Hirdetés
Fórum
- Agrártámogatások kifizetése új
- Napraforgó ára új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Vizszintes tengelyű szárzúzó új
- AKG támogatás új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Kukorica terményárak új
- Talajmegújító Mezőgazdaság új
- Poénok új
- Műhelyfelszerelés, szerszám, berendezés, kellékek, gépek új
Cikkajánló
Hirdetés
77 hozzászólás
Sziasztok
Én 6 méter sor ,és 5 méter tő távolságra ültettem! Akkor ez így nem jó?
Sziasztok!
Ha valakinek van pár perce kitölteni az alábbi kérdőívet zöldség és gyümölcs vásárlási szokásokkal kapcsolatban azt nagyon szépen meg köszönöm!
https://forms.gle/ty6bCbhH8Mr5NXMk6
Válasz mazsi97 #74. hozzászólásáraMármint 5*3,5-re ültetném, de hogy beférjen az intenzívbe, 5*3,3 lesz. :) Egyébként talajfüggő is a térállás.
Válasz A vasalás témája #72. hozzászólásáraKöszönöm!!
Válasz A vasalás témája #72. hozzászólásáraBenne vagyok egy tesztüzemi nem is tudom miben, és ott a kontaktomnak megírtam néhány gondolatot, hátha továbbítják fentebb: leírtam, egy ültetvény nem attól lesz extenzívből intenzív, hogy 500 helyett 600 db tövet teszünk bele (bodza), hanem attól, hogy tudjuk-e öntözni (ennek beruházási költsége, és a kutak csilliárdos fúrási - engedélyeztetési költsége), tápanyagellátottság (tudunk-e adni [meg tudjuk-e vásárolni] az ültetvénynek megfelelő tápanyagot; minőségben, mennyiségben), megfelelő növényvédelem, ültetvényápolás, és bizony lassan a munkaerő (hiányát) is hozzá kell adni: megtermeljük ugyan a nagy mennyiséget, de lesz-e aki leszedi/túléljük-e ép elmével a külföldi munkavállalókkal való dolgoztatást.
Bodzának egyébként is kell(ene) a megfelelő térállás, és benapozottság.
Másik észrevételemet málnatelepítéssel, annak extenzív vagy intenzív (9000! tő/ha) mivoltával kapcsolatban tettem meg, de ez egy másik történet :).
Válasz mazsi97 #71. hozzászólásáraDe mindenesetre jól jön az a plusz pár ezer ft, ami az intenzív gyümölcsösre jár. 5*3,3 :)
Sziasztok!
Ki milyen sor/tőtávra telepíti bodzát? Képtelennek tartom jelenleg hogy 600 csemete elférjen egy hektáron. (Nem, nem támogatás miatt kell az ültetvény) Segítő kommenteket köszönöm!! :)
Valaki tud olyan céget aki gyümölcsösből kivágott fák darálásával foglalkozik? Esetleg teljes kitermeléssel?
Válasz kiadav #66. hozzászólásáraSzia, kuldenel vmi fajtalistat? Milyen alanyra oltasz? Helyileg hol vagy?
Válasz kiadav #66. hozzászólásáraMilyenek? Valamint merre vagy helyileg?
Válasz Bigyófelügyelő #64. hozzászólásáraSzárító pályázattól egy fokkal jobbnak látom.
Válasz Gatti #52. hozzászólásáraÜdv! Nekem vannak jók!
Sziasztok!
Nem okoskodás inkább okulás vagy tapasztalatképpen osztanám meg a saját sztorimat. Még 2015-ben telepítettem Gy-M-S megyében 5 hektár kajszit, 5 magyar fajtából 6×4-es térállásban. Fiatalgazda pályázaton nyertem minden forintot erre költöttem, öntözés kiépítés, axiál permetező és természetesen az ápolási költségek. Rengeteg munka, sok odafigyelés majd jönnek a tavaszi fagyok... Ha valaki ültetvényt telepít csak újonnan nemesített, fagytűrő fajtát válasszon és igyekezzen fordítani a fagyvédelemre. 6×4-es térállást elfelejteni, min 5 vagy 4×3-as de legjobb a szuperintenzív ahol 3-4000 csemete megy hektáronként, itt lehet fagyvédelmi öntözést kiépíteni. Hatalmas befektetés, rengeteg munka erre kell készülni! Át kell gondolni, hogy megéri-e...
Válasz Szabi. #63. hozzászólásáraMég pályázattal is az! Ha telepítenék 5 hektárt, és ha még ad 50%ot, így is bele kellene tenni legalább 20 milliót! + a beszerzendő gépekre is kapsz 50%ot ha jól tudom... Így már nem is 20, hanem 25-30 , attól függ ki mit akar! Nem a kis embereké ez a pályázat sem, mint ahogyan a szárítós pályázat sem!
