Válasz Bárány #4225. hozzászólásáraPár napja rinyáltam itt, hogy nem adják meg az engedélyt helikopteres deszikkáláshoz.
Úgy korrekt, ha leírom, hogy végülis megadták.
Válasz TEK #4244. hozzászólására Nekem tavaly komoly magárkárom volt naprában mint ahogy írtad lakott terület mellett, idén buza volt jövőre szemes cirok megy bele.
Válasz TEK #4244. hozzászólásáraÉn tele voltam olyan helyen ahol villanyvezeték meg a szotyi felett galambokkal de százával, szóltam a vadászoknak, és 3-szor kijöttek és szétlötték őket... azóta nincsen :)
Válasz Sk Laci #4241. hozzászólásáraSzerencsére nem nagy ez a háromszög, nem is a kár mértéke aggaszt, csupán arra kívántam rávilágítani, hogy az az öt év nem véletlenül lett leírva.
Válasz Batka #4238. hozzászólására2x szoktam gombaölőzni Pictorral 0,5 L/ha adaggal, természetesen van mindig mellétéve levéltrágya és insekticid kártevők ellen. Megelőző jelleggel kell fújni a napraforgót, mert ha már szétszalad a betegség, akkor annak már annyi.
Amint nézem, nálad már érik a napraforgó, és a széliben levő megbarnult napraforgó nem fog már nagy kárt okozni.
Válasz Sk Laci #4237. hozzászólásáraHát akkor nyilván én rontok el valamit
Mindenesetre ez így néz ki, a bal oldalon két éve volt napraforgó, a jobb oldalon 2010-ben volt utoljára. És mindez két gombaölőszeres kezelés után.
Válasz Batka #4234. hozzászólásáraNem kell ahoz új fajta hybrid. Én csak neomát használtam úgy némelyik táblában búza, napraforgó, búza, napraforgó, búza, kukorica napraforgó és sohasem volt gondom a betegségekkel. Igaz gombaölőt használok, de hogy gombabetegségben szenvedjen a napraforgóm olyan még nem volt. Idén van elősször pios LE25 de ez sem beteg a gyakori napraforgó /2-3 évente való/ visszavetéstől.
Válasz Batka #4234. hozzászólásáraMég nem próbáltam, de nagyon gondolkozom, hogy kipróbálom jövőre...
Szóval, ha van ellen javaslat szívesen meghallgatom, érdekelnének róla a tapasztalatok, kinek, hogy vállt be...
Válasz Bárány #4231. hozzászólásáraHát itt személyesen max a repüléshez szoktak kimenni, nyilatkozatokat se kértek, de az biztos, hogy alaposan átnézik a kérelmeket, gyakorlatilag parcellánként részletezi az esetleges korlátozásokat. De ahogy hallom erőteljes különbségek vannak a megyei hivatalok jogszabály értelmezései közt, és ebből voltak már fent összezörrenések.
Szerintem meg csak azt kéne tisztázni, hogy a hivatal van miértünk, vagy mi a hivatalért?!
Válasz Nskype #4233. hozzászólásáraÉs ezt te el is hiszed?
A kérdéses fajta sy excellio, ha jól dereng ez a második éve...
De majd teszek fel képet, amint tudok.
Válasz Batka #4223. hozzászólásáraEzeknél az újfajtáknál már nem szükséges az 5 év betartása, legalább is ezt mondják, 5 év alatt lehet 2x is vetni nyugodtan a napraforgót.
Válasz Bárány #4231. hozzászólásáraElső körben növényvédősöm intézte. Második körben én. Nem olvasták végig a kérelmet és első körben nem minden darabra kaptam engedélyt aztán bementem rákérdeztem hogy mi vele a probléma mondták hogy semmi csak elnézték. Másnap megjött a jó engedély.Nemj tudok róla hogy lettek e volna kint a táblánál.Nem kellett a szomszéd beleegyezése. Egy hét alatt megvolt.
Válasz bobo77 #4229. hozzászólásáraRendkívüli kérelem volt?
Megnézték személyesen a táblát?
Szomszédok beleegyező nyilatkozata kellett?
Mennyi idő volt az átfutás?
