Hirdetés
Cikkajánló
Sajtóközlemény
Tudtad, hogy a hal áfája nem 27 százalék?
Az összes hazai halfogyasztás 40 százaléka karácsony körül realizálódik.
Hirdetés
830 hozzászólás
Válasz #377. hozzászólásra
kukaccsosz, idén lesz vetve egy kevés tritilálé, elővetemény: NK Octava és E82 (igy a Granstar kizárva)
Sekatorral lesz kezelve, de nincs Mero-m, kérdés: tehetek e Trendet a Sekátor mellé?
Válasz #378. hozzászólásra
Ez az amit nem fogsz megtudni...Egyszer kérdezet itt valaki hogy mennyi iő kell a pulsárnak,sajnos én már tudom hogy mennyi nem elég,mert az 1,2es naprázás után husz percre jött az eső,de nem sok ,pont négy percig esett és nem ért semmit a vegyszer...Gyönyörűen zöldül a napra isamit viszont előtte szórtunk az meg szép" sárga,ugyan azzal a dózissal ment minden... Láttam pár napra rá,hogy baj van ezért megkapáltuk,de így lehet hogy még jobban is jártam(a kétkedőknek annyit hogy a tartályban maradt még két hektárra amit másnap szórtunk és ott dolgozik szépen,bár a napra nem annyira szép
Jó estét mindenkinek.
Lenne egy kérdésem. Ma 2 órakor szórtuk a tavaszi árpát Karate-val és Caramba-val most elkezdett esni az eső.Szerintetek nem árt az eső neki?
A válaszokat előre is köszönöm
Válasz #376. hozzászólásra
Trendből gombaölő mellé egy fél adagot lehet tenni.
100 liter vizhez 0,5 deci.
Válasz #370. hozzászólásra
thx. milyen tapadás fokozót lehet még ezenkivűl használni (gombaölözéshez)? Trend-em van még itthon...
Válasz #372. hozzászólásra
Azért mert mindegyik készítmény a ALS enzimet gátolja, tehát ugyan azon a biokémiai helyen hat.
Válasz #372. hozzászólásra
Szójából az IMI és Expresses árvakelést irtani piszok nehéz. Gyakorlatilag Refinevel és Pulsarral nem lehet.
Válasz #372. hozzászólásra
És a pulsár?Szerintem az sem...Melyik két szerre gondolsz?A granstar és a refinéra?Persze hogy hasonlít mert mind a kettő 50sx és még a csomagolásuk is.ugyan az...
A Refine nem vitte szójában az expressz toleráns napraforgó árvakelést.
Nem ismerem a hatóanyagait nem értek hozzá de mennyi köze van egymáshoz a két szernek???
Válasz #363. hozzászólásra
Ez akkor ugyan az mint nálunk a granstar super ami a refine granstar keveréke...
Válasz #369. hozzászólásra
0,1 liter hektáronként.
kukaccsosz, szotyiba gombázáskor Silvet-et milyen arányban szoktad adni?
Válasz #367. hozzászólásra
Fury 10 EC visz mindent, mint a piros ász.
Kérnék egy kis segítséget. Van egy 11ha-os zabtáblám, melyet 3 hete sumi alfával kezeltünk vetésfehérítő ellen. A vegyszerezés után pár nappal nem is láttam rajta semmit, de a mai napon egy 0,3-0,4 ha-os foltot találtam a tábla közepén, amit elleptek a vetésfehérítő lárvái. Szerintetek mivel lehetne ellenük védekezni?
Válasz #364. hozzászólásra
Ukrán,http://www.agroinform.com/aprohirdetes/GYOMIRTOK-GOMBAOLOK-ROVAROLOK-SZEREK/1682284/
Válasz #364. hozzászólásra
Ugy tudom, hogy mar nalunk sem forgalmazzak, de lehet, hogy az ukranok igen...., sot...
Válasz #363. hozzászólásra
Magyarországon a DuPont nem forgalmaz ilyen néven terméket!!!!
Ha ilyet ajánlanak az csempészett vagy hamisítvány!
