Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak619 FtEUR408.66 FtUSD388.8 FtCHF435.73 FtGBP492.37 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Na az is ritka, nálunk 8000 órás mtz-n 2 szer kellett turbot cserélni egyszer hengerfejet, persze volt már gyűrűzve is többször. kuplungja 3 szor biztos szét volt bontva, ezek csak a nagy dolgok....
Van azért az újak közt is amelyik sokat elmegy, amúgy a régiek sem voltak semmivel sem jobbak csak azt már mindenki elfeljtette. Azok ugyanúgy hullottak szét. Volt aki jót fogott volt aki szart.
Egy mostani új mtz-t azért megnéznék hányszor húzod szét, meg generálozod 8.000 óráig. nem kell bemutatni van vele tapasztalat és mindenki panaszkodik az újakra.
Aki a külsőt tervezte nem kaphatott túl sok pénzt... Még nem is láttam vagy hallottam erről a márkáról...
Ha itthon nincs forgalmazója akkor nem biztos hogy szabad benne gondolkodni...
Lehet csak nem gazdaságos mert nem tudsz kombájnt venni rá, legalábbis újat nehéz, max ha van sok bérmunka rá. Raktár tisztító szárító építése fajlagosan drágább mint 500 hektárra, így ki vagy szolgáltatva, az időjárásnak a felvásárlónak átvevőnek. Lehet régi gépekkel dolgozgatni, de ha mtz összeszakad vetés közepén ami könnyen előfordul, akkor egy két nap kiesés attól függően hogy mi baja lett. Mindenki azon van aki megteheti hogy biztonságra megy, így is van elég rizikó a mezőgazdaságban, ne kelljen a gép miatt is idegeskedni. Persze vannak biztos" minta" gazdaságok akik mindig az új gépre mennek de szerintem többség megbecsüli és nem 3-4 évre tervez mikor egy új gépet vesz. Pl mi is 10 éve vettük Jd 6820at, még mindig megvan és nincs is tervben cserélni. 9000 óra, persze kellett költeni rá, de munkában nem hagyott ott minket...
nem tudom , véletlen találtam ezt a cikket és érdekesség miatt linkeltem be.
amit tudok , hogy az R széria előtti 8330as gépben egy helyen 9000 óra van, fődarabok bontatlanok,öninditó kellett rá,első féltengely volt javitva meg talán a cummon rail-el volt valami.
Azért ugyanakkor néha szükség is lehet a nagy gazdaságokra. A dolognak 2 oldala is van ám. +200-300 hektárt még el tud vállalni, mert van megbízható technikája. Egy kisebb gazda ilyenre nincs felkészülve, a nagy meg bátran odaállhat hogy akkor már kezdhetjük is. És ha megteheti miért ne venne új gépet. Tudja, hogy 7 ezer üzemóra után csak a baj van vele, eladja még jó áron és vesz egy újat amit csak hajtani kell majd. 1000 hektárnál nincs gép megállás, a versenyképes, új, erős gépek és eszközök beszélnek.
És ez még nem is akkora luxus. Külföldön volt ismerős használt munkagépet (vetőgép) venni, kérdezi mik ezek az új JD-k felsorakoztatva 4-5 db. Tulaj mondja, hogy tartalékba van, ha megáll az egyik régebbi munka közben akkor legyen tartalékba.
Szükség van a kicsikre is, de szántóföldi kultúránál mindig az erősebb kutya b..szik.
Még egy gondolat... Ha szigorúan vesszük a támogatások alapelvét, hogy azé a támogatás akié a kockázat. (földalapú támogatás esetén)
A Tsz-ek vagy utódaik művelik a magyarországi földek kb. 40%-át. Ezen cégek jó része nem fizette ki rendesen a tagság nagy részét. Tehát lopott, szerzett vagyonból élnek. Az volt elképzelés, hogyha a gazdálkodás veszteséget hoz, akkor az a mások kára. Ha viszont nyereség van, akkor az övék.(aktív dolgozóké, akik kezdetben, jó esetben a vagyon 20-30%-át birtokolták és később vásárolták fel húgyért -szarért a vagyont.) Tehát gyakorlatilag termelés kockázata a tagságot, tulajdonosokat terhelte. Az ilyen hátterű társaságokat kizárnám a támogatásból.
Személyes tapasztalat, hogy 2% volt a családom tulajdonában 1990-ben, egy 2200 hektáros Tsz-ben.
Ez nem igaz hogy 200-300ha alatt nem lehet gazdálkodni.Itt is van 3-4 gazda 30-50ha művel és megél belőle nem luxus Jd-vel dolgozik hanem mtz-vel de szebb a földje mint aki nagy géppel műveli a földet.
Kisgazdaság:Miért van az hogy egyre többen keresik veszik a kisgazdaságokban előállított élelmiszert??Mert jó minőség jó alapanyagokból vegyszermentes ez nem mindeggy.
