Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Búza és árpa vetőmagok a gyakorlatban új
- Napraforgó ára új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Kukorica várhatóan........! új
- EO-26-21 tolólapos árokásó új
- Gázolaj jövedéki visszaigénylés új
- Bérmunka tarifák szántóföldön! új
- Búza termény felvásárlási árak új
- Lombtrágya új
Cikkajánló
Hirdetés

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet
Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a...
2578 hozzászólás
Válasz Praetor #2525. hozzászólásáraAz a baj a kontrollal, hogy kb minden műveletnek máskor van az optimális ideje no-till esetén, mint hagyományos művelésben, illetve teljesen más fajták, tápanyagpótlás, növényvédelem kell. Ha táblát felezel akkor valamelyik nem optimális lesz, így a kísérlet fals eredményt hoz. Ha a hagyományost csinálod optimálisan akkor azt fogod kihozni, hogy a no-till nem ért semmit, és fordítva. Ha már hasonlítgatni akarsz akkor hasonlíts szomszédokhoz, csak onnan nincs teljesen hiteles adatod, vagy korábbi évekhez (amikor más volt az időjárás), vagy saját magadhoz (pl. 100 ha no-till, másik 300 ahogy eddig csináltad), csak ott meg már teljesen más körülmények lehetnek. 1-5-20 hektáron próbálgatni ezt nem lehet, azért nem fogsz megvenni egy 50-100 milliós vetőgépet, hogy 10-220 hektáron arra használod amire való, az idő többi részében meg azt csinálja amit egy fele-harmada árú is megtudna, célgép nélkül meg úgysem megy.
Ha érted és elhiszed a működését akkor meg kell venni ami kell hozzá, és azután csinálni teljes területen, hogy minél több tapasztalatod legyen mert azokból sokkal több infót gyűjtesz, mint hogy pár hektáron bohóckodsz...
Ha nem hiszel benne akkor pedig úgysem fog menni, ez olyan mint a biotermelés, meg a precíziós gazdálkodás, ezt nagyon kell akarni, mert az elején úgyis lesznek hibák, és ha nem vagy teljesen elkötelezett akkor azok úgyis eltántorítanak!
Nekem személy szerint ezért tetszik a mostani AKG, hogy aki bepályázta annak 5 évig nincs más út, azalatt meg megtanulja hogyan kell jól csinálni.
Válasz Praetor #2525. hozzászólásáraMindennek a hit a motorja,mozgató rugója.
Válasz barazdabetyar. #2524. hozzászólásáraÉn 10 éve hiszek benne, de a feleségem és a talajom nem látja, hogy igazam van.

Tavaly a tök növényem is csütörtököt mondott, mert nem szeretett valamit.
Mellette a kukorica nagyon jó lett.
Válasz barazdabetyar. #2524. hozzászólásáraTöbbnyire talán azért, mert ez pont az a kategória amit nem hinni szeretnének sokan, hanem tudni.
Válasz Radocz #2522. hozzászólásáraHa azt hirdetjük,hogy a no-till,min-till jobb,miért hagynánk kontrolt?Aki hagy,az nem hisz a talajmegújítóba.
Válasz barazdabetyar. #2519. hozzászólására
Válasz barazdabetyar. #2521. hozzászólásáraAmiről a TMG egyesület hirdeti az igét.

Azt, hogy melyik növény érzi magát jobban a talajban? Mert ugye kezdetben mindig hagytunk kontroll területet. (vagy nem)?
A hasznot nem egységesen értelmezik egyes gazdálkodók.
Válasz Radocz #2520. hozzászólásáraMilyen különbséget?
Válasz barazdabetyar. #2519. hozzászólásáraÉs azzal, hogy mutassa már meg egy "tudós", a való életben is a különbséget.

Én 10 év után sem látom.
Mit csináltam rosszul?
Válasz _NB_ #2518. hozzászólásáraNem a vízzel van a baj.A 40 + fokkal,két hétig.
