Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak619 FtEUR411.52 FtUSD390.02 FtCHF443.66 FtGBP497.27 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Praetor #6040. hozzászólására"A műveletlen föld általában azért nem lesz kemény tavaszra mert a téli fagy miatt morzsalékos lesz a szerkezete..."
Oda van írva, hogy általában! Értelem szerűen ha nincs fagy akkor nem.
Biztos van itt olyan akinek tél végén hengerezni kellett mert felfagyott a kalászos és a levegőben voltak a gyökerek. A fagyott rész miután kiolvadt kemény volt?
Mert nálunk nem.
wikipédia:
Talajképződés
A talajképződés első szakasza a talajképző üledék kialakulása. Ennek feltétele az alapkőzet mállása. A fizikai mállás a kőzet felaprózódása a fagy, a szél és víz munkájának hatására.
"...Az eketalp is szét van cikizve de egy normális tél után amikor 40 cm re átfagy a föld utána kell megnézni."
Ősszel lenyomod a penetrométert, 35 től 45 cm-ig mérsz talpat jön egy kemény tél tavasszal a penetrométer beszalad erőlködés nélkül tövig.
Mivel szerintetek ennek nincs köze a fagyhoz viszont ez nem minden tél után tapasztalható így elfogadom hogy tévedek! Ha adsz rá racionális magyarázatot szívesen tanulok.
Válasz Gazda12 #6048. hozzászólásáraJa kivéve pár hektár repce ott volt egyedül amit meghúztam gruberral idén 15 centire de van kontrolban rt-s is ha nem lesz terméskiesés akkor az is kiesik már!
Válasz R Sándor #6042. hozzászólásáraÉn nem vagyok abba a felsorolt klikkbe, de nálunk 50% a kukorica arány az utobbi par evbe, elotte 33% volt. Igaz en csak 2011ota nem szantok a teljes teruleten. Tobbszor volt 2x egymas utan kukorica is es az SPC is kacagva megoldotta a vetést.
Válasz termelo #6038. hozzászólásáraNézd, én itt nem látok klikkesedést. Ami miatt a vita felpörgött, az az, hogy tettél pár kijelentést, ami vitatható, pl:
"Egy felszereltebb No till vetőgép a sávtisztítón felül hullámos elővágóval indít ott meg mindegy a talajszerkezet."
"A műveletlen föld általában azért nem lesz kemény tavaszra mert a téli fagy miatt morzsalékos lesz a szerkezete..."
"...Az eketalp is szét van cikizve de egy normális tél után amikor 40 cm re átfagy a föld utána kell megnézni."
Ezekre érkeztek boncolgató reflexiók, amit azért meg lehet érteni.
Lehet, hogy van olyan szöveg kontextus, amiben ezek az állítások megállják a helyüket, csak történetesen ez a kontextus hiányzik. Az ellenvéleményeket szerintem nem kell zokon venni, még akkor sem, ha nem esik jól. Jó pap holtig tanul, és mindenkinek érdeke, hogy ne dezinformáljunk másokat, még nem szándékosan sem. Kivétel nélkül minden ember téved, és nem keveset. Kellenek a visszajelzések.
Válasz KovácsBalázs #6037. hozzászólásáraMagágykészítés mélysége, vetési mélység de az utóbbinál a talajhőmérsékletre nagyon oda kell figyelni a hidegrázás miatt. Tavaly tavalyelőtt jó páran beszopták újra is kellett vetni.
Válasz MrPoke #6032. hozzászólásáraGondoltam itt termelők beszélgetnek, megosztják egymással a tapasztalataikat. Arra nem voltam felkészülve, hogy bármit mondok valaki nekem esik mert én nem tartozom se a kizárólag forgatásos se a kizárólag forgatás nélküli csoportba.
Most komolyan már el tudom képzelni mit érezhetnek a gendersemleges emberek
Jelzem endypapa 15 embert felsorolt aki csak forgatás nélkül művel azért ez nem sok
Szeretném a forgatás nélküli részt feltornázni 75%-ra illetve ezen belül gondoltam kezdetnek 10-20 hektáron az őszi direkt-vetést kipróbálom természetesen nem minden áron és természetesen folyamatos kontroll mellett. Ha jó eredményt érek el növelem ha nem csökkentem a területet.
Én úgy gondolom soha nem szabad azt mondani valamire, hogy faszság még az ember nem járt utána mert könnyen a Dunning–Kruger hatás alá esik.
Válasz Radocz #6033. hozzászólásáraEső után 19% most, a beszivárgás elméletileg 5 mm/óra úgyhogy ez nagyon kevés jelenleg.
Én összehasonlításra leginkább tavasszal a mag mélységbe és a teljes mélységbe (20cm) szoktam használni.
Válasz Roys #6034. hozzászólásáraVoltak fertőzött magok. De itt csak a kis kiszereleséses promó magokkal volt gond.
Nem is értem azt a pénisz méregetést :D Én beismerem a fórumon lévők közül nekem a leg roszabbak a termés eredményeim.
És kár hasonlítgatni a termés eredményeket mert sehova sem vezet.