Válasz Bigyófelügyelő #62. hozzászólásáraMás pályázatról nem tudok, pályázat nélkül meg kb kapufa....
Válasz Szabi. #61. hozzászólásáraJah akkor te a mostani pályázatra csinálnád! Ott 5 hektár kell az 50 % os támogatáshoz ha jól tudom! Gondolkodtam rajta én is mondjuk én almában, ismerősöm meggyben! Elengedtük.... 8-10 millió/hektár a komplett jég hálós meg mindenes... ha ennek még a felét vissza is adja akkor is marha sok! Az első pár éved a munkáról szól, meg a beletolt pénzről... embert már alig találni, hirdetés persze van: profi metszőbrigád ilyen meg olyan referenciával! Aztán megjöttek 8 ra, 9 kor mondtam nekik hogy köszi fiúk!
Válasz Bigyófelügyelő #60. hozzászólásáraVakon vagyok, csak agyalok.
Szántóföldihez megvan mindenem de kb abból gyümölcsösbe semmivel sem lehet bemenni.
Gépekből gyakorlatilag minden kell hozzá.
Pályázat megkívánja a fagykár és a jégvédelmet.
Kerítésben már futottam köröket. 1500-5000/fm
Csemeték is 1500-2500.
Csak a kiírásból vannak egyenlőre számaim, amiből lehet valamit kihozni csak hát ugye mi a valóság !?
Válasz Szabi. #57. hozzászólásáraErre így nehéz válaszolni! Semmi konkrétumot nem írsz így nehéz összerakni hogy mi mennyi!
Kezdjük úgy hogy:
-kerítés: kb 2000Ft/méter + kapu
- trágya, talajfertőtlenítő, gödörfúrás
- csemete: ez attól függ mit akarsz, árban nagyon nagy különbségek vannak! Milyen térállásban szeretnéd? Mert ettől függ mennyi csemete kell bele! A 800 forintos csemetéket már el kell felejtetni , mert több ezer az áruk..
- öntözés: akarod e öntözni?
- metszés: van e aki metsszen, ért e hozzá, főleg az elején..
- gépileg: traktor, vegyszerező, kasza, szárzúzó, oldalazó talajmaró, mulcser, pótkocsi....összetett ez így , hogy nem ismerjük hogy mit és mennyit szeretnél, illetve hogy milyen gépeid vannak...ezért konkrét számokat sem lehet írni...
Válasz kis Zombi #58. hozzászólásáraValahol 5-10 hektár közt tervezem.
Válasz Szabi. #57. hozzászólásáraMennyibe kerül egy jó traktor ? Kb. ennyire pontos a kérdésed, még a hektárt sem írtad le.
Egy pár hektáros gyümölcsös telepítése, gépesítése, mit, mennyit igényel, mint gép, eszköz, csemete, HUF szinten.
Barack, szilva, birs, meggy, cseresznye kb amik egyenlőre képben vannak.
Adott a terület hozzá.
Válasz halihó #53. hozzászólásáraHa így állsz hozzá, akkor csak földed van, tudásod hozzá nem sok. Már az körbehatárol, hogy hol van a 2 ha, milyen a földed, milyen a fekvése, tájolása, évi hőösszege, átlagos csapadékviszonyok, környékbeli felvevőpiac. Mennyi pénzt szánsz rá. Milyen segítségre számíthatsz, milyen gépparkod van. Milyen minőségű, tápanyagtartalmú a talajod. Van-e lehetőséged feltölteni szervestrágyával (400-800q/ha). Tudsz-e öntözni, vagy egyáltalán akarsz-e majd. Minek szánod az ültetvényt zsebpénznek munka mellett, vagy meg szeretnél élni belőle? Mennyi a ráfordítható időd? Milyen a közbiztonság, kell-e kerítés, esetleg őrzés (jelentősen befolyásolja majd a jövedelmezőséget)? Egy 2 ha-os ültetvény jelenlegi árakon 3-4 milliótól indul aztán 3 évig egy még dolgozol vele bevétel nélkül, jobb esetben a támogatás fedezi a költségeket, de általában nem... Természetesen elhivatottsággal, rengeteg munkával és szorgalommal lehet előrébb jutni, de ez nem tőzsde, hogy valaki megsúgja a tutit, aztán onnantól kánaán.
Válasz halihó #53. hozzászólásáraHa nincs konkrét elképzelésed milyen gyümölcsöst szeretnél, (mire van reàlis igény, munkaerő, piac), akkor miért ültetnél be 2 ha-t ? Ha csak a támogatás az egyedüli motiváció, szerintem bele se kezdjél.
