Érdeklődök a jólértesültektől!!! Tisztelt kamaránknak idei sarcot Mármint meggyárból................... Hütőtáskábanküldjemel,, esetleg postai csomagban? Eddig csak számlaszámottaláltam!!! Semmit, hogy holveszik át a meggyet normálisáron!!!!!!!!
Agrárkamarailag kitudja?????????? Nevettségesmeggyárra mikorreagálnak??? Habár adóként csak kamaraisarchajthatóbe! Veszteségként elkönyvelhető a papirnélkül eladott meggy külhonba! Recept? Vegyél meggyet...60-ért! Addtovább papirnélkül 120-ért román kisteherautós importőrnek! Tészem nullás igy nettóbevételemszerint 2000 a sarc! Élekmint egy nábob! Ez a tész!!!
Radocz! Gazdakörösflottalevanzárva!!!!!!!!!!! Speciálisan nekemjobbantettszene a katasztrófásflotta ott valami 4 Ft másodpercen meg lebeszélhető iszonyukevés előfizu! Követi az Operaházas,meg iszonyusok nempublikusflotta! Speciel cirka 400000 hőstermelő? Flottailag?
Segítséget kérnék. Kamarai tagdíjbevallásnál, Nettó bevételt kell számolni, tehát ÁFA és (vagy komp felár nélkülit) támogatás beleszámítandó? És Családi Gazdaságnál ha csak a vezető kamarai tag csak a rá eső részt kell bevallani vagy a CSG összbevételét? Lehet hülye kérdés de nekem a tájékoztatóban nem egyértelmű.
A magam részéről azt gondoltam, hogy a korábbi hozzáállás, miszerint nem a kamara van a gazdálkodóért, hanem a gazdálkodó van a kamaráért változni fog, lehet, hogy fog is, csak az a kérdés, hogy mikor....
A növényvédelmi szaktanácsadás és a kamara kapcsolatáról:
Amióta megalakult az új kamara, kis túlzással hetente írtak alá valakivel együttműködési megállapodást, na így volt ez a növényorvosi kamara esetében is. Van nálunk egy lelkes szakember aki sok év óta tart előadásokat a gazdáknak , történetesen a megyei növényorvosi kamarában is tisztséget tölt be, az együttműködési megállapodás hallatán be is ment a helyi agrárkamarához, hogy hogyan is lehetne hatékonyabbá tenni a gazdák tájékoztatását, például úgy, hogy közvetlen információkkal lehessen ellátni őket a helyben megtartandó növényvédelmi előadásokról, stb. Na hadd ne írjam le hogy mi volt a reakció, a csak nem képzeli hogy bármilyen információt kiadnak . Hangsúlyozom, a helyi Növényorvosi Kamara képviselőjeként volt ott! Na ennyit az együttműködésről. Amúgy az én információm szerint a megyében ki van jelölve három négy növényvédős előrejelzési feladatok ellátására, amire fejenként 400 ezer forintot hajlandó az agrárkamara biztosítani. Örüljünk neki, hogy ezt az apró lépést is megtették, talán elindul valami, de az azért elgondolkodtató, hogy egyesek felelősség nélkül havonta csücsülnek az íróasztal mögött a légkondícionált irodában 0 munkával. Van rá egy húszasom, hogy a kollégák által az agrárkamarának eljuttatott információk majd szépen elakadnak valamelyik íróasztalnál!
Figyu minden gazdának kell lenni zöld könyves papírjának!! Azon elmondják milyen betegségek támadhatják a növények, szerintem alapvető kérdés ha esik az eső sok akkor kialakulhat a betegség és védekezni kell, nem mást, másokat kell szidni hogy van rozsda, hanem megelőző védekezést kell csinálni!! Keresse magába a faszi a hibát mert nem figyelt oda a növényére, alapvető kérdés a védekezés!!!
Azzal azért egyet kellene értened, hogy ez egy szakma a sok közül.
A volt TSZ növényvédősét sokat fuvaroztam a határban. (miután nem érvényesítette meg az orvos az alkalmasságot).
A városban tudta, hogy melyik táblán mit fogunk látni és mivel kell ellene védekezni.
Évek műltán jöttem rá, hogy Ők ezt egymás közt már kommunikálták.
Anno, amikor elsőnek láttam kukoricát hattyú nyakkal és lóval nem lehetett húzatni, mert .....
Mi a szélre viharra, gyanakodtunk, ő tudta, hogy a kukorica bogárt kártétele lesz. Na ezt már jó előre most is tudják, sejtik gondolják, a növényvédős szakemberek.
Persze új Windowsokat vesznek majd helyettük jó drágán. Felmerül a kérdés: ha a német közigazgatásnak, nagy nyugati tőzsdéknek, a NASÁ-nak több helyen, stb-stb. jó az ingyenes forráskódú oprendszer, akkor nálunk miért tesznek hatalmas pénzeket a multik zsebébe?
A kamaráknál is. (Csak hogy látsszon, nem off.)
Maradjunk a szakmánál!
Nekem alapvető dolog a növényvédelem mert növényvédelmi szakmérnök vagyok és ezzel is foglalkozom nap mint nap!
Ha szakmailag tájékozottabb lennél és nem mindenkiben csak a "rendszer bomlasztót" látnád, akkor tudnod kellene, hogy a sárga rozsda járványos megjelenése nagyon ritka. Utoljára 2001-ben volt ilyen. Éppen ezért ilyen helyzetre nem elvárható egy gazdától sem, hogy fel legyen készülve.
Azonban megfelelő monitorozással előrejelezhető!!!
Valamint nagyon sok kártevő, kórokozó előre jelezhető lenne, olyanok is amikre minden évben számitani kell, de segítené az ellenük való védekezés időzítését.
Ezért kritizálom a kamarát mert még csak nem is látom a szakmai irányba történő lépéseket, csak politika és PR.
Ezzel a hozzászólásoddal te is csak ezt erőssíted!
Na akkor már most felhívom a figyelmedet hogy a napraforgót is kell gombaölőzni ha sok lesz a csapadék, legalább kétszer de lehet háromszor!! Továbbá kedves gazdatárs ha területeiden harmadszor vetsz kukoricát akkor a kukorica bogár fertőzés is várható, az ellen is kell majd védekezned lehet kétszeri permetezéssel!!! Így kielégítő a figyelmeztetés??????????? Gyerekes dolgon lovagolsz!! Alapvető kérdés lenne a növényvédelem neked mint gazdálkodónak!!!
Indul a pénzbeszedés, küldik a leveleket. Bezzeg amikor a helyi kamarai bizottságokat választották még egy emilt sem küldtek.
Apropó e-mail, a hírlevél végére minek teszik oda a nagytiszteletű kamarai elnök úr fényképét?!?!
Ha már hírlevelet csinálnak küldenének hasznos infókat, mondjuk előre jelezhető lett volna ez a sárgarozsda járvány is!!!
De ilyen apróságokkal nem foglalkoznak. Pedig ebben lenne lehetőség a növényvédő kamarával együttműködve.
Mahallottamrádióban! "kamara tárgyal mobilflottaügyben!"....................... cirka 9Ft nettóért másodpercalaponlenneflotta!! Ez valami partner csomag,önkormányzatoknak,meg akik soktelefontvisznek!
Csabi fiam szerint nem éri meg még támogatással sem.
Ő nem úgy számol, mint Én.
Ismeretes, hogy jelenleg mások döntenek. Ők az első három évben nem hallgattak meg bennünket.
