Fórum
- Zetor 3011 traktor szerelés új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Rövidtárcsák új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Földvétel, elővásárlási jogok új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Mezőgazdasági traktorgumi új
- EB7 - EB8 Pótkocsi új
Cikkajánló

Európa-szerte hatalmas a felháborodás a KAP-reform miatt, az EU biztos szerint nem csökkennek a források
Tüntetések, heves bírálatok és sok bizonytalanság: így reagált Európa a...
Hirdetés

1755 hozzászólás
Válasz boncso #402. hozzászólásáraKözös igazolvány esetén kell a lakcímnek megegyeznie...
Válasz boncso #402. hozzászólásáraA családi gazdaság alapítására vonatkozó szabályok ebben a tekintetben nem változtak.
Válasz boncso #400. hozzászólásáraEzt pontosan honnan idézted?
Válasz sixx #401. hozzászólásáraHa esetleg valaki a tavalyi évben - 2015.01.01. -olyan csg szerződéssel rendelkezett, ahol a tagok és a vezető lakcímkártyájában bejelentett állandó lakcím nem azonos a csg székhelyével, akkor gáz lehet. Ezt most mondta egy könyvvizsgáló, akinek egy fejtágítón hívták erre fel a figyelmét. Sajna visszamenőleges hatállyal ez a címeltérés már nem orvosolható. Legalábbis most ezt mondták. Hogy mennyire valós a probléma, azt nem tudom, csak gondoltam hátha vkit érint.
Válasz boncso #400. hozzászólásáraEgy újabb gyöngyszeme a kapitális b@romságnak!
Családu gazdaságnál figyeljen rá mindenki:
"a családi gazdaság tagjainak közös háztartásban kell élniük.
A közös háztartás fogalmát az szja törvény 2015. január 1-jétől már külön is meghatározta a 78/A § (2a) bekezdésben, mely szerint közös háztartásban élőnek az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közösségét kell érteni."
Lóadó?

http://index.hu/belfold/2016/02/12/lotartas_pilisjaszfalu_ado/
http://index.hu/belfold/2016/02/12/lotartas_pilisjaszfalu_ado/
"Volt már olyan települési adóról szóló önkormányzati rendelet, amelyet a Kúria semmisített meg. Balmazújváros esetében a helyi vezetés által bevezetett kárenyhítési hozzájárulást és a mezőőri járulékot is elkaszálta. A Kúria azt állapította meg, hogy mind a kárenyhítési hozzájárulás, mind a mezőőri járulék olyan törvény által meghatározott közteher, amelynek tárgya a termőföld, ezért arra települési adót nem lehet kivetni."
"a Kúria semmisített meg. Balmazújváros esetében a " -ezt többen több helyen kértük.
A mezőőri járulék magas áron került kivetésre. Ennek megsemmisítéséről nem tudok. Viszont fizetjük, nmert szükségesnek látom. A mértéke úgy lett kiszabva, hogy a "földadó" eltörlése miatt a pénz kell a kasszába.
"ha köll, hát köll" (És a közmunkáért is fizetni köll). Esetenként a piaci munkabér sokszorosát.
Sziasztok!
Lehet buta kérdés de felteszem :)
Dig. fényképezőgépet szerintetek el lehet számolni költségként? KOnkrétan ténylegesen a mezőgazdaságban (is) használnám, mivel dokumentálnám magamnak pl.: a talaj, termény állapotát, műszaki állapotokat. Növényorvosnak elküldeni a képet ha nem tud kijönni stb...
Csak nem akarom, hogy büntessenek ha ellenőrzés van.
Üdv,
LAci
Válasz Farmerlány #396. hozzászólásáraBocsi!! A 392-ben írtam. Szerintem ugyanaz vonatkozik az őstermelőre is.

Válasz esze-lény #395. hozzászólására391. hozzászólás
Nem költség, hanem beruházás.
