Válasz Radocz #2265. hozzászólásáraMi az a tereprendezés?Építkezésen szoktunk terepet rendezni.Szemenkénti vetőgép,az van mindenkinek.Kicsit fel kell öltöztetni,és kész a no-till vetőgép.
Válasz trikolor5 #2255. hozzászólásáraÉs mik azok a nem két filléres no-till,min-till-es gépek?No-till-be egy vetőgép kell,meg egy kombájn.Számold meg,mennyi ócskavasad rohad az udvaron.Azt mind eladod,és kifut kettő no-till vetőgépet.
Válasz Soma123 #2253. hozzászólásáraMondjuk ez nem így van és nem homokon toljuk az ipart.
Egy előnye van az ekének, hogy saras helyzetben a barázda fenéken tovább tud fogni a traktor és amikor tarlónjáró géppel-eszközzel állni kell és várni a fagyokra, akkor szántani már jópár napja lehet.
De ha ott" olyan" talajok lennének, akkor az elmunkáló kb semmit sem csinálna az eke után, szóval nem is "olyan" talajok vannak, maradjunk ennyiben...
Innentől kezdve pedig nem is kihagyhatatlan, csak nem is akarsz másra gondolni.
Válasz MTZ1221.3 #2256. hozzászólásárate Ha át akartál állni másra szántás helyett,megtetted, de más nem fog kényszerből,mert az istenèrt nem megy a fejèbe, hogy az a föld eke nèlkül is terem. Aludni sem tudna,mert gomba fèreg apmfxán aggódnak mèg föl nem szántja. 10ből 8gazda elmèlete.
Válasz trikolor5 #2258. hozzászólásáraÚgy gondolom, amíg Latokep településen az Egyetem szánt, addig nem lesz kötelező. Bár volt már olyan, hogy gyapotot kellett termelni.
Válasz Radocz #2257. hozzászólásáraTe nem veszel igénybe támogatásokat? Területalapú támogatást már most is csak akkor kapsz ha szeptember végéik csak kapirgálsz. Már vannak olyan hangok döntéshozói, tanánadói szinten, hogy bekéne tiltani a szántást. Aöp-ben is azért jár pont/pénz ha nem forgatsz.
Válasz trikolor5 #2255. hozzászólásáraAzért a mintillhez olyan irtózatos nagy befektetés nem kell. Ha van egy 100 éves X vagy V tárcsád akkor már megvagy csak a szöget lehessen állítani rajta. Ha meg van esetleg egy lazítód, aminek egyenes a kése akkor már császár vagy. Ezek a veszélyesen komoly munkaeszközök után már SPC-vel is kacagva tudsz vetni. Főleg, ha rendbe van.
Kicsit túl van ez a téma misztifikálva. Nyilván a felmocskolt (hantolt) tárcsázásba nem vethetsz, de abba szántás után sem vetnél.
Esetleg, ha csökkentett menetszámú művelés útjára akarsz lépni, akkor is 500ezerből már komoly grúbert lehet fakbrikálni. Nyilván nem 300 lóerős traktor után. De van aki 200 lovas gép után is otthon gyártott kultivátort és működik.
Válasz hashtag #2254. hozzászólásáraÉn azért is szántok mert nem sokára úgyis betiltják , de minimum a támogatásoktól elbúcsúzhatnak a szántósok. Viszont azt senki nem mondja, hogy miből vegyük meg a nem két filléres no-till min-till hez szükséges gépeket..
No till: csináljátok csak ne erőltessétek másra a hülyeséget! A szántáselmunkával történő ősz végi szántás ami az itteni talajok kihagyhatatlan művelete. Érthető? Nem írom le milyen talaj mert az okoskodók sem írják a no tillhez hogy milyen talajra való. És ebben a részletben van a lényeg.
Válasz .Feco. #2249. hozzászólásáraNálam évek óta 2 kalászos van egymás után, én sem szántom, mert lazítás van helyette.
Eddig szerencsére ilyet nem vettem észre, meg a termésemmel is elégedett voltam.
Annyi, hogy mindig systivával csávázott magot vetek.
