződésben ítak az a dátum a lényeg..mert nem mindenki azt írja 12.31 a lejárat!
szerbusztok!
új felhasználóként köszöntök mindenkit.
felületesen átolvastam a lapot, de az ügyemre nem találtam választ
ha valaki tud, kérem, mondjon valami okosat.
van egy 14 ha területű föld, amiből 7 az enyém, és ajándékozás, vétel útján most már 11,5
rajtam kívül még egy tulajdonos van, aki nem akarja eladni a részét.
az én részem egyik darabja 2015-ig, a többi 2020-ig van haszonbérletben - aki nem adja el, az szintén 2020-id adta bérbe a földet
a haszonbérllő ugyanaz
bodzatelepítéssben gondolkodom - hogyan tudnék birtokon belülre kerülni?
röviden ennyi.
köszönettel: "makrand"
Válasz #797. hozzászólásra
A gazdálkodási év vége augusztus 31!! Már csak jövőre mondhatod fel, tehát leghamarabb 2014 őszén vethetsz.
Válasz #796. hozzászólásra
Azaz október 31-ig?
Még a szerződést sem kötöttük meg...bizonytalan vagyok...
Válasz #795. hozzászólásra
Felmondhatod a gazdálkodási év vége előtti 60 napig, írásban.
Sziasztok!



Akkor most ha veszek egy darabka földet(osztatlan közösből, mint tulajdonos társ), amin van egy haszonbérlő még 4 évig, nem rúghatom ki???(én a sajátom külön használom)
Köszönöm a segítséget
Válasz #791. hozzászólásra

kérdezd meg, hogy mennyibe fog kerülni. Hol kinek és mennyit kell fizetni.
Erdó esetén kb. 600 000 Ft/ha ba lett. mire mindent kifizettünk.
Illetve még a földhivatali bejegyzés nem történt meg.
Válasz #791. hozzászólásra
Tulajdonosnak kell eljárni a földhivatanál, azaz neki kell kezdeményezni. Neked semmi dolgod.
sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha egy területet bérlek és a tulajdonos is beleegyezik, akkor a művelési ág változtatást meglehet e csinálni a bérleti idő alatt. gyümölcsösből szántóvá
Válasz #789. hozzászólásra


Köszönöm a választ
Válasz #788. hozzászólásra
Jelenlegi haszonbérlő nincs, csak volt haszonbérlő. Ez pedig a bérlet lejártától számított egy éven belül érvényes.
Magyarán bőven beleférsz az időbe. Az új szerződésbe írjátok bele, hogy a szerződés tartama alatt a szerződés idejét és a bérleti díjat közös megegyezéssel módosíthatjátok. Így nem kell kifüggeszteni következőleg, elég csak egy szerződés módosítást csinálni.
Kifüggesztéshez vagy csinálsz egy új bérleti ajánlatot, vagy magát a szerződést tűzeted ki, ha az utóbbit választod annyival kell kiegészíteni, hogy rendelkezel előhaszonbérlettel és milyen jogcímen. Szerintem érdemes egy ajánlatot csinálni, nem tartozik másra, hogy milyen feltételekkel és hogyan kötsz meg egy szerződést. Csináljatok egy meghatalmazást a tulajjal, 2 tanú aláírásával, így neked küldi meg a jegyző az iratjegyzéket, nem kell fölösleges köröket futnod.
NFA-nak nem kell semmit küldeni bérlet miatt, az csak a vásárlásra vonatkozik.
Kifüggesztési kérelem: LINK
Bérleti ajánlat: LINK
Szerződés minta: LINK
Értelem szerűen módosítsd őket ahogy neked tetszik.
Sziasztok, a jelenlegi bérelt területeimre új szerződéseket írtunk, amit most fogok majd kifüggesztetni. Két kérdésem lenne a jobban informált kollégáktól.
- Ha az új szerződés kezdő dátuma és a most érvényes szerződés lejárati dátuma között van néhány hónapos lyuk, akkor azért még megillet-e a jelenlegi bérlő státusszal együttjáró előhaszonbérleti jog? Egy régi és új szerződés között mennyi idő elteltével nem jár már a jelenlegi bérlő jogcímén alkalmazható előhaszonbérleti jog?
- Kell-e a haszonbérlet esetében is ajánlott tértivevényes levélben megküldeni a szerződést az illetékes NFA-nak?
Válasz #786. hozzászólásra