A másik meg hogy 5-6 évesen cserélgetni a gépet szerintem pénz kidobás.Itt is van ilyen és én erre azt mondom hogy az ilyennek annyi a pénze hogy már nem tudja hova tenni.De ha nem lenne támogatás akkor műveljék ugyan így a földet nem igen tudná egy se Bár csak ne lenne.Tavaly is 7000ft kukorica ár melett mindenki ment új gépeket venni mert volt pénz dögivel mi meg nem győztük venni a jószágnak a drága takarmányt most meg rí mindnek a szája hogy nemveszik csak 3500ft ér HÁLA ISTEN megérdemlik mind!!Ne nyerészkedjenek mindíg megtudnák ha 365 napból 365 napot kellene dolgozni reggeltől estig.20-50 ha földön vígan ellehet gazdálkodni és megélni is simán.
visszaolvastam ami elhangzott,
előre boccs az offolásért..
a helyzet az hogy már ott el van baltázva a dolog hogy fene nagy egyenlőségben élünk. kitalálnak egy rendszert ahol ahogy nősz, egyre könnyebb tovább nőni. mert van miből.
peersze, ha mindenki azonos feltételekkel kezdte volna , akkor most nagyjából egálban lenne mindenki.
de ez nem így volt.
aztán jó, persze, lehet specializálódni, de ahogy említették, nincsen munakerő az országban. Itt mindenki szupersztár akar lenni, vagy klimatizált irodában semmit tenni. nem is lenne evvel baj, csakhát a sok papírjuk sem ér semmit, egy sima szöveget nemtudnak felolvasni érthetően, csak magoknak. amelyiket ki is viszed munkára az sem dolgozni akar. sose volt rákényszerítve hogy bármit is tegyen, ne gondold hogy most fogja elkezdeni.
amelyik "agytröszt" meg érne valamit az sem akar mást csak itthon lediplomázni "ingyér mer az jár neki" (csak tudnám mire) aztán elhúzni külföldre s jót nevetni a kistraktoros kollégán aki kitermelte a papírját.
hol van a nagyrabecsült oktatók társadalma amikor úgy kerülnek ki emberek érettségiről hogy szószerint csak betűzni tudnak?
megmondom én, éppen fizu emelést akarnak még.
és akkor vegyél földet, persze.
én magam nem földművelésből élek, legalábbis nem agrár szálon tevékenykedek. De gondoltam ha már traktor van háznál jópár, bele lehetne kóstolni. de nem lehet, mert csak hektár alatti zsebkendőket lehet már venni, azt is arany áron és szétszórtan.
Lehetne evvel is mit kezdeni, de csak kínlódás mert nem tudsz felvenni munkaerőt.
ez egy generációs probléma, az hogy nálunk a "mikulások" miatt kimaradt sokminden anyagi téren még pótolható lenne.
de az, hogy egy egész generáció úgy jutott túl a tanulás évein hogy semmit nem kellett tennie, legfeljebb emlékezetből eldarálni pár mondatot (vagy leírni), és még az a kevés is jórészt már régóta érvénytelen, használaton kívüli, elavult, illetve anyagidegen "tudás", na ezt nem lehet pótolni. Arról nem beszélve hogy kiveszett az emberekből az akarat.
emelik a közmunkabért, amivel nem lenne bajom, de ott NEM kell dolgozni, látom eleget hogy 10 en se érnek 1 et.
az ember pedig lusta, és nincsen kilátása sem, amiért esetleg rászánná magát a munkára.
leegyszerűsítve az átlag "fizikus" életét..
csinálhatom a nagy büdös semmit fix X ezerért a kötmunka programban, vagy ehhez képpest megszakíthatom magam 1.5 X ért.
és az nem biztos hónapról hónapra.
hát persze, majd bolond lesz dolgozni.
látom a helyi közmunkás "sereget", fát az önkormányzat ad nekik, fűtésre nincsen gond. Megkapják azt a kevéskét a semmi munkáért, kipihenik magukat. aztán elmennek szépen feketében kicsit még dolgozgatni -de azt is csak módjával- , metszegetnek nyáron, néha kiskertet ásnak, stb..
nem is ezzel van a gond, hanem azzal hogyha ÉN felveszek valakit dolgozni, annak sem tudok egyszerűen többet adni.
minden 100 forint amit megkap tőlem nekem több mint 170 be kerül, képtelen vagyok többet adni, de nálam dolgozni is kell.
olyan helyzetet teremtettek, amiben szinte gazdaságos munkanélkülinek lenni majd bekerülni a közmunka programba. aki meg bármibe is belekezdene, az egyből olyanokkal találja magát körbevéve akik már a "nehezén" túlvannak.
az hogy mekkora földre van támogatás...
ugyan, lesz sok aki majd szétdarabolja magát és pont nem fogja érdekelni a dolog. azon a tényen nem változtat hogy a földeknek már van gazdája. lehet hogy a kicsi majd kap "sok" támogatást, de a nagynak behozhatatlan előnye van, ami meg is fog maradni.
a probléma gyökere -vagy inkább a "gyökérje"- az iskolapadok és a tábla közti szekcióban keresendő. Sajnso a megoldás is, de a gyökérje nem fogja magát strapálni, valahogy kibírja azokat a hosszú 45 perceket a 15 perc szünetig, aztán csak jön a nyári/őszi/téli/tavaszi szünet.. választás is lesz még, akkor azért csak lesz bér emelés...
minek ettől többet dolgozni :)
neki nem érdeke hogy valami "új" is kerüljön az anyagba, hát akkor az neki is új, még a végén készülni kéne, sokkal kézenfekvőbb ha minden marad úgy ahogy van, akkor nincsen fejfájás.
ha meg hülye marad a kölök, akkor sincsen baj, majd jól megmondja hogy eleve az is volt.
