Hirdetés
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Zetor 50 Super új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Zöldítés, öko-célterület: 2015-ös SAPS (?) alaptámogatások új
- Húsmarhatartás a Kárpát-medencében új
- S.O.S. új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Egytengelyes traktor új
- Napraforgó ára új
Cikkajánló
Hirdetés
138 hozzászólás
Válasz gepesz73 #137. hozzászólásáraMiért jó, hogy mennyi egy hektár föld?
Ez komoly?
Nem olvastad az előző statisztikát a nyugat európai földárakról?
Te tudnál 10-20 millióért venni 1 hektárt vagy bármelyik Magyar gazdálkodó?
Ne viccelj már
Így se tudunk mit kezdeni olyan befektetőkkel akik a nem mezőgazdaságból származó pénzből vesznek földet.
Válasz termelo #136. hozzászólásáraMegint hogy jön ide hogy ki hova szavaz???
Legyen már szakmai fórum!
Annyit mondtam hogy miért jó az hogy például megszabja az állam hogy mennyit ér egy hektár föld?
Mert ugye volt ilyen is.
Aki el akart adni nem adhatta annyiért ami a piaci értéke. Ezt már eltörölték. Olyan sokszor változik a földtörvény hogy még az ügyvédek se tudják követni.
Válasz gepesz73 #134. hozzászólásáraHa nem lett volna a földforgalmi szabályozás akkor most én kb 30-40 hektáron gazdálkodnék és dolgoznom kellene.
Így viszont eltartok egy 5 fős családot+2,5 embert.
Az itteni gigacég meg az Araboké lenne voltak itt rá tárgyalni csak pont a földtörvény végett nem jött össze az üzlet.
Na ebben mi lenne a jó?
Amúgy meg ha nem tetszik szavazz a Doblevre majd lesz Ejus törvény meg piac.
Felvásárolnak mindent a nyugatiak és mehetsz dolgozni ha neked ez jobb...
Válasz .Feco. #133. hozzászólásáraNem tudom miért erőlködsz ennyire és fordítod el szándékosan a valóságot.
Oda van írva:
2022-ben a szántó átlagára 2,1 millió forint volt hektáronként, egy hektár szántót 81 600 forintért lehetett bérbe venni – derül ki a statisztikai hivatal friss kiadványából.
Szántó azaz nem gyep bérleti árak
A német példán is megbuktál, az elérhető információk alapján leírtam a szántóra egyébként pofon egyszerűen kiszámítható bérletet. Az Állami földes történet sem releváns, eleve az ország területének elenyésző százalékáról volt szó aminek a javát el is adták...
A diszkós példa tökéletesen illik rád, az Állam azt szeretné, hogy a 10 havernak meglegyen a tíz nője te viszont mind a tizet akarod egyedül a többi meg így járt.
Közben a 10-zel meg nem is tudsz mit kezdeni
Az nem zsebben turkálás hogy őszintén megmondod mennyi területet sikerül összeszedned pláne hogy a támogatáskereső meg az opten segítségével általában kiderül.
Válasz .Feco. #133. hozzászólásáraSzerintem se jó dolog ,hogy bele nyulkálnak a piaci alapon működő dolgokba. Szabályozza az magát, ha van kereslet akár bérletre akár vételre akkor kialakul egy ár. Helyi viszonyoknak megfelelően
A földtörvényt is miért kell negyed évente modosítgatni nem értem.Ilyen alapon bele lehetne nyúlni az ingatlan árakba is ott is elszabadultak az árak.
Válasz termelo #130. hozzászólásáramár ne is haragudj, de én ugyanabból a cikkből számoltam amit te linkeltél be, csak épp elolvastam ami oda van írva.. Ez alapján a német országos átlag szántó és gyep esetében 378 eur, ami 145e ft. Ugyanaz az átlag ami magyarországon 81600. Mint ahogy itthon is az átlagban benne vannak a gyepek amik sokszor filléres összegen mennek, benne vannak az állami földek amiket anno 30-50 évre adtak bérbe 1250 ft/ak értéken, benne vannak a szíkesek amik rohadt magas ft/ak értéken is filléres dolgok, benne vannak a 10-20 éve kötött és azóta is változatlan áron fizetett szerződések, és így jön ki egy átlag.... Ez alapján tehát a német földbérleti árak kb 77%-al magasabbak az árak...
Nem szokás senkinek a zsebében turkálni, sem nyílvános fórumon sem magánbeszélgetésen senkin ek semmi köze hozzá, hogy ki mit és mennyiért vesz vagy ad el, vagy bérel, vagy csinál bármit amit akar...
Ez a ki olvassa és ki nem olvassa a fórumot mindig feljön a terményáraknál is, de valójában teljesen irreleváns. Van egy bérbeadó aki neked adja a földet. Hallja, hogy én mennyiért bérelem, és akkor mi van? te adsz neki annyit? nem. Én kibérelem előled? nem hiszem... Akkor meg? kereslet-kínálat...
