Fórum
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Adózás új
- Búza termény felvásárlási árak új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Műhelyfelszerelés, szerszám, berendezés, kellékek, gépek új
- Öntözés új
- Poénok új
- Bérmunka tarifák szántóföldön! új
- Kukorica várhatóan........! új
Cikkajánló

Ez a búzafajta hozta a legtöbbet 2025-ben – mutatjuk az adatokat
A siker szempontjából döntő a fajtaválasztás és a technológia.
Hirdetés
_fill_540x300_0.jpg)
1424 hozzászólás
Válasz yeti31 #1119. hozzászólására" A cikkben azt is leírták, hogy a kamarai tagság hivatalos vállalkozási tevékenységi körök függvénye, nem pedig azé, hogy a cég vagy a vállalkozó valóban végzi-e azt a tevékenységet. Márpedig a vállalkozók és a jogászok egy része hajlamos többféle tevékenységi kört felvenni, vagy felvetetni, “egyszer még jól jöhet” alapon. "
" Általában nem származik kár abból, hogy egy vállalkozásnak sok bejegyzett tevékenységi köre van. Kivétel ez alól, ha azok alapján agrárkamarai tagkötelezettség áll elő. Mivel lényegében a teljes mezőgazdaság és élelmiszeripar a NAK alá tartozik, így a tevékenységi körök rendkívül hosszú listája kötelez kamarai tagságra. Az agrárkamara körülbelül 360 ezer tagot számlál. A NAK klasszikus kamarai feladatokat lát el, információkkal, képzésekkel, szolgáltatásokkal (térítésmentesen vagy elvileg nyomott áron) segíti az ágazati szereplőket. Illetve működteti a falugazdász-hálózatot, a kamara adja ki és érvényesíti az őstermelői igazolványokat, ellátja a helyi földbizottsági feladatokat földforgalmi ügyekben.
Mennyire drága a NAK-tagság?
Az iparkamara esetében a helyzet egyszerű, minden vállalkozásnak 5 ezer forint hozzájárulást kell fizetnie a megyei kamarának, ami annak 10 százalékát továbbítja az országos kamarának. Az agrárkamarának viszont árbevétel-arányos tagdíjat kell fizetni, ráadásul a tagdíj alapja sokféle kedvezménnyel csökkenthető. Így a tényleges fizetendő tagdíj mértékének kiszámítása egyáltalán nem hagyományos feladat. Cserében legalább nem az a helyzet, mint az iparkamarai hozzájárulással, amit fillérre egyformán fizet a csőd szélén álló katás egyéni vállalkozó és a milliárdos profitot termelő tőzsdei cég.
Az agrárkamarai tagdíj sávos, az alábbiak szerint határozzák meg:
I. tagdíjfizetési osztály 0 forinttól 600 ezer forint tagdíjalapig 2 000 forint,
II. tagdíjfizetési osztály 10 millió forint tagdíjalapig 5 000 forint,
III. tagdíjfizetési osztály 50 millió forint tagdíjalapig 30 000 forint,
IV. tagdíjfizetési osztály 150 millió forint tagdíjalapig 150 000 forint,
V. tagdíjfizetési osztály 400 millió forint tagdíjalapig 400 000 forint,
VI. tagdíjfizetési osztály 750 millió forint tagdíjalapig 750 000 forint,
VII. tagdíjfizetési osztály 750 millió forint tagdíjalap felett 1 000 000 forint.
Nagyon sok tagdíjjal tartoznak a kamarának
A 2020-as mérleg még nem nyilvános, 2019-ben a NAK-nak összesen 18 milliárd forint bevétele volt. Ebből 10,1 milliárdot tettek ki a különféle feladatspecifikus állami és uniós támogatások, 7,6 milliárd pedig a tagdíjakból érkezett be. 2019 végére 12,5 milliárd forint vagyont könyveltek, amiből csak 4,6 milliárdot tettek ki a befektetett eszközök. A maradék vagyon egy nagyon jelentős része, 3,7 milliárd pénzeszköz volt. Ennek nagy része különféle támogatásokból származott és elkülönített banki betétszámlákon volt.
A vagyon további jelentős részét, 3,2 milliárd forintot tettek ki a követelések, azokon belül főként a tagdíjkövetelések. A kamarai tagdíjakat ugyanis évekig nagyon sok vállalkozás nem fizette, legyen szó bármelyik kamaráról. A kamarák most már komolyabban veszik a tagdíjak beszedését, illetve az elmaradásokat már az adóhatóság hajtja be.
A NAK esetében 2019 végén 6,2 milliárd forint tagdíjkövetelésről van szó. Ez a hatalmas összeg azért nem jelent meg a végső mérlegben, mert 450 millió forintról a kamara megállapította, hogy túlfizetés lenne, 3,2 milliárdot pedig levontak értékvesztésként.
100 milliókat visz el a jégkármérséklés
A NAK 2019-ben közel 1 milliárd forinttal kevesebbet költött, mint amennyi bevétele volt, így az évet pluszban zárta. A kiadási oldalon messze a legnagyobb tételt, mindent összeadva 9,8 milliárd forintot a személyi jellegű kifizetések tették ki. A NAK rengeteg embert foglalkoztat, a 2019-es átlagos állományi létszám közel 1200 fő volt. Ebben nincs benne a több, mint 1200 megbízási jogviszonyban foglalkoztatott ember, melyből 972 fő a jégkármérséklő rendszer üzemeltetésében közreműködő generátorkezelők száma volt. A JÉGER nevű országos jégkármérséklő rendszer üzemeltetése is komoly költség, aminél nem csak a generátorkezelőkről van szó. 2019-ben közel félmilliárd forint ment el ezüst-jodid hatóanyagra (ezt a jégképződést gátló anyagot juttatja a légkörbe a rendszer). "
Srácok.
Az e kérelem oldal másnál működik?
Változott a számlaszámom, be kéne jelentenem.
Adategyeztetést már küldtem 1 hete. De most kéne másik.
Válasz falugazdász22 #1120. hozzászólásáraTegnap délutánra megoldódott!
Újra küldtem a 2018-as bevallást és elfogadták.
2020 október 5.-én még nem volt jó, akkor NAV nullást kértek. Most mégis megfelelt.
Legalább nem kell a számlakivonatot figyelnem, hogy mikor terhelik rá!
Sajnos az ilyen tagdíj viták évekre tönkre tehetik a jó kapcsolatot is.Csak azt tudom mondani probálj a megyei elnöktől személyes meghallgatást kérni talán Ő tud és akar is segíteni.
Válasz szöcske76 #1112. hozzászólásáraÉs még ki tudja mennyire emelik!

