Válasz mtz1221 #6781. hozzászólásáraGyomfésőt nem gyártanak arra feléd? Merta többi gép, amiket itt mutogatni szoktál, átalában nagyon tetszik, de ezt még nem találtam arrafelé.
Válasz mtz1221 #6779. hozzászólásáraNem, egyre nő a terület. Szántás csak azért lett, mert a kissé ragadós kukoricatarlókon beragadt a grubber ékgyűrűs hengere. Levenni nem akartam, mert akkor az egészet a traktornak kellett volna tartani, azt meg nem akartam, így ezek a földek szántva lettek.
Idénre vettem támkerekeket rá, de azért az ekét sem adom el.
Egyébként igen, alapművelés szárnyak nélkül ment, a csúcsok olyan 30+ cm mélyen jártak. Ezzel úgy 25 cm lehet az átlagos művelési mélység.
Válasz mtz1221 #6777. hozzászólásáraAz összterület kb. 2/3-a grubberes. A kukorica alatt van ilyen is, olyan is, sehol sem áll a víz, egyelőre nincs különbség. Az egyik grubberesen gyalázat rossz lett a talaj, rögös száraz, szármaradványos volt a magágy, de ez a sok áztató eső úgy néz ki, most megmenti. Szemre olyan, mint a többi, pedig normál évben le lenne maradva rendesen.
Válasz Bárány #6775. hozzászólásáraAzt mond inkább mennyi van gruberozva (%), meg melyik nyeli jobban az özönvizeket ??? Van itt is pár holdacska, jobban megy le rajta a víz, lehet túl mélyen húztam ???
Válasz Selvin #6766. hozzászólásáraEz csak egy kis munka kérdése. Kombinátort ha valaki megtoldja 5 sorosra, meg úgy rakja fel a fogakat hogy mindegyik között meglegyen az 50 centi, nincs az a hely ahol nem megy el, ha lassabban is elsőre.
Válasz Selvin #6766. hozzászólásáraÉn régebben használtam, jó ár érték arányú eszköz. Mtz rögtörő nélkül 4 méterest rögtörővel szűk 3 méterest tudott elhúzni. Mindenféleképp a rögtörőst ajánlanám...
Válasz Selvin #6766. hozzászólásáraMost idén tavasszal be lett fogva,mert a talajnedvesség miatt a kompaktorral 2napig nem lehetett sinálni semmit,ez meg ment.cserébe a gyomirtó hatása láthatóan gyengébb.(ezért is váltotta le a kompaktor)
Használ még valaki ásóboronát tavaszi magágykészítésre? Nekem eddig kombinátor volt, de idén a sok szármaradvány és árvakelés miatt szenvedés volt vele dolgozni. Komoly gépre, mint amikről szó volt az utolsó időben (pl noran simple és társai) nincs keret és lovak sem elé, úgyhogy egy ásóboronát gondolkodom, ami elvileg jól boldogul ilyen körülmények között. Akinek még van, annak bevált?
Válasz Praetor #6763. hozzászólására
Egyenlőre sim kártyás (talán 120e/ev), ha lejár 2 ev mulva akkor megosztom ra a mobil netet telefonrol es akkor ugy megy, ahogy a Machinery Guide vagy az Aog. Wifin keresztül lehet ra internetet varázsolni. A frissítéseket mindig úgy teszem ra, ha van lehetőség, ne a rendszer adatforgalmat növelje.
RTK pontos ha van bázis megadva, rádiós korrekció szerintem erre nem opció, mert drága.
Válasz MTZ1221.3 #6762. hozzászólásáraOFF
Köszi! Internetet csak külön simkártyával tud, vagy lehet neki megosztani ethernet kábelen, bluetooth-on keresztül? Rádiós korrekcióra van lehetőség?