Arra esetleg gondolt valaki hogy a napraforgó termés kiesést csészelevél barnulás bract necrosis okozta? És nem feltétlenül a forgatás vagy a forgatás nélküli. Mert itt elég sok nagygazda összefogott és nem kis kártérítést nyertek a pioneerrel szemben. Megjegyzem és is forgatás nélkül próbálok művelni.
Válasz termelo #6030. hozzászólásáraMeg tudod mondani mi a célod ebben a topikban?
Minket akarsz meggyőzni, hogy a forgatás nélküli művelés nem működik?
Vagy tanulni szeretnél és meghalgatni azon termelőket akiknek több a tapasztalata?
Ha azt várod, hogy bármiféle szakirodalommal alátámasztjuk a forgatás nélküli rendszer működését, vagy bármi konkrétumot fogsz tanulni akkor ezt engedd el.
Nincs szakkönyv. Egyedül az a pár gazdálkodó tapasztalata van akik elkezdték Magyarországon ismét meghonosítani.
ugyan úgy ahogy a grúberozást hagyják kiszáradni sokan elkövetik azt a hibát, hogy a szántást is hagyják kiszáradni. Ha közvetlen utána mész egy simítós hengerrel lehetőleg még ősszel, nem fog kiszáradni. Ezt onnét tudom, hogy penetro-méterrel és vízmérővel járom a határt. Sohasem csak a sajátomat nézem. Ha már ott vagyok a különböző művelésekre rámérek, most is képbe került a földszomszédnak a Cruiser természetes, hogy megmérem nála hány % a nedvességtartalom. Ígéretes eszköz annyi szépséghibája van, hogy bakhátaz.
de a kolléga azt írta, hogy a szántás egyenlő mínusz 100-110 mili akkor ezt ha levonod a 150 mm-ből akkor látszik, hogy nem is lehetne termés szóval ez faszság.
Válasz endypapa_20120 #5987. hozzászólására12 éve folyamatos szántás elhagyás tábla szinteken mára 2020 óta teljes gazdaság szinten elhagytuk a szántást mondhatni hamarabb de a 2020 esős ősze miatt 2 tarlóval fagyon nem tudtunk mit kezdeni és felszántottam nem a szármaradvány miatt hanem nem tudtunk más munkagépet használni a sár miatt és nem volt még direkt vetésre alkalmas vetőgépem (nagyon bánom mégis hogy azt a két táblát erőltettem de más választás nem volt) ezek között a táblák között is volt olyan ami akkor más 5éve nem volt szántva
(500ha)
Válasz .Feco. #6022. hozzászólásáraVisszaolvastam a beszélgetést.
Oké hogy a szántásos művelésnek nagyobb a vízigénye. De egy gruberozást is el lehet baltázni, mondjuk ha hagyják kiszáradni, főleg kötöttebb talajon, na de ez mellékszál.
A termésbefolyásoló tényezők hatását egy kutatás (vagy kutatás sorozat) során állapították meg. Nemtudom hogy kísérletből vagy termelők adataiból dolgoztak. De biztos hogy nem egy extrém száraz évjáratból állapították meg ezeket. Nagy adatbázisból, többszörös ismétléssel, elemezve az adatokat, számolva hogy mi számít szignifikáns eltérésnek. Az ilyen kutatások nem csak annyiból állnak, hogy egy táblát elfeleznek kétfelé, és felét így művelik, felét úgy. De ezzel szerintem te is tisztában vagy.
Ettől függetlenül valószínűleg úgy van ahogy írod, a tavalyi extrém szárazságban sokat számított az, hogy ki mennyi nedvességet vesztegetett el a művelés során. Végülis ha van eső, akkor nem olyan nagy dolog egy jó közepes termést elérni, főleg jó talajon, ahol csak vetni nem szabad elfelejteni.
Válasz termelo #6025. hozzászólásáraFelénk az enyém lett az eggyik legjobb kukorica napraforgó.
Kukoricák 90% ban tárcsázásra kerültek a maradékon 5q kat vágtak.
Napraforgó szintén....
A ti földjeiteket azért ne vesd össze az ittenivel...
Válasz .Feco. #6022. hozzászólásáraHa ez így lenne akkor a Mr.POKE 22q napraforgója a 150 mm-vel nálunk 0 q lett volna pedig kombájntisztán itt lett 30,5q és nem esett több.
De azért köszi, hogy legalább te elismered a tudományos tartalmat
Válasz termelo #6019. hozzászólásáraHa elfogadjuk azt alapvetésnek, amelyet elég sokan leírtak már, hogy a szántásos művelés vízigénye önmagában jelentősebb, akár 100-110m csapadéknak felelhet meg, akkor igenis a talajművelés az átlagostól szárazabb években sokkal jelentősebb befolyásoló tényező tud lenni. Tavaly ez a 0 t/ha helyett akár 3-4 t/ha termést hozhatott azonos csapadék és azonos technológiai feltételek mellett, akkor ez nem épp 6%...
