Gázolaj árak 639 Ft Benzin árak 650 Ft EUR 392.77 Ft USD 366.7 Ft CHF 401.28 Ft GBP 457.88 Ft

Fórum

MI LESZ VELED MAGYAR KERTÉSZET? Gyümölcs, szőlő

Létrehozta: Saf , 2022-01-31 22:46:18

Kedvencekhez Segítség

38 hozzászólás
Nincs profilkép
#38 Balázs.
2022-09-01 21:25:06

Válasz Bigyófelügyelő #37. hozzászólására

Géppel nem tudjátok szedni? Nem kell könyörögni senkinek. Már a metszést is látom pár éves fákon is korongos fűrésszel (nem tudom a pontos nevét) a traktor elején, oldják meg

Nincs profilkép
#37 Bigyófelügyelő
2022-09-01 20:45:24

Válasz Saf #34. hozzászólására

Engem almailag érint a téma... 40 + komp felár az kb 45 jelenleg! Rengeteg munkával, komoly input árakkal.. .. Tavaly is vágtunk ki belőle, idén is jön ki... 2 év még befejezzük! Egyrészt ember sincs aki jönne szedni,(tegyük hozzá nem is akar) másrészt megy a helyére inkább napraforgó, kukorica vagy bármi más..

Nincs profilkép
#36 A vasalás témája
2022-09-01 20:31:50

holnapról állítólag nettó 100 a bodza. Jövőre vegetálás, félterhelés a fákon, minimális költségre törekvés.

Nincs profilkép
#35 Mihály
2022-09-01 07:22:31

Válasz Saf #34. hozzászólására Hát ha ilyen árak lesznek akkor a fűrész boltosok jól járnaksmile cursingsmile cowboy

#34 Saf
2022-08-30 23:36:59

Na mint nyitó tag
Szilva 120-130 ft
Szőlő 90-110 ft
Bodza 180 FT
Meggy 210 ft
ki mint látja kinek hogy alakul az önköltség
persze ez 2022 nem 2023
Amire kíváncsi vagyok ki mit remél 2023-ra ha lessz érdemi hozzászólás akkor ebből lehet valamit kihozni a nagyon nehéz 2023 ból

Nincs profilkép
#33 Mihály
2022-02-05 09:45:18

Érdekes de eddig senki nem tudott vállaszolni arra a kérdésre hogy mi lesz a 10ha alatti őstermelőkkel vállalkozókkal az integrált növény védelemmel kapcsolatban mert az nonsznsz hogy mindenkinek kötelezővé tették ezt a törvényt vagy rendeletett vagy nem is tudom minek nevezzem ....????smile cursing

Nincs profilkép
#32 Mihály
2022-02-04 06:38:45

Válasz ND #30. hozzászólásárasmile oopsNos erre a válasz az hogy nem tudom melyik kormány, hogy a multikat segítse a közterületen való árusítást megszüntette ill önkormányzatnak adta a közterület értékesítési lehetőséget amelyel minden önkormányzat élt is pl Family forst a jégkrémes meg a csirke árus hetente egyszer tele kürtölö a várost meg volt nálunk a tejes amely kétszer is jött hetente elmondani hogy oda megyünk lalni ahol tejet kapni szóval nem működik inkább a köves őt mellett megy az árúyítás de már ott is kiszorol a termelő mert a nemzetiségiek szerzik meg a helyet ahol meg tud állni két autó de ott könnyebb eladni 100 q mint 1-et s ez nem a kényelem miatt vanmert ugyan úgy éjszakátik a banin a termelő mint a múltban mert ha hajnak letőkor nincs ott akkor nem tudja eladni a dinnyét s azért 30kmse könnyű vezetni egész napos munka után nem hogy 100-150km -ről ott lenni de ez van a mecsek alján lévő termelők pl.Siófokra járnak mint a Somogyi termelők mi Debrecen vagy Nyíregyházára nekem nincs messsze egyik sem
smile cursingsmile bansmile cowboy

#31 Gumóka
2022-02-03 20:14:24

Válasz Mihály #29. hozzászólására

Nagyon kacifántosan és nehezen fog működni, ez már most látszik. Oké, minden kezdet nehéz, de ez most kb. Csak egy plusz problémaforrás, ami a lényeg, azt eddig is bele kellett és írta mindenki a megfelelő nyomtatványba.

Ez most ugyanakkora teher egy dinnyésnek, almásnak, zöldségesnek, mint a kukoricás-búzás-repcés termelőnek is.

