2010 év főbb eseményei – Válságos év

Január: Az új év első cikkében beszámoltunk a 2009-es decemberi kifizetésekről, amely az MVH közleménye szerint 42 milliárd forintot tettek ki. 2009-ben egész évben 600 milliárd forint támogatást fizetett ki az MVH. A rekord összegű támogatás hátterében a gazdasági válság (rossz terményárak) valamint a kedvezőtlen időjárási körülmények miatti terméskiesés állt. 2009-ben 20% -kal kevesebb termést takarítottak be a gazdák Magyarországon, a 2008-as évhez képest.

2010 januárban folyamatban volt a Kertészeti gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez nyújtandó támogatás kifizetésének igénylése.

2010-ben is beszámoltunk az  AGROmashEXPO innovációs díjazottjairól.

Szintén januárban megszületett a miniszteri rendelet, amely értelmében a válság miatt legfeljebb 15 ezer euró átmeneti támogatást kaphatnak ez év végéig a mezőgazdasági termelők.

Tudósítottunk a Kukorica Termésverseny győztesének 13,27 t/ha eredményéről.

Február: Megtartottuk az I. Agroinform Fórumtalálkozót!

Támogatást vártak a tejtermelők. A brüsszeli reformok miatt 2009-re megfeleződtek a tej korábbi felvásárlási árai, Európa minden országában nagy veszteség keletkezett a tehenészetekben. A 2010-es februári felvásárlási árak a 2009 ősztől kezdődő kisebb áremelkedés ellenére még mindig nem fedezik a termelők költségeit, ezért szükség van a támogatásokra.

Nemzetközi kitekintésünkben beszámoltunk arról, hogy minden 10 évnél idősebb roncsként beadott traktor után 17 ezer lejt kapnak a tulajdonosok Romániában.

2010 februárjában megemlékeztünk az Agroinform Kiadó 1959. októberi publikációjáról, amely idén, 2019-ben 60 éves írás!

Március: A 2010-es várható jégkártételekre készítettük fel lélekben- és gyakorlatban egyaránt a gazdálkodókat.

fotó: Shutterstock

A Dél-Dunántúlon elrendelték a belvízvédelmi készültséget, az észak-magyarországi településeken eközben már nincs nagyobb gond, a helyi Vízügyi Igazgatóság területein 15 ezer hektáron uralkodik a belvíz.

Április: 2010-ben XVII. alkalommal került megrendezésre az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok.

Beszámoltunk arról is, hogy a bioüzemanyag-célok átgondolására kényszerülhet az EU.

Május: Május közepén az országon végigsöprő és hatalmas, váratlan áradásokat okozó vihar nemcsak a vetésekben tett kárt, de két olyan ágazat is megszenvedte az ítéletidőt, amely sem az állami agrárkár-enyhítési alaptól, sem az üzleti biztosítóktól nem számíthat kártérítésre, pedig az több száz milliósra tehető már az első becslések alapján is

Egyáltalán nem vagy csak alig termett akácméz 2010-ben. Az időjárás komolyan veszélyeztette Magyarország egyik fő exporttermékét.

A Strategie Grains francia elemző cég több mint 1 millió tonnával lefelé módosította az EU 2010-ben várható lágybúza termésére vonatkozó előrejelzéseit, elsősorban a kontinens nyugati felén elhelyezkedő országok száraz időjárása miatt. (Az uniós országok azonban előreláthatólag így is többet fognak betakarítani a 2009-es mennyiségtől.)

Bevíz után árvízveszély alakult ki! Megdőlt az országos napi csapadékrekord – 98,6 mm eső esett egy nap alatt!

fotó: Shutterstock

Több milliárd forintos kárt okozott a hétvégi esőzés és vihar az ország mezőgazdaságában – közölte a Magyar Agrárkamara. Az agrárkamara közleménye szerint az országban több mint 150 ezer hektárt – ennek fele szántó –boríthat belvíz, amelynek egy része biztosan pusztító lesz, ugyanis a környékbeli folyók, csatornák telítettek, így szinte lehetetlen a földekről levezetni a fölösleget.

A legnagyobb gondok Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Nógrád, Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron megyében vannak, de hátráltatja a szántóföldi munkákat a rossz időjárás Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyében is

Június: 2010. június 1-től ismét lehet majd 1 hónapon keresztül támogatási kérelmet benyújtani erdészeti célra használt géppark fejlesztésére és korszerűsítésére.

