Válasz Blaise79 #3004. hozzászólásáraSzia!
Nagyon egyszerű,végezz csírázási próbát. Én vetettem már 4 éves magot aminek 70% volt a csíraképessége.
Üdv.: Csuti
Válasz Tepertő #3000. hozzászólásáraTúl sűrű lesz a búza, könnyen elfekszik, több kakaó kell neki, és kevesebbet terem.
Ha bőven tolod neki a tápanyagot, akkor nem tudom hogy muzsikálna, mert sok éve, amikor beállítási hiba miatt a területek egy része 400kg fölött volt vetve, akkor mi közel extenzíven termesztettük. A szárerősítőt a megfelelő időben és stresszmentes időszakban biztos kitenném.
Válasz Tepertő #3000. hozzászólásáraIndokolatlanul sűrű, apróbb kalászokhoz is vezethet, esetleges termés csökkenéshez.
Persze ha van kaja, meg jó idő, akkor nem biztos hogy szembetűnő lesz a gond.
Még ahogy írták pénzkidobás.
Szeretnék tanácsot kérni abban, hogy ha az őszi búza vetőmag mennyisége magas 1 hektárban, lesz-e a későbbiekben probléma belőle? Pl. ha 5 mázsa megy 1 hektárba.
Válasz rozsak80 #2997. hozzászólásáraGondot szokott okozni, pláne ha kalász darabok is vannak a magán.
Vagy, egyáltalán nem viszi ki,vagy csökkent mennyiségben.
Műtrágya szóró aztán bedolgozod. A profik is így csinálják
Üdvözlet mindenkinek....
Kezdőként ,első éven vetnék tönkölyt 4hektáron...
Egy P. Vitasem 250es vetőgépem van...
Hántolatlan magot ki tudom ezzel az adapterrel vetni?
Előre is köszönöm????
Válasz borcsik86 #2993. hozzászólásáraRögös volt a talaj azért hengerezett előtte. Nekem is van több rögös terület, főleg a forgókon és az erodált dombéleken, ezért vetés után én is le hengereztem most mindent, meg tavasszal is végig szaladok majd rajtuk,főleg ha felfagy a föld.
Szántással tudsz totál feketére művelni, azért mutat mert nincsen mulcs, pentozán hatás, korai fejlődésben mindig jobb a szántott. Csak szerintem nem versenyképes, nem beszélve az időről mint tényező. Illetve,nehéz perc talajon eke után 10-ből 9évben nem kéne kalászost vetni az is biztos, a felforgatott agyagos pályán.
Válasz borcsik86 #2993. hozzászólásáraFú ahány ember.. Én ha tehetem kalászos elé is szántok. De pl itt van egy nagygazda hatalmas gépparkal, erre műtrágyaszóróval elszórta a búzát majd rövidtárcsával átszaladt rajta, rövidtárcsa bőven hagyott napra árvakelést meg gyomor, de lehet neki van igaza..
Hali, búzát vetek sima vetogeppel. Egyik Szomszed vetés előtt hengerezett van aki vetés után. Meg van egy másik Szomszed (neki nagyon szép minden)aki szantott, utána rovidtarcsa és vetés, hengert nem kapott nagyon szépen kelt, nagyon apró rögös ami lehet jó is lenne tavaszig az eső fagy azt verje és akkor tavasszal egy bokrosito hengerezes. Mert amúgy meg kettőt kapna( ősz/tavasz) az nem sok?
Mik a vélemények ?
Koszi
Ui: ez a buza alá szántás luxusnak tűnik meg homokos a talj is és van aki azt mondja azt nem szabad szántani mégis ennek a szomszédnak nagyon szép minden ezzel a technikával..
Rövidtárcsát keveslem itt, kapált napraforgó tarlók hullámosak, gyorsan lett húzatva eléggé megtöltögette. Ezt elvakarni homogén minőségben mélyebbre kell nyúlni. Nehéz tárcsa két sorral megoldja, de akkor már egy menetben az említett vakarókkal és ahol jó a pálya vethető is lesz, ahol meg nem ott úgy is kell egy felületi munka neki vetés előtt.
Bár volt amikor szója tarlóra ment a műtrágya, szórva a mag és 5-6 centin egy sor rövidtárcsa, aztán rendesen jól termett az így is.
Válasz A.I. #2990. hozzászólásáraKb.: a területünk fele bérmunka,sokaknak megsütötte a száját a kukorica(2-3-4-5q talán lesz rajta) nekik vetjük a zömét,de búzából is többet fogunk vetni!