Példának okáért a dinnye, de volt itt szó málnáról is, vagy gyümölcs, zöldség, amik mind nagy, vagy nagyobb emberi erőforrást igényelnek, mint a hagyományos szántóföldi növénytermesztés, azért szorulnak vissza, mert egyrészt a piac nyomást gyakorol, több erőforrást igényel, így többöszetevős a haszon, ami pedig lényeges, egyre kevesebb a kétkezi munkás, ami az egyik legszükségesebb, ha van is vagy a munkája gyatra, vagy a bérével viszi a hasznot.

Nincs profilkép
#30 ND
2022-02-03 20:14:08

Válasz Mihály #29. hozzászólására

Én szívesen vennék dinnyét termelőtől, de nem futunk össze.
Kölyök koromban járták a falukat, hogy eladják a portékát, de már nem, kényelmesebb ha helybe jön a vevő oszt néha meggórunk pár kamiont.
Csak én meg sokan mások pont nem járunk arra meg nem kell kamiontétel..

Nincs profilkép
#29 Mihály
2022-02-03 20:05:07

Válasz Gumóka #28. hozzászólásáraok nincs gond igazából azért raktam ide mert arra lennék kíváncsi hogy fog ez működni (ha fog) ki hogyan látja mert ugye én dinnyézek mióta a kormány propaganda s egyébb módon belenyult azóta már csak fele területen termel az ország dinnyét tavaj pl. 2000 ha kevessebb terület lett beültetve s így is a nyakunkon maradt a rengeteg szép dinnye s most hogy mi lesz nem tudom nem vagyok látnok de most elősszőr fordult meg a fejembe hogy abba hagyom csinálok egy kis pherma kulturás önellátó kertett ahol a családnak megterem minden ami a konyhára kell s kész ilyen még fel sem etődött bennem de most nagyon érik bennem a gondolat ...smile cursingsmile cursingsmile cursingsmile cowboy

#28 Gumóka
2022-02-03 19:35:55

Válasz Mihály #27. hozzászólására

Inkább arra próbáltam célozni, hogy téma ügyileg inkább való oda mint ide.

De értem én, hogy Te gyorsabb voltál, mint itt sokunk, különben nem Mi írnánk ide...smile laugh

Nincs profilkép
#27 Mihály
2022-02-03 19:23:58

Válasz Gumóka #26. hozzászólására Talán csak annyit hogy néhány percel én raktam hamarabb aztán máris szomszéd szóval mire is vagy kíváncsi ..... ja hogy jól esett hogy kötekedhetszsmile cowboy értem köszi ...
smile oops

#26 Gumóka
2022-02-03 19:21:12

Válasz Mihály #20. hozzászólására

Ezt a permetezős topikba máris szomszéd már berakta, nem is értem minek másolod... Mondjuk az neked nagyon megy, de offtopicba csináld, ott szeretnek érte...smile devilsmile sweatdropsmile lol

Nincs profilkép
#25 Mihály
2022-02-03 19:19:28

Válasz gcastle #23. hozzászólására a pillangós jó tüzelőnek a hüvelyesek meg a bio-ban kötelező csak szóval ha az AKG beválalod csak egy gazdálkodási naplóval több lesz azért a kis plusz támogatásért amiért ilyen nagy árat követelnek elöszőr meeglepet a kormány nagy stílüsége de hát nem változott semmit amit nyersz a réven veszítesz a vámon szóval ......smile cursingsmile cursingsmile cowboy

Nincs profilkép
#24 Rabó001
2022-02-03 19:10:10

Válasz Mihály #20. hozzászólására
Szép összefoglaló. Nemis tudtam hogy vállalsz permetezési napló vezetést.
Ja, nem is. :)

Nincs profilkép
#23 gcastle
2022-02-03 18:53:11

Válasz Mihály #22. hozzászólására

A jószágtartás ki fog hatni az AKG szálasra-pillangósra, ez biztos! Sajnos nem jó irányba!

Nincs profilkép
#22 Mihály
2022-02-03 18:23:29

Válasz gcastle #21. hozzászólására Szerintem az idén több lánc fűrész fog elkelni mint csemete fa 20 ezerből meg van 200-300 fát kibír a Kínai szutyok is a bio is szép lesz lesz itt bélgáz rendesen a vetésforgóba ettől az évtől kötelező a hüvelyes termelés szóval hajrá én még nem láttom a fényt az alagút végén de úgy tűnik csak kukorica lesz vetve vagy lucerna fűteni jó a többi meg magasról átmegyek önellátóba annyit termelek ami a családnak elég a panelesek meg rágják a küszöböt


Nincs profilkép
#21 gcastle
2022-02-03 16:40:17

Válasz Mihály #19. hozzászólására

Én most vágnék bele vagy a Bio-ba, vagy az almafába... smile lol
Nem tudok semmit, mivel amíg nem kerülök be, addig nem is érdekel, a korábbi szabályozást meg ugye pláne nem ismerem!