Jelenleg ez megváltozott, de egyesek leszoktunk a hozzászólásokról.
Én idéztem valaki hozzászólását, ami tájékoztatásként fent volt a NAK.hu oldalon.
Idézem az idézetet is.
""A vizes rendezvényről pedig most hallottam, megnéztem a Nak honlapot "
Most már mi is tudjuk, hogy érdemes sűrűbben nézni a NAK honlapot."
Tegnap javasoltam, hogy az öntözést hasonlóan kellene támogatni, mint anno, hogy minden kijuttatott m3 után 1 fillért.
Hasonló támogatás mellett már kikelt volna a borsóvetésem. A lucerna vetést nem is említem. Ez 7,2 ha.
Igaz most kapott egy kelesztő öntözést, de ha így marad, akkor az elhalás követi, vagy saját költségen megöntöztetem.
Na most kell igénybe venni a közgazdasági diplomás gyerekem tudását, hogy melyik is fog nekem, többe kerülni?
Napelemek támogatását is fel kéne hozni.Hallottam,hogy német országban,már volt olyan nap,hogy az áram 40%-át a napelemek adták.Ez felért 2 paksi erőmű teljesítményével.Itt miért nem csináljuk??
"A vizes rendezvényről pedig most hallottam, megnéztem a Nak honlapot "
Most már mi is tudjuk, hogy érdemes sűrűbben nézni a NAK honlapot.
A VM eseménynaptár oldalt már évtizedek óta figyelemmel követtük, de mivel esemény alig volt az elmúlt 3 évben így leszoktunk róla.
Most a választások évében igazán besűrűsödtek a programok.
van rezsiharc, meg minden.
Március 25 én 18ó30 perckor a Művelődési Ház pódiumtermébe Balmazújvároson szervezünk egy beszélgetést a mezőgazdaságról.
Az alábbi tervezett téma lesz, és ami a jelenlevők részéről felvetésre kerül.
Tervezett sorrend.
Biogáz bevezetésének tapasztalatai.
Zöldenergia
Mezőgazdasági „melléktermékek” hasznosítása.
„Papírmunka” szükségessége illetve miért nőtt meg a mennyisége?
Földhasználati bejelentés miért most lett egyszerűsítve, miután már kifizettünk egy csomó „büntetést”
Miért lett ismét kötelező a Kamarai tagság?
Hogyan lenne érdemes ösztönözni az öntözést? Az OMÉK-on ezt nem mondhattuk el időhiány miatt.
Válasz #487. hozzászólásra: Ja, nem erre gondoltam, hanem a helyi, községi esti tájékoztatókra. A "nagy" konferencián is voltam, semmi olyat nem hallottam, amit ne tudtam volna már előtte. Egyébként a "régi" kamara is szervezett minden évben ehhez hasonló konferenciákat! Egyébként az új KAP-ról kötelessége a VM-nek ilyen rendezvényeket tartani, ahogy 7 évvel ezelőtt is tartott az FVM.
Szóval még mindig semmi új dolog...
Válasz #489. hozzászólásra: nem a pár ezer forintról van szó, hanem az elvről! Mint említettem, voltam rajtuk. És ezért írtam, hogy a tanácsadón múlik, milyen a tájékoztató...évekkel ezelőtt is hasznos volt, most is. Csak eddig ingyen volt.
Páran pedig írtak a kamarai kártya kedvezményről is. Osztom én is. A környékemen a Mol a legdrágább, még a kedvezménnyel is. Ugyanis pl Lukoil 13-15 Ft-tal olcsóbb, Oil kb. 10-zel, de itt már van kedvezménykártyám, ami még 3 forint.
A vizes rendezvényről pedig most hallottam, megnéztem a Nak honlapot és láttam, hogy nálunk már volt...meghívót nem kaptam, falugazdász nem keresett ez ügyben.
Szóval próbálod védeni a mundér "becsületét", de eddig még semmit nem kaptam a pénzemért!!!
Speciel kamaraikártyahiányában, ami 10Ft-t kedvezmény! Sajna másik kuton valami kagyló a cimere... cirka 12 Ft kedvezményvan reggel!!! Indulóár ugyanaz!!!!!!!!!!!!!! Mobilkutak egésznap jóval alatta a kamaraikedvezménynek!!
Nekem a kötelező jelegével van bajom . Én speciel nem tudom mennyi öntöző víz kell nekem sem az idén , sem jövőre ugyanis én nem tudom milyen időjárás lesz . Viszont marha egyszerűen orvosolható ez a mizéria pl :x méteres kúttal szabadon locsolhatsz oszt kész ., ehelyett évekig beszéljünk róla , meg előadásunkat tartsunk évekig, tegyünk úgy mintha csinálnánk valamit ,mert az jó , és csak folytatódik a duma, meg a duma ,meg a duma.
Ha te is ott lettél volna az utolsó pár előadáson másként látnád a dolgokat és mást írnál ide !! Én azt gondolom az a pár ezer forint az nem vághat a földhöz téged sem, mert sokkal többet költ (költesz) el egy ember ökörségekre!!
Ebben az országban annyi, de annyi nagy tudású "szakember" van hogy Dunát lehetne rekeszteni velük , mert másra nem is nagyon jók . Magyaráznak csak magyaráznak , termelni meg semmit csak dumát , legyen önkéntes a kamara, és akit érdekelnek a "szakemberek" az fizessen és nézze, hallgassa majd tapsikolja meg őket .
Válasz #483. hozzászólásra: igazad van, nálunk is volt három. Ahogyan az elmúlt 6-8 évben mindig. Csak akkor nem volt kötelező a tagság és nem kellett kötelezően fizetni. És ez egyáltalán nem a kamarán múlt, hanem a tanácsadón, aki már kb. 7 éve itt dolgozik. Szóval olyat mondj , ami újdonság!
Egyébként nem őriztünk együtt libát, úgyhogy próbálj meg tisztességes hangon beszélni...bár tudom, a tefélédnek ez rendkívül nehéz lehet...fröcsögésen kívül más nem megy...
Eddig hol voltál, azt hittem elvitt az ördög már rég??????? Az nem igaz hogy az uborkaszezonban nem történt semmi, szinte kettő hetente van kamarai előadás és tájékoztatás a gazdákat érintő dolgokról változásokról. Tegnap délután is volt egy a felszíni vizek igényének felméréséről, ki hol mennyit szeretne öntözi, továbbá a földforgalmi törvény szabályairól!! Tehát baromságot írsz megint, és uszítasz!!!!!!!
Szóval ismét: Vége a télnek, kezdődnek a munkák...a téli "uborkaszezonban" sem történt semmi kamara környékén!
Szóval: MIÉRT FIZETEK TAGDÍJAT, HA SEMMIT NEM KAPOK ÉRTE.
Az e-mailes hírlevél nevetséges, az agroinformtól, agronaplótól sokkal jobbat kapok. A NAKlap is 12 egy tucat!
SZÓVAL MIT KAPOK A TAGDÍJAMÉRT???
Valamelyik topikban valaki azt írta, hogy itt nincs helye a Hitel kérdésemnek.
"Tájékoztatjuk, hogy a fórumon a Hajdú-Bihar megyei agrárigazgatási intézmények vezetői részt vesznek, s konzultáció keretein belül lehetőség nyílik kérdések feltevésére."
Az utolsó félórában lesz lehetőség, hogy elmondjuk mivel vagyunk megelégedve és mit szeretnénk még elérni.
Akkor most én értelmeztem rosszul a meghívó szövegét, vagy XY?
Ezeket a kérdéseket próbálom eljuttatni, a mai Fórumra.
A 2,5 % kamatozású földvásárlásra fordítható jitel elérésének feltétele.