Válasz #2694. hozzászólásra
Az nh képviselői hogy kommentálták a történetet?
Azt tudtam hogy a korábbi nh-k ilyenek voltak de azt hittem hogy ez az új t8 már jobb lett. De ezek szerint nem tanultak a korábbi hibákból.
400ha? Nálunk a legnagyobb kb 5000ha. És nem cég. Utána kb 2000ha a második, meg kb ugyanennyi van a TSZnek. De a szomszédban van az ország egyik legnagyobb gazdasága. Na így próbálj meg földet szerezni itt.
Nem akartam irni ilyesmit de megelöztél.Felénk is aki nagy kb igy szerezte amilye van sogor koma jobarát a régi világbol meg az ujbol minden pályázaton sikeres.S rendre müvelik az állami földeket és kapják is meg tuti nem fognak állatot tartani a büdös életbe sose.Csak a szántoföldi növény a legjobb pár gép kevés ember és sok 100heki bemüvelve.Támogatás a zsebbe.Aki meg jol csinálja sok év átlagába is pozitivan zár az egyenlege.
Válasz #2737. hozzászólásra
Ezt sokan elfelejtik hozzátenni!!!!
Mi felénk a legnagyobb magángazda? ( 3 falura van rálátásom, kb. 4000 ha)
kb. 400 hektárt művel. 90-ben kezdte kb. 100-150 ha saját földel.
Egy két dolgot privatizáltak az állami gazdaságból. Dominátor kombájnt stb..
Eladtak egy Balaton parti nyaralót. A politikához is közel állt, gyakorlatilag minden pályázatot megnyert.
De, így sem volt neki könnyű mivel két Tsz , ma már az egyik Zrt. a határ 60 százalékát ma is műveli. (mindkettő már egy család tulajdona, a volt vezetők szétlopták és eladták)
Hulus komolyan gondoltad ezt amit lejjebb leírtál? Ha kicsiben kezdtetek ti zöldségeket termeltetek, meg állattartással foglalkoztatok?
Leírom én is a nézetemet. Sok kis gazda akik 20-200 ha közötti területen gazdálkodik nincsen mindenkinél olyan talajadotság hogy kertészkedésbe fogjon. Itt van az állattartás amit említettél. Többségük othon a házánál van a gépparkja és az állatálománya ha nevel, mivel nincsen megvéve semien TSZ telep ahol az állattartással nagyban foglalkozhat. Háznál ha szerencséje van nevelhet kisebb mennyiségü állatot. De elég ha valami városi megveszi az utcában az egyik házat, odaköltözik és mindjárt zavarja hogy a kutya ugat, a kakas kukorékol és ne is beszéljünk az istálóból terjedő büzről amit szó nélkül nem hinném hogy hagyna. Családi házak között állattartással foglalkozni mint vállakozó nem ép egy szerencsés megoldás. De ahol a szomszédságban nem szólnak semmit azok szerencsés emberek. Ismerjük be hogy sok falusi akik nem foglalkoznak mezőgazdasággal sokan belőlük a kertjüket befüvesítették, medencét is létrehoztak a nyári relaxálódáshoz, meg egyebek. Ma már a falusi kép nem azt jelenti hogy aki ott lakik töbnyire a mezőgazdasággal foglalkozik. Ahogy változik a világ úgy a falusi élet is.
Rövid gondolat" a traktor vásárlástól jól elkanyarodtatok. Mindenki a saját lehetőségéhez mérten gazdálkodik. Szerintem a sok 100 vagy 1000 ha-t nem a dolgos kicsi kezével vásárolta senki,de kinek a pap kinek a papné ezt így mondják. A 100ha alatt gazdálkodók is emberek,sőt nekik a kis területen még jobban oda kell figyelni a termelésre,mert abból kell megélni.
Csak hogy idáig külföldön is 100-200 ezret kaptak támogatásként, abból meg egész szépen tudtak fejleszteni. Mire megszűnne a támogatás ott is addigra egy 2x-3x jobban felszerelt gazdaság marad ott, mint nálunk.
Meg már a birtokrendszer is kialakult náluk, volt rá idejük bőven, nem egy szegény rendszerváltás után kellett összeszedni darabonként.
Hát azzal gond van.Idény "tartós munkanélküliekkel" szüreteltettem 4után elzavartam őket a pi...ba ,4óra munka után már minden bajuk volt.És ezek az emberek általában hülyék mindenhez.Aki valamire való szaki az meg húz ki külföldre.
ne félj, nem miattunk van, a francia, német, spanyol kis parasztok miatt van, mi csak haszonélvezői vagyunk a dolgoknak. Egykönnyen nem szűnik meg, de már most is látszik a ZÖLDÍTÉS-nél, hogy inkább a tájkertészet irányába terelik a dolgot.
