Gázolaj árak 633 Ft Benzin árak 647 Ft EUR 392.46 Ft USD 365.5 Ft CHF 400.64 Ft GBP 457.46 Ft

Fórum

Földhasználati jog, lehet csalni?

Létrehozta: , 2009-08-12 18:54:57

Kedvencekhez Segítség

908 hozzászólás
Nincs profilkép
#858 tothgazda
2022-05-16 07:33:37

Válasz szeszko #860. hozzászólására

A vállalkozó bárkinek a nevére ,bármikor ki tudja állítani a számlát.
Ahhoz, hogy te el tudd számolni a következőket kell tenned:
1.legalább Őstermelőnek kell lenni
2.Földműves bejegyzést kérni kell a földhivatalnál
3.Be kell jegyeztetni a területekre a földhasználatodat

Nincs profilkép
#857 szeszko
2022-05-15 23:14:28

Üdv!

Nemrégiben elhunyt rokonom után én fogok örökölni, többek között pár hektár szántót is, de ez még 6-12 hónap legalább.
Holnap bemegyek a jegyzőhöz, hogy adjon igazolást arról, hogy használhatom a földjét.

Bérmunkában csináltattunk mindent az elhunyttal. Ma hozta a számlát a tavaszi munkákról a vállalkozó, az elhunyt nevére kiállítva.

Ha meglesz az igazolás a jegyzőtől, akkor a vállalkozó kiállíthatja a következő számlákat a nevemre az elhunyt földerületei után is?

Nincs profilkép
#856 kisszoltan1979
2022-05-15 19:13:39

Sziasztok!

A segítségeteket szeretém kérni a következőkben! 15 ha méretű osztatlan közös földterületnek résztulajdonosa vagyok, 1 ha mértékben. Van szakképzettségem, amivel ki szeretném váltani a földműves papírokat, mert szeretnék saját magam gazdálkodni a területen.
Egy tulajdonostárs a saját terület hányadára (3 ha) adásvételi szerződést kötött, amit ki is függesztettek. A vásárló földműves, de nincs tulajdonrésze a területen, ezért tudomásom szerint elővásárlási jogom van. Sajnos tőkém viszont nincsen, mindössze az eladási ár 20%-a. Kérdeztem a bankot, de földvásárlásra csak szabadfelhasználású hitelt tudnék felvenni, aminek nagyon rossz kondciói vannak.
Állítólag volt kedvezményes hitel földműveseknek, de mivel júniusban kifut, már nem lehet igénybe venni. Véleményetek szerint van valamilyen megoldás, hogy földművesként, akár őstermelői, akár EV megoldással, vagy bármi módon tudjak kedvezményes hitelhez jutni és földet vásárolni?
A bejegyzést több fórum témába is beillesztem, hátha valaki tud segíteni.
Köszönöm szépen!

Nincs profilkép
#855 jakobjanos0
2022-04-24 22:17:34

Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne felétek, hogy valaki nem tudja, hogy pontosan mit jelent az Egyoldalú termőföld használata?
Válaszotokat előre is köszönöm!

Nincs profilkép
#854 knora
2022-04-08 11:58:25

Köszönöm a hozzászólásokat, sokat segítettetek! Találtunk egy olyan ügyvédet, aki tudja is miről beszél, ma megyünk hozzá.

Nincs profilkép
#853 Rabó001
2022-04-02 20:13:31

Válasz Pyrus #855. hozzászólására
Kösz. Lényegében akkor jól gondoltam én is.

Nincs profilkép
#852 Gerle
2022-03-31 16:56:07

Válasz knora #850. hozzászólására

Én úgy tudom,hogy a termőföld öröklésnél jelentősége van annak,hogy végrendelet útján kaptad vagy "természetes úton" örökölted. Ha az utóbbi módón "szerezted" akkor rád nem vonatkoznak a termőföld szerzésének a korlátai mivel nem vagy földműves a szerzés pillanatában. A tulajdonjog bejegyzést sem kell a Mg-i igazgatási szervnek jóváhagyni.

