Hirdetés
Fórum
- Termőföldnek az Állam részére történő felajánlása új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Napraforgó-termesztés új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Teleszkópos rakodógépben melyik a jobb? új
- Napraforgó gyomirtás új
- Lucerna telepítése, termesztése új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Fortschritt E-514 kombájn új
- Fortschritt E 512 kombájn új
Cikkajánló
_fill_540x300_0.jpg)
Aszályügyi veszélyhelyzet: indulnak az előkészületek
Már most elindulnak azok a beruházások, amelyekkel csökkenthető a nyári vízhiány...
Sajtóközlemény

938 hozzászólás
Ptk.
"6:355. § [Dolog visszaadása mezőgazdasági haszonbérlet esetén]
A mezőgazdasági haszonbérlet megszűntével a termőföldet és a többi haszonbérelt dolgot olyan állapotban kell visszaadni, hogy a termelést folytatni lehessen."
Fétv.
"62. §
(2) A haszonbérleti szerződés megszűnésekor a felek eltérő megállapodása hiányában a haszonbérlő
b) követelheti a haszonbérbeadó hozzájárulásával létesített, el nem vihető berendezéseknek, az általa telepített ültetvénynek, évelő kultúrának és növényzetnek, valamint a talaj minőségének megőrzését és javítását eredményező talajvédelmi, meliorációs és más beavatkozásoknak, létesítményeknek a szerződés megszűnésekor a mezei leltárban szereplő, illetve egyéb dokumentumok alapján megállapítható tényleges értékét,
(5) Ha a felek másként nem állapodnak meg, a (2) bekezdés b) pontja nem alkalmazható, ha a szerződés annak lejárta miatt szűnik meg."
Válasz Hali Laci #936. hozzászólásáraRajzold be te is magadnak,keresztellenőrzèsnèl igazolni kell a földhasználatot,Te tudod,Ő meg nem
Válasz Rabó001 #931. hozzászólásáraTavaly nyáron meg keresett a bérlő hogy mik a szándékaim a földdel. Mondtam ide nekem majd én használom. Az igaz hogy mivel apám kötötte a bérleti szerződést így nem tudtam hogy meddig él. Most tudtam meg hogy 24 dec 31 ig volt. Ott hibáztam el hogy nem papíron egyeztünk csak szóba. Mondjuk az is kérdéses hogy a területalapút hogy adta be rá az idén ha érvényes földhasználata nincs rá?
Válasz mihaszna #934. hozzászólásáraEnnek aztán sok értelme volt. Sokan így mondják, hogy párom.
Moderálási elveink miatt törölve: 2025-05-12 09:49:29
Válasz Hali Laci #928. hozzászólásáraVagy a tulajdonos, vagy a következő haszonbérlő....
Válasz papszi06 #930. hozzászólásáraAzért ez nem ilyen egyszerű, hogy egy vizsgálat kimutatja hogy mutragyaztak-e.
Válasz Hali Laci #928. hozzászólásáraAz se mindegy mi volt előtte. Mert ki szokták a bérlők jó előre küldeni az új szerződés tervezetet, és ha valaki arra nem reagál semmit.
Ha jelezted feléjük hogy nem adod nekik bérbe, az más. Legjobb ha írásban jelezted. Ezt most tudtad meg?
Válasz vitezkaroly1 #924. hozzászólásáraMi van akkor ha az tulaj bevizsgáltatja földet és a labor nem mutatja ki aszt a mennyiséget amit írsz szándékos csalás
Válasz Hali Laci #928. hozzászólásáraA törvény úgytudom az, hogy a régi földhasznàló a jogosult learatni.
Mert ő volt a használó vetéskor.
De ha megtudsz állapodni vele és a mezeileltárt kifizeted akkor a lemondhat róla.
Arra azért figyelj, hogy egy évig előhasználati joga van a földbérletre! A lejárat után.
Olyan kérdésem lenne , hogy ha a bérlőnek 2024,december 31-én lejárt a bérleti szerződése de ő még októberben úgy gondolta beveti a földem búzával akkor mi a helyes eljárás részemről? Ki arathat?
Válasz vitezkaroly1 #924. hozzászólásáraHa minden igaz, a foldtulajdonos nem háríthatja át a bérlore a mezei leltar megfizeteset.