Válasz termelo #6020. hozzászólásáraHát igazából amerikában állam függő, de a kukoricaöv államaiban, Észak- és Dél-Dakota, Iowa, Illinois, Nebraska, Kansas, Minnesota, Missouri, Indiana, Ohio, Minnesota, Wisconsin és Kentucky) jellemzően qrva nagy tél van, és április 20-25 előtt senki nem vet bukfencet sem...
Válasz kis Zombi #6012. hozzászólásáraŐ nem tudná szántással növelni a termést többek közt azért mert ha megnézed a videóit a vetőmag közelében sehol nincs nagy méretű szár így nincs tőszámveszteség sem.
Ez nálad is így van?
Egyébként pont azon a szélességi fokon dolgozik ahol Afrika kezdődik így klasszisokkal több a napsütötte órák száma a csapadékról persze nem is beszélve.
Azt nem tudom, hogy ő mikor kezd de Amerikában a legkorábbi vetés időpontja érdekesség képp Február 20 körül van.
Válasz .Feco. #6017. hozzászólásáraValójában ez a helyes válasz ugyanis a JÓL VÉGZETT TALAJMŰVELÉS esetében nem lenne szabad szignifikáns különbségnek lenni a különböző rendszerek között. Lásd:
A termésversenyen résztvevő forgatás nélküli kollégák valószínűleg nem végeztek 100%-os munkát és ez visszaköszön az eredményeken.
Mivel az elvégzett talajmunkának van a legkisebb szerepe a termés nagyságrendjét illetően ezért olyan termelők véleményét érdemes megfogadni akik a többi "hangsúlyosabb" tényezőkkel is tisztában vannak lásd Feco
Válasz kis Zombi #6012. hozzászólásáraJól megfogtad a lényeget. A nyereség a lényeg. Alapvetően a szántás nélküli művelés kevesebb talajmunkat igényel, de lehet többször kell kimenni totalissal. Amióta elhagytuk volt olyan rekord ami még soha és.tavaly a mélységet is megdöntöttük. Mellettünk lévő szántós gazda 6-7 mázsát termelt nekünk lett 12. Nem nagy vigasz de igazolja jó úton haladunk.
Válasz MTZ1221.3 #6013. hozzászólásáraForgóboronát csak is repcéhez használtam. Nagyon ritka, hogy azt előveszem.
Azt mondtad a 2 késes lazító nem megy bele a földbe, akkor egy paraplow..... Ott is 2keréken ágaskodva ment a JD. A 1221 nem sokáig tűrte volna ezt.
Válasz MrPoke #6007. hozzászólásáraAz sem igaz,hogy jobb területeken a szántással nagyobb terméseket lehet elérni,mert idén nekem volt sokkal jobb termésem mint a körülöttem szántóknak.pl: itt lejjebb a termésversenyen 2.helyezett versenytáblája pár száz méterre volt tőlem agyonpumpálva anyaggal ,mégsem lett jobb.egyébként évek óta ő veti a kukoricámat. az első helyezettet is ismerem ,mindketten természetesen ZALAIAK.
Válasz MrPoke #6011. hozzászólásáraIsmerosi korben csak Agrarteenagernek van megis olyan altalaj muvelo gepe ami jo lehet.
Az a gep kellett volna nekem is, mar azt gondolom. De akkor te sem mondtad, hogy az jo.
Neked a Jympa másolat van forgoboronaval ami bevált. Az meg sok ido nekem azzal dolgozni. Abbol pedig en szukon vagyok.
Válasz MrPoke #6007. hozzászólásáraMeg egyébként is, számomra nem az a lényeg, hogy mennyi a termés, hanem az mi van írva a kockásfüzet jobb alsó sarkába. Sőt, mivel hosszútávon gondolkodom, az se zavar, ha rövidtávon kissebb ez a összeg. 4 tonnás forgón, volt annyi myereségünk, mint a rendesen megtolt 4,8 tonnás termésereményű táblán az ismerős nagygazdának. Szomszéd szántós gazdával megegyezik a termésmennyiségünk, hasonló mennyiségű input mellett, sőt a 2022-es évben 20%-ot rávertünk.
Termelőnek:
Ha a David Hula nevezetű fickó szántással növelni tudna 10%-ot a saját rekordján, biztos lehetsz benne, hogy gerendelyig engedné az ekét a földbe.
Válasz MTZ1221.3 #6008. hozzászólásáraÉn inkább azt látom, hogy akik eredményesen végzik a forgatást nélküli talajművelést azok minden külső hatás nélkül jutottak odáig, hogy a szántás nem működik. És bizony ezen termelők nagy része gyenge adotságú területeken termelnek.
Olasz lazító száraz körülmények közt végez rossz munkát. Mikor az első sor lazítókés álltal összeaprított talajt a hátsó sor összekeveri, vagy felborigatja a rögöket. De van az a helyzet mikor minimális keverést végez még egy vésőeke is.
Igazából én meg tudom érteni akik ezt a rendszert használják, én is 3-4 évig használtam vésőekét. Az is egy lépés a no-till felé. Sajnos nem hiszik el ezek az emberek, hogy 5 évet megspórolnának ha hisznek olyanoknak akiknek van tapasztalata.