Válasz apuci #2988. hozzászólásáraÁrpa nem lesz, nincs itt annyi terület, hogy nagyon tarkítsuk, mint kutya a ...
Szerintem búza sem lesz korai a hét vége körül.
Meglátjuk milyen bátran lehet odázgatni, ha meglátjuk a hét végén a jövő heti előrejelzést!
Válasz szanberg #2987. hozzászólásáraEső most itt sem hiányzik! (Szeptemberben kb 140mm)
Én egy tarlóhántáson túl vagyok(búza után ápolásin is conser tillel vagy gruberrel, napránál meg zúzva rövidtárcsázva), hét második felében gondoltam szétszórunk egy kis pénzt, aztán rt és vetés("főnök" morog, hogy túl korán van, én viszont nem akarom megvárni a következő esős etapot, mert még kukorica is van kinn!)
Válasz jocika0502 #2983. hozzászólásáraTalán itt a fórumon ment itt a diskurzus, csak nem tudom melyik topikban, hogy állományra szórja a komplexet!
Én nem csinálnám, drága sport!
Válasz jocika0502 #2981. hozzászólásáraRöviden: nem, dolgozd be most(nem mellesleg januárban kiszórod, gyökérhez "soha" nem ér oda, és mire fel is vehetné már ott lesz a kombájn!)!
Szép Estét! Valaki szokott komplex műtrágyát januárban szórni búzára? Tudom, hogy nem szabad még januárban műtrágyázni, csak hallottam ilyet is és érdekelne, hogy jobb-e, mint vetés előtt beledolgozni.
Válasz Mtz 550E #2978. hozzászólásáraFölösleges, két sor tárcsa, közé szórva a műtrágya, vagy ha mélyebben is akarsz művelni alá, akkor tárcsa és utána grúber kb. 20 cm mélyen.
Múlcsuzóval lezúzom a szárat utána tárcsa utána 30-45cm lazító egy kicsi npk szétszórva és megint tárcsa vagy kombinátor!
Így jó lenne szerintetek? Vagy ki milyen sorrendbe csinálná? Azért írtam a lazítót mert nincs grubberem! Köszönöm!
Válasz ..,-:) #2973. hozzászólásáraTavaly a greeningbe való vetőmagot vasárnap adta oda.
Évek óta ismerjük egymást.
Ha mást nem is, akkor vasárnap koccintunk, ha van sofőr aki haza visz
Válasz Balázs. #2974. hozzászólásáraNem, de mostan gyomirtózni akarom öszel, és vannak röges foltok. Jobb ha aprómorzsás marad a felület, igy a gyomirtózás is hatásosabb lehet.
Válasz Ganajos #2965. hozzászólásáraTegnapi nap, meg a mai nap elvetettem az árpát. Holnap henger, és várom a beigért esőt.
Búza vetőmagot még nem hozták meg. Holnap hívom is a vetőmagosokat, mert szeptember 20. igérték, és holnap már 25. lessz.
Üdv!
Ki mikor kezdi a kalászos vetéseket?
Nàlunk van aki már nyomja, van aki meg kivár…
Én október előtt semmiképp nem akarom, de lehet csak 8-10.e lesz belőle mind az árpa, mind az búza esetében
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraSzerintem nem sokan tervezik így. Az őszit ha nagyon akarod hagyd ki, de kora tavasszal muszáj egy kis nitrogen hogy legyen is valami értékelhető.
Ahhoz hogy "normális" választ adjon vki pár dolgot tudni kellene.
Hány AK-s föld? Milyen talajtípus?
Mi volt az elővetemény?Kapott komplexet vagy szerves trágyát az elővetemény?
A szármaradvány belett dolgozva a talajba vagy lelett takarítva bála vagy más formában?
Milyen fajtát vetsz?Íntenzív fajta ami nagy termést ígér nagyobb műtrágya mennyiséggel vagy olyan ami kevesebbet terem de a kis mennyiséget is "meghálálja"?
Hirtelen ennyi de sztem még hagytam ki kérdést.
Műtrágya nélkül sztem a fajta választás a legfontosabb hogy olyat válasz ami a keveset is "meghálálja".
Mellette én az elsők között vetném el hogy minél fejletebb legyen mert tavasszal ha kicsiként indul és nem is kap semmit jó "szón" kívül abból nagy bukta lehet.