Válasz halihó #53. hozzászólásáraSzia! Szerintem ez relatív. Az ország melyik részén vagy? Van e konkrét elképzelés...alma, körte szilva, kiwi :) ? Mire lehet ott piacod? Hol akarod értékesíteni? Közvetlenül a fogyasztónak vagy felvásárlónak? Nagyon általános volt így a kérdés.
Sziasztok! Ültetvényt szeretnék telepíteni 2ha és az lenne a kérdésem hogy ti melyik fajt ajánlanátok?
Valakinek van esetleg eladó szőlő oltvanya? Elsősorban csemege de borszőlő is jöhet. Vettem nemrég egy ingatlant és a lugasba vannak már hiányok, oda szeretnék pár tövet.
Válasz szantofold22 #50. hozzászólásáraIlyenünk van. Saját nélkül nem éri meg
Ez a gép megfizethetetlen egy termelőnek!!! Minden gondjat megoldja a betakarításnak.
Válasz ND #48. hozzászólásáraSzia. Valami kis rázógép nincs hozzá? Az egész kis apró gyümölcstermesztést megmérgezi ez az emberezés dolog. Egyébbként Nagyon finom a szörpje. Tihanyban ittam egy étterembe meg a covid előtt... De finom volt..
Válasz szantofold22 #47. hozzászólásáraSzia, megéri, azért telepíteném újra mert megvan rá a piacom, csak termés nincs, mert elöregedett.
Gépesítve van a betakarítás, sofőr + 2-3 ember megoldja.
Helyi Kormányhivatalban, a régi talaj/Növényvédelmet állomáson készségesen voltak, telefonon elmondták mit hogy, még a nyomtatványokat is elküldte az osztályvezető.
Csemetét valsz Lengyelhonból hozok, mert harmada mint itthon a Fertődi kutató ál.
Meg ültetőt és sorművelőt is, mert 30-50%+áfával olcsóbb mint uaz itthon
Válasz ND #45. hozzászólásáraLesz aki leszedje???? Érdemes végigkinlódni vajon? Falugazdász vagy a körzeti mvh irodának tudni kellene.Csak most nincs nyitva.. Valami nagyobb méretű darabos gyümölcsöt tegyél amit ha neked kell leszedni legyen szaporája...
Van pár ribiszke bokrunk de elég a kis fürtöket lecsipegetni. Szerintem ez 60% os az emberi meghatározó tényező. Ahogy a termelés/ eladás aránya meg 30-70%
Sziasztok.
Kb fél hektár hobbi gyümölcsösbe, ami eddig szántóként volt művelve, milyen fűmag keveréket ajánlanátok?
Sziasztok,
Ha az elöregedett gyümölcsösöm (feketeribizli) újra szeretném telepíteni mi a hivatalos menete?
Mi kell hozzá (pénzen és időn kívül), milyen procedúrát, hivatalokat kell végigjárni?
Előre is köszi
Válasz Szabi. #40. hozzászólásáraKézi ollóban a Löwe sem rossz, pláne a forgó-nyelű kivitelűek!
Köszönöm mindenkinek !
Válasz Szabi. #40. hozzászólásáraMúltkor megnéztem, csak elfelejtettem írni. Ezt tudom ajánlani. Teleszkópos, áttételes, kényelmes, könnyű, van hozzá kopó alkatrész, 2 év garancia.
Válasz Szabi. #40. hozzászólásáraMi Muta gumirozott nyelű ollót használunk! Szlovén gyártmány. Évek óta használjuk, nem drága és kézbarát.
Válasz gyümölcsÉSZ #38. hozzászólásáraAkkor menjünk beljebb egy kicsit.
Melyik típus ? Mert úgy látom van választék.
Hosszú távra vásárolnám ha ki lehet ilyent jelenteni manapság.
Ezek a nevesebbek léteznek cserélhető kopó alkatrészekkel, garanciával vagy használom amíg bírja és jöhet a következő !?
Igen valóban fontos hogy kényelmes legyen a használata, könnyű sem hátrány, és nem baj ha áttételes(szerintem)nem csak az ágvágó.
Válasz Szabi. #36. hozzászólásáraFelco és Bacho egykezes ollót használunk, mind kettő bevált. Próbálkoztunk Fiscars ollóval kéz gyilkos. Olcsóbb kategóriában használunk Bellotát egy szezont kibír.Ágvágóban Bacho ágvágó drága és szakítja az ágat Fiscarsnak könnyen törik a vágó pengéje.Wolf ágvágó ár érték arányban nagyon jó.
Válasz Szabi. #36. hozzászólásáraWolf-Garten.
Metszőollóból és ágvágóból ki milyen gyártó termékére esküszik ??
Egyenlőre nem aksis gépet keresek.
Moderátor által módosítva: 2020-02-19 18:29:16
Válasz N.. Tamás #31. hozzászólásáraA hivatalos menete nem ez.