Az egész vita abból indult ki, hogy helyben miért vitathatja egy állami szerv a díjakat... Ugyanis jelen szabályozás szerint a probléma éppen az, hogy én hajlandó lennék helyben többet fizetni, mint aki előhaszonbéreltre jogosult, de jelen szabályozás szerint ezt nem tehetem meg, ami nevetséges.... Ha tudok és akarok többet fizetni a földért mint helyi tízkecskés suttyó, mert hatékonyabb vagy, mert kevésbé vagyok mohó vagy nagyobb a kockázatvállalási hajlandóságom akkor is a törvényi piackorlátozás miatt ezt nem tehetem meg. Másik olvasatban ez hatékonyságnövelés is egyben: Ha többet fizetek kénytelen vagyok hatékonyabban termelni, kénytelen vagyok költséget csökkenteni, aki meg erre képtelen az hátrányba kerül. tíz csaj van a diszkóban, 16-an vagyunk csávók, lehetünk mi nagy haverok, meg iszogathatunk de akkor sem jut mindenkinek csaj, szóval előbb-utóbb verseny lesz, amit 10-en megnyernek, 6-an elvesztenek...
Válasz termelo #130. hozzászólásáraSzerintem, ez olyan, mint, amikor 5 vak ember elmondja, hogy szerinte milyen az elefánt.
Itt a hajdúságban teljesen más a Keleti-focsatorna egyik illetve másik oldalon a piaci ár.
Hogy megnyugtassam magamat, megkérdezem milyen foldberlesi lehetőség van. Szerintem még nincs.
Jövőbe látók szerint majd lesz.
De egy másik topikba írom.
Válasz Nagy Péter 40 #129. hozzászólásáraÉn ettől kicsit borúlátóbb vagyok.
Itt még a legnagyobb "tűz-közeli" cég is jelenleg nullán fut 120-as bérlet mellett.
Az országban annyira elaprózott a birtokszerkezet, hogy lehetetlen pár cégbe integrálni és az EU sem ezt támogatja.
Az itteni termelők ha ráhagynák a gazdálkodást parlagon lennének a földek. Ha át is venné egy cég nincs ember aki ráülne a gépekre. Nemhogy a plusz területeket nem tudnák művelni hanem jelenleg is rendkívül komoly csúszások vannak a munkaerőhiány végett...
Válasz .Feco. #128. hozzászólásáraAzokkal az adatokkal számoltam a gyep területnagyság és bérleti díj függvényében amit a Német oldalakon találtam. Ezek alapján nem igaz amit te állítasz.
Tételezzük fel, hogy egy laikus itt az oldalon tájékozódik.
Te állítasz valamit aminek nem lehet leellenőrizni a valóságtartalmát és csak egy pontra látsz rá egy halmazból.
Én amiket megosztottam az interneten elérhető. Természetesen én sem tudom ezeknek a valóságtartalmát leellenőrizni de például itt egy KSH-s adat:
Termőföldárak és bérleti díjak: friss adatsor a KSH-tól
2023. 11. 08., 19:10 :
2022-ben a szántó átlagára 2,1 millió forint volt hektáronként, egy hektár szántót 81 600 forintért lehetett bérbe venni – derül ki a statisztikai hivatal friss kiadványából.
Gondolom rögtön rákontrázol, hogy a KSH hazudik és a többi.
Csak nem tudom mit akarsz elérni ezzel a tevékenységgel. Te egy emberként szajkózod hogy 200 e a bérlet de eddig a percig nem írtad, hogy mekkora területet sikerült pl. tavaly kibérelned plusszab.
Én nem gondolom ,hogy bármi értelme lenne annak amit csinálsz azon kívül, hogy befolyásolod az olvasókat hiszen mint tavaly kiderült a bérbe adók is olvassák a topicot.
Ha jóérzésű gazdálkodó lennél akkor nem akarnál kibaxni a kollégáiddal.
Válasz termelo #127. hozzászólásáraMagyarul.
https://www.agrarszektor.hu/fold/20230105/ijeszto-ami-a-foldeken-zajlik-pokoli-a-dragulas-mar-ennyibe-kerul-egy-hektar-41922
A jövő miatt meg nem kell aggódni. Magyarsági szempontból jobb esetben te és én is Lölönek meg Csányinak tartjuk karban a földjeinket rosszabb esetben nyugati vagy amerikai cégeknek..
Elég meg nézni milyen változások mennek végbe az elmúlt 2 évben.Akik eddig teljesen csak bérmunkára hagyatkoztak azok előként adták bérbe a földjeiket mert totál bukó nekik.