Minimum 10 mFT, és ennek a háromszorosa kell hogy legyen az érbevétel. Nem a bevállalt, hanem a teljesített?
Szaktanácsadás??
Helyi földbizottságok megalakításáról szóló trövény elfogadása?
A zöld komponenst 2015-től kötelező alkalmazni a gazdáknak
NAK - 2014. február 26. szerda
A 2015-től működő új támogatási rendszerben kötelező elemként megjelenik a környezetvédelmi szempontok érvényesítése, az úgynevezett zöldítés, mondta Czerván György a Közös Agrárpolitika (KAP) új támogatási modelljét bemutató rendezvénysorozat sajtótájékoztatóján, Tatán.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár hozzátette, az idei átmeneti év nem hoz változást a támogatások rendszerében, könnyítés azonban, hogy az előlegfizetéshez már nem kell brüsszeli engedélyt kérni, a kifizetések a szokott módon, október 16-tól rendben megkezdődnek.
Czerván György kifejtette, hogy a Kormány – a Nemzeti Agrárkamarával történt egyeztetetését követően – tavaly év végén döntött arról, hogy továbbra is az egyszerűsített területalapú támogatási rendszert (SAPS) alkalmazza 2021-ig. A magyar termelők által jól ismert konstrukció továbbra is biztosítja a közvetlen támogatások széleskörű és gördülékeny igénybevételét.
Az előadás során Czerván György bemutatatta az új támogatási rendszer kötelezően és önkéntesen alkalmazandó elemeit, amelyek közül nagy hangsúlyt fektetett a kötelező támogatási elemként megjelenő „zöld komponensre”. A hivatalosan „a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtott támogatásnak” nevezett intézkedés keretében a tagállami éves közvetlen támogatási keret 30%-át kell felhasználni.
A konstrukció ösztönző hatása révén javulhat a környezetvédelmi teljesítmény, amely uniós szinten képes elősegíteni az éghajlat és a környezet szempontjából kedvező mezőgazdasági gyakorlat elterjedését. Az egyszerűség kedvéért csak zöldítésnek nevezett jogcím keretében – az uniós előírás alapján – 3 alapvető intézkedést kell alkalmazni:
1. A terménydiverzifikáció. A vetésváltás gyakorlatán túlmutató követelmény keretében 10 hektár szántó alatt 1 növényt, 10 és 30 hektár szántóterület között 2 különböző növényt, míg 30 hektár szántóterület felett már 3 eltérő növény kell termeszteni.
2. Az állandó legelők fenntartása. Országos szinten a gyepterületek nagyságát legfeljebb 5%-kal lehet csökkenteni 7 év alatt. Könnyebbség az egyes termelőknek, hogy a követelmény nemzeti szinten teljesíthető, így az egyes termelők esetében ettől el lehet majd térni.
3. Ökológiai célterületet. A mezőgazdasági üzemek biológiai sokféleségének megőrzése és javítása, így az ökológiai célok teljesülése érdekében területeket kell elkülöníteni.
Az államtitkár jelezte azt is, hogy a fenti intézkedések alól egyenértékű gyakorlatok keretében egyes üzemtípusok mentesülhetnek akkor, ha egy vagy több követelményt automatikusan teljesítenek (pl. biogazdaságok, vagy egyes AKG programok).
"1. A terménydiverzifikáció.
A vetésváltás gyakorlatán túlmutató követelmény keretében 10 hektár szántó alatt 1 növényt, ......növény kell termeszteni."
Tisztelettel meghívjuk a
2014. március 3-án (hétfőn) 1300 órától
megrendezésre kerülő regionális
AGRÁRFÓRUM-ra.
Helyszín:
Sillye Gábor Művelődési Központ és Közösségi Ház
színházterme
(Hajdúböszörmény, Bocskai tér 4.)
Előadások:
1200 – 1300
Regisztráció
1300 – 1400
Az agrárgazdaság aktualitásai, különös tekintettel a KAP 2014-2020 közötti időszakra
Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár,
Vidékfejlesztési Minisztérium
1400 – 1500
Tájékoztató a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara feladatairól
Győrffy Balázs országos elnök
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
1500 – 1530
Konzultáció
Tájékoztatjuk, hogy a fórumon a Hajdú-Bihar megyei agrárigazgatási intézmények vezetői részt vesznek, s konzultáció keretein belül lehetőség nyílik kérdések feltevésére.
Kissné Gyarmati Ágnes sk.
igazgató
Szabó Sándor sk.
elnök
Mivel 30 perc lesz a kérdéseinkre, így javaslom,. hogy ezeket emailben előre küldjuk el.
Budapesten úgy küldtek el bennünket, anno, hogy jönnek utánunk, és el kell hagyni a területet.
Azért az durva, hogy némely "régi" falugazdászok mennyire el vannak szállva maguktól!!
Termelőként 2-3 éves tapasztalatom: a helyi falugazdásztól kérdeztem pályázatokkal (gép, stb.) kapcsolatosan, gőze nem volt. A kamarai tanácsadó mondott pár dolgot, majd utánanézett és visszahívott.
A kárenyhítési hozzájárulás igénylésénél, gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél minden elektronikus dolgot nekem kellett kitölteni a falugazdász helyett...még azt az igazolást is, amit utána megkaptam a Földműv. Igazgatóságtól az igazgató aláírásával!!!
Szóval hátrébb az agarakkal...esetemben a falugazdász kb a nevét tudta aláírni, kamarai tanácsadótól kaptam érdemi információt. És más gazdatárstól is eléggé felemás véleményeket hallottam...
Az Európai Unió által nyújtott SAPS támogatás kifizetésének feltétele a 73/2009/EK tanácsi rendeletben előírt Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) betartása.
A nitrát-szennyezés megelőzését célzó JFGK 4, és a hazai nitrát-rendelet cselekvési programja a HMGY (Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat) egyaránt előírja 5 évente talaj-mintavételezés elvégeztetését, illetve talajvizsgálaton alapuló tápanyag-utánpótlás megvalósítását:
„Nitrát-érzékeny területen a műtrágya felhasználás feltétele, hogy a gazdálkodó rendelkezzen 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredménnyel.” (www.kolcsonosmegfeleltetes.hu)
„A kijuttatandó műtrágya hatóanyag mennyiséget az (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével, talajvizsgálatokra alapozottan kell meghatározni. A szükséges talajvizsgálatokhoz a külön jogszabályban foglaltak szerint kell talajmintát venni.” (59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet 3. § 7. bekezdés)
A JFGK és a HMGY betartását – így a talajvizsgálatok meglétét is – a Kölcsönös Megfeleltetés (KM) rendszerében a Hatóság 2012-ben is folyamatosan ellenőrzi. A nitrát érzékeny területek elhelyezkedése térképen az alábbiakban megtekinthető.
1424 hozzászólás
Válasz #522. hozzászólásra



