Hirdetés
Fórum
Termeléshez kötött anyatehén tartás támogatás
Létrehozta: bbenister , 2023-06-02 06:11:34
Kedvencekhez
Segítség
- AKG támogatás új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Napraforgó ára új
- Búza termény felvásárlási árak új
- Chip tuning, chip tuningdoboz, traktor tuning új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Műtrágya árak új
- Zetor traktorok új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Hagyományos, paraszti ismeretek. új
37 hozzászólás
Válasz nogradcattle #34. hozzászólásáraSzaktanácsadómtól kapom a hírekben . >>> 2. Módosult az EK rendelet!
A 26/2023 (VI.30.) AM rendelet által módosításra került az egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárási szabályokról szóló 13/2023. (IV. 19.) AM rendelet (EK rendelet).
· Pontosításra került a másodvetés fogalma, miszerint: „a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után a következő év első főnövénye vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott vagy bedolgozott növénykultúra, ahol mind az első főnövény lekerülését követő, mind a második főnövény vetését megelőző talajmunkákra az agronómiailag indokolt időt figyelembe kell venni, és a másodvetésnek a megelőző főnövénytől különböző növénykultúrához* kell tartoznia, azzal, hogy a Brassica napus (takarmányrepce), Sinapis alba (fehérmustár), Raphanus sativus (retek) fajhoz tartozó növények egymás után még keverékben sem vethetőek;”
· Lehetővé vált a másodvetések végrehajtása abban az esetben is, ha azt a gazdálkodó az Egységes kérelemben előre nem jelentette le, így a másodvetés adminisztratív ellenőrzés tekintetében csak abban az esetben kerül elutasításra, ha a vetés 15 napon belül nem kerül bejelentésre.
· Beemelésre került, hogy „a papíralapú gazdálkodási napló kitöltésére vonatkozó, a Nemzeti Irányító Hatóság által jóváhagyott útmutatót a NÉBIH a honlapján közleményben teszi közzé (mely már meg is történt). A gazdálkodási napló adattartalmát a Kincstár és a végrehajtásban közreműködő szerv a mezőgazdasági támogatási eljárásban a támogatási feltételek ellenőrzésére használhatja fel.”
· Pontosításra került, hogy” az állatalapú támogatásokra vonatkozó helyszíni ellenőrzésnek ki kell terjednie arra is, hogy a nyilvántartás bejegyzéseinek és az állatokra vonatkozó számítógépes adatbázis felé tett bejelentések helytállnak-e és koherensek-e az adott állatfajra vonatkozó ENAR rendelet szerinti igazoló okmányokból vett minta alapján.”
· Beemelésre került az, hogy „a támogatáscsökkentéseket és elutasításokat nem kell alkalmazni, ha az azt kiváltó meg nem felelés oka valamely hatóság mulasztására vagy tévedésére vezethető vissza, és azok a mezőgazdasági termelő részére nem felróhatók.”
Törlésre került az a korlátozás, amely
· „A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettség, valamint a kárenyhítő juttatás összegének kiszámításához szükséges növénykultúra igazolt károsodással érintett és nem érintett területeinek megállapítása során a július 15-ét követően az egységes kérelemben bejelentett kijavítás, részben vagy teljes egészben történő visszavonás, valamint másodvetés nem vehető figyelembe.”, valamint
· „Ha jogszabályban vagy pályázati felhívásban előírt feltétel teljesítése miatt az új bejelentéssel érintett terület nagyobb, mint a kiváltani kívánt másodvetés területe, akkor a megnövelt csere terület a vonatkozó támogatás szempontjából nem kerül elszámolásra.”
Fentiek szerint tehát, ha technológiai vagy üzemszervezési okokból egy-egy másodvetés nem ott és nem olyan méretben valósul meg, ahogyan azt a termelő eredetileg tervezte, akkor lehetőség nyílik a máshol, más méretben megvalósuló másodvetések figyelembevételére és az eredetileg tervezettnél nagyobb másodvetés is elfogadható.
Természetesen az adatváltozásra vonatkozó egyéb szabályok, amelyek a támogatás növelésre irányuló kérelemmódosításokat tiltják, továbbra is érvényesek.
További részletek a 26/2023 (VI.30.) AM rendeletben olvashatóak.