ON
Válasz Praetor #6760. hozzászólására
Hello
Arra gondoltam, hogy shp-bol táblaszinten automatikusan nem tud legenerálni A-B vonalat. Igy a Machinery Guide ilyen szempontból többet tud. Egyebkent tokeletesen mukodik. Egyszeru, mint a faek. Kiderul a fenti fejlesztes mikor kerul bele. Jo vetel szerintem. Meg nem volt gondom vele.
Válasz TDavid #6758. hozzászólásáraHello
Ezzel a kiegeszitovel eleg jol kivinne az arvakelest. Aztan ha nem kell leveheto. Ezt a fajta lazitot lehet sekelyebben is huzni nem csak melyen es akar tavasszal is hasznalhato elvegre ott erre hasznaljak fokent.
Válasz MTZ1221.3 #6734. hozzászólásáraNem néztem francia lazítót, nekem az tetszene ha felszínen ha van árvakelés vagy gaz azt kitúrja vagy bedolgozza valamennyire.
Egyébként nem tudom, ezek a földek mindig is szántva voltak kb, nem hiszem, hogy ha egyszer vagy 2 egymás utáni évben vésőekézve volt alapművelésnek, akkor ezután ki lehetne hagyni az alapművelést.
Csak azt nem értem ha valaki ilyeneket nem tud akkor mit néz a kontroll táblán?
Önmagában a jó talajszerkezet kevés ha pl. a sok szártól szarul csírázik a cucc vagy pl. belenő mondjuk az előző évi szárba. Nekem volt már 45 ezres állományom 75 ezres vetés után amikor az összes szárat fennhagytam a föld tetején.(Ősszel nem lett lezúzva csak megtárcsázva+lazító)(kukorica mono volt 5 évig...)
Válasz Radocz #6748. hozzászólásáraÉn nem tudom nálad milyen körülmények vannak de ha pl. az alapművelésen változtat az ember akkor a magágykészítést is hozzá lehet finomítani.
Ha te úgy gondolod, hogy nálad minden tökéletes akkor nincs miről beszélni csak tedd a szívedre a kezed és számold meg, hogy az elvetett magokból hány tő kelt ki, ebből mennyi 24 órán belül és milyen singularitással...
Amúgy meg ha nincs kontrollod honnét tudod, hogy jó irányba haladsz?
Május 31-en lesz a KITE bemutatója a művelesi módokrol.
Onnantól 30 km-re nekem is van illetve lesz egy talaj szelvény ásva, hogy látszik-e a TMMG hatása?
Válasz Borosta #6746. hozzászólásáraA kompaktorozásnál arra is oda kell figyelni ha kicsit nyersebb a talaj a művelési mélységben akkor könnyen összegyúrhatja a magágy alját a szép egyenletes felszín ellenére. Ez bár szemre nem látszik de sokkal nagyobb gondot okozhat mint az agyonművelt felszín...
Érdemes megnézni a vegyes kapaosztásnál is nem keni e el a lúdtalp a magágy alját.
Ha jó irányba halad az ember akkor egyre nedvesebb talajt tud tavaszra produkálni ez esetben viszont új kihívásokkal kell szembenézni...
Válasz termelo #6745. hozzászólásáraSzemre a Güttleres müanyaghenger nyersben szebben dolgozott, az ékgyűrűs , meg a szárazban.
Mondjuk azt a nagyonfinomkodós , agyondolgozott , portemetős kompaktorozottságot ami itt veszettül elterjedt 2-3 év alatt a szántogatósok között , azt nem is kívánnám .Egy ismerős kompaktort huzkod a kultivátorozottban,de nem jutottam el megszemlélni, de gondolom olyan mint a másik gazdatárs G Földmesteres makulátlan magágya,ha nem túl nyersben gyötri az acélgüttres hengerrel. Az őszi 7 késes 3m grúber/nehézkultivátor meg hagyogatott némi hullámosságot maga után.Ehhez nem ártott idén a "magágykészítés".