Válasz #362. hozzászólásra
Van: Granstar Gold 75 WG(tribenuron-metil+tifensulfuron-metil)
Gyomirto....
Válasz #358. hozzászólásra
Olyan nincs!
Hol hallottál ilyenről?
nem érdekel valakit 20 ha-ra való huszár és 40 ha-ra való eminent féláron? vagy szőrében elcserélném szotyi gombaölöre.
Válasz #341. hozzászólásra
Bocs a zavarásért,olvasom itt hogy használják a Zeagran xpert-et,kérdezném hogy milyen vélemény van róla?Esetleg aki már használja azok véleménye is érdekelne,ha valaki tudja a NICO N-t is véleményezhetné.Köszönöm előre is
Válasz #358. hozzászólásra
Gabona gyomirtó.DuPont termék.
Mi a franc a Granstar Gold...Ilyent használ egyáltalán valaki?
Válasz #337. hozzászólásra
Ezt igy elküldhetnéd az "anyjuknak",talán reagálnának...Tényleg külföldről hivatalosan behozhat bárki magának növszert pl pulsart?
Válasz #354. hozzászólásra
nem
Hatással van az agyra az egyik gyakori növényvédőszer
[origo]|2012. 05. 10., 16:54|
Megváltoztatja a gyerekek agyát egy elterjedt növényvédőszer - állapította meg egy új amerikai kutatás. A szert itthon is széles körben alkalmazzák, és okozta már méhek tömeges pusztulását. Mosatlan zöldségeken és gyümölcsökön bárki találkozhat a mérgező anyaggal.
A Magyarországon klórpirifosz néven forgalomban lévő hatóanyagot egyrészt talajfertőtlenítésre, másrészt üres raktárak fertőtlenítésére, harmadrészt a szántóföldi termények kártevői ellen alkalmazzák széles körben.
"A klórpirifosz hatóanyag a szerves foszforsav-észterek közé tartozik, ezek nagyon kemény rovarölő szerek. Zömükben néhány évtizeddel ezelőtt voltak széles körben használatban, ma már a többségüket visszavonták. Kevés olyan van köztük, ami megfelel a jelenlegi előírásoknak" - mondja Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnökhelyettese.
Más az agya a mérgező szerrel érintkezett gyereknek
Az USA-ban a szer beltéri használatát 2001-ben tiltották be. Ennek ellenére azoknak a gyerekeknek az agyában, akik magzatként nagy koncentrációban találkoztak a beltéri rovarirtásra használt szerrel, a mai napig eltérés figyelhető meg azokhoz képest, akik nem érintkeztek a vegyülettel (a szert az EU-ban már nem lehet rovarirtásra alkalmazni a háztartásokban).
A Columbia Egyetem kutatói 20 olyan gyerek agyát vizsgálták, akiknél a terhesség alatt az anyai vérben magas szintű klórpirifoszt lehetett kimutatni. A kutatás eredményeit az amerikai tudományos akadémia lapjában, a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban tették közzé a napokban.
A 7 és 10 év közötti hat fiú és 14 lány agyát a kutatók 20 olyan gyerek agyával hasonlították össze, akik bizonyíthatóan nem voltak kitéve a szernek. A rovarirtó szerrel érintkező gyerekek agyában az agykéreg egyes területein megvastagodásokat figyeltek meg, míg más területek vékonyabbak voltak. Az agykéreg egyes területeinek megjelenésében mérhető különbségek voltak megfigyelhetők a két csoport között.
Bár a kutatás az agyi eltérésékhez nem kapcsol rendellenességeket - azaz "csak" azt állapítja meg, hogy a szer megváltoztatja az agyszerkezetet -, ismert, hogy az érintett agyterületek szerepet játszanak a koncentrációs képességben, a döntéshozatalban, az impulzusok kontrollálásában, valamint a munkamemóriában is. Ily módon a kutatás eredményei magyarázatot adnak arra, hogy a gyerekeknél korábban miért tapasztaltak figyelemzavart és tanulási nehézséget - írja a Scientific American.