Megértem hogy ilyenekben gondolkodsz,tegnap ismerős is mondja hogy 600 ropi felett van 1 kancsó nitrosol...
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraÜdv.
Tavaly előtt csak ősszel adtam komplexet,3 mázsát hektáronként,viszont a vetőmagot itthon csáváztam be,harmadfokot.
300kg/ha elvetettem.Majd májusba 200liter nitrosolt kapott.
57mázsás lett igy.
Idén 27 mázsás lett,220kg/ha vetőmag,3mázsa komplex,és 3 mázsa pétisó márciusba.
Április végén volt 30mm eső utána semmi...
Szolnok megye...
Kockázatos műtrágya nélkül..
3358 hozzászólás
Válasz robert.cserepes #3005. hozzászólására5,5 millió/ha
(Ezer mag tömeget mérj, aztán meg is lesz)
Válasz Blaise79 #3004. hozzászólásáraSzia!
Nagyon egyszerű,végezz csírázási próbát. Én vetettem már 4 éves magot aminek 70% volt a csíraképessége.
Üdv.: Csuti
Sziasztok! Mv Kikelet búzát vetett már valaki? Mennyi a vetési normája?
Sziasztok!Mik a tapasztalatok hány évig csíraképes a fémzárolt búza mag?
Válasz Tepertő #3000. hozzászólásáraTúl sűrű lesz a búza, könnyen elfekszik, több kakaó kell neki, és kevesebbet terem.
Ha bőven tolod neki a tápanyagot, akkor nem tudom hogy muzsikálna, mert sok éve, amikor beállítási hiba miatt a területek egy része 400kg fölött volt vetve, akkor mi közel extenzíven termesztettük. A szárerősítőt a megfelelő időben és stresszmentes időszakban biztos kitenném.
Válasz Tepertő #3000. hozzászólásáraIndokolatlanul sűrű, apróbb kalászokhoz is vezethet, esetleges termés csökkenéshez.
Persze ha van kaja, meg jó idő, akkor nem biztos hogy szembetűnő lesz a gond.
Még ahogy írták pénzkidobás.
Válasz Tepertő #3000. hozzászólásáraHát kidobott pénz.
Szeretnék tanácsot kérni abban, hogy ha az őszi búza vetőmag mennyisége magas 1 hektárban, lesz-e a későbbiekben probléma belőle? Pl. ha 5 mázsa megy 1 hektárba.
Válasz szanberg #2998. hozzászólásáraKöszönöm....????
Válasz rozsak80 #2997. hozzászólásáraGondot szokott okozni, pláne ha kalász darabok is vannak a magán.
Vagy, egyáltalán nem viszi ki,vagy csökkent mennyiségben.
Műtrágya szóró aztán bedolgozod. A profik is így csinálják
Üdvözlet mindenkinek....
Kezdőként ,első éven vetnék tönkölyt 4hektáron...
Egy P. Vitasem 250es vetőgépem van...
Hántolatlan magot ki tudom ezzel az adapterrel vetni?
Előre is köszönöm????
Válasz borcsik86 #2993. hozzászólásáraRögös volt a talaj azért hengerezett előtte. Nekem is van több rögös terület, főleg a forgókon és az erodált dombéleken, ezért vetés után én is le hengereztem most mindent, meg tavasszal is végig szaladok majd rajtuk,főleg ha felfagy a föld.
Szántással tudsz totál feketére művelni, azért mutat mert nincsen mulcs, pentozán hatás, korai fejlődésben mindig jobb a szántott. Csak szerintem nem versenyképes, nem beszélve az időről mint tényező. Illetve,nehéz perc talajon eke után 10-ből 9évben nem kéne kalászost vetni az is biztos, a felforgatott agyagos pályán.
Válasz trikolor5 #2994. hozzászólására*gyomot
Válasz borcsik86 #2993. hozzászólásáraFú ahány ember.. Én ha tehetem kalászos elé is szántok. De pl itt van egy nagygazda hatalmas gépparkal, erre műtrágyaszóróval elszórta a búzát majd rövidtárcsával átszaladt rajta, rövidtárcsa bőven hagyott napra árvakelést meg gyomor, de lehet neki van igaza..
Hali, búzát vetek sima vetogeppel. Egyik Szomszed vetés előtt hengerezett van aki vetés után. Meg van egy másik Szomszed (neki nagyon szép minden)aki szantott, utána rovidtarcsa és vetés, hengert nem kapott nagyon szépen kelt, nagyon apró rögös ami lehet jó is lenne tavaszig az eső fagy azt verje és akkor tavasszal egy bokrosito hengerezes. Mert amúgy meg kettőt kapna( ősz/tavasz) az nem sok?
