Gázolaj árak 615 Ft Benzin árak 595 Ft EUR 354.11 Ft USD 310.85 Ft CHF 383.88 Ft GBP 410.17 Ft

Fórum

Vadászat, vadgazdálkodás, vadászati jog – minden...

Létrehozta: jólaci , 2008-07-21 12:15:26

Kedvencekhez Segítség
1874 hozzászólás
Nincs profilkép
#1274 Nagy Péter 40
2025-12-20 07:45:09

Válasz hashtag #1269. hozzászólásáraEz okés hogy szaporodik mint a fene de ezt úgy mondod mintha megoldhatatlan probléma merült volna fel.
Itt az elmúlt 10 évben nem vadgazdálkodás folyik hanem vadtenyésztés.Nem 1 év alatt szaporodtak fel hanem szépen hagyták hogy felszaporodjanak.
10 éve ha láttam egy csordában 4-5 őzet az ritkaság volt ,most 15-20 van egy csordában és 10 éve is a 4-5-ből 1-et lőttek ki meg most a 15-20-ból is csak 1-et...
Magam kérdeztem rá hogy miért csak 1-et ? "Mert csak az volt öreg"

Írják sokan hogy együtt kellene dolgoznunk velük. Ősszel szóltam az egyiknek hogy van egy róka lyuk a marhateleptől kb 1 km-re egy romtanyában hogy kikellene írtani mert a kutyák fél éjszaka ugatnak..9 nap alatt sikerült elérnem hogy kijöjjenek és nem azért mert nem értek rá mert mindig mondta hogy holnap vagy holnapután ekkor megyünk, én meg a megbeszélt időpont után 1 órával mindig hívtam hogy akkor mikor és mindig mondott új időpontot,szóltam a kollégájának is az is mondta hogy megyünk.A 9. napon elkezdte magyarázni hogy hát kell a róka fontos a vadgazdálkodási rendszerben de persze megyünk... Mondtam hogy nincs probléma elbírunk vele mi is ,csak elvileg nem szabadna helyettetek megcsinálnom.. délután már jöttek is..
De amikor megyünk pockozni tud szólni azonnal hogy ugye betaposunk minden lyukat mert tudod a fácán...

Írja itt egy kolléga hogy kikell tanulni a szakmát és majd akkor lehet okosnak lenni.
Amit felénk látok ahhoz nem kell tanulni semmit.Nyáron 8-10 őz volt beledögölve a búzákba csak amit én láttam, a nekik kirakott itatók meg egész nyáron üresek voltak...
Nem panaszkodásnak mondom mert eljutottunk oda hogy még örülök is neki hogy lusták mert legalább annyival kevesebb.
De ha az én pocok irtós búzámtól megdöglik egy őz felfüggesztett börtöbüntetést is kaphatok, míg akinek elvileg az lenne a feladata hogy nyáron vigyen vizet neki és nem teszi meg nincs belőle semmi gond..
És igen nyílván az én negatív véleményem személyes tapasztaltból jön le és szubjektív mert mi azon szocializálódtunk hogy még 8-10 éve a szántás közepén lelővik a kutyát és ott hagyják mert lusták bemenni érte és majd tavasszal kombinátorozásnál vettük észre hogy ott hagyták..
Meg ha meglőttek egy kutyát és nem döglött meg azonnal nem keresték majd eldobja magát valahol...Saját kutyám visszajött a telepre és még fél évig elhörgött....

Nincs profilkép
#1273 envagyok2
2025-12-20 07:25:54

Válasz hashtag #1269. hozzászólásáramint aqhogy 30 éve is be volt vetve
a szaporodás legalább 25 éve van, zöldítés meg most sincs a terület 1%án. duma

Nincs profilkép
#1272 Koczka József
2025-12-20 07:11:07

Válasz envagyok2 #1250. hozzászólásáraMinden le van írva csak olvasni kell. Leg inkább a vége felé van ami téged érinti.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99600055.tv

A baj mindig a nemtudásból fakad.

#1271 kiskertész
2025-12-20 00:06:19

Válasz Pont #1246. hozzászólására"De ami a lényeg, abból, hogy sík ideg lettél, látható, hogy megvan a megoldás, meg fogjuk csinálni, nem fogjuk megkérdezni a nagyságos vadászurakat hogy tetszik-e nekik...."
Hmm, ennek semmi köze a megoldáshoz, ez csak hőzöngés, erőfitogtatás..
Gondolom nem vadászol, fogalmad sincs róla, hogy működik..
Pont annyira szakmaiatlan a vadgazdálkodás irányítása ma, mint amennyire a mezőgazdálkodásé, és pont annyi szar alak van a vadászok között, mint a gazdák között.
A mai helyzetért mindkét fél egyformán felelős, és többnyire mindenki csak a másikra mutogat.
Az meg, hogy az a megoldás hogy mindent ki kell irtani, hát finoman fogalmazva egy faxsàg.