Ha a bérbeadás előtt a saját földedet muvelted, akkor nemtudom mi van.
Válasz vitezkaroly1 #924. hozzászólásáraHa jól emlékezem a törvény is rendezi ezt a dolgot , de ennek utána kell nézni.
Azért tették be ezt a módosítást, mert ezzel a "sokszor kamu költséggel" elriasztották az előhaszonbérletre jogosultat.
Válasz bombi50 #922. hozzászólásáraNincs mit. Ha elfogadót kell tenned, és valami nem világos, keress nyugodtan.
erdoagro58@gmail.com
20-2528350
Válasz tothgazda #916. hozzászólásáraMi van akkor, ha mondjuk bérbeadok 20 ha földet, amit eddig én műveltem. Beleírjuk a szerződésbe a mezei leltárt, hogy előző évben kapott 5q/ha NPK műtrágyát. Tehát még fizessen ki az új bérlő hektáronként 100 ezer forintot.
Ne adj isten valaki más elviszi földet, akkor mondhatja, hogy őt a mezei leltár nem érdekli?
Válasz bombi50 #917. hozzászólásáraHelyiként vetőmag termeléssel is első helyen lehet.
Válasz Csabaerdész58 #920. hozzászólásáraKöszöntem szépen , igy teszek ahogy irtad.
Válasz Csabaerdész58 #920. hozzászólására
Válasz bombi50 #918. hozzászólásáraPrivátban leírtam, mi a teendő....
Válasz bombi50 #918. hozzászólásáraTe vgy az első ha kifüggesztik tegyél rá ajánlatot az bérbeadó nem vonhatja vissza ha haragszik akkor sem ,mivel tudtad ,hogy lejár a szerződés nem kellett volna bele évelőt vetni ,de ha bérbe adja akkor te vagy az első csak bekell érte jelentkezni.
Válasz Alföldi #915. hozzászólásáraKöszönöm ez mind stímmel, mi itt lakunk a föld mellett több mint 10 éve életvitelszerúen, a srác kb 10 km-re.
Válasz tothgazda #916. hozzászólásáraA fiatal srác nem állattartó, állitólag 100 ha földje van már bérbe és saját, mindenkire rá licitál, közel 400.000.-ft lucernamag van benne, és a földmunkák, akkor ez elveszett, senki sem kártérít ?
Válasz Alföldi #915. hozzászólásáraEz csak akkor igaz ha a "fiatal srác" nem állattartóként kívánja bérbe venni.
A zöldleltár, mivel lejár a szerződés szerintem nem érvényesíthető.
Válasz bombi50 #914. hozzászólásáraNe vitatkozzon vele, meg alkudozzon! Csak feljebb veri az árát.
Ha ki lesz függesztve tegyen rá elfogadó nyilatkozatot. Földtörvény szerint Ön áll az első helyen, de ha csak szomszédként teszi meg akkor is előzi.
"46. § (1) Az erdőnek nem minősülő föld haszonbérbe adása esetén az alábbi sorrendben előhaszonbérleti jog illeti meg:
a) * a volt haszonbérlő olyan földművest, illetve mezőgazdasági termelőszervezetet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek az életvitelszerű lakáshasználata helye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve olyan településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1300122.tv - Wolters Kluwer - Minden jog fenntartva!"
Válasz Gazdász93 #913. hozzászólására25 éve mi béreljük mert a földünk egymás mellett van eladni nem akarják. Egy fiatal srác ránk igért, de mindenkivel ezt csinálja 2025.április 1-én telik le a szerződés, mi már csak további 5 évre bérelnék, mert én 70 éves, a párom 74 évesek vagyunk és állatartással foglakozunk /szarvasmarha./ már kimérette mert AKG. kiszántaná és napraforgót akar beleültetni. A tulajdonos már nem is akar velünk szóba állni, pedig én is megadtam volna azt a bérleti dijat, igy azt mondta az ügyvédnő hogy csináltassunk Mezei leltárt.
Válasz bombi50 #912. hozzászólásáraJó lenne tudni milyen ügyben? Hagyatéki úton szereztél földet vagy új bérlő lettél vagy vetted a földet? Ha eddig is a tulajdonodban volt és te művelted akkor felesleges.