NAK / Sztahura Erzsébet
Válasz nogradcattle #34. hozzászólására26/2023.(VI.30.)AM rendelet , 13/2023.(IV.19.) AM rendelet, itt keresd.
Most érkezett a kvótás tehén pénz!
Válasz Zoli 63 #33. hozzászólásáraez hol van egész pontosan?
Válasz rabszolga #4. hozzászólására" Beemelésre került az, hogy „a támogatáscsökkentéseket és elutasításokat nem kell alkalmazni, ha az azt kiváltó meg nem felelés oka valamely hatóság mulasztására vagy tévedésére vezethető vissza, és azok a mezőgazdasági termelő részére nem felróhatók.”
Válasz kulakman #30. hozzászólásáraPénz még nekem sem
Válasz kulakman #23. hozzászólásáraAkkor ne gondolkodjak hogy miért elutasítva pedig mindent úgy csinálok ahogy kell!?!? n
Válasz Sz Zs #29. hozzászólásáraHatározat nekem is 22-én , de pénz még nem , mondjuk nem egy nagy összeg!
Válasz kulakman #23. hozzászólásáraNem marad, Feldman Zsolt is nyilatkozott vmikor ápr-ban, h a kvótás minden elmarad, kivéve az anyatehenet.
22-én nekem meg is jött róla a határozat.
Válasz AgroCarp #12. hozzászólásáraA kieső egyedet ugyanolyan korú egyeddel kell pótolni, akkor jár utána a támogatás
Válasz AgroCarp #7. hozzászólásáraPlusz a kérelmezett anyáktól született borjakat születés után minimum egy hónapig birtokon kell tartani
Válasz AgroCarp #7. hozzászólásáraÜdv!
Csak, hogy pontosan lássunk.
A bekerülés bejelentési határidő az 27 nap, míg a kikerülés bejelentési határidő 7 nap.
Az év elejétől számítják a termeléshez kötött anyatehéntartás támogatást.
A birtokon tartás 6 hónap.????
-Ugye az év elején a berögzült be és kijelentés határidők alapján ténykedtünk a hivatal felé. Míg meg nem érkeztek az első határozatok. Ezek alapján szinte az első negyedév megint csak kuka. Lehet, hogy nem kellet volna belépni már támogatási igénnyel? Esetleg ki lehet lépni még belőle?
Válasz barazdabetyar. #21. hozzászólására17/2023. (IV.19.) AM rendelet 1. § 15. pontjában felsoroltak szerint
15. tejhasznú tehén: Angelni, Ayrshire, Borzderes, Brown Swiss, Dán vörös, Egyéb tejhasznú, Erdélyi pirostarka marha, Eringer, Európai feketetarka lapály, Európai vöröstarka lapály, Holstein-fríz, Jersey, Kárpáti borzderes, Kosztromai, Magyartarka, Meuse-Rhine-Yssel, Mokány marha, Montbeliarde, Normande, Norvég vörös, Pinzgaui, SMR, Svéd vörös fajtához tartozó, nőivarú szarvasmarha.
Válasz barazdabetyar. #21. hozzászólásáraFajta kód számít .Vannak a tejhasznú fajták illetve a hús hasznú. Magyartarka kettős viszont amit 2015 után beadott húshasznúba azt nem engedi tejhasznúba és fordítva sem. Ezt az információt Debreceni mvh adta személyesen mentem be megkérdezni. Viszont egy marha élete során csak egyfajta támogatásban részesíthető nem lehet változtatni. Igaz termeléshez kötött támogatásnak hívják de nem asz az lényeg mit termelsz milyen a fajtája. Viszont fiatalgazda pályázat eume számításnál nem azt nézi ott beleszámította a magyartarkát hiába anyatehén támogatás volt rá beadva tejhasznúnak szintén Debrecenben mondták .Ott már a termelés nézték nem a támogatást.
tegnapi tuti infó a kvóta alapú anyatehén támogatás az idén elmarad, sajnos!
Válasz barázda betyár. #21. hozzászólására: Beszéld meg a falugazdásszal ,hogy mire írasd a marha levelet az állatorvossal, hogy jogosult legyél a tejhaszonú tehén támogatásra.