"Szerintem a 60-os meggy ár nem is olyan rossz !!!!!!!!!!!!"
az eladónak, vagy a vevőnek?
Érdeklődök a jólértesültektől!!! Tisztelt kamaránknak idei sarcot Mármint meggyárból................... Hütőtáskábanküldjemel,, esetleg postai csomagban? Eddig csak számlaszámottaláltam!!! Semmit, hogy holveszik át a meggyet normálisáron!!!!!!!!
Szerintem a 60-os meggy ár nem is olyan rossz !!!!!!!!!!!!
Agrárkamarailag kitudja?????????? Nevettségesmeggyárra mikorreagálnak??? Habár adóként csak kamaraisarchajthatóbe! Veszteségként elkönyvelhető a papirnélkül eladott meggy külhonba! Recept? Vegyél meggyet...60-ért! Addtovább papirnélkül 120-ért román kisteherautós importőrnek! Tészem nullás igy nettóbevételemszerint 2000 a sarc! Élekmint egy nábob! Ez a tész!!!
Válasz #514. hozzászólásra

Ha lehet, akkor ne bármit, ha nem "az egy főre eső bevétel kell. Áfa vagy kompenzáció és támogatás nélkül."
Ez így jobban megfelel a valóságnak, és így jobban el tudsz számolni a lelkiismere-tedd el.
Remélem érteddd
Válasz #513. hozzászólásra
Csak az egy főre eső bevétel kell. Áfa vagy kompenzáció és támogatás nélkül.
Válasz #514. hozzászólásra
Fergeteges észkombájn vagy!!!
Tagdíjbevallás már csak két nap.