A Bacardynál nálunk is van ilyen probléma. Az állomány kb 7-10 %-a. A beteg növény elvirágzott majd elszáradt. Főleg a sűrűbb részeken csúnyább, meg ahol erősebb a föld. Felénk lehet látni ilyet azért más fajtáknál is, de nem ennyire drasztikus. Apa a múltkor kérdezett rá ahol vettük vetömagot ott azt mondták hogy, nem gomba hanem a vetőmag termelők nem tartják illetve nagyon lecsökkent az izolációs távolság, így az a növény elfajzott és nem kötött meg.
Válasz _NB_ #4226. hozzászólásáraEz lehet simán fúvóka dugulás miatt is, ott ahol zöldebb a növény nem érte kiskorában annyi gyomírtó és azért zöldebb vagy magasabb. de lehet vetési gond is ott később kelt azokban a sorokban a növény ahol zöldebb még.
Válasz Feri #4216. hozzászólásáraNekem is van baccardi, többfejűség nem volt, de egyértelműen betegesebb képet mutat mint a neoma, és volt benne virágzás után közvetlen elszáradt példány nem túl sok de volt, míg a neomában nincs ilyen., Az egyik táblában ahol baccardi van pedig előtte soha az életben talán nem volt napraforgó.
Nem értek a szotyihoz, de érdeklődéssel olvastam a hsz.-ket, rákeresve a mind a szotyi mind a szer nevekre, néhol öles betűkkel hívják fel a figyelmet mire mit ne használj.
Azt nem tudom, hogy ez gyakorlatban mit jelent vagy kinek mi a tapasztalata, de sanszosan kizáró tényező lehet egy reklamáláskor.
Ennek a hibridesdinek az a lényege ha jól veszem le, hogy a szotyit rezisztensé teszik egy szerre és akkor azzal, csak is azzal lehet totális szerűen nyomni a gyomirtást.
Ha egy táblába különféle rezisztens hibrideket vetsz nem szórhatsz le mindent egy szerrel.
Egyiknek nem árt, toleráns rá a másikat meg ép legyomirtóztad.
BASF oldaláról
"Soha ne használjon Pulsar® Plus-t Clearfield® hibridek kezelésére! A Pulsar® Plus-szal csak és kizárólag a Clearfield® Plus hibridek kezelhetők biztonságosan!"
DuPont pdf-ből
"DuPont™Express® gyomirtó szerrel engedélyezett kultúrák kizárólag Express®-toleráns napraforgó"
-Express®
P64LE25
-Clearfield PLUS®
BACARDI
NEOSTAR
-CLEARFIELD®
NEOMA
Tovább böngészve belefutottam egy ilyenbe
" A toleráns hibrideknél a hibrid –hatóanyagkombinációt nem szabad összekeverni, mert súlyos fitotoxicitás, állománypusztulás következik be!"
Hmm ki az a "fitotoxicitás" ?
első találat google
jé mintha láttam volna egy ilyen képet itt lejjebb, oké de mi okozza ?
"A növényvédelemmel foglalkozók közül valószínűleg már mindenki találkozott a permetezőgép nem megfelelő tisztításából eredő fitotoxicitással." link
Tehát a permetezőt nem árt mosogatni, hamár többféle rezisztens szotyit ültettünk(-Express®,-Clearfield PLUS®,-CLEARFIELD®) és ezért más más szerekkel ajánlott gyomírtani.
Az egyszerűsítheti a dolgot ha mindenképp több félét szeretnénk ültetni, hogy azonos rezisztens hibrideket választunk és akkor mehet egy szerrel a gyomírás.
Válasz Batka #4224. hozzászólásáraHát itt úgy néz ki, tervezetten megy a szívatás.
Minden területet személyesen meg akarnak nézni, minden szomszédtól beleegyező nyilatkozatot(?) kell kérni, meg persze ott vannak a leírt egyéb kritériumok, amiket még szigorúbban vesznek.
Mindez "garantáltan" nem tud két-három hét alatt lezajlani, úgyhogy esélytelennek tűnik a dolog.
A hidas meg rengeteget le fog taposni a megdőlt, összegubancolódott szotyiból.