Válasz agronomusnorbi #2243. hozzászólásáraNem 100%, hogy egyáltalán előfordul, de a monokultúrás termesztés esetén ez kockázat... Vannak megyék, ahol gyakran van búza után búza, de ott szántnak általában.
Válasz agronomusnorbi #2243. hozzászólásáraEz nem így működik....
A szártörő gomba csírakori és kezdeti fejlődési szakaszban támadja meg a búzát, és onnan veszed észre hogy ott van, amikor nem akar bokrosodni, majd szárba indulni, és akkor már késő...
Szerintem a szártörő gombára (TAPESIA YALLUNDAE) gondol konkrétan, ami ellen jórészt csak preventíven lehet védekezni. Mert csak 2 nóduszos állapotig lehet védekezni, de körülbelül akkor jönnek ki a tünetek is.
A torsgomba (GAUMANNOMYCES GRAMINIS) ellen a csávázás sokszor elég jó fajta búznál, illetve a megfelelő N ellátottság tavasszal.
De igazad van, mindkettő előfordulhat jó eséllyel. Hasonló okok miatt.
Válasz .Feco. #2241. hozzászólásáraŐszinte leszek,konkrétan erről,hogy szártörő gomba,még nem is hallottam Gomba betegségekkel nem szokott baj lenni,idén 90%,hogy megúsztam volna egy kalászvédelemmel,de nem mertem tovább húzni a cérnával,így kapott egy tebukonazolt kalászos előtt 2 héttel......igazából ez kényszer volt,mert a cirok tarló,ahova került volna,mélyfekvésű kötött rész,mire beérett, levágtam,jött az eső,és még hozzá sem tudtam eddig nyúlni.....amúgy nem szoktam monokultúrázni,búza-napra-árpa-cirok forgót alkalmazok.....Nem nagy a birtok,30 hektár 4 kuktúrára osztva,szóval oda tudok érni időben mindenhova,ha igényli,kapja a gombaölőt
Válasz agronomusnorbi #2240. hozzászólásáraNem félsz a szártörő gombától? Árpa után búza, vagy búza után árpa, vagy a két búza között megtörve valamilyen köztesnövénnyel, pl. here az OK, de búza után búza no-till-ben vagy min tillben nem kecsegtet sok jóval....
Tegnapi mulchvetés......Búza tarló,szalma szecskázva,majd kicsit megkésve kapott egy tarló kezelést,végül vetés előtt 180 kg 3x15-ös Npk-t....vetőmag 220kg/Ha Aurelius.....kíváncsi leszek,mit tud majd
Válasz .Feco. #2232. hozzászólásáraKöszönöm válaszod neked is!
Úgy látom, hogy akkor nekem működhet simán direktben, mivel kukorica után nem vetek kalászost (egyenlőre).
Igazából attól tartottam még, hogy kapás gép lévén valamennyire egyenletlen lehet a felszín, ha néha meggyűjti a kapa a szárat és aztán lefordul róla. De ahogy látom a képeiden akkor a rugós pálcasor tökéletes munkát végez, mert nagyon egyenes a munka utána. Nagyon szép kelés!
Ahogyan szanberg írta, ha van két féle kapa akkor elég sok helyzetet megoldhat. Ez is szimpatikus.
Régebben is olvastam, hogy neked a zöldítések/takarónövények ezzel voltak vetve. Ott azt nyilatkoztad, hogy ezzel gyorsan eső előtt le tudjátok szaladni a pályát, de mivel régi cikk volt, már azt hittem nincs meg ez a gép. Neked is duett kapa van fenn most ugye?
Egyébként érdekes, hogy Kanadában (videók alapján) inkább a kapás nagy munkaszélességű direktvetőgépek vannak elterjedve, gondolom az ottani vetésforgóban nincs gond ezekkel semmijen módon.