http://www.nak.hu/hu/
Íme
Válasz #503. hozzászólásra
Radocz! Gazdakörösflottalevanzárva!!!!!!!!!!! Speciálisan nekemjobbantettszene a katasztrófásflotta ott valami 4 Ft másodpercen meg lebeszélhető iszonyukevés előfizu! Követi az Operaházas,meg iszonyusok nempublikusflotta! Speciel cirka 400000 hőstermelő? Flottailag?
Válasz #514. hozzászólásra


Ja, {:thumbup:,de azért csak rendesen kellene
Válasz #513. hozzászólásra



"Bármit" írhatsz. Lehetőleg minél kisebb számot, mert az jobb neked.
Segítséget kérnék. Kamarai tagdíjbevallásnál, Nettó bevételt kell számolni, tehát ÁFA és (vagy komp felár nélkülit) támogatás beleszámítandó? És Családi Gazdaságnál ha csak a vezető kamarai tag csak a rá eső részt kell bevallani vagy a CSG összbevételét? Lehet hülye kérdés de nekem a tájékoztatóban nem egyértelmű.
Válasz #511. hozzászólásra
A magam részéről azt gondoltam, hogy a korábbi hozzáállás, miszerint nem a kamara van a gazdálkodóért, hanem a gazdálkodó van a kamaráért változni fog, lehet, hogy fog is, csak az a kérdés, hogy mikor....
A növényvédelmi szaktanácsadás és a kamara kapcsolatáról:
Amióta megalakult az új kamara, kis túlzással hetente írtak alá valakivel együttműködési megállapodást, na így volt ez a növényorvosi kamara esetében is. Van nálunk egy lelkes szakember aki sok év óta tart előadásokat a gazdáknak , történetesen a megyei növényorvosi kamarában is tisztséget tölt be, az együttműködési megállapodás hallatán be is ment a helyi agrárkamarához, hogy hogyan is lehetne hatékonyabbá tenni a gazdák tájékoztatását, például úgy, hogy közvetlen információkkal lehessen ellátni őket a helyben megtartandó növényvédelmi előadásokról, stb. Na hadd ne írjam le hogy mi volt a reakció, a csak nem képzeli hogy bármilyen információt kiadnak . Hangsúlyozom, a helyi Növényorvosi Kamara képviselőjeként volt ott! Na ennyit az együttműködésről. Amúgy az én információm szerint a megyében ki van jelölve három négy növényvédős előrejelzési feladatok ellátására, amire fejenként 400 ezer forintot hajlandó az agrárkamara biztosítani. Örüljünk neki, hogy ezt az apró lépést is megtették, talán elindul valami, de az azért elgondolkodtató, hogy egyesek felelősség nélkül havonta csücsülnek az íróasztal mögött a légkondícionált irodában 0 munkával. Van rá egy húszasom, hogy a kollégák által az agrárkamarának eljuttatott információk majd szépen elakadnak valamelyik íróasztalnál!
Válasz #510. hozzászólásra









Figyu minden gazdának kell lenni zöld könyves papírjának!! Azon elmondják milyen betegségek támadhatják a növények, szerintem alapvető kérdés ha esik az eső sok akkor kialakulhat a betegség és védekezni kell, nem mást, másokat kell szidni hogy van rozsda, hanem megelőző védekezést kell csinálni!! Keresse magába a faszi a hibát mert nem figyelt oda a növényére, alapvető kérdés a védekezés!!!
Válasz #507. hozzászólásra

Azzal azért egyet kellene értened, hogy ez egy szakma a sok közül.
A volt TSZ növényvédősét sokat fuvaroztam a határban. (miután nem érvényesítette meg az orvos az alkalmasságot).
A városban tudta, hogy melyik táblán mit fogunk látni és mivel kell ellene védekezni.
Évek műltán jöttem rá, hogy Ők ezt egymás közt már kommunikálták.
Anno, amikor elsőnek láttam kukoricát hattyú nyakkal és lóval nem lehetett húzatni, mert .....
Mi a szélre viharra, gyanakodtunk, ő tudta, hogy a kukorica bogárt kártétele lesz. Na ezt már jó előre most is tudják, sejtik gondolják, a növényvédős szakemberek.
No comment.
Válasz #507. hozzászólásra
Nagyon igaza van. Pont ilyesmiket (is) várnánk a kamarától!
Válasz #502. hozzászólásra
Persze új Windowsokat vesznek majd helyettük jó drágán. Felmerül a kérdés: ha a német közigazgatásnak, nagy nyugati tőzsdéknek, a NASÁ-nak több helyen, stb-stb. jó az ingyenes forráskódú oprendszer, akkor nálunk miért tesznek hatalmas pénzeket a multik zsebébe?
A kamaráknál is. (Csak hogy látsszon, nem off.)
Válasz #506. hozzászólásra


Te nem kritizálsz hanem "kukacoskodsz" !!!
Válasz #505. hozzászólásra
Kedves Kolléga!
Maradjunk a szakmánál!
Nekem alapvető dolog a növényvédelem mert növényvédelmi szakmérnök vagyok és ezzel is foglalkozom nap mint nap!
Ha szakmailag tájékozottabb lennél és nem mindenkiben csak a "rendszer bomlasztót" látnád, akkor tudnod kellene, hogy a sárga rozsda járványos megjelenése nagyon ritka. Utoljára 2001-ben volt ilyen. Éppen ezért ilyen helyzetre nem elvárható egy gazdától sem, hogy fel legyen készülve.
Azonban megfelelő monitorozással előrejelezhető!!!
Valamint nagyon sok kártevő, kórokozó előre jelezhető lenne, olyanok is amikre minden évben számitani kell, de segítené az ellenük való védekezés időzítését.
Ezért kritizálom a kamarát mert még csak nem is látom a szakmai irányba történő lépéseket, csak politika és PR.
Ezzel a hozzászólásoddal te is csak ezt erőssíted!
Válasz #504. hozzászólásra














Na akkor már most felhívom a figyelmedet hogy a napraforgót is kell gombaölőzni ha sok lesz a csapadék, legalább kétszer de lehet háromszor!! Továbbá kedves gazdatárs ha területeiden harmadszor vetsz kukoricát akkor a kukorica bogár fertőzés is várható, az ellen is kell majd védekezned lehet kétszeri permetezéssel!!! Így kielégítő a figyelmeztetés??????????? Gyerekes dolgon lovagolsz!! Alapvető kérdés lenne a növényvédelem neked mint gazdálkodónak!!!
Indul a pénzbeszedés, küldik a leveleket. Bezzeg amikor a helyi kamarai bizottságokat választották még egy emilt sem küldtek.
Apropó e-mail, a hírlevél végére minek teszik oda a nagytiszteletű kamarai elnök úr fényképét?!?!
Ha már hírlevelet csinálnak küldenének hasznos infókat, mondjuk előre jelezhető lett volna ez a sárgarozsda járvány is!!!
De ilyen apróságokkal nem foglalkoznak. Pedig ebben lenne lehetőség a növényvédő kamarával együttműködve.
Válasz #501. hozzászólásra

