Hirdetés
Fórum
- Őszi mély és középmély szántás vagy forgatás nélkül művelni??? új
- Kukorica terményárak új
- Mezőgazdasági balesetek új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Életképek a gazdálkodás mindennapjairól új
- Búza gyomirtása új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Gazdálkodási napló/táblatörzskönyv új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
795 hozzászólás
Nemrégiben vásároltunk egy 6120r traktort. 4100-as processzor van benne. Azt írja, hogy a kijelzőn nincs alap aktiválás (aktiválásoknál a Basics mellett sincs ott a zöld pötty). A monitorban kb 2000 órával kevesebb van, mint a traktorban, szóval szerintem a monitor cserélve lett, csak az aktiválást nem vitték át a régiről. Valakinek valami ötlete van esetleg a megoldásra? (ITec nem működik)
Válasz .Feco. #743. hozzászólására
Válasz termelo #742. hozzászólásáraA szakaszvezérlésnek van egy saját beállítópanelje, ahol elég sok minlentlehet állítgatni, többek között a határok kezelését is.
Válasz .Feco. #741. hozzászólásáraTeccik a stílusod Az Rx-et nem használok valóban de ettől a többit nem hiszem hogy keverem te viszont nem válaszoltál arra amit írtál:
Mert nem az egész szakaszvezérlést kell kikapcsolni, csak hogy a táblaszélt ne vegye figyelembe.
Hol? Hogy?
Válasz termelo #740. hozzászólásáraa dokumentáció egy dolog, a szakaszvezérlés egy másik, Rx egy harmadik, a határok egy negyedik, a vezérlővonalak és gépvezérlés pedig még ezektől is mind független és elkülönített. Ne keverd gizikét a gőzekével...
Válasz .Feco. #739. hozzászólásáraKérdeztem a Kite-t, szerintük isobus dokumentáció ki vagy be lehetőség van. Te tudsz esetleg más beállítást?
Válasz termelo #738. hozzászólásáraMert nem az egész szakaszvezérlést kell kikapcsolni, csak hogy a táblaszélt ne vegye figyelembe.
Válasz .Feco. #737. hozzászólásáraEzért is kérdeztem, hogy milyen rendszer mert nekem a 4640-ben ha kikapcsolom akkor nem megy az automata szakaszolás.
Válasz termelo #736. hozzászólásáramármint a táblahatárra? te választod ki, hogy vegye-e figyelembe a táblahatárt, vagy sem... az alapból ki van kapcsolva nekem...
Válasz .Feco. #735. hozzászólásáraNálunk 4000 ha-os cég kezdett el művelni GPS-el és 3 év alatt "beálltak" a területei, én utánuk kezdtem és nekem se kellett több idő. Az a tapasztalatom ha mindig ugyanott mész előbb utóbb ráun a szomszéd a baszkódásra.
Amúgy nem értem, hogy lehet új nyomvonalon végigmenni isobusos permetezővel hogy ne tiltson le ha rálóg a shp ra. Ez milyen rendszer?
Válasz termelo #734. hozzászólásáraA 4 hengeres 6r-esek a 20,8-as gumival is berakhatók tudtommal, de a nagyobbak már nem.
Sokszor változnak a táblák szélei (bővül, szűkül, máshogy osztjuk fel, szomszéd rávet vagy elhagy, vagy akkora árkot húz barázdának hogy el kell hagyni, út mellett beletaposnak, fasorok, gyepes rések vándorolnak, sarokban megáll a víz, stb....) Jobb vetéskor újat felvenni, aztán az év már mehet végig vele, következő meg lehet újat felvenni...
Válasz .Feco. #733. hozzászólásáraAkkor hagyjam a p csába és 480-as gumitól nagyobbal meg se próbáljam és az befér tuti igaz?
A pótkocsizás végett szerettem volna 560-ast.
Kíváncsiságból kérdeztem a nyomvonalas témát de arra nem válaszoltál...
Válasz termelo #732. hozzászólásáraA vágóasztal kb semmit sem bír el, különösen a JD, amikor lefordulnak a csövek már mind ejti el ha húznia kell a sort!