Én évek óta harcolok velük. Van egy 10 éve nem működő Bt. a tulajdonomban. Élő cég, de semmiféle tevékenységet nem végez.
2 éve NAV által beterhelték a számlát 60 ezer forinttal, másfél év levelezés és igazolások (5 év visszamenőleg bevallások aláírt másolata kellett hozzá) után nagy nehezen visszautalták.
2018-tól szemfülesen figyelem a sarc beszedésére való törekvésüket és azonnal küldöm nekik az előző évi bevallás másolatát valamint befizetem az alap 2 ezer forintot.
Szerencsére tavaly már ez nem volt elég.
Írták, hogy kell NAV nullás igazolás!
Na az több mint 3 hét volt mire rájöttem hogyan kell ÁNYK programból lekérni. Természetesen november 3.-án kaptam kézhez és már nem lehetett a bevallást módosítani!
Én azóta hetente naponta írok nekik, hogy vizsgálják már felül az egyenleget mielőtt újra inkasszóznak.
Végre ma már válaszoltak! Kérik a 2018-as bevallást mivel a NAV igazolás 2019-es és az nekik nem jó.
Ezzel csak annyi a bajom, hogy a 2018-as bevallást küldtem be nekik október 5.-én az első tagdíj módosításnál és az lett elutasítva, hogy az nem felel meg nekik a számolgatásukhoz!
Már felajánlottam a 10 éves bevételem teljes összegét is, hogy kiegészítsem a 9,9 milliárd állami támogatást, de nulla összeggel nem lennének előrébb!
De a sarcot csak követelik.
És ki tudja még mennyit kell fizetni nekik!?!?
Legalább tudnám, hogy milyen szolgálttásért vagy termékért fizetek!?!
Válasz Bárány #1116. hozzászólásáraEsély nem sok van rá, de jókívánságnak tökéletes.
Válasz Bárány #1116. hozzászólásáraNálunk általában máshol hibáznak, ha nem Anyu lenne a könyvelő aztán nekem kéne járni falugazdászhoz, ha korombeli jól kinéző menyecske lenne, ennyi látoogatás után, már lehet feleségül is vettem volna...