Nem született még végleges adat az agrárkárokról.

fotó: MTI Archívum

A Földtörvény módosítása: A magyar állam lesz minden termőföld területre vonatkozó értékesítés során az első helyen azok között, akiket elővásárlási jog illet meg. A földtörvény módosításával ismét a helyben lakó természetes személyek lesznek az elsők az elővásárlás során – áll a földtörvény módosításában.

Panaszkodnak a gazdák, hogy először az árvíz vitte el a veteményt, majd ami megmaradt, azt a belvíz pusztítja el.

Nagyon drága lehet a gyümölcs és érezhetően felmentek a zöldségárak.

Július: 2010-ben sem vitatja már senki a klímaváltozást.

Mindezközben a Tokaj elnevezés használatának jogvitájáról cikkeznek Európa-szerte.

Az új Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a legszorosabb határidő mellett is csak novemberre állhat föl, addig azonban teljesen átvilágítják a működését. A vidékfejlesztési miniszter szerint országvagyon kataszter készül, áttekintik a haszonbérleti szerződéseket és díjak rendszerét, továbbá a Natura 2000-es területek bérbeadását is.

Több tíz milliárd forint áfabevételtől esik el az állam évente a gabonakereskedelmet érintő csalások miatt. Az ügyben a csalók lényegében utolérhetetlenek, így a hatóságok a termelőktől akarják behajtani a hiányzó adót.

fotó: Shuttertsock

Augusztus: Nagy a bizonytalanság a gazdálkodók körében a nemrégiben érvénytelenített agrár környezetgazdálkodási (AKG) programhoz kapcsolódó pályázati eljárások érvénytelenítésével kapcsolatban.

A 2010-es teljes magyarországi zöldség- és gyümölcstermés harmada megsemmisült az idei év rendkívüli időjárása következtében, van olyan növény, amelynek az esetében a veszteség mintegy 80 százalék – mondta Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke.

Augusztus utolsó napján sajtótákékoztató keretében mutatta be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Nemzeti Földalapkezelő új elnökét, Dr. Sebestyén Róbertet.

Közel 50 ezer hektáron még mindig áll a víz.

Szeptember: Egy hónap alatt kétszázötven bárányt öltek meg aránysakálok a Homokszentgyörgy melletti Mariettapusztán; a gazdálkodó kára csaknem hárommillió forint.

A Zala megyei Pórszombaton kihelyezett kormányszóvivői tájékoztatón koccintottak az első szabadon főzött pálinkával, amelyet már a hatályba lépett törvénymódosítás után pároltak.

A személygépjárművekhez hasonlóan a mezőgazdasági géppiac is leült a válság miatt. A gépvásárlási támogatások is leálltak, de ezek újraélesztésével megindulhat a fellendülés. Az első félévben gyakorlatilag szüneteltek a gépeladások, és bár a piac kezd magához térni, még a jövő évben sem számítanak kiemelkedő forgalomra a gépkereskedők.

A Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) sajnálattal értesült arról, hogy a tenyésztés-szervezési támogatások idei költségvetési előirányzata idő előtt kiürült; ez ugyanis nehéz helyzetbe hozza az évek óta kevés kormányzati figyelmet, illetve segítséget kapó tenyésztő szervezeteket.

Október: A vörösiszap-katasztrófa helyreállításán dolgozik az ország.

Nem tükrözi a kormány törekvéseit a vidékfejlesztési támogatások jelenlegi rendszere. A preferenciákat úgy alakítják át, hogy más intézkedésekhez hasonlóan ez is a kistermelőknek kedvezzen – nyilatkozta V. Németh Zsolt államtitkár.

November: Az agrártárca az unió által megengedett legnagyobb mértékben könnyítette a hazai vágóhidakat érintő szabályozást, mellyel leginkább a kistérségi ellátást, vagy magáncélra történő marha, sertés, juhvágást segíti elő.

December: A kormány döntésének megfelelően a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kidolgozta és meghirdette az Agrárforgóeszköz vis maior hitelprogramot, amelynek keretében 6 milliárd forint összegig biztosít a költségvetés kedvezményes hitelforrást a nehéz helyzetbe került mezőgazdasági termelők számára.