Az eredmények egybevágnak korábbi állatkísérletek eredményeivel. A rovarirtó szernek kitett patkányok agyában ugyanis szintén módosulásokat figyeltek meg - annak ellenére, hogy az állatokat az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) által biztonságosnak ítélt dózisnál kisebb, tehát elvben egészségre nem káros mennyiségű szernek tették ki.
Itthon méhpusztulást okozott a szer
"Tavaly a klórpirifosz alkalmazásának szabályozását módosítottuk, ugyanis beigazolódott, hogy tömeges méhmérgezést okozott. A méhek pusztulása olyan repceföldekhez volt köthető, amelyeket korábban klórpirifosszal permeteztek. Ezért tavalytól a szer csak a repce zöld bimbós állapotáig alkalmazható, a virágport gyűjtő méhek védelmében virágzó állapotban már nem használható" - mondja Jordán László.
A zöldségeken-gyümölcsökön is találkozhatunk a mérgező anyaggal
A zöldségek-gyümölcsök fogyasztásakor bárki találkozhat ezzel a vegyülettel, csekély, ám mérhető koncentrációban. "A klórpirifosz úgynevezett kontaktszer, azaz nem szívódik fel, hanem a növény felületén burkot képezve nyújt védelmet a kártevők ellen. Mivel a szabályozás szerint a zöldség-gyümölcs csak a megállapított élelmezés-egészségügyi várakozási idő lejárta után kerülhet forgalomba, elviekben a fogyasztó nem találkozhatna a szerrel" - mondja a NÉBIH elnökhelyettese.
Egy szintén amerikai kutatásban igazolta azonban, hogy a kutatás ideje alatt biogazdaságból származó terményekkel táplált gyerekek vérében a klórprifosz és más szerves foszfor tartalmú növényvédőszerek koncentrációja jelentősen csökkent. Amikor a gyerekek újra a megszokott, nem bio forrásból származó zöldségeket-gyümölcsöket kezdték el fogyasztani, az említett mérgező anyagok szintje a vérükben ismét megugrott.
Fontos tudni, hogy a gyümölcsök és zöldségek felületén lévő klórpirifosz egy alapos mosással eltávolítható, ha pedig beltérben alkalmazzák a szert, a szellőztetés felgyorsítja a lebomlását. Ennek ellenére az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal vizsgálja a szer használatának esetleges további korlátozását.
Addig is, amíg a hatóságok korlátozzák a mérgező vegyületet, azoknak a családoknak, akik nem tudják megfizetni a drágább bio termékeket, a szakértők azt javasolják, hogy legyenek körültekintőek, és bő vízben mossanak meg minden zöldség-gyümölcsöt fogyasztás előtt.
A klórpirifosz
A klórpirifosz széles spektrumú rovarirtó, amely kontakt- illetve gyomorméregként fejti ki hatását. Eredetileg szúnyogirtóként használták, az EU-ban ma már nincs ilyen használatban. Hatékony földigiliszták, a kukoricabogár, csótányok, hernyók, bolhák, bogarak, legyek, termeszek, tűzhangyák, és a tetvek elleni védekezésben. Rovarölőként használják gabona, gyapot, szántóföldek, dió, zöldség és gyümölcsök, valamint pázsit és dísznövények permetezéséhez. A klórpirifosz egy idegméreg, mely károsíthatja az agyi, idegrendszeri fejlődést.
A klórpirifosz a hazánkban forgalmazott élelmiszerek gyakori szennyezője. 2008-ban a 8. leggyakrabban talált szermaradék volt Magyarországon. Forrás: kockazatos.hu
sziasztok
kölesből kilehet írtani a muhart és a fenyércirkot?
Használ-e valaki, adengo típusú permetezőszert kukoricában,a merlin helyett szeretném alkalmazni ,a beépített ciproszulfamid miatt,az adengo, elvileg nem sárgítja meg a kukit mint a merlin.hatóanyag 1forma plusz ez az új beépített széfener!
Válasz #351. hozzászólásra
Ezekhez nem értek faxt se ....