Válasz szikszaipeter72 #20. hozzászólásáraPont ezt nem értem.Fajtához egyiknek egyéb tejhasznú van.Másiknak magyartarka.Egyéb tejhasznú az nem fajta.
Válasz barazdabetyar. #19. hozzászólására Kérdés milyen marhád van? Tej hasznú, hus hasznú. esetleg egyéb húshasznú? Át kellene íratni a marha levelet tejhasznúra.
Válasz szikszaipeter72 #18. hozzászólásáraTejhasznú támogatásra szeretném.De nem értem,hogy a járlaton miért úgy van.
Válasz barazdabetyar. #17 hozzászólásár Hus hasznu vagy egyéb hus hasznu anya tehén számit, számithat anya tehén támogatásra. Mi számit hús hasznú anya tehének: Alapból a hus hasznú anya tehenek és annak keresztezettjei,de a holstein tehenek amik hus hasznú bikával van termékenyítve, tehát nem tejtermelés céljából tartod.
És melyik tehén jogosult az anyatehén támogatásra?Egyiknél fajtához egyéb tejhasznú van írva,másiknál magyartarka.Hogy is van ez?
Válasz jkocsmar #15. hozzászólásáraHízottbika esetében a jogszabályból idézve "legkésőbb tárgyév augusztus 31-éig gondoskodik az állatállományhoz tartozó termékenyítések (fedeztetések), szabad és háremszerű pároztatások és embrió-átültetések az Állattenyésztési korm. rendelet 2. § 11. pontja szerinti országos állattenyésztési adatbázisban történő regisztrációjáról. Ebből én azt értelmezem, hogy a most beadott bikákra még 08.31-ig van lehetőség rendezni a bejelentéseket, de biztos ami biztos alapon nem árt kérni egy hivatalos állásfoglalást a Kincstártól.
Válasz jkocsmar #14. hozzászólásáraKözben azt hiszem, rájöttem: a lényeg a LEGKÉSŐBB. 21-es megtermékenyítést 21. dec
31-ig be kellett jelenteni, a 22-eseket 22. dec 31-ig, ezért ez a legkésőbbi dátum. Elsőre ne fogtam fel.
Más kérdés: hízottbika szakszerű apaállat használatra létezik valami utólagos bejelentési lehetőség, vagy csak az import bikákra van?
Válasz AgroCarp #7. hozzászólásáraÜdv! Ez a szaporítási esemény bejelentése dec. 31-ig nekem nem egyértelmű. Eszerint adott évi megtermékenyítést az év dec 31-ig be kell jelenteni. A 2022 anyatehén támogatás tájékoztatójában ez szerepel: "a 2022. január 1. és a birtokon tartási idő lejárata között történt ellésekhez tartozó termékenyítéseket (fedeztetéseket), szabad és háremszerű pároztatásokat és embrióátültetéseket az előírt bizonylatokon a NÉBIH központi adatbázisába bejelentette és adatait a központi adatbázisban regisztrálták - LEGKÉSŐBB 2022. december 31-ig."
Vagyis jan 1 és maximum nov 16 között született borjak termékenyítési jegyeiről van szó, ezek jelentős része 2021-es megtermékenyítés is lehet, amit már elvileg 2021. dec 31-ig le kellett volna jelenteni, de a tájékoztató szerint legkésőbb 2022. dec 31 lehet.
Nekünk is elutasították a kérelmet, mert augusztusi rakások és egy novemberi idén január 4-én ment be, a fentiek alapján (mivel most születtek ezek a borjak) viszont 2023. dec 31-ig kellene beadni.
Hogy kell ezt értelmezni?
Én még nem kaptam semmilyen határozatot, 2022.05.23-ai a legutóbbi státuszváltás is.
Válasz kulakman #10. hozzászólásáraÍgy van, a kieső egyed után nem fog járni támogatás.
Amennyiben a mezőgazdasági termelő által igényelt állatlétszámban az üszők aránya a 40%-nál magasabb, akkor az egyéb támogatási feltételek teljesítése mellett a meghatározott állatlétszámnak azt kell tekinteni, amelyre az előírt üszőarány teljesül. Tehát nem bukó az egész, csak annyi állatra jár majd a támogatás ami még megfelel az aránynak.