Az ajándékozás felejtős, mivel több az illetéke, mint a sima adás-vételnek.
A szívességi használat szintén kiesik. A Te esetedben szerintem a haszonbérlet "jól" előadva lehet a célravezető.
Nekem meg olyan kérdésem lenne, hogy a 30 éve nagyapám feleségeként tevékenykedő mostohanagyanyám nekem közeli hozzátartozónak számít -e? Neki is van pár hektár szántója, ajándékozással, vagy szívességi földhasználattal esetleg szóba jöhetne-e nekem?
Példá van rá valakinél?
Válasz #784. hozzászólásra
Esetleg, ha édesanyád testvére odaajándékozza édesanyádnak az ő részét, de haszonélvezeti jogot megtartja addig rajta, amíg össze nem szedsz annyi pénzt, hogy a vételárat kifizesd, és akkor leszeditek a haszonélvezeti jogát? Nem tudom ez működik-e?!
Válasz #783. hozzászólásra
Úgy tudom, hogy közeli hozzátartozóknál lehet szívességi használatot bejelenteni. Én is ilyen cipőben járok, ugyanis van egy föld, amit az édesanyám és a nővére örökölt. A használatot az én nevemre akartuk bejelenteni, de a hivatalnál kiderült, hogy a nagynénémmel haszonbérletit kéne kötni. Így egy pár hónapot csúszik ugyan a dolog, de adás-vétellel megoldjuk. Testvérek között szerintem menni kéne a szívességi használatnak.
Ha az öcsémnek adnék földet haszonbérbe,azt is ki kellene függeszteni? Vagy másféle bérleti megállapodást érdemes csinálni?
Válasz #781. hozzászólásra

Szia!
Elvileg a volt haszonbérlőnek előhaszonbérleti joga van, tehát gondolom ki kell függeszteni, de nem rúg labdába új haszonbérlő, állam meg talán nem fogja kibérelni a földedet
Nem tudjátok milyen lehetőség lenne a bérlet lejárat előtti hosszabbítására?Én, úgy tudom semmilyen.Jó lenne nem kéne kifüggeszteni.
Válasz #779. hozzászólásra
Most zajlik a földek ajándékozása nekem amitől új tulaj leszek és így fel lehet mondani a szerződést. Utána mondom fel kb 1 hónap, de letelefonáltam már a minisztériummal is meg ügyvédekkel, hogy hoygan kell értelmezni, ez másként nem lehet csak úgy hoyg adott évre lehet ha csinált valamit fizetni. gondolj bel ha van még 7-8 év rajta bérleti akkor fizett milliókat hektáronkáént rá? Akkor nincsen értelme visszavennio badarság...
Egyre vigyázz ha felmondod írásban 3 nap alatt ha nem kapsz rá reagálát 8 napod van beadni a bíróságra keresetet, különben már nem teheted meg!!!!!
Válasz #778. hozzászólásra
Mostanában lesz ilyen tárgyalásod vagy már volt?
Mondtam föl én is pár területet és nem biztos hogy pozitívan fognak reagálni. A kereset beadásától számítva mennyi idő kb. a tárgyalás?
Válasz #777. hozzászólásra
Az egyértelmű!
Válasz #776. hozzászólásra
Igen 2013. 04. 05-i törvénymódosítás előtt vette vissza a földet.
Válasz #775. hozzászólásra
Ha már ítélet is van, akkor bizonyára még a 2013. 04. 05-i törvénymódosítás előtt vette vissza a földet, és ha jogosulatlanul mondta fel a szerződést, akkor lehet, hogy teljes kártérítésre ítélték, beleértve az elmaradt hasznot is.
Válasz #774. hozzászólásra
Ez nem igaz!!!! CSAK az adott év elvégzett melóját, vagy trágyázást stb.. lehet kérni.. mást nem.. persze előre még a hasznot is pl 8 évre mi? Marhaság... pl azt mondja, hogy van még 8 év a szerződésből, és ő kukoricázik akkor haszna pl. 200 ezer / év akkor 1.6 milla/ ha ez hülyeség.. akkor ott más is volt...
Én most fogok visszamondani csomó földet.. és végigjártam bírónál is... nincs az a bíró aki ezt ítéli amit te mondtál!!!
A lényeg ha trágyázott vagy megszántott akkor oké, vagy elvetett... de nem mást elmaradott hasznokat stb, NEM!!!
Válasz #769. hozzászólásra