Válasz Bárány #4221. hozzászólásáraMi adtunk be júliusban engedély kérelmet, igaz nem rendkívülit, megadták. A rendkívülire kicsit kényesebbek általában. Elvileg 30 nap az ügyintézési határidő, de ez lehet rövidebb is. Ja és ez somogy, tolna az egy jó kérdés!
Válasz tri #4222. hozzászólásáraAz 5 év megvolt a vetésváltásban?
Nekem van egy parcellám,ahol tavaly "határrendezést" csináltunk, és az egyik sarok arrább került 15 méterrel, egyébként 2 éve volt ott napraforgó, az a kis háromszög teljesen sclerotiniás, szárad, a másik állomány teljesen egészséges. Mintha vonalzóval lenne meghúzva a határ. Sajnos a szártő sclerotinia ellen nemigen van hatékony védekezési léehetőség.
Válasz Batka #4218. hozzászólásáraAzért látszik határ, mert 2-3 nappal később folytatódott a vetés, minden ugyanaz, de azon a részen is ugyanúgy van baj csak tartja a késést . Ami vicces, hogy a táblavégi szegéseknél hibátlan, szóval autóból nézve nincs gond Felülről kicsit másképp néz ki.
Válasz kukaccsosz #4217. hozzászólásáraBiztos vagyok benne, hogy betegség. A növény teljes hosszában elszáradt. A törés már ennek a következménye. Virágzás előtt teljesen egészséges állomány kapott gombaölőt (tanos), nem értem miért nem fogott meg semmit.
Ami érdekes, hogy táblán belül a kötött, jó részeken 90% kár, a gyengébb, homokosabb dombokon semmi jele.
Válasz tri #4209. hozzászólásáraTalán sclerotínia? Azt nem nagyon lehet megfogni állományban. Nálunk a korai vetések nagyon gombásak, tegnap láttam egy csúnyán kidőlt táblát. De abban is csak kb. 10% volt a kár. Bár aratásig még biztos sokkal több lesz.
Válasz tri #4209. hozzászólásáraEgy kérdés:
Ez a parcella mióta van egybeművelve?
Esetleg nem lehet, hogy pár éve még külön volt és a vetésváltásban kicsit sűrűbben voltolajos a kelleténél?
nekem túl egyenesnek tűnik a határvonal.
Válasz tri #4209. hozzászólásáraSzerintem ez kórtani probléma ami az idén igen magasra nőtt állományokban látványosabban jelentkezik. A hosszú szár ha meggyengül valamelyik korokozó miatt (sclero, fóma, alternária, macrophomina) hamarabb törik.
Ilyen távolról nézve talán a sclerotinia lehet a hunyó vagy több korokózó együtt.
Válasz Csaba_15701 #4215. hozzászólására300ha naprát vetettem el,öt fajta megosztásban,a neomában,és az utód neostárban nem tapasztaltam.
Egyértelműen vetőmag defekt.Arra kérnélek benneteket,hogy irjátok,már le a tapasztalataitokat,a Baccardival kapcsolatban,hogy ne egyedűl folytassak szélmalom harcot,a multival,szemben.Köszi.
Válasz Feri #4212. hozzászólásáraEz a jelenség itt is jelentkezett a legsűrűbb állományban. A később virágzók feje itt nem esett le hanem mindenestől elfeketedett. Szintén terjed foltokban. Abban bízok, mivel jóval az elvirágzás után kezdődött, túl nagy kárt nem csinál de majd aratáskor kiderül.
Válasz GREVEN #4192. hozzászólásáraUgyanez a jelenség a Bacardinál előfordult nálam is. Azzal kezdődött,hogy a virágzás végén az állomány 90% fajtára jellemzően elvirágzott,ugyanakkor megjelent az állományban kb 50-70cm-l magasabban egy fiatal virágzó egyedek.
Ezek a magasabb növényeknek a tányérja két három nap alatt leeset a földre.egy hét múlva ezek az egyedek teljesen megsemmisültek elvitte őket a szár-fóma.Azt tapasztaltam,hogy terjed át a körülötte lévő növényekre is.
Első körben reklamáltam a sy-nál.Azzal a magyarázattal hesegetek el,hogy kritikus B-hiány.
Nem győztek meg,mert a legjobb B- trágyákat nyomtam alapba,és levélre is.Várom a második szemlét,mert megmondtam a képviselőnek,hogy ha állomány beteség miatt lerottyan ,akoor nem nyelem le ezt a gombóczot.