Válasz #349. hozzászólásra
vegyes: borsó, tök, burgonya..........nekem megteszi vlmi más fantázianevü generikus termék is
.........amúgy szerintem a gramik a magas szelektivitásuk és az eltérő felszivódási mechanizmusuk miatt szinte minden széleslevelü kultúrában alkalmazhatóak
Válasz #348. hozzászólásra
Nagyon köszönöm!!
Válasz #346. hozzászólásra
Mire és milyen kultúrában ?
Válasz #345. hozzászólásra
Asszem 7...
De ha nagyon kell már láttam 10-ben is baj nélkül , ez viszont már rizikós.
Én arra nemkaptam ma konkrét választ, hogy olajretekbe Galera illetve Lontrel mellé rakhatom e az Agil-t!?!?!?!? ja meg NurelleD is menne hehe
hogy egymenetben hassak mindkét félre...
Repcében csináltunk ilyet valamikor nemvolt para de ez nem teljesen ugyanaz...
Ha nemlehet vagy nemkapok rá választ akkor eső után mihelyst rálehet menni megkapja a kétszikűírtókat mivel pici parlagfűvecske is van közöttük az ha nagyobb lesz már nemtudom kezelni mivel, egyébként meg muhar van benne még azis kétlevélkés pici ha kicsit ráis nő azt az Agil egy jobbképű dózissal pofánveri és leűl majd azt gondolom
Srácok, valami jó, de olcsó 1sziküirtót -graminicidet-esetleg nem tudtok???
Válasz #344. hozzászólásra
Köszi!!
Még egy kérdés, a Motivell hány levélig mehet biztonságosan?
Válasz #342. hozzászólásra
Mondjuk még az is jobb volna hogy kinyomnád a Zeagran-t majd 10-14 nap múlva Motivelt ...
Biztonságosabb lenne és a hatás ugyan olyan jó lesz.
Válasz #342. hozzászólásra
Ha kiteszem külön, vélemény?
Válasz #341. hozzászólásra
Én most nem fogom tudni ezt neked megmondani , de tippet adhatok...(felelősséget nem vállalok! )
Mindkét szerből csak az alap dózist tedd ki egy hektárra .
De csinálj előtte keverési próbát egy vödörbe kb hektár arányos vízzel és dózisokkal , hogy nem e össze túrósodnak a szerek .
Ha nem akkor mehet a dolog .(mondjuk ez még mindig nem garancia arra hogy a kukoricát nem perzseli meg élesben)
Jó volna ha előtte pár nappal ráfújnád a teszt anyagot egy pár szál kukira , hogy mit csinál vele. Ha 5-5 nap után sincs baja akkor már talán később se .
De mondom ez csak tipp , nem én ajánlottam.
Rizikós az ilyen dolog , jobb a gyárit venni mert sokba kerülhet...
Azért a gyári keverékek átesnek egy pár teszten , hogy milyen szerforma mivel mehet ki...
Válasz #340. hozzászólásra
Szia!
Azt ismerem, Zeagrán expert-et szórok csak van egy ha nagyon tarackos terület az ismerősömnek és csinálnák belőle Principalt eg kis Motivellel.
Ezért kérdem, hogy vajon keverhetők-e, a vivőanyagok nehogy veszekedjenek?
Válasz #332. hozzászólásra
A Du Pont próbálta már a két hatóanyagot keverni és a neve PRINCIPAL lett , úgyhogy nem kell vele kínlódanod...KATT PRINCIPAL
Válasz #338. hozzászólásra
Azért még felénk sajnos nagyon sokan rá vannak kényszerülve az integrátorokra...
Szerintem a területek 50-60%-a rajtuk keresztül terem.
Válasz #337. hozzászólásra
A múltkoriban kitöltettek velem egy monsantós kérdőívet a vetőmagjaikkal és üzletpolitikájukkal kapcsolatosan, én ott is jeleztem hogy jó lenne ha volna lehetőség közvetlenül tőlük vásárolni mind vetőmag mind növényvédőszer vonatkozásában.
Az inputanyag piac nagy része szerintem már nem igényel finanszírozást , akkor minek vannak egyáltalán ezek a nagy integrátorok?
Válasz #326. hozzászólásra
Azért mert elvan .....sodva az ország !