Válasz Farmerlány #394. hozzászólásáraFarmerlány!
Jól tudom ha őstermelő vesz földet az nem számolható el ktg-ként?Számlával sem!
Köszi..
Válasz boncso #393. hozzászólásáraÉn csak mezőgazdasági vállalkozókkal (EV, őstermelő) foglalkozom. 10 év alatt sikerült kibogoznom a kuszaságokat. Már nem is csinálnák szívesen mást.
Válasz Farmerlány #392. hozzászólásáraKöszi. A gondot nekem és még sok más embernek a családi gazdaságra - mint üzem, gazdálkodási forma - vonatkozó feltételek kuszasága okozzák.
Válasz boncso #391. hozzászólásáraHa a vezető vette a földet, akkor egyszerű a helyzet. Sima T.E. beszerzés a termőföld vásárlás, amire écs-t nem lehet elszámolni. (én a beruházások között tartom nyilván)
A birtokmaximumról:
A földműves személy, valamint a mezőgazdasági termelőszervezet a föld használatra - a tulajdonolt földre tekintettel – is maximum 1200 hektár mértékig jogosult (birtokmaximum). A birtokmaximum szabálya a földterület bármilyen jogcímen történő használatát is magába foglalja. Ehhez képest, aki állattartó telepet üzemeltet, illetőleg szántóföldi és kertészeti növényfajok vetőmagjának előállításával foglalkozik 1800 hektár birtokmaximumra jogosult (kedvezményes birtokmaximum). A birtokmaximum 1800 hektár területnagyság mértékig állhat fenn mezőgazdasági termelőszervezet esetén akkor is, ha a tag tagsági viszonya legalább egy éve fennáll és a tag tulajdonában levő termőföld használatára jogosult.
A 300 hektár korlát (amit mostanában a tévében is sokat hallani) úgy tudom, csak a TULAJDONRA vonatkozik.
Remélem segített a válaszom, de azért átküldöm a telefonszámom, ha lenne még kérdés.
Válasz Farmerlány #390. hozzászólásáraSzia!
- csg vezetője vette, aki főállásban végzi a tev.-et
- arra gondolok, hogy maga a csg feltétele borul meg azzal, hogy több, mint 300 ha van magának a csg vezetőjének a használatában.
De lehet, hogy teljesen félreértelmezem ezt a ha-ra vonatkozó előírást.
Ha átküldöd a számod, hívlak.
Köszi
Válasz boncso #387. hozzászólásáraHát!! Lenne pár kérdésem, hogy válaszolni tudjak:
- aki vette a termőföldet, nem a családi gazdaság vezetője, hanem csak tag
- ha igen, akkor a tagsága mellett van egyéb jogviszonya (pl. munkaviszony)
- milyen csg-i kedvezményre gondolsz
Ha esetleg nem gond, hogy a konkrét esetet el kellene mondanod, akkor privátba szívesen átküldöm a telefonszámomat és megpróbálok segíteni.
Válasz MTZ1025.3 #377. hozzászólásáraElszámolható a BMW X5 is a vállalkozásba, csak az áfa nem igényelhető rá vissza és cégautó adót kell rá fizetni, mivel személygépkocsi és nem teherautó.
A platós autók (pl Ford Ranger-a forgalmiba N1 a jármű típusa) úgy számolhatók el, hogy az áfát is vissza lehet rá igényelni és nem kell cégautó-adót fizetni rá.
Általában gépkocsi beszerzéskor a mezőgazdasági vállalkozóknál az áfa szokott sokat számítani, mert egy platós autónál a 7M forintos autónál 1,5 M forint áfát visszakap, míg az általad említett autónál a 27% nem igényelhető vissza.
Válasz MTZ1025.3 #377. hozzászólásáraA könyvelőnk azt mondta, h az a terepjáró lehet a vállakozásba, cégautó adó nélkül, ami tehergépjármű. Sztem az X5-ös terepjáró nem az. Nézd meg a forgalmiját. Nekünk a Honda CRV nem az, a Mazda 2.5 pickup igen.