Válasz Sanyee #2231. hozzászólásáraMindenhol van..nem számít a szántott nem szántott szisztéma. Az árokpartokban-útszélén komplett kolóniák vannak...az édesköményben pláne. Novembervan és eső után szinte egy órán belül süt a nap és 15 fok. Sok csapadék és hideg kellene..akkor (megfázik..valamint a túlszaporodás egy természetes szelekciót hoz létre a populációban. ) Vajdaságban már talán a túlszaporodás beindította a természetes szelekciót..mi jó ha decemberre érjük el. (Talán)
Válasz MTZ1221.3 #2224. hozzászólásáraNagyon jól működik, a lényeg hogy hosszú szálú szármaradvány ne legyen és akkor tökéletes. Nyáron húztuk búza tarlóban zöldtrágyát vetni, ahol sok volt a dőlt ott azt összehúzta, illetve ahol a napraforgóban megállt a kombájn és kupacot rakott, aminek az aprító henger már kevés volt....
Csemegekukorica után zúzott tarlón simán elment, pedig az rosszabb mint a takarmánykukorica volna. Tavasszal már bármi után mehetsz vele, nem akadály. Közvetlen a kombájn után viszont nem szereti.
Ami hátránya: qrva nehez!!! Búzában nehezebben viszi a 6m Sprintert mint a 6m Lemken Karat-ot! A 8530-asnak partig van direktben húzni, ma haladási sebesség kötött talajon 8-9 km/h!
Érdekesség, hogy szebbek a kelések ahol direktben ment mint vele szemközti táblán 1 sor Rubin után!
Válasz MTZ1221.3 #2228. hozzászólásáraItt vettek hárman is 4métereseket meg akit írtam, nekik már 2db 6meteres van. Plussz a miénk a leg régebben praktizáló vas.
Úgy néz ki lesz egy garnitúra mono kapa nekem is. Itt van szét ázott érintetlen, vagy nyáron hántott tarló egy rakás, nem tudunk velük mit kezdeni. Tavasszal zab+cirok vetésem lenne kb 100 ha, amiket direktbe akarnám elvetni, mert ha lesz néhány fagyos éjjel majd, azokon a kukorica napraforgók alá szeretnék alapművelni amit csak bírunk.
Sziasztok.....egy kis próba,meglátjuk mi lesz belőle.....0,4 hektár,zúzott cirok tarló,nedves,kötött talaj....170kg/Ha
SU Jakubus ősziárpa.....műtrágyát nem kapott,igazából csak magára a direkt vetésre vagyok kíváncsi,hogy mit mutat a gruberozotthoz képest.....
Köszönöm a választ!
Jól sejtettem, hogy te már akkor mindenbe is próbáltad.
Tehát akkor tavaly-tavalyelőtt még igencsak jó vétel volt egy CO, mert kiváló komprumisszumos direktvetőgép olcsón fenntarthatóan egy tárcsáshoz képest. Akkor ahogy írod, nekem még egész jó vétel lett volna. Tavaly voltak olcsóbban hirdetve, de már bitangul elment az áruk valamiért.
25cm-es vetésnél csökkentik a vetőmag mennyiséget is? Te nem látsz benne fantáziát? Fajta búzát vetnek ők is vagy már hibriddel is 25cm-es sortávbe mennek?
Nem vetted drágán, régebben olvastam, hogy jó áron sikerült kifogni
Ilyenre várok akkor én is Tetszik ezek alapján a gép, bár nekem 3-4m-es lehet a célgépem.
Válasz MTZ1221.3 #2224. hozzászólásáraCo6 van nekünk elég régóta, meg egy csomó még itt az ismerősi körben.
Én vetettem vele szója tarlóba tavaszi zabot direktbe, gyönyörűen működött!!!viszont a tél után azért megkel a talaj némileg. Ősszel amikor jó a talaj állapot,olyankor simán mehetne direktbe vele a kalászos, de idén ősszel a betonba nem ment volna. A keskeny mono kapával könnyebb lehet a direktvetés, mert sokkal kisebb az ellenállása neki. Barátoméknak két 6méteres van, egyik mono kapás másik duett. Évek óta vetik 25 centire a búzát és ugyanolyan hozamok vannak mint az ikersoros vetéseknél mellette.
Közben eszembe jutott, hogy kukorica tarlóba is húztam direktbe tavasszal, szintén zab vetéskor! Jobban elmegy a mulcsban mint azt az ember gondolná.