Nincs profilkép
#1270 hashtag
2025-12-19 22:58:06

Válasz hashtag #1269. hozzászólásáraJa, meg újabban tél sincs.

Nincs profilkép
#1269 hashtag
2025-12-19 22:57:33

Válasz envagyok2 #1262. hozzászólásáraMi az hogy nincs eltartóképesség? Az utolsó hektár is be van vetve szántóföldi növényekkel, ott is ahol kb csak legelőnek való lenne a talaj ott is, mostmár az akg miatt lucerna is van szarásig, meg télire kinnhagyott zöldítés is van bőven. Aztán csodálkozol, hogy minden szaporodik mint a szar.

Nincs profilkép
#1268 Praetor
2025-12-19 22:55:28

Válasz fattyú #1265. hozzászólásáraTehát azt akarod mondani, hogy a vadászni nem tudó/nem akaró gazdálkodóknak az egyetlen reménysége a problémára az ASP, és a hasonló állatjárványok? smile wacko

#1266 Diesel Tibor
2025-12-19 22:52:33

Válasz envagyok2 #1263. hozzászólásáraValami nem klappolsmile nonono,engem 350m-ről kiszagol a disznó,,,,,,,lehet,hogy borz volt azsmile cursing,ne húzd fel magad ,viccnek szántam.smile cowboy

Nincs profilkép
#1265 fattyú
2025-12-19 22:48:39

Válasz envagyok2 #1257. hozzászólásáraA vadat nem szaporítják! Még egyetlen vadászt sem láttam, aki szarvasborjút tudott volna csinálni vagy elleni. 1., A vad szaporodik magától (hiszen ez a természet rendje). 2. A vadászok lőnek és lövetnek annyit, amennyit. 3. Ha nem lőnék még több lenne. 4. Az aktív vadászok (aki ténylegesen vadászik is) száma csak gyenge töredéke a ténylegesen vadászjeggyel rendelkezők számának. Bennfentes becslések szerint kb az utóbbiak egy-két tizede. A nagyvad-teríték közel felét a vadászok tizede ejti el. 5. Mivel a vadászat hobbi és nem szakma, ezért a vadásztársaságok tagjai nem kötelezhetőek jogi úton az elejtésre. Belső indíttatással ugyan szabhatnak meg elérendő kvótákat, de ezt számonkérni rajtuk nem lehet, mint azt egy-két per már bizonyította. 6. Az aktív vadászok tényleges száma és aránya csökken. Ennek különféle okai vannak. Egyrészt ez is drága sport, másrészt a fiatalok körében csökkenő népszerűségű, míg a kiöregedők egyre kevesebbszer mennek és ejtenek el vadat. 7. A nagyvad pl egy nagy táblás mezőgazdasági területen úgy érzi magát, mint egy kajával teli erdőben. A mezőgazdaság nyújtotta élelembőséget, mint "szolgáltatást" pedig szaporodással köszöni meg. 8. A szaporulat növekedését egyrészt az elejtések, másrészt az elvándorlás csökkenti. Országosan ezért a nagyvad fokozott térhódításának vagyunk tanúi. A meghódított területeket viszont be is lakja. A vaddisznó mára az egész országban állandó vad és ha nem lett volna az ASP, akkor 10 éven belül mindenütt a legnagyobb létszámú nagyvad lett volna. De ami késik, az nem múlik.

Nincs profilkép
#1264 envagyok2
2025-12-19 22:42:22

Válasz hashtag #1259. hozzászólásáraés igen, neked azért tartana sokáig, és azért kivitelezhetetlen, mert te még ott is azt lesnéd, hogy ez ilyen meg olyan, meg ebből ezt lehet majd egyszer kihozni abból meg amazt, és akkor ez ezért nem lőhető, az meg azért. ez a baj. nem kihozni kell belőle egysuer m,ajd valamit, hanem kilőni most. a vadgazdálkodás nem arról szól, hogy majd kihozunk belőle valamit, meg trófea geci trófea aranyérem geci, ide nézz gyökér paraszt, hanem arról szól, hogy nem lehet több vad, mint 1 őz/100 ha. tök mindegy, hogy az milyen őz. Tibi írta napokkal ezelőtt, hogy mit fogok mutatni a gyereknek, ha mindent kiírtok. azt az egy őzet. hpgy az ilyen meg olyan, és nem aranyérmes? mer ez számít a gyereknek?