Látod a kollégának ez is tetszett. Igazából attól függ ki mennyire igényli az egyenletes magágyat. Én pl. arra törekszem, hogy azonos mélységben legyen laza alatta pedig egyenletesen tömör.
Ha csak minden második henger tömörít akkor ez szerintem nem valósul meg az ékgyűrűs hengerek meg már ki lettek vesézve minden negatív szempontból a fórumon.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraÜdv.
A Noran még hoszabb-nehezebb -talán- , mint a Güttler . Tavaly tavasszal , a nem kissé nyers talajon tetszetős,problémamentes volt a Güttler munkája . A műanyaghenger szántottban , és mulcsos kukoricatarlón is tette a dolgát . Mindegyik "megfizethetetlen" árú lett. A Vadeerstat Mountant (?) , nem vállanám be,pedig sűrübb a kapaosztás,de henger nélküli , alacsony..... Horsch-t meg sem mertem kérdezni . Regent Terrakan lett . 4 soros 5m 32 db Herkules kapás . Gyári vegyes lándzsa , és lúdtalp hegyekkel , Crossboard simítóval , ékgyűrűs hengerrel , de igény szerintí opciókkal ugye mással is akár. Vonuláshoz kell 800kg frontsúly, amivel talajon durván agyontiprod a keréknyomot . Nyáron majd meglátjuk. Rettenetszalma mennyiséget széthúzatni srégan , inkább majd RT utáni második menetnek gondolom . A bátraknak , és/vagy tapasztaltaknak is igaza lehet , hogy amúgy "felesleges luxus", de így nyugodtabb egy kicsit a szitu.
Válasz Csavarkulcs #6736. hozzászólásáraSemmiképpen sem lúdtalpkapás, csak lándzsahegyes kapákkal használnám és elől crossboard simítólappal a minimális munkamélység talajbolygatás mellett, ergo egy nagyobb átömlési keresztmetszetű kombinátorként. Gyomfésű tervek közt szerepel, a tavaszi gyomokat egyébként glifozáttal le szoktam kezelni, pláne szója előtt. Vetőgépem egyelőre viszonylag kis csoroszlya nyomású egytárcsás vetőgép, úgyhogy a gyomfésűs magágykészítés nem játszik.
Válasz termelo #6737. hozzászólásáraKöszönöm szépen a személyes tapasztalatot, megmondom őszintén a nyári tarlóhántás funkcióban nem nagyon hiszek egyik ilyen eszköz esetében, az általad is leírt ok(ok)ból kifolyólag, illetve nem gondolom, hogy jót tesz a kapáknak hosszútávon. Nekem a tavaszi, őszi magágykészítés és egyben talaj egyengetés lenne a kívánságom forgatás nélküli technológiában. Tarlóhántásra inkább rt-t használok, amin tudok szöget állítani így megszegve egész sekélyen, tényleg csak a kapillárisok elvágását illeve szármaradvány aprítását teszem. A géped megkérdezhetem, hogy milyen tengelytávú illetve mekkora frontsúllyal rendelkezik, volt-e problémád az emeléssel? Egyébként a műanyag henger nekem nem szimpatikus.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraA Güttler Supermaxx-al nekem az volt a legnagyobb bajom, hogy a váz elején van a mélységtartó kerék. Gyakorlatilag a "finom" mélységtartást lehetetlenné teszi mert bármilyen egyenletlenség lesz a talajon általában ki fogja emelni a gépet. A másik amit a figyelmedbe ajánlok, hogy a hengerek műanyagból vannak! Az osztástávolságot is érdemes megnézni mert csak a fele területet fedi le...
Amúgy könnyű húzású gép mi is 170 le vel húztuk, könnyen vitte.