Nincs profilkép
#851 Rabó001
2022-03-31 16:49:41

Válasz Pyrus #851. hozzászólására
Ha ajándékozással szerzi meg a testvére részét, akkor nincs a művelési kötelezettség, mivel ő is úgy örökölte, mint írtad is.

Ha úgy vette volna a testvére, mondjuk 3 éve, és azt ajándékozná tovább, akkor kellene nyilatkoznia hogy maga műveli.
Meg akkor is, ha vétellel szerezné meg.
Jól gondolom?

Nincs profilkép
#850 knora
2022-03-31 13:52:19

Válasz Gerle #849. hozzászólására
Tegnap voltunk a testvéremmel ügyvédnél, de az az igazság, hogy nem éreztük a tudását e tekintetben 100%-osnak, nem nyert meg, így természetesen szeretnénk olyan ügyvédet felkeresni, aki ebben a témában nagyon jártas, de addig is azért gondoltam itt is írok-szívesen olvasgatok, hogy ne teljesen kukán menjek, legyen egy kis fogalmam a dologról és persze egy kis reménysugár is jó lenne, hogy az új jogszabály "nem tesz teljesen keresztbe".
Köszönöm!

Nincs profilkép
#849 Gerle
2022-03-31 13:32:45

Válasz kavasinora #848. hozzászólására

A legjobban akkor játsz ha felkeresel egy olyan ügyvédet aki jártas a termőfölddel kapcsolatos ügymenetben. Én is és még sokan mások is tudnának félinformációt adni de a legjobb az ügyvéd. Tapasztalatból írom sok-sok vétel és bérlés után. Egy konzultáció nem egy havi fizu ára és meg fogja oldani úgy,hogy mindhármótoknak jó legyen!

Nincs profilkép
#848 kavasinora
2022-03-31 12:16:25

Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni az alábbi dologban:
Édesanyánk 2020. novemberében elhalálozott, tőle örököltünk a testvéremmel termőföldet fele-fele arányban (nem egészen 4 ha az össz.), ami egy helyi mezőgazdásznak van kiadva haszonbérbe.
A tisztánlátás végett mi soha nem voltunk őstermelők, mezőgazdászok stb, szóval tényleg öröklés útján csöppentünk bele ebbe; édesanyám is nagymamám halálával, és ő is az élettársa halálával.

A tesóm úgy határozott, hogy szeretné eladni az ő részét, én pedig szeretném megvásárolni azt. Az tiszta sor, hogy ajándékozással lehetne lebonyolítani, viszont olvastam, hogy idén januárban hatályba lépett az a jogszabály, hogy ajándékozás útján is vállalnom kell, hogy én művelem meg a földet/nem adhatom bérbe.
A kérdésem az lenne, hogy van e valami kiskapu arra, ha a nevemre kerül a testvérem földrésze, hogy a későbbiekben is ugyanaz művelje, akinek jelenleg is ki van adva bérbe és természetesen legális úton? Haszonbérleti szerződés helyett van más megoldás? Nekem tényleg nincsen semmilyen eszközöm a föld művelésére, de a földet sem szeretném veszni hagyni a család tulajdonából.
Remélem világos voltam és várom az építő jellegű hozzászólásokat!

Köszönöm szépen!

Nincs profilkép
#847 Rabó001
2022-03-16 18:13:18

Válasz krisztiankoles #846. hozzászólására
Igen, 3 ajándékozás. Asszem annyi változott hogy vállalni kell a művelest az ajándékozottnak is. Nem kell 5 éveket várni ebben az esetben.

Nincs profilkép
#846 krisztiankoles
2022-03-16 11:36:19

Válasz Pont #844. hozzászólására

Köszönöm az észrevételt.
Véleményem szerint (de nem vagyok jogász), az ajándékozás azért nem működik/működhet, mert az unokatestvérem közvetlenül nem ajándékozhat sem nekem, sem az édesapámnak. Azaz először az unokatestvérem csak az egyenes ági rokonnak (édesanyjának) ajándékozhat, majd Ő (édesanya) a testvérének (azaz az én apukámnak), végül (3. dik ajándékozási szerződés) az én apukám nekem.
azaz 3 szerződés (de minimum 2) esetében kellene kivárni az 5 éves művelési kötelezettséget (ami az idei év elejétől változást a jogszabályban).
Bocsánat, ha nem voltak egyértelműek a családfa viszonyok.
De cáfoljatok meg ha rosszul értelmeztem a jogszabályt....