2011 év összefoglalója – Válság után növekedés!

A kertészeti ágazat termelése 2011-ben mintegy 400 ezer tonnával meghaladta a tavalyi rendkívül alacsony, mintegy 1,8 millió tonnás szintet, ám még jóval elmarad a 2,5 millió tonnás átlagtól, amelyet az ágazat általában a közepesen jó években mindig teljesített az utóbbi 10 évben. 2011-ben így mintegy 2,2 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt takarítottak be.

A zöldség- és a gyümölcstermesztés volumene még így is 62 százalékát - valamivel több mint 180 milliárd forintot -  adja a magyar kertészeti ágazatnak, amelynek éves kibocsátása mintegy 300 milliárd forint volt.

Az év első három negyedévében 2011-ben 51 milliárd forint volt a mezőgazdasági gépberuházások értéke, ami 68 százalékos éves növekedés, míg alkatrészekre 16 százalékkal többet, 26,5 milliárd forintot költöttek a Vidékfejlesztési Minisztérium háttérintézménye, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) tájékoztatása szerint.

A versenyt ebben az évben is régiókra osztva valamint országosan hirdették meg. Az idei megmérettetésen nem magyar gazdálkodó hozhatta el az első helyért járó jutalmakat, hanem egy osztrák termelő tudta a legmagasabb terméshozamot produkálni. Vadhálóval körbekerített földjéről Johann Gschier több mint 16 tonna kukoricát tudott betakarítani hektáronként.

A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) 1151 hektár termőföldet és mezőgazdasági művelés alatt álló belterületi földet hirdetett meg a szociális földprogram keretében.

2012 júliusáig kitolt haladékot kaptak a gazdák a tojótyúk tartó telepek átalakítására, és egy újabb pályázati lehetőséggel is élhetnek jövőre. 2012 január elsejétől az 1999-ben elfogadott, uniós állatjóléti irányelv szerint hazánkban is kötelező lenne feljavított ketrecben tartani a tojótyúkokat.

A hazai baromfiágazati szereplőknél “betelt a pohár” a Négy Mancs jelentős gazdasági károkat okozó, szakmaiatlan működése miatt, amely teljes mértékben ellentétes alapítványi minősítésével is – hangoztatta a BTT. A terméktanács szerint az alapítvány azzal a céllal működik, hogy a magyar termelőket a kül- és a belpiacokon ellehetetlenítse, a kiváló minőségű magyar baromfitermékek értékét csökkentse és a nemzetközi versenyben a magyar termelőknek versenyhátrányt okozzon.

A hazai sertéságazat 2011-re évszázados mélypontra süllyedt, a sertésállomány az elmúlt húsz évben harmadára csökkent, és jelenleg már 3 millió alatt van. A jelenlegi válságból csak egy széleskörű szakmai összefogással lehet kijutni. Erre alakult meg a Kaposvári Egyetem és a Kométa Zrt vezetésével az a konzorcium, amely a sertéstenyésztők, takarmánygyártók, tartástechnológiai vállalkozások és egy termeltető szövetkezet részvételével kidolgozta azt a szakmai alapprogramot amely a Dél-dunántúli sertéshús előállítást hivatott szolgálni.

fotó: Shuttertsock


2012 legfontosabb eseményei – Aszályos év

2012-ben Kertészetek korszerűsítésére és mezőgazdasági utak építésére, felújítására lehetett pályázni.
Kevés olyan terület van az agráriumon belül, amely sikereket tudott elérni a 2012-es évben. A juh- és kecskeágazat esetében ugyanakkor az aszály, és a magas takarmányárak ellenére is állománynövekedést figyelhettünk meg az elmúlt 12 hónapban. Természetesen idén is főképp exportra termeltek a hazai juh- és kecsketartók, a központi téma pedig a kérődző szerkezetátalakítási program volt.
Bár a sertés stratégiában kitűzött cél 6 millió hazai sertés, az idei évben a jelenlegi 3 millió megtartása is komoly gondot jelent az ágazatban. A növekvő takarmányárak, hullámzó felvásárlási árak, felkészülés az állatjóléti szabályok betartására. Sertéságazati évértékelő 2012-re az Agroinformon.
Összefoglalót készítettünk 2012. első félévére: az elmúlt 12 hónapban rengeteg eseményről tudósítottunk, és ennél is több fontos hírt megosztottunk Olvasóinkkal. Aszály, jég, fagy, AGROmashEXPO, AgrárgépShow, 175 éves John Deere, Vidék Kaland, gépbemutatók...
Visszatekintést készítettünk 2012. második félévére a teljesség igénye nélkül! Új traktorok, a kukoricát sújtó aszály, csökkenő bioterületek. 2012 második félévében jártunk a Farmer-Expon, a Kaposvári Állattenyésztési Napokon, a Hajdú-Expo-n, a Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokon, és még sorolhatnánk.