Nincs profilkép
#1263 envagyok2
2025-12-19 22:38:34

Válasz hashtag #1259. hozzászólásáraegyébként meg világos nappal megyekj legelőre, és tőlem 50 m-re ott legelésznek a szarvasok a repcébe. az őzekről nem is beszélve. miről beszélsz, hogy kiülés?
nyáron gyerkőccel kimentünk sátorozni. 3 estét voltunk kint, ugyan ott, minden este pont ugyan akkro jött a vaddisznó konda, és ott röfögtek a sátor körül. de mi parasztok ugye ehhez hülyék vagyuink, lehet csak mosómedvék voltak.

Nincs profilkép
#1262 envagyok2
2025-12-19 22:36:21

Válasz hashtag #1259. hozzászólásáraegybéként meg azért etettek persze, hogy azt egye, mert ha az nem lenne, akkor kénytelen lenne élelmet keresnie magának, és azt meg nem találna. erről szól az letartó képesség. messze messze fölötte van a létszám, ennyit nem tart el a táj, ezt el kell tartani. ez történik. meg kell tiltania vad etetést, itatrást, nyalósózást. csakhát ugye a trófea az nem a parlagfűből nő ki... itt kezdődnek a bajok, ez a rendszer teljesen alkalmatlan arra, amivel lyuklat akartok beszélni a hasunkba.
a vadgazdálkodás egy szolgáltatás, ugyan úgys, mint angoloknél, németeknél van, azért kapja a lóvét, hogy megvédje a termést. nem azért, hogy a vadat lelöveti. reméljük ebben is lesz változás.

#1261 Diesel Tibor
2025-12-19 22:34:06

Válasz envagyok2 #1256. hozzászólásáraMost is fizet érte az állam,minden db disznóért.smile thumbupcool

Nincs profilkép
#1260 envagyok2
2025-12-19 22:32:46

Válasz hashtag #1259. hozzászólásáraakkor 90 nap alatt érek körbe.
de amúgy elfogadom, kurva nagy szart csináltatok, és kurva nagy bajt hoztatok ránk, amit ezek szerint már ti sem tudtok kézben tartani.

Nincs profilkép
#1259 hashtag
2025-12-19 22:29:21

Válasz envagyok2 #1255. hozzászólásáraAttól amit kiadnak neki, hidd el hogy nem attól van 300 szarvas. Csepp a tengerben.
A szórókat meg többnyire azért etetik az erdőben, hogy addig se a te növényedet dúrja szanaszéjjel. Amit kitesznek ilyen helyekre, kurvàra nem elég napi étkezésnek 10 disznónak, de mégis azzal hogy elmennek oda azért az 5-10 kiló tengeriért, akkor már lehet az erdőben töltik az éjszakát és ott dúrkàlnak, és nem a te tengeridben, és azáltal, hogy odaszokik, nagyobb eséllyel lehet kilőni, mert bármilyen hihetetlen, egy vad elejtése nem annyiból áll, hogy elhagyom a falutáblát, és egyből lehet lőni 100 dolgot, hanem azzal találkozni is kell, és egy 5-10 ezer hektáros terület azért elég nagy ahhoz, hogy te éppen pont ottlegyél ahol a vad van, jó időpontban, és még lövést is tudjàl leadni rá.. Elég sokmindennek kell együttállni, nem olyan mint amikor kimégy az ólba a fejbelövővel aztán 2 perc múlva dögön van a disznó. Van hogy elbaszol 3 estét aztán semmi, pedig van vad. Közben meg megy a szöveg, hogy majd a hivatásos rendet tesz. Aztán neki is pont annyi az esélye az elbaszott alkalmakra, mint másnak.

#1258 Diesel Tibor
2025-12-19 22:27:58

Válasz envagyok2 #1253. hozzászólásáraSzerintem az összes vadász, az összes természet barát,és még nagyon sok ember aki járja az erdőket mezőket.köztük a családod is.Tegnap is kinn ültem éjfélig ,már egy hónapja lőttem az utolsó disznót de ennek ellenére 2-3 naponként kinn ülök valamelyik lesen,, jó kinn ücsörögni,van elektromos mellényem bírom ez időt ,az este 2fok volt éjfélkor.smile cowboy

Nincs profilkép
#1257 envagyok2
2025-12-19 22:23:33

Válasz hashtag #1254. hozzászólásáraés még egyszer, kurva nagy ámítás és átverés, hpogy a vad "csak" van. nem. a vadat szaporítják. kérdezem én, akkor 30 éve miért nem volt ennyi vad, ha az csak magától van? nah, komolyan kérdem, itt mi a stejsz?