Válasz rilex #1115. hozzászólásáraRemélhetőleg a területalapúnál is ugyanígy hibáznak majd.
Válasz Bárány #1114. hozzászólására...éééééééééés még jött három bónusz!

Válasz rilex #1110. hozzászólásáraA farsangi tombolán kisorsolhatsz párat!
Válasz Szabi. #1111. hozzászólásáraJóvannnnnna....azért kekeckedni csak lehet egy kicsit...


Ezt a szösszenetet olvastátok a Kamarai törvényben?

A NAK tv. 11. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:„(4) Őstermelők családi gazdaságának képviselője esetében a tagdíjfizetés alapja a képviselt őstermelők családi gazdasága tagjainak mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó nettó árbevételeik egybeszámított összege. Az egybeszámítás módját, idejét, egyéb részletszabályait az agrárkamara alapszabályában kell meghatározni"
Ez esetemben évi 5000 Ft-ról 30 000Ft-ra emelést jelent.
Válasz rilex #1110. hozzászólásáraÉs akkor más a “kiválasztott”.....mikor gyakorlatilag egyesek folyamatos(0-24) kapcsolatban vannak.....
Válasz rilex #1105. hozzászólására....és most érkezett a 72.!!!!




Valószínűleg felakadt a tű....
Én ezt kaptam!
Válasz Szabi. #1106. hozzászólására




Válasz Szabi. #1106. hozzászólásáraA százas pzs-t elő kellett vegyem, bevallom.


No de a kiválasztottak, s akik közel ülnek a tűzhöz, azok részesülhetnek ilyen kegyben.
Válasz rilex #1102. hozzászólásáraEzen megkönnyezel, annyira szívhez szól:

Válasz rilex #1100. hozzászólásáraAzóta megérkezett a 48. e-mail....


Nagyon rendes vagy köszönjük!!!!!!
Máris lenne egy kérdésem ha valaki ÖCSG-t választja abban az esettben mi van akkor ha az egyik tag bérmunkába megy és évente ez 3,5 millió forintbevételre tesz szert.Az ŐCSG éves árbevételekét 2 főre 18,6 millió. akkor most a %-os arány alapján végezheti ezt a tevékenységet vagy sem ?
Válasz rilex #1102. hozzászólására*szeretnék....bocsi..
Válasz Szabi. #1101. hozzászólásáraOnnan nem....
)
(De nem is nagyon szertenék....
Válasz rilex #1100. hozzászólásáraKirálytól/Főnöktől nem kaptál !?
Megszámoltam: pontosan 21-szer jött ma a következő e-mail: Ezúton szeretnénk tájékoztatni, hogy az idén is megrendezzük a Téli Kamarai Gazdaklub online előadássorozatot.

Igyekszünk mindig az aktuális agárszabályozási, piaci, támogatási, technológiai ismereteket megosztani.
Az online előadásokra hetente, csütörtöki napokon 14:00 órától kerül sor.
Az első téli kamarai gazdaklub 2021. január 14-én (csütörtök) 14:00 órától lesz.
A rendezvényeket online formában a Microsoft Teams rendszer felületén keresztül tartjuk.
A részletes információkat, a programtervezet a mellékelt meghívóban található.
A csatlakozáshoz szükséges link a meghívóban is, illetve a IDE KATTINTVA is elérhető. (A továbbiakban is erre a linkre kattintva fognak tudni csatlakozni az rendezvényekhez.)
Ezen a linken lehet majd csatlakozni... :)
Gondoltam, háta azért jött nekem ennyiszer, mert eggyel kevesebben nem kaptátok meg. Így hát hozom, nehogy lemaradjon, akit érdekel.
Mikortól csinálják a falugazdászok az ŐCSGt?
Az őstermelői adatkarbantartást remélhetőleg papír alapon is meg lehet oldani és nem kell menni a falugazdászhoz.Nagy előre lépés lenne ha ezt elektronikusan is megoldhatná a termelő!
Lenne 1 kérdésem tudja valaki mit takar az őstermelő kiegészítő tevékenységi körében a dohányfeldolgozás alatt milyen tevékenység értendő?????