A kisebb gazdaságok akik jórészt maguk csinálták csak mondjuk az aratást ,kukorica napra vetést vagy permetezést csinálták bérbe azok egy része bérbe adta másik fele meg "előremenekült" és vett egy 40 éves dominátort és azt "szögelgeti" mert amíg 20 ezerért arattak addig jó volt most meg már hogy 33-40 között van már sokkalja.Permetezésnél detto hogy jó volt amíg 5 ezerért ment a 24 méteres most meg 400-ért vesz a habiban egy 12 méteres 600 literest.. Kukorica vetésnél is amíg 7 ezerért mentünk addig az volt a kérdés hogy "Peti holnap eltudnátok jönni vetni 20 hektár kukit?" tavaly meg az volt hogy " régen volt nektek is SPC-tek nincs meg véletlen a nyomjelző mert vettünk egyet csak nincs hozzá"
Nyújtja mindenki amíg tudja de a tendencia elég világos.A jövedelmezőség növekedésére nem sok sansz van örül az ember ha tartani tudja a szintet viszont amire elakarod költeni az 5 évente duplázódik...Tehát egyre több több föld kell hogy szinten maradj.
Pont ezt látni hogy a nagyobbaknak egyre több földje lesz míg a kicsik eltűnnek a süllyesztőbe..
Válasz termelo #127. hozzászólásárafura egy matekot tanultál te...
378 eur az országos átlag náluk, ha 28% gyep (ami országos szinten biztosan nem igaz, vannak régiók ahol az a 28% az inkább 70, míg más régiókban meg 20, plusz a nem használható gyepet nyílván nem adja bérbe sem pénzért, ezért az átlag bérleti díjban sem szerepel), tegyük fel hogy a gyepre a bérleti díj a támogatás fele, tehát kb 150 eur, tehát a maradéknak 466 eurónak kell lennie, hogy az átlag kijöjjön.
De ha a kiugró területeket nézzük, a gyep mivel nem hoz hasznot, csak a támogatást így az nyílván kb ugyanannyi lesz, így ott már 640 eurót kell adni a szántóért ahhoz, hogy az átlag 500-ra jöjjön ki...
Válasz .Feco. #122. hozzászólásáraIgazad van ezt korrigálni szükséges!
Kb. számok:
10 ha átlagbérlet bérlet kint 1 450 e
összterület 28 %-a gyep azaz 1450 e ből lejön kb 280e (kinti gyep bérlettel számolva)
marad 1170 e ezt osztva 72 % vel kijön 162.500 Ft/ha
Úgy hogy a gyepek jelentős százaléka valami környezet védelmi anyám-kínja végett nem is használható...
Egyébként elhiszem, hogy jelentős különbségek vannak az országokon belül de ha ez így folytatódik összeomlik a mezőgazdaság.
Most sincs egy fiatal sem aki labdába tudna rúgni mellettünk ha mi nem leszünk ki fog elkezdeni gazdálkodni ekkora beruházási igény és ilyen kis jövedelmezőség mellett?
Válasz .Feco. #125. hozzászólásáraazért nem tüntet senki, mert mindenki elhitte, hogy még ennél is lehet rosszabb. mert mindenki azt hiszi, hogy még mindig van veszíteni valója. ha majd megtapasztaljuk, hogy ettől már nem lehet rosszabb, hogy nincs már több veszíteni való, akkor majd lesz tüntetés.
Válasz termelo #124. hozzászólásáraNekem nem kell bizonygatnom semmit. Kint voltam, beszéltem velük (Amerikában és németországban is), nem a kisujjamból szoktam kiszopni amit mondok, nyilván minden vidék más és más, ahol egy faluban egy termelő maradt ott annyi a bérleti díj amit az az egy termelő ad a tulajdonosoknak, ha korrekt akkor többet ad, ha gátlástalan akkor kihasználja a helyzetét. Itt csak a településen belül is több száz önálló termelő van, és ezres létszámú földtulajdonos, és mivel minden környező településen is ugyanez igaz így nagyjából piaci iszonyok alakulnak ki. Aki többet ad többet visz aki kevesebbet az kevesebbet, vagy elfelé viszik tőle. Ennyi.
Itt sosem lesz egyetlen paraszt sem az utcán, sok-sok éve lefizetett már mindenkit a kormány aki képes vagy hajlandó volt megszervezni egy ilyen tüntetést, a valódi érdekvédelmi szervezeteket szétverték vagy átvették a hatalmat, mindehol hűbéresek ülnek, 2015 körül kiosztották a feudumokat is, a támogatásokat meg nem sietnek kifizetni, hogy legyen mit visszatartani ha valakinek nagy lenne a pofája, szóval nem nagyon fenyeget a veszély senkit, hogy elállják a a traktorok az útját...