Nincs profilkép
#1256 envagyok2
2025-12-19 22:21:45

Válasz hashtag #1254. hozzászólásáranem kell se nyúzni, se takarítani, se bevizsgáltatni. semmit. csk irtani, ahogy teszem hozzá, a vaddisztnót lőtték, mikor lóvát kaptak érte. akkor az ment? egyik napról a másikra? he? az ment hogy kilőjjük az állományt, arra votl lehetőség, meg idő, meg esti mászak meg nyúőzás? egyszer kell megcsinálni, tartson két évig, és utána azért kapja apénzt, hogy ne legyen. mondtam már.
azér nem olyan nagy törétnet ez, baszki, egy lestől belát 100 heltárt. nem kell mást tennie, mint amit ott lát, az lehúzza. másnap másik les. egy hónap alatt végigérek, és a fele biztosan eltűnt. nehogymá agysebészet legyen...

Nincs profilkép
#1255 envagyok2
2025-12-19 22:17:23

Válasz hashtag #1254. hozzászólásáranem baszki. az vadat tartjákl. a vadat etetik télen, itatják nyáron, nyalósózzák.

Nincs profilkép
#1254 hashtag
2025-12-19 22:15:50

Válasz envagyok2 #1248. hozzászólására“miért kell nekem minden nap kimennem? miért kéne nekem ezzel dolgoznom, mi közöm van nekem ahhoz, hogy valaki állatot akar tartani”

Hát ezaz. Te is úgy tekintesz a vadállomànyra, mint egy új inváziós gyomnövényre, amit irtani-irtani kell.
Senki nem akar állatot tartani. Az àllat van. És amúgy az államé. Nem megy ki inszeminálni senki a szarvastehenet, vagy egymásratenni a két nyulat, hogy 12 legyen belőle egy év alatt. Maguktól szaporodnak. A vadász csak lelő belőle. Értsd: csökkenti a darabszámot. Ha nem lövi, nem csökken. Ha odaszarsz, kevésbé fogja tudni lelőni.
A hivatásos nem tudja majd “megoldani”. Többszáz egyed szabályos kilövésére számtalan kiülés kell, gyakorlatilag folyamatos esti műszakban kellene lennie, és nappal meg nyúzzon, takarítson, meg vigye el bíràltatni, meg bevizsgàltatni, meg satöbbi. Ha nincsenek vadászok, akik kijárnak, és átvàllalnak ebből a munkàból, akkor esélytelen az egész. Nem úgy van, hogy majd kimegy és rendet tesz. Tehàt ő, mi meg felé sem nézünk, mert mi vagyunk az új, immàron gazda vt tagjai, akik amúgy soha ki nem mennénk, de elvárásunk az van. Meg amúgyis utàlunk nullafokban zsigerelni. Majd a valaki megoldja.

Nincs profilkép
#1253 envagyok2
2025-12-19 22:14:29

Válasz Diesel Tibor #1252. hozzászólásáraősziontén kérdezem. te vallod és hiszed, hogy van valaki ezen a fórumon, aki ezt a mesét beveszi? aki úgy gondolja, hogy a vadászt ezt teszi, ogy önsanyargatás gyanánt ül ki minden nap kétszer? van, aki ezt elhiszi szerointed?

#1252 Diesel Tibor
2025-12-19 22:10:38

Válasz envagyok2 #1248. hozzászólásáraDe te elvárod ,hogy a vadászok őrizzék ,,,a vad az államé, nem a vadászoké,a vadászok csak kezelik az állam vagyonát ,szinten tartanak selejteznek, megpróbálják a legjobb egyedeket tovább tartani,mert amikor lejár a bérlet akkor legalább olyan állományt kell felmutatni mint amilyet kaptak ,,,vagy jobbat.smile cowboy