Az a másik probléma sok termelő még mindíg azt hiszi a növényeknek a teljes gyökérzónát meg kell művelni a jó fejlődéshez pedig ha tudnák pont az elenkezőjét csinálják. Dehát mindegy....
Mindenkinek saját magának kell megtapasztalni ezt. Te is sok esetben mész a saját fejed után aztán vagy tanulsz belölle vagy nem. Azért is nem adok már neked tanácsot mert sosem tartod be. :D
Válasz mtz1221 #6009. hozzászólásáraSemmivel. Ezert irtam az olyan lesz, mint egy simitott szantas. Feliszapolodik es lefolyik a viz vagy csak megall. Ott kezd izgalmas lenni a tortenet, mikor 80% szár/mulcs fenn marad a felszinen. Mondjuk egy JD2100 lazito utan. Ott mar nem megy el egy kongskilde kombinator kukorica utan. Viszont a viz sem all meg olyan latvanyosan. Es erozio sem olyan eros hatásu. Nyilvan 100mm/h esonek az sem all ellen elso evben. A tavaszi szantast azert dijazzak a full homokban a gazdak, mert a telen nem mosodik le a partrol a sok homok. Tolunk 40km-re mindenki tavasszal szánt. Ezt mondta egyszer egy oreg mikor kerdeztem, hogy erdemes e tavasszal szantani.
Válasz MTZ1221.3 #6008. hozzászólására Horsch kapas gep utan 80-as kapaval 30cm melyen, mivel lenne előrébb egy könnyen munkálható földön ??? Én jelen pillanatban mikor képes 1 óra alatt 30+mm csapadék leesni, félnék egy szép sima gruberozott táblától.
Válasz MrPoke #6007. hozzászólásáraAzert erdemes visszaolvasni. Mindenki a jobb termes eredmeny es a kevesebb gazolaj felhasznalas miatt allt at.
Kihivas mi lehet egy olasz lazito utan? Vagy egy Horsch kapas gep utan 80-as kapaval 30cm melyen? Kb tisztesseges szantas minosegu a munka lesz belole. Lehet simitozni, kombinatorozni, semmi kulonbseg nincs kinezetre. Es a normalis munkara gondolok nem a lofej szaggatott munkakra.
Válasz termelo #6006. hozzászólásáraEz a topik nem arról szól, hogy a forgatás nélküli jó vagy sem.
Itt azt beszéljük meg, ki hogy oldja meg a problémákat.
És igen jó adotságú területeken jobb terméseredményeket lehet elérni szántva.
Akik a forgatás nélküli művelést választják nem a nagyobb termés motiválja álltalában.
Inkább a kihívás a motiváció.
Én nem mondtam, hogy nem értesz a forgatás nélküli műveléshez sőt én is alkalmazom ezt a módszert is. Ha lett volna lehetőségem meg tudtam volna osztani az itteni tapasztalatokat de nem volt. Itt van példának ez:
Ez országos, bárki bizonyíthatott a forgatás nélküliről szól akkor most a témában előadhatod magad
7405 hozzászólás
Válasz Gazda12 #6048. hozzászólásáraMajd úgy jársz mint tarka macska ő is belátta hogy az 5cm Rt szart se ér
Válasz Praetor #6040. hozzászólására"A műveletlen föld általában azért nem lesz kemény tavaszra mert a téli fagy miatt morzsalékos lesz a szerkezete..."
Oda van írva, hogy általában! Értelem szerűen ha nincs fagy akkor nem.
Biztos van itt olyan akinek tél végén hengerezni kellett mert felfagyott a kalászos és a levegőben voltak a gyökerek. A fagyott rész miután kiolvadt kemény volt?
Mert nálunk nem.
wikipédia:
Talajképződés
A talajképződés első szakasza a talajképző üledék kialakulása. Ennek feltétele az alapkőzet mállása. A fizikai mállás a kőzet felaprózódása a fagy, a szél és víz munkájának hatására.
Válasz Praetor #6040. hozzászólásáraÍrásodnak megfelelően visszajelzést szeretnék kérni először a következőre:
"...Az eketalp is szét van cikizve de egy normális tél után amikor 40 cm re átfagy a föld utána kell megnézni."
Ősszel lenyomod a penetrométert, 35 től 45 cm-ig mérsz talpat jön egy kemény tél tavasszal a penetrométer beszalad erőlködés nélkül tövig.
Mivel szerintetek ennek nincs köze a fagyhoz viszont ez nem minden tél után tapasztalható így elfogadom hogy tévedek! Ha adsz rá racionális magyarázatot szívesen tanulok.
Válasz Praetor #6040. hozzászólására
Válasz R Sándor #6042. hozzászólásáraNeked a török gruberoslazító hogy vált be ???
Válasz endypapa_20120 #6047. hozzászólásáraAkik teljes területükön szántás nélkül termelnek, és munkájukról érdemi információval tudnak szolgálni!