Fontosabb növények megyei termésátlagai 2007-2012 között

fotó: Shutterstock

Sikeres 2013: A géptámogatás éve
2013 rengeteg újdonságot, több géptámogatást és egy viszonylag jól zárt gazdasági évet hozott el nekünk. Nézzük meg együtt, hogy mik történtek – gépes vonalon. Az Agroinform.hu portál gépes videós összefoglalót készített az év eseményeiből!

Növekedő pályára állt a magyar agrárgazdaság és ennek eredményeképpen javult a hazai életszínvonal – vonta meg a 2013-as esztendő mérlegét Fazekas Sándor.
Magyarországon 2013 decemberében a nyerstej országos termelői átlagára rekordszintre emelkedett, kiviteli ára 23 százalékkal haladta meg a belpiaci árat. Agrárpiaci jelentés.

Növényvédelmi visszapillantás 2013-ra.

"2013-ra vonatkozóan a magyarországi piacon a növényvédelmi intenzitás növekedése az egyik olyan konzekvencia, amivel ezt az évet jellemezhetjük. A készítmények használatának alakulása pontosan követte az időjárás és a piac adta lehetőségeket. A fungicidek használata, az arra érdemes szántóföldi kultúrában jelentősen nőtt. Különösen érvényes ez a gabonára. Feltételezhetjük, hogy a döntések pillanatában a döntéshozók bíztak abban, hogy a befektetésük meg fog térülni."

Állattartó telepekhez szükséges eszközök és élelmiszeripari gépek, technológiák beszerzésére lehetett pályázni 2013 december 16. reggel 8 órától forráskimerülésig, de legkésőbb 2014. január 31-ig. A tárca legalább 60 milliárd forintot biztosított erre a célra.

Magyarország részesedése a KAP forrásaiból összességében az előző időszakhoz - azaz a mostanihoz - képest 2,4 százalékról 2014-2020 között 3,2 százalékra emelkedik. Így 2014-2020 között 12,3 milliárd euró áll rendelkezésre, szemben a mostani időszak összességében 10,4 milliárd eurót kitevő forrásával szemben.

A gépbeszerzések és tárolók építésének következtében dinamikusan, 36,3 százalékkal nőttek a beruházások a mezőgazdaságban az idei év harmadik negyedévében. 2004 óta nem látott mértékben, 9,8 százalékkal növekedett a beruházások mértéke az idei év harmadik negyedévében. A magyar gazdaság tartós, egészséges szerkezetű növekedését vetíti előre, hogy a rendkívüli bővüléshez a nemzetgazdasági ágak döntő többsége hozzájárult.

Izgalmas 2014 – Csapadékos év rekordokkal, sok munkával, eredményes zárással!
2014. január elsejétől az élő- és félsertést az 5 százalékos kedvezményes áfa-kulcs alá sorolták.
2014 november 5-én indult az Agroinform.hu megújult oldala. A felfrissített és leegyszerűsített formának köszönhetően oldalunkon a fotók, a videók és a tartalom dominálnak. Mobiltelefonon és tableten is kényelmesen olvashatók az Agroinform.hu cikkei, feladhatók és kereshetők az apróhirdetések, beküldhetők a fórum hozzászólások és a gépítéletek.

Áttörő eredmény született az USA Kukorica Termésversenyén: Randy Dowdy nyert Georgia államból, a DEKALB DKC62-08 nevű hibriddel, a fantasztikus eredmény pedig 31,6159 tonna/hektár lett.
2014-ben sokszor volt porondon a növényvédőszer-hamisítás témája. A gazdaság minden területén jelen lévő hamisítás ezt az ágazatot sem kerüli el, ezért fokozott körültekintést igényel a növényvédő szerek beszerzése.