Tapasztalatom szerint a videókkal ellentétben kalászos tarlóhántásra csak is kizárólag optimális esetben alkalmas. Ha rádszárad a tarló bele se megy a földbe csak kaparássza a tetejét. Ha aratás előtt ledőlt az árpa akkor a tarlón meg betúr. Próbáltam repcetarlón lúdtalpkapával azzal meg összeszedte az összes gazt, úgy kellett a föld végén lepucolgatni...
Amúgy gyomírtásra sem 100 %-os mert a lúdtalpkapák keskenyek, nincsenek átfedésben bár ez a hiba több gyártónál is fennáll.
(Eddig még nem találtam olyan univerzális gépet ami egy-egy művelet az igényeimnek megfelelő minőségben tudott volna elvégezni de ez csak az én véleményem. Ha valaki tud ilyent szívesen utána nézek.)
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraHa tavaszig szépen kisimul a talaj..egy egyszerű simító is elég...majd egy jó vetőgép. Az ilyen talaj sokkal nedvesebb mint a megszokott szántott-simítot. Ilyenkor bármivel hozzányúlni..pláne mélyebben koskázatos. Nagy eséllyel gyurmázni fogja. Vetés majd alapkezelés a gyomosabb területbe vetés után az alapkezelő szerek a kint lévő gyomokat is viszik. Ha kivonják az alapkezelő szereket..akkor jön a vegyészkedés amiből még lehet. Ha csak a talaj tetején kell márciusban a repedéseket lezárni..egy gyomfásű is megteszi. Valamint az a csírázó gyomokat is ritkítja. Vetés előtt szintén végig lehet járni. A felső 3cm elég apró morzsás lesz ahhoz hogy takarja a magárkot. Szintén ritkitja a csírázó gyomokat. Amit nem visz ki arra ott a vegyszerek kombinációja.
7485 hozzászólás
Válasz Bárány #6784. hozzászólásáraMeglepő de nincs. Van horvát, az közelebb i hozzád. Kerekek elhelyezéséről majd rakj fel képet.
https://readgur.com/doc/1065589/%C4%8De%C5%A1alj-za-mehani%C4%8Dko-suzbijanje-korova-u-%C5%BEitaricama-i
Válasz mtz1221 #6781. hozzászólásáraGyomfésőt nem gyártanak arra feléd? Merta többi gép, amiket itt mutogatni szoktál, átalában nagyon tetszik, de ezt még nem találtam arrafelé.
Válasz mtz1221 #6780. hozzászólásáraNem látok különbséget.
Válasz mtz1221 #6779. hozzászólásáraNem, egyre nő a terület. Szántás csak azért lett, mert a kissé ragadós kukoricatarlókon beragadt a grubber ékgyűrűs hengere. Levenni nem akartam, mert akkor az egészet a traktornak kellett volna tartani, azt meg nem akartam, így ezek a földek szántva lettek.
Idénre vettem támkerekeket rá, de azért az ekét sem adom el.
Egyébként igen, alapművelés szárnyak nélkül ment, a csúcsok olyan 30+ cm mélyen jártak. Ezzel úgy 25 cm lehet az átlagos művelési mélység.
Elég másnaposnak néz ki az agronómus.
De repce földet elég jól elpiszkálja.
Válasz mtz1221 #6779. hozzászólásáraGyomok némelyike nálad nem jön jobban ?
Válasz Bárány #6778. hozzászólásáraSzárnyak nélkül ? Mélység ? Többet te sem mersz bevállalni, ugyanazokat a táblákat csinálod minden évben ?
Válasz mtz1221 #6777. hozzászólásáraAz összterület kb. 2/3-a grubberes. A kukorica alatt van ilyen is, olyan is, sehol sem áll a víz, egyelőre nincs különbség. Az egyik grubberesen gyalázat rossz lett a talaj, rögös száraz, szármaradványos volt a magágy, de ez a sok áztató eső úgy néz ki, most megmenti. Szemre olyan, mint a többi, pedig normál évben le lenne maradva rendesen.