Válasz Farmerlány #386. hozzászólásáraSzia farmerlány! Ha valaki 5 millióért vett termőföldet 2015. évben és a családi gazdasági státuszra hivatkozva tette ezt meg, akkor ezt a vásárlást szerepeltetni kell a csg könyvelésébe? Az 5 milliónak, amit a földvásárlásra fordított, eredményként kell szerepelni és adózni kell utána? (befektetett t.eszköz, ÉCS-ni nem lehet)Bocs a naív kérdésért, de csg-ben nem vagyok túl járatos.
Még egy kérdés, a csg vezetőjének a vásárlás után több, mint 300 ha lett a tulajdonában, használatában. Véleményem szt, így nem jogosult a csg-i kedvezményekre. (ha a tag nevére vették volna vagy kötötték volna a haszonbérletet, akinek 0 ha-ja van, akkor oké, de most látva a terület adatait, nekem ez nem kerek. A vezetőnek van 320 ha tulajdon/haszonbérlet, a másik tagnak 0 ha)
Válasz pamko #385. hozzászólásáraNem a kiskorú tanuló után fizeted az EHO-t, hanem az eredmény után. Családi gazdaságnál teljesen mindegy, hogy a tag kiskorú vagy sem, az SZJA bevallás minden tagnál egyforma.
A járulékokat kell csak a családi gazdaság vezetőjére fizetni, a többi tagra nem, de az eredmény után mindenki adózik. De a 40% költségátalánnyal nem fogy el az eredményed? Az én ügyfeleimnél nagyon ritka, hogy adózni kell, mert ez a 40%-os segítség nagyon sokat jelent.
Válasz Antónia #384. hozzászólásáraettől tartok én is ....bár alakuláskor, azt mondták ,a kiskorú tanuló után nincs semmi fizetnivaló,de lehet, az EHO nem tartozott ebbe bele
Válasz pamko #383. hozzászólásáraSzerintem igen!
2 fős, családi gazdaság esetén,ha a tag,
az egy általános iskolás kiskorú gyermek,
akkor az SZJA szerint , Ő rá eső jövedelem után van EHO fizetés?
mert ugye a CSG veztője fizeti maga után a járulékot,ezért neki nem kell EHO t fizetni.
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraFontos, hogy telefonhasználat elszámolása esetén telefon is legyen a vállalkozásba (mint tárgyi eszköz), mert pl. gázolajat sem számolhatsz el, ha nincs olyan eszközöd ami gázolajjal megy.
http://agronaplo.hu/a-cegtelefonok-maganhasznalata-utan-adofizetesi-kotelezettseg/
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraSzerintem a számla 50%-t költségként el lehet számolni!
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraAkkor van valami járulék utána, olyasmi lehet mint a személyautó használat elszámolás ,nem éri meg mert több cégautó adót fizetsz, nekem így mondta a közeli hozzátartozó könyvelőm
Persze nagyobb árbevétel esetén és ezen eszközök nagyobb használata esetén biztos átbillen a mérleg nyelve.
Áfa körös őstermelő hogyan számolhatja el a telefon használatot, számlát?
hello,
Szeretnék érdeklődni, ismertek olyan céget aki vállal gazdálkodási napló kitöltést(elektronikus formában) ? ha igen, kb mennyibe kerül? köszi szépen
Vállalkozásba csak pick up jellegű terepjáró számolható el? ilyen x5 tipusú BMW nem?
Válasz Hali Laci #375. hozzászólásáraKöszönöm
Hagyatékolás kori érték feletti értékesítés esetén a feletti összeg 16% 2016 január 1-től.
2015 12 31-ig 20%. Ha jól tudom.
Hali!