Nincs profilkép
#1251 envagyok2
2025-12-19 22:01:09

Válasz szanberg #1245. hozzászólásáraaz a baj, hogy nem érted, hogy a másik embernek is meg kell élnie. legtöbbünk nem v6osra gyűjt, és nem tudom, hanem csak meg akar élni. normálisanm, rendesen, tisztességesen, anélkül, hogy beledöglene az életbve meg a hajtásba meg a stresszbe, meg a kurvaanyázásba. amit dolgozik, annak a gyüm9lcsét le akarja aratni. nem kell neki a szomszédjáé, nem kell neki a vadászé, csak a sajátja. érted? nekem hatóság egy határozatba leírta, hogy "elviselhető mértékű a kár". így. mi a kurvba anyéád? ott bármelyikük is elviseli, ha naponta egy huszast kipattintok a bukszájából az év minden napján? szerintem ez elviselhető. visszakérdezutem, megfellebbeztem, szerinted válaszoltak? amit én látok, ott a szemét gyűlt össze, azt fújta össze a szél.

Nincs profilkép
#1250 envagyok2
2025-12-19 21:41:24

Válasz Koczka József #1238. hozzászólásáraezt hol olvastad, ha már így idézőjelbe van?

Nincs profilkép
#1249 envagyok2
2025-12-19 21:39:23

Válasz Koczka József #1234. hozzászólásáranah akkro mgé egyszer írom, amit meg tudsz kapni kárként, az a károd 3/50-ed része. olvasd el miét állítom ezt. amúgy ez nem ilyen egyszerű, ott kezdődik, hogy neked a kár megelőzásében közreműködési kötleezttséged van. tudod mit jelent ez? azt, hogy azt modja a vt, hogy minden másnap ücsörögj ott a földed mellett. mind a 40 parcellád mellett, este napnyugtakor meg piorkadatkor. és ha ezt megtetted, akkor mehet perelni.

Nincs profilkép
#1248 envagyok2
2025-12-19 21:36:33

Válasz Diesel Tibor #1235. hozzászólásárade Tibi bá, miért kell nekem minden nap kimennem? miért kéne nekem ezzel dolgoznom, mi közöm van nekem ahhoz, hogy valaki állatot akar tartani? a te marháidat is a szomszédod terelgeti meg őúrzi, ha nem akarja, hogy lerágja a kukoricáját, akkor menjen ki minden nap? miért én? az én epcém, gabonám, naprát, kukoricvám, szójám, krumplim nem megy sehová, nem okoz az senkinek semmi kárt, miért kéne nekem azt minden nap lesehetnem, és roasztnaom és közerműködnöm, őriznem meg a tököm tudja mit nem csinálnom?
még egyszer mondom, te sem a szomszédodra hagyod a marháifat, ha jól gondolom.
mikor 97be megfordult a dolog, mikor a vadász urak kilopták örök koncesszoóba a vadászbizniszt, és nem vadkár mérsékléséből kapják a pénzüket, hanem a vad lkétszám szaporításából, azóta ez totális élősködés. akárki akármit mond.
és igen, árad beőlem a negatív enegia, a trógerok felé biztosan.

Nincs profilkép
#1247 Pont
2025-12-19 19:41:39

Válasz kiskertész #1243. hozzászólásáraValós adatokkal felbecsli az állományt, jelenti és amire hivatal megadja kilövési engedélyt az ki is lövi. (Az itteni társaság vezetője bevallása szerint ha kilőnék ami elő van írva (A fele bejelentett állomány után) pár db maradna csak, biztos nem lenne vadkár.
Ha valahol helyzet van, kér szükséghelyzeti engedélyt. A vadhúsból fizetése jelentős része meglesz, de könnyedén és szívesen összedobjuk ami hiányzik.

Nincs profilkép
#1246 Pont
2025-12-19 19:35:44

Válasz szanberg #1244. hozzászólásáraElőször is 9 évvel ezelőtt közel sem volt ekkora baj, nem volt ennyire túlszaporítva az állomány. Az utóbbi 9 évben utálták ki azokat akik tették volna a dolgukat és vadásztak volna a helyi társaságban. Másodszor mi olyan kicsik vagyunk senki meg se keresett minket ez ügyben kijelölték és kész.
Harmadszor mi a faszért kellene nekem vadásznak is lennem, vagyok én már gépszerelő, bankügyintéző, adószakértő, energetikai szakértő, gazdanapló szakértő, növényvédő, növénytermesztő stb... (A asztalos, kőműves, ács, villanyszerelő, programozó, elektrotechnikus mellett stb...)

De ami a lényeg, abból, hogy sík ideg lettél, látható, hogy megvan a megoldás, meg fogjuk csinálni, nem fogjuk megkérdezni a nagyságos vadászurakat hogy tetszik-e nekik....