Válasz _NB_ #2517. hozzászólásáraA talaj és az eső kapcsolata: Mit tehetsz a vízmegtartásért? - Horizont Média
Talajélet Konferencia és Szakkiállítás az egészséges talajért - Horizont Média
Válasz R Sándor #2513. hozzászólásáraAzt mondta, hogy csak max 9km/h-val húzza, mert addig a leg pontosabb…
Válasz szanberg #2514. hozzászólásáraÉrtem
Válasz R Sándor #2511. hozzászólásáraPont annyira, mint bármelyik pneumatikus vetőgép után lenne!
Ugye ez nem szemenként vet, hanem fújja az elosztó fejbe a magokat, onnan meg megy ki ahogy sikerül neki.
Válasz _NB_ #2512. hozzászólásáraA kritika természetesen nem neked szólt, hanem a gépnek ,Az is lehet hogy 25 km/orával huzta a mókus azért ilyen a kelés.Nekem meg ugysem lesz ilyen mert én nagyon " Kicsi" vagyok csak megjegyetzem.
Válasz R Sándor #2511. hozzászólásáraNem bántasz meg, #2502 t.romsics kérdezte mi a vélemény erről a gépről, arra linkeltem egy videót.
Ami nekem nem tetszik az a ferde vágótárcsa, lehet amúgy jó ötlet, de oldalirányba szerintem nagyon nehéz ilyen szűken stabilizálni főleg, hogy ez nem is fix hanem talajkövető, több karos rendszer.
Majd ahogy kopik a terheléstől a kemény talajokon, úgy fognak a sorok lődörögni, de ne legyen igazam.
Válasz _NB_ #2504. hozzászólásáraNem blama nem bántás , de ez a tőtávolság exrtém modón egyenlőtlen
legalábbis én úgy látom.
Válasz _NB_ #2504. hozzászólásáraÉs ha ezt nem öntözik meg 300mm vízzel akkor semmi sem lesz belőle....
Elvetni könnyű... Felénk pl nem esett kukorica vetéstől, júliusig annyi eső összesen, hogy 10cm re beázzon a föld....
Válasz _NB_ #2504. hozzászólásáraEbben a rendszerben jelenleg a legjobb ár és minőség metszete az Avers Agro!
Profi mód dolgozik, bitang vasból van, tud mindent amit kell, igény szerint lánc hajtasos, de ha isobus kell akkor olyan. És jelentősen jobb árban van ezektől!
Ha már echte direkt vető, akkor nekem a már említett Novag T-force ami mindent visz! Bár árban is a legdrágább!
Válasz MTZ1221.3 #2507. hozzászólásáraSajnos itt a haború okozza a problémát, a beloruszokat nem kedvelik az eu vezetők igy nekik is gondot okoznak az ott gyartott termékek idejutása, de több helyen is ilvastam, h a régi hagyomanyos mtz-hez képest a maiak mar már nem birjak annyira a strapát, nem pontosak a pótaljatrészeik. Ez sajnálatos dolog, mert egyszerű gépek, otthon javithatók a nostani nyugati trendekhez képest.
Válasz Agroporta #2506. hozzászólásáraMa mar azt is figyelembe kell venni egy direktvetogep, de mas beruhazas eseten is, hogy milyen az alkatresz ellatasa, aftermarket az adott gephez. Ebben a JD verhetetlen. Amit par eve viszont nem gondoltam volna, hogy rossz lesz az az MTZ. Egyre jobban romlik a beszerzes minosege es itt nem az alkatresz minosegere gondolok, hanem arra, hogy bizonyos alkatreszek nem is elerhetoek itthon es varni kell vagy nincs. Remelem javul, semmi kedvem JD-t venni trakibol
Válasz _NB_ #2504. hozzászólásárama már hasonló elven müködik mindegyik direktvetőgép. a lényege, hogy az ültető csoroszlya mindig a megfelelő mélységben tartva, a szármaradványt ne összegyüjtve jól tömöritő egységgel tudja otthagyni a magvakat, a műtrágyát a vetett sorokban. hogy melyik gépmodell a legjobb? nos ez szerintem talajminőség, kötöttség is válogatja. több információ több gép vetéséről , több országrészben a választás lehetőségét adja, mert biztosan vannak különbségek.