Tavaly a Tuttival szopattak meg,az idén meg a Baccardi vezérhibridük szarik be,ez már mindennél több!
Korábban beszéltük, hogy mi lesz a bő csapadék miatt 2-3m magasra nőtt LE25-ökkel. Hát a képen az eredmény
A terület egy átlagos évben lazán tud 4 tonnát, idén a tökéletes csapadék miatt rekordot vártam. Ehelyett a táblák nagy része tövig leszáradva, félbetörve. Gombaölözve virágzás előtt volt. 2 hete még gyönyörű zöld volt az egész tábla. Vihar, szél, jég nem volt, víz nem állt rajta. Mit kellett volna másképp csinálni?
9908 hozzászólás
Válasz ewtoto #4257. hozzászólásáraezt mikor vetetted júniusba? Enyém sem száraz de hát ez nagyon durván zöld...
kép lemarad.


ez elég késői aratás lesz
Válasz borda77 (Joe) #4252. hozzászólására30 felett,kocsin saccolva.Hétfőn lesz mérve.
Válasz bendix #4253. hozzászólásáraNálunk meg okt-ig biztos nem lessz napara aratás, mert olyan zőld

Felénk is néhány nap alatt megégtek a naprák, keresni kell a még zöldes-sárgás táblákat...
Válasz Mf-es? #4251. hozzászólásárane ba...sz.. már???? Felénk még zöldesssss...
És miket szednek átlagot?
Válasz Bárány #4250. hozzászólásáraItt már aratás van.Deszikkálás nélkül.
Válasz Claaastra #4249. hozzászólásáraHolnap.
Válasz Bárány #4247. hozzászólásáramikor repültök?
Válasz Bárány #4247. hozzászólásáramikor repültök?
Válasz Bárány #4225. hozzászólásáraPár napja rinyáltam itt, hogy nem adják meg az engedélyt helikopteres deszikkáláshoz.
Úgy korrekt, ha leírom, hogy végülis megadták.
Válasz TEK #4244. hozzászólására Nekem tavaly komoly magárkárom volt naprában mint ahogy írtad lakott terület mellett, idén buza volt jövőre szemes cirok megy bele.
Válasz TEK #4244. hozzászólásáraÉn tele voltam olyan helyen ahol villanyvezeték meg a szotyi felett galambokkal de százával, szóltam a vadászoknak, és 3-szor kijöttek és szétlötték őket... azóta nincsen :)
Kedves Kollégák!
Madárkárral hogy álltok?
Ki mit vet be?
Nálam elég komoly (lakott terület közeli), és erősen irritál.
Válasz Batka #4242. hozzászólásáraHa valóban alacsony betegségnyomással akarsz napraforgót termelni akkor 8 év
Válasz Sk Laci #4241. hozzászólásáraSzerencsére nem nagy ez a háromszög, nem is a kár mértéke aggaszt, csupán arra kívántam rávilágítani, hogy az az öt év nem véletlenül lett leírva.
Válasz Batka #4238. hozzászólására2x szoktam gombaölőzni Pictorral 0,5 L/ha adaggal, természetesen van mindig mellétéve levéltrágya és insekticid kártevők ellen. Megelőző jelleggel kell fújni a napraforgót, mert ha már szétszalad a betegség, akkor annak már annyi.
Amint nézem, nálad már érik a napraforgó, és a széliben levő megbarnult napraforgó nem fog már nagy kárt okozni.
Válasz Batka #4238. hozzászólásáraElég ritkának látszik az állomány, vékony szárak, kicsi fejek, kapott elegendő tápanyagot?
Válasz Batka #4238. hozzászólásáraBocs, összekevertem jobb oldali a két éves.
Válasz Sk Laci #4237. hozzászólásáraHát akkor nyilván én rontok el valamit

Mindenesetre ez így néz ki, a bal oldalon két éve volt napraforgó, a jobb oldalon 2010-ben volt utoljára. És mindez két gombaölőszeres kezelés után.