Válasz barazdabetyar. #8. hozzászólásáraA támogatás alapjául szolgáló állatlétszámában a birtokon tartás
teljes ideje alatt az üszők aránya legfeljebb 40% (három egyed alatti jogosult
állatlétszám esetén nem kell teljesíteni)
Azokat az állatokat lehet bevonni a kérelembe, melyek a kérelem benyújtásának napján elérték a 8 hónapos kort, tehát fiatal üszők is alkalmasak a támogatásra a 60-40%-os tehén-üsző arány figyelembevételével. Az ENAR-ban bejelentett adatok alapján a Kincstár látja és ellenőrzi hogy a kérelmezett egyednek volt-e már ellése vagy sem és ez alapján megállapítja a tehén-üsző arányt.
Válasz AgroCarp #7. hozzászólásáraAkkor már én is kérdezek , ha kiesik egy egyed ,akkor az végleges és arra nem jár támogatás, ezt érteni vélem , de ha valaki a 40% , körül adta be az üsző létszámot és kiesik egy tehén akkor bukó az egész, résen kell lennünk annyi biztos!?????
Válasz barazdabetyar. #8. hozzászólásáraBeadáskor pl 50 marha ebből tehén 30 db üsző 20 db az 40 %, de 8 hónaposnál idősebb a rendszer felkínálja a megfelelő egyedeket!
Válasz AgroCarp #7. hozzászólására"a kérelmezett állományban 40%-nál nem lehet több az üszők aránya" ezt hogy kell értelmezni?
Válasz barazdabetyar. #5. hozzászólásáraRöviden a legfontosabbak:
állatmozgások határidőn belüli bejelentése (borjak születése, tehenek ki-be kerülése)
*kiesés-pótlások határidőben történő bejelentése (idei évtől a kiesés-pótlás megszűnt!)
szaporítási esemény bejelentése dec. 31-ig
igazoltan gümőkór-, brucellózis- és leukózismentes tenyészet
6 hónapos kötelező birtokon tartás
a kérelmezett állomány min. 30%-nak legyen az adott évben ellése
a kérelmezett állományban 40%-nál nem lehet több az üszők aránya
Válasz barazdabetyar. #5. hozzászólásáraMeghaladja ezen topic kereteit a felsorolás!
Állatorvos és szaktanácsadó , mi itt csak beszélgetünk!
Anyatehén támogatás,milyen éves adminisztrációt igényel?
Válasz csontii #2. hozzászólásáraHát az én esetem is meg ér szerintem egy misét, nem tudok napirendre térni felette.Elutasítva .100 százalék +jővőév még ennyi. Pároztatás 2022.02.12.töl 2022.12.08. ig lejelentve. DE ezen felül 08 után volt 1db kiesésem és igy jelentetem 2022.12.09-2023.01.12.egy ujabat is a kiesett nélkül.És ezért a.z elutasítás
Válasz bbenister #1. hozzászólásáraSajnos az van ,hogy ha személyi igazolványod lejár a kutyát nem érdekli , de ha elfelejtetted a háremes pároztatást bejelenteni dec 31-ig akkor buktad, én néhány éve egy ökológiai gyep pályázat kálváriáját írtam itt le , de azt tudni kell a saját felelősségünkre gazdálkodunk, elbuktam 10-12 millát , senki nem fog sajnálni , szánakozni is igen kevesen , jobb ha tanulsz belőle , mert más kárán tanulni is lehet , de a magunkén lehet igazán!
Válasz bbenister #1. hozzászólásáraAzért azt látni kell, hogy valamilyen oka csak volt, ha elutasították. Én mindent napra készen vezetek és még idáig nem volt ilyen problémám. Gondolom a késve jelentett fülszámozás vagy a pároztatási napló bejelentéssel voltak problémáid.
Tisztelt Fórum!
A napokban küldte meg a kincstár az elfogadó vagy elutasító határozatokat.
10 -ből 9 állattenyésztőtől elvonták Ill. 3 évre szankcionálták is. Azért arra kíváncsi lennék, hogy ez országos szinten hány gazdálkodót érint, hányan kerülnek a szakadék szélére ez miatt. Az 2022 aszály okozta takarmány árak az 2022 -ben egekig érő termény árak stb., rúgjunk egy nagyot még a földön fekvőkbe…