Válasz .Feco. #121. hozzászólásáraÉn tudtam, direkt hagytam így csak kíváncsi voltam a reakciódra mert ha átszámolod hektárba akkor is kurvára kevés jön ki az általad mondotthoz képest.
De nyilván neked nem az elérhető adatok és az általad elmondottak közötti különbség a lényeg hanem, hogy bizonygasd a magas bérlet létjogosultságát.
Megjegyzendő, hogy ott kint is vannak a parasztok az utcán.
Ha azt akarod hogy itt is ez legyen csak folytasd a reklámot...
Azt viszont nem árultad el, hogy 200e ért hány hektárt tudtál plusszba bérelni pl. tavaly és hogy a pillanatnyi elmezavart leszámolva ez fenntartható-e.
Válasz termelo #119. hozzászólásáraNem biztos hogy jók a számok. Az USA-ban a teruletet acresben mérik, smi olyyn 0,4ha. A Google fordító általában az acres-t hektárnak fordítja, amiből elég nagy eltérés adódhat.
Válasz termelo #120. hozzászólásáraFelhívnám a figyelmed rögtön az első bekezdésre: szántó ÉS GYEP. Tehát ez a teljes országos átlag így 378 euró, átszámolva 145eFt, amit valószínűleg nem a gyep fog megdrágítani... De ez tartományfüggő, maga a cikk is részletezi, hogy németországban sokkal nagyobb a területi eltérés, mint európa más részein, a legolcsóbbak a volt keletnémet tagállamok, de fejlettebb vidékek, mint Észak-rajna-vesztfália ott a gyepekkel ÁTLAGOLVA is 500 eurót meghaladó számok jönnek ki...
Válasz termelo #119. hozzászólásáratalán ha nem a google-re bízod a fordítást, akkor kiderül hogy a cikk acre-re vonatkozik, ami 0,4046 ha...
Válasz .Feco. #117. hozzászólásáraMég 400 euro sincs az átlagos hektáronkénti bérlet németben, itt a cikk:
https://www.agrarheute.com/management/finanzen/pachtpreise-rekordstand-so-teuer-pachtland-fuer-bauern-606658
Válasz .Feco. #117. hozzászólásáraGoogle ezt adja ki fordítás után:
Mennyibe kerül a termőföld bérlése az Egyesült Államokban?
Az Egyesült Államokban 2023-ban 155 dollárral hektáronként 7 dollárral magasabb volt a termőföld átlagos bérlése, mint 2022-ben. Az öntözött szántóterület átlagos hektáronkénti díja 237 dollár volt (a 2022-es 227 dollárhoz képest), a nem öntözött szántó pedig 142 dollár volt (feljebb). 135 dollárról 2022-ben).2023. okt. 6.
Vetőmag költségek
A vetőmag költségei a 2000-es hektáronkénti 33 dollárról 2022-re 117 dollárra nőttek, ami átlagosan 6%-os éves növekedést jelent. Az előrejelzések szerint a vetőmag költségei a 2023-as és a 2024-es termésévben is elérik a rekord 126 dollárt hektáronként. A bevételek megosztása alapján a vetőmagköltségek 2015-ben 16%-ot értek el, 2007-ben pedig 7%-os mélypontot értek el. A 2023-as és 2024-es előrejelzések szerint a vetőmagköltség aránya 11%, illetve 12% lesz a terményből származó bevételekből, ami közel van az átlaghoz. 11% 2000 és 2022 között.
Ez az Amerikai statisztika jóval alatta van a te állításodnak mind a bérlet mind a vetőmag ára alapján
Válasz termelo #115. hozzászólásáraMiért lenne paradox hogy egy 15-20 éves megtérülésbe nem akarok belemenni?
idén maradt annyi tavaly meg csak a búzán volt meg, a kukorica bukta volt .
Persze soknak tűnhet de ha a gép árakat és föld árakat nézed az jön ki hogy egyre több és több föld kellene hogy tartani tud az elmúlt évek szintjét.
Minek vennék túlárazott gépeket ha megvan a teljes gépparkom és minden évben hajlandó vagyok pénzt és időt áldozni rá hogy jó állapotban maradjanak?
A kombájnnál már levezettem miért nem cserélném le.
Elmondhatom ugyanezt hogy crone bálázó se kell 22-25 misiért mikor tavaly kb 600 ezerből felújítottami és 1900-2000 bálát legyártott.
Egy dolgot kell elfogadni hogy attól hogy úgy raktam le hogy működik nincs gond vele az nem azt jelenti hogy átnézés nélkül és hogy "még bírja" elven javítás nélkül küldjük bele a szezonba.
Lakást csak a gyerekeknek vettem.Pluszba nincs hogy üzleteljek vele.
Földbérletekbe van fektetve kisebb rész nagyobb rész meg OTP papírba plusz állampapírban van még egy rész.