"Mahallottamrádióban! "kamara tárgyal mobilflottaügyben!""
Gazdakörös flotta már van.
minek és kinek kell kettő?
0670/453-6883
stb.
Érdekeskérdés a támogatásidén! Falugazdik gépén nemtámogatott XP fut! Adatomat megszerzi valami barom,félmagyarországraigényel? Számlaszámotváltoztat?
Válasz #500. hozzászólásra
Mahallottamrádióban! "kamara tárgyal mobilflottaügyben!"....................... cirka 9Ft nettóért másodpercalaponlenneflotta!! Ez valami partner csomag,önkormányzatoknak,meg akik soktelefontvisznek!
Válasz #498. hozzászólásra

"Napelemek támogatását is fel kéne hozni"
Csabi fiam szerint nem éri meg még támogatással sem.
Ő nem úgy számol, mint Én.
Ismeretes, hogy jelenleg mások döntenek. Ők az első három évben nem hallgattak meg bennünket.
Jelenleg ez megváltozott, de egyesek leszoktunk a hozzászólásokról.
Válasz #497. hozzászólásra

Üdv!
Én idéztem valaki hozzászólását, ami tájékoztatásként fent volt a NAK.hu oldalon.
Idézem az idézetet is.
""A vizes rendezvényről pedig most hallottam, megnéztem a Nak honlapot "
Most már mi is tudjuk, hogy érdemes sűrűbben nézni a NAK honlapot."
Tegnap javasoltam, hogy az öntözést hasonlóan kellene támogatni, mint anno, hogy minden kijuttatott m3 után 1 fillért.
Hasonló támogatás mellett már kikelt volna a borsóvetésem. A lucerna vetést nem is említem. Ez 7,2 ha.
Igaz most kapott egy kelesztő öntözést, de ha így marad, akkor az elhalás követi, vagy saját költségen megöntöztetem.
Na most kell igénybe venni a közgazdasági diplomás gyerekem tudását, hogy melyik is fog nekem, többe kerülni?
Ha öntözök, vagy, ha paszuly se lesz belőle?
Jó lenne egy Kamarai tanácsadó tanácsa!
Válasz #494. hozzászólásra
Napelemek támogatását is fel kéne hozni.Hallottam,hogy német országban,már volt olyan nap,hogy az áram 40%-át a napelemek adták.Ez felért 2 paksi erőmű teljesítményével.Itt miért nem csináljuk??
Válasz #494. hozzászólásra
! Milyen vizes eseményről halottál?
Szia Radocz
Válasz #495. hozzászólásra

Valami hiba történt.
https://www.youtube.com/watch?v=V0wai-ZGDkA
Íme
Ismét NEGTÁR
https://www.youtube.com/watch?v=V0wai-ZGDkA

Íme
Hol tart a NEGTAR megvalósítása?
"A vizes rendezvényről pedig most hallottam, megnéztem a Nak honlapot "

Most már mi is tudjuk, hogy érdemes sűrűbben nézni a NAK honlapot.
A VM eseménynaptár oldalt már évtizedek óta figyelemmel követtük, de mivel esemény alig volt az elmúlt 3 évben így leszoktunk róla.
Most a választások évében igazán besűrűsödtek a programok.
van rezsiharc, meg minden.
Március 25 én 18ó30 perckor a Művelődési Ház pódiumtermébe Balmazújvároson szervezünk egy beszélgetést a mezőgazdaságról.
Az alábbi tervezett téma lesz, és ami a jelenlevők részéről felvetésre kerül.
Tervezett sorrend.
Biogáz bevezetésének tapasztalatai.
Zöldenergia
Mezőgazdasági „melléktermékek” hasznosítása.
„Papírmunka” szükségessége illetve miért nőtt meg a mennyisége?
Földhasználati bejelentés miért most lett egyszerűsítve, miután már kifizettünk egy csomó „büntetést”
Miért lett ismét kötelező a Kamarai tagság?
Hogyan lenne érdemes ösztönözni az öntözést? Az OMÉK-on ezt nem mondhattuk el időhiány miatt.
stb,
Válasz #487. hozzászólásra: Ja, nem erre gondoltam, hanem a helyi, községi esti tájékoztatókra. A "nagy" konferencián is voltam, semmi olyat nem hallottam, amit ne tudtam volna már előtte. Egyébként a "régi" kamara is szervezett minden évben ehhez hasonló konferenciákat! Egyébként az új KAP-ról kötelessége a VM-nek ilyen rendezvényeket tartani, ahogy 7 évvel ezelőtt is tartott az FVM.
Szóval még mindig semmi új dolog...
Válasz #489. hozzászólásra: nem a pár ezer forintról van szó, hanem az elvről! Mint említettem, voltam rajtuk. És ezért írtam, hogy a tanácsadón múlik, milyen a tájékoztató...évekkel ezelőtt is hasznos volt, most is. Csak eddig ingyen volt.
Páran pedig írtak a kamarai kártya kedvezményről is. Osztom én is. A környékemen a Mol a legdrágább, még a kedvezménnyel is. Ugyanis pl Lukoil 13-15 Ft-tal olcsóbb, Oil kb. 10-zel, de itt már van kedvezménykártyám, ami még 3 forint.
A vizes rendezvényről pedig most hallottam, megnéztem a Nak honlapot és láttam, hogy nálunk már volt...meghívót nem kaptam, falugazdász nem keresett ez ügyben.
Szóval próbálod védeni a mundér "becsületét", de eddig még semmit nem kaptam a pénzemért!!!
Speciel kamaraikártyahiányában, ami 10Ft-t kedvezmény! Sajna másik kuton valami kagyló a cimere... cirka 12 Ft kedvezményvan reggel!!! Indulóár ugyanaz!!!!!!!!!!!!!! Mobilkutak egésznap jóval alatta a kamaraikedvezménynek!!
Válasz #489. hozzászólásra
Nekem a kötelező jelegével van bajom . Én speciel nem tudom mennyi öntöző víz kell nekem sem az idén , sem jövőre ugyanis én nem tudom milyen időjárás lesz . Viszont marha egyszerűen orvosolható ez a mizéria pl :x méteres kúttal szabadon locsolhatsz oszt kész ., ehelyett évekig beszéljünk róla , meg előadásunkat tartsunk évekig, tegyünk úgy mintha csinálnánk valamit ,mert az jó , és csak folytatódik a duma, meg a duma ,meg a duma.
Válasz #488. hozzászólásra