#1245 szanberg
2025-12-19 17:20:01

Válasz Pont #1237. hozzászólásáraDe igaz, alapból azt gondolod,neked semmi dolgod ezzel.
"Majd a hivatásos vadász meg rendet tesz"
Magyarul ha ott lennél,hogy kezedben a megoldás,azt is egy emberre hárítanád, aztán majd lehetne őt szidni...

Na látod ezért nincsen értelme párbeszédnek, nem a vadásztársaságok miatt...

#1244 szanberg
2025-12-19 17:16:03

Válasz Pont #1237. hozzászólására2016/17-ben is meg lehetett ezt tenni, amikor is újjá alakultak 20évre a Vt-k. Te mint föld tulajdonos, te szavaztál arról ki legyen a vadászatra jogosult! Ja, hogy ezzel dolgozni kellett volna!!!!? Ja, hogy menni házalni és szedni össze minél több meghatalmazást, hogy annyival nagyobb legyen a szavazati arányod!!
Ja, hogy nem tettél semmit, csak károgni tudsz utólag..... Értem.
Vizsgázz le. Vizsgázzatok le, helyi gazdák! Alakítsatok egyesületet! Nálatok a föld, ott a szavazat!!!! Rég meg lehetett volna csinálni, S akkor a te markodban a megoldás kulcsa!

De mint látom, te pont az az ember voltál, aki önkényes kárörvendő vigyorral nem adtad oda a hektárjaidat annak, aki gyűjtötte a meghatalmazásokat, hanem dogoljonek meg a vadászok címszóval nem tettél semmit. Most meg az elkövetkező 11 évig tovább fogod fújni a sérelmeidet, mint azt az elmúlt 9 esztendőben is tetted.
Akkor sem tettél semmit, most sem...

Van ami nem változik... smile thumbdown

#1243 kiskertész
2025-12-19 16:25:29

Válasz Pont #1237. hozzászólására"A hivatásos meg rendet tesz"- ezt kifejtenéd, mire gondolsz?

Nincs profilkép
#1241 Koczka József
2025-12-19 10:50:02

Válasz Pont #1237. hozzászólásáraHidd el nekem hogy normál esetben nem kell bíróságra menni mindig fizet a Vt. De ha nem jelzed időben akkor se megvédeni se fizetni nem fog. A gazdának is tusztában kell lenni a jogaival és a köteleségeivel.

Nincs profilkép
#1240 margitradnai50
2025-12-19 10:49:39

Válasz Radocz #1224. hozzászólásáraA varjúk értenek magyarul!!!
"Holnap reggel az állatok ellátása után erről a fáról leszedjük a cseresznyét, nem kockáztatunk tovább, nehogy a varjúk megint megelőzzenek. Igaz, még érhetne pár napot, de muszáj."
Másnap reggelre egyetlen szem cseresznye sincs.
Nem vigasztal, hogy szed a legelőn rágcsálókat.

A családnak termelt cseresznyét évről évre vagy az a zöld pollenevő bogár eszi meg vagy a seregély vagy a varjú, amelyik előbb garázdálkodik.
A dombtetőn, ahol közel a tufa, az idén 6 db cseresznyefa száradt ki.
Régen a legelőn, az akácosban sok szomolyai cseresznye volt, de már nem tudnak megélni. Nem, mert már az akácok is halnak, lefut a csapadék, a tufa nem tárol már szinte semmit sem.

A fiatal gyümölcsfákat a szarvasok intézték el. Az egyik fán 1 q pirosló alma volt, karó maradt belőle.
Kártérítés maximuma a csemete ára lehet, 60 db fáról van szó. De mennyi költség rakódott még ehhez és mennyi az elmaradt haszon?

Ugyan érdemes-e még egyáltalán bármit is csinálni? Kiültessem-e a még itt várakozó konténeres gyümölcsfáimat? Szépek, évek óta gondozom őket, dús gyökérzetük van.


Nincs profilkép
#1238 Koczka József
2025-12-19 10:20:03

Válasz Sylva #1236. hozzászólásáraMint ahogyan írtam ha a hivatalos utat járja akkor 99%. Amiket te fel sorolsz azok nem arra hivatottak hogy meg előzze a vadkárt. Mert ugye a törvény azt mondja,"a gazda köteles megtenni mindent a vadkár megelőzése céljából ami a rendes gazdálkodással meg tehető minden további intézkedés a vadászatra jogosult feladata." Tehát az erdő melletti 5m nyiladék a gazda dolga viszont a villanypásztor,vagy vadriaszto esetleg magas les a vadászatra jogosult dolga. De hogy a vadkár bejelentése is a gazda dolga.