Válasz Bárány #6775. hozzászólásáraAzt mond inkább mennyi van gruberozva (%), meg melyik nyeli jobban az özönvizeket ??? Van itt is pár holdacska, jobban megy le rajta a víz, lehet túl mélyen húztam ???
Válasz termelo #6774. hozzászólásáraHa ha ha.
Válasz termelo #6774. hozzászólásáraÉrti ám ő a viccet, csak legyen benne p.na!
Válasz mtz1221 #6773. hozzászólásáraNyugimá, szóvicc volt:

https://kethely.hu/
Szerintem az 5 soros kombi az 5-ös;
vagy
akinek nincs hitele az nem hiteles ember
stb.
Tudod poén...
Válasz termelo #6772. hozzászólására
Válasz mtz1221 #6771. hozzászólásáraDe van kéthely ahol nem megy el!
Válasz Selvin #6766. hozzászólásáraEz csak egy kis munka kérdése. Kombinátort ha valaki megtoldja 5 sorosra, meg úgy rakja fel a fogakat hogy mindegyik között meglegyen az 50 centi, nincs az a hely ahol nem megy el, ha lassabban is elsőre.
Válasz Selvin #6766. hozzászólásáraÉn régebben használtam, jó ár érték arányú eszköz. Mtz rögtörő nélkül 4 méterest rögtörővel szűk 3 méterest tudott elhúzni. Mindenféleképp a rögtörőst ajánlanám...
Válasz fexco #6767. hozzászólásáraMilyen kompaktorod van, ami ilyen jól viszi a gyomokat?
Válasz Selvin #6766. hozzászólására30 éve szinte csak azt használok.
Válasz Selvin #6766. hozzászólásáraMost idén tavasszal be lett fogva,mert a talajnedvesség miatt a kompaktorral 2napig nem lehetett sinálni semmit,ez meg ment.cserébe a gyomirtó hatása láthatóan gyengébb.(ezért is váltotta le a kompaktor)
Használ még valaki ásóboronát tavaszi magágykészítésre? Nekem eddig kombinátor volt, de idén a sok szármaradvány és árvakelés miatt szenvedés volt vele dolgozni. Komoly gépre, mint amikről szó volt az utolsó időben (pl noran simple és társai) nincs keret és lovak sem elé, úgyhogy egy ásóboronát gondolkodom, ami elvileg jól boldogul ilyen körülmények között. Akinek még van, annak bevált?
Válasz MTZ1221.3 #6764. hozzászólására
Válasz Praetor #6763. hozzászólására
Egyenlőre sim kártyás (talán 120e/ev), ha lejár 2 ev mulva akkor megosztom ra a mobil netet telefonrol es akkor ugy megy, ahogy a Machinery Guide vagy az Aog. Wifin keresztül lehet ra internetet varázsolni. A frissítéseket mindig úgy teszem ra, ha van lehetőség, ne a rendszer adatforgalmat növelje.
RTK pontos ha van bázis megadva, rádiós korrekció szerintem erre nem opció, mert drága.
Válasz MTZ1221.3 #6762. hozzászólásáraOFF
Köszi! Internetet csak külön simkártyával tud, vagy lehet neki megosztani ethernet kábelen, bluetooth-on keresztül? Rádiós korrekcióra van lehetőség?
ON
Válasz Praetor #6760. hozzászólására
Hello
Arra gondoltam, hogy shp-bol táblaszinten automatikusan nem tud legenerálni A-B vonalat. Igy a Machinery Guide ilyen szempontból többet tud. Egyebkent tokeletesen mukodik. Egyszeru, mint a faek. Kiderul a fenti fejlesztes mikor kerul bele. Jo vetel szerintem. Meg nem volt gondom vele.
Válasz MTZ1221.3 #6759. hozzászólásáraEz így túl laza felszínt hagy.