20 Fő
Laci8670
Ká01
golyó 2
kis Zombi,
Berend Ferenc,
MrPoke,
tothgazda,
Sk Laci,
Feco,
#bandi,
Wilde,
szanberg,
mimre,
olasz_kapo,
GREVEN,
.Richard.,
Praetor
Drisa
Gazda12
Válasz Gazda12 #6048. hozzászólásáraJa kivéve pár hektár repce ott volt egyedül amit meghúztam gruberral idén 15 centire de van kontrolban rt-s is ha nem lesz terméskiesés akkor az is kiesik már!
Válasz endypapa_20120 #6047. hozzászólására17 óta nincs szántás,(ekét is eladtuk..)Lazító gruberrel kezdtük! 3 éve csak Rt van, 2 éve mostmár csak 3 cm-n....
Válasz endypapa_20120 #6041. hozzászólásáraAkik teljes területükön szántás nélkül termelnek, és munkájukról érdemi információval tudnak szolgálni!
19 Fő
Laci8670
Ká01
golyó 2
kis Zombi,
Berend Ferenc,
MrPoke,
tothgazda,
Sk Laci,
Feco,
#bandi,
Wilde,
szanberg,
mimre,
olasz_kapo,
GREVEN,
.Richard.,
Praetor
Drisa
Válasz endypapa_20120 #6041. hozzászólására+1
Válasz R Sándor #6042. hozzászólásáraÉn nem vagyok abba a felsorolt klikkbe, de nálunk 50% a kukorica arány az utobbi par evbe, elotte 33% volt. Igaz en csak 2011ota nem szantok a teljes teruleten. Tobbszor volt 2x egymas utan kukorica is es az SPC is kacagva megoldotta a vetést.
Válasz R Sándor #6042. hozzászólásáraIdén a 80ha ból 3,5ha lesz... :D
Válasz R Sándor #6042. hozzászólásáraNem tudom. :) Amit tudok, nálunk 30 körül van.
Válasz endypapa_20120 #6041. hozzászólásáraÜdv . Nekem lenne egy kérdésem, a vetésterület hány százaléka kukorica a kollégáknál?
Válasz Laci8670 #6029. hozzászólásáraAkik teljes területükön szántás nélkül termelnek, és munkájukról érdemi információval tudnak szolgálni!
18
Laci8670
Ká01
golyó 2
kis Zombi,
Berend Ferenc,
MrPoke,
tothgazda,
Sk Laci,
Feco,
#bandi,
Wilde,
szanberg,
mimre,
olasz_kapo,
GREVEN,
.Richard.,
Praetor
Válasz termelo #6038. hozzászólásáraNézd, én itt nem látok klikkesedést. Ami miatt a vita felpörgött, az az, hogy tettél pár kijelentést, ami vitatható, pl:
"Egy felszereltebb No till vetőgép a sávtisztítón felül hullámos elővágóval indít ott meg mindegy a talajszerkezet."
"A műveletlen föld általában azért nem lesz kemény tavaszra mert a téli fagy miatt morzsalékos lesz a szerkezete..."
"...Az eketalp is szét van cikizve de egy normális tél után amikor 40 cm re átfagy a föld utána kell megnézni."
Ezekre érkeztek boncolgató reflexiók, amit azért meg lehet érteni.
Lehet, hogy van olyan szöveg kontextus, amiben ezek az állítások megállják a helyüket, csak történetesen ez a kontextus hiányzik. Az ellenvéleményeket szerintem nem kell zokon venni, még akkor sem, ha nem esik jól. Jó pap holtig tanul, és mindenkinek érdeke, hogy ne dezinformáljunk másokat, még nem szándékosan sem. Kivétel nélkül minden ember téved, és nem keveset. Kellenek a visszajelzések.
Válasz KovácsBalázs #6037. hozzászólásáraMagágykészítés mélysége, vetési mélység de az utóbbinál a talajhőmérsékletre nagyon oda kell figyelni a hidegrázás miatt. Tavaly tavalyelőtt jó páran beszopták újra is kellett vetni.
Valaki tapasztalt már hasonlót?
Válasz MrPoke #6032. hozzászólásáraGondoltam itt termelők beszélgetnek, megosztják egymással a tapasztalataikat. Arra nem voltam felkészülve, hogy bármit mondok valaki nekem esik mert én nem tartozom se a kizárólag forgatásos se a kizárólag forgatás nélküli csoportba.
Most komolyan már el tudom képzelni mit érezhetnek a gendersemleges emberek
Jelzem endypapa 15 embert felsorolt aki csak forgatás nélkül művel azért ez nem sok
Szeretném a forgatás nélküli részt feltornázni 75%-ra illetve ezen belül gondoltam kezdetnek 10-20 hektáron az őszi direkt-vetést kipróbálom természetesen nem minden áron és természetesen folyamatos kontroll mellett. Ha jó eredményt érek el növelem ha nem csökkentem a területet.
Én úgy gondolom soha nem szabad azt mondani valamire, hogy faszság még az ember nem járt utána mert könnyen a Dunning–Kruger hatás alá esik.
