Válasz SzikiSzokeveny #27473. hozzászólásáraén attól félek hogy megint 30-40q búzák lesznek a legjobbak. Nézegettem a tavaly előtti képeket és ugyanúgy néz ki a gabona, de akkor májusban még megázott és dobott rajta egy kicsit. Ha most nem lesz májusba eső akkor lehet 30q se lesz.
Tavaly meg április közepéig volt aránylag szép, aztán májusba gatya lett és apró szemek lettek.
Válasz Gatti #27472. hozzászólásáraA Koplaló-parton (a megyehatár felé van) tekeredik a búza levele, partosabb részeken kalászol az árpa. Két éve május elsején teljesen ki volt kalászolva az árpám, 73q lett a vége, azzal most is kieggyeznék.
Válasz t.romsics #27466. hozzászólásáraMárcius 19, foltokban sárgul inkább ott ahol több volt benne az egyszikű, inkább az lesz a gond kiszívta a nedvességet meg a tápanyagot, csak az ember kínjában már agyal hogy nem esik az eső.
Sziasztok , Genius megfoghatja a búzát, rosszabbul néz ki mint amikor lefújtam, foltokban sárgulgat , nem tudom hogy az egyszikű miatt ami benne volt vagy a vegyszer is megfoghatta? Eső sem ártana már.
Válasz Gatti #27452. hozzászólásáraTritikálé. Én bevettem pár éve a vetésforgóba. 2ezerrel vették kevesebbért mint a takbúzát tavaly. De ennek gombaölő nem kell.
Tapasztalaitok szerint mely búzafajták bírhatják legjobban az aszályt?
Most már ilyen irányba kellene elmozdulni, az se zavar ha max 6 tonnát terem de aszályba jobban teljesítsen. Ezek a mai új fajták elég kényesek ilyen téren.
Valamint szerintem a nagyobb szalmájú bírhatja jobban, vagy fordítva? Valamint rövid vagy hosszabb tenyészidejű? Nektek mi a tapasztalat?
Válasz Gatti #27449. hozzászólásáraA nagyobb repedésekhez az kell, hogy az utolsó talajművelések után rendesen feltöltődjön a talaj. Ez pedig elmaradt sok helyen. Itt a búza vetése óta ~175mm esett összesen, ami ehhez édes kevés. Ráadásul előtte is katasztrofális volt a talaj vízellálottsága, és láthatóan kommulálódik évről-évre a hiány.
Majd ha vége lesz a háborúnak (+netalántán beszántják a jégert), akkor majd esik az eső.
Számomra érthetettlenek ezek az eredmények. Sosem volt ennyire jól ellátott növények.
Valamint eddig is magas volt a talaj Mg, Na tartalma de a növényekben nem jelentkezett.
2 év no-till (előtte mintill) De lehet csak évjárat hatás.
Ez a rejtély.
Válasz Nagy Péter 40 #27448. hozzászólásáraIgazad lehet, de tavaly ilyenkor már nagyobb repedések voltak mégse láttam rajta hasonlót ilyenkor még. Lehet a nagy napi hőingadozás se tetszik neki, vagy esetleg a műtrágya égeti mert azóta túl sok eső nem volt.
Válasz Gatti #27445. hozzászólásáraNézd meg a környékedén aki később vetette vagy fejletlenebb hogy az még alul is zöld.
Felénk is így van aki időben vetette annak alul már sül felfelé míg aki később és kicsivel bokánál nagyobb az még teljesen zöld.
Kezd elfogyni a víz és a búza már "érzi" hogy kevés a víz ugyhogy mindent a kalászra tartalékol minden felesleget elenged,ahogy a kukorica is szokta hogy alulról sül felfelé.
Az se kedvez neki hogy nappal 20 fok van éjjel meg 3-5, egy hete csak"ücsörögnek" nem nagyon nőnek.
Reggel jött 3mm de 30 kellett volna, ezzel az ordító széllel délután már nem is maradt semmi...
Még a végén igazad lesz hogy a késői fajták fognak többet teremni,mert ahogy nézem 1 hétig biztos nem jön semmi és utána se nagyon mutatja hogy jönne.