Nincs profilkép
#20 Mihály
2022-02-03 08:09:57

Bújik a szög a zsákból avagy a kapkodás ára mert ugye elsőnek adta be a Magyar kormány de milyen anomáliák fognak majd a kertészeti gyümölcs kultúrnövényeknél kibuknismile oops:Most pedig mindenki vegyen egy nagy levegőt és figyelmesen értelmezze a szabályokat.
Megpróbálom pontokba szedni. ÉRVÉNYES 2022,07,01 IG. Igen, utána új szabály.
1. 2022 től kötelezően az integrált növényvédelmet kell elvégezni. amely magába foglalja: KÖTELEZŐ A NÖVÉNYVÉDELMI PROGNÓZIST (ELŐREJELZÉST) A GN09 es lapot vezetni a növényvédősnek. Ezt a növényvédelmi prognózisra hivatkozva lehet a permetezést elvégezni. A növényvédelmi előrejelzést ( GN09) t fel kell vezetni a permetezési naplóba. Majd mind a permetezési naplót és mind a növényvédelmi előrejelzést át kell vezetni a GN07 műveleti naplóba. A permetezési naplót eddig is fel kellett, de a előrejelzést nem.
példa:
1. területi szemlével megállípítom, hogy L1 es lárva vetésfehérítők vannak a búza táblában. Felírom a GN09 be. sorszámot kap. dátumot. pl 3 as sor 2022,04,28 a szemle ideje.
2- a permetezési naplóban az első sorban (hivatkozás a GN09) beírjuk a sorszámot, jelen esetben 3 és ezt követően írjuk a permetezést. FIGYELNI A DÁTUMRA , HOGY HA a GN09 április 28, akkor a permetezési ideje nem lehet április 27!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mindig a megfigyelés után kell lennie a permetezés idejének.
3. Mikor kész a permetezési napló és megfigyelés, akkor ezt átvezetjük a műveleti naplóba.
pl: búza esetében. műtrágyaszórás, megfigyelés vetésfehérítők, alá permetezés stb stb.
MÁSIK FONTOS VÁLTOZÁS: FIGYELEM A PERMETEZÉSI NAPLÓ KÖTELEZŐ ELEME LETT A CSÁVÁZÁS. FEL KELL TÜNTETNI A VETŐMAG MIVEL LETT CSÁVÁZVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
EZEN szabályokat 2022 július 1 ig kell vezetni. Ezt követően egy üveg bor a kézben, újabb nagy levegő és jön a változás.
Minden permetezést ezt követően elektronikusan előre vagy aznap mikor permetezünk fel kell tölteni a termelő saját ügyfélkapuján naprakész. IGEN, LÁTNOKI KÉPESSÉGEKKEL FOGUNK RENDELKEZNI ÉS TUDNI FOGJUK HOGY MÁSNAP MILYEN IDŐ LESZ, ILLETVE LESZ E ÉJJEL ESŐ VAGY MŰSZAKI PROBLÉMA. JELENLEG VISSZADÁTUMOZÁSRA NINCS LEHETŐSÉG.!!! (saját véleményem: repcénél lesz érdekes, mert ott a méhész elképzelhető hogy egyből szalad hogy ellenőrizze hogy jelentve van e. )
Azon termelők, ahol én készítem a permetezési naplót , ott a termelő a saját ügyfélkapuján meghatalmazást kell adnia, hogy júliustól én készítsem ennek a feltöltését. Itt egy fogos kérdés, hogy a növényvédelmi előrejelzésre hogy fogunk hivatkozni. Még a jogalkotó bürokraták sem tudják. VISZONT SZERINTÜK EGY JÓ HÍR: 2022,07,01 től nem kell külön gazdálkodási naplóba vezetni a permetezési naplót. Erre én egyből feltettem egy kérdést. EZT A VPOP is tudja? ugyanis az üzemanyag jövedéki adójának visszaigénylésének alapfeltétele a GN napló vezetése. CSAK KIZÁRÓLAG AZT FOGADJA EL A VPOP. tehát jelenleg ugyanúgy ott is vezetni kell míg a VPOP val nem egyeztet a NÉBIH
FIgyelem másik fontos információ
A Növényvédelmi receptek szigorú számadási nyomtatványok. Ezért a számviteli törvény 168. § értelmében ELKÜLÖNÍTETT nyilvántartást kell vezetni mind a kiállító mind a befogadó félnek. A recepteket a kiállítástól számítva elkülönítve 8 évig meg kell őrizni. (számviteli törvény 169 §) alapján.
még egy változás. A termelőnek a földalapú támogatási kérelemnél be kell írnia a növényvédős nevét és felír számot. A felir számot a rendszer automatikusan hozza.
Figyelem, vannak úgymond susmus földek, melyeknél a támogatást nem a termelő veszi fel és ott az aki beadja a támogatást az mit ír be??? Elméletben annak a növényvédősét kéne beírni aki műveli a földjét. Viszont akkor szerződést kell kötni a növényvédőssel.
Egy kis szakma.
Jövőbeli repcetermesztők figyelmébe.
Felhívom a termelők figyelmét, hogy az Avaunt, a Steward 30 DF Imidan 50 wp jelenleg idén novemberig lehet felhasználni. Azért fontos információ mert ősszel ha repcét tervezünk vetni, akkor el kell gondolkodni, hogy tavasszal JELENLEG nem áll módunkban hatékonyan védekezni repcefénybogár ellen. Repceszárormányos ellen meg jövőre semmi védekezés nem marad.(jelenlegi információ szerint)
Senki ne dőljön be a gyártó képviselőinek, promóternek. Igen ha februárban tartósan 20 fok van s este sincs hidegebb 10 foknál akkor van lehetőség védekezni de mikor van ilyen időjárás????
Röviden ennyi újdonságot tudtam összefoglalni.smile cursingsmile cowboy