Segítségeteket kérném egy fontos kérdésben:
Ha egy rokonom /nem közvetlen családtag/
két éve örökölt egy földterületet és el szeretné adni akkor kell-e neki utána adózni vagy illetéket fizetni,ha igen akkor mennyit?
Ígértem itt van: (lényeg az első és utolsó mondat!) Bocsi a sok rizsáért csak azért hagytam benn hogy könnyen megtalálható legyen az útmutatóban.
"SZJA tv
7. §
(3) 248 Ahol e törvény valamely rendelkezését a magánszemély tevékenységéből származó bevételi értékhatártól függően kell vagy lehet alkalmazni, az értékhatár a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek számító támogatás (ideértve különösen az egységes területalapú támogatást is) összegével - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - megemelkedik.
Ha a törvényt nem érti (mert ezt nem halandó embereknek írták), akkor az SZJA bevallás kitöltési útmutatója is segíthet:
A MEZŐGAZDASÁGI ŐSTERMELŐK (KISTERMELŐK) NYILATKOZATA(I)
1453-12-01-ES LAP KITÖLTÉSE
A mezőgazdasági őstermelői útmutatóban hivatkozott sorszámok a 1453-12-es lapokra
vonatkoznak, azonban vannak olyan hivatkozások, ahol a 1453-as bevallás egyéb soraira
történik utalás, ott ezt részletesen közöljük.
Ezt a bevallási lapot csak a mezőgazdasági őstermelők tölthetik ki!
A 1453-as bevallás első oldalán az erre szolgáló helyen írja be, hogy a bevallásához a 1453-
12-01-es lapot is csatolta. A lap kitöltése előtt, kérjük olvassa el a 1453-12-es lapokhoz
készített kitöltési útmutatóban foglalt általános tudnivalókat is (1.1. pont), melyekből
megismerheti a támogatások kezelésével, az átalányadó választásával/megszüntetésével, a de
minimis támogatásokkal kapcsolatos szabályokat. Mezőgazdasági kistermelőnek azt az
őstermelőt kell tekinteni, akinek az őstermelésből származó, a támogatások összege
nélküli bevétele a 8 000 000 Ft-ot nem haladja meg.
"
Válasz Antónia #370. hozzászólásáraNevezte úgy de hog a kérdező is értse azért írtam hétköznapi kifejezéseket! De ha vissza olvasol akkor látnak hogy ugyanezt írtam lentebb de te nem adtál igazat most meg leírom ugyanazt csak más szavakkal.
Válasz Gabesz2 #366. hozzászólásáraIgazad van! Ha főállású és fizeti negyedévente a járulékot akkor így kell eljárni! Én csak általánosságban írtam, mert ha munkaviszony mellett csinálja akkor 27% ha tételes és nem az egyszerűsített bevalló, mert nekik 15% az eho!
Válasz Drisa #360. hozzászólásáraA "a 40% nyereség" nem nyereség, hanem költség átalány amit a tételes adózást választó számlák nélkül érvényesíthet a bevallásában! Attól, hogy 8 millió alatt van a bevétele még nem mentesül automatikusan az adófizetés alól! Ha a bevallásában az anyagktg, bérköltség, écs, egyéb költség és a 40%-os költség átalány esetleg elhatárolt veszteség összeadódik és eléri az értékesítésből és támogatásokból álló bevételét na akkor biztosan nem kell adóznia! Ha képződik jövedelem akkor még igénybe veheti a 100000 forintos adókedvezmény!
Válasz berenyil2 #365. hozzászólásáraMég egy kimaradt lehetőség a számlán kívüli költségre:a földhasználati bejelentéssel rendelkező bérleti-díj is egyéb költség,könyvelési bizonylata a szerződésre ,mint kifizetési jogcímre hivatkozó banki átutalás/postai csekk feladóvény/pénztári kifizetés bizonylata.
Bérelt földek esetén jelentős összeg is lehet.