De itt egy ismertető milyen esetekben szükséges
https://www.nak.hu/en/tajekoztatasi-szolgaltatas/jogszabalyok/235-jogszabalyi-osszefoglalo/103428-foldugyi-szabalyokat-is-valtoztat-a-most-kihirdetett-torveny
Üdvözöllek benneteket. Az volna a kérdésem, hogy földhasználati ügyben az ügyvédem Mezőgazdasági leltárt, ....ugynevezett Mezőleltárt kér, ezt ki csinálhatja meg, mert a falugazdász azt mondja hogy ő nem, várom válaszotokat, 3,6 ha lucernáról van szó, 2023 és 2024-es évi vetésű.

Az új 2025től érvényes digitalizált ingatlannyilvántartó rendszerből ügyfélkapun -földhivatal online oldalon miért nem lehet földhasználati dokumentumokat lekérni,tudja valaki,vagy ha le lehet valahol,azt hol lehet megtalálni?
nem tudja valaki hogy lehet lekérni neten hogy adott hrsz-re van-e bejelentett földhasználó?
Válasz Romek Ervin #885. hozzászólásáraNa mi lett?
Ki aratott le végül is?
Vagy le boxoltátok?
Úgy bírom hogy ezen az oldalon mindenki csak kérdezni tud, de a választ rá és hogy időközben mi történt, azt már senki nem bírja ide böfögni.
Pedig ez a kérdés is lassan már egy éves.
Nem hiszem hogy azóta csak álltok egymással szembe mint a délibáb.
Válasz Büresz #907. hozzászólásáraÉrdek nélkül nincs tett e világban!
/Lucifer/
Találkozott valaki olyan jegyzővel aki kekeckedik kiadni a hatósági bizonyítványt földhasználathoz? 2vel nincs gond, 3.-ik akadékoskodik…
Jó reggelt kívánok!!!Tudna valaki segíteni nekem???A Tsz-nek volt eddig kiadva a földünk,idén lejár!!A továbbiakba magánszemélynek szeretnénk kiadni!Igaz,hogy ki kell ezt hírdetni/függeszteni???Illetve ügyfélkapun keresztül hol tudom lekérni a tulajdoni lapot???Köszönöm előre is a segítséget!
Válasz Csaba(Quercus) #903. hozzászólásáraEz alapján már el tud indulni. Köszönöm
Sziasztok! Van egy naturás legelő, ami igazából egy sásos, nádasos használhatatlan terület volt. A tulajjal szóban egyeztünk meg, hogy legeltethetem. Pár év alatt a 2/3-át kitakarítottam a tehenekkel, a maradék olyan mint volt. Most egy szomszéd elkezdett hőbörögni, hogy a maradék 1/3 rész tiszta gaz és parlagfű, takarítsam ki, mivel a tulaj szerint én vagyok a bérlő. Ilyenkor kinek kéne megcsinálni? Ha nincs is írva papír, akkor lehetek én ott bármiért a felelős? Szóban egyébként is csak legeltetésről volt szó, nem helyreállításról (ami amúgy engedély köteles).
Válasz ferszem #902. hozzászólásáraA földhivatallal írásban kell kommunikálni. Azért is, mert az esetek töbségében komoly jogszabály ismereti/értelmezési hiányosságban szenvednek.
Egyrészről adatot kell kérni a használati rendről azzal az indokkal, hogy mint örökös be kíván jelentkezni földhasználónak a megörökölt tulajdoni hányadra, amihez szüksége van a használati megosztásra, másrészről mint örökös kéri a földhivatalt az örökhagyót illető, a használati megosztás szerinti területről a földhasználónak a nyilvántartásból való törlését.
A kérelem indokolásaként hivatkozni kell a 2013. évi CCXII. törvény 68. § (3) e) pontjára, mely szerint a szerződő felek között az elhalálozás következtében a közeli hozzátartozói jogviszony megszünt.
Továbbá hivatkozni kell a 356/2007. Korm. rendelet 14. § (2) k). pontjára:
"14. § * (1) * A föld használatának nyilvántartásból való törlésére
a) hivatalból, vagy
b) a földhasználó, illetve a használatba adó kérelme alapján, a 4. számú melléklet szerinti törlés-bejelentési adatlap benyújtásával
kerülhet sor.