Válasz _NB_ #2504. hozzászólására
Válasz t.romsics #2502. hozzászólásáraItt egy vidinyó
Extrém no-till szója és cirok - Az első Agrisem Boss vetőgép utat nyitott a no-tillnek Szatmárban -
HEKTÁR Agrármédia
A lényeg, hogy a vetőgépnek kell egy lépésben a tökéletes magágyat megcsinálnia, mivel nincs más művelet.
Ezen megy a vita, beszélgetés, hogy kinek mi preferenciája.
Válasz t.romsics #2502. hozzászólásáraErdemes. 2 is van az orszaban, az egyiket notillben hasznaljak, a masik mintillben megy.
Kollégák! Az Expon kiállított Agrisem Boss vetőgéppel érdemes foglalkozni, vagy egy újabb, használhatatlan vas lesz az udvarban. Megjegyzem, a no-till-tól még lelkileg nagyon messze állok, de már játszom a gondolattal.
Válasz _NB_ #2498. hozzászólásáraEzekkel képbe vagyok csak az az igazságtalan hogy a régi
légyzsákos leszorítást hasonlította össze a mostanival…
Válasz termelo #2497. hozzászólásáraNa végre, kellő objektivitás!
Miért nem lehetett így kezdeni?!
Csak szarozni a hidraulikus rendszereket élből...
Az emelés szót is te alkalmaztad, én úgy írtam, súlyt levenni róla, aztán az utolsó hozzászólásban írtam emelést a nyelveden, de bejött, mert azóta írtál először normálisan.
Azt gondolom, egy viszonylag homogénre művelt konvencionális pályán nincsen akkora jelentősége ennek, mint notill vagy csökkentett művelési rendszerben, ezért is tud egy egyszerű függesztett monosem vagy Optima vagy akármelyik másik gép szépen vetni a maga nemében. A művelés csökkentése viszont elő idézi ezeket a problémákat. Viszont nálunk 99%-ban csak olyan problémát láttam mint amit a videó mutat itt, szóval nem félek egy kis plussz nyomástól.
SureForce® vs. Air Bags Planter Trial Results
Válasz szanberg #2496. hozzászólásáraHa megengeded, hogy szakmai útra térjünk akkor elmondom a véleményem azzal kapcsolatban, hogy miért elegendő egyes gépeknél a Horsch féle leszorítás.
mm
Ha megnézed a Horsch.com-on a Maestro SV / SX modellektől lefelé se a magtartály se a mikrongranulátum szóró nincs a vetőkocsin így vetés közben "emelni" nem szükséges, az alapsúly se nem nehéz, se nem változik.
A sávtisztító igaz, hogy a kocsira van integrálva amit utálok de legalább "fixen" így annak a leszorítóereje sem változik menet közben tehát a "legyezéstől" sem kell tartani.
Amit korábban belinkeltem alkatréjegyzéket ott észrevettem, hogy az AutoForce-nál található egy a Poke által is a DeltaForce-nál hiányolt hidroakkumulátor ami végett mivel nem kell emelni még jobb is lehet.
Egyébként az emelés nem is jó szó mert arra semmilyen körülmény között nincs szükség.
Súlycsökkentésre van de azt meg több rendszer is tudja természetesen a legújabb levegős is.
Válasz termelo #2495. hozzászólásáraÉn nem fikázlak, csak ma ezeket az információkat kaptam a forgalmazótól.
Szóval a deltaforce tud emelni...
Válasz szanberg #2489. hozzászólásáraNe égesd már magad, az Ag Leader Sure Force volt előbb, nézd meg a youtube-on ;


Az Air Force is el tud venni a súlyból de ők még nem ismerik az újdonságokat le vannak maradva ahogy azt se tudták mi az a Reveal nekem meg már van
de
legalább újfent bizonyítottad a kisebbségi komplexusod szakmaiság helyett más fikázásával
Válasz szanberg #2489. hozzászólásáraHa az előírt sebességet nem lépi túl, akkor tudja tartani a beállított vetés mélységet!