Válasz Drisa #359. hozzászólására"Az viszont hiba ha nincs meg 60% költséged e mellé."
Egy kis matek, biztos sokan nem értik!!!! Példa:
-Bevétel: 7 millió forint
-40%-os költség átalány: 2,8 milló Ft
-Számlával igazolt költség: 3,5 millió Ft
7 000 000-(2 800 000+3 500 000)= 700 000 Ft
Tehát 50% költség számla mellett maradt 700 000 ezer forint jövedelem. Ennek az szja adója, 81 200 Ft lenne, de nem kell megfizetni a 100 ezer FT adókedvezmény miatt!
Válasz berenyil2 #365. hozzászólásáraAnnak az 500 kilométeres dolognak nézz utána, mert, ha jól emlékszem, nekem azért maradt ki ez a költségek közül, mert valamilyen ellenkező vonzata is volt a dolognak (talán cégautóadó) és így már nem nagyon érte meg.......
Válasz Antónia #358. hozzászólásáraAz eho-ban biztos vagy?
Ha főállású őstermelő és fizeti a tb járulékot, akkor csak a tb adó alap feletti részre kell fizetni az egészségügyi hozzájárulást!
Tehát, ha minimálbér után fizet. Ez legyen, havi 100 ezer, akkor a Te példád szerint ( 1,2 milla jövedelem) nem kell eho-t fizetnie.
Egyébként még lehet csökkenteni a fizetendő adót a NyESZ számlával is!
Válasz Drisa #359. hozzászólásáraEzt az egészet tudtam és már a #322 bejegyzésben leírtam. Ezek azóta már nem voltak kérdések.
Viszont a 100.000 ft adókedvezmény, az 500km saját autó átalány, valamint némi nemű előre vásárlás jó ötletek, így minimalizálható az adó.
Mégegyszer köszönöm mindenkinek.
Szerintem végig ugyanarról beszélt mindenki csak más terminológiával, szavakkal.
Válasz Szeni #362. hozzászólásáraKöszönöm!
Válasz Drisa #361. hozzászólásáraMost, h. a legelejétől visszaolvasom, tényleg neked volt igazad. Elnézést kérek !!!!!
Válasz Szeni #356. hozzászólásáraÉn rám gondolsz de akkor nekem írd már meg! Én nem mondtam hülyeséget az biztos 15 éve így csináljuk csak tudom mit beszélek!
Válasz Antónia #358. hozzászólásáraOtt hogy ő tételes elszámoló tehát neki lehet 40 % nyeresége, ha bevételei nem haladják meg a 8 millát. És nem kell adóznia!
Válasz berenyil2 #353. hozzászólásáraNa végre, leírtad a lényeget, a 8 millába nem számít bele a támogatás tehát túl lehet lépni.
Az viszont hiba ha nincs meg 60% költséged e mellé. Akkor tényleg adózni kell. De ezen könnyen lehet változtatni, venni kell némi műtrágyát tavaszra.
Válasz Drisa #330. hozzászólásáraNem értem, hogy mi alapján gondolod, hogy félrevezettem! Kiszámolta, hogy a bevételei és költségei között 1200000 forint van! Figyelembe vette a költség általányt is. Ha pedig jövedelem képződik arra a 16% szja és a 27% eho fizetendő! Említettem még a 100000 forintos adókedvezmény is. Hol itt a félrevezetés?

Válasz Dunántúli #354. hozzászólásáraBocsi elírtam! A nyomtatvány 1453-12-02-es!
Válasz berenyil2 #353. hozzászólásáraSemmit nem kavartál fel, jól látod a helyzetedet. Csak annyi gond volt, h. pont annak volt a legnagyobb szája, aki rosszat mondott. Neked ez lehet h. kicsit idegen volt, de mi már megszoktuk. Mindíg is mondtam, h. akkor pörög jól a fórum, ha valaki hülyeséget beszél.....