"jogszerű szerződés nélküli helyi földhasználó használja" ---konkréten lejárt több éve a haszonbérleti szerződése, de használta tovább kvázi szóbeli "megállapodás" alapján....

Nincs profilkép
#845 Rabó001
2022-03-07 19:24:46

Válasz krisztiankoles #843. hozzászólására
Az ajándékozás működne, de azt írod hogy a család nem akar megválni a földtől.
Csak egy kis részt ajándékoznak neked, nyilván nem egy lépésben. Utána kifüggesztés nélkül is művelheted, mint tulajdonostárs, bár lehet hogy 3 évig kell tulajdonosnak lenned.
Művelni: a tulaj közli a jelenlegi művelővel, hogy ennyi volt, magunk fogjuk művelni. Aztán te műveled. Nyilván az lenne a korrekt hogy nem termelés közben bemondani hogy viszlát, bár a konkrét viszonyokat ti ismeritek, én innen nem.

Nincs profilkép
#844 Pont
2022-03-07 12:55:47

Válasz krisztiankoles #843. hozzászólására

Ha Ő úgy örökölte, akkor nem keletkezett művelési kötelezettsége, tehát tovább is adhatja a nélkül,e az édesapjának. Ez az egyik út, a másik meg, hogy saját maga műveli papíron, persze Te intézhetsz mindent. Az egy kicsit zavaros, hogy "jogszerű szerződés nélküli helyi földhasználó használja" ha nincs semmi szerződése akkor olyan mintha nem is lenne földhasználója, tehát egy esetleges adásvételnél megelőzheted. Még írhattok akkora összeget a szerződésbe, hogy az másnak ne érje meg megvenni, kicsit utána nézni i az az összeg mi még átmegy a hivatalon.

Nincs profilkép
#843 krisztiankoles
2022-03-07 12:07:04

SZiasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni az alábbi ügyben:

Unokatestvérem (édesapám testvérének a lánya), örökölt egy pici földet (1 hektár alatt).
Nincs a mg-ben, nem akar vele foglalkozni, így azt szeretné, hogy én műveljem, vagy vásároljam meg. Jelenleg a földet egy jogszerű szerződés nélküli helyi földhasználó használja.

Nézegettem a szívességi földhasználat lehetőségét, de mivel az unokatestvérek nem közeli hozzátartozók, így ez nem jöhet számításba.

Tudnátok javasolni valamit, amivel jogszerűen lehet használni a földet, majd a későbbiekben megvásárolni. Vagy olyan megoldást is ajánlhattok, hogy adás-vétel, ajándékozás révén a tulajdonomba kerüljön.....
A család nem kíván a földtől megválni, és nem kívánja tovább fenntartani a jelenlegi földhasználóval a viszonyt.
Nekem ugyanazon a településen vannak a földjeim.

Elgondolkodtam az ajándékozáson is (3 ajándékozási szerződésen keresztül), de 2022 január 1-től a jogszabályi változások (az ajándékozási szerződésben is vállalnia kell a szerző félnek, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének) miatt úgy értelmezem, hogy ez is járhatatlan út....
Várom az észrevételeiteket/ javaslataitokat. Előre is köszönettel: K.

Nincs profilkép
#842 Gerle
2022-01-06 14:09:06

Válasz Gatti #836. hozzászólására

Nincs dolgod vele. Az ÖCSG szerzódés nem kell mindig módosítani ha terület " jön-megy".
A NAK így is a lehető legtöbbet tud a gazdálkodókról amihez a világon semmi köze nincs...

Nincs profilkép
#841 Mihály
2022-01-06 13:27:55

Válasz Gatti #839. hozzászólására és mindenki átalányadózó lett ha nem kért mást....smile oopssmile cowboy

Nincs profilkép
#840 Pont
2022-01-06 12:28:59

Válasz Gatti #839. hozzászólására

A falugazdásznak nem kellett leadnod, de megkötni meg kellett egymással, szerződésben aláírva stb....