Fel vannak értékelődve ezek a gépek, meg sem mondom annó mennyiért vettem
Válasz MTZ1221.3 #2224. hozzászólásáraSzanbergot kérdezzed, ő vet szója után direktben CO-val..
Nálunk a helyi tsz utódnál van Sprinter, de ők megdolgozzák vetés előtt. A tulajoknak nem tetszik a szármaradványos föld.
Szokott valaki Horsch CO-val/Sprinterrel direktbe vetni? Jól működik az közepesen szármardványos területen? Látom, hogy nyugati gazdák inkább keskeny késekkel 25cm-es sortávba vetik vele a gabonát direktbe. De vajon a duett kapás megoldással is jól működne direktvetés esetén? Borsó, szója után direktvetésre mennyire lehet alkalmas egy menetben? Kukorica tarlón gondolom zúzás után is kérdéses. (Egy sor tárcsázás előtte nem rontja el a munkáját gondolom.) Milyen sebességgel kell ezeket üzemeltetni? 10km/h körül is jól dolgozhat?
Még egyenlőre nem állok vásárlás előtt, nem is látni most ezekből sem a használt piacon, csak a 6m-esekből, ami nekem nyilván hatalmas lenne. Max 4m-est keresek. De jobban tetszene egy ilyen használtan, mint egy tárcsás ezer sebből vérző, javításra szoruló gép.
Válasz mtz1221 #2219. hozzászólására34-36, nem ritka a 38 C. Második legmelegebb vidék Ógyalla környéke utánn.
Viszont csapadékra a legszegényebbek közé tartozunk Szlovákiában.
Válasz Berente Antal #2213. hozzászólásáraA csapadék hassznosulását több dolog határozza meg, ami fontos a napi közép hőmérséklet. Minden nap lehet számolni egy átlagos kipárolgással. Főleg ha van növény, így nő a kipárolgás. Magyarországon belül is a délalföldön és Szabolcsban ugyanazon csapadék mennyiség között akár 3* os termés különbség is lehet. Pedig csak 2-3°C különbség van a két terület között.
2566 hozzászólás
Válasz Radocz #2265. hozzászólásáraMi az a tereprendezés?Építkezésen szoktunk terepet rendezni.Szemenkénti vetőgép,az van mindenkinek.Kicsit fel kell öltöztetni,és kész a no-till vetőgép.
Válasz barazdabetyar. #2264. hozzászólásáraKell még egy jó vetésforgó, valamint kezdés előtt egy terep rendezés.

Ha olyan a vetésforgó, akkor 5 év után még egy szemenkenti vető gép.
Válasz trikolor5 #2255. hozzászólásáraÉs mik azok a nem két filléres no-till,min-till-es gépek?No-till-be egy vetőgép kell,meg egy kombájn.Számold meg,mennyi ócskavasad rohad az udvaron.Azt mind eladod,és kifut kettő no-till vetőgépet.
Válasz Soma123 #2253. hozzászólásáraMondjuk ez nem így van és nem homokon toljuk az ipart.
Egy előnye van az ekének, hogy saras helyzetben a barázda fenéken tovább tud fogni a traktor és amikor tarlónjáró géppel-eszközzel állni kell és várni a fagyokra, akkor szántani már jópár napja lehet.
De ha ott" olyan" talajok lennének, akkor az elmunkáló kb semmit sem csinálna az eke után, szóval nem is "olyan" talajok vannak, maradjunk ennyiben...
Innentől kezdve pedig nem is kihagyhatatlan, csak nem is akarsz másra gondolni.
Válasz Radocz #2259. hozzászólásáraAmi szántásos tartamkisérlet, azt még sokáig szántani fogják, ha már nem is lehet.
Válasz Radocz #2259. hozzászólásáraSzia, Egyeki vagy vagy Csegei?
Válasz MTZ1221.3 #2256. hozzászólására
te Ha át akartál állni másra szántás helyett,megtetted, de más nem fog kényszerből,mert az istenèrt nem megy a fejèbe, hogy az a föld eke nèlkül is terem. Aludni sem tudna,mert gomba fèreg apmfxán aggódnak mèg föl nem szántja. 10ből 8gazda elmèlete. 