Válasz MTZ1221.3 #6759. hozzászólásáraOFF
A CHCNav robotkormánnyal kapcsolatban miért gondolod, hogy "nem tökéletes"? Érdekelne a tapasztalatod.
ON
Válasz TDavid #6758. hozzászólásáraHello
Ezzel a kiegeszitovel eleg jol kivinne az arvakelest. Aztan ha nem kell leveheto. Ezt a fajta lazitot lehet sekelyebben is huzni nem csak melyen es akar tavasszal is hasznalhato elvegre ott erre hasznaljak fokent.
Válasz MTZ1221.3 #6734. hozzászólásáraNem néztem francia lazítót, nekem az tetszene ha felszínen ha van árvakelés vagy gaz azt kitúrja vagy bedolgozza valamennyire.
Egyébként nem tudom, ezek a földek mindig is szántva voltak kb, nem hiszem, hogy ha egyszer vagy 2 egymás utáni évben vésőekézve volt alapművelésnek, akkor ezután ki lehetne hagyni az alapművelést.
Válasz Radocz #6748. hozzászólásáraLehet regisztrálni a KITE ingyenes rendezvényre.

Dalmand június 2.
Nádudvar május 31
Válasz Gandhy #6754. hozzászólásárapl. WaveVision-al mérhető magyarul mennyire egyenletes soron belül a tőtáv...
Csak azt nem értem ha valaki ilyeneket nem tud akkor mit néz a kontroll táblán?
Önmagában a jó talajszerkezet kevés ha pl. a sok szártól szarul csírázik a cucc vagy pl. belenő mondjuk az előző évi szárba. Nekem volt már 45 ezres állományom 75 ezres vetés után amikor az összes szárat fennhagytam a föld tetején.(Ősszel nem lett lezúzva csak megtárcsázva+lazító)(kukorica mono volt 5 évig...)
Válasz t.romsics #6752. hozzászólásáraÍrd be a keresőbe és megtalálod.
Válasz Radocz #6750. hozzászólásáraSzingularitás: egyedüli, különleges, kivételes, a fizikai törvényszerűségtől eltérő, azt túlhaladó.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraHasonló kaliberű a traktorom nekem is ( New Holland G 210 ) és egy Farmet Triolent 350-est húzok vele .
Válasz termelo #6745. hozzászólásáraSzia! Összefoglalnád az ékgyűrűs henger hátrányait, mert lemaradtam róla. Előre is köszönöm.
Válasz Radocz #6705. hozzászólásáraMivel lett giliszta talán jó.



Ezt most vittem be forgatás nélküli művelesbe. 6 év múlva talán itt is lesz giliszta!
Kicsit szikes, de az enyém.
Válasz termelo #6749. hozzászólásáraVan kontroll.


Mikroszkóppal vizsgálom a talajt.
Előbb látható a változás.
Magyarul: szingularitás? A Google nem segített.
Válasz Radocz #6748. hozzászólásáraÉn nem tudom nálad milyen körülmények vannak de ha pl. az alapművelésen változtat az ember akkor a magágykészítést is hozzá lehet finomítani.
Ha te úgy gondolod, hogy nálad minden tökéletes akkor nincs miről beszélni csak tedd a szívedre a kezed és számold meg, hogy az elvetett magokból hány tő kelt ki, ebből mennyi 24 órán belül és milyen singularitással...
Amúgy meg ha nincs kontrollod honnét tudod, hogy jó irányba haladsz?
Ha lenne miért kérdeznél ilyent? Nem értem...
Válasz termelo #6747. hozzászólásáraMelyek lesznek az újabb kihívások?

Hogy döntöm el, hogy jól halad a talaj?
Nem kötözkodni akarok, csak tanulni.
Május 31-en lesz a KITE bemutatója a művelesi módokrol.
Onnantól 30 km-re nekem is van illetve lesz egy talaj szelvény ásva, hogy látszik-e a TMMG hatása?