(2) * Az (1) bekezdés a) pontja alapján az ingatlanügyi hatóság akkor törölheti hivatalból a föld használatának nyilvántartását, ha a használat megszűnése kétségtelenül megállapítható. A használat megszűnése akkor állapítható meg kétségtelenül, ha *
k) * a közeli hozzátartozók között fennálló szívességi földhasználati szerződés esetén a szerződő felek valamelyikének haláláról a hatóság hivatalos tudomást szerez."
Ha a hagyaték le lett zárva, és az ingatlan nyilvántartásban ez át lett vezetve, akkor az hivatalos tudomásszerzés.
Válasz Csaba(Quercus) #901. hozzászólásáraKöszönöm szépen, akkor fut még vele egy kört.
Válasz ferszem #900. hozzászólásáraA földhasználati szerződést kell kikérni a földhivataltól, illetve a használati megosztást tartalmazó okiratot, térképet, mert ez így zavaros.
Ettől függetlenül, miután a közeli hozzátartozói jogviszony az elhahálozás okán megszünt, így ezen tulajdonostárs szerződéses jogviszonya is megszünt a halált követő 30. napon. A barátod mint örökös, nem lehet alanya szívességi földhasználati szerződésnek, mert nem közeli hozzátartozó.
Válasz Csaba(Quercus) #898. hozzászólásáraEz 2008 óta külön van használva, ha jól tudom be is van rajzolva és szerintem használati megosztás is van. Ő nagyon távoli rokonságban van vele, igazából annyira hogy levezetni se lenne egyszerű.
Válasz Romek Ervin #892. hozzászólásáraEgyezzetek meg.
Válasz ferszem #895. hozzászólásáraAz egyik lényeges kérdés, hogy mi alapján kötöttek szerződést, vagyis miután osztatlanról beszélünk, lészült-é használati megosztás, és ha igen, hogyan. Mindenki számára ki lett jelölve az önállóan használható terület? A másik kéréds, hogy az örökös, a batárod milyen rokoni kapcsoaltban áll, a földhasználóval?
Válasz csabahegeszt #896. hozzászólásáraAz eredeti szerződés él tovább. Ha az lejár, utána lehet valami mást írni.
Olyan kérdés lenne,hogy kedves anyosom elhunyt.
Vele volt haszonbérleti szerződésem.
A feleségem fogja örökölni a földeket,vele kell csinálnom szerződést vagy ha letelik a régi akkor csak szíveségit kell vele kötnöm?
A terület osztatlan tulajdon.
Anyosom testvére a másik tulaj benne.
Az egyik 4.5ha a másik 2ha
Válasz Csaba(Quercus) #893. hozzászólásáraHatározatlan idejű. És egyoldalúan fel mondható? Bár neki fizikailag nincs is szerződése vele. Gyakorlatilag a fh tájékoztatása szerint ha nem mondják fel közösen, akkor ez így marad. Kicsit meredeknek tartom.
Válasz szelindi1965 #890. hozzászólásáraEnnek ebben az esetben nincs jelentősége......
Válasz ferszem #889. hozzászólásáraEbben az esetben valóban megörökölte a földhasználati szerződést is. Ha a szívességi földhasználat határozott időre szólt, akkor az a szerződésben rögzített időpontban szűnik meg. Felmondani a Fftv. szabályai szerint lehet. Ha határozatlan idejű, akkor 60 napos határidővel felmondható.
Válasz szelindi1965 #890. hozzászólásáraSzóbeli egyezség volt, hogy elvethetem a földet.
Válasz szelindi1965 #890. hozzászólásáraHa nem,majd elszámolsz vele a költségeidet tekintve.
Válasz Romek Ervin #885. hozzászólásáraKérdés hogy hivatalos-e a föld használata?
Válasz Csaba(Quercus) #888. hozzászólásáraPontosítok. Kb egy éve halt meg, ősszel volt a hagyatéki, tulajdoni lapon a bejegyzés 2022 november. Eddig el volt vetve, nem akarta bolygatni.