Nincs profilkép
#19 Mihály
2022-02-02 17:57:09

Válasz gcastle #18. hozzászólására Csak érdelődöm : régóta bios vagy???? Kaptál valami infot a 2018 Uniós döntésről hogy hogyan változnak 2022-től a bio termelés szabályai??,smile confusedsmile cowboy

Nincs profilkép
#18 gcastle
2022-02-02 13:27:54

Válasz Tyba44 #14. hozzászólására

Arról volt szó, hogy január végére döntés lesz, aztán ma már 02.02. December 13.-15.-én volt státuszváltás, azóta semmi. Ja mégis, a Bio Garancia kiküldte a Március 1.-től érvényes új árlistáját... Nem aranyosak?
Ha nem terem egy almát sem, az sem érdekel. 2021.-ben egy 21 éves 7 hektáros kertbe be sem mentünk, nem volt egy vödörnyi alma fánként. Rázógép nélkül egy darabot sem szedtem volna fel. A rezisztensekben végigmegyek a BMV-vel, a többi lehet lát majd metszőollót is. Aztán mészkénlé, bordói, stb...

Nincs profilkép
#17 Jana11
2022-02-02 11:15:48

A gyümölcsösök tekintetében gyümölcsfajta vagy termékfajta váltás
minimum 4-5 év. De talajuntság miatt akár több év is. Nem íróasztal melletti kigondolás,
aki a gyakorlatban csinálja, már tudja. Az elmúlt 2 év telepítései csak akkor fejlődtek,
ha folyamatos öntözési, tápozási lehetőség volt, mert a fagy és aszály megtette hatását.
Az öntözhetőség, tápoldatozás, fagyvédelem meg tizenmilliós beruházás hektáronként.
Egy valóban termelni, nem pályázatos pénzt lenyúlni akarónál jelen viszonyok és árviszonyok
szerint soha meg nem térülő beruházás.

Évek óta önköltségi ár alatt megy az étkezési alma is, és a léalmát
pl. tavaly össze sem szedték sokan, mert a 24 Ft/kg ár éppen a beszállítás
és összeszedés költségeit fedte volna. Ahogy rálátásom van, például almából az idén
igen komoly területek kerülnek kivágásra, mert nem lehet folyamatos ráfizetéssel termelni.!
Milyen jövőkép az ilyen?