Válasz termelo #112. hozzászólásárasok%, a 4-500 eur is 200e már, ha 5 évből 2 évben van speciális kultúra (azért sok gazdaságban ez itthon is így van) akkor is az átlag bérlet már 7-800 euró.
Amerikában máshogy számolnak. ott a reményárak lényegesen alacsonyabbak, a költségeik pedig minden elem esetén magasabbak: a GMO vetőmag hektáronként 150-200e, sok vegyszer, sok műtrágya, öntözés egyszerű búza és kukorica esetében is, mindehez sokkal alacsonyabb terményárak párosulnak.
A magas hozamot elérő gazdaságok is kevés nyereséget érnek el egy hektár földön, csak qva sok van egy-egy gazdának, így összeségében jól jön ki a végén.
Én azt látom, hogy a hazai mezőgazdaság is erre megy: qrva sok költség és alacsony árak. Ha talpon akarsz maradni sok föld kell, ha te többet adsz érte mint a másik akkor lesz földed, ha nem akkor nem lesz, és mivel a föld szűkös erőforrás így azoké lesz akik hamarabb kezdenek érte többet adni.
Válasz Nagy Péter 40 #114. hozzászólásáraA mai világban a területalapúnál fél méter az már qurvasok.
Engem 281m2 eltéréssel megtaláltak és még a mai napig egy forint támogatást sem kaptam
Mondjuk legalább nem bsztam el
Válasz Nagy Péter 40 #113. hozzászólásáraNem kötekedésből, semmi bajom nincs veled de eléggé paradox, hogy szerinted 200e marad egy hektáron ennek ellenére drágállod a földet és nem veszel, gépet venni meg minek...
Lakásokat, nyaralókat valamit csak veszel?
Válasz termelo #111. hozzászólásáraIgen ott mert akkor vetettük a miénket mikor mérette a sajátját.Mutogatta hogy fél métert elcsalt.. mondtam hogy az óriási veszteség..
Válasz termelo #103. hozzászólásáraAz azért erős hogy jelenlegi gazdasági helyzetben is pörögnek a 200 pluszos bérletek mikor az országos átlag ha jól olvastam múltkor 100 fölött van kicsivel.
Nekem is van olyan bérletem de az még a 10-13 ezres búzánál született most 150-160 a plafon ami még így se kevés főleg hogy már 3 éve aszály van és bár állítólag jelenleg dél keleten a belvíz az uralkodó ennek a környékemen nyomát se látom ha csak arra nem értik hogy a szikes rossz földeken pár helyen van egy kis tócsa.. 2021-ben ilyenkor azokon a földeken hullámzott és még vetésnél is kerülgetni kellett..
Nézőpont kérdése. én abban nem látom a potenciált hogy most a gépparkot újítsuk.
Szted annak van értelme hogy a 12 éves claasomat lecseréljem egy újra 130-140 misiért?
Ha meg beakarom adni a régit kapnék érte 45-50 misit.Tehát cirka 90 misit kellene beletennem így vagy úgy.
Ehhez nézve hogy tavaly kb 2.5 misit költöttem rá és levágott hiba mentesen bérmunkával együtt kb 400 hektárt az kb 6 ezer pár száz forint költség hektárra vetítve sztem nem kérdés melyik a jobb megoldás.
Annyira elszálltak a gép árak hogy komolyan megkell fontolni érdemes e cserélni vagy inkább "szögelni".Ha nem sajnálja rá az ember a pénzt fellehet újítani olyan szintre hogy hibamentesen menjen.
Az újak tartosságáról nem is beszélve hogy sokkal kevesebb hibamentes üzemórát bír mint a 10 évvel ezelőtti társai.
A földbérlet egyszerűbb mert minden évben látod hogy mi az egyenleg megéri e bérelni azt ami megvan és még többet bérelni vagy csak tévút.
Ilyen terményárak hitel kamatok és gépárak mellett egy komolyabb új gép vásárlása könnyen "öngyilkosság" lehet.Nem a géppark fog leamortizálódni hanem az ember....
Én jelen helyzetben nem mennék bele ilyen költekezésbe még ha elmondásod alapján le is maradok valamiben azokkal szemben akik most újítják a gépparkot.
Inkább kelljen aggódni a bérletek miatt amihez nem kell hitel minthogy évekig azon kelljen agyalni hogy kijön e az új gép ára ilyen árak mellett.
A földvásárlás ugyanaz most pár ember felénk belement ebbe a 3.5-4 misis árversenybe ami nálam kb a gépekkel egyenértékű elborult áremelkedés..
Tegyük fel van egy hektáron 200 ezres haszon 15-20 év mire megtérül...Ahhoz hogy ez most sikerüljön az időjárásnak és a saját munkádnak is közel tökéletesnek kell lennie mert a termény árak növekedésére nem sok jel mutat...