Válasz termelo #6036. hozzászólásáraÉs milyen következtetéseket/eredményekez levonni belőle vetés körül?
Válasz Radocz #6033. hozzászólásáraEső után 19% most, a beszivárgás elméletileg 5 mm/óra úgyhogy ez nagyon kevés jelenleg.
Én összehasonlításra leginkább tavasszal a mag mélységbe és a teljes mélységbe (20cm) szoktam használni.
Válasz Roys #6034. hozzászólásáraVoltak fertőzött magok. De itt csak a kis kiszereleséses promó magokkal volt gond.
Nem is értem azt a pénisz méregetést :D Én beismerem a fórumon lévők közül nekem a leg roszabbak a termés eredményeim.
És kár hasonlítgatni a termés eredményeket mert sehova sem vezet.
Arra esetleg gondolt valaki hogy a napraforgó termés kiesést csészelevél barnulás bract necrosis okozta? És nem feltétlenül a forgatás vagy a forgatás nélküli. Mert itt elég sok nagygazda összefogott és nem kis kártérítést nyertek a pioneerrel szemben. Megjegyzem és is forgatás nélkül próbálok művelni.
Válasz termelo #6031. hozzászólásáraA nedvesség tartalom mennyi most?
Én tavasszal fogom vizsgálni különböző mélységben.
Válasz termelo #6030. hozzászólásáraMeg tudod mondani mi a célod ebben a topikban?
Minket akarsz meggyőzni, hogy a forgatás nélküli művelés nem működik?
Vagy tanulni szeretnél és meghalgatni azon termelőket akiknek több a tapasztalata?
Ha azt várod, hogy bármiféle szakirodalommal alátámasztjuk a forgatás nélküli rendszer működését, vagy bármi konkrétumot fogsz tanulni akkor ezt engedd el.
Nincs szakkönyv. Egyedül az a pár gazdálkodó tapasztalata van akik elkezdték Magyarországon ismét meghonosítani.
Csak, hogy még egy Dr-t is halhass a témában...
Válasz Rabó001 #6028. hozzászólásáraKöszönöm,
ugyan úgy ahogy a grúberozást hagyják kiszáradni sokan elkövetik azt a hibát, hogy a szántást is hagyják kiszáradni. Ha közvetlen utána mész egy simítós hengerrel lehetőleg még ősszel, nem fog kiszáradni. Ezt onnét tudom, hogy penetro-méterrel és vízmérővel járom a határt. Sohasem csak a sajátomat nézem. Ha már ott vagyok a különböző művelésekre rámérek, most is képbe került a földszomszédnak a Cruiser természetes, hogy megmérem nála hány % a nedvességtartalom. Ígéretes eszköz annyi szépséghibája van, hogy bakhátaz.
Válasz MrPoke #6027. hozzászólásáraNem azért írtam, hogy téged bazztassalak
de a kolléga azt írta, hogy a szántás egyenlő mínusz 100-110 mili akkor ezt ha levonod a 150 mm-ből akkor látszik, hogy nem is lehetne termés szóval ez faszság.
Válasz endypapa_20120 #5987. hozzászólására12 éve folyamatos szántás elhagyás tábla szinteken mára 2020 óta teljes gazdaság szinten elhagytuk a szántást mondhatni hamarabb de a 2020 esős ősze miatt 2 tarlóval fagyon nem tudtunk mit kezdeni és felszántottam nem a szármaradvány miatt hanem nem tudtunk más munkagépet használni a sár miatt és nem volt még direkt vetésre alkalmas vetőgépem (nagyon bánom mégis hogy azt a két táblát erőltettem de más választás nem volt) ezek között a táblák között is volt olyan ami akkor más 5éve nem volt szántva
(500ha)
Válasz .Feco. #6022. hozzászólásáraVisszaolvastam a beszélgetést.
Oké hogy a szántásos művelésnek nagyobb a vízigénye. De egy gruberozást is el lehet baltázni, mondjuk ha hagyják kiszáradni, főleg kötöttebb talajon, na de ez mellékszál.
A termésbefolyásoló tényezők hatását egy kutatás (vagy kutatás sorozat) során állapították meg. Nemtudom hogy kísérletből vagy termelők adataiból dolgoztak. De biztos hogy nem egy extrém száraz évjáratból állapították meg ezeket. Nagy adatbázisból, többszörös ismétléssel, elemezve az adatokat, számolva hogy mi számít szignifikáns eltérésnek. Az ilyen kutatások nem csak annyiból állnak, hogy egy táblát elfeleznek kétfelé, és felét így művelik, felét úgy. De ezzel szerintem te is tisztában vagy.
Ettől függetlenül valószínűleg úgy van ahogy írod, a tavalyi extrém szárazságban sokat számított az, hogy ki mennyi nedvességet vesztegetett el a művelés során. Végülis ha van eső, akkor nem olyan nagy dolog egy jó közepes termést elérni, főleg jó talajon, ahol csak vetni nem szabad elfelejteni.
Válasz termelo #6025. hozzászólásáraFelénk az enyém lett az eggyik legjobb kukorica napraforgó.