Nincs profilkép
#16 Matyi50
2022-02-02 11:05:14

Válasz A vasalás témája #12. hozzászólására

"Nem panaszkodni akartam, végül is a topic a magyar gyümölcs helyzetéről szól. "
Nyugi! Ezen a fórumon máshol is ez megy... ha panaszkodni mersz már jön egy ügyeletestisztkihaénnem,aki jobb esetben ha nem is azonnal ,de lehurrog majd addig provokálnak falkában,hogy később jelentik a hozzászólásod a moderátornak. :D

Nincs profilkép
#15 Matyi50
2022-02-02 10:56:26

Válasz hajdugazdasag #10. hozzászólására

Azt azért gondolom belátod,hogy nem mindent lehet szerkezetátalakítással gépesíteni és nem mindent lehet úgy ,mint a szántóföldi növényeket,hogy egyik évben ezt,másik évben mást termelek. Egy hagyományos gyümölcsöst egyik évben nem tudsz intenzivre alakitani,másik évben meg vissza... ugyanígy a szőlőnél,egy teljes gépi müvelésü,metszésű ültetvényt nem lehet egyik évben így,másik évben amugy müvelni, mert a piaci igény és a betakarítási csúcs,meg ár lassan ezt kívánná.smile whistling

Nincs profilkép
#14 Tyba44
2022-02-02 10:37:39

Válasz gcastle #4. hozzászólására
27 ha alma nem semmi! Tudsz már valami konkrétat az ÖKO határozatok időpontját illetően? Hasonló a szitu nálam is, mint nálad, hisz ha nem nyer a pályázat akkor felcsendül a Stihl nóta. Remélem nem odázzák el áprilisig a döntést, mert akkor ez az év már kuka, muszáj lesz folytatni az "intenzív" növényvédelmet. Állítólag csak az AGK határozat hozatal után fognak nekikezdeni elbírálni az ÖKO-t, megnézik mennyi pénz marad a büdzsébe és onnan csoportosítanak át majd, mivel itt több, mint duplájára érkezett be igénylés! Másik, ha nyert a pályázatod, Te hogyan oldod meg az inszekticides védekezéseket? Nálam a terv a következő, mivel nem Re fajtáim vannak: a gombaölők nem téma ugye (réz, kén szabadon), rovarölőként olajos lemosószer, esetleg gyérítés gyanánt feromon csapda, oszt cső! Ez léalma technológiát feltételez, bár lehet aug-ra lehullik az összes gyümölcs az almamoly gradációja miatt! Állítólag a mészkénlével kapcsolatosan megfigyelhető erős repellens hatás a molyok ellen, de csak akkor ha 5-7 naponként fújja az ember az ültetvényét. Persze tudom, hogy aki ÖKO-ra adta az áldását, szinte kizárólag a támogatás miatt tették, ami 3 évig jó buli, ha nem feccöl bele sok input anyag költséget a delikvens. Max. még egy csonkázó gépes metszés belefér (50 e./ha-ért), hogy valami sövényes formája is legyen az ültetvénynek, mert az őserdő látványa elszomorító tud lenni, főleg annak aki nem ebben szocializálódott!smile sweatdrop

Nincs profilkép
#13 Matyi50
2022-02-02 10:04:53

Válasz A vasalás témája #5. hozzászólására

Közösségi médiában létrehozol egy oldalt, jó marketingdumával ezrek mennek málnáért. Nem érné meg?

Nincs profilkép
#12 A vasalás témája
2022-02-02 08:11:49

Válasz hajdugazdasag #8. hozzászólására

Az olcsóbb iparit megtermeli Lengyelország/Szerbia. Ők le vannak gépesítve rendesen. Az éghajlatuk (főleg lengyelben) is jobb. Itt megég minden, légköri aszály van. Ha épp nem az, mert véletlenül esik, akkor megeszi a penész. Ha épp ez sem, jön egy szélvihar és elintézi. Vagy jön a Drosophila suzukii, és elintézi. Vagy elgyomosodik pár év alatt.

1,5 ha méretben csináltam, mégis kis hal vagyok. 4-5-10 ha málna meg öngyilkosság. Plusz a gép. Ha lémálnád terem, ahhoz illene egy kisebb feldolgozó is. Ahhoz tőke (nekem nincs, ha lenne, sem mezőgazdaságba fektetném). Piac, (megbízható) emberek, akik foglalkoznak vele, stb. Jómagam nem ismerek olyan embert, akit jó szívvel (és nyilván megfelelő bérért) oda mernék bármihez is állítani, és úgy csinálná, ahogy én.

Ruházzak be 50-100-200 milliót azért, hogy a kedves vevő a folyamat végén sokallja a fél áron, 2000 ft-ért adott málnát. Ennyit nem ér az egész.

Nem lehet a max 1 nap eltarthatóságú málnát összehasonlítani egy zöldséggel.

Van egy két gazdaság, akik leszedik kombájnnal, de ők fel is dolgozzák, mert akkora mennyiségeket csak feldolgozással lehet kezelni.