De az is lehet hogy csak én látom borusan a helyzetet és megéri újítani a gépparkot és földet venni..
Válasz .Feco. #110. hozzászólásáraMit nem jól tudok?
Én nem másik kontinensről beszéltem, valamelyik agrárújságban olvastam, hogy nyugat Németországban 400 euró az átlagos bérlet az kb 150 ezer amit már nem tud kitermelni mert mint láthatod hőbörög a paraszt.
Szerinted a terület hány %-át használja a német földeknek biogázüzem vagy burgonyatermelő?
Ez vicc...
Én úgy látom, hogy demoralizálta az embereket, hogy fejlődtek a parasztok valamit tenni kellett.
Előállt 1-2 olyan ember mint te és itt ott felverték a bérleteket de nekik mindegy is ha nem keresnek majd a gazdájuk gondoskodik róluk
Válasz Nagy Péter 40 #108. hozzászólásáraOtt voltál amikor a földmérő kimérte?
Válasz termelo #103. hozzászólásáranem jól tudod... Illinois-ban az öntözetlen földet átszámolva kb 250eft-ért, az öntözöttet kb 400-450e-ért bérlik (ott az a rendszer, hogy a földtulajdonos ruház be öntözőre., mert úgy többet kap a földért)
Nyugat-Európában változó a helyzet, németországban pl. sok helyen éves bérlet, van és úgy lesz vetésforgó, hogy egyik évben a búzatermelő veszi ki, másik évben a burgonyatermelő. harmadik évben a biogáz üzem... És ott versenypiac van, pl. biogáz üzemek 1000-1500 eurót fizetnek a földbérletért, burgonyatermelők akár még többet... sima búzatermelők is 400-500 eurokat mondtak...
Válasz termelo #107. hozzászólásáraNekem nincs sztárügyvédem, nem is állítottam soha, hogy lenne.
Viszont te neked bazi nagy a pofád és konkrétumot te sem raktál le eddig az asztalra (pl. bírósági ítélet száma stb..).
Válasz termelo #96. hozzászólásáraIsmerem a határait.Egyik oldalt az én földem határolja a másik oldalon meg a nagy gazdának ki van karózva.
De ezen nem múlik akkor kiméretem.
Válasz Megmondó #105. hozzászólásáraÉs ezen kívül van még 7 másik lehetőség a földhasználat igazolására de kár olyannak segíteni akik sztárügyvédekkel dolgoznak úgyis jobban tudják
Válasz Megmondó #105. hozzászólásáraNem mind1ik, felénk elhajt a francba.
Válasz JD 4630 #104. hozzászólásáraJegyző leigazolja
Nemtudtad?
Válasz termelo #102. hozzászólásáraFöldhasználat nélkül, hogy lehet jogszerűen szánót művelni?
Erre válaszolj nagyszájú!
Válasz Nagy Péter 40 #100. hozzászólásáraItt is vannak kiugróan magas bérletek mint Feco-nál.
Ha érdemes drágán bérelni csak a többi hülye akkor kíváncsi vagyok az előremenetelre.
Ilyen esetben 1 év alatt hány hektárral nőt a bérelt terület?
Tavaly hány milliót költött el hitel nélkül földre, gépre.
Mert aki itt drágán bérel az jelenleg piaci alapon nem jut sehova. Azt hiszi, hogy milliomos mert milliókat "pörget" közben meg leamortizálódik a géppark meg az ember is, úgy elmegy felette az idő, hogy még világot sem látott...
Ha ez így fenntartható lenne a nyugati parasztok miért hőbölögnek?
Ha jól tudom ott még ennyi sincs a bérlet...
Válasz JD 4630 #99. hozzászólásáraHa volt AI esetében releváns birtokvédelmi tapasztalatod akkor segítségképp megvolt a lehetőséged, hogy előadd de nem tetted.
Most akkor minek hozod fel ide?
Meg, hogy bíróságon is; de minek írod, hogy sajnos ?
Ez ne haragudj de nem információ hanem xar.
Itt menőzöl, hogy van 2 sztárügyvéded azt 1 ilyen egyszerű dolgot nem tudsz
Eddig fikáztál meg jobban tudod ezek után 1 ép ész érvet mondj, hogy miért segítsek?
Válasz .Feco. #97. hozzászólásáraMert vagy nem volt ennyire komplikált eseted vagy nem tudtad hogy ezzel milyen előnyökhöz juthatsz.
Válasz .Feco. #95. hozzászólására2. ismerős ezt eljátszotta tavaly de a második földet elutasították de ott ugyanaz volt az ügyintéző így lehet csak azért de sztem ezt is nézik már hogy van e folyamatban lévő ügye is.
