Válasz Radocz #3731. hozzászólásáraHúsvétkor nem kéne itt kevergetni. semmi máshoz nem illik jobban a keréktaposás, mint a kombinátorozáshoz, ez a legmegfelelőbb topik erre.
Válasz mtz1221 #3726. hozzászólásáraNézegetem most én is, kéne venni egy rendes kombinátort, mert csak ásóboronám van, nem mindig vagyok vele elégedett.
Szántásba jobb lenne a kombi, forgatás nélkülibe meg eddig bevált az ásóborona.
Válasz Gumóka #3723. hozzászólásáraPereg az agya, és keresi a bajt magának. ILYET kéne neki ott közel a sógorokhoz keresnie használtban , aztán meg úgy alakítja ahogy akarja.
Válasz Sk Laci #3722. hozzászólására36.5mazsa a 9.2-es gabona asztal, 14pr-es van rajta ebből a méretből. Mármint a szállító kocsiján. 4-bar nyomásnál is van lapulása neki cseppet, így 4.5-re szoktam fújni. Ha traktorral van húzva ki a földre,a fiúk meg szaladnak is vele rendesen.
Szerintem vagy 8 éve az a gumi van rajta, előtte 8pr volt, na az szétment.
Válasz hashtag #3720. hozzászólására2,5-nél nagyon lapult, még 3-nál is látványosan.
Felfújtam 3,5 -re, de mostan szétnyitott /munkahelyzetben/ van leállítva. Így nem lehet megállapítani, mennyire lepul. Majd ha indulok vele /ha kell/ akkor meg tudom mondani elég e a 3,5 nyomás.
Természetesen úton 20 - 22 km/ó a max amivel vontatom.
Látom némelyik traktoros belelép, mennek 40-nel is, de ha valami történne akkor nagyon póruljárhat, föleg ha egy ilyen nehéz kombinátor a szembe jövő személykocsira borulna.
Válasz envagyok2 #3715. hozzászólásáraIgen, ez az egész téma lényege, hogy a talajkárosítást a mélyebb rétegben történő tömörítés okozza, ami ebben az esetben kisebb.
Válasz envagyok2 #3714. hozzászólásáraRégebben 8 vásznas gumikkal jött ki a gyárból a 80-as évek második feléből,
Mostan 18 és 22 vásznas gumikat /Alliance, BKT/ veszek ahová kell, bízva a nagyobb teherbírásban.
Az is igaz, hogy azelőtt a vászon vastagabb anyagból volt, mint a maiak.
Csak bízni tudok benne, hogy kibírja, mivel részemről megvettem a legtöbb vászonnal kapható gumikat a piacon.
Válasz Gumóka #3717. hozzászólásárakapaszárat is csinálnék, meg tudom én azt dönteni, olyan alakra vágatom, amilyen kell. de nem akarom ráhegeszteni, mert akkor hogy szeded le?
azért lenne jó ez a vágatott lapka, mert ezt tudod úgy vágatni, hogy ha kopik, akkor is maradjon teljes szélességű, ugye a gyári háromszögek ha kopnak, kopik a szélességük is. de így tudnál olyan alakot vágatni, hogy maradjon a szélesség. tudsz hardoxot is vágatni, 3as lemez akár sokat is kibírhat, 200 ft/db kb mondjuk.
Válasz envagyok2 #3716. hozzászólásáraKapaszáron szerintem azért nem lesz jó, mert túl függőleges lesz a talajhoz képest.
Formára kéne hajtani sztem, az meg annyi, mintha vennél gyárit.
Itt ugye más, mert a boronafogra van merőlegesen ráheftelve, síkban fut a talajjal, annyit visz csak, amennyit beleengeded.
Az elv jó, de ilyen boronán.
most láttam egy riportban, maguk csinálták, pöttyintették föl.
ilyet akár hardoxból is lehetne kivágatni minimális pénzért, kapaszárra hogy lehetne legegyszerúbben felfogni, hogy cserélhető mardjon?
Válasz hashtag #3689. hozzászólásáranem is gat oldalra erő, oldalra csak tömörödik a talaj. nyilván azért nem merül mélyebbre, mert nagyobb talajtérfogat tömörödik sekélyebben is, sekélyebb rétegben is bekövetkezik ahordépesség, érted.
Válasz Sk Laci #3696. hozzászólásáraezek a gumik kb 1,5 tonna teherbírásúak, nem? ne csodálkozz, hogy lapul. én max 3 bárra merem felfújni, 5-6 bárhoz tkocsi gumi kell, nem ilyen bicikligumi.
Válasz Praetor #3711. hozzászólásáraHidd el nemfogom felvágni az ereimet miatta!
Így járt ő is.
Mikor lehurrogott csak leírtam neki , hogy ő miért nemrakfel képeket vagy mondandót!
Akkor lennemire reagálni.
Pont nemérdekel.
Válasz Radocz #3704. hozzászólásáraAzért olyan nyugisabb egyszemélyes pillanatodban, szerinted is az ilyen tanárok miatt olyan a mai fiatalság amilyen ?
Válasz rtamas1976 #3709. hozzászólásáraNe vedd a lelkedre, nem nagy ügy.
Lehet olyat csinálni, hogy ilyen esetben az MTZ-s topikban írod meg a válaszod, és az előzőbe csak annyit írsz, hogy ott válaszoltál. Ez esetben megkíméled magadat nem csak a csendőröktől, de a fórumon nem aktív látogatóktól is, akiket csak a műtrágya/búza/kukorica...stb ár érdekel, de semmit nem tesznek a közösséghez.
Válasz Rabó001 #3707. hozzászólásáraNemértem énsem!
Multkor búza repce topikban feltettem képet.
Rajtavolt a kék mtzém.