Én annak örülnék, ha egy fillér támogatás sem lenne...sok dolog helyre rázódna..lehet amilyen stabil lábakon áll az Unió, nem is kell olyan sokat várni erre.
Szerintem ez csak egy ígéret, de nem lesz belőle semmi. Sose lesz olyan, hogy 100 ha felett nincs támogatás. Meg amúgy is ki lehet játszani mindent.
Aki olyan helyen van, hogy ilyen döntést hozhatna annak van elég sok föld és magával senki nem babrál ki.
Már most probléma van a munkaerővel!
Nincs már lassan olyan Tisztességesen dolgozó/dolgozni akaró (értve itt a munkanélkülieket) ember akit pl.: szüretre igénybe lehetne venni.
Válasz #2721. hozzászólásra
Munka erővel már régen probléma van.
Felénk az igazi munkaerő bázist csak csak a .... kisebbség jelenti .
Más náció már ebben a műfajban már nem dolgozik.
Ezért is kénytelenek a gazdák extenziven gazdálkodni.
Még ha csak egy Mtz-50-est vesznek is.
Ez az,nekünk régebben volt10-12 tehén,bika.Ha 3 napig hordtuk a takarmányt 3 garnitúra újmagyarral kellett megoldani mert másnap már nem jöttek.Ennyit az élőmunkáról,inkább növény és magam csinálom.
Válasz #2711. hozzászólásra
Intenzív gazdálkodásnál probléma lesz a munkaerővel is. Bió terméket elég korlátozott mennyiségben tudsz értékesíteni jó áron.
Válasz #2714. hozzászólásra
Meg még 50 alatt is.
Nagy ott a probléma ahol csak a nagybirtok gazdaságos.
Némely ember úgy tesz mint ha Magyarország Ausztrália méretű lenne.
-> illetve odakint már régóta "rendezettek" a birtokviszonyok, nálunk még mindig nem állt be. Ott ha van 50 hektáros gazdaságod, akkor azzal kell kalkulálni, az valószínű nem lesz se 100, se 30 egyhamar, ami pénzt megkeresel elköltöd gépre vagy magadra
Remélem bejön amin a kamara keményen dolgozik,nem lesz 1000 heki felett támogatás,100hekiig lesz 100%,és afölött szépen fogy,és akkor a nagyoknak kell kecskéttenyészteni
-> sokat számítanak a földadottságok, csapadékviszonyok, meg a tudás
-> nyugaton se hülyék, ott volt 2-3 generáció a gépesítésre, és az azért nem mindegy, hogy mennyi idő alatt kell/kellett felépíteni egy-egy gazdaságot. Aki itthon "nulláról" indult, annak volt rá kb 20 éve eddig, szóval nem lehet összehasonlítani sem. Ha ott állt volna udvarban öregapám 30 éves Fendt-je, akkor legalább nem traktort kellene mindjárt az elején venni..
6964 hozzászólás
Válasz #2764. hozzászólásra
jan.1 után dupla gyes jár.Érdemes kivárni.
Válasz #2758. hozzászólásra
Na az is ritka, nálunk 8000 órás mtz-n 2 szer kellett turbot cserélni egyszer hengerfejet, persze volt már gyűrűzve is többször. kuplungja 3 szor biztos szét volt bontva, ezek csak a nagy dolgok....
Válasz #2763. hozzászólásra
Nyugi!!!!
Válasz #2761. hozzászólásra
Még mindig nincs semmi.
Válasz #2759. hozzászólásra
Van azért az újak közt is amelyik sokat elmegy, amúgy a régiek sem voltak semmivel sem jobbak csak azt már mindenki elfeljtette. Azok ugyanúgy hullottak szét. Volt aki jót fogott volt aki szart.
Válasz #2760. hozzászólásra
Na mi van????
Van vagy nincs????
Válasz #2759. hozzászólásra
Válasz #2758. hozzászólásra
Egy mostani új mtz-t azért megnéznék hányszor húzod szét, meg generálozod 8.000 óráig. nem kell bemutatni van vele tapasztalat és mindenki panaszkodik az újakra.
Válasz #2747. hozzászólásra
Szutyok MTZ-be van 8000 óra , váltó, motor bontatlan és hadrafogható
Válasz #2756. hozzászólásra
A motor milyen ,nagy melegbe hány fokos a vize.
szántásba mennyit eszik.
és a 260 le leadja e mind mit húz hány km rel viszi
ja és volt e baja .
Válasz #2748. hozzászólásra
Szívesen segítek, van egy 8260R nálunk 800 üzemóra van eddig benne. Ami tapasztalatom van szívesen megosztom, írd le mire vagy kíváncsi.
Válasz #2754. hozzászólásra
Aki a külsőt tervezte nem kaphatott túl sok pénzt... Még nem is láttam vagy hallottam erről a márkáról...