2014-ben már búcsúzkodtunk a tejkvótától. Féltek az ágazati szereplők: 2015 március után ugyanis mindenki annyi tejet szállít, amennyit tud, megszűnik a korlátozás. várhatóan hazánkba még inkább áramlik majd az olcsó import, kiszorítva ezzel a hazai tejet.> Földadót vethetnek ki az önkormányzatok! A saját földjükön gazdálkodókat mentesítené az önkormányzatok által kivetett földadó megfizetése alól a szaktárca javaslata. Hét település élt a teher kivetésének lehetőségével, az adó behajtása azonban nem egyszerű.

fotó: Shutterstock

Decemberre enyhült a 2014-es kéknyelv-betegség terjedése.
A kedvező időjárási adatok és szúnyogcsapdázási eredmények alapján elmondható, hogy a kéknyelv-betegség terjesztéséért felelős törpeszúnyog fajok aktivitása a kritikus szint alá csökkent. A fertőzést közvetítő szúnyogok eltűntével a betegség terjedése megállt. Ennek köszönhetően 2014. december 3-tól elkezdődött a kéknyelv-betegségre vonatkozó szezonálisan kórokozó-átvivő mentes (vektormentes) időszak.


Nem csak bosszúságot, hanem terméskiesést is okozott a gazdáknak a túl sok csapadék 2014-ben.

A termelők költségei megugrottak, hiszen 30-35 százalékkal többet kellett védekezésre költeniük. Az év biztatóan indult, szépek voltak az őszi vetések, virágzott a repce. Az esőhiány ugyan nehezítette a tavaszi vetéseket, de ez is megoldódott hamarosan. Ekkor még nem sejtették a gazdák, hogy ősszel már szárazságért imádkoznak majd.

El lehet végezni 1000 hektár növényvédelmi munkát 24 óra alatt? A kérdésre igen a válasz: 1032 megművelt hektárterülettel az Amazone UX 11200 típusú növényvédő permetezőgépe új világrekordot állított fel.

A John Deere a 79. helyre lépett a világ legjobb márkáit minősítő Interbrand ranglistán. Ezzel bekerült a legendás szarvas a világ 100 márkája közé.

fotó: Shutterstock
2015 – év végéig majdnem minden rendben volt...

Első alkalommal került megrendezésre a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás.

Kiemelkedően alakult 2015-ben a kalászos gabonák termése, és a termelői árak csökkenése ellenére is bővült az állattenyésztés kibocsátása is. Így a kalászos gabonák termésmennyisége eléri vagy jelentősen megközelíti a 2014-es termésmennyiségeket. Az állattenyésztéssel kapcsolatban megjegyezte: a nehéz piaci helyzetre mind belföldi, mind pedig uniós szinten sikerült megfelelő agrárpolitikai válaszokat adni. Ennek eredményeként javult az állattartók helyzete. Így az ágazatban nőtt az állomány és a termelés is.

A magyar gazdálkodók 2015-ben nyújtottak be először az unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) reformját követően egységes támogatási kérelmet. Így több mint 30-féle agrártámogatást igényelhettek a magyar gazdák mintegy 400 milliárd forintnyi összegben. Ennek előleg-kifizetése már októberben megkezdődött.

November végén – december elején sertésfelvásárlási árak gyakorlatilag összeomlottak, néhány hét leforgása alatt közel 20 százalékos áresés következett be, a termelői árak sok esetben 300 Ft/kg alá zuhantak.

Decemberben veszteséggel járt a tejtermelés is, a szakértők 2016 közepére várnak csak javulást. Megoldás lehetne viszont a termelők és a feldolgozók közötti összefogás erősítése.

A menekült-áradat sajnos megoldatlan gondokat hagyott maga után a határmenti gazdálkodóik földjein.

85 milliós kárt okoztak a menekültek a gazdáknak Csongrád megye déli határán.

Nem áll meg az állami földek eladása. Jövőre folytatódnak az árverések.

