Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Milyen traktort érdemes venni? új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Kukorica várhatóan........! új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Poénok új
- Mezőgazdasági traktorgumi új
- Köles új
- Napraforgó-termesztés új
Cikkajánló
Hirdetés

Ezért nem elég már a régi műtrágyázási technológia
Folyékony vagy szilárd, szerves vagy szervetlen legyen az alaptrágya?
1755 hozzászólás
Válasz Farmerlány #552. hozzászólásáraSziasztok!
Pont ezt kérdeztem egy másik topic-ban, mivel el szeretnénk adni az egyik földünket, és a könyvelő azt mondta, hogy adóköteles. Én vitatkoztam ezzel, hogy lejárt az 5 év, és így adómentes, meg a földet mikor veszem, akkor az nem költség, azaz nem lehet elszámolni annak. Azt tanácsolta, hogy őstermelőit adjuk vissza, így magánszemélyként már más az adója, azaz az ingatlan 5 év letelte után adómentes. Mindegy, más szabályok vonatkoznak rá.
Ha bérbe van, ha magad műveled, az mind üzleti cél, mivel bevételed van róla.
Azt is furcsálltam, hogy az 5 évvel ezelőtt adózott pénzemet, így most újra megadóztatnák....nem pedig csak az eladási és vételi különbséget...
"Amennyiben a mezőgazdasági őstermelő vagy mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó termőföldet kizárólag üzleti célú tárgyi eszközként hasznosított (azon gazdálkodott)

Másképpen megközelítve: hogyan lehet még hasznosítani a termőföldet??? Ha hétvégén sárkányt eregetek rajta...
Válasz Farmerlány #544. hozzászólására
"Miért függne az értékesítés a bérbeadástól? Tulajdona volt, eladta és kész."
Én arra gondoltam, ha bérbe adtam a földemet, más a földhasználó és így nem része a gazdaságomnak.Ergo akkor nem én használom kizárólag üzleti célú tárgyi eszközként.
"Amennyiben a mezőgazdasági őstermelő vagy mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó termőföldet kizárólag üzleti célú tárgyi eszközként hasznosított (azon gazdálkodott),..."- így van a törvényben
Válasz Antónia #547. hozzászólásáraDe mi alapján? Nem találtam semmi vonatkozó útmutatást. SZJA? Adózás rendje?
Válasz JD 4630 #548. hozzászólásáraAzt hiszem 20 százalék az écs kulcs!
Válasz JD 4630 #548. hozzászólásáraAz új traktor árát egy összegben a beszerzés évében lehet költségként elszámolni, a használt traktorra viszont évente értékcsökkenést lehet költségként elszámolni!
Válasz Farmerlány #543. hozzászólásáraIgen magánszemélyként kaptuk, de azóta őstermelővé váltunk !
Válasz Antónia #547. hozzászólásáraHasználtat mièrt nem?
Válasz jambo #534. hozzászólásáraHa új a traktor akkor igen!
Válasz Farmerlány #545. hozzászólásáralehet én gondoltam rosszul, mert én őstermelőként vagyok családi gazdálkodó és nálam így van
Válasz Mézga #542. hozzászólásáraKimásoltam a NAV útmutatóból:

A mezőgazdasági őstermelőnek az egyéni vállalkozóra vonatkozó rendelkezéseket kell
alkalmaznia az értékcsökkenési leírás elszámolásakor azzal az eltéréssel, hogy az adóév utolsó napján a termőföldről szóló törvény szerinti családi gazdálkodónak minősülő magánszemély és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja a családi gazdaság részét képező, vagy ahhoz tartozó tárgyi eszközöknek, nem anyagi javaknak
az üzembe helyezés időpontjára megállapított beruházási költségét - választása szerint - az üzembe helyezés adóévében jogosult egy összegben költségként elszámolni.
Szerintem ez a lehetőség csak a családi gazdálkodókra vonatkozik, a sima őstermelőre nem. Vagy eddig rosszul alkalmaztam?
Úgy látszik mindig tanul az ember.
Válasz cfan01 #541. hozzászólásáraMiért függne az értékesítés a bérbeadástól? Tulajdona volt, eladta és kész.
A bérlő az új tulajdonost is kötelezi, ha még tart a haszonbérleti szerződés.
Válasz Antónia #540. hozzászólásáraSzerintem akkor sima ingatlanértékesítés, mivel nem xy őstermelő kapta, hanem xy magánszemély. De csak szerintem.