Válasz Batka #4234. hozzászólásáraNem kell ahoz új fajta hybrid. Én csak neomát használtam úgy némelyik táblában búza, napraforgó, búza, napraforgó, búza, kukorica napraforgó és sohasem volt gondom a betegségekkel. Igaz gombaölőt használok, de hogy gombabetegségben szenvedjen a napraforgóm olyan még nem volt. Idén van elősször pios LE25 de ez sem beteg a gyakori napraforgó /2-3 évente való/ visszavetéstől.
Válasz Batka #4234. hozzászólásáraMég nem próbáltam, de nagyon gondolkozom, hogy kipróbálom jövőre...
Szóval, ha van ellen javaslat szívesen meghallgatom, érdekelnének róla a tapasztalatok, kinek, hogy vállt be...
Válasz Bárány #4231. hozzászólásáraHát itt személyesen max a repüléshez szoktak kimenni, nyilatkozatokat se kértek, de az biztos, hogy alaposan átnézik a kérelmeket, gyakorlatilag parcellánként részletezi az esetleges korlátozásokat. De ahogy hallom erőteljes különbségek vannak a megyei hivatalok jogszabály értelmezései közt, és ebből voltak már fent összezörrenések.
Szerintem meg csak azt kéne tisztázni, hogy a hivatal van miértünk, vagy mi a hivatalért?!
Válasz Nskype #4233. hozzászólásáraÉs ezt te el is hiszed?
A kérdéses fajta sy excellio, ha jól dereng ez a második éve...
De majd teszek fel képet, amint tudok.
Válasz Batka #4223. hozzászólásáraEzeknél az újfajtáknál már nem szükséges az 5 év betartása, legalább is ezt mondják, 5 év alatt lehet 2x is vetni nyugodtan a napraforgót.
Válasz Bárány #4231. hozzászólásáraElső körben növényvédősöm intézte. Második körben én. Nem olvasták végig a kérelmet és első körben nem minden darabra kaptam engedélyt aztán bementem rákérdeztem hogy mi vele a probléma mondták hogy semmi csak elnézték. Másnap megjött a jó engedély.Nemj tudok róla hogy lettek e volna kint a táblánál.Nem kellett a szomszéd beleegyezése. Egy hét alatt megvolt.
Válasz bobo77 #4229. hozzászólásáraRendkívüli kérelem volt?
Megnézték személyesen a táblát?
Szomszédok beleegyező nyilatkozata kellett?
Mennyi idő volt az átfutás?
A Bacardynál nálunk is van ilyen probléma. Az állomány kb 7-10 %-a. A beteg növény elvirágzott majd elszáradt. Főleg a sűrűbb részeken csúnyább, meg ahol erősebb a föld. Felénk lehet látni ilyet azért más fajtáknál is, de nem ennyire drasztikus. Apa a múltkor kérdezett rá ahol vettük vetömagot ott azt mondták hogy, nem gomba hanem a vetőmag termelők nem tartják illetve nagyon lecsökkent az izolációs távolság, így az a növény elfajzott és nem kötött meg.
Válasz Bárány #4221. hozzászólásáraMegadták...Somogy
Válasz _NB_ #4226. hozzászólásáraEz lehet simán fúvóka dugulás miatt is, ott ahol zöldebb a növény nem érte kiskorában annyi gyomírtó és azért zöldebb vagy magasabb. de lehet vetési gond is ott később kelt azokban a sorokban a növény ahol zöldebb még.
Válasz Feri #4216. hozzászólásáraNekem is van baccardi, többfejűség nem volt, de egyértelműen betegesebb képet mutat mint a neoma, és volt benne virágzás után közvetlen elszáradt példány nem túl sok de volt, míg a neomában nincs ilyen., Az egyik táblában ahol baccardi van pedig előtte soha az életben talán nem volt napraforgó.
Nem értek a szotyihoz, de érdeklődéssel olvastam a hsz.-ket, rákeresve a mind a szotyi mind a szer nevekre, néhol öles betűkkel hívják fel a figyelmet mire mit ne használj.


Azt nem tudom, hogy ez gyakorlatban mit jelent vagy kinek mi a tapasztalata, de sanszosan kizáró tényező lehet egy reklamáláskor.
Ennek a hibridesdinek az a lényege ha jól veszem le, hogy a szotyit rezisztensé teszik egy szerre és akkor azzal, csak is azzal lehet totális szerűen nyomni a gyomirtást.