Válasz Borosta #6746. hozzászólásáraA kompaktorozásnál arra is oda kell figyelni ha kicsit nyersebb a talaj a művelési mélységben akkor könnyen összegyúrhatja a magágy alját a szép egyenletes felszín ellenére. Ez bár szemre nem látszik de sokkal nagyobb gondot okozhat mint az agyonművelt felszín...
Érdemes megnézni a vegyes kapaosztásnál is nem keni e el a lúdtalp a magágy alját.
Ha jó irányba halad az ember akkor egyre nedvesebb talajt tud tavaszra produkálni ez esetben viszont új kihívásokkal kell szembenézni...
Válasz termelo #6745. hozzászólásáraSzemre a Güttleres müanyaghenger nyersben szebben dolgozott, az ékgyűrűs , meg a szárazban.
Mondjuk azt a nagyonfinomkodós , agyondolgozott , portemetős kompaktorozottságot ami itt veszettül elterjedt 2-3 év alatt a szántogatósok között , azt nem is kívánnám .Egy ismerős kompaktort huzkod a kultivátorozottban,de nem jutottam el megszemlélni, de gondolom olyan mint a másik gazdatárs G Földmesteres makulátlan magágya,ha nem túl nyersben gyötri az acélgüttres hengerrel. Az őszi 7 késes 3m grúber/nehézkultivátor meg hagyogatott némi hullámosságot maga után.Ehhez nem ártott idén a "magágykészítés".
Válasz istvan0423 #6739. hozzászólásáraSima alap 170-es gép, nincs rajta pótsúly, könnyen emelte...
Látod a kollégának ez is tetszett. Igazából attól függ ki mennyire igényli az egyenletes magágyat. Én pl. arra törekszem, hogy azonos mélységben legyen laza alatta pedig egyenletesen tömör.
Ha csak minden második henger tömörít akkor ez szerintem nem valósul meg az ékgyűrűs hengerek meg már ki lettek vesézve minden negatív szempontból a fórumon.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraÜdv.
A Noran még hoszabb-nehezebb -talán- , mint a Güttler . Tavaly tavasszal , a nem kissé nyers talajon tetszetős,problémamentes volt a Güttler munkája . A műanyaghenger szántottban , és mulcsos kukoricatarlón is tette a dolgát . Mindegyik "megfizethetetlen" árú lett. A Vadeerstat Mountant (?) , nem vállanám be,pedig sűrübb a kapaosztás,de henger nélküli , alacsony..... Horsch-t meg sem mertem kérdezni . Regent Terrakan lett . 4 soros 5m 32 db Herkules kapás . Gyári vegyes lándzsa , és lúdtalp hegyekkel , Crossboard simítóval , ékgyűrűs hengerrel , de igény szerintí opciókkal ugye mással is akár. Vonuláshoz kell 800kg frontsúly, amivel talajon durván agyontiprod a keréknyomot . Nyáron majd meglátjuk. Rettenetszalma mennyiséget széthúzatni srégan , inkább majd RT utáni második menetnek gondolom . A bátraknak , és/vagy tapasztaltaknak is igaza lehet , hogy amúgy "felesleges luxus", de így nyugodtabb egy kicsit a szitu.
Válasz istvan0423 #6742. hozzászólásáraFelesleges köröket ne fuss.Egy grúber,ami apróra dolgozza,nem rögöl.Magágykészítő árát tedd a vetőgépbe.
Válasz barazdabetyar. #6741. hozzászólásáraAz majd a folyamat későbbi része lesz, egyelőre azért egy minimum művelést alkalmaznom kell a területeimen.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraNem készítünk magágyat.Jó vetőgép kell,meg traktoros aki megül benne.