Az csak jó volt neki, hogy esetleg bejegyzett földművesként saját használatba tudta venni.
Én főként az alapján döntök, hogy fel lett-e véve tárgyi eszköznek bekerüléskor. Mert ha sehol nem szerepel, akkor az értékesítéskor sem szerepeltetem.
Válasz jambo #534. hozzászólásáraigen
Válasz Farmerlány #538. hozzászólásáraKöszöm a választ! Azt szeretném még megkérdezni, hogy ha előzőleg bérbeadott földet ad el az őstermelő akkor azzal mi a helyzet?
Válasz Farmerlány #538. hozzászólásáraAkkor mi van ha nem vásárolt az eladott termőföld, hanem még részarány tulajdonként kapta vissza a megszűnt termelőszövetkezettől?
Válasz jambo #534. hozzászólásáraSzerintem csak akkor, ha totálkáros lett a gép, és erről jegyzőkönyv is készült. Nem értem miért lenne rá szükség? Sok a bevételed? Ha privátba megírod a konkrét esetet, megpróbálok tanácsot adni.
Válasz cfan01 #537. hozzászólásáraÉn több embernek könyvelek és az alábbi szerint szoktam eljárni (nem 100%, de NAV ellenőrzésnél eddig még mindig rendben volt)
Termőföldet a vásárláskor beveszem a tárgyi eszközök közé.
Értékesítéskor tárgyi eszköz értékesítése (így nem számít bele a tevékenységi kör árbevételébe), DE a bevétellel szemben kivezetem a vételárat, így tényleges eredmény csak a vételár és az eladási ár közötti különbözet. Ezzel nem lépi át az őstermelői értékhatárt.
Ha valaki őstermelő is és ev. is, akkor is csak 1 területről van szó, így nem szerepel 2x a könyvekben. El kell dönteni, hogy egyéni vállalkozóként vagy őstermelőként vásárolta. (Vagy esetleg magánszemélyként és nem is szerepel a könyvelésben - akkor marad a sima ingatlanértékesítés)
Mellesleg a témakör egy igazi bomba.Több emberrel beszéltem( neves könyvelők,ügyvedek, őstermelők, e.v-k), és csak pislogtak ,fogalmuk sem volt róla... Sőt van aki ezt írásban is megkérdezte két éve. Válasz: mivel a földeladás nem őstermelői tevékenység ezért nem bevétel...
kösz...
Köszönöm a válaszokat! Egy kicsit tovább gondolva: vajon mi a helyzet ,ha előzőleg bérbe adott termőföldet értékesít az őstermelő? Melynek ez esetben ugye más a földhasználója.
Válasz T.f. #532. hozzászólásáraA leírás szerint ha vetted a földet, majd eladta akkor pont nem kell adózni:
"beruházási költség egy összegben elszámolható az értékesítéskor"
És aki egyszerre vállalkozó és őstermelő is az kétszer adózik?
Ne már.
Üdvözletem..Tudja valaki hogy a tavalyi évben,egy áfa körös östermelö az adóbevallásban egy évben ,költségként elszámolhat egy 10mill értékü traktort?
Válasz cfan01 #531. hozzászólásáraValóban nem újkeletű a jogszabály, de sokaknak okoz sokkot amikor rájönnek. Vagy 20 éve futótűzként terjedt a könyvelők között is a hír, mert a legtöbben az ingatlan értékesítés szabályai szerint gondolták elszámolni az őstermelők föld eladását.
Aki még előtte áll egy ilyennek, annyit tehet hogy előbb visszaadja az őstermelői igazolványát, azután adja el a földjét -ebben az esetben valóban az ingatlan értékesítés szabályait kell alkalmazni ami jóval kedvezőbb.
Válasz cfan01 #531. hozzászólására Ma voltam egy NAK-os tájékoztaton . Ott is előjött a téma ( a jelenlévőknek újdonságként ), őstermelőnek , egyéni vállalkozónak BEVÉTEL ! ( és nem is új keletű a jogszabály )
"Amennyiben a mezőgazdasági őstermelő vagy mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó termőföldet kizárólag üzleti célú tárgyi eszközként hasznosított (azon gazdálkodott), akkor a termőföld átruházásából származó bevétele őstermelői, illetve egyéni vállalkozói bevételnek minősül [szja törvény 2. sz. melléklet I. 2. pont; 10. sz. melléklet I. 2. pont]. Ilyen esetben – mivel az értékcsökkenési leírásból kizárt tárgyi eszközről van szó – a nyilvántartásba vett beruházási költség egy összegben elszámolható az értékesítéskor [szja törvény 3. sz. melléklet I. 20. pont; 11. sz. melléklet I. 22. pont]. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy ilyen esetben nem lehet alkalmazni az ingatlan értékesítésére vonatkozó rendelkezéseket a jövedelemszámításkor."