Ha egy táblába különféle rezisztens hibrideket vetsz nem szórhatsz le mindent egy szerrel.
Egyiknek nem árt, toleráns rá a másikat meg ép legyomirtóztad.
BASF oldaláról
"Soha ne használjon Pulsar® Plus-t Clearfield® hibridek kezelésére! A Pulsar® Plus-szal csak és kizárólag a Clearfield® Plus hibridek kezelhetők biztonságosan!"
DuPont pdf-ből
"DuPont™Express® gyomirtó szerrel engedélyezett kultúrák kizárólag Express®-toleráns napraforgó"
-Express®
P64LE25
-Clearfield PLUS®
BACARDI
NEOSTAR
-CLEARFIELD®
NEOMA
Tovább böngészve belefutottam egy ilyenbe
" A toleráns hibrideknél a hibrid –hatóanyagkombinációt nem szabad összekeverni, mert súlyos fitotoxicitás, állománypusztulás következik be!"
Hmm ki az a "fitotoxicitás" ?
első találat google
jé mintha láttam volna egy ilyen képet itt lejjebb, oké de mi okozza ?
"A növényvédelemmel foglalkozók közül valószínűleg már mindenki találkozott a permetezőgép nem megfelelő tisztításából eredő fitotoxicitással."
link
Tehát a permetezőt nem árt mosogatni, hamár többféle rezisztens szotyit ültettünk(-Express®,-Clearfield PLUS®,-CLEARFIELD®) és ezért más más szerekkel ajánlott gyomírtani.
Az egyszerűsítheti a dolgot ha mindenképp több félét szeretnénk ültetni, hogy azonos rezisztens hibrideket választunk és akkor mehet egy szerrel a gyomírás.
Nincs gyakorlatom csak agyalok, hátha segít
Válasz Batka #4224. hozzászólásáraHát itt úgy néz ki, tervezetten megy a szívatás.
Minden területet személyesen meg akarnak nézni, minden szomszédtól beleegyező nyilatkozatot(?) kell kérni, meg persze ott vannak a leírt egyéb kritériumok, amiket még szigorúbban vesznek.
Mindez "garantáltan" nem tud két-három hét alatt lezajlani, úgyhogy esélytelennek tűnik a dolog.
A hidas meg rengeteget le fog taposni a megdőlt, összegubancolódott szotyiból.
Válasz Bárány #4221. hozzászólásáraMi adtunk be júliusban engedély kérelmet, igaz nem rendkívülit, megadták. A rendkívülire kicsit kényesebbek általában. Elvileg 30 nap az ügyintézési határidő, de ez lehet rövidebb is. Ja és ez somogy, tolna az egy jó kérdés!
Válasz tri #4222. hozzászólásáraAz 5 év megvolt a vetésváltásban?
Nekem van egy parcellám,ahol tavaly "határrendezést" csináltunk, és az egyik sarok arrább került 15 méterrel, egyébként 2 éve volt ott napraforgó, az a kis háromszög teljesen sclerotiniás, szárad, a másik állomány teljesen egészséges. Mintha vonalzóval lenne meghúzva a határ. Sajnos a szártő sclerotinia ellen nemigen van hatékony védekezési léehetőség.
Válasz Batka #4218. hozzászólásáraAzért látszik határ, mert 2-3 nappal később folytatódott a vetés, minden ugyanaz, de azon a részen is ugyanúgy van baj csak tartja a késést
. Ami vicces, hogy a táblavégi szegéseknél hibátlan, szóval autóból nézve nincs gond
Felülről kicsit másképp néz ki.
Van olyan, akinek így nyáron, rendkívüli igényt beadva megadták az engedélyt légi deszikkálásra?
Válasz kukaccsosz #4217. hozzászólásáraBiztos vagyok benne, hogy betegség. A növény teljes hosszában elszáradt. A törés már ennek a következménye. Virágzás előtt teljesen egészséges állomány kapott gombaölőt (tanos), nem értem miért nem fogott meg semmit.
Ami érdekes, hogy táblán belül a kötött, jó részeken 90% kár, a gyengébb, homokosabb dombokon semmi jele.