Sziasztok! Én eddig egyéni vállalkozóként termeltem, de most bezártuk a vállalkozást és Öcsgben fogok termelni annak leszek a vezetője. Az adószámom marad minden a régi vagy új lesz?
Válasz Mihály #1094. hozzászólására s nem írtam bele mindent mert ugye a Nébih,okmány iroda..stb mindenki kötelezően lopja el azt amit csinálsz ez az iparban szigorúan védi a törvény de a mezőgazdaság valahogy kimaradt



Válasz falugazdász22 #1092. hozzászólására Szerintem meg egyértelműen ki kell mondani hogy amit ahogy kérik az bűntény az már mellékes ,hogy nem adnak semmit csak követelnek aki támogatást kér az nm pontosan leírja mit vet hány nm-en (ja és a kincstár ezt számon is kéri mert addig nem tudod beadni a támogatási igényt míg ki nem töltöd a termelési adatokat ) akkor mi köze a kamarának hozzá hogy mennyit vetek stb s ha az Unióba akarok szállítani már februárban be kell jelenteni a növény állomásnak miből termelek 2 ha v. többet hány helyre jelentgessünk már el kellene felejteni ezt a volt kommunista jelentgetéseket ideje lenne felnőni ebből a betegségből a gazdálkodási naplóval egyetemben s akkor mondhatnák hogy csökkentik a bürokráciát nem lopják el a technológiai adatokat de így ez vakítás az egész


Válasz falugazdász22 #1092. hozzászólásárade tavaly is minden telefonon történt legalábbis nálunk. Igaz az őstermelői újítást még nem érintette de az egységes kérelem beadást már igen. Lehet megint megoldják telefonon.
Várjuk meg a csütörtöki online tájékoztatást hátha akkor még okosabbak leszünk.Lehetne javasolni hogy a covid helyzetre való tekintettel ügyfélkapun keresztül is lehetne bejelenteni az éves adatkarbantartást.Nem mindenki vágyik órák hosszat üldögélni egy folyóson ahol a fertőzés veszély nem kicsi ,vagy ajánlót levélben vagy netán a gazda otthon az adatlapot kitölthesse és csak a helyszínen írja alá az adategyeztető levelet.Ne csak kritizáljunk hanem adjunk ötletet arra hogyan lehetne ezt minél egyszerűbben megoldani !
Válasz falugazdász22 #1087. hozzászólására most már hívhatod őket minimálbéres rabszolgának aki azért fizet hogy rabszolga lehessen anno annak idején mikor létre jött az őstermelő jogállás még egy jól kereső maszek lakatos,gáz szerelő éves bevétele volt adó mentes ma meg a minimálbér se szép tapsolhatnak neki jól felértékelték azokat akik megmaradtak ma már fele incs annak a létszámnak amivel indult ez van (na megint kapok a negatív hozzá szólásaimért)

Válasz falugazdász22 #1089. hozzászólására Így ahogy mondod gondolom néhány % Győrfy-nek is lecsenget s a jakab féle hazudj tovább megy tovább amiből lehet információt adni a multiknak hogy hány hektár zöldség gyümölcs fog teremni s pont úgy tesznek mintha az övék lenne mikor kötelező a válasz adás de az adat védelem számukra nem jelent akadályt Amerikában ezt ipari kémkedésnek adat lopásnak hívják ott ugyanis a biztosítók szolgáltatnak adatokat nem a termelők nyilván megéri a termelőnek a biztosítás nem úgy mint nálunk...