Igen, a 7r, 8r berakható sorközbe könnyen és gyorsan, mert a kisebbekkel ellentétben hosszútengelyesek, és gyárilag kerekezhetőek 420-as 480-as abroncsokkal, így:
Válasz .Feco. #731. hozzászólásáraNekem azt mondták soronként 10 centi eltérést bír el a vágóasztal de én egyébként is csak akkor állítanám el ha az 560-as gumi rátaposna. Kite szerint 8R es traktorral is kultivátoroznak 12 soron valahogy csak megoldják.
Amúgy miért nem ugyanazokat a nyomvonalakat használjátok minden évben?
Válasz termelo #730. hozzászólásáraHat nem akarom kedved szegni, de szélesebb abroncsokkal azért nem tudsz sorban menni, mert pl egy 650-es gumi már annyira rajta tapos a soron, hogy ha annyira szét akarod állítani a sorokat, hogy elférjen, akkor a kombájn a csövek nagy részét le fogja verni arataskor. Én biztos nem állítanám el… ahol nagyon kell, ott inkább muveloutat hagyok, pl repaban, de ugyanezt teszi egy ismerős cég kukoricában akik állományban higtragyaznak… permetezeshez 75 cm-nél ez nem kell nyilván.
Mi nem ugyanazokat a nyomvonalakat használjuk minden évben, de a vetés nyomvonalai atvihetoek, es így használhatóak sorkozmuveleshez, permezesehez, vagy aratashoz,
Válasz .Feco. #729. hozzászólásáraSajnos ennyi mindent én mostanában nem tudok összeszedni...
Szerintem ez a körbe járásosdi vagy nem inkább olyan megszokás kérdése.
Én pl. a GPS előtt is körbe mentem.
A művelőút automatikához volt egy pause gomb azt körbemenetelenként talán egyszer kellett megnyomni az megállította sorzárást és a nyomjelző átváltást is. Egyébként nálunk a kollégák is körbe mennek a vetéssel a permetezéssel és a kombájnal is. Igazából én nem is tudom, hogy lehetne elvetni csak a forgót úgy hogy ne tapossam ki pl. a szomszéd repcéjét. Nemt tudom, hogy érdekes-e de nekem pl. csak a permetezőre vannak meg a nyomvonalak (27m) és az "alá" vetek.
Így a 12 soros vetőgép ugyanazon a nyomon megy mint a permetező. Úgy tudom ezzel a módszerrel majd szélesebb abronccsal is lehet permetezni mert a vetőgépen a kerekek melletti kocsik széthúzhatóak.
Válasz termelo #728. hozzászólásáramagában a hozamtérkép még kevés, sőt 3-5 év hozamtérképe is kevés önmagában. De ha megvan hozzá a talajvizsgálat, megvan a generikus talajtípus-térkép, neadj isten egy talajszkennelés, 5 év biomassza-átlaga meg a józan paraszti ész és helyismeret, akkor neki lehet kezdeni.
A legjobb úgy felfogni, mintha a táblád nem egy nagy tábla, hanem nagyon sok kicsi lenne. Ahogy a különböző földeknek tudod a termelési képességét, úgy megteheted ezt egyes táblarészekkel is. Pl. tudod hol van szín, hol van part, hol van lapos, hol gyomos, hol árnyékol a fasor... Ahol jobbak az adottságok, oda kapásból több mag, kalászosból kevesebb, ahol rosszabbak oda fordítva. Ahol lesz víz oda mehet a műtrágya, ahol felsülésre hajlamos onnan el kell fogni.
Alapból úgy vetek egy táblát, ahogy később majd permetezni meg aratni fogom, hogy lehetőleg soha ne kelljen keresztbe járkálni a sorokon, a szélein úgy kell menni, hogy a permetező a szélén vezethető legyen úgy, hogy nem marad el és nem szór ki a tábláról. Az vetés kezdetétől ezt tartom szem előtt, emiatt csinálom így. De ezt már nagyon régóta, bőven GPS korszak előtt óta. Amikor még művelőúttaq vetegettünk és számolni kellett a gépolajakat hogy jó helyen legyen a művelőit akkor is így csináltuk, hogy körbe megcsináltuk a helyét mielőtt a hosszanti sorokba kezdtünk...
Válasz .Feco. #727. hozzászólásáraHány év meglévő hozamtérképe után érdemes elkezdeni az előírás-fájlal foglalkozni?
Illetve azt szeretném még megkérdezni, hogy miért logikusabb? Én megértem, hogy nem szeretsz körbe menni de mivel azt írtad az Rx-hez nincs köze így már nem látom át.