Kolléga érdekesnek taláta, sokan becsatlakoztak a témába. Tudom van mtzés topik is. De beszélgettünk!
Akkor is jött egy önkéntesrendőr, miért offoljuk szét a topikot?
Jóvolt, befejeztük, 2napig senkinemszólt a témához. Mármint a búza repce témához.
De legalább misem beszélgettünk!
Nemértem a "szét offolás".
Válasz Sk Laci #3692. hozzászólásáraQrva 18as keréknél 5 bár az alap, mert nem valók semmire. Pótkocsin 6ra fújtam őket, mert a megadott 3.5ön, 2-3 évente cserélni kellett sorba.
Válasz Radocz #3704. hozzászólásáraHa neked semmi, akkor így jártál. Tudod, fórumokon van az írott szabályzat, és van a szokás. Például az is szokás a fórumokon, hogy ha kicsit ugyan eltérsz a szigorúan vett témától, de a beszélgetőpartnerek ezt jóvá hagyják (magyarul ők is belekapcsolódnak), akkor mehet. Ennyi. Nem kell ezt túllihegni. Különben se áll sokból átpörgetni a neked felesleges hozzászólásokat, se telefonon se gépen.
Válasz Radocz #3703. hozzászólásáraTúl merev a váza és nincs rajt mélységállító kerék. Rugósnál jó ha van kerék a 2 első sarkán. Uszóba nem teheted le, mert akkor lemegy vázig, az meg felesleges és a kombinátornak se jó. Ha tartatod hidraulikával, akkor meg a legkisebb egyenetlenségre vagy kiemeli hogy alig karistol, vagy túlságosan belehúzza.
Válasz Radocz #3694. hozzászólásáraFeleslegesen játszod az önkéntes topikrendőrt. :)
Itt visszaolvasva a legtöbb hozzászólás a kombinátorokról szól. Az hogy a topik címe: Milyen a jó kombinátor? Ebbe szerintem belefér minden kombinátorral kapcsolatos téma.
Mostani kérdésedre válaszolva: Milyen mostanában a jó kombinátor? Kinek mi a jó? Milyen talajon, milyen talajállapotnál? Mennyi pénzt szán rá? És még nagyon sok szempontot lehetne sorolni.
Válasz Radocz #3699. hozzászólásáraAgresive, framest kreator, multiva.
Gyakorlatilag az agresív koppintása mind, csak pénztárca függő!
Ezek bírják.
Minden körülmény között is!
Válasz Radocz #3694. hozzászólásáraVaderstad agresiv,
Kverneland Tiger,
Multiva Optima, Cros, Avaran, Topline Super. Az utóbbi nem éppen egy hagymaágynak valót csinál, de durva munkára is befogható, ahol más kombinátor jóformán "megbukik".
Ezek a felsorolt gépek tavasszal nagyon jó mukát csinálnak, használhatók magasabb talajnedvesség mellett is, köves talajon.
Nyári, őszi talajelőkészitésre inkább kompaktort: Oppal agri Saturn /van és ajánlom is/, ugyan az kék színben is megtalálható a Lemkennél is magasabb árban.
Lehet más gyártóké is, viszont nedves és köves talajra nem való a kompaktor.
2,5 bar nyomásnál eléggé lapulnak, 3 barnál még mindig. Feljebb nem mertem fújni, nehogy elsüljön. Ezért is kérdeztem hol található az üzemi nyomás, hogy nyugodt szívvel felnyomhassam 4 barra is, anélkül, hogy elsülne.
Válasz Radocz #3694. hozzászólására Kedves Radocz! Nem szeretnénk még egy vegyes témájú topikot. Ha úgy érzed, olyan téma kerül egy topikban megvitatásra, ami nem odavaló, kérlek hívd fel a beszélgetők figyelmét erre, esetleg ajánlj nekik megfelelő topikot. Egy fórum úgy működik jól, ha önszabályozó, az azt használók alakítják, és csak nagyon indokolt esetben kell beavatkozni.
Válasz szanberg #3690. hozzászólásáraRosszul írtam, a terhelt sugár a nagy abroncsokon arányaiban kisebb, mivel jobban terül, lapul ugyan azon optimális nyomás értékén is, ezáltal nagyobb s felfekvő felülete.
Én meg azt mondom, hogy általában a nagy széles abroncsok használhatók alacsony nyomáson(alapból a nagy kerekekbe kevesebb is kell, de az új fejlesztések meg plussz erre mennek ki)
Mindaddig a 420-460-as gumik pedig nem!
Szóval ebben a kérdésben van még plussz tényező is. De tegyük félre amit írtam és nézzük meg az abroncsok teknikai adatait szimplán!
Ott szerepelnek olyan mérőszámok, mint az optimális nyomáson üzemeltetett terhelt sugár, ami szintén a nagy gumiknál megint csak nagyobb, mert jobban képes lapulni.
De amúgy meg hevederes kell, az mindent visz ebben a kérdésben is!
3789 hozzászólás
Válasz Rabó001 #3738. hozzászólásáraNehogy bedőlj a játékának, engem nem zavar ha ez teszi boldoggá.
Válasz mtz1221 #3736. hozzászólásáraEz a mániája, hogy jatsza az önkéntes topik rendőrt.
Válasz Radocz #3734. hozzászólásáraMagaddal beszélgetsz? Szállj le rólam! Ha van témába vágó gondolatod vagy normális kérdésed, akkor írd le!
Válasz Radocz #3731. hozzászólásáraHúsvétkor nem kéne itt kevergetni.
semmi máshoz nem illik jobban a keréktaposás, mint a kombinátorozáshoz, ez a legmegfelelőbb topik erre. 