Ami gyümölcs le van gépesítve (szőlő/meggy/alma stb.) azért sem akarnak fizetni a felvásárlók/kereskedők.

Nem panaszkodni akartam, végül is a topic a magyar gyümölcs helyzetéről szól. A munkaerő hiánya fogja feltenni az i-re a pontot, mert minden mást lehet kezelni, de a munkaerő kérdést nem. És nem csak a külhoni gépsorral van mentalitásbeli gond. Ha szétnézel itthon, a magyar munkavállalók közt, mindenki a szolgáltatói szektorban akar érvényesülni. (fodrász, kereskedő, tanár, hivatalnok, stb) de termelni senki sem akar. Márpedig valakinek termelni is kell. Nem olyan rég állapítottam meg, lassan nettó 150 e forintért csak azt lehet elvárni, hogy a delikvens megjelenjen a munkahelyen, de dolgozást nem lehet tőle elvárni ennyiért. Még ha más lehetősége nincs is.

Vajon a hozzám hasonló kis gazdaságokra, vagy akár a nagyokat nézve, a mezőgazdaságra mekkora iparág épül? Hány ember próbál boldogulni ebben, vagy a kiszolgáló iparágban? Sok. Mi lesz majd ha ez a sok ember eldobja a kapát, és elindul a városba szolgáltató iparban melót keresni? Már pedig nem csak a málna/gyümölcs/szőlő helyzete a rossz, a szántóföldiek, vagy az állattenyésztők sem éppen boldogok a helyzetüktől. Minden bedőlni látszik, amerre kitekintek.

Nincs profilkép
#11 kis Zombi
2022-02-02 07:22:51

Válasz gcastle #9. hozzászólására

A kib.szott multik elkurvították a vevőket. A zöldséges pultot turkálónak nézik.. teljesen természetes számukra, hogy törik dobálják az árut. Ha szóvá mered tenni ők vannak megsértődve. Lassan 35 éve hogy piacolni kezdtem. Akkoriban tízéves gyerekként mikor rászóltam egy 50 éves asszonyra hogy "majd én szedek és sorba"úgy kapta ki a kezét a ládából, mintha kapott volna egy körmöst. Kért 1,5 kg almát, és nem hőbörgött.

Bármit meg lehet venni az év bármely napján csak pénz kérdése. Nincs olyan hogy újdonság. Gyerekként alig vártuk hogy megérjen az első cseresznye barack dinnye. Ez mára elmúlt..

A Vásárlóközönség mára már nem tudja milyen egy jóízű érett gyümölcs. A világ másik végéből ideszállított zölden vagy félreértettem leszedett gyümölcsök ízét ismerik csak. A vizuális megjelenés és az ár alapján vásárolnak a vevők. Az íz másodlagos harmadlagos jelentőségű lett sajnos.

Minőség helyett tömeg 'moslékra" van igény.

Nincs profilkép
#10 hajdugazdasag
2022-02-01 22:50:35

Válasz gcastle #9. hozzászólására

ezt nem tudom, nekünk ipari zöldség van csak, nálunk már 30 éve nem fognak meg semmit kézzel... csak az tűnt fel, hogy arra panaszkodik a kolléga, hogy nem fizetik meg a kézi szüretelésű gyümölcsöt, akkor egyszerűen nem olyat kell termelni...
Ez a rendszerváltás óta gyakori probléma, a magyar termelők azt akarják eladni amit termelnek, és nem azt akarják termelni amire kereslet van.

Nincs profilkép
#9 gcastle
2022-02-01 21:02:10

Válasz hajdugazdasag #8. hozzászólására

Ez azért nem ilyen egyszerű, mint egy faék! Ha hajnalban szedett gurulós fajtád van, adott művelési formával, akkor nem lehet gépesíteni! A gépesített meg olyan, mint a kutya vacsorája... Egyszer gurulós kell, két nap múlva a cefrébe való is jó lenne! Az összes kertészeti termékkel az a baj, hogy a kedves vásárló közönzég agyhalott! Sajnos! smile crying

Nincs profilkép
#8 hajdugazdasag
2022-02-01 20:46:05

Válasz A vasalás témája #7. hozzászólására

Nem kötözködésnek, de ha van rá technológia, a piac meg nem a kézzel szedettet keresi hanem az olcsót, ráadásul a legnagyobb problémád a szedés, akkor miért is nem xarsz a kézzel szedettre és helyette termelsz olcsóbb iparit?

Nincs profilkép
#7 A vasalás témája
2022-02-01 20:08:45

Válasz robinson #6. hozzászólására

Fel van találva a málnaszedő kombájn - málna ipari felhasználásra. Csak minek.