Mik a vélemények ?
Koszi
Ui: ez a buza alá szántás luxusnak tűnik meg homokos a talj is és van aki azt mondja azt nem szabad szántani mégis ennek a szomszédnak nagyon szép minden ezzel a technikával..
Rövidtárcsát keveslem itt, kapált napraforgó tarlók hullámosak, gyorsan lett húzatva eléggé megtöltögette. Ezt elvakarni homogén minőségben mélyebbre kell nyúlni. Nehéz tárcsa két sorral megoldja, de akkor már egy menetben az említett vakarókkal és ahol jó a pálya vethető is lesz, ahol meg nem ott úgy is kell egy felületi munka neki vetés előtt.
Bár volt amikor szója tarlóra ment a műtrágya, szórva a mag és 5-6 centin egy sor rövidtárcsa, aztán rendesen jól termett az így is.
Válasz A.I. #2990. hozzászólásáraKb.: a területünk fele bérmunka,sokaknak megsütötte a száját a kukorica(2-3-4-5q talán lesz rajta) nekik vetjük a zömét,de búzából is többet fogunk vetni!
Válasz apuci #2988. hozzászólásáraÁrpa nem lesz, nincs itt annyi terület, hogy nagyon tarkítsuk, mint kutya a ...
Szerintem búza sem lesz korai a hét vége körül.
Meglátjuk milyen bátran lehet odázgatni, ha meglátjuk a hét végén a jövő heti előrejelzést!
Válasz szanberg #2987. hozzászólásáraEső most itt sem hiányzik! (Szeptemberben kb 140mm)
Én egy tarlóhántáson túl vagyok(búza után ápolásin is conser tillel vagy gruberrel, napránál meg zúzva rövidtárcsázva), hét második felében gondoltam szétszórunk egy kis pénzt, aztán rt és vetés("főnök" morog, hogy túl korán van, én viszont nem akarom megvárni a következő esős etapot, mert még kukorica is van kinn!)
Válasz A.I. #2985. hozzászólásáraA cégnél a héten hozzákezdünk az árpához,de van olyan hybrid árpa ami már sorol!
Válasz A.I. #2985. hozzászólásáraHolnap talán tűrhető lesz talajozni már, zúzott tarlók vannak még csak, kell rajtuk cseppet esztergálni még.
Grúberekkel, lazítós tárcsával ugrunk neki kb 20cm mélyen három géppel, jó lenne ha nem esne egy darabig.
Válasz A.I. #2985. hozzászólásáraSzombathely környékén a közelébe sem tudunk menni a monszun után
Ha már itt vagyunk, ki hogy áll, kezdi valaki közeljövőben a vetést?
Válasz jocika0502 #2983. hozzászólásáraTalán itt a fórumon ment itt a diskurzus, csak nem tudom melyik topikban, hogy állományra szórja a komplexet!
!
Én nem csinálnám, drága sport
Válasz A.I. #2982. hozzászólásáraKöszönöm a megerősítést. Én is igy gondolkodtam, de egy ismerős állította, hogy ő januárba szórja és akkor is jó...
Válasz jocika0502 #2981. hozzászólásáraRöviden: nem, dolgozd be most(nem mellesleg januárban kiszórod, gyökérhez "soha" nem ér oda, és mire fel is vehetné már ott lesz a kombájn!)!
Szép Estét! Valaki szokott komplex műtrágyát januárban szórni búzára? Tudom, hogy nem szabad még januárban műtrágyázni, csak hallottam ilyet is és érdekelne, hogy jobb-e, mint vetés előtt beledolgozni.
Válasz Mtz 550E #2978. hozzászólásáraFölösleges, két sor tárcsa, közé szórva a műtrágya, vagy ha mélyebben is akarsz művelni alá, akkor tárcsa és utána grúber kb. 20 cm mélyen.
Válasz Mtz 550E #2978. hozzászólásáracsak 2 sor tárcsa majd vetés.
Hali!
Napraforgó után szeretnék búzát vetni!
Múlcsuzóval lezúzom a szárat utána tárcsa utána 30-45cm lazító egy kicsi npk szétszórva és megint tárcsa vagy kombinátor!
Így jó lenne szerintetek? Vagy ki milyen sorrendbe csinálná? Azért írtam a lazítót mert nincs grubberem! Köszönöm!