Válasz Radocz #3734. hozzászólásáraMi nem a tanulóid vagyunk, ilyenen nem veszünk össze. Van amelyik felépítésűre kell, van amelyikre nem. Amit beraktam, és amilyeneket használok, azokra felesleges. Szerintem.
https://youtu.be/q6TQEv-KHLk
Válasz Rabó001 #3705. hozzászólásáraSzerinte kell mélység állító kerék.

Játszátok le egymással!
Válasz Gumóka #3728. hozzászólásáraVan nekem egy 320as, 1 ezresért viheted.
Válasz Radocz #3729. hozzászólásáraMinek az rá ? Rögtörő nem rugós állítású, a váz is fix, majd tartja a rögtörő a mélységet.
Válasz Radocz #3703. hozzászólásáraItt a kép.

Nagyon nehéz lenne a gumiabroncs nyomást egy oda való topikban kibeszélni?
Köszönjük a nép nevében.
Válasz Gumóka #3728. hozzászólásáraEz rendetlen, de talán eladó lesz.

Nincs elég memória a képnek.
Már korábban feltettem.
Válasz mtz1221 #3726. hozzászólásáraEzen sem látom a mélység állító kereket.

Ezután teszik rá?
Válasz mtz1221 #3726. hozzászólásáraNézegetem most én is, kéne venni egy rendes kombinátort, mert csak ásóboronám van, nem mindig vagyok vele elégedett.
Szántásba jobb lenne a kombi, forgatás nélkülibe meg eddig bevált az ásóborona.
Válasz mtz1221 #3726. hozzászólásárahttps://www.youtube.com/results?search_query=Leichtgrubber+POM+Meteor
Válasz Gumóka #3723. hozzászólásáraPereg az agya, és keresi a bajt magának.