Válasz Csavarkulcs #6736. hozzászólásáraSemmiképpen sem lúdtalpkapás, csak lándzsahegyes kapákkal használnám és elől crossboard simítólappal a minimális munkamélység talajbolygatás mellett, ergo egy nagyobb átömlési keresztmetszetű kombinátorként. Gyomfésű tervek közt szerepel, a tavaszi gyomokat egyébként glifozáttal le szoktam kezelni, pláne szója előtt. Vetőgépem egyelőre viszonylag kis csoroszlya nyomású egytárcsás vetőgép, úgyhogy a gyomfésűs magágykészítés nem játszik.
Válasz termelo #6737. hozzászólásáraKöszönöm szépen a személyes tapasztalatot, megmondom őszintén a nyári tarlóhántás funkcióban nem nagyon hiszek egyik ilyen eszköz esetében, az általad is leírt ok(ok)ból kifolyólag, illetve nem gondolom, hogy jót tesz a kapáknak hosszútávon. Nekem a tavaszi, őszi magágykészítés és egyben talaj egyengetés lenne a kívánságom forgatás nélküli technológiában. Tarlóhántásra inkább rt-t használok, amin tudok szöget állítani így megszegve egész sekélyen, tényleg csak a kapillárisok elvágását illeve szármaradvány aprítását teszem. A géped megkérdezhetem, hogy milyen tengelytávú illetve mekkora frontsúllyal rendelkezik, volt-e problémád az emeléssel? Egyébként a műanyag henger nekem nem szimpatikus.
Válasz termelo #6737. hozzászólásáraEl kell menni a satexoshoz tervekkel, a-tól z-ig minden részlettel, nagyon komolyan kezdi venni a fejlesztéseket.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraA Güttler Supermaxx-al nekem az volt a legnagyobb bajom, hogy a váz elején van a mélységtartó kerék. Gyakorlatilag a "finom" mélységtartást lehetetlenné teszi mert bármilyen egyenletlenség lesz a talajon általában ki fogja emelni a gépet. A másik amit a figyelmedbe ajánlok, hogy a hengerek műanyagból vannak! Az osztástávolságot is érdemes megnézni mert csak a fele területet fedi le...
Amúgy könnyű húzású gép mi is 170 le vel húztuk, könnyen vitte.
Tapasztalatom szerint a videókkal ellentétben kalászos tarlóhántásra csak is kizárólag optimális esetben alkalmas. Ha rádszárad a tarló bele se megy a földbe csak kaparássza a tetejét. Ha aratás előtt ledőlt az árpa akkor a tarlón meg betúr. Próbáltam repcetarlón lúdtalpkapával azzal meg összeszedte az összes gazt, úgy kellett a föld végén lepucolgatni...
Amúgy gyomírtásra sem 100 %-os mert a lúdtalpkapák keskenyek, nincsenek átfedésben bár ez a hiba több gyártónál is fennáll.
(Eddig még nem találtam olyan univerzális gépet ami egy-egy művelet az igényeimnek megfelelő minőségben tudott volna elvégezni de ez csak az én véleményem. Ha valaki tud ilyent szívesen utána nézek.)
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraHa tavaszig szépen kisimul a talaj..egy egyszerű simító is elég...majd egy jó vetőgép. Az ilyen talaj sokkal nedvesebb mint a megszokott szántott-simítot. Ilyenkor bármivel hozzányúlni..pláne mélyebben koskázatos. Nagy eséllyel gyurmázni fogja. Vetés majd alapkezelés a gyomosabb területbe vetés után az alapkezelő szerek a kint lévő gyomokat is viszik. Ha kivonják az alapkezelő szereket..akkor jön a vegyészkedés amiből még lehet. Ha csak a talaj tetején kell márciusban a repedéseket lezárni..egy gyomfásű is megteszi. Valamint az a csírázó gyomokat is ritkítja. Vetés előtt szintén végig lehet járni. A felső 3cm elég apró morzsás lesz ahhoz hogy takarja a magárkot. Szintén ritkitja a csírázó gyomokat. Amit nem visz ki arra ott a vegyszerek kombinációja.