http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Igy_kell_adoznia_a_termofold_ertekesitesebo_KQPH16
https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/mezogazdasagi-termeles/95789-elerheto-az-ostermelok-adozasaval-kapcsolatos-tajekoztato-fuzet
(???) Ez csak nekem újdonság...?? Kérem aki ebben tud egyértelmű választ adni ,irja le. Előre is köszönöm!
Itt olvastam( 5-6 old.),hogy östermelőként eladott termőföld az őstermelői bevételnek számít.
Válasz Borz #529. hozzászólásáraÉrtem, akkor futok még egy kört. Köszönöm a választ.
Válasz wrola #528. hozzászólásáraEzt így nem tudja senki sem megmondani neked konkrét számok nélkül. ha átléped már nem elég a 20% költségszámla (pontosabban elég, de többszöröse lesz az adód), akkor éri meg átlépned, ha sok a számlákkal igazolható költséged idén (kb 40-50-60%).
Én azt javaslom, hogy add el, de a kifizetést papírozzátok le egy megállapodásban jan 1. utánra, mert a naptári év számít és a teljesítés dátuma.
Üdv! Őstermelőkén 4 millió bevétel átlépésekor mennyi adót kell fizetnem?
Őstermelő vagyok, olyan adókategóriában, melyben 4 millió forintig 20 % költségszámla megléte esetén adómentes vagyok. Ez mellett van egy 4 órás bejelentett munkahelyem, így abból fizetem az egyéb járulékaimat.Áfa mentes vagyok.
Idén a bruttó bevételeim majdnem 4 millió Ft. Viszont le szeretnék adni 350 ezer Ft-ért még terményt. Így ezzel az összeggel átlépem a keretemet. Szeretném tudni, ez mennyi költségteherrel jár nekem. Tételesen, adó-egyéb járulékok , változik-e adóbevallás stb. Köszönöm a válaszokat.
Válasz TYLLA46 #526. hozzászólásáraez olyannak van szerintem aki befér a 8 millába és van 2 számlája... normál gazdaságot nem tud ennyi... Az adóbevallást is annak csinálják aki melózik egy helyen és ennyi ha már van máshonnan is jövedelme satu...
JA meg olvastam, megcsinálja az bevallást és magunk egészítsük ki a megfelelő számokkal még... idióták...
Nem a NAK bírálatára gondolok,csak megérteni szeretném, mitől leszünk ezzel előrébb...Mert szerintem, ahhoz, hogy a NAV el tudja a gazda helyett készíteni, ahhoz információval kell rendelkeznie. Azt pedig nem tudom honnan tudja mástól beszerezni, mint magától a gazdától..Ha pedig a gazda azt előzetesen megküldi a NAV-nak, az gyakorlatilag ugyan az, mintha megcsinálná a bevallását.Legalábbis szerintem.
Válasz borda77 (Joe) #524. hozzászólásáraMinden esetre a kamara találta ki....
Válasz TYLLA46 #521. hozzászólásáraBaromság, propaganda marketing... PErsze majd tudja a családi gazd.-ainkat meg amortizációinkat, meg stb... hülyeség... Még mindig hisztek a propaganda gépezetnek?
Válasz bandigh #522. hozzászólásáraNem igazán értem, mitől lesz ez egyszerűbb, és milyen terhet vesz le a gazda válláról, mert ez az állítólagos célja...
Válasz TYLLA46 #521. hozzászólásáraA Nav nagyon hiányzik az őstermelőknek.. előre lehet vakarni a fejeket. Kiváncsi leszek. Két fontos ember van a mezőgazdaságban, a könyvelő meg a revizor. Ja, egy termelő se árt éppen.
Jövőre már a NAV fogja elkészíteni az őstermelők adóbevallását is. Tud már valaki részleteket? Pl. honnan fogják tudni a bevételeket - termény értékesítést - kiadásokat, ha nem a gazdától? Ha pedig arról adatot kell előzőleg szolgáltatni, az gyakorlatilag ugyanaz, mintha az adóbevallásba írnánk be,nem?