ILYET kéne neki ott közel a sógorokhoz keresnie használtban , aztán meg úgy alakítja ahogy akarja.
Egyébként ha elfér, akkor van a 10.0-15.3 helyett 11.5*15.3-as abroncs, az már jelentősen erosebb, de nagyobb is az átmérő.
Válasz Sk Laci #3722. hozzászólására36.5mazsa a 9.2-es gabona asztal, 14pr-es van rajta ebből a méretből. Mármint a szállító kocsiján. 4-bar nyomásnál is van lapulása neki cseppet, így 4.5-re szoktam fújni. Ha traktorral van húzva ki a földre,a fiúk meg szaladnak is vele rendesen.
Szerintem vagy 8 éve az a gumi van rajta, előtte 8pr volt, na az szétment.
Válasz envagyok2 #3718. hozzászólásáraHa csináltatsz kapaszárat, akkor ugyanúgy csavaros megoldással lesz könnyen oldható kötésed.
Kérdés, legyártatsz 50 kapát mondjuk, megéri e?
Válasz hashtag #3720. hozzászólására2,5-nél nagyon lapult, még 3-nál is látványosan.
Felfújtam 3,5 -re, de mostan szétnyitott /munkahelyzetben/ van leállítva. Így nem lehet megállapítani, mennyire lepul. Majd ha indulok vele /ha kell/ akkor meg tudom mondani elég e a 3,5 nyomás.
Természetesen úton 20 - 22 km/ó a max amivel vontatom.
Látom némelyik traktoros belelép, mennek 40-nel is, de ha valami történne akkor nagyon póruljárhat, föleg ha egy ilyen nehéz kombinátor a szembe jövő személykocsira borulna.
Válasz envagyok2 #3715. hozzászólásáraIgen, ez az egész téma lényege, hogy a talajkárosítást a mélyebb rétegben történő tömörítés okozza, ami ebben az esetben kisebb.
Válasz Sk Laci #3719. hozzászólásáraValami 4.1 bart láttam táblázatban, amit még simàn ajànlanak, oda fenyomhatod bátran, főleg ha látványosan lapul
Válasz envagyok2 #3714. hozzászólásáraRégebben 8 vásznas gumikkal jött ki a gyárból a 80-as évek második feléből,
Mostan 18 és 22 vásznas gumikat /Alliance, BKT/ veszek ahová kell, bízva a nagyobb teherbírásban.
Az is igaz, hogy azelőtt a vászon vastagabb anyagból volt, mint a maiak.
Csak bízni tudok benne, hogy kibírja, mivel részemről megvettem a legtöbb vászonnal kapható gumikat a piacon.
Válasz Gumóka #3717. hozzászólásárakapaszárat is csinálnék, meg tudom én azt dönteni, olyan alakra vágatom, amilyen kell. de nem akarom ráhegeszteni, mert akkor hogy szeded le?
azért lenne jó ez a vágatott lapka, mert ezt tudod úgy vágatni, hogy ha kopik, akkor is maradjon teljes szélességű, ugye a gyári háromszögek ha kopnak, kopik a szélességük is. de így tudnál olyan alakot vágatni, hogy maradjon a szélesség. tudsz hardoxot is vágatni, 3as lemez akár sokat is kibírhat, 200 ft/db kb mondjuk.
Válasz envagyok2 #3716. hozzászólásáraKapaszáron szerintem azért nem lesz jó, mert túl függőleges lesz a talajhoz képest.
Formára kéne hajtani sztem, az meg annyi, mintha vennél gyárit.
Itt ugye más, mert a boronafogra van merőlegesen ráheftelve, síkban fut a talajjal, annyit visz csak, amennyit beleengeded.
Az elv jó, de ilyen boronán.
most láttam egy riportban, maguk csinálták, pöttyintették föl.

ilyet akár hardoxból is lehetne kivágatni minimális pénzért, kapaszárra hogy lehetne legegyszerúbben felfogni, hogy cserélhető mardjon?
Válasz hashtag #3689. hozzászólásáranem is gat oldalra erő, oldalra csak tömörödik a talaj. nyilván azért nem merül mélyebbre, mert nagyobb talajtérfogat tömörödik sekélyebben is, sekélyebb rétegben is bekövetkezik ahordépesség, érted.
Válasz Sk Laci #3696. hozzászólásáraezek a gumik kb 1,5 tonna teherbírásúak, nem? ne csodálkozz, hogy lapul. én max 3 bárra merem felfújni, 5-6 bárhoz tkocsi gumi kell, nem ilyen bicikligumi.
Válasz Praetor #3711. hozzászólásáraHidd el nemfogom felvágni az ereimet miatta!