Ha ez így megy tovább eljutunk oda hogy már búzát se lehet majd termelni.
Válasz Gatti #27445. hozzászólásáraA vízhiány is környezeti stressz? Ugyanez az élettani hatás erre fele is, kettő hete nem sokat fejlődtek, elfogyott a víz alóluk.
Ma megnéztem az egyik búzát és erőteljesen sárgák az alsó levelek de szinte mindenhol, ez mitől lehet? Pétisót kapott 250kg ot összesen, amit a korábbi esők be is mostak.
Környezeti stressz lehet? Fentebb egyébként szép zöld.
Felétek milyen?
Válasz Sanyiii70 #27442. hozzászólásáraUgyan ez van nálam is. Ami régebben itt van és legalább már 2x meglett szervestrágyázva, ott sokkal jobb minden aszályban is. viszont írtam már régebben is, van 1 bérelt földem, akinek a gazdája permetekkel foglalkozott a cégben. Ami lejárt permet lombtrágya mind haza lopta. Évente évekig fújta 4x5x hatalmas dózisú lombtrágyákkal a földeket semmi műtrágya mellett, és termett neki. mikor hozzám került a föld 16 ban, a többi saját földemben 2, itt meg 4 tonna kukorica lett.
Sajnos nem tudok mert nálam egy speciális helyzet van.
Az én búzám azért relative jó mindig, mert ez a zöldségtermesztés mellékhatása.
Hosszú, és sok tényezős.
Nem vetek olyan tavaszi kultúrát (kukorica, napraforgó stb.) vetésforgóba amit öntözni kéne, de tudom, hogy nem lesz rá időm.
Inkább pihentetem a földet és egy (jó időben végzett) totális gyomirtással és tárcsázással rendben van egy évig. A költségeket meg kifutja a terület alapú.
Amikor zöldségféle van benne rengeteg műtrágyát és biostimulátort használok (leginkább a talajba beöntözve, nem levéltrágyaként) ami javítja a talajéletet és folyamatosan kondicionálja a talajt. (kalászost, repcét stb. ezért nem is műtrágyázok, mert van elég tápanyag egy magasabb termésátlaghoz is az előző évekből) És mivel van talajélet és tápanyag a szárazságot is jobban viselik a növények.
Az idei példa is bizonyítja:
Amit láttál búza 2,7 Ha.
Abból 1,5 Ha amit régóta én használok (abban volt 2022-ben a nagy aszályban 6 t/ Ha malmi minőségű termés és a tavlyi gilisztás fokhagymám) mellette amit tavaly megvettem 1,2 Ha.
Ég és föld a kettő. (Majd csinálok fotókat.) Az újban sokkal kisebb a búza, pedig teljesen azonos a fajta és a technológia is.
De egy-két év és az új terület is ugyanolyan lesz mint a régi.smile thumbup
Egy kis rosszindulat.
A szomszédom amikor bevetette 3 méter szélesen a földemet repcével mert nem tudta hol a mezsgye, vállig érő volt ott a repce. Ahol elezdődött a saját földje, ott meg derékig ért.
Na hol készültek a fényképek amiket posztolt a fb-ra?
Szerintem mindenki kitalálja...
Válasz kukaccsosz #27439. hozzászólásáraSzia!
Vetésfehéritő rakja a tojásokat az árpában.
Mennyi időn belül várható a kelés?
Mospilannal ha mostan lefújnám, hatna mondjuk a jövőhéten kelő vetésfehéritőkre?
Válasz Sk Laci #27429. hozzászólásáraNálunk is lilulnak az oldalhajtások!
Biztos negatív hatása lesz a termésre, de hogy mennyi…..?
A kísérletek amiket láttam ott a Pictor legjobb hatékonysága teljes virágzásban van. A rovarölő is mehet ekkor a becőormányos ellen.
Multheti fagyok elszinezték a repcémet. A szára és a felső levelek lilásbarna árnyalatba ment át. Virágja 2 napja barnássárga volt, mára kinyíltak még plusz virágok, így már sárgában pompázik a repcetábla.
Lessz kihatással a termésre?