Szia bakero!
Nálunk nem régen volt egy ugyanilyen eset ők is bíróságra vitték az ügyet, de a bíróság a haszonbérlőnek adott igazat. Sőt a szerződés visszamaradó éveire ki kellett volna fizetni a haszonbérlőt, de az összeg ismeretében inkább kivárják a szerződés lejáratát.
Válasz #772. hozzászólásra
DE 2013.07.02-i változás után is ugyan úgy benne van a felmondás lehetősége
Válasz #770. hozzászólásra
Igaz.
Válasz #769. hozzászólásra
Ezt nem tudom megmondani neked, nem volt még errefelé ilyen felmondás. Ha jó a bérlő ügyvédje akkor akár ezzel is bepróbálkozhat. Sőt ha valamilyen támogatásba is bevonták a területet akkor azt is bele lehet húzni AKG, Natura stb...
Sziasztok!

Tényleg igaz, hogy 2013.07.02-án hatályát veszti az a törvény, amely szerint a bérleti szerződést felmondhatom, ha veszek egy új földet, és azt használni akarom?
Válasz #768. hozzászólásra
Köszönöm szépen. Még annyi kérdés esetleg, látom jártas vagy a témában. Ha én a tsz-nél felmondom a haszonbérletet mint új tulajdonos, az elszámolás csak az adott évben befektetett, pl. műtrágyázás, aratás után következő. talaj-előkészítések esetén lehet kártalanítási igénye a haszonbérlőnek.
Ha pl. arra hivatkozik, hogy a szerződés idő előtt lett felmondva és a visszalévő évekre elmaradt nyereségét, stb. kérné, akkor az nem állja meg a helyét gondolom bíróság előtt.
Üdv.
Válasz #767. hozzászólásra
Igen, jól érted.
1994. évi LV törvény 18/A paragrafus (2)-(3) bekezdés.
"(2) A haszonbérbe adó személyében bekövetkező változás esetén - ide nem értve a törvényes öröklés esetét - a haszonbérbe adó jogutódja a haszonbérletet 60 napos felmondással a gazdasági év végére megszüntetheti, ha a felmondással egyidejűleg kötelezettséget vállal arra, hogy a tulajdonába került termőföldet öt éven belül nem idegeníti el, és azt saját maga használja. A szerződés megszűnésekor - eltérő megállapodás hiányában - a haszonbérbe adó jogutódja és a haszonbérlő köteles egymással elszámolni.
(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti felmondás csak írásban érvényes. Ha azt a másik fél három napon belül nem veszi tudomásul, a felmondást gyakorló további nyolc napon belül a bírósághoz fordulhat. Ha nem így jár el, a felmondás hatályát veszti."
Válasz #766. hozzászólásra