Így járt ő is.
Mikor lehurrogott csak leírtam neki , hogy ő miért nemrakfel képeket vagy mondandót!
Akkor lennemire reagálni.
Pont nemérdekel.
Válasz Radocz #3704. hozzászólásáraAzért olyan nyugisabb egyszemélyes pillanatodban, szerinted is az ilyen tanárok miatt olyan a mai fiatalság amilyen ?
Válasz rtamas1976 #3709. hozzászólásáraNe vedd a lelkedre, nem nagy ügy.
Lehet olyat csinálni, hogy ilyen esetben az MTZ-s topikban írod meg a válaszod, és az előzőbe csak annyit írsz, hogy ott válaszoltál. Ez esetben megkíméled magadat nem csak a csendőröktől, de a fórumon nem aktív látogatóktól is, akiket csak a műtrágya/búza/kukorica...stb ár érdekel, de semmit nem tesznek a közösséghez.
Válasz Radocz #3704. hozzászólásáraEzt a mondatát ajánlom Radócz úrnak a saját hozzászólásai kapcsán átgondolni, mielőtt elküldi azokat.
Válasz Rabó001 #3707. hozzászólásáraNemértem énsem!
Multkor búza repce topikban feltettem képet.
Rajtavolt a kék mtzém.
Kolléga érdekesnek taláta, sokan becsatlakoztak a témába. Tudom van mtzés topik is. De beszélgettünk!
Akkor is jött egy önkéntesrendőr, miért offoljuk szét a topikot?
Jóvolt, befejeztük, 2napig senkinemszólt a témához. Mármint a búza repce témához.
De legalább misem beszélgettünk!
Nemértem a "szét offolás".
Válasz Rabó001 #3705. hozzászólásáraIgazad van.

Pedig ezzel sok évet dolgoztak.
Válasz Sk Laci #3692. hozzászólásáraQrva 18as keréknél 5 bár az alap, mert nem valók semmire. Pótkocsin 6ra fújtam őket, mert a megadott 3.5ön, 2-3 évente cserélni kellett sorba.
Válasz Radocz #3704. hozzászólásáraHa neked semmi, akkor így jártál. Tudod, fórumokon van az írott szabályzat, és van a szokás. Például az is szokás a fórumokon, hogy ha kicsit ugyan eltérsz a szigorúan vett témától, de a beszélgetőpartnerek ezt jóvá hagyják (magyarul ők is belekapcsolódnak), akkor mehet. Ennyi. Nem kell ezt túllihegni. Különben se áll sokból átpörgetni a neked felesleges hozzászólásokat, se telefonon se gépen.
Válasz Radocz #3703. hozzászólásáraTúl merev a váza és nincs rajt mélységállító kerék. Rugósnál jó ha van kerék a 2 első sarkán. Uszóba nem teheted le, mert akkor lemegy vázig, az meg felesleges és a kombinátornak se jó. Ha tartatod hidraulikával, akkor meg a legkisebb egyenetlenségre vagy kiemeli hogy alig karistol, vagy túlságosan belehúzza.
Válasz Rabó001 #3702. hozzászólásáraBeszélsz csak nem mondasz semmit.

Könnyű súly.
Válasz Radocz #3694. hozzászólásáraFeleslegesen játszod az önkéntes topikrendőrt. :)
Itt visszaolvasva a legtöbb hozzászólás a kombinátorokról szól. Az hogy a topik címe: Milyen a jó kombinátor? Ebbe szerintem belefér minden kombinátorral kapcsolatos téma.
Mostani kérdésedre válaszolva: Milyen mostanában a jó kombinátor? Kinek mi a jó? Milyen talajon, milyen talajállapotnál? Mennyi pénzt szán rá? És még nagyon sok szempontot lehetne sorolni.
A kicsike után kellene.
Megváltozott a kép feltöltés, vagy nekem lassult le?
Válasz Radocz #3699. hozzászólásáraAgresive, framest kreator, multiva.
Gyakorlatilag az agresív koppintása mind, csak pénztárca függő!
Ezek bírják.
Minden körülmény között is!
Válasz rtamas1976 #3698. hozzászólásáraNem.