A kézzel szedett málnámból készült aszeptikus málnavelőt meg se ugatta a tisztelt vásárlóközönség, pedig, kilóját 2000 ft-ért adtam 2020-ban. Mindez a megtermelt, kézzel szedetett, gyártónak elszállított, és legyártatott termékért. Nyilván rázott ipari málnából olcsóbban lehet előállítani a velőt, amit valószínűleg a lengyelek meg is tesznek.

Másik sztorim, 2021-ben 2000 ft/kg-s málna árra azt mondta egy "vásárlóm", hogy inkább vesz a Penn-yben fagyasztottat. :) A termelő a pofátlan rabló, mert mit képzelek? 2000 ft? Szegények menjenek fel egyszer egy BP-i piacra, és megtudják.

Ezért minek termelni?

Robotika? Angliában már elkészült a málnaszedő robot, Magyarországon egy egyetemen/főiskolán is foglalkoznak már a bizonyos színt és alakot felismerő technológiával.

Srác 1-2 éve hozni akarta a hardvert próbára a málnásba. :)

Nincs profilkép
#6 robinson
2022-02-01 19:33:01

Válasz A vasalás témája #5. hozzászólására

a robotika fogja ezt is megoldani

olyan technológia nem elképzelhető, h kör alakú, kifele-felfelé szélesedő formára huzalozott támasztékkal nevelt "bokor" rázógéppel szüretelve?

nem tudom léteznek olyan fajták amik kibírnák a rázást normál érettségi állapotban?
legalább ipari felhasználásra?

csak azért ötletelek mert én is nagyon szeretem a málnát
:)

Nincs profilkép
#5 A vasalás témája
2022-02-01 19:00:43

12 év nagyobb méret és legalább 5-6 év kerti málnatermesztés után kifuttatom az utolsó málnásomat is. Pedig mostanra ért össze a géppark. Kereslet is lenne rá (bár a kereskedők rögtön x2-el szoroznak és hirtelen az embereknek megfizethetetlenné válik ez a gyümölcs), öntözni is tudom, talán már málnát is tudok termelni úgy ahogy, azonban nincs kedvem szenvedni minden áldott nap 1-1,5 hónapon keresztül A KÜLHONI BRAZIL GÉPSORRAL. Utóbbi években már nem csak a szedést, és a minőséget figyeltem, hanem az általuk kihozott termék VÁLOGATÁSÁT is nekem kellett menetben elvégezni, annyira nincs akarat normálisan csinálni. Arról meg végképp ne is beszéljünk, mennyi málna megy pocsékba, mert nem szedi le. Én meg 1 szezonban az első 1-2-3 hétig csak azt mondom a vásárlóimnak, nem tudom tudok-e aznap eleget szedni, mert nincs. Van, csak nem akaródzik leszedni. Majd az utolsó hetekben se tudom kiszolgálni a keresletet. Addigra már a gépsor is elfáradt, és xarik bele mindenbe. (Nyilván örüljek egyáltalán, hogy volt még emberem: az is csak azért, mert a másik oldalon egész évben kinyalom a sejhajjukat, egyébként már 4-5 éve tájomra se jönnének.)

Egyedül a fizetéskor élénkülnek fel, akkor is csak azért, hogy miért annyi. Hát azért annyi, mert annyi. Ja, hogy nem tudsz írni-olvasni-számolni?

Úgyhogy, most nem invesztálok bele milliókat egy új ültetvénybe, ami munkaerő mellett is min. 2 év mire nullszaldós lenne, na de munkaerő nélkül??

Pedig szerettem csinálni.



Nincs profilkép
#4 gcastle
2022-02-01 18:56:06

Válasz GREVEN #3. hozzászólására

Nálad felment a pumpa?
Erről a vicc jut eszembe, amikor a munkatársak reggel a munkahelyen beszélgetnek:
- Mi van veled haver, bosszúsnak tűnsz!?
- Ne is kérdezd! Rémes éjszakám volt, szinte semennyit sem aludtam, aztán hajnalban a fáradság miatt mellé ültem a WC-nek... Hát ne tudd meg, mennyire ment fel bennem a pumpa... smile lol

Viccet félre: Ha nem tudom bevinni ÖKO-ba, akkor 27 hektár alma höss! Na így áll ma a kertészet... Bodza? Van nálam termékminta a bodzalé-sürítményt helyettesítő cuccból... Feketerépa...

Nem munkásod van, csak darab... Nem ember, csak nadrág...