A Mezőhegyesi Ménesbirtok ügyében a fideszes Farkas Sándort, Szentes országgyűlési képviselőjét, a mezőgazdasági bizottság tagját javasolják a mezőhegyesi ménesbirtok és mintagazdaság megalapításáért felelős kormánybiztosi feladatra. Farkas Sándor feladata egy olyan csapat összeállítása lesz, amely megalapítja az új mezőhegyesi ménesbirtokot és mintagazdaságot.

Mindeközben a cukor-cunami is fenyegetett: Indiában az elmúlt öt évben kimagaslóan jó volt a cukortermés, ami miatt hatalmas cukorkészletek halmozódtak fel az országban. Elemzők szerint az indiai kormány 4 millió tonna cukor eladásának engedélyezését tervezi a nemzetközi piacokon. Ez komoly kihatással lesz a jelenleg is 7 éves mélyponton álló cukorárra.

Traktorpiac 2015-ben: Gyenge félév után csúcsrajáratva! A 2015. év első felében visszaesett az itthon értékesített traktorok darabszáma az előző év azonos időszakához képest. A gazdák az év elején hiába vártak az idei géptámogatások bejelentésére. Áprilisban a kertészeti gépek beszerzésére benyújtható, reményteli pályázat már előrelépést ígért. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap erre szánt keretösszege azonban rendkívül gyorsan kimerült: a kisösszegű támogatási pályázatokat mindössze 3 órán keresztül fogadták be. Kisebb értékű kertészeti gépekre több mint 1700 igény, nagy értékű gépekre pedig közel 300 pályázat érkezett. A Miniszterelnökségen működő Irányító Hatóság több mint 1800 kérelmet támogatott, melynek összértéke meghaladja a 18 milliárd forintot. A végleges támogatási döntések kipostázására augusztus első hetében került sor. A megvalósítási határidő és a kifizetési kérelem benyújtási határideje egységesen 2015. október 15-re változott.

2016 – emlékeinkben elevenen él ez az év!

Februárban második alkalommal került megrendezésre 2016-ban a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás.

2016-ban is tartott a gépeladások mélyrepülése... A traktorok első 11 hónapban történt forgalombaállítási adatai alapján végzett elemzésünkben már kitűnt, hogy a 2015-ben kezdődött lejtmenet után mennyire meredeken csökkent az új erőgépek létszáma az idén.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet első háromnegyed évet összefoglaló statisztikai jelentése is hasonló mélyrepülésről tanúskodik, bár itt már a munkagépek eladása terén voltak olyan szegmensek, ahol volt némi emelkedés.

Egy Európai Uniós rendelet miatt 24 glifozát hatóanyagú készítmény engedélyét vonta vissza november 30-án a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az érintett készítmények 2017. május 31-ig forgalmazhatók, és 2017. november 30-ig felhasználhatók.

Visszatekintés 2016-ra az állattenyésztési ágazatok legfontosabb eseményeiből:

Legyőztük a kéknyelvet, – nagy nehezen a tejválságot is, majd a sertésárak is normalizálódtak. Nézzük végig együtt 2016 legküzdelmesebb, legszebb és legérdekesebb pillanatait!

Vegyes évet zárt a gyümölcs- és zöldségszektor. Idén sok kárt okozott a szélsőséges időjárás, a szamóca- és a görögdinnye termesztők is gyenge szezonon vannak túl. A zöldségfélék viszont jó terméseredményt produkáltak.

Magas sertésárak, növekvő import 2016-ban: A sertéshúsimport volumene 16 százalékkal, értéke 18 százalékkal nőtt idén novemberben az egy évvel ezelőttihez képest.

Ezúttal 2016 második felének legfontosabb géppiaci eseményeit idéztük fel. Az év második fele bővelkedett az innovációk bemutatásában, amelyben közrejátszott a két nemzetközi szakkiállítás, az EIMA és az EuroTier megrendezése is.

2017 –Valóban a növényvédelem éve volt?

Harmadik alkalommal került megrendezésre 2017-ben a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás. – Ugyanakkor, első alkalommal tartották meg a PREGA Science Tudományos Precíziós Konferenciát az immáron kétnapos rendezvénysorozat részeként.

2017-ben a baromfiágazat óriási károkat szenvedett a madárinfluenza miatt.

fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika

2017 a növényvédelem éve volt?