3.Lehet hogy felétek északon ezek a 200 as bérletek "alapok" de az ország nagy részén köszönő viszonyban sincsenek a szted nem is kiugró összeggel.
Öntözési lehetőséggel még van is benne ráció de anélkül érdekes főleg most ilyen időjárás meg felvásárlási árak mellett.
Nem mondom láttam én is 200 as kifüggesztést idén felénk is azzal hogy csak 1 évre és dinnyét termeszt majd ősszel vetve lett búzával de az biztos csak takarónak van...
Na amíg nem ellenőrizik addig mindig lesz ilyen.
4. Nem vagyok naprakész de 2 éve még belelehetett írni hogy a bérlet kezdetétől lehet fizetni. Mintha még a tavalyiaknál is lett volna olyan aminél májusban és októberben kell fizetnem de ez nem 100%.
Ebben az egyben egyetértünk hogy lehessen előre fizetni , Ha nem is a kis földek esetében de mondjuk 10 hektár fölött már engedni kellene.
5.Lehet így is beállítani hogy aki elviszi egy kis rohadék és rosszul fog bánni a földdel és még a termelő kolléga által jó párszor emlegetett részre hivatkozva az eredeti bérleti díjat "megsarcolja".
Meg az is előfordulhat hogy egy normális gazda viszi el aki a jó gazda gondosságával műveli a földet és a szerződésbeli bérleti díjat fizeti.
Válasz termelo #89. hozzászólásáraFöldhasználat nélkül, hogy lehet jogszerűen szánót művelni?
Voltunk jegyzőnél 1 esetben kaptunk birtokvédelmet, de ez régi történet.
Bíróságon is sajnos, és van 2 ügyvédem is, egyik a perekre, másik a szerződésekre, sajnos ilyen a világ, viszont én szerencsére pl. 1 négyzetmétert nem buktam hibás szerződés vagy hibás elfogadó nyilatkozat miatt.
Válasz A.I. #58. hozzászólására#58
Átolvastam, de csak azt írtam le, amit akartam, most kicsit számszerű leszek.
23. október, a területről amiről szó van, le jár a bérleti szerződés.
November a volt haszonbérlő kiteszi ajánlatát, arra hivatkozva, hogy Ő helyben lakó földműves. Látva ezt, mint fiatal termelő tettem rá elfogadó nyilatkozatot, mert rangsorban előrébb voltam. Ennek megfelelően januárban be is jegyezték jogerősen a földhasználatot a nevemre.
Kérdés lényege az lett volna, hogy mi lesz így a mezei leltárral, mert mikor vetett még valószínűleg volt használata, mikor viszont ki akarta bérelni újra, akkor már nem, mert lejárt(benézte, elhibázta, nem tudom miért hagyta lejárni, szerintem ez itt most nem is releváns).
Egyébként mindenkinek köszi a hozzászólást.
Kicsit azt érezni, hogy ahány ház annyiféle szokás, gyakorlat a hivatalok részéről, azért ennyi féle tapasztalat.
Egy biztos, ahogy Csuti írt, semmi képen nem kell a jogrendszer tárcáját hízlalni, míg van rá esély, hogy meg lehet egyezni!
Mégegyszer köszönöm mindenkinek!
Válasz termelo #96. hozzászólásáraMég soha nem mérettünk ki földet földmérővel adásvétel vagy bérlet után....
Válasz Nagy Péter 40 #94. hozzászólásáraHát valahogy birtokba kell lépned ha valaminek nem ismered a határait akkor hivatalosan, hogy kezded el művelni?
Pl. a szomszéd belevetett ő meg nem mérette ki szántás előtt és a többi...
Egyébként jelenleg ő van birtokban de te a termesztésnek olyan szakaszában vagytok, hogy nem vagy köteles ezt tűrni és a földmérő közreműködésével önbíráskodás nélkül át tudod venni a területet. Másrészt a szándékos károkozás is ki van zárva mert egy szántást úgymond nem lehet tönkretenni. Ennek az árát meg törvény szerint rajtad nem követelheti. Azt az állapotot meg fel kell venni valahogy hivatalosan ami jelenleg van. (Én még le is fotóznám...)
Elvileg neked ugyanebben a "szántott" állapotban kell majd visszaadni a tulajnak ha lejárt a bérlet persze ha a szerződésben más kikötés nincs és a többi.
Válasz Nagy Péter 40 #88. hozzászólására2, mivel jellemzően nem 250 ha-os táblák vannak az országban, hanem inkább 2-5-10-15, és a benyújtás pillanatában már meglévő földet, és az éppen rájelentkezett földet kell csak lefedni, így ha egyszerre 200 hirdetményre jelentkezik rá, akkor mindent elviheti ami kisebb, mint a már neki bejegyzett és az éppen adott föld 30 hektártól, vagyis ha most van 5 hektár földje és rájelentkezik 20 25 hektárosra, akkor a játék végére 505 hektár földje lesz...