Ha itthon nincs forgalmazója akkor nem biztos hogy szabad benne gondolkodni...
Erről valamit??Magyarba nem kapható?Milyen árfekvése lehet?
Válasz #2746. hozzászólásra
Lehet csak nem gazdaságos mert nem tudsz kombájnt venni rá, legalábbis újat nehéz, max ha van sok bérmunka rá. Raktár tisztító szárító építése fajlagosan drágább mint 500 hektárra, így ki vagy szolgáltatva, az időjárásnak a felvásárlónak átvevőnek. Lehet régi gépekkel dolgozgatni, de ha mtz összeszakad vetés közepén ami könnyen előfordul, akkor egy két nap kiesés attól függően hogy mi baja lett. Mindenki azon van aki megteheti hogy biztonságra megy, így is van elég rizikó a mezőgazdaságban, ne kelljen a gép miatt is idegeskedni. Persze vannak biztos" minta" gazdaságok akik mindig az új gépre mennek de szerintem többség megbecsüli és nem 3-4 évre tervez mikor egy új gépet vesz. Pl mi is 10 éve vettük Jd 6820at, még mindig megvan és nincs is tervben cserélni. 9000 óra, persze kellett költeni rá, de munkában nem hagyott ott minket...
Válasz #2748. hozzászólásra
nem tudom , véletlen találtam ezt a cikket és érdekesség miatt linkeltem be.
amit tudok , hogy az R széria előtti 8330as gépben egy helyen 9000 óra van, fődarabok bontatlanok,öninditó kellett rá,első féltengely volt javitva meg talán a cummon rail-el volt valami.
Válasz #2748. hozzászólásra
Szerintem beszélj vele:
http://www.agroinform.com/felhasznalo.php?act=reszletek&uid=19423
Még talán tulajjal is össze tud hozni.
Válasz #2746. hozzászólásra
Azért ugyanakkor néha szükség is lehet a nagy gazdaságokra. A dolognak 2 oldala is van ám. +200-300 hektárt még el tud vállalni, mert van megbízható technikája. Egy kisebb gazda ilyenre nincs felkészülve, a nagy meg bátran odaállhat hogy akkor már kezdhetjük is. És ha megteheti miért ne venne új gépet. Tudja, hogy 7 ezer üzemóra után csak a baj van vele, eladja még jó áron és vesz egy újat amit csak hajtani kell majd. 1000 hektárnál nincs gép megállás, a versenyképes, új, erős gépek és eszközök beszélnek.
És ez még nem is akkora luxus. Külföldön volt ismerős használt munkagépet (vetőgép) venni, kérdezi mik ezek az új JD-k felsorakoztatva 4-5 db. Tulaj mondja, hogy tartalékba van, ha megáll az egyik régebbi munka közben akkor legyen tartalékba.
Szükség van a kicsikre is, de szántóföldi kultúránál mindig az erősebb kutya b..szik.
Még egy gondolat... Ha szigorúan vesszük a támogatások alapelvét, hogy azé a támogatás akié a kockázat. (földalapú támogatás esetén)
A Tsz-ek vagy utódaik művelik a magyarországi földek kb. 40%-át. Ezen cégek jó része nem fizette ki rendesen a tagság nagy részét. Tehát lopott, szerzett vagyonból élnek. Az volt elképzelés, hogyha a gazdálkodás veszteséget hoz, akkor az a mások kára. Ha viszont nyereség van, akkor az övék.(aktív dolgozóké, akik kezdetben, jó esetben a vagyon 20-30%-át birtokolták és később vásárolták fel húgyért -szarért a vagyont.) Tehát gyakorlatilag termelés kockázata a tagságot, tulajdonosokat terhelte. Az ilyen hátterű társaságokat kizárnám a támogatásból.
Személyes tapasztalat, hogy 2% volt a családom tulajdonában 1990-ben, egy 2200 hektáros Tsz-ben.
Válasz #2747. hozzászólásra
a JD R SZÉRIÁRA MENNYIT MONDANAK HÁNY ÓRÁT FOG BÍRNI????
http://www.agroinform.com/aktualis/Uj-Challenger-MT-800-E-gumihevederes-traktorszeria/20131227-23924/
8.000 üzemórát garantálnak a motorra
Válasz #2711. hozzászólásra
Ez nem igaz hogy 200-300ha alatt nem lehet gazdálkodni.Itt is van 3-4 gazda 30-50ha művel és megél belőle nem luxus Jd-vel dolgozik hanem mtz-vel de szebb a földje mint aki nagy géppel műveli a földet.
Kisgazdaság:Miért van az hogy egyre többen keresik veszik a kisgazdaságokban előállított élelmiszert??Mert jó minőség jó alapanyagokból vegyszermentes ez nem mindeggy.