Válasz oprita #519. hozzászólásáraNem.
Urak!
Ahol van iparűzési , őstermelőknél az adóalapba beszámítanak az árbevételen kívül a támogatások is,vagy nem?A neten mindenféle verzió van ,de mi a gyakorlat?Itt most van tervben...
Valaki tudja, hogy Ausztriában hogy vannak az ÁFA kulcsok, van olyan gép amire 20%-ot ír van amire 13%-ot.
Válasz csoppika #516. hozzászólásáraEl tudod számolni. Le tudja ellenőrizni online felületen, hogy érvényes-e az EU adószámod.
Srácok!
Ha pl cseheknél vásárolok valamit boltban számlára, azt itthon el lehet számolni költségnek az adózásnál? Ha őstermelő vagyok sima áfás, akkor van értelme az uniós adószámnak ennél a vásárlásnál? Mivel igazolom az uniós adószámom kint?
Előre is kösz.
Válasz molnar zsolt_5915 #514. hozzászólására
plusz meg a bevétel 15% - ból 3% 3% nem tudom milyen egészségbiztosítás
Jövő év közepén megszünik a munkahelyem és mint őstermelő leszek biztosítva. Akkor az idei év bevétele után fogok 10+4 százalékot fizetni ha nem tévedek. De itt van valami járulék minimum? Pl ha csak 1 millió a bevételem , akkor ennek a 20 százalékának a 14 százalékát azaz 28 ezer Ft-ot fizetnék egész évre?
Válasz endypapa #504. hozzászólására úgy látom neked lesz igazad 111ezer a min. bér ennek a 10% nyugdíj+4%+3% egészségbiztosítás + 27% szociális hozzá járulás = negyed évente
Válasz molnar zsolt_5915 #511. hozzászólására A bevétel 5%-ának 15%-át csak 4 mFt bevételi értékhatárig lehet alkalmazni, ahol nem kell kimutatni jövedelmet.
Válasz búzavirág59 #510. hozzászólásáraA tételes költségelszámolásnál az EHO nem a bevétel 5%-ának a 15%-a???
Válasz szantoneszj #506. hozzászólásáraTételes költségelszámolás esetén valóban igénybevehető a 40% kistermelői költségátalány, s a még fennmaradó adóalapra a 100eFt adókedvezmény, ahogy már írták.
Azonban az adóalapra jutó 27% ehót meg kell fizetni, akkor is, ha az adókedvezmény miatt szja fizetési kötelezettség nincs. Ezek a szabályok vonatkoznak a munkaviszony melletti őstermelőkre is.
Az őstermelői bevételek ellenőrzéséről: ha nem magánszemélynek történt az értékesítés, akkor a kifizetőnek havonta adatot kell szolgáltatni a 08-as bevalláson az őstermelőnek történt kifizetésekről. Ezeket "fésüli össze" a NAV az SZJA bevallásban szereplő bevétellel.
Válasz szantoneszj #506. hozzászólására
Akkor is, ha nem vagyok egyéni vállalkozó, hanem főállás mellett "szimplán" őstermelőként működöm?
Válasz szantoneszj #506. hozzászólására
Akkor is, ha nem vagyok egyéni vállalkozó, hanem főállás mellett "szimplán" őstermelőként működöm?
Válasz szantoneszj #506. hozzászólásáraÉrdemes egy könyvelőt megkeresned. Egy csomó dolgot el lehet számolni költségként pl internet, autó, de még a lakás rezsiének egy része is bizonyos esetekben. És ha még így is adózol, akkor van lehetőség 100 ezer adó kedvezményre, de ez is csak ha jól tudom a tételes elszámolást választóknál jár.
Jó estét! Tőlem tapasztaltabbak véleményére lennék kíváncsi!
4 millió Ft feletti bevételem keletkezett a tavalyi évről, viszont nincs számlám a bevétel 60%-áról. Ennek korrigálására létezik valamilyen lehetőség vagy fizetnem kell? Olvastam ilyet is, hogy a bevétel 40%-a elszámolható költségként számla nélkül. Ez hogy működik? Egy másik kérdés: (előrebocsátom, semmiféle adócsalási tervem sincs): az őstermelői bevételeket hogyan ellenőrzi a NAV? egyáltalán ellenőrzi vagy csak szúrópróbaszerűen egyesekét vagy kollektíve minden őstermelőt?