Mikor ajánlatos belemenni fungicídel + insecticíddel?
27874 hozzászólás
Válasz SzikiSzokeveny #27473. hozzászólásáraén attól félek hogy megint 30-40q búzák lesznek a legjobbak. Nézegettem a tavaly előtti képeket és ugyanúgy néz ki a gabona, de akkor májusban még megázott és dobott rajta egy kicsit. Ha most nem lesz májusba eső akkor lehet 30q se lesz.
Tavaly meg április közepéig volt aránylag szép, aztán májusba gatya lett és apró szemek lettek.
Válasz Gatti #27472. hozzászólásáraA Koplaló-parton (a megyehatár felé van) tekeredik a búza levele, partosabb részeken kalászol az árpa. Két éve május elsején teljesen ki volt kalászolva az árpám, 73q lett a vége, azzal most is kieggyeznék.
Válasz HektárHarcos #27471. hozzászólásáraIgen, de a tiéd még jobban néz ki.
Ma fotóztam az enyémet, 21 fok van és 23% páratartalom, sok növény mintha fonnyadna.
Válasz Gatti #27470. hozzászólásáraFelénk is kellene az esö .



Válasz mocsarijanos1 #27468. hozzászólásáranem feltétlenül idén gondoltam :)
Válasz Gatti #27464. hozzászólásáraSzerintem már késő.
Válasz t.romsics #27466. hozzászólásáraMárcius 19, foltokban sárgul inkább ott ahol több volt benne az egyszikű, inkább az lesz a gond kiszívta a nedvességet meg a tápanyagot, csak az ember kínjában már agyal hogy nem esik az eső.
Válasz pate #27465. hozzászólásáraFoghatja. Mikor szórtad? Milyen fejlettségben? Mindenhol sárgul, vagy ahol legalább duplán kapott?
Sziasztok , Genius megfoghatja a búzát, rosszabbul néz ki mint amikor lefújtam, foltokban sárgulgat , nem tudom hogy az egyszikű miatt ami benne volt vagy a vegyszer is megfoghatta? Eső sem ártana már.
ezt a szert próbálta már valaki?
Ha igen, mi a tapasztalata róla?
vixeran
Válasz Egér88 #27460. hozzászólásáraSokat kibír még de ha nem lesz mostanság eső akkor fel kell készülni a 30-40q eredményekre.
Válasz t.romsics #27461. hozzászólására
Erre ilyen.
mennyit bír még a búza eső nélkül? itt is kezd sárgulni az alja és eső meg kitudja mikor lesz....
Válasz MrPoke #27458. hozzászólásáraMilyen fajtákban utazol a kalászosokban?
Válasz termelo #27457. hozzászólásáraÖsszesen 1szer kapott 175kg NS-t semmi lombtrágya, PK már 30 éve nem volt....
Válasz MrPoke #27450. hozzászólásáraSzép,
ez a "lombtrágya" előtt vagy után van?
Jobb helyeken ilyen.

Válasz Gatti #27452. hozzászólásáraTritikálé. Én bevettem pár éve a vetésforgóba. 2ezerrel vették kevesebbért mint a takbúzát tavaly. De ennek gombaölő nem kell.
Válasz Gatti #27453. hozzászólásáraFagyás és víz hiány együttes tünete.
Ilyen az alsó levél, ez szárazság vagy gomba lehet?



Felülről szép zöld.
Tapasztalaitok szerint mely búzafajták bírhatják legjobban az aszályt?
Most már ilyen irányba kellene elmozdulni, az se zavar ha max 6 tonnát terem de aszályba jobban teljesítsen. Ezek a mai új fajták elég kényesek ilyen téren.
Valamint szerintem a nagyobb szalmájú bírhatja jobban, vagy fordítva? Valamint rövid vagy hosszabb tenyészidejű? Nektek mi a tapasztalat?
Válasz Gatti #27449. hozzászólásáraA nagyobb repedésekhez az kell, hogy az utolsó talajművelések után rendesen feltöltődjön a talaj. Ez pedig elmaradt sok helyen. Itt a búza vetése óta ~175mm esett összesen, ami ehhez édes kevés. Ráadásul előtte is katasztrofális volt a talaj vízellálottsága, és láthatóan kommulálódik évről-évre a hiány.