Válasz trikolor5 #2258. hozzászólásáraÚgy gondolom, amíg Latokep településen az Egyetem szánt, addig nem lesz kötelező. Bár volt már olyan, hogy gyapotot kellett termelni.

Akkor szántok, mikor a szomszéd.
Ha nem szakad szét az eke, és jó munka van.
Ebbe a topikban mindenki direkt vet.
Válasz Radocz #2257. hozzászólásáraTe nem veszel igénybe támogatásokat? Területalapú támogatást már most is csak akkor kapsz ha szeptember végéik csak kapirgálsz. Már vannak olyan hangok döntéshozói, tanánadói szinten, hogy bekéne tiltani a szántást. Aöp-ben is azért jár pont/pénz ha nem forgatsz.
Válasz Soma123 #2253. hozzászólásáraAttila!

Ki, hol, és mikor próbálta, és kire erőltetni a no-till művelést?
Lemaradtam.
"Nem erőszak a disznótor, csak a disznónak! "
Válasz trikolor5 #2255. hozzászólásáraAzért a mintillhez olyan irtózatos nagy befektetés nem kell. Ha van egy 100 éves X vagy V tárcsád akkor már megvagy csak a szöget lehessen állítani rajta. Ha meg van esetleg egy lazítód, aminek egyenes a kése akkor már császár vagy. Ezek a veszélyesen komoly munkaeszközök után már SPC-vel is kacagva tudsz vetni. Főleg, ha rendbe van.
Kicsit túl van ez a téma misztifikálva. Nyilván a felmocskolt (hantolt) tárcsázásba nem vethetsz, de abba szántás után sem vetnél.
Esetleg, ha csökkentett menetszámú művelés útjára akarsz lépni, akkor is 500ezerből már komoly grúbert lehet fakbrikálni. Nyilván nem 300 lóerős traktor után. De van aki 200 lovas gép után is otthon gyártott kultivátort és működik.
Válasz hashtag #2254. hozzászólásáraÉn azért is szántok mert nem sokára úgyis betiltják
, de minimum a támogatásoktól elbúcsúzhatnak a szántósok. Viszont azt senki nem mondja, hogy miből vegyük meg a nem két filléres no-till min-till hez szükséges gépeket..
Válasz Soma123 #2253. hozzászólásáraMondjuk az első mondatban van egy nagy igazság elrejtve.
No till: csináljátok csak ne erőltessétek másra a hülyeséget! A szántáselmunkával történő ősz végi szántás ami az itteni talajok kihagyhatatlan művelete. Érthető? Nem írom le milyen talaj mert az okoskodók sem írják a no tillhez hogy milyen talajra való. És ebben a részletben van a lényeg.
No-till vetésforgó, ami Magyarországon már ki van próbálva van-e?

Én 2 kalászost gyakran vetek, néha 3t is, egymás után. Sosem szántok.
Válasz .Feco. #2249. hozzászólásáraNálam évek óta 2 kalászos van egymás után, én sem szántom, mert lazítás van helyette.
Eddig szerencsére ilyet nem vettem észre, meg a termésemmel is elégedett voltam.
Annyi, hogy mindig systivával csávázott magot vetek.
Válasz agronomusnorbi #2243. hozzászólásáraNem 100%, hogy egyáltalán előfordul, de a monokultúrás termesztés esetén ez kockázat... Vannak megyék, ahol gyakran van búza után búza, de ott szántnak általában.
Válasz agronomusnorbi #2243. hozzászólásáraEz nem így működik....
A szártörő gomba csírakori és kezdeti fejlődési szakaszban támadja meg a búzát, és onnan veszed észre hogy ott van, amikor nem akar bokrosodni, majd szárba indulni, és akkor már késő...
Válasz MTZ1221.3 #2245. hozzászólásáraIgen, erre gondolok.
Válasz .Feco. #2241. hozzászólásáraUtobbi években konkrétan idén is,buza után buza volt,és a 2.jobb mint az első.---ősziek alá nem szántunk.