A másik meg hogy 5-6 évesen cserélgetni a gépet szerintem pénz kidobás.Itt is van ilyen és én erre azt mondom hogy az ilyennek annyi a pénze hogy már nem tudja hova tenni.De ha nem lenne támogatás akkor műveljék ugyan így a földet nem igen tudná egy se Bár csak ne lenne.Tavaly is 7000ft kukorica ár melett mindenki ment új gépeket venni mert volt pénz dögivel mi meg nem győztük venni a jószágnak a drága takarmányt most meg rí mindnek a szája hogy nemveszik csak 3500ft ér HÁLA ISTEN megérdemlik mind!!Ne nyerészkedjenek mindíg megtudnák ha 365 napból 365 napot kellene dolgozni reggeltől estig.20-50 ha földön vígan ellehet gazdálkodni és megélni is simán.
visszaolvastam ami elhangzott,
előre boccs az offolásért..
a helyzet az hogy már ott el van baltázva a dolog hogy fene nagy egyenlőségben élünk. kitalálnak egy rendszert ahol ahogy nősz, egyre könnyebb tovább nőni. mert van miből.
peersze, ha mindenki azonos feltételekkel kezdte volna , akkor most nagyjából egálban lenne mindenki.
de ez nem így volt.
aztán jó, persze, lehet specializálódni, de ahogy említették, nincsen munakerő az országban. Itt mindenki szupersztár akar lenni, vagy klimatizált irodában semmit tenni. nem is lenne evvel baj, csakhát a sok papírjuk sem ér semmit, egy sima szöveget nemtudnak felolvasni érthetően, csak magoknak. amelyiket ki is viszed munkára az sem dolgozni akar. sose volt rákényszerítve hogy bármit is tegyen, ne gondold hogy most fogja elkezdeni.
amelyik "agytröszt" meg érne valamit az sem akar mást csak itthon lediplomázni "ingyér mer az jár neki" (csak tudnám mire) aztán elhúzni külföldre s jót nevetni a kistraktoros kollégán aki kitermelte a papírját.
hol van a nagyrabecsült oktatók társadalma amikor úgy kerülnek ki emberek érettségiről hogy szószerint csak betűzni tudnak?
megmondom én, éppen fizu emelést akarnak még.
és akkor vegyél földet, persze.
én magam nem földművelésből élek, legalábbis nem agrár szálon tevékenykedek. De gondoltam ha már traktor van háznál jópár, bele lehetne kóstolni. de nem lehet, mert csak hektár alatti zsebkendőket lehet már venni, azt is arany áron és szétszórtan.
Lehetne evvel is mit kezdeni, de csak kínlódás mert nem tudsz felvenni munkaerőt.
ez egy generációs probléma, az hogy nálunk a "mikulások" miatt kimaradt sokminden anyagi téren még pótolható lenne.
de az, hogy egy egész generáció úgy jutott túl a tanulás évein hogy semmit nem kellett tennie, legfeljebb emlékezetből eldarálni pár mondatot (vagy leírni), és még az a kevés is jórészt már régóta érvénytelen, használaton kívüli, elavult, illetve anyagidegen "tudás", na ezt nem lehet pótolni. Arról nem beszélve hogy kiveszett az emberekből az akarat.
emelik a közmunkabért, amivel nem lenne bajom, de ott NEM kell dolgozni, látom eleget hogy 10 en se érnek 1 et.
az ember pedig lusta, és nincsen kilátása sem, amiért esetleg rászánná magát a munkára.
leegyszerűsítve az átlag "fizikus" életét..
csinálhatom a nagy büdös semmit fix X ezerért a kötmunka programban, vagy ehhez képpest megszakíthatom magam 1.5 X ért.
és az nem biztos hónapról hónapra.
hát persze, majd bolond lesz dolgozni.
látom a helyi közmunkás "sereget", fát az önkormányzat ad nekik, fűtésre nincsen gond. Megkapják azt a kevéskét a semmi munkáért, kipihenik magukat. aztán elmennek szépen feketében kicsit még dolgozgatni -de azt is csak módjával- , metszegetnek nyáron, néha kiskertet ásnak, stb..
nem is ezzel van a gond, hanem azzal hogyha ÉN felveszek valakit dolgozni, annak sem tudok egyszerűen többet adni.
minden 100 forint amit megkap tőlem nekem több mint 170 be kerül, képtelen vagyok többet adni, de nálam dolgozni is kell.
olyan helyzetet teremtettek, amiben szinte gazdaságos munkanélkülinek lenni majd bekerülni a közmunka programba. aki meg bármibe is belekezdene, az egyből olyanokkal találja magát körbevéve akik már a "nehezén" túlvannak.
az hogy mekkora földre van támogatás...
ugyan, lesz sok aki majd szétdarabolja magát és pont nem fogja érdekelni a dolog. azon a tényen nem változtat hogy a földeknek már van gazdája. lehet hogy a kicsi majd kap "sok" támogatást, de a nagynak behozhatatlan előnye van, ami meg is fog maradni.
a probléma gyökere -vagy inkább a "gyökérje"- az iskolapadok és a tábla közti szekcióban keresendő. Sajnso a megoldás is, de a gyökérje nem fogja magát strapálni, valahogy kibírja azokat a hosszú 45 perceket a 15 perc szünetig, aztán csak jön a nyári/őszi/téli/tavaszi szünet.. választás is lesz még, akkor azért csak lesz bér emelés...
minek ettől többet dolgozni :)
neki nem érdeke hogy valami "új" is kerüljön az anyagba, hát akkor az neki is új, még a végén készülni kéne, sokkal kézenfekvőbb ha minden marad úgy ahogy van, akkor nincsen fejfájás.
ha meg hülye marad a kölök, akkor sincsen baj, majd jól megmondja hogy eleve az is volt.
aztán hogy milyen gépet érdemes ezután venni...