#839 Gatti
2022-01-06 11:00:27

Válasz Pont #837. hozzászólására

Amúgy nekünk nem kellett szerződés de ezt mondtàk a falugazdászok is pedig 2 alkalommal is rákérdeztem. Azt mondták h automatikusan átkerülunk az öcsg be. De itt a cikkben írja is alul.

Cikk

#838 Gatti
2022-01-06 10:54:47

Válasz Pont #837. hozzászólására

Értem köszi. Igen öcsg lettünk.

Nincs profilkép
#837 Pont
2022-01-06 09:58:41

Válasz Gatti #836. hozzászólására

Tavaly át kellett alakulnotok, vagy ÖCSG-vé vagy CSMT-vé akkor is egy teljes körű leltár kellett, családi gazdaság alapító szerződéssel stb. Az ÖCSG-k pedig évente mivel tagjai őstermelők lettek , nemcsak a területeiket, de még a rajta lévő növénykultúrákat is jelentik, szerintem ráérsz akkor, legalábbis felénk as kutya se foglalkozik a 15 nappal, főleg ha kikerült a föld. Ha bekerül azt a földhivatalban viszont be kell jelenteni legegyszerűbben úgy jár rá támogatás.

#836 Gatti
2022-01-06 05:43:07

Sziasztok!

2022. jan 1 el egy kis darab bérelt föld kikerült a családi gazdaságból. Gondolom 15 napon belül menni kell a járásba intézni hogy változás történt a családi gazdaság területébe.
Van esetleg valakinek valamilyen nyomtatványa erre? Legutóbb jó pár éve amikor bekerült egy terület akkor asszem egy teljes mezei leltárt kellett készíteni a gépekről és a területekről és úgy módosították.

Nincs profilkép
#834 kamus
2021-06-15 21:47:16

Válasz csuti0 #833. hozzászólására

Köszi! Szerintem is mennie kell! A vevő jött hozzám, hogy az ügyvéd mondta... Na holnap lezsírozom.

Nincs profilkép
#833 csuti0
2021-06-15 21:36:43

Válasz kamus #829. hozzászólására

Szia!
Szerintem ne egy válóperes ügyvédet fogadj földeladáshoz! (amúgy a vevő szokta az ügyvédet intézni)
Ha lemondod a földhasználatodat,mielőtt a vétel lezajlik kb. fél év,de van,hogy több,addig a földhivatal simán megbírságolhat mint tulajdonost be nem jegyzett fölhasználat miatt.
Üdv.: Csuti

Nincs profilkép
#832 Rabó001
2021-06-15 20:52:14

Válasz kamus #829. hozzászólására
El lehet adni. Felénk minden földet bérlettel terhelten adnak el, és nyilván a földhasználó is be van jegyezve.

Hogy ha saját magad vagy a földhasználó is, akkor végülis mindegy mikor mondasz le róla. Biztos megvan a bevett eljárás erre is. Mittudom én, beleirja hogy a hatósági jóváhagyás után kerül birtokba az új tulaj, stb...

Nincs profilkép
#831 kamus
2021-06-15 18:21:44

Válasz Tobszi #830. hozzászólására

Köszi! Ügyvéd mondta neki, hogy így ne vegye meg vagy mi..
Én sem emléxem, hogy kellett volna az előző tulajjal ilyesmit intéznem. Azért majd még földhivatalt megkérdem, mi a menet.

#830 Tobszi
2021-06-15 17:29:24

Válasz kamus #829. hozzászólására

Szerintem simán eladható, de amikor az új tulaj bejegyezné rá a saját földhasználatát kérni fognak tőle egy lemondó nyilatkozatot az előző földhasználótól, Vagyis Tőled.
Szántónál legalábbis így volt.