A talajminta alapján megállapított szerves és műtrágya adagot rigolekével kell beforgatni.
Ha felülről kapja az frissen telepített ültetvény a tápanyagot, akkor nincs kényszerítve a gyökérzete, hogy lefelé haladjon, így sekély gyökérzet alakul ki, aminek az a következménye, hogy sem stabil sem pedig aszály tűrő nem lesz.
Az lenne a kérdésem hogy valaki javasolta nekem hogy a gyökérzónába közvetlen rakhatok 1-2 marék érett istállótrágyát. Az érett alatt azt értem hogy fekete föld szerű anyaggá érett. Nem villázható mert pergős szóródós anyag. Merjem megkoczátatni telepítésnél hogy bekeverek 1 lapátot az ültető gödörbe majd közvetlen arra teszem a kisfát?
Esetleg ültetőtablettát / gyökeresedést segítő anyagot használjak?
Eredetileg bubivplant-ot akartam dobni bele 2-őt de elbizonytalanodtam...
https://www.mutragya.hu/talaj-termekenyseg-fokozo-termekek/mikorhiza-termekek/hortitab-100-szem-tabletta-zfw%20hortiservice-kont%C3%A9neres-faiskolai-n%C3%B6v%C3%A9nyek-d%C3%ADszn%C3%B6v%C3%A9ny-termeszt%C3%A9shez
Válasz ohszivnyugodj #32. hozzászólásáraHáááát jó kérdés! Én nem tettem a gödörbe csak trágya granulátumot, de utólag azt is bántam. A következő telepítésnél azt is kihagytam, mert ugye nem én teszem bele minden gödörbe és azt sem látom hogy a napszámos tényleg ráhúzza e a kellő földet így fenn áll a veszélye hogy kiég. Szóval a lényeg a lényeg, sokan mondják hogy lehet tenni alá, de én nem tenném!!!!!! Több kárt okozhat mint hasznot!
Sziasztok. Csemete ültetés elött állok. Ehhez kellene kis tanács.
Vajon megölheti-e a fát ha a gyökerek alá trágyát teszek? Természetesen a trágyára földet majd földbe a gyökereket, de előbb utóbb ugye érintkezik így is a trágyával a gyökérzet.
Vagy ne kisérletezzek, tegyek csak az elültetett fa törzse köré, úgy, h ne érintkezzen a törzsével?
Köszönöm.
Válasz VMisi #30. hozzászólásáraHosszában, keresztben meghúzni altalajlazítóval hogy később ne álljon meg a víz. Jól felszántani, tárcsázni, simítózni, aztán ültetés előtt trágya, mész, újra tárcsázni aztán fúrhatod a gödröt. Ültetés után locsolni, tápanyagot adni. Hát valahogy ez lenne a hivatalos menete....
Én szántottam,nagyon szépen simára. aztán már fúrtam is a gödröt.tápanyagot mindent utána adtam neki. Trágya granulátumot kapott, gyökéritatót,tápanyagot felülről. Azért lassan a trágya jól jönne. De hát ki győzi?!?!
Gyümölcsös telepítése gondozása
Létrehozta: zozobp, 2018-06-27 18:49:13
Új hozzászólás Frissítés
Válasz »
#1 zozobp | 2018-06-27 18:49:13
#1164041. hozzászólás
[ Végleges Törlés ] [ Törlés ] [ Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra ]
Tapasztaltabb kollégától kérdezném hogyan kell jól gyümölcsöst telepíteni?
40 éve nem használt kaszálóba milyen módon érdemes kisfákat telepíteni?
Eddig már ültettem 100-at kb de csak lezúztam és 60 cm-es gödröket furattam bele 3 évvel ezelőtt. Trágyázni nem trágyáztam. Locsolni nem locsoltam. Szántás tárcsázás nem volt. Csak szárzúzózva van a terület.
Sajnos a kisfák nem akarnak fejlődni ezért az új telepítést valahogy máshogy kellene csinálnom.
Gondoltam én trágyázás szántás talajmaróra. Vagy mondtak nekem altalajlazítózást is. Vagy trágyázás tárcsázás talajmaró?
Hogy lenne érdemes az új fákat telepíteni hogy fejlődjenek is?
Sziasztok!
Valaki ismeri a mankar víz nélküli permetezőket? HQ 45-öst néztem faiskolába, de mivel elég húzós az ára kíváncsi lennék tapasztalatokra.
Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy mennyire nehezíti a helyzetemet, ha a telepíteni kívánt területen magasfeszültség halad keresztül? 2 oszlop is található rajta. Mivel be szeretném keríteni, nem tudom,hogy az áramszolgáltató felé ezt kell-e jelezni vmi formában. Egyáltalán megtehetem-e?