Válasz #2694. hozzászólásra
Az nh képviselői hogy kommentálták a történetet?
Azt tudtam hogy a korábbi nh-k ilyenek voltak de azt hittem hogy ez az új t8 már jobb lett. De ezek szerint nem tanultak a korábbi hibákból.
Válasz #2742. hozzászólásra
Jogos, cég. Arra gondoltam, hogy 1 kézben összpontosul.
Válasz #2741. hozzászólásra
5000 ha és nem cég?
hát mi a faxom tán őstermelő?
Válasz #2739. hozzászólásra
400ha? Nálunk a legnagyobb kb 5000ha. És nem cég. Utána kb 2000ha a második, meg kb ugyanennyi van a TSZnek. De a szomszédban van az ország egyik legnagyobb gazdasága. Na így próbálj meg földet szerezni itt.
Válasz #2739. hozzászólásra
Ez mindenhol így ment sajnos.
Válasz #2739. hozzászólásra
Nem akartam irni ilyesmit de megelöztél.Felénk is aki nagy kb igy szerezte amilye van sogor koma jobarát a régi világbol meg az ujbol minden pályázaton sikeres.S rendre müvelik az állami földeket és kapják is meg tuti nem fognak állatot tartani a büdös életbe sose.Csak a szántoföldi növény a legjobb pár gép kevés ember és sok 100heki bemüvelve.Támogatás a zsebbe.Aki meg jol csinálja sok év átlagába is pozitivan zár az egyenlege.
Válasz #2737. hozzászólásra
Ezt sokan elfelejtik hozzátenni!!!!
Mi felénk a legnagyobb magángazda? ( 3 falura van rálátásom, kb. 4000 ha)
kb. 400 hektárt művel. 90-ben kezdte kb. 100-150 ha saját földel.
Egy két dolgot privatizáltak az állami gazdaságból. Dominátor kombájnt stb..
Eladtak egy Balaton parti nyaralót. A politikához is közel állt, gyakorlatilag minden pályázatot megnyert.
De, így sem volt neki könnyű mivel két Tsz , ma már az egyik Zrt. a határ 60 százalékát ma is műveli. (mindkettő már egy család tulajdona, a volt vezetők szétlopták és eladták)
Válasz #2711. hozzászólásra
Hulus komolyan gondoltad ezt amit lejjebb leírtál? Ha kicsiben kezdtetek ti zöldségeket termeltetek, meg állattartással foglalkoztatok?
Leírom én is a nézetemet. Sok kis gazda akik 20-200 ha közötti területen gazdálkodik nincsen mindenkinél olyan talajadotság hogy kertészkedésbe fogjon. Itt van az állattartás amit említettél. Többségük othon a házánál van a gépparkja és az állatálománya ha nevel, mivel nincsen megvéve semien TSZ telep ahol az állattartással nagyban foglalkozhat. Háznál ha szerencséje van nevelhet kisebb mennyiségü állatot. De elég ha valami városi megveszi az utcában az egyik házat, odaköltözik és mindjárt zavarja hogy a kutya ugat, a kakas kukorékol és ne is beszéljünk az istálóból terjedő büzről amit szó nélkül nem hinném hogy hagyna. Családi házak között állattartással foglalkozni mint vállakozó nem ép egy szerencsés megoldás. De ahol a szomszédságban nem szólnak semmit azok szerencsés emberek. Ismerjük be hogy sok falusi akik nem foglalkoznak mezőgazdasággal sokan belőlük a kertjüket befüvesítették, medencét is létrehoztak a nyári relaxálódáshoz, meg egyebek. Ma már a falusi kép nem azt jelenti hogy aki ott lakik töbnyire a mezőgazdasággal foglalkozik. Ahogy változik a világ úgy a falusi élet is.
Rövid gondolat" a traktor vásárlástól jól elkanyarodtatok. Mindenki a saját lehetőségéhez mérten gazdálkodik. Szerintem a sok 100 vagy 1000 ha-t nem a dolgos kicsi kezével vásárolta senki,de kinek a pap kinek a papné ezt így mondják. A 100ha alatt gazdálkodók is emberek,sőt nekik a kis területen még jobban oda kell figyelni a termelésre,mert abból kell megélni.
Válasz #2733. hozzászólásra
Csak hogy idáig külföldön is 100-200 ezret kaptak támogatásként, abból meg egész szépen tudtak fejleszteni. Mire megszűnne a támogatás ott is addigra egy 2x-3x jobban felszerelt gazdaság marad ott, mint nálunk.