Ha te is ott lettél volna az utolsó pár előadáson másként látnád a dolgokat és mást írnál ide !! Én azt gondolom az a pár ezer forint az nem vághat a földhöz téged sem, mert sokkal többet költ (költesz) el egy ember ökörségekre!!
Válasz #487. hozzászólásra
Ebben az országban annyi, de annyi nagy tudású "szakember" van hogy Dunát lehetne rekeszteni velük , mert másra nem is nagyon jók . Magyaráznak csak magyaráznak , termelni meg semmit csak dumát , legyen önkéntes a kamara, és akit érdekelnek a "szakemberek" az fizessen és nézze, hallgassa majd tapsikolja meg őket .
Válasz #485. hozzászólásra


Hát nem is szeretnék nagy "G" libát őrizni veled, de különben meg minisztériumi szakemberek voltak itt az előadásokon!
Válasz #483. hozzászólásra: igazad van, nálunk is volt három. Ahogyan az elmúlt 6-8 évben mindig. Csak akkor nem volt kötelező a tagság és nem kellett kötelezően fizetni. És ez egyáltalán nem a kamarán múlt, hanem a tanácsadón, aki már kb. 7 éve itt dolgozik. Szóval olyat mondj , ami újdonság!
Egyébként nem őriztünk együtt libát, úgyhogy próbálj meg tisztességes hangon beszélni...bár tudom, a tefélédnek ez rendkívül nehéz lehet...fröcsögésen kívül más nem megy...
Válasz #483. hozzászólásra

"szinte kettő hetente van kamarai előadás és tájékoztatás a gazdákat érintő dolgokról "
Ez igaz.
Nálunk három volt, ebből kettőn részt vettem.
Anno Torgyán idején is voltak előadások.
Mos más nevet adtak a gyereknek, de lényegi változás nem történt.
Jött az előadó elmondta, mi kérdeztünk és minden rendben.
Hogy akkor ki és miből fizette, az nem igazán érdekelt bennünket. Hogy most ki és miből fizeti szintén tózse.
Válasz #482. hozzászólásra
















Eddig hol voltál, azt hittem elvitt az ördög már rég??????? Az nem igaz hogy az uborkaszezonban nem történt semmi, szinte kettő hetente van kamarai előadás és tájékoztatás a gazdákat érintő dolgokról változásokról. Tegnap délután is volt egy a felszíni vizek igényének felméréséről, ki hol mennyit szeretne öntözi, továbbá a földforgalmi törvény szabályairól!! Tehát baromságot írsz megint, és uszítasz!!!!!!!
Szóval ismét: Vége a télnek, kezdődnek a munkák...a téli "uborkaszezonban" sem történt semmi kamara környékén!


Szóval: MIÉRT FIZETEK TAGDÍJAT, HA SEMMIT NEM KAPOK ÉRTE.
Az e-mailes hírlevél nevetséges, az agroinformtól, agronaplótól sokkal jobbat kapok. A NAKlap is 12 egy tucat!
SZÓVAL MIT KAPOK A TAGDÍJAMÉRT???
Valamelyik topikban valaki azt írta, hogy itt nincs helye a Hitel kérdésemnek.

"Tájékoztatjuk, hogy a fórumon a Hajdú-Bihar megyei agrárigazgatási intézmények vezetői részt vesznek, s konzultáció keretein belül lehetőség nyílik kérdések feltevésére."
Az utolsó félórában lesz lehetőség, hogy elmondjuk mivel vagyunk megelégedve és mit szeretnénk még elérni.
Akkor most én értelmeztem rosszul a meghívó szövegét, vagy XY?
Ezeket a kérdéseket próbálom eljuttatni, a mai Fórumra.
A 2,5 % kamatozású földvásárlásra fordítható jitel elérésének feltétele.
Minimum 10 mFT, és ennek a háromszorosa kell hogy legyen az érbevétel. Nem a bevállalt, hanem a teljesített?
Szaktanácsadás??
Helyi földbizottságok megalakításáról szóló trövény elfogadása?
Aktív gazda?
HNP ügyében mi várható a KEHI döntése után?
A zöld komponenst 2015-től kötelező alkalmazni a gazdáknak
NAK - 2014. február 26. szerda
A 2015-től működő új támogatási rendszerben kötelező elemként megjelenik a környezetvédelmi szempontok érvényesítése, az úgynevezett zöldítés, mondta Czerván György a Közös Agrárpolitika (KAP) új támogatási modelljét bemutató rendezvénysorozat sajtótájékoztatóján, Tatán.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár hozzátette, az idei átmeneti év nem hoz változást a támogatások rendszerében, könnyítés azonban, hogy az előlegfizetéshez már nem kell brüsszeli engedélyt kérni, a kifizetések a szokott módon, október 16-tól rendben megkezdődnek.
Czerván György kifejtette, hogy a Kormány – a Nemzeti Agrárkamarával történt egyeztetetését követően – tavaly év végén döntött arról, hogy továbbra is az egyszerűsített területalapú támogatási rendszert (SAPS) alkalmazza 2021-ig. A magyar termelők által jól ismert konstrukció továbbra is biztosítja a közvetlen támogatások széleskörű és gördülékeny igénybevételét.
Az előadás során Czerván György bemutatatta az új támogatási rendszer kötelezően és önkéntesen alkalmazandó elemeit, amelyek közül nagy hangsúlyt fektetett a kötelező támogatási elemként megjelenő „zöld komponensre”. A hivatalosan „a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtott támogatásnak” nevezett intézkedés keretében a tagállami éves közvetlen támogatási keret 30%-át kell felhasználni.
A konstrukció ösztönző hatása révén javulhat a környezetvédelmi teljesítmény, amely uniós szinten képes elősegíteni az éghajlat és a környezet szempontjából kedvező mezőgazdasági gyakorlat elterjedését. Az egyszerűség kedvéért csak zöldítésnek nevezett jogcím keretében – az uniós előírás alapján – 3 alapvető intézkedést kell alkalmazni:
1. A terménydiverzifikáció. A vetésváltás gyakorlatán túlmutató követelmény keretében 10 hektár szántó alatt 1 növényt, 10 és 30 hektár szántóterület között 2 különböző növényt, míg 30 hektár szántóterület felett már 3 eltérő növény kell termeszteni.
2. Az állandó legelők fenntartása. Országos szinten a gyepterületek nagyságát legfeljebb 5%-kal lehet csökkenteni 7 év alatt. Könnyebbség az egyes termelőknek, hogy a követelmény nemzeti szinten teljesíthető, így az egyes termelők esetében ettől el lehet majd térni.
3. Ökológiai célterületet. A mezőgazdasági üzemek biológiai sokféleségének megőrzése és javítása, így az ökológiai célok teljesülése érdekében területeket kell elkülöníteni.
Az államtitkár jelezte azt is, hogy a fenti intézkedések alól egyenértékű gyakorlatok keretében egyes üzemtípusok mentesülhetnek akkor, ha egy vagy több követelményt automatikusan teljesítenek (pl. biogazdaságok, vagy egyes AKG programok).
"1. A terménydiverzifikáció.
A vetésváltás gyakorlatán túlmutató követelmény keretében 10 hektár szántó alatt 1 növényt, ......növény kell termeszteni."
Kérdésem több növényt lehet-e?
MEGHÍVÓ