Válasz tri #4209. hozzászólásáraTalán sclerotínia? Azt nem nagyon lehet megfogni állományban. Nálunk a korai vetések nagyon gombásak, tegnap láttam egy csúnyán kidőlt táblát. De abban is csak kb. 10% volt a kár. Bár aratásig még biztos sokkal több lesz.
Válasz tri #4209. hozzászólásáraEgy kérdés:
Ez a parcella mióta van egybeművelve?
Esetleg nem lehet, hogy pár éve még külön volt és a vetésváltásban kicsit sűrűbben voltolajos a kelleténél?
nekem túl egyenesnek tűnik a határvonal.
Válasz tri #4209. hozzászólásáraSzerintem ez kórtani probléma ami az idén igen magasra nőtt állományokban látványosabban jelentkezik. A hosszú szár ha meggyengül valamelyik korokozó miatt (sclero, fóma, alternária, macrophomina) hamarabb törik.
Ilyen távolról nézve talán a sclerotinia lehet a hunyó vagy több korokózó együtt.
Válasz Csaba_15701 #4215. hozzászólására300ha naprát vetettem el,öt fajta megosztásban,a neomában,és az utód neostárban nem tapasztaltam.
Egyértelműen vetőmag defekt.Arra kérnélek benneteket,hogy irjátok,már le a tapasztalataitokat,a Baccardival kapcsolatban,hogy ne egyedűl folytassak szélmalom harcot,a multival,szemben.Köszi.
Válasz Feri #4212. hozzászólásáraEz a jelenség itt is jelentkezett a legsűrűbb állományban. A később virágzók feje itt nem esett le hanem mindenestől elfeketedett. Szintén terjed foltokban. Abban bízok, mivel jóval az elvirágzás után kezdődött, túl nagy kárt nem csinál de majd aratáskor kiderül.
Válasz Feri #4212. hozzászólásáraDe nekünk az összes ilyen növény tök egészséges és kb dupla akkora levél van rajta mint a többin.
Neomanal így nézett ki amikor az őz kicsi korába elharapta és utána azért valahogy csak megnőtt.
Érdekes hogy egymás után vetett 2 darabba, ugyanaz a mag, egyikbe van a másikba egy szálat se találtunk.
Én úgy gondolom a mienk nem vetőmag probléma.
Válasz Feri #4212. hozzászólásáranálam is jelentkezik ez a bacardinál
Válasz GREVEN #4192. hozzászólásáraUgyanez a jelenség a Bacardinál előfordult nálam is. Azzal kezdődött,hogy a virágzás végén az állomány 90% fajtára jellemzően elvirágzott,ugyanakkor megjelent az állományban kb 50-70cm-l magasabban egy fiatal virágzó egyedek.
Ezek a magasabb növényeknek a tányérja két három nap alatt leeset a földre.egy hét múlva ezek az egyedek teljesen megsemmisültek elvitte őket a szár-fóma.Azt tapasztaltam,hogy terjed át a körülötte lévő növényekre is.
Első körben reklamáltam a sy-nál.Azzal a magyarázattal hesegetek el,hogy kritikus B-hiány.
Nem győztek meg,mert a legjobb B- trágyákat nyomtam alapba,és levélre is.Várom a második szemlét,mert megmondtam a képviselőnek,hogy ha állomány beteség miatt lerottyan ,akoor nem nyelem le ezt a gombóczot.
Tavaly a Tuttival szopattak meg,az idén meg a Baccardi vezérhibridük szarik be,ez már mindennél több!
Válasz tri #4209. hozzászólásáraNem bírta a szár a nagy tányérokat, mennyivel volt vetve??

Válasz tri #4209. hozzászólásáraEgy jó erős töltögetéssel,lehet nem dőlt volna úgy meg.
Korábban beszéltük, hogy mi lesz a bő csapadék miatt 2-3m magasra nőtt LE25-ökkel. Hát a képen az eredmény

A terület egy átlagos évben lazán tud 4 tonnát, idén a tökéletes csapadék miatt rekordot vártam. Ehelyett a táblák nagy része tövig leszáradva, félbetörve. Gombaölözve virágzás előtt volt. 2 hete még gyönyörű zöld volt az egész tábla. Vihar, szél, jég nem volt, víz nem állt rajta. Mit kellett volna másképp csinálni?