Válasz szanberg #2244. hozzászólásáraHelló
Szerintem a szártörő gombára (TAPESIA YALLUNDAE) gondol konkrétan, ami ellen jórészt csak preventíven lehet védekezni. Mert csak 2 nóduszos állapotig lehet védekezni, de körülbelül akkor jönnek ki a tünetek is.
A torsgomba (GAUMANNOMYCES GRAMINIS) ellen a csávázás sokszor elég jó fajta búznál, illetve a megfelelő N ellátottság tavasszal.
De igazad van, mindkettő előfordulhat jó eséllyel. Hasonló okok miatt.
Válasz .Feco. #2241. hozzászólásáraTors gombára gondolsz????
Válasz .Feco. #2241. hozzászólásáraŐszinte leszek,konkrétan erről,hogy szártörő gomba,még nem is hallottam
Gomba betegségekkel nem szokott baj lenni,idén 90%,hogy megúsztam volna egy kalászvédelemmel,de nem mertem tovább húzni a cérnával,így kapott egy tebukonazolt kalászos előtt 2 héttel......igazából ez kényszer volt,mert a cirok tarló,ahova került volna,mélyfekvésű kötött rész,mire beérett, levágtam,jött az eső,és még hozzá sem tudtam eddig nyúlni.....amúgy nem szoktam monokultúrázni,búza-napra-árpa-cirok forgót alkalmazok.....Nem nagy a birtok,30 hektár 4 kuktúrára osztva,szóval oda tudok érni időben mindenhova,ha igényli,kapja a gombaölőt
Válasz .Feco. #2241. hozzászólásáraEz legyen a legkissebb gond. Fungicides kezeléssel megoldja.
Válasz agronomusnorbi #2240. hozzászólásáraNem félsz a szártörő gombától? Árpa után búza, vagy búza után árpa, vagy a két búza között megtörve valamilyen köztesnövénnyel, pl. here az OK, de búza után búza no-till-ben vagy min tillben nem kecsegtet sok jóval....
Tegnapi mulchvetés......Búza tarló,szalma szecskázva,majd kicsit megkésve kapott egy tarló kezelést,végül vetés előtt 180 kg 3x15-ös Npk-t....vetőmag 220kg/Ha Aurelius.....kíváncsi leszek,mit tud majd



Válasz MTZ1221.3 #2238. hozzászólásáraAugusztus 29 feltettem a könyvet.

Milyen legyen a direkt vető gép?
Benne van.
Válasz .Feco. #2232. hozzászólásáraKöszönöm válaszod neked is!
Úgy látom, hogy akkor nekem működhet simán direktben, mivel kukorica után nem vetek kalászost (egyenlőre).
Igazából attól tartottam még, hogy kapás gép lévén valamennyire egyenletlen lehet a felszín, ha néha meggyűjti a kapa a szárat és aztán lefordul róla. De ahogy látom a képeiden akkor a rugós pálcasor tökéletes munkát végez, mert nagyon egyenes a munka utána. Nagyon szép kelés!
Ahogyan szanberg írta, ha van két féle kapa akkor elég sok helyzetet megoldhat. Ez is szimpatikus.
Régebben is olvastam, hogy neked a zöldítések/takarónövények ezzel voltak vetve. Ott azt nyilatkoztad, hogy ezzel gyorsan eső előtt le tudjátok szaladni a pályát, de mivel régi cikk volt, már azt hittem nincs meg ez a gép. Neked is duett kapa van fenn most ugye?
Egyébként érdekes, hogy Kanadában (videók alapján) inkább a kapás nagy munkaszélességű direktvetőgépek vannak elterjedve, gondolom az ottani vetésforgóban nincs gond ezekkel semmijen módon.
Válasz szanberg #2236. hozzászólásáraNem mutragyas csak sima.
Válasz .Feco. #2232. hozzászólásáraHa újat vennék is ilyen lenne, csak a nagy szürke műanyag tartályos!
Tiétek műtrágyás?