Tisztelettel meghívjuk a
2014. március 3-án (hétfőn) 1300 órától
megrendezésre kerülő regionális
AGRÁRFÓRUM-ra.
Helyszín:
Sillye Gábor Művelődési Központ és Közösségi Ház
színházterme
(Hajdúböszörmény, Bocskai tér 4.)
Előadások:
1200 – 1300
Regisztráció
1300 – 1400
Az agrárgazdaság aktualitásai, különös tekintettel a KAP 2014-2020 közötti időszakra
Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár,
Vidékfejlesztési Minisztérium
1400 – 1500
Tájékoztató a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara feladatairól
Győrffy Balázs országos elnök
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
1500 – 1530
Konzultáció
Tájékoztatjuk, hogy a fórumon a Hajdú-Bihar megyei agrárigazgatási intézmények vezetői részt vesznek, s konzultáció keretein belül lehetőség nyílik kérdések feltevésére.
Kissné Gyarmati Ágnes sk.
igazgató
Szabó Sándor sk.
elnök
Mivel 30 perc lesz a kérdéseinkre, így javaslom,. hogy ezeket emailben előre küldjuk el.
Budapesten úgy küldtek el bennünket, anno, hogy jönnek utánunk, és el kell hagyni a területet.
Azért az durva, hogy némely "régi" falugazdászok mennyire el vannak szállva maguktól!!
Termelőként 2-3 éves tapasztalatom: a helyi falugazdásztól kérdeztem pályázatokkal (gép, stb.) kapcsolatosan, gőze nem volt. A kamarai tanácsadó mondott pár dolgot, majd utánanézett és visszahívott.
A kárenyhítési hozzájárulás igénylésénél, gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél minden elektronikus dolgot nekem kellett kitölteni a falugazdász helyett...még azt az igazolást is, amit utána megkaptam a Földműv. Igazgatóságtól az igazgató aláírásával!!!
Szóval hátrébb az agarakkal...esetemben a falugazdász kb a nevét tudta aláírni, kamarai tanácsadótól kaptam érdemi információt. És más gazdatárstól is eléggé felemás véleményeket hallottam...
Válasz #476. hozzászólásra

"A nitrát érzékeny területek elhelyezkedése térképen az alábbiakban megtekinthető. "
www.mepar.hu is meg lehet nézni, ha valakinek nincs meg a Regősné szoftvere, akkor itt a legbiztosabb megnézni.
Ellenérzés esetén nem elegendő, hogy le van adva a minta. Kell a labor vizsgálat eredménye is.
Ha valaki nem adott be jelentést, keresse a Novényegészségügyi állomást, és mondanak valamit, hogy mi a teendő.
Válasz #475. hozzászólásra
Szia Rebel! Mégeztaláltam! Tisztelt Partnerünk!
Az Európai Unió által nyújtott SAPS támogatás kifizetésének feltétele a 73/2009/EK tanácsi rendeletben előírt Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) betartása.
A nitrát-szennyezés megelőzését célzó JFGK 4, és a hazai nitrát-rendelet cselekvési programja a HMGY (Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat) egyaránt előírja 5 évente talaj-mintavételezés elvégeztetését, illetve talajvizsgálaton alapuló tápanyag-utánpótlás megvalósítását:
„Nitrát-érzékeny területen a műtrágya felhasználás feltétele, hogy a gazdálkodó rendelkezzen 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredménnyel.” (www.kolcsonosmegfeleltetes.hu)
„A kijuttatandó műtrágya hatóanyag mennyiséget az (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével, talajvizsgálatokra alapozottan kell meghatározni. A szükséges talajvizsgálatokhoz a külön jogszabályban foglaltak szerint kell talajmintát venni.” (59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet 3. § 7. bekezdés)
A JFGK és a HMGY betartását – így a talajvizsgálatok meglétét is – a Kölcsönös Megfeleltetés (KM) rendszerében a Hatóság 2012-ben is folyamatosan ellenőrzi. A nitrát érzékeny területek elhelyezkedése térképen az alábbiakban megtekinthető.
Válasz #474. hozzászólásra
Szia Csaba!
Igazad van.Főnökeinknek említettem,de fel sem fogták az egészet.Úgy gondolom a nitrát levezénylése kb.3x akkora munka,mint a SAPS elkészítése !!!Ha valamikor,akkor most.