Nincs profilkép
#829 kamus
2021-06-15 17:16:01

Sziasztok,

El szeretném adni külterületen lévő szőlőmet. Be vagyok jegyezve mint földhasználó, a vevőnek az ügyvéd azt mondta, hogy nem lehetséges így. Le kell mondanom a földhasználatról? Mit kell tenni? Azt látom az adatlapon, hogy nem lejáró a földhasználatom...
Köszi a segítséget!

Nincs profilkép
#828 gcastle
2021-06-04 16:36:15

Válasz Boldvagro #827. hozzászólására

Te akarod megvenni? Akkor tegyél rá elfogadó nyilatkozatot! Amúgy jegyzőnél megkérdezheted, hogyan lehetett üres telken az adott helységben állandó lakcímet-tartózkodási helyet létesíteni, mert abban ő és hivatal benne van. Max a kormányhivatalhoz írhatsz, hogy tagadják meg a jóváhagyást, mert megtévesztik az üres telken létesített lakcímmel a hatóságokat! Ennyi jut eszembe hirtelen!

Nincs profilkép
#827 Boldvagro
2021-06-04 16:00:12

Üdv, az lenne a kérdésem, hogy mit lehet tenni, ha valaki helyben lakóként kifüggesztett egy adásvételt, de tudvalévő, hogy nem ott lakik bár oda van bejelentkezve papíron?! A címen amit lakcímként használ ház sincs, egy üres telek.

Nincs profilkép
#826 Pont
2021-05-17 15:19:07

Válasz én 11 #825. hozzászólására

Valamiért a jegyző kiállította az igazolást, ez már az ő felelőssége, te nyugodtan igényelheted a területalapút. A Magyar hatóságoknak is az az érdeke, hogy az Uniótól minél több pénzt kikérjenek, ezért ha bármi jog alap van igényelni, akkor azt támogatják.

Nincs profilkép
#825 én 11
2021-05-17 12:31:47

Válasz Pont #824. hozzászólására
Jó köszönöm,de ebben az esetben nem kell a tulajdonosoknak beleegyezni ?.Más nem adta be .jövedékit nem akarok erre a területre.

Nincs profilkép
#824 Pont
2021-05-17 12:23:41

Válasz én 11 #823. hozzászólására

A területalapúhoz igen, ha egyedül te adtál be kérelmet arra a területre. De ha másnak rajt van a földhasználata és ő is arra igényli akkor az övé a támogatás. A gázolajtámogatáshoz már nem ilyen elnézőek, adócsalás ha nincs földhasználat bejegyezve. Szóval be kell adni a bejelentőt, ingyenes eljárás...

Nincs profilkép
#823 én 11
2021-05-17 10:16:11

Válasz Pont #822. hozzászólására

Ezek szerint elég ha van a jegyzőtöl egy nyomtatványom hogy én használok az aranykorona értékben megfelelö nagyságu területet?

Nincs profilkép
#822 Pont
2021-05-17 09:29:21

Válasz Selvin #821. hozzászólására

Egy föld státusza akkor van rendezve, ha a földhasználat is be van jegyezve. Természetesen nem elég, hogy valaki tulajdonos, hisz az összes bérbe adott földnél más a földhasználó. A területalapú annyiban kivétel, alapból nem szükséges a meglévő földhasználati bejegyzés, egy ellenőrzéskor más módon is lehet igazolni a jogosultságot a támogatásra, pl. érvényes szerződéssel stb.. Ha rájelölnek egymásra, addig nem utalnak amíg nem rendezik ki meddig, ilyenkor is a döntő a bejegyzett földhasználat. Szóval be kell jelenteni, de a jóváhagyástól független lehet igényelni a területalapút, valószínűleg mire ellenőrzésre kerül sor a bejegyzés is megtörténik.

Nincs profilkép
#821 Selvin
2021-05-16 21:45:06

Muszáj bejelenteni a földhasználatot a földhivatalnak? A törvény szerint az az első számú igazolás, de azon kívül van még jó pár. Ha tulajdonos vagyok, akkor alapból elég, vagy nem? Sőt a tulajdonos közeli hozzátartozója is alapból lehet jogszerű földhasználó, ha van papír róla és nincs is bejelentve. Azért lenne fontos, mert egy most megvett osztatlanban nem biztos, hogy határidőig kész lesz a megosztás.