Válasz termelo #726. hozzászólásáraAzt Rx-hez nincs köze, az mindig az aktuális pozíció alapján dolgozik, ez egyszerűen logikusabb. Ha teljesen egyedit akarsz rajzolni, akkor SMS, ha meglévő térképből akarsz kiindulni (pl. hozamtérkép, NDVI, Biomassza) akkor a Xarvio egyszerűbb, barátságosabb.
Válasz .Feco. #725. hozzászólásáraHali!
Mivel te előrébb vagy mint én ezért azt szeretném megkérdezni, hogy előírási térképet, hogy és mivel készítetek (pl. SMS-el,hozamtérkép alapján?) illetve mondtad, hogy nem jó körbe menni az az Rx végett van? (nem is gondoltam hogy ebben az esetben jobb lehet úgy ahogy te csinálod)
Válasz termelo #723. hozzászólásáraVáltozó kijuttatas előírt térkép alapján
Válasz #bandi #722. hozzászólásáraHa jól értem akkor először te is körbe mész mint én ugye?
Ahogy írtad a tereprendezést én is elvégeztem és jó lett mert a kollégával ellentétben nálam nem változik a csatornapart meg az erdősáv sem...
Válasz .Feco. #720. hozzászólásáraHali!
Az Rx az mit jelent?
Előre is köszi!
Válasz RkTomi #708. hozzászólásáraHa be tudod szerezni a táblàk sarokpont koordinátáit, jobban jársz ha minden oldalát felveszed a jd webes felületen, lesznek normális nyomvonalak, aztán legfeljebb az első menetet körbemész séróból, utána meg veted mindig ahogyan van a hivatalos iránya a parcellának. Vagy ha jók az irányvonalak, akkor oda kell hozzá alakítani a táblaszéleket is a valóságban, némi tereprendezéssel.
Válasz termelo #717. hozzászólásáraNem földhivatalival, hanem korábban kézzel fel vett, majd földhivatali adatokkal korrigált, előre meghatározott határokat használunk, tehát alapvetően a valóság, de ahol mondjuk elővélés volt, ott kiigazítottuk. Ugyanakkor csatornapartok, utak, fasorok változnak, sőt van hogy nagyobb táblák felosztása is változik évről évre vagy éven belül is, meg mint lentebb írtam, van ahol íves az út, de egyenes sorokat akarok a földön, máshol egyenes az út, de egy beszögellő fa, kút, hidráns miatt el kell térni a felvett szélétől, azt rá kell szánni mindig, hogy normális vonalak legyenek.
Válasz termelo #719. hozzászólásáraValószínűleg az is közrejátszhat, hogy végigmentünk az összes monitor evolúcióján, de a 2630-as már nagyon jól kezelhető, és kb mindent tud, ami kellhet, legyen szó térképezésről, adatcseréről, vízgazdálkodásról, kamerák kezeléséről, isobus-ról, Rx-ről, bármiről. Csak sokkal egyszerűbb frissíteni, meg táblákat kezelni, mint a másikban. Nem is nagyon értem, hogy hogy nem talál benne valamit, sokkal barátságosabb menüje van, mint az újabbaknak, meg vannak olyan funkciók, ami a régiben alap volt, ebben meg feloldást igényel...
Ami előnye az újnak az a nagyobb felbontás, meg a három részre tagolható elrendezés, de ezért biztosan nem szánnám rá a pénzt hogy cseréljem.
2630-asban is van adaptív görbe, és AB-kanyar is, sőt én személy szerint nem szeretem az adaptív görbét, mert nem jellemző, hogy bármivel magam mellé forogjak.
Válasz .Feco. #716. hozzászólásáraNálunk az alkalmazottak elboldogulnak a Gen4-esekkel a 2630-ason meg fogalmuk sincs mit hogy kell beállítani...
A 2630-on a nyomjelző helyettesítésére az AB görbe funkció szolgál.
Nekem minden nyomvonal neve az égtáj ezt előre megszerkesztem a myjohndeer-ral. Ahol görbe van ott kézi felvételezés és odaírom pl. hogy észak görbe.
A Gen4-eseknél ha jól csinálod nem kell kézi felvételezés ennyi a különbség.
A kérdés inkább az, hogy a teljesítményadatokat ki tudja e olvasni a monitor a gépből...