A mezőgazdaságnak a magyar GDP-hez való hozzájárulása a rendelkezésre álló adatok szerint növekedett, de ez nem minden kultúrára érvényes. Sokan fontolgatják például, ne csökkentsék-e a gabonatermesztő területüket. Rendszeressé váltak a meteorológiai jelentésben a „rendkívüli csapadékviszonyok”, „extrém hőmérséklet” és hasonló kifejezések. Magyarul beszélve – és ezt saját bőrünkön éreztük –, nagyon csapadékos időszakok váltakoztak hosszas, magas hőmérséklettel járó periódusokkal.

Visszaélések miatt visszavonta a Miniszterelnökség "Nem mezőgazdasági tevékenységek elindításának támogatása - Mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja, mikrovállalkozás indítása" című pályázati felhívását az EMVA Irányító Hatóság.

2017 Augusztusa: Hiába a sertéspestis elleni védekezés miatt bevezetett tilalom, sokan hoznak be hústerméket Ukrajnából!

A 2017. októberi viharkár által a fóliás növénykultúrák termesztésére szolgáló építményekben keletkezett károk ellensúlyozására mezőgazdasági csekély összegű támogatás vehető igénybe. A kérelem 2018. február 15. és március 15. között nyújtható be a Magyar Államkincstárhoz.

Egymást követték a gépújdonságok és innovációk 2017-ben. Az év gépújdonságait foglaljuk össze a bemutatkozásuk időrendjében.

2017 közepén legendák tértek vissza és új szenzációk születtek. Így folytattuk a múlt hétvégén elindított háromrészes cikksorozatunkat, az idei év gépújdonságainak összefoglalóját.

Az év utolsó harmadában elárasztották a különböző nyugat-európai gyártók újdonságainak sajtópremierjeiről szóló hírek Gépészet rovatunkat. Mindenki készült valami innovációval az Agritechnicára, de a kiállítás így is szolgált néhány további nagy meglepetéssel.

2018 – Mintha most lett volna!

fotó: Agroinform.hu

2018 februárjában megrendezésre került a IV. PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás.– Ugyanakkor, második alkalommal tartották meg a PREGA Science Tudományos Precíziós Konferenciát.

2018. május 18-ától Dr. Nagy István Magyarország agrárminisztere.

2018-ban az országos jégkármérséklő-rendszer üzemelésének első évében 70 százalékkal kisebb területre jelentettek jégkárt a gazdálkodók, amivel több milliárd forint kárt előzött meg csak a mezőgazdaságban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által működtetett hálózat. A talajgenerátorok a védekezési szezonban országosan átlagosan 87-szer léptek működésbe és 479 órán keresztül üzemeltek.

A gazdálkodók idén 22,5 ezer hektárra jelentettek be jégkárt, ami 70 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál, és közel 50 százalékkal marad el az elmúlt 5 év átlagától.

2018 legfontosabb eseményei az állattenyésztési ágazatokban:

Igyekezett talpra állni a megfogyatkozott baromfiágazat – rövidesen azonban nagy krízist szenvedtek el a sertéstartók. A 2018-as év utolsó napjaiban pedig újabb "szörnyeteg" fenyeget...

2018 legérdekesebb gépújdonságai és legfontosabb hírei! I. rész

Az Agroinform gépészet rovat 2018-as beszámolóiból, híreiből válogatva, megpróbáljuk összefoglalni azokat az újdonságokat amelyek a hazai és a nemzetközi géppiacon bemutatkoztak.

2018 legérdekesebb gépújdonságai és legfontosabb hírei / II. rész !

Folytatva az éves összefoglaló első részét, 2018 második felének hazai és a nemzetközi újdonságait is sorra vettük.

Minden, amit egy gazdának tudnia kell 2018 kihívásairól: Az afrikai sertéspestis és a munkaerőhiány komoly problémákat okozott; nagy indulatokat kavart az "almaháború"; belvíz és aszály is nehezítette a gazdák helyzetét; változásokat szavazott meg az Országgyűlés az agrárszabályozásban. Az Agroinform.hu éves hírösszefoglalója.

Miért érdemes használni a talajkondicionálókat; hogyan kerüljük el a talajtömörödést; mire kell odafigyelni a zöldségek szerves trágyázásakor; mit kell tudni az integrált növényvédelemről; hogyan válasszunk talajlazítót; mivel helyettesítsük a betiltott növényvédő szereket; hogyan kezdjünk bele a precíziós gazdálkodásba? Az Agroinform.hu 2018. évi szakcikkeinek összefoglalója.