Nincs profilkép
#1237 Pont
2025-12-19 09:43:52

Válasz Sylva #1236. hozzászólásáraVadkár ugye csak kikelt állományban van, az meg április után. Akkor már az a válasz, hogy csak februárban lőhetnek, tehát tök mindegy mikor jelzed a kárt. Ha decemberben jelzed, akkor a 60-ból kiszednek egyet, hogy megtörtént a gyérítés... Se párbeszédnek, se egyezkedésnek nincs értelme, totálisan ellentétes a két szempont. A bérletek 20-30 évre szólnak, kártérítésekkel tönkre kell tenni a társaságokat, a gazdák alapítanak társaságot, hivatásos vadász meg rendet tesz, nincs más út.

Nincs profilkép
#1236 Sylva
2025-12-19 09:10:21

Válasz Koczka József #1234. hozzászólásáraAzért azt sem kell elhanyagolni,hogy az a gazda,aki tesz is érte,annak a vadkára is sokkal kisebb,és a vadásztársaság is sokkal jobban fizet neki,mint aki csak a markát tartja. Mert olyan is van ám bőven,aki azért is übégat ha vadkárja van,aztán azért is ha a vadászok oda járnak vadászni,vagy lest raknak a tábla sarkába az ilyen simán pervesztéssel jér. Sokan már az erdős táblaszélen hagyandó kötelező bevetetlen sáv hallatán köpködnek és bevetik...már ott elbukott a közreműködés a vadászatra jogosultal. Meg ott ,amikor betakarítás közben szólnak csak először a vadászoknak,hogy vadkár van,ja de már levágta.
Van azért bőven olyan is,amikor emiatt vagy ezek bizonyítása hiányában a gazda veszti a pert,szóval ne 99% mert csak a te viziod,,hanem inkább együttműködési praktikákkal segitsd a többieket.

#1235 Diesel Tibor
2025-12-19 08:30:20

Válasz envagyok2 #1229. hozzászólásáraHa mindennap kimégy a területre "akkro marad az odaszarás. " viszont akkor nem lesz vadkárod-és egyből észre veszed a vadkárt.Ez meddő duma ,ne hergeld magad.Milyen lehetsz te a közúton vezetés közbensmile confused,rossz belegondolni,áramlik belőled a negatív energia.

Nincs profilkép
#1234 Koczka József
2025-12-19 07:32:06

Válasz envagyok2 #1229. hozzászólásáraNe haragudj már de a törvény szerint neked minden jogod meg van hogy rendes kárpótlást kapj. Csak élni kell vele és követni az előírásokat. Ha vadkár veszélyes helyre vétel jelezned kell a Vt felé hogy nagyobb odafigyeléssel legyenek,ha nem teszik szólsz a jegyzőnek,ha nagy a kár fogadhatsz karszakértőt,ha úgy sem fizetnek viszed bíróságra. A bíróság 99% a gazdának ad igazat és kötelezi a Vt hogy fizessen. És ilyenkor nem csak a vadkárt kell neki fizetni hanem minden költséget ezért idáig ritkán jutnak el a felek. A baj ott kezdődik hogy a gazda nem megy a dolgok után csak panaszkodik.

Nincs profilkép
#1232 hashtag
2025-12-18 22:03:14

Válasz envagyok2 #1231. hozzászólásáraKimész, és meglepődsz. Pedig ott az életben nem járt még szarvas. Jahogy minden évben ugyanez van, de te mégis mindig meglepődsz?

Nincs profilkép
#1231 envagyok2
2025-12-18 21:27:10

Válasz hashtag #1230. hozzászólásáranem értetted meg- imész, és azt veszed észre, azt látod, hogy szemre eltűnt a növények tizede, akkor a lehetséges macimáélis termésed fele már elment. és ha itt megáll, akkor az eltűnt tized harmadát kifizetik, vagyis a kár 3/50= ... részét.

Nincs profilkép
#1230 hashtag
2025-12-18 20:54:30

Válasz envagyok2 #1229. hozzászólásáraGondolom napi szinten nézed a parcellát, és azért veszed észre, hogy hirtelen eltűnt a kétharmada. Ha a telepeden van 1000 nagybála, és lassanként eltűnik 750, akkor 751-ediknél mész be a rendőrségre? És ezt megelőzendő, jövőre ugyanezt az eljárást megcsinálod. Sokéven keresztül.