A gazdaságban több földhasználó-igénylő kell, forgatnod kell családon belül a termésátlagokat és a károkat, egyébként az MKR elengedi kicsi mancsodat, aztán az elgáncsolásod után kiszúrják a szemed egy határozattal és már mehetsz is amerre látsz... smile thumbdown

#3 GREVEN
2022-02-01 14:15:43

Most minden második cikk arról szól,hogy a hétvégi szél mekkora károkat okozott a fóliásoknak és azonnal gyors átcsoportosítás kell és segítség nekik.
Gondolom azért,mert a tv-be látni lehetett ezt azt...
Ezzel nincs semmi baj, káruk keletkezett,segítsenek rajtuk.
De miért csak egy pontra irányul már megint ez a reflektor?
Terménytárolókat nem szedett szét a szél? Gépcsarnokot? Istállót? Faültetvénybe nem tördelt le ágakat? Szántóföldön nem verte szarrá a homok a kései kelésű gabonát?És még sorolhatnánk...
Mindenki más olyan magasról le van szarva ahogy csak illik.

És akkor most a fóliásoknál 100 ezrekben mérhető károkról beszélünk, kivétel akinél elvitt a szél vagy 20-30 fóliát. De amikor az aszály tizen hektárokon nyírja ki a növényt és milliós károk keletkeznek arra a bejelentett kárra sikerül kinyögni októberre egy elutasító határozatot.

És ne menjen fel az emberbe a pumpa.

Nincs profilkép
#2 Matyi50
2022-02-01 09:09:52

Válasz Saf #1. hozzászólására

Már régen nincs! Egyébként a szőlészetben a kettős mérce már rég fennállt, a borászati üzemtulajok,vagy borászati üzem létesítésére támogatást szerző körök teljesen monopol helyzetet alakitottak ki úgy,hogy nagy részük egyben hegyközségi tisztséget is betöltött,vagy beválasztották. Két teljesen ellenérdekelt fél lett a szőlőtermesztő és a borász-szőlőtermesztő . Úgy hogy a szőlőtermesztők érdekeit képviselő szervezetet pont az ellenérdekelt felek irányítják . smile lol Mindeközben a piaci kihívások és válság mindenkit súlytott,de a helyzetet kihasználva a szőlőtermesztőket már szándékosan is a víz alá nyomták minden eszközzel,hogy ne jelentsenek konkurenciát a jövőben,illetve olcsón területeikhez juthassanak. Jelenleg csak a támogatások miatt folyik a korszerű ültetvények telepítése,szinte kizárólag már csak a borászatok és holdudvaruk telepít az időközben megszerzett területekre,az ölükbe hulló telepítési kvótákkal. Aki szőlőtermesztő megmaradt,attól lassan pénzt kérnek,hogy leadhassa a szőlőjét.

Dinnye esetében a kereskedői lobbi győzött, az olcsó,állandóan elérhető import dinnyével lenyomták a magyart. Felhagytak,kiöregedtek,elment a kedvük.Mindezt megfejelte az időjárás is.

Barack évek óta lefagy,almáért is lassan a kereskedők kérnek pénzt smile hammer
Aki saját hűtőházzal ,gyümölcslé üzemmel bír,az is vegetál,mert akkorák a költségei,a termés meg lefagy,vagy elviszi a vihar.

Nem csak az inputanyagok,a kézimunka drágulása miatt,hanem az időjárás miatt is drágul,vagy már deficites a termelés pl a kajszibarack esetében.

#1 Saf
2022-01-31 22:46:19

Ilyen input ár növekedés illetve munkaerő nincstelenség mellett van e értelme folytatni ezt a munkát ILYEN FELVÁSÁRLÁSI ÁRAK MELLETT

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Támogatott tartalom
Pályázni és nyerni reális projektekkel – 1. rész
Támogatott tartalom
Így lehet igényelni a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatást
Így lehet igényelni a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatást
A kérelmeket 2024. június 3. napjától 2024. július 3. napjáig kell benyújtani.
INTERNATIONAL 423 kistraktor 4x2
INTERNATIONAL 423 kistraktor 4x2

1.100.000 Ft

CASE IH PUMA CVX 150
CASE IH PUMA CVX 150

22.500.000 Ft

Termőföld eladó Konyár községben ( 2 hektár )
Termőföld eladó Konyár községben ( 2...

7.100.000 Ft

Húzólap,  Vonólap 2, 5m függesztett és hidraulikus
Húzólap, Vonólap 2, 5m függesztett és...

745.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]