Egy ismerős gépe után.
Változatos talajra.
Válasz Radocz #3694. hozzászólásáraA daster után?

Válasz Radocz #3694. hozzászólásáraVaderstad agresiv,
Kverneland Tiger,
Multiva Optima, Cros, Avaran, Topline Super. Az utóbbi nem éppen egy hagymaágynak valót csinál, de durva munkára is befogható, ahol más kombinátor jóformán "megbukik".
Ezek a felsorolt gépek tavasszal nagyon jó mukát csinálnak, használhatók magasabb talajnedvesség mellett is, köves talajon.
Nyári, őszi talajelőkészitésre inkább kompaktort: Oppal agri Saturn /van és ajánlom is/, ugyan az kék színben is megtalálható a Lemkennél is magasabb árban.
Lehet más gyártóké is, viszont nedves és köves talajra nem való a kompaktor.
Válasz szanberg #3693. hozzászólásáraKb. 4,5 tonna esik 2 kerékre 10,0/75-15,3 méretü abroncsok /8 m-es nehézkombinátor/.
2,5 bar nyomásnál eléggé lapulnak, 3 barnál még mindig. Feljebb nem mertem fújni, nehogy elsüljön. Ezért is kérdeztem hol található az üzemi nyomás, hogy nyugodt szívvel felnyomhassam 4 barra is, anélkül, hogy elsülne.
Válasz Radocz #3694. hozzászólására Kedves Radocz! Nem szeretnénk még egy vegyes témájú topikot. Ha úgy érzed, olyan téma kerül egy topikban megvitatásra, ami nem odavaló, kérlek hívd fel a beszélgetők figyelmét erre, esetleg ajánlj nekik megfelelő topikot. Egy fórum úgy működik jól, ha önszabályozó, az azt használók alakítják, és csak nagyon indokolt esetben kell beavatkozni.
Válasz Radocz #3529. hozzászólásáraSzerettem volna megtudni, milyen mostanában a jó kombinátor.

Sok érdekes, hasznos hozzá szólás elolvasása után sem sikerült róla információt szerezni.
Kérem, mielőtt letörölnetek, hozzatok létre egy topikot!
Hasznos beszélgetések más topikokból.
Oda másolás után legyen csak törölve a hozzászólás.
A múltkor is sajnálta a moderátor a letörölt hozzászólásokat.
Ezeket kár lenne a kocsmába átmásolni.
Válasz Sk Laci #3692. hozzászólására4-5 bar ha nagy a súly van rajta.
Válasz szanberg #3690. hozzászólásáraHol található a gumiabroncson az optimális nyomás?
Amit látok rajtuk, az a szerelési 2,5 atm /fellövető/ nyomás.
Vagy megkérdezném másképpen:
Alliance 10,0/75-15,3 18 vásznas guminál milyen az üzemi nyomás ami a teljes teherhelés melleti üzemeltetéshez való?
Válasz szanberg #3690. hozzászólásáraRosszul írtam, a terhelt sugár a nagy abroncsokon arányaiban kisebb, mivel jobban terül, lapul ugyan azon optimális nyomás értékén is, ezáltal nagyobb s felfekvő felülete.
Én meg azt mondom, hogy általában a nagy széles abroncsok használhatók alacsony nyomáson(alapból a nagy kerekekbe kevesebb is kell, de az új fejlesztések meg plussz erre mennek ki)
Mindaddig a 420-460-as gumik pedig nem!
Szóval ebben a kérdésben van még plussz tényező is. De tegyük félre amit írtam és nézzük meg az abroncsok teknikai adatait szimplán!
Ott szerepelnek olyan mérőszámok, mint az optimális nyomáson üzemeltetett terhelt sugár, ami szintén a nagy gumiknál megint csak nagyobb, mert jobban képes lapulni.
De amúgy meg hevederes kell, az mindent visz ebben a kérdésben is!