Válasz ..,-:) #2973. hozzászólásáraTavaly a greeningbe való vetőmagot vasárnap adta oda.
Évek óta ismerjük egymást.
Ha mást nem is, akkor vasárnap koccintunk, ha van sofőr aki haza visz
Válasz Balázs. #2974. hozzászólásáraNem, de mostan gyomirtózni akarom öszel, és vannak röges foltok. Jobb ha aprómorzsás marad a felület, igy a gyomirtózás is hatásosabb lehet.
Válasz ..,-:) #2972. hozzászólásáraRájöttem, én voltam "eltévedve".
Ez van, ha az ember hajtja a munkát, ......
Válasz Sk Laci #2970. hozzászólásáraMindíg hengerezel?
Válasz Sk Laci #2971. hozzászólásáraBiztos örül…..
Válasz Sk Laci #2970. hozzászólásáraArra értettem, hogy holnap(vasárnap) szólsz a vetőmagosoknak…..
Válasz ..,-:) #2968. hozzászólásáraJa, mostan nézem, de vasárnap is hívhatnám, ismerjük egymást, nem lenne gond
Válasz ..,-:) #2968. hozzászólásáraHolnap hengerezés, ha az idő engedi.
Van aki a templomban ül, van aki a traktorban
Válasz Ganajos #2965. hozzászólásáraVg is elmosva már…..
Válasz Sk Laci #2967. hozzászólásáraVasárnap !?
Válasz Ganajos #2965. hozzászólásáraTegnapi nap, meg a mai nap elvetettem az árpát. Holnap henger, és várom a beigért esőt.
Búza vetőmagot még nem hozták meg. Holnap hívom is a vetőmagosokat, mert szeptember 20. igérték, és holnap már 25. lessz.
Válasz Ganajos #2965. hozzászólásáraNem leszel vele elkésve!
Üdv!
Ki mikor kezdi a kalászos vetéseket?
Nàlunk van aki már nyomja, van aki meg kivár…
Én október előtt semmiképp nem akarom, de lehet csak 8-10.e lesz belőle mind az árpa, mind az búza esetében
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraIdén aki nem szórt semmit itt 25q/ha.
2 mázsával 30q/ha.
4 mázsa inputtal 40q/ha.
Hozzá kell tenni, hogy száraz idő volt.
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraHa jó talajod van 3-4 tonna simán megvan műtrágya nélkül.
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraSzerintem nem sokan tervezik így. Az őszit ha nagyon akarod hagyd ki, de kora tavasszal muszáj egy kis nitrogen hogy legyen is valami értékelhető.
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraA nitrogén műtrágya fontosabb mint a gyom,gomba,rovar, könnyen kijöhet nélküle egy nagy nagy nulla.
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraSzia.
Ahhoz hogy "normális" választ adjon vki pár dolgot tudni kellene.
Hány AK-s föld? Milyen talajtípus?
Mi volt az elővetemény?Kapott komplexet vagy szerves trágyát az elővetemény?
A szármaradvány belett dolgozva a talajba vagy lelett takarítva bála vagy más formában?
Milyen fajtát vetsz?Íntenzív fajta ami nagy termést ígér nagyobb műtrágya mennyiséggel vagy olyan ami kevesebbet terem de a kis mennyiséget is "meghálálja"?
Hirtelen ennyi de sztem még hagytam ki kérdést.
Műtrágya nélkül sztem a fajta választás a legfontosabb hogy olyat válasz ami a keveset is "meghálálja".
Mellette én az elsők között vetném el hogy minél fejletebb legyen mert tavasszal ha kicsiként indul és nem is kap semmit jó "szón" kívül abból nagy bukta lehet.
Megértem hogy ilyenekben gondolkodsz,tegnap ismerős is mondja hogy 600 ropi felett van 1 kancsó nitrosol...
Válasz kisattila1112 #2958. hozzászólásáraÜdv.
Tavaly előtt csak ősszel adtam komplexet,3 mázsát hektáronként,viszont a vetőmagot itthon csáváztam be,harmadfokot.
300kg/ha elvetettem.Majd májusba 200liter nitrosolt kapott.
57mázsás lett igy.
Idén 27 mázsás lett,220kg/ha vetőmag,3mázsa komplex,és 3 mázsa pétisó márciusba.
Április végén volt 30mm eső utána semmi...
Szolnok megye...
Kockázatos műtrágya nélkül..