Majd ha vége lesz a háborúnak (+netalántán beszántják a jégert), akkor majd esik az eső.
Számomra érthetettlenek ezek az eredmények. Sosem volt ennyire jól ellátott növények.
1
2
Valamint eddig is magas volt a talaj Mg, Na tartalma de a növényekben nem jelentkezett.
2 év no-till (előtte mintill) De lehet csak évjárat hatás.
Ez a rejtély.
Válasz Nagy Péter 40 #27448. hozzászólásáraIgazad lehet, de tavaly ilyenkor már nagyobb repedések voltak mégse láttam rajta hasonlót ilyenkor még. Lehet a nagy napi hőingadozás se tetszik neki, vagy esetleg a műtrágya égeti mert azóta túl sok eső nem volt.
Válasz Gatti #27445. hozzászólásáraNézd meg a környékedén aki később vetette vagy fejletlenebb hogy az még alul is zöld.
Felénk is így van aki időben vetette annak alul már sül felfelé míg aki később és kicsivel bokánál nagyobb az még teljesen zöld.
Kezd elfogyni a víz és a búza már "érzi" hogy kevés a víz ugyhogy mindent a kalászra tartalékol minden felesleget elenged,ahogy a kukorica is szokta hogy alulról sül felfelé.
Az se kedvez neki hogy nappal 20 fok van éjjel meg 3-5, egy hete csak"ücsörögnek" nem nagyon nőnek.
Reggel jött 3mm de 30 kellett volna, ezzel az ordító széllel délután már nem is maradt semmi...
Még a végén igazad lesz hogy a késői fajták fognak többet teremni,mert ahogy nézem 1 hétig biztos nem jön semmi és utána se nagyon mutatja hogy jönne.
Ha ez így megy tovább eljutunk oda hogy már búzát se lehet majd termelni.
Válasz t.romsics #27446. hozzászólásáraValószínűleg, de felül még haragos zöld. Mondjuk tavaly is így kezdte a vízhiányt, alulról száradt.
Válasz Gatti #27445. hozzászólásáraA vízhiány is környezeti stressz?
Ugyanez az élettani hatás erre fele is, kettő hete nem sokat fejlődtek, elfogyott a víz alóluk.
Ma megnéztem az egyik búzát és erőteljesen sárgák az alsó levelek de szinte mindenhol, ez mitől lehet? Pétisót kapott 250kg ot összesen, amit a korábbi esők be is mostak.
Környezeti stressz lehet? Fentebb egyébként szép zöld.
Felétek milyen?
Válasz mtz1221 #27321. hozzászólásáraEz ugyanott, májusban elkezdene esni, még a végén ez lesz a legjobb.

Válasz Sanyiii70 #27442. hozzászólásáraUgyan ez van nálam is. Ami régebben itt van és legalább már 2x meglett szervestrágyázva, ott sokkal jobb minden aszályban is. viszont írtam már régebben is, van 1 bérelt földem, akinek a gazdája permetekkel foglalkozott a cégben. Ami lejárt permet lombtrágya mind haza lopta. Évente évekig fújta 4x5x hatalmas dózisú lombtrágyákkal a földeket semmi műtrágya mellett, és termett neki. mikor hozzám került a föld 16 ban, a többi saját földemben 2, itt meg 4 tonna kukorica lett.
Sajnos nem tudok mert nálam egy speciális helyzet van.
Az én búzám azért relative jó mindig, mert ez a zöldségtermesztés mellékhatása.
Hosszú, és sok tényezős.
Nem vetek olyan tavaszi kultúrát (kukorica, napraforgó stb.) vetésforgóba amit öntözni kéne, de tudom, hogy nem lesz rá időm.
Inkább pihentetem a földet és egy (jó időben végzett) totális gyomirtással és tárcsázással rendben van egy évig. A költségeket meg kifutja a terület alapú.