A lényeg az semmi sem változott most is el kell menni a falugazdászhoz és adatokat egyeztetni csak most nem március 15 ig hanem junius 30-ig .A hosszabbításkor ezidáig kapott egy betétlapot és arra vezette fel a bevételeit most helyette ettől az évtől nem kap betétlapot hanem egy határozatot amely helyrajzi számonként tartalmazza melyik földrészletbe mit vetet az adott évben . Mostantól is berángatnak magukhoz mindenkit igaz ugyan hogy az adóhatárokat jelentősen kitolták .Nem értem miért kellett ennek ekkora felhajtást csinálni ebben a vírusos helyzetben a Kamara vezetése semmit se változott csak a szoftver írók kaszáltak egy újabb hatalmasat és minden megy a régi kerékvágásban
Válasz falugazdász22 #1087. hozzászólásárade ezt mikor kell elvégezni? amikor beadjuk a támogatási kérelmet vagy ugyanúgy év elején mint amikor őstermelői igazolványt újítottunk.
Sajnos az új Őstermelő rendszer nem könnyített a gazdák sorsán hanem nehézkessé tette az életüket.Mert most is minden évben el kell menni a falugazdászhoz és úgynevezett adatkarbantartást kell csinálni ami minimum 30-40 perc ami ebben a covidos időszakban nem valami előnyös a 65 év feletti őstermelők számára .Tehát az élet nem egyszerűbb lett adminisztráció szempontjából hanem bonyolultabb most akkor megint át lettek verve az őstermelők .
Válasz Lackó #1085. hozzászólásáraFöldvétel, elővásárlási jogok --- témakörben leírta .
Válasz Borz #1084. hozzászólásáraNemis nyilvános, de nálunk szerintem mindenki tudja, hogy kik a TAB.
Azért kíváncsiságból, minek az neked?
Valaki meg tudná mondani, hogy megtekinthető e valahol egy adott település TAB tagjai esetleg elérhetőségük? Nak honlapon nem találtam.
Válasz Bárány #1082. hozzászólásáraKözben meg megjelent a Magyar Közlönyben.
Válasz Bárány #1081. hozzászólásáraHa esetleg - hozzám hasonlóan - más em tudta volna, miért küldte vissza Áder János a törvényt: katt ide!
Röviden: semmi érdemi változás nem lesz, adatvédelmi blablabla miatt történt. (Meg nyilván a cselekvés látszatának fenntartásáért.)
Válasz falugazdász22 #1078. hozzászólásáraAzt lehet tudni, miért dobta vissza? (rákeresek majd, csak eddig a pillanatig ez nem merült fel)
Meglepődnék, ha érdemben változna valami is.
Ő Válasz falugazdász22 #1078. hozzászólásáraMert kicsit kell szerepelnie, különben csak újévkor látnánk / hallanánk a tv-ben
Amúgy eddig minden szart aláírt, amit az orra elé dugnak, miért pont ezzel van baja...?
Válasz falugazdász22 #1078. hozzászólására Akkor félre tájékoztatás megy ami nem is tűnik már itt fel senkinek meg az sem hogy az állami szervek nem tartják kötelezőnek az előírásokat csak az állampolgárok vonatkozásában de ott sarkosan

Kérdezem én mi van most országosan megy a tájékoztató előadás az új családi gazdaságokról közben a köztársasági elnök pedig a törvény visszadobta !!!!!!!!!!!!!
Válasz fulelorantofficial #1068. hozzászólásáraLegközelebb a mintát vidd be a laborba,kifizeted és amikor kész postán megkapod a jegyzőkönyvet.Minek kell ezt ennyire bonyolítani?
Most akkor újra kell várni a változásra vagy a teljes teljesen át kell dolgozni a törvényt és az sem világos melyik melyik szakasza nem felelt meg a köztársasági elnöknek .Ha tud valaki konkrétat azt sokan szívesen vennénk .
Válasz falugazdász22 #1069. hozzászólásáraNem is borsos áron. Nálunk a szaki parcellánként kért volna majd' nyolcezret, a NAK-os olcsóbb volt, mert összesen hatot fizettem. Persze 300 hektár nitrátosra egyik cimbora inkább leszedett egy táptervkészítő progit az ncoreról aztán megcsinálta maga ingyenbe.