3, Valamire való földön valós körülmények között bármikor kifizethető a 200k bérlet, az még csak nem is kiugró, de jobb gazdálkodás mellett aki pályakezdő és jobban kell neki a föld bátran ajánlhat többet, több érelme van, ha kereslet-kínálat alakulása határozza meg az árat, és nem állami árszabályozás, mert előbb utóbb a hatósági ár olyan piaci anomáliákhoz vezet, amely maga lá temeti az egész piacot.
Nyílván ha valótlan érték kerül egy szerződésbe az nettó csalás, a ptk. alapján a valótlan tartalmú, rosszhiszemű vagy félrevezető szerződés alapból semmis, ha számlaadásra köteleznék a bérbeadókat akkor a NAV-nak azért volna lehetősége arra, hogy a nyomon kövesse, hogy megvalósult-t az üzlet, és lehetne ezt kezelni.
4, Jelenleg nem köthető olyan bérleti szerződés, ahol a bérleti díjat nem a termelési év végén kell fizetni, az ezzel ellentétes szerződéseket nem hagyják jóvá, mert a "törvény szellemisége alapján" a bérleti díjat a föld terméséből kell kigazdálkodni. A bérlő saját választásában ettől eltérhet, de a bérbeadó ilyen feltételt nem köthet ki.
5, Luxusautót úgy bérelhetsz, hogy a bérbeadó megmondja, hogy mik a feltételek (pl. kaució, előre fizetés) és ha megfelelsz neki akkor szerződsz vele, de ha ő ennek ellenére azt mondja, hogy neked nem szeretném odaadni akkor egyszerűen nem szerződ. A föld esetében te bérbe adod valakinek úgy, hogy nem kérhetsz sem kauciót, sem előre díjat, és aztán jön egy számodra tök idegen, aki azt mondja, hogy szerinte ő sokkal jobban megérdemli, majd a bíróság elfelezi a bérleti díjat amiben eredetileg valakivel megegyeztél, és évekig elviszik a tulajdonodat és majd visszakapod valamilyen állapotban...
Válasz termelo #92. hozzászólásáraMiért kell hozzá földmérő? a szerződésben rögzítve van a helyrajzi szám
Mi értelme kiméretni?
Mi van ha ágál és azt mondja hogy ő igényli a szántás díjat?
Sztem az hogy jogtalanul igényli.
Válasz lakatos gabesz #91. hozzászólásáraValami nem okés, az előbb még az volt, hogy érvényes bérlet alatt vetett és utána járt le akkor mire jelentkezett rá?
Válasz Nagy Péter 40 #90. hozzászólásáraAkkor ha meglesz a papír keress egy megbízható földmérőt és mérjétek ki a területet úgy, hogy hívjátok ki a szántós faszit a mérésre.
Te elmondod, hogy innentől fogva használod a területet (megmutatod mi van a szerződésbe)ha ott nem ágál akkor igazából később már nem tud mit tenni.
Ez azért más helyzet mert valójában ő 1 percig sem volt jogszerűen a területen...
Válasz termelo #83. hozzászólásáraAhogy olvastam itt más a helyzet A.I kolléga rá jelentkezett és úgy kapta meg így a bérbeadó nem is tudhatott róla ki kapja .
Válasz termelo #87. hozzászólásáraKöszi de a bérleti díj nem érdekel hogy többet írtak rá.
Az a föld is csak azért kell mert mellette van 42 hektár akivel már megegyeztem hogy idén ősszel lejár a szerződése és nekem adja bérbe csak másik oldalról meg a 700 hekis nagy gazda a szomszéd így az kell hogy jövő ilyenkor én is szomszéd legyek.
Én "csak" a szántást nem akarom kifizetni a szemét módszer miatt.
Válasz JD 4630 #86. hozzászólásáraÉn nem tudok többet hozzá tenni elmondtam, hogy mely hatóságoknál voltam és mit tapasztaltam.
Értelem szerűen nem lehet valakit birtokától megfosztani ha nincs birtokban.
A földhasználat az nem birtok.
Nekem kb. 10 hektárom van amiről van földhasználatom de nem én művelem és
birtokomban van 22 ha amiről nincs földhasználatom de én művelem és a támogatást is felveszem rá jogszerűen
Egyébként igaza van POKE-nak és a Netparasztnak is.
A fórum azért van, hogy egymást segítsük.Felmerül egy kérdés valaki aki már ezen túl van leírja, hogy mit tapasztalt erre hülyének nézik ehhez nem tudok mit hozzá fűzni.
Jegyzőnél voltál, bíróságon-rendőrségen voltál?
Kértél már valaha birtokvédelmet?
Érdemes lenne elgondolkodni ezeken a dolgokon...