Tavaly ezt mondták. Illetve volt bemutató is.
Válasz .Fecó. #2491. hozzászólásáraÉn idén kétszer láttam élőben az Avatar-t de komolyan mondom fene nagy csalódás volt!!!
Az ukrán Avers Agro jelentősen jobban dolgozott!
Avatar kiemelte a vázát, úgy rá terheltek, mégsem bírta tartani a mélységet. Szerintem ide a gumibakos felfüggesztés kevés. Aztán a tárcsa túl nagy szögben áll, nagyon széles magárkot nyit, és vissza sem bírja zárni. Pedig, nem nehéz talajokon húzkodták őket.
Ez a Novag T-force ez teljesen más, nem egy műfaj, majd nézd meg.
Válasz szanberg #2490. hozzászólásáraSky boss csoroszja megoldása tetszik.
Válasz szanberg #2490. hozzászólásárahát, új avatar 9 méter 3 tartályai ennek alig 80%-a... és nem nagyon látom miben marad el...
A Novag T-force direktvetőgép nagyon tetszett, obsol forgalmazza. Igaz, 230 ezer euró egy 6méteres kombi, kétféle mikro anyag kijuttatóval.
100-500 kg csoroszja leszorítással.
Bommba! A sly Boss sokkal kevésbé jött be ehhez képest
Válasz termelo #2474. hozzászólásáraNa, termelő kolléga. Mámma az expon odamentem a Precision Plantinges emberekhez és felvetettem a témádat... Mármint azt, hogy a deltaforce szar, zsákutca, csak nyomni tud, ésatöbbi....és hogy az airforce a király!
Nevettek egyet, azt mondja azzal a Jd erőlködik, és igen, a deltaforce a legjobb jelenleg a világon!!!!
El is tud venni a súlyból és a leg komolyabban működik, minden más csak köszönhet neki!!!
Tudom Te kibaxott tájékozott vagy, de azért bocsi, azért most elbizonytalanodtam...
Válasz termelo #2487. hozzászólásáraKözépső. Nemtitok....szakmai podkastokban is téma.
Válasz Csavarkulcs #2486. hozzászólásáraNyugi már csak vicceltem!

Azért ne feledd a minőség és a mennyiség fordítottan arányos, gondolom a ruszkik ekkora tételben nem malmit termelnek.
A 14 az viszont komoly
Osztrák, Bosnyák vagy Olasz?
Válasz termelo #2485. hozzászólásáraAzzal képbe vagy hogy az álltalam említett minőség az 14 ezer. Igaz ehhez közvetlen piacot kellett építeni.
Válasz Csavarkulcs #2482. hozzászólásáraNem-régi cikk a régió legnagyobb felvásárlóijairól:


https://mezohir.hu/2024/11/11/agrar-megtoltak-a-buzaexportot-az-oroszok-mezogazdasag/
Egyiptom!
A képen gondolom épp egy minőség ellenőr látható
Válasz .Fecó. #2483. hozzászólásáraVan....600 feletti w-vel indult. Ez volt a legfontosabb adat a feldolgozzónak
Válasz Csavarkulcs #2482. hozzászólásáraUgyanezt mondtam. Amit itt javító sok hívunk az a világpiacon ugyanabban a sorban szerepel, mint amit mi malmi, euró meg takarmány búzaként adunk el.
Van extra búza de azt mi kb a bankúti fajta óta nem láttuk itthon.,.
Válasz .Fecó. #2480. hozzászólásáraÉn ezt a búza minőség dolgot vitatom. Mert nem ezt tapasztalom Amit itthon már jónak mondanak...az a cél piacon messze elmarad az elvártól.
Csak szólok, ez a topik címe:
Direktvetés, no-till.