Válasz .Feco. #713. hozzászólásáraKíváncsiságból megkérdezhetem, hogy miért?
Válasz .Feco. #712. hozzászólásáraEz csak azért lehet mert nem a művelhető részre van határvonalad hanem a földhivatalival dolgozol. Először én is így kezdtem aztán a problémás részeken ahol lehetett kivágtuk a fákat ahol meg nem ott kézi felvételezéssel "újra" felvettük az aktív határt. Hidd el pár év és beállnak a területek, nálam a földútnál sincs gond mert magágykészítéskor beművelem a kitaposott részt.
Válasz RkTomi #715. hozzászólásáraáh, semmiképp! Nagyon kevés olyan többletfunkció van a Gen4 monitorokban amit nem tud a 2630, sőt megkockáztatom ezt-azt sokkal bonyolultabban is! A nyomvonalcsere tényleg egy könnyen használható funkció az újban, de simán boldogulsz a 2630-ban is! nem gyakorlás, inkább odafigyelés kell!
Válasz .Feco. #712. hozzászólásáraAkkor no para és megoldható a 2630-al is egy ki gyakorlással? Ez a lényeg, hogy e miatt ne vegyünk másik monitort.
Válasz termelo #711. hozzászólásáraVan aktív határvonal minden tábláról. A KITE szerint lenne egyszerűbb a 4240-el, mint a 2630-al. Ezért kérdeztem , hogy mik a tapasztalatok, érdemes kell-e váltani csak e miatt a 2630-ról mivel a vetőgépen nincs nyomjelző és eddig azzal vetettük a forgókat, csak az egyenesben használtuk a kormányzást.
Válasz termelo #711. hozzászólásáravan 2630 meg 4640 is, de nem szeretem azt a funkciót, lentebb van magyarázat miért. Én általában levetem a forgókat, majd a befejező szélt, hogy a művelő utak a helyükre kerüljenek, és aztán vetem a hosszanti gépaljakat. Nem szeretem körbe körbe, sőt azt sem ha más úgy veti és utána nekem kell aratni. Már leszoktattuk a dolgozókat mindet erről.
Válasz RkTomi #710. hozzászólásáravan ilyenünk, de nem szeretem, sokkal jobb kézzel, mert ha valahol ki kell kerülni mondjuk egy belógó ágat, akkor azt ki tudod venni, és nem kalinygász mindenfelé, vagy ami nyílván egyenes annak csak az elején meg a végén fogok két pontot, az első gépalj leköveti a szélét, a másodiktól egyenes... Ahol út van ott kétszer sincs ugyanott a széle, a táblakontúrokat táblaazonosításra használjuk fixen elmentve, hogy minden jó táblához legyen rögzítve, viszont művelni a valós szélekhez szoktunk.
Válasz RkTomi #710. hozzászólására #709 .Feco. 2023-01-12 10:53:41
Nekem van 2630 4240 és 4640 is de mindig körbe megyek vetésnél, kultivátorozásnál és aratásnál is és soha nem volt gond vele. A problémátok szerintem az, hogy nincs aktív határvonalatok. Egyszerűen rá kell menni a tábla kontúrra és kész. Persze ezt a 2630 még nem tudja ezért csak talajmunkára használom...
Válasz .Feco. #709. hozzászólásáraÉrtem. Ez a megoldás jó 2630-as monitornál. Vagy váltunk 4240-re és akkor ha festéssel körbe mész akkor ő létrehozza a forgó nyomvonalat is és nem kell elnevezgetni őket.
Válasz RkTomi #708. hozzászólásáraÉvek óta nem nyitottuk le kb egyik nyomjelzőt sem, nem para. ha annyira alaktalan a föld akkor válaszd ki listából ami csak néhányszor kell, vagy csinálj úgy szegést, hogy elveted az egyik oldalt az összes forgót, majd a következőn, aztán a következőn... Sorközműveléskor meg aratáskor amúgy is agyfaxt kap az ember, ha szemenkénti vetőgéppel körbe-körbe mennek a táblán kezdéskor...