Kukoricák 90% ban tárcsázásra kerültek a maradékon 5q kat vágtak.
Napraforgó szintén....
A ti földjeiteket azért ne vesd össze az ittenivel...
Áltudománnyal nem foglalkozunk :D
Válasz .Feco. #6017. hozzászólására“Nekünk” vagy “Nekik” !? Azért nem mindegy……
Válasz .Feco. #6022. hozzászólásáraHa ez így lenne akkor a Mr.POKE 22q napraforgója a 150 mm-vel nálunk 0 q lett volna pedig kombájntisztán itt lett 30,5q és nem esett több.
De azért köszi, hogy legalább te elismered a tudományos tartalmat
Válasz termelo #6019. hozzászólásáraEz a táblázat (grafikon?) abban az esetben állja meg a helyét, ha a talajra szimpla termesztő közegként gondolunk.
Válasz .Feco. #6021. hozzászólásáraNagyon régen néztem a vetésidő térképet csak a Februárt jegyeztem meg bocs!
Azért érdekességképp:
Válasz termelo #6019. hozzászólásáraHa elfogadjuk azt alapvetésnek, amelyet elég sokan leírtak már, hogy a szántásos művelés vízigénye önmagában jelentősebb, akár 100-110m csapadéknak felelhet meg, akkor igenis a talajművelés az átlagostól szárazabb években sokkal jelentősebb befolyásoló tényező tud lenni. Tavaly ez a 0 t/ha helyett akár 3-4 t/ha termést hozhatott azonos csapadék és azonos technológiai feltételek mellett, akkor ez nem épp 6%...
Válasz termelo #6020. hozzászólásáraHát igazából amerikában állam függő, de a kukoricaöv államaiban, Észak- és Dél-Dakota, Iowa, Illinois, Nebraska, Kansas, Minnesota, Missouri, Indiana, Ohio, Minnesota, Wisconsin és Kentucky) jellemzően qrva nagy tél van, és április 20-25 előtt senki nem vet bukfencet sem...
Válasz kis Zombi #6012. hozzászólásáraŐ nem tudná szántással növelni a termést többek közt azért mert ha megnézed a videóit a vetőmag közelében sehol nincs nagy méretű szár így nincs tőszámveszteség sem.
Ez nálad is így van?
Egyébként pont azon a szélességi fokon dolgozik ahol Afrika kezdődik így klasszisokkal több a napsütötte órák száma a csapadékról persze nem is beszélve.
Azt nem tudom, hogy ő mikor kezd de Amerikában a legkorábbi vetés időpontja érdekesség képp Február 20 körül van.
Válasz .Feco. #6017. hozzászólásáraValójában ez a helyes válasz ugyanis a JÓL VÉGZETT TALAJMŰVELÉS esetében nem lenne szabad szignifikáns különbségnek lenni a különböző rendszerek között. Lásd:
A termésversenyen résztvevő forgatás nélküli kollégák valószínűleg nem végeztek 100%-os munkát és ez visszaköszön az eredményeken.
Mivel az elvégzett talajmunkának van a legkisebb szerepe a termés nagyságrendjét illetően ezért olyan termelők véleményét érdemes megfogadni akik a többi "hangsúlyosabb" tényezőkkel is tisztában vannak lásd Feco
Válasz kis Zombi #6012. hozzászólásáraJól megfogtad a lényeget. A nyereség a lényeg. Alapvetően a szántás nélküli művelés kevesebb talajmunkat igényel, de lehet többször kell kimenni totalissal. Amióta elhagytuk volt olyan rekord ami még soha és.tavaly a mélységet is megdöntöttük. Mellettünk lévő szántós gazda 6-7 mázsát termelt nekünk lett 12. Nem nagy vigasz de igazolja jó úton haladunk.
Válasz termelo #6006. hozzászólásáraVolt már ettől sokkal jobb eredményünk is...
Válasz mtz1221 #5995. hozzászólására
Válasz MTZ1221.3 #6013. hozzászólásáraForgóboronát csak is repcéhez használtam. Nagyon ritka, hogy azt előveszem.
Azt mondtad a 2 késes lazító nem megy bele a földbe, akkor egy paraplow..... Ott is 2keréken ágaskodva ment a JD. A 1221 nem sokáig tűrte volna ezt.
Különben a paraplow magyar találmány. :)
Válasz MrPoke #6007. hozzászólásáraAz sem igaz,hogy jobb területeken a szántással nagyobb terméseket lehet elérni,mert idén nekem volt sokkal jobb termésem mint a körülöttem szántóknak.pl: itt lejjebb a termésversenyen 2.helyezett versenytáblája pár száz méterre volt tőlem agyonpumpálva anyaggal ,mégsem lett jobb.egyébként évek óta ő veti a kukoricámat. az első helyezettet is ismerem ,mindketten természetesen ZALAIAK.
Válasz MrPoke #6011. hozzászólásáraIsmerosi korben csak Agrarteenagernek van megis olyan altalaj muvelo gepe ami jo lehet.
Az a gep kellett volna nekem is, mar azt gondolom. De akkor te sem mondtad, hogy az jo.