Nincs profilkép
#820 antalocz
2021-05-13 20:28:25

Válasz szeszko #819. hozzászólására

Egy harmadik személy akinek nem volt rá szerződése.

Nincs profilkép
#819 szeszko
2021-05-13 16:15:12

Válasz antalocz #815. hozzászólására

Üdv!

Ki használta eddig?

Nincs profilkép
#818 én 11
2021-05-13 09:20:29

Válasz Nyomasek Bobo #817. hozzászólására
értem .mert terület alaput szeretnék rá igényelni

#817 Nyomasek Bobo
2021-05-13 09:04:35

Válasz én 11 #816. hozzászólására

Ha nincs 1000 tulaj.
Akkor csinalsz megosztási vázrajzot. Kiküldöd mindenkinek tértivevényesen az ismert címére.(a postan lehet néznek, hogy : Gipsz Jakab, cím: Ftanciaország.) Ha nem jeleznek vissza talán 30? napig, akkor hallgatólag elfogadták.
Ez a tippem. De lehet más jobban tudja.

Nincs profilkép
#816 én 11
2021-05-13 07:11:05

Üdv az lenne a kérdésem,osztatlan közös legelö.A jegyzö igazolta a földhasználatot meglévö aranykoronáim arányában .egy tulaj ismert még .a többi ismeretlen helyen tartózkodik.A földhivatali bejelentéshez mi kell még? Elöre is kösz.

Nincs profilkép
#815 antalocz
2021-05-12 23:42:27

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy az egyik helyi gazdának kivan függesztve 4-5ha föld a fele legelő fele szántó.Ő őstermelők családi gazdaságában tag.Én állattartó fiatal gazdálkodó vagyok.Neki van elő haszonbérleti joga?

#814 Nyomasek Bobo
2021-05-12 20:48:38

Srácok. Ha valaki 1 évre területet cserél, azt a földhivatalba is be kell jegyeztetni?
Szerződés az van.

#813 medikus
2021-02-01 18:47:09

Válasz TeljesenMindegy #812. hozzászólására
Nálunk csak "tisztán" lehet eladni!

#812 TeljesenMindegy
2021-02-01 17:51:44

Válasz medikus #808. hozzászólására

Tavaly is vettem úgy földet, hogy harmadik személy haszonbérleti joga van rajta, még jó pár évig. Nincs más eladó, így elkel az ilyen is.

#811 Mézga
2021-02-01 14:33:20

Válasz medikus #804. hozzászólására

gyerekkel vigyázni kell, ő válassza ki a nyugdíjas otthont smile laugh

Nincs profilkép
#810 Szabi.
2021-02-01 13:11:42

Válasz medikus #808. hozzászólására

Állami földeket is megvették úgy, hogy a bérlőnek még volt hátra 18 év bérleti ideje..............smile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lol

Biztos, mert hülyék hozzá..........smile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lol

Ezen röhögjél medi-kussssssssmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lol.......


(ember próbál segíteni, tanácsot adni és megvan a hála érte.....:smile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lolsmile lol)

Nincs profilkép
#809 Szabi.
2021-02-01 13:09:27

Válasz medikus #808. hozzászólására

Igen, ez nem újdonság felénk. Ha így van eladó, akkor így is megvesszük.smile oops

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Támogatott tartalom
Állattartók figyelem! Fontos pályázat jelent meg
Állattartók figyelem! Fontos pályázat jelent meg
Megjelent az antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem pályázat.
Támogatott tartalom
Pályázni és nyerni reális projektekkel – 1. rész
Eladó E5/2-es ponyvás pótkocsi
Eladó E5/2-es ponyvás pótkocsi

1.000.000 Ft

Omikron hidraulikus sorközművelő eladó
Omikron hidraulikus sorközművelő eladó

630.000 Ft

EB8 3 irányba billenős pótkocsi
EB8 3 irányba billenős pótkocsi

1.450.000 Ft

Rakodó felfogatás átalakító adapter,  minden rakodóhoz
Rakodó felfogatás átalakító adapter,...

550 EUR

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]