A vezérlővonal nem meccheti önmagát, szóval hurkot nem lehet csinálni adaptív görbénél... Ha nincs nyomjelző akkor a nyomvonalak felvételénél nagyon kell figyelni a kezelőnek, mert ha megszakítja (mert pl. megáll, feláll az ülésből, vagy parkba teszi a váltót úgy, hogy előtte nem pause-olja a rögzítést) vagy törli amit már megcsinált akkor gyalogolhat vissza üresen újra felvenni, vagy saccolhatja a következő menetben... általában ez sokkal nagyobb probléma, minthogy kikeresgesse a használt nyomokat... (a másik fontos, hogy amikor elnevezi tudja minek nevezte el, mert ha 1-2-3, meg asdf-dfgh neveket használ nem fogja tudni két óra múlva, hogy a két majdnem párhuzamos oldalból melyik melyik... nevezze első fordulónak, hosszantinak, fasor melleinek, árok mellettinek, falu felőlinek, meg ilyeneknek)
Válasz #bandi #705. hozzászólásáraGyárilag nincs nyomjelző a vetőgépen.
Sok nyomvonalat fel lehet venni csak a nyomvonalcserében nem lehet többet aktiválni. Ha nagyon sok vonal szakaszból áll a szegés és nem megoldható a sarok miatt egy vonal folytatása akkor lehet érdemes több szakaszra bontani a szegés bejárását hogy beleférjen a 4 -be. Azt még sohasem próbáltam ha egy éles sarok szegésnél csak hurokkal oldható meg akkor azt a hurkot belevéve leköveti-e , vagy kidobja a kormányzást
még lassú tempónál is .Vagy a hurok előtt kell szüneteltetni és utána folytatni de az mindenképpen kézi beavatkozást igényel főleg ha hegyesszöget zár be a forduló.
Sok nyomvonalat fel lehet venni csak a nyomvonalcserében nem lehet többet aktiválni. Ha nagyon sok vonal szakaszból áll a szegés és nem megoldható a sarok miatt egy vonal folyzatása akkor lehet érdemes több szakaszra bontani a szegés bejárását hogy beleférjen a 4 -be. Azt még sohasem próbáltam ha egy éles sarok szegésnél csak hurokkal oldható meg akkor azt a hurkot belevéve leköveti-e , vagy kidobja a kormányzást. De szerintem utt megzavarodna.
Válasz RkTomi #703. hozzászólásáraTöbbet miért nem lehet felvenni? Amúgymeg nem kell mindig lapozgatni ha nem akarsz, csak körbe az elsőnél, utána meg elmégy a nyomjelzőn
Válasz RkTomi #703. hozzászólásáraGörbe nyomvonallal is szoktam úgy hogy szünetet nyomsz, illetve én úgy emlékszem, hogy többet is lehet mint 4.
Válasz Jakab Gábor #702. hozzászólásáraAz elméletével tisztában vagyok, de majd élesben is jól kellene mennie. Egy táblához négy féle nyomvonalat lehet rögzíteni külön elnevezve aztán már a monitor cserélgeti automatikusan vetés közben. De mi a helyzet a "hülye" alakú tábláknál ahol nem biztos hogy a négy nyomvonal elég?
Válasz RkTomi #701. hozzászólásáraA 2630-ca már nem nehéz mert ha az összes oldalon vettél fel nyomvonalat akkor van egy ikonja amit kiteszel a kezdő képernyőre és akkor csak egy gomb nyomás.
Kukorica vetéskor a forgót (szegést) is kormányzással vetve 2630-as monitornál a nyomvonalcsere mód használata mennyire bonyolult? A különböző nyomvonalak elnevezése, stb?
Válasz Pista1234 #699. hozzászólásáraSzerintem nem mert az shp nem aktív határ. Nekem SMS szoftverrel szokták az shp-t aktiválni de nem tudom mennyi ennek az ára mert volt osztálytársam a földmérő.
sziasztok!
Már meglévő shp határfájlt tudok valahogy importálni az Operations Centerbe vagy a 4600-as monitorba?
Válasz A.I. #697. hozzászólásáraÍgy van, ebben az alakban van letéve minden mag a földeken, ahogy a képen is látod.
Jobb a talaj lefedése, meg a növények tenyészterülete is teljesen egyforma.
Kapázás nem megy.
Válasz mandlirobert #696. hozzászólásáraJobb a térállás, hozamban van valami pozitív hatása?
Kapázni tudjátok vagy szoktátok?
Válasz A.I. #695. hozzászólásáraSzemesnek. 80 ezer szemmel. Geringhoff freedom adapterrel szedjük.
Napraforgó szintúgy, azt is egy sorfüggetlen geringhoff szedi.