2019 – A '"tizes" éveket zárjuk...

2019 februárjában megrendezésre került az V. PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás, valamint harmadik alkalommal tartották meg a PREGA Science Tudományos Precíziós Konferenciát.

Nehézségekkel indult a 2019-es gazdálkodási év, a rendkívül száraz tél és tavasz sok aggodalomra adott okot mind az őszi, mind a tavaszi vetéseket illetően. Szerencsére a májusi eső – bár nagyon hevesen érkezett, és helyenként túl intenzív volt – helyrehozott mindent, és az elmúlt öt év átlagához viszonyítva többlethozamot tudtak realizálni a gazdálkodók, például a kukorica és a szója esetében. A szokásos ötmillió tonna búza is megtermett.

A zöldség- és gyümölcspiac – 2018-hoz képest – kiegyensúlyozottabb volt az idén.

Az állati termékpályákat tekintve pedig a tejtermeléssel kapcsolatban elmondhatjuk, stabil évet tudunk magunk mögött.

A baromfiágazat 2019-ben is 5 százalékos növekedést produkált.

A sertéspestis járulékos hatásaként a hazai sertéstartók is jókora eredménynövekedést könyvelhettek el. A húsiparnak ugyanakkor komoly nehézségekkel kell szembenéznie.

2019-ben megszületett a Digitális Agrár Stratégiához kapcsolódó intézkedési terv. Ez az ágazat 2023-ig szóló fejlesztésének menetrendje.

Az országfásítási program az Agrárminisztérium egyik legfontosabb 2019-es projektje, melynek célja a hazai erdősültség növelése.

A korábbi évek hagyományaihoz híven az idei utolsó két hétvégén is egy csokorba gyűjtjük és áttekintjük a mögöttünk hagyott 12 hónap nemzetközi gépújdonságait. Lássuk, melyek voltak az első félév új fejlesztései!

2019 második felének nemzetközi gépújdonságai (rengeteg videóval)

Folytatva összeállításunkat, lássuk, melyek voltak a második félév új fejlesztései!

És végül, mit hozhat számunkra 2020?

fotó: Újvári Sándor / MTI

A támogatáspolitika tekintetében kiszámíthatóságra és stabilitásra számíthatnak a magyar gazdák 2020-ban. Az új év fókuszába a talajvédelmet és a generációváltást állítja az Agrárminisztérium.

További tárgyalások szükségesek 2020-ban az új Közös Agrárpolitika (KAP) részletszabályairól és arról csak a következő uniós költségvetés elfogadását követően lehet megalapozott döntést hozni. Kétségtelen, hogy az elmúlt félév során 2019-ben számos kérdésben sikerült előrelépést elérni, azonban a KAP-reformnak vannak további tárgyalásokat igénylő elemei. Magyar szempontból üdvözlendő, hogy jelen állás szerint az új időszakban is megmarad a SAPS rendszer és a termeléshez kötött támogatások nyújtására is lehetőség lesz. További egyeztetésekre van szükség az új támogatás elosztási modell tekintetében annak érdekében, hogy a magyar gazdák számára a gyakorlatban végrehajtható, egyúttal könnyen értelmezhető rendszer jöjjön létre.

A digitalizáció az elmúlt években elsősorban a precíziós gazdálkodás területén vált elterjedtebbé. A gazdálkodók szélesebb körét érintő szakmai közbeszédben a terményárak és a termőfölddel összefüggő kérdések után ez a leggyakoribb téma. Ma már szinte mindenki azon töri a fejét, hogyan tudna a saját gazdaságában ilyenfajta fejlesztéseket véghezvinni.

A szakma számára az a feladat, hogy ezt az érdeklődést hogyan lehet az adott gazdálkodóra, az adott üzemre, az adott területre adaptált konkrét technológiai megoldásokkal megvalósítani úgy, hogy a megvásárolt eszközök, digitális technológiák ne önmagukban álljanak, hanem a tudásalapú gazdálkodást szolgálják. Eljutni oda, hogy az összegyűjtött adatok kellő információkat nyújtsanak a gazdálkodással összefüggő döntések megalapozására.