Köszönöm Mz/x!
Tehát ha jól értem, ha édesanyám nekem ajándékozza a földjeit, én, mint az új tulaj aki művelné a területeket, felmondhatom a tsz -el kötött bérleti szerződést (bagatell 38000 Ft/ha).
Válasz #765. hozzászólásra
Nem a bérleti szerződés megkötésének idejére vonatkozik ez. Ha április 5. után tulajdonost cserél a terület (öröklés nem számít) akkor az új tulaj felmondhatja a bérleti szerződést. Nincs visszamenőleges hatálya.
Üdv!
Érdeklődnék, hogy az alábbi kérdésemre tudna-e valaki válaszolni.
2013. 04.05-től hatályos a haszonbérleti szerződések felmondásának lehetősége, ha a haszonbérbeadó személye változik, és ő vállalja ,hogy a bérleti szerződés felmondása után nem adja el a termőföldet és saját maga műveli 5 évig.
Én ezt úgy értelmezem, hogy a hatálybalépés ideje előtt megkötött szerződésekre is alkalmazható ez, egyébként mi értelme lenne? Vagy csak a 2013. 04. 05. után kötött haszonbérleti szerződésekre érvényes?
Tud valaki segíteni? Köszönöm.
#1. hozzászólás, B. Ferenc küldte be 2013-06-14 09:47:49-kor | [TÖRÖL] | Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra
Sziasztok! Van egy 8 hektáros, 200 aranykoronás 1/1 tulajdonú földem, amit a jelenlegi bérlője több éve használ, 2 éve vadak ellen bekerítette, amihez természetesen támogatást kapott. Szerettem volna a jelenlegi alacsony bérleti díjat felemelni, ami most jelenleg 25 kg/aranykorona, ezért a bérlő új szerződést akart írni és újra 5 évre meghosszabbítani /a jelenlegi szerződés jövő év végén jár le/. Az ő ajánlata 35 kg/ak, amit én még mindig kevésnek tartok a jelenlegi aktuális bérleti díjakat figyelembe véve, ehhez tudni kell, hogy ez egy teljesen sík, mindig a legnagyobb termést hozó terület a környéken. Bérlőm szerint, ha az ő ajánlatát nem fogadom el, akkor viszi a kerítését és odébbáll. Gondolkodom a saját művelésben, mert van egy MTZ-nk, igaz, hogy a munkagépek még hiányoznak hozzá. Kérdésem az lenne, hogy véleményetek szerint kiszedheti-e a kerítést? És mit szóltok ehhez az egészhez? Minden véleményt és jó tanácsot szívesen veszek és nagyon megköszönök! Üdv. mindenkit! Feri
Válasz #762. hozzászólásra
Ez eleve egy rárepült föld volt nem sima vétel, ott nem húzhattam az adásvételit.. mivel elővásárlási joggal éltem.
az a gáz 3 napja van, hogy válaszoljon ha nem mennem kell a bíróságra, de tudnom kellett volna így oké e.... mert ha a 3 nap letelik és 8 napig nem adom be a bíróságra akkor bukta utca....
Nem igaz sehol nem találom mi számít tulajdonszerzési dátumnak... adásvételi van de semmit enm kezdhetek vele amig nincsen a nevemen az meg akkor van amikor bejegyzik..
Válasz #761. hozzászólásra
Rém egyszerű a helyzet. Próbálkozz rá a bejegyzés dátumával, ha összejön akkor nyertél, ha meg akadékoskodik a bérlő és nem fogadja el akkor visszalépsz és kivárod a bérleti idő lejártát. Mikor januárban aláírtad az adásvételit is tudtad, hogy ki kell várnod.
Éljenek az ügyvédek...
Volt egy földvásárlásom. 2013.01.10-én írtuk alá... DE még csak most jegyezték be most kaptam meg a tulajdoni lapot. Azon gondolkodtam itt a lehetőség, hogy felmondjam a földde haszonbérleti szerződését, mert ezen haszonbérleti volt.
Egyik ügyvéd azt mondja a 2013.01 havi adásvételi dátum a jogerős dátum így az áprilisban kijött TV változást hogy felomdhatom 60 nappal a gazd év vége előt a haszonmbérletit nem alkalmazhatom, egy másik ügyvéd meg azt mondta, hogy a bejegyzés dátuma tehát a mostani a lényeg és így mivel ez a tv tehát április utáni így felmondhatom... Frankó! Tök jó nem tudják megmondani...Szerintetek? Kérdezzek még meg 5 ügyvédet és akitől több ugyan olyan választ kapok az lesz a nyerő? Nem igaz nem lehet megmondani mi a helyzet!
Válasz #755. hozzászólásra
Köszönöm Mlecsi, de nem találtam. Azonban ma voltam földhivatalba, és kaptam.Kell 4 db papír a közös felmondáshoz, ŐŐŐŐrület
Üdv
Válasz #758. hozzászólásra
így már minden világos!
Válasz #757. hozzászólásra
A vételt kell 60 napra, a bérletet még hálisten 15 napra
Válasz #756. hozzászólásra

Húha
elvileg egy érvényes jogszabályból olvastam ki....
Válasz #754. hozzászólásra


Mellcsííí! Jó lesz 15 napnak is az a 60
Válasz #751. hozzászólásra
Itt találsz mintát:
http://www.mindenberlet.hu/szerzodesmintak.php
Válasz #750. hozzászólásra
60 napra
Válasz #752. hozzászólásra
Rohadtul nem értem:
A földhivatalnak kell egy levél a felmondásról, kell egy levél az elfogadásról, és kell egy nyomtatvány is????
Küldöm a mailt.
Köszönöm segítséged !
Üdv
Válasz #748. hozzászólásra
Írj egy e-mailt, hogy elküldhessem.