Minek írtok ebbe a topikba hogy nem lehet?
Ez ilyen női dolog?
Aki nem csinálja az tanítja...
Válasz Csavarkulcs #2478. hozzászólásáraÉn ezekkel sem értek egyet... itt van mindjárt a búza. Mindig mindenki arról beszél, hogy mennyire speciális dolgokat kell termelni, mert csak az lesz eladható... De az igazság az, hogy búza esetében pl. abszolút nem szabad ebbe az irányba menni szerintem... A búza minőségi kategóriái nem azt mondják meg, hogy mi lesz belőle, hanem azt, hogy milyen a baltartalma. A legtöbb piac és a legtöbb vevő egyáltalán nem igényli az extra sikárt és az extra fehérjét... Igazából pont a takarmánycélú felhasználás lenne ahol ennek nagyobb jelentőssége lenne, mert ott egy 9%-os és egy 14%-os fehérjetartalmú búza között nagyon nagy különbség van tápértékben, élelmiszeri célú felhasználás esetén a sikér javítható adalékokkal, a fehérje pedig teljesen irreleváns, nem veszik jobban a magasabb fehérjetartalmú kenyeret, mint az alacsonyabb fehérjetartalmút.
Persze létezik az extra búza a világban, pl. Kanadában a saskatchewan vidékén, de olyat mi a jelenlegi technológiával, és a jelenlegi fajtahasználattal soha az életbe nem fogunk termelni!
Igen, vannak kis manufaktúrák, akik pl. egy helyi sörfőzdét látnak el... mennyi területen? mondjuk 5-10 hektáron... vagy van aki keksznek termel, vagy búzacsira fogyasztásra, vagy gyógyszeriparnak... legyen az összes ilyen különleges igény mondjuk 5000 hektár országosan... és mit csináljon a maradék 1.195.000 hektáron búzát termelő paraszt? hagyja abba?
A kulcs szerintem az ár, és egy ehhez párosuló homogén minőség. Aki pótkocsinként viszi be a felvásárlóhoz attól pótkocsinként veszik meg, a telepen bekerül egy magtárba, és azt a magtárban együtt lemintázzák, és együttesen mondanak rá egy árat... Annál jobb az ár minél kisebb kilengések vannak az egyes minták között... persze nagy csoda nincs, legyen 500-1000-1500 ft tonnánként... erre a gazdának nem sok ráhatása van, az áruja nem lesz közelebb a kikötőhöz sosem, sem lesz kevesebb az autópályadíj vagy a vasúti berakás, ez mind adottság.
Amit kontrolálni tud, az a költségek, illetve a fajtaválasztással a megcélzott minőségi kategória és megcélzott hozam. Ahol közepestől jobb adottságok vannak ott már nagyon elkezd elválni a bőtermő, de gyengébb minőséget adó búzák hozama a klasszikus magyar fajtáktól, akik sokszor billegve ugyan de malmi vagy javító minőséget hoztak. És a költségcsökkentés ott kezdődik, hogy dobjunk ki minden olyan műveletet, ami a szemünknek kell nem pedig a növénynek, az elmúlt 20 évben pedig minden kudarcos kísérletben megtaláltam, hogy én mit rontottam el, vagy mit kellett volna máshogy csinálni, nem pedig ráfogni az időjárásra, a gépre vagy a technológiára.
Igenis fontos a gép, mert ha az korlátoz akkor pénzt veszitek miatta, ha gépből megveszed a (szerinted) legjobbat akkor onnantól minden eszköz a kezedben van, és ha azt nem jól használod akkor te vagy a hibás.
Direktvetésig eljutni elsősorban fejben kell, sem a növényeket, sem a talajt nem kell megtanítani semmire, azok pontosan tudnak mindent, nekünk embereknek kell megtanulnunk, hogyan kell jól direktvetni...
Válasz mihaszna #2476. hozzászólásáraNem a 2473-as hozzászólásra értettem hanem az eddigi hozzászólásokra de ez szerintem egyértelmű.