Válasz Sanyee #2231. hozzászólásáraMindenhol van..nem számít a szántott nem szántott szisztéma. Az árokpartokban-útszélén komplett kolóniák vannak...az édesköményben pláne. Novembervan és eső után szinte egy órán belül süt a nap és 15 fok. Sok csapadék és hideg kellene..akkor (megfázik..valamint a túlszaporodás egy természetes szelekciót hoz létre a populációban. ) Vajdaságban már talán a túlszaporodás beindította a természetes szelekciót..mi jó ha decemberre érjük el. (Talán)
Válasz Sanyee #2231. hozzászólásáraSzerintem nincs több.
Válasz Sanyee #2231. hozzászólásáraHagyjunk a felszínen mindent is………..ez is öngól lesz/lett……..
Válasz MTZ1221.3 #2224. hozzászólásáraNagyon jól működik, a lényeg hogy hosszú szálú szármaradvány ne legyen és akkor tökéletes. Nyáron húztuk búza tarlóban zöldtrágyát vetni, ahol sok volt a dőlt ott azt összehúzta, illetve ahol a napraforgóban megállt a kombájn és kupacot rakott, aminek az aprító henger már kevés volt....



Csemegekukorica után zúzott tarlón simán elment, pedig az rosszabb mint a takarmánykukorica volna. Tavasszal már bármi után mehetsz vele, nem akadály. Közvetlen a kombájn után viszont nem szereti.
Ami hátránya: qrva nehez!!! Búzában nehezebben viszi a 6m Sprintert mint a 6m Lemken Karat-ot! A 8530-asnak partig van direktben húzni, ma haladási sebesség kötött talajon 8-9 km/h!
Érdekesség, hogy szebbek a kelések ahol direktben ment mint vele szemközti táblán 1 sor Rubin után!
Sziasztok!
Egy szakmai kérdés:
Min tillbe több a pocok kártétel, mint a szántásba?
https://vm.tiktok.com/ZGJEphdVa/
Válasz MTZ1221.3 #2228. hozzászólásáraItt vettek hárman is 4métereseket meg akit írtam, nekik már 2db 6meteres van. Plussz a miénk a leg régebben praktizáló vas.
Úgy néz ki lesz egy garnitúra mono kapa nekem is. Itt van szét ázott érintetlen, vagy nyáron hántott tarló egy rakás, nem tudunk velük mit kezdeni. Tavasszal zab+cirok vetésem lenne kb 100 ha, amiket direktbe akarnám elvetni, mert ha lesz néhány fagyos éjjel majd, azokon a kukorica napraforgók alá szeretnék alapművelni amit csak bírunk.
Sziasztok.....egy kis próba,meglátjuk mi lesz belőle.....0,4 hektár,zúzott cirok tarló,nedves,kötött talaj....170kg/Ha

SU Jakubus ősziárpa.....műtrágyát nem kapott,igazából csak magára a direkt vetésre vagyok kíváncsi,hogy mit mutat a gruberozotthoz képest.....
Válasz szanberg #2227. hozzászólásáraHelló


Tetszik ezek alapján a gép, bár nekem 3-4m-es lehet a célgépem.
Köszönöm a választ!
Jól sejtettem, hogy te már akkor mindenbe is próbáltad.
Tehát akkor tavaly-tavalyelőtt még igencsak jó vétel volt egy CO, mert kiváló komprumisszumos direktvetőgép olcsón fenntarthatóan egy tárcsáshoz képest. Akkor ahogy írod, nekem még egész jó vétel lett volna. Tavaly voltak olcsóbban hirdetve, de már bitangul elment az áruk valamiért.
25cm-es vetésnél csökkentik a vetőmag mennyiséget is? Te nem látsz benne fantáziát? Fajta búzát vetnek ők is vagy már hibriddel is 25cm-es sortávbe mennek?
Nem vetted drágán, régebben olvastam, hogy jó áron sikerült kifogni
Ilyenre várok akkor én is
Válasz MTZ1221.3 #2224. hozzászólásáraCo6 van nekünk elég régóta, meg egy csomó még itt az ismerősi körben.