Rájött a sok köcsög nagy kereskedő hogy ha valamiből hiányt csinálnak mesterségesen , akkor többért el lehet adni .
Azt mondják hogy nincs , aztán már mikor szorít az idő a felhasználásra , szépen lassan előkerülnek a készletek , és tudnak adni , de persze csak listaáron , vagy alig kevesebbért...
Ja , hogy úgy drága ? Akkor nem kell ? Nem baj !!!
Majd megveszi az aki már nem bírja tovább idegekkel és örül hogy kap !!!
Aztán persze mikor a nagyját eladták jó drágán és kezd lecsengeni a szezon , már adják olcsóbban is csak hogy ne kelljen vissza vinni a BASF-nek...
Akik időben lefoglalják-lerendelik Január-Februárban , csak annyival vannak előbb , hogy ők egyáltalán kapnak , jut nekik .(de a készpénzes vevők itt is előnyben vannak természetesen)
Ja és a listaár mínusz 25-27% kedvezményeket persze az előrendelőknek is ellehet felejteni ugyanis várható készlethiányra hivatkozva örüljenek ha időben megkapják , ergo örüljenek a max 20 kedvezménynek...
A kérdés adott tehát :
-Valóban készlethiány van?
-Vagy csak valakik megint jól járnak ezzel a lobbival?
Az előbbi azért gyanús mert nem akarom elhinni hogy a BASF nem tud annyit gyártani amennyi csak kell , hszen ebből él !!!! Még az se lehet probléma , hiszen a tervezett vetésterületeket már látják a vetőmag eladásokból , integrátori szerződésekből ,stb, tehát ez duma ...
Nem akarom elhinni hogy ha valamit ennyire keresnek a világon és literenként kifizetnek a parasztok 10-15 ezret , egy ekkora gyár nem tudja , nem akarja kielégíteni az igényeket.
(még a vetőmagról elhiszem , mert ugye az nem gyártósoron készül , de ott is kiderült a végén , hogy mégiscsak kerültek elő mára készletek)
Szóval szívatják a parasztot rendesen ismét!
A akkor lenne korrekt a BASF , ha legalább bizonyos készleteket hajlandó lenne eladni közvetlenbe a termelőnek raktárról és már előre felvenne rendelési igényt. Így nem hagyná teljesen lejáratni magát , mert ugye lejáratja az integrátorokon , kereskedőkön keresztül ... Ugyanis ezek mind a gyártóra fogják , őt okolják az egészért !
Hihetetlen , nem tudom a BASF anya központja mit szól ehez , tud e róla egyáltalán mi folyik itt....
Moderálta: (3932) 2013-11-12 09:18:58
Egy kis segítséget kérnék. Van egy 600l-es lengyel permetezőm és idáig 3bar nyomáson szórt 250l/ha-t. Most idén elkezdtem szórni a búzát ugyan ugy volt minden semmin nem változtattam és össze vissza szórt a gép hol 210l- hol 240l-t . Mi lehet a baj? Valaki tudna benne segíteni?
Olyan szerkezetet lehet tenni függesztett vegyszerezőre amiben beállítom hogy pl 250l/ha szórjon és a sebesség függvényében szabályozza a nyomást?
Köszi
Válasz #334. hozzászólásra
értem köszi
még annyit,hogy ez átterjed az egyik kalászról a másikra vagy annyi beteg kalász marad benne amennyi most van?
Válasz #333. hozzászólásra
Sajnos így jártál. Megoldás a csávázás!!
Válasz #331. hozzászólásra
köszi
esetleg a másik kérdésembe is tudnál segíteni,üszkösödik az árpám kb négyzetméterenként egy kalász van benne ami beteg ilyenkor "kell" v lehet valamit csinálni vel vagy mostmár így jártam és kész?
Sziasztok!
Titus keverhető Motivell-el, valaki próbálta már?
Válasz #325. hozzászólásra
Balazoooo
Ne használd zabban a pointert!
Sajnos érzékeny lehet rá. Az esetek többségében nem bántja, de az ördög nem alszik.