Meg már a birtokrendszer is kialakult náluk, volt rá idejük bőven, nem egy szegény rendszerváltás után kellett összeszedni darabonként.
Válasz #2727. hozzászólásra
Hát azzal gond van.Idény "tartós munkanélküliekkel" szüreteltettem 4után elzavartam őket a pi...ba ,4óra munka után már minden bajuk volt.És ezek az emberek általában hülyék mindenhez.Aki valamire való szaki az meg húz ki külföldre.
Válasz #2732. hozzászólásra
-> egyébként is azért támogatnak, hogy olcsóbb legyen az élelmiszer és maradj falun a fenekeden
Válasz #2732. hozzászólásra
ne félj, nem miattunk van, a francia, német, spanyol kis parasztok miatt van, mi csak haszonélvezői vagyunk a dolgoknak. Egykönnyen nem szűnik meg, de már most is látszik a ZÖLDÍTÉS-nél, hogy inkább a tájkertészet irányába terelik a dolgot.
Válasz #2730. hozzászólásra
Én annak örülnék, ha egy fillér támogatás sem lenne...sok dolog helyre rázódna..lehet amilyen stabil lábakon áll az Unió, nem is kell olyan sokat várni erre.
Válasz #2730. hozzászólásra
Állítólag mint már írtam az uniós elvek, bírtok méretek a mérvadók huszon valamennyi lesz a bázis, sokaknak keserű lesz az édes is.
Válasz #2729. hozzászólásra
1000heki, fölött 100felett fokozatosan csökken
Válasz #2718. hozzászólásra
Szerintem ez csak egy ígéret, de nem lesz belőle semmi. Sose lesz olyan, hogy 100 ha felett nincs támogatás. Meg amúgy is ki lehet játszani mindent.
Aki olyan helyen van, hogy ilyen döntést hozhatna annak van elég sok föld és magával senki nem babrál ki.
Válasz #2718. hozzászólásra
bár igazad lenne, de ott elröhögtem magam kínomban mikor a "KEMÉNYEN" és a "DOLGOZIK" részekhez értem
Válasz #2721. hozzászólásra
Már most probléma van a munkaerővel!
Nincs már lassan olyan Tisztességesen dolgozó/dolgozni akaró (értve itt a munkanélkülieket) ember akit pl.: szüretre igénybe lehetne venni.
Válasz #2721. hozzászólásra
Munka erővel már régen probléma van.
Felénk az igazi munkaerő bázist csak csak a .... kisebbség jelenti .
Más náció már ebben a műfajban már nem dolgozik.
Ezért is kénytelenek a gazdák extenziven gazdálkodni.
Még ha csak egy Mtz-50-est vesznek is.
Moderálta: (3932) 2013-12-29 12:28:21
Válasz #2721. hozzászólásra
Ez az,nekünk régebben volt10-12 tehén,bika.Ha 3 napig hordtuk a takarmányt 3 garnitúra újmagyarral kellett megoldani mert másnap már nem jöttek.Ennyit az élőmunkáról,inkább növény és magam csinálom.
Válasz #2718. hozzászólásra
20-23 ha körül beszélgetik azt a százat.
Válasz #2721. hozzászólásra
a BIO-nál szerintem az átállási időszakkal, illetve az alatt van a probléma
Válasz #2720. hozzászólásra
azért nem mindegy, hogy abból mennyi a saját tulajdon
Hulus: ti AKG-sek vagytok?
Válasz #2711. hozzászólásra
Intenzív gazdálkodásnál probléma lesz a munkaerővel is. Bió terméket elég korlátozott mennyiségben tudsz értékesíteni jó áron.
Válasz #2714. hozzászólásra
Meg még 50 alatt is.
Nagy ott a probléma ahol csak a nagybirtok gazdaságos.
Némely ember úgy tesz mint ha Magyarország Ausztrália méretű lenne.
Kecskefarmhoz meg nem is kell majd olyan sok Jd.
Válasz #2718. hozzászólásra
-> illetve odakint már régóta "rendezettek" a birtokviszonyok, nálunk még mindig nem állt be. Ott ha van 50 hektáros gazdaságod, akkor azzal kell kalkulálni, az valószínű nem lesz se 100, se 30 egyhamar, ami pénzt megkeresel elköltöd gépre vagy magadra
Remélem bejön amin a kamara keményen dolgozik,nem lesz 1000 heki felett támogatás,100hekiig lesz 100%,és afölött szépen fogy,és akkor a nagyoknak kell kecskéttenyészteni
Válasz #2714. hozzászólásra
-> sokat számítanak a földadottságok, csapadékviszonyok, meg a tudás
-> nyugaton se hülyék, ott volt 2-3 generáció a gépesítésre, és az azért nem mindegy, hogy mennyi idő alatt kell/kellett felépíteni egy-egy gazdaságot. Aki itthon "nulláról" indult, annak volt rá kb 20 éve eddig, szóval nem lehet összehasonlítani sem. Ha ott állt volna udvarban öregapám 30 éves Fendt-je, akkor legalább nem traktort kellene mindjárt az elején venni..