Én vetettem vele szója tarlóba tavaszi zabot direktbe, gyönyörűen működött!!!viszont a tél után azért megkel a talaj némileg. Ősszel amikor jó a talaj állapot,olyankor simán mehetne direktbe vele a kalászos, de idén ősszel a betonba nem ment volna. A keskeny mono kapával könnyebb lehet a direktvetés, mert sokkal kisebb az ellenállása neki. Barátoméknak két 6méteres van, egyik mono kapás másik duett. Évek óta vetik 25 centire a búzát és ugyanolyan hozamok vannak mint az ikersoros vetéseknél mellette.
Közben eszembe jutott, hogy kukorica tarlóba is húztam direktbe tavasszal, szintén zab vetéskor! Jobban elmegy a mulcsban mint azt az ember gondolná.
Fel vannak értékelődve ezek a gépek, meg sem mondom annó mennyiért vettem
Válasz MTZ1221.3 #2224. hozzászólásáraSzanbergot kérdezzed, ő vet szója után direktben CO-val..
Nálunk a helyi tsz utódnál van Sprinter, de ők megdolgozzák vetés előtt. A tulajoknak nem tetszik a szármaradványos föld.
Válasz Radocz #2207. hozzászólásáraSzia Pista bá!
Na hát nagy nehezen sikerült megtalálni
BeFaRaFi néven fut, lehet ezért nem dobta ki a kereső. De végre megvan! :D
Privát üzenetedet itt nem kaptam meg sajnos. De sebaj, majd facebookon.
Sziasztok!
Szokott valaki Horsch CO-val/Sprinterrel direktbe vetni? Jól működik az közepesen szármardványos területen? Látom, hogy nyugati gazdák inkább keskeny késekkel 25cm-es sortávba vetik vele a gabonát direktbe. De vajon a duett kapás megoldással is jól működne direktvetés esetén? Borsó, szója után direktvetésre mennyire lehet alkalmas egy menetben? Kukorica tarlón gondolom zúzás után is kérdéses. (Egy sor tárcsázás előtte nem rontja el a munkáját gondolom.) Milyen sebességgel kell ezeket üzemeltetni? 10km/h körül is jól dolgozhat?
Még egyenlőre nem állok vásárlás előtt, nem is látni most ezekből sem a használt piacon, csak a 6m-esekből, ami nekem nyilván hatalmas lenne. Max 4m-est keresek. De jobban tetszene egy ilyen használtan, mint egy tárcsás ezer sebből vérző, javításra szoruló gép.
Köszönöm a válaszokat!
Üdv
https://www.agroinform.hu/szantofold/ennel-a-gazdanal-mar-bizonyitott-a-no-till-66189-001

No-till
Válasz mtz1221 #2219. hozzászólására34-36, nem ritka a 38 C. Második legmelegebb vidék Ógyalla környéke utánn.
Viszont csapadékra a legszegényebbek közé tartozunk Szlovákiában.
Válasz Berente Antal #2213. hozzászólásáraA csapadék hassznosulását több dolog határozza meg, ami fontos a napi közép hőmérséklet. Minden nap lehet számolni egy átlagos kipárolgással. Főleg ha van növény, így nő a kipárolgás. Magyarországon belül is a délalföldön és Szabolcsban ugyanazon csapadék mennyiség között akár 3* os termés különbség is lehet. Pedig csak 2-3°C különbség van a két terület között.
Válasz Sk Laci #2216. hozzászólásáraKörülményes.Fúrt kút esetleg.
Válasz Sk Laci #2216. hozzászólásáraFelétek hány max C fok szokott lenni, extrém meleg nyarakon ???
Válasz Berente Antal #2212. hozzászólásáraTe hány éve indítottad?

Én 2014-ben.
Jól sikerült takaró növény után, volt egy jól sikerült direkt vetett kukorica.
Lett egy 6 t/ha átlag.
A szomszédomnak 10 t/ha felett.
A talaj élet majdnem tökéletes.
Válasz .Feco. #2215. hozzászólásáraJól tudom, hogy Görbeházán van egy termelő, aki no-tillben gazdálkodik?