Nincs profilkép
#1229 envagyok2
2025-12-18 20:40:11

Válasz szanberg #1228. hozzászólására"meg fogod kapni hozzávetőlegesen az ellenérték!"
már mit jelent az a hozzávetőkegesen? mondjuk harmadát, negyedét?
bszéltümnk már magunk között is erről, és itt is mondtam már sokszor, amikor szemmel látszik már a kár, tehát kezded észrevenni, hogy baszki, itt van vad, akkro már a lehetséges maximális termésed jó harmada-fele már elment. ahol durva vadkárod van, ott elment a lehetséges termésed kéthamrada-egésze. amit leszedsz, mitnázol, amit mérsz, és számolod, mint kieső termést, legalább annyi termés elmegy a taposással, talajtömöríatéssel, amit nem látsz, mitn kiseős termést, mert csak azt látod, hogy ami ott maradt lkátszólag ép kalász, cső, fej, az is csenevészebb, silányabb, gyérebb. nem kamuból mondom, pontosan tudod mire alapozom és mire fel állítom. és ebből a kárból egy fillért nem térít meg senki sem hozzávetőlegesen sem tényszerűen. szóval kurva nagy lódítás a duma, hogy egyezség. kivel kéne egyezkednem, a tolvaj trógerral? te egyezkedtél valaha tolvaj trógerral? és hogy sikerült az egyezség? nekem 2+1 mondat vésődött a fejembe, ami szeirnt élek. az egyik ezek közül az, hogy ha nem lehet tisztességes alkut kötni, akkor nem kötünk semmilyen alkut. akkro marad az odaszarás.

#1228 szanberg
2025-12-18 19:42:54

Fújjátok csak a magatokét, éppen az ilyen emberektől nem tud haladni semmi amihez közös közreműködés lenne szükséges... smile thumbdown

De még mindig kérdezem, hogy ha vadkárod van miért nem mész és indíttatsz a jegyzőnél eljárást?
Ha valós károd van, jogosult vagy, meg fogod kapni hozzávetőlegesen az ellenérték!!!
Persze nem jó az ilyen, de akkor is előrrébb leszel.

Nincs profilkép
#1227 Roopi
2025-12-18 19:27:30

Válasz szanberg #1216. hozzászólásáraEzt a "kedves" vadászoknak is elmondanád!

A jelenlegi "vadgazdálkodás" nem más mint vadszaporítás!
Én is gazdálkodnék szívesen úgy, hogy ingyen kapnám az államtól a marháimat mondjuk 1000 hektáronként 25 darabot, majd lelegeltetném velük az egész határt, ja és neked ebből a kukoricádban, búzádban, legelődön ....... és az erdődben károd lenne, hát nem tudom mit szolnál.

Nincs profilkép
#1226 hashtag
2025-12-18 18:25:06

Válasz Radocz #1224. hozzászólásáraHogy tudna?
A politika már jobban érdekli mint a szakma. Most a kampányolás csak a dolga.

#1225 Radocz
2025-12-18 17:25:55

Válasz bostonadam007 #1222. hozzászólásáraHa egyszer PARASZT, akkor nem gazdálkodó.

A paraszt ugyanis mindenhez is ért.

Egy életen át tanulja.

smile cowboy

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Hirdetés
Mediterrán megoldások magyar kihívásokra: tanulságok az IMIDRA kutatóintézetből II. rész
Mediterrán megoldások magyar kihívásokra: tanulságok az IMIDRA kutatóintézetből II. rész
A Nemzeti KAP-hálózat Zöld Támogató Egysége és a Gazda Kontroll...
Már nemcsak a termés van veszélyben, az erdők is pusztulnak
Már nemcsak a termés van veszélyben, az erdők is pusztulnak
Az Alföld egyre inkább elveszíti vizes jellegét, sivatagosodás jelei látszanak.
Metal-Fach bálázó
Metal-Fach bálázó

2.800.000 Ft

Gardena Classic 13 mm 1/2" locsolótömlő Gardena kerti tömlőkocsival
Gardena Classic 13 mm 1/2" locsolótömlő...

19.900 Ft

Mtz Belarus 552E traktor 2664 üzemórával
Mtz Belarus 552E traktor 2664 üzemórával

2.990.000 Ft

Főzőüst, 110 literes inox, elektromos eladó!
Főzőüst, 110 literes inox, elektromos...

300.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2026 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]