Neked a Jympa másolat van forgoboronaval ami bevált. Az meg sok ido nekem azzal dolgozni. Abbol pedig en szukon vagyok.
Válasz MrPoke #6007. hozzászólásáraMeg egyébként is, számomra nem az a lényeg, hogy mennyi a termés, hanem az mi van írva a kockásfüzet jobb alsó sarkába. Sőt, mivel hosszútávon gondolkodom, az se zavar, ha rövidtávon kissebb ez a összeg. 4 tonnás forgón, volt annyi myereségünk, mint a rendesen megtolt 4,8 tonnás termésereményű táblán az ismerős nagygazdának. Szomszéd szántós gazdával megegyezik a termésmennyiségünk, hasonló mennyiségű input mellett, sőt a 2022-es évben 20%-ot rávertünk.
Termelőnek:
Ha a David Hula nevezetű fickó szántással növelni tudna 10%-ot a saját rekordján, biztos lehetsz benne, hogy gerendelyig engedné az ekét a földbe.
Válasz MTZ1221.3 #6008. hozzászólásáraÉn inkább azt látom, hogy akik eredményesen végzik a forgatást nélküli talajművelést azok minden külső hatás nélkül jutottak odáig, hogy a szántás nem működik. És bizony ezen termelők nagy része gyenge adotságú területeken termelnek.
Olasz lazító száraz körülmények közt végez rossz munkát. Mikor az első sor lazítókés álltal összeaprított talajt a hátsó sor összekeveri, vagy felborigatja a rögöket. De van az a helyzet mikor minimális keverést végez még egy vésőeke is.
Igazából én meg tudom érteni akik ezt a rendszert használják, én is 3-4 évig használtam vésőekét. Az is egy lépés a no-till felé. Sajnos nem hiszik el ezek az emberek, hogy 5 évet megspórolnának ha hisznek olyanoknak akiknek van tapasztalata.
Az a másik probléma sok termelő még mindíg azt hiszi a növényeknek a teljes gyökérzónát meg kell művelni a jó fejlődéshez pedig ha tudnák pont az elenkezőjét csinálják. Dehát mindegy....
Mindenkinek saját magának kell megtapasztalni ezt. Te is sok esetben mész a saját fejed után aztán vagy tanulsz belölle vagy nem. Azért is nem adok már neked tanácsot mert sosem tartod be. :D
Válasz mtz1221 #6009. hozzászólásáraSemmivel. Ezert irtam az olyan lesz, mint egy simitott szantas. Feliszapolodik es lefolyik a viz vagy csak megall. Ott kezd izgalmas lenni a tortenet, mikor 80% szár/mulcs fenn marad a felszinen. Mondjuk egy JD2100 lazito utan. Ott mar nem megy el egy kongskilde kombinator kukorica utan. Viszont a viz sem all meg olyan latvanyosan. Es erozio sem olyan eros hatásu. Nyilvan 100mm/h esonek az sem all ellen elso evben. A tavaszi szantast azert dijazzak a full homokban a gazdak, mert a telen nem mosodik le a partrol a sok homok. Tolunk 40km-re mindenki tavasszal szánt. Ezt mondta egyszer egy oreg mikor kerdeztem, hogy erdemes e tavasszal szantani.
Válasz MTZ1221.3 #6008. hozzászólására Horsch kapas gep utan 80-as kapaval 30cm melyen, mivel lenne előrébb egy könnyen munkálható földön ??? Én jelen pillanatban mikor képes 1 óra alatt 30+mm csapadék leesni, félnék egy szép sima gruberozott táblától.
Válasz MrPoke #6007. hozzászólásáraAzert erdemes visszaolvasni. Mindenki a jobb termes eredmeny es a kevesebb gazolaj felhasznalas miatt allt at.
Kihivas mi lehet egy olasz lazito utan? Vagy egy Horsch kapas gep utan 80-as kapaval 30cm melyen? Kb tisztesseges szantas minosegu a munka lesz belole. Lehet simitozni, kombinatorozni, semmi kulonbseg nincs kinezetre. Es a normalis munkara gondolok nem a lofej szaggatott munkakra.
Válasz termelo #6006. hozzászólásáraEz a topik nem arról szól, hogy a forgatás nélküli jó vagy sem.
Itt azt beszéljük meg, ki hogy oldja meg a problémákat.
És igen jó adotságú területeken jobb terméseredményeket lehet elérni szántva.
Akik a forgatás nélküli művelést választják nem a nagyobb termés motiválja álltalában.
Inkább a kihívás a motiváció.
Válasz kis Zombi #6002. hozzászólásáraBocs a többiek is írnak minden másról őket miért nem offolod?
Én nem mondtam, hogy nem értesz a forgatás nélküli műveléshez sőt én is alkalmazom ezt a módszert is. Ha lett volna lehetőségem meg tudtam volna osztani az itteni tapasztalatokat de nem volt. Itt van példának ez:
Ez országos, bárki bizonyíthatott a forgatás nélküliről szól akkor most a témában előadhatod magad