Amikor zöldségféle van benne rengeteg műtrágyát és biostimulátort használok (leginkább a talajba beöntözve, nem levéltrágyaként) ami javítja a talajéletet és folyamatosan kondicionálja a talajt. (kalászost, repcét stb. ezért nem is műtrágyázok, mert van elég tápanyag egy magasabb termésátlaghoz is az előző évekből) És mivel van talajélet és tápanyag a szárazságot is jobban viselik a növények.
Az idei példa is bizonyítja:
Amit láttál búza 2,7 Ha.
Abból 1,5 Ha amit régóta én használok (abban volt 2022-ben a nagy aszályban 6 t/ Ha malmi minőségű termés és a tavlyi gilisztás fokhagymám) mellette amit tavaly megvettem 1,2 Ha.
Ég és föld a kettő. (Majd csinálok fotókat.) Az újban sokkal kisebb a búza, pedig teljesen azonos a fajta és a technológia is.
De egy-két év és az új terület is ugyanolyan lesz mint a régi.smile thumbup
Egy kis rosszindulat.
A szomszédom amikor bevetette 3 méter szélesen a földemet repcével mert nem tudta hol a mezsgye, vállig érő volt ott a repce. Ahol elezdődött a saját földje, ott meg derékig ért.
Na hol készültek a fényképek amiket posztolt a fb-ra?
Szerintem mindenki kitalálja...
Válasz Sk Laci #27440. hozzászólásáraMiért Mospilan? Nézd naponta, ha lesz pici "pucércsiga", akkor a legolcsóbb piretroid, és kész!
Válasz kukaccsosz #27439. hozzászólásáraSzia!
Vetésfehéritő rakja a tojásokat az árpában.
Mennyi időn belül várható a kelés?
Mospilannal ha mostan lefújnám, hatna mondjuk a jövőhéten kelő vetésfehéritőkre?
Válasz Egér88 #27438. hozzászólásáraAratásra szép zöld lesz foltokban.
GranstarSuper, Nuance Super, Saracen max stb.
Válasz kukaccsosz #27437. hozzászólásáraígy olyan nagy lesz a termésveszteség?és milyen gyomirto lenne jó?
Válasz Egér88 #27436. hozzászólásáraIgen
azt kérdezném aki ért hozzá, hogy búzában van árvacsalan meg kisebb foltokban más de a búza túlnőtt rajtuk,érdemes még legyomirtózni?
Válasz Cajg #27434. hozzászólásáraEz elővetemény hatás.
Csócsáló berágta magát a szomszéd tavalyi búzájából.
Válasz t.romsics #27432. hozzászólásáraNem átlógott a permetezője és utóvetemény hatás, feljebb is vannak beugrások.
Válasz t.romsics #27432. hozzászólására1 métert bele kellett volna vetni a szomszédéba, és mostanra pont jó lenne a mezsgye.


Nincs mese, a jövőben a táblaszélekre is kell egy kis biostimulátoros csávázás.
Válasz Sk Laci #27429. hozzászólásáraNálunk is lilulnak az oldalhajtások!
Biztos negatív hatása lesz a termésre, de hogy mennyi…..?
A kísérletek amiket láttam ott a Pictor legjobb hatékonysága teljes virágzásban van. A rovarölő is mehet ekkor a becőormányos ellen.
Válasz pate #27428. hozzászólásáraArra gondoltam én is .
Hát hőingásból kijutott neki rendesen .
Multheti fagyok elszinezték a repcémet. A szára és a felső levelek lilásbarna árnyalatba ment át. Virágja 2 napja barnássárga volt, mára kinyíltak még plusz virágok, így már sárgában pompázik a repcetábla.
Lessz kihatással a termésre?
Mikor ajánlatos belemenni fungicídel + insecticíddel?
Válasz HektárHarcos #27423. hozzászólásáraKaptam választ szakértőktől, azt írták hogy ,Élettani torzulás, hőingadozást nem szerette valamiért.
Válasz Gatti #27425. hozzászólásáraMajd most ebben a pár napban majd megugrik ha bejön a jó idö 19 nappal 10 este .
Válasz kukaccsosz, szanberg #27421. hozzászólásáraKöszönöm
Dolgozik már a pétisó